Een hoofdzaak in de opvoeding Oamesstoffen Zijdenstoffen Heerenstoffen DAM-BOOD MOLENAAR's KINDERMEEL ONZE KNIPPATRONEN NAJAARS JUMPER Een boek voor onze Moeders UITGAVE DER VIJF SAMENWERKENDE CHRISTELIJKE DAGBLADEN 19—24 SEPTEMBER 1938 Er zijn van die belangrijke dingen in ons leven, die we-heel goed weten; zóó goed, dat we 't niet nodig vinden, ons telkens weer daarop te bezinnen. Ze worden dan ook gemakkelijk vergeten. Zoo staat het in de opvoeding met onze op vattingen omtrent positie en plaats, die ons eigen kind dient in te nemen. We weten dat in theorie zóó goed, dat we er zelden meer aan denken; zoodat we in de praktijk gemakkelijk handelen in strijd met onze eigen opvattingen. Het is onder ons gelukkig een vaststaande opvatting, dat een kind een ondergeschikte positie heeft, dat het gehoorzaam behoort te zyn, en dat de waarde van het kinder leven vooral hierin bestaat, dat 't maar een voorbereiding is voor het latere leven. 't Valt ons allen gemakkelijk, om zoowel uit het Oude Testament (o.a. uit de Spreu ken van Salomo), of uit het Nieuwe Testa ment (uit de brieven van Paulus, b.v.) woorden aan te halen, die deze opvatting voor ons onomstootelijk maken. In kringen waar aan bedoelde uitspraken geen geldigheid wordt toegekend, staat het met de opvatting omtrent de positie onzer kinderen vaak heel anders. De bekende Fransche opvoedkundige Rous seau" b.v., die een van de grootste revolu- tionnairen der achttiende eeuw was, uitte zich ook op revolutionnaire wijze over de verhouding van ouderen en kinderen. „Ge hoorzaamheid staat niet in het woorden boek van mijn leerling" is een veelzeggen de uitspraak in dit opzicht. Maar ook moderne opvoedkundigen toonen soms over de plaats van de kinderen de zelfde opvattingen te hebben als Rousseau. Ik noem er maar twee: Ellen Key, een Zweedsche schrijfster, die bij den aanvang van onze eeuw haar boek schreef: „De Eeuw van het Kind", komt tot een verheerlijking van het kind, welke bijna alle perken te buiten gaat; bekend is haar uitspraak: „Als ik „Kind" zeg, zeg ik „Majesteit"," Als tweede voorbeeld kunnen we den Ne derlander „Kees Boeke" noemen, die met Rousseau beweert, dat gehoorzaamheid zoo als wij die opvatten, geen plicht van een kind kan zijn, en die de beteekenis van het kinderleven evenals Ellen Key zeer over schat. Nu zou deze miskenning van het vijfde ge bod in onze kringen niet zoo gemakkelijk invloed hebben, wanneer we ons maar meer bezonnen op wat we in de opvoeding van onze kinderen doen en laten moeten. Bezinning op de plaats, die God aan kinde ren geeft, is telkens nodig; want anders stellen we ze op een hoogte, waarop allerlei vormen van hoogmoed hun hoofdzonden worden, door de schuld van de ouderen. Een gedachte, die vooral iedere Christen- moeder in zichzelf voortdurend herhalen moet, is dan ook: „Mijn kind niet in 't middelpunt." Niet in 't middelpunt van 't gezelschap! Wat een dwaasheid om 'n kind op drie jarigen leeftijd onder algemeenen bijval te WOL SPECIALIST DE NIEUWE WOLBAAL Jonkerf ran sst raat 117 Tel. 51992, bij Goudscheslngel Schiedamscheweg 65 Telei. 31774, naasf Bervoets A ROTTERDAM Gelijk vele rubrieken in „Van en voor de Vrouw" heeft ook de afdeeling „Knippa tronen" een algeheele wijziging ondergaan. V/ij zijn zoo gelukkig geweest ons de mede werking te kunnen verzekeren van een bij uitstek deskundige op dit gebied, die zich j reeds op een jarenlange practijk in het modevak kan beroemen. Wekelijks zal in ons blad een model wor den afgedrukt, dat speciaal voor ons Vrouwenblad gemaakt is. De modellen worden doorloopend genum merd. Van ieder model kan een patroon besteld worden tegen de daartoe bij iedere teekening aangegeven prijs. En nu komt het bijzondere: dit zijn geen confectie-patronen, maar ze worden op maat gemaakt. Ontvangt U dus een Knippatroon van ons, dan is men er zeker van dat dit patroon dadelijk oed is. Houdt men dit in het oog, dan zijn de prij- i, welke wij daarvoor aan onze lezeres- in rekening brengen, bespottelijk laag. Maar wij willen deze patronen zoo goed koop mogelijk leveren, om daardoor „Van Voor de Vrouw" zoo nuttig mogelijk te doen zijn. lezeressen, neemt eens een proef. Wij zijn er zeker van dat het dan niet bij een proefneming zal blijven! laten zien, hoe mooi 't al groeten kan, of als vijfjarige een versje te laten zingen, als tienjarige piano te doen spelen voor de aanwezigen, enz. Laten we onze kinderen niet tot parade-poppen maken, die allerlei kunsten mogen vertoonen voor 't „publiek". Niet in 't middelpunt van 't gesprek! Met een vergoelijkend glimlachje wordt vaak 't kattenkwaad van kinderen in hun bijzijn verteld, of liever nog hun mooi schoolrapport besproken. Het moest op straffe bij de wet verboden worden om ove r kinderen te spreken in hun bijzijn, 't zij goed of kwaad; dat zou veel kwade elementen uit de opvoeding weren. Niet in 't middelpunt van onze plannen! Al te vaak is de heimelijke gedachte van ons, ouders, dat onze kinderen te kort ko men in 't leven en dat we ze daarom moe ten laten meedoen met alles wat volwasse nen zich graag gunnen. Het ongelukkige hiervan is, dat altijd te laat de fout hier van openbaar wordt. n.l. als de kinderen „blasé" geworden gijn; d.w.z. als ze niet meer geven om wat goed opgevoede kinde ren interesseert en hun neus optrekken voor wat onszelf als volwassenen vreugde geeft. Niet in 't middelpunt van onze achting! De gedachte dat kinderen van anderen min der knap, minder net, minder opgevoed zijn dan de onze, gaat op wonderlijke wijze door onze schier onmerkbare bewegingen, onze bijna volkomen beheerschte gelaatsuitdruk kingen en onze bedekte woordspelingen in de zielen onzer kinderen over. Als wij an dere kinderen minderwaardig vinden, blijft dat nooit voor onze kinderen verborgen. Kinderen, die te veel in 't middelpunt van ons denken, spreken en doen staan, ken nen geen echt kinderlijke genoegens meer; ze worden ontevreden met alles; ze voelen zich onophoudelijk verongelijkt. De groote kunst is: een kind op z'n plaats te laten. Als een kind kind gelaten wordt, is z'n kinderhand zoo gauw gevuld; de kleinste genieting wordt zoo dankbaar aan vaard. Eigenwijsheid van kinderen is de woekerplant, die door de ouders zelf ge kweekt wordt. Wie kinderen op een voet stuk zet, maakt hen tot laatdunkende en belachelijke wezens. De „knappe Hendrik", die tegenwoordig in vele gezinnen gefokt wordt, is nog vervelender, onnatuurlijker en belachelijker dan de „brave Hendrik" van een eeuw geleden. Dordrecht P. VAN DUYVENDIJK. Het hier geteekende modelletje voor loshangend kinderjurkje is bedoeld den leeftijd van 2 tot 6 jaar. Ook voor oudere- kinderen, van 6 tot 12 jaar, is ,dit model geschikt, doch dan wordt de taille iets gegeerd, de heupwijdte op maat ge maakt en de jurk met ceintuur gedragen, c Wanneer het jurkje gemaakt wordt vai wollen-stof,-zal het model hef meesFtot~zijir recht komen. Voor het loshangend kinderjurkje Worc|t alleen de bovenwijdte en de lengte gemeten. Voor een grootere maat, die met ceintuur wordt gedragen, ook de taille- en de heup- UW ADRES voor: ALLEEN: Weste Wagenstraat 64, Telefoon 10452 (bij de Meent) STALEN FRANCO wijdte. Men zorge vooral dat de maten 2r worden gemeten, met een stevigen centimeter, die niet kan uitrekken en ook niet uitgerekt is. De maten worden aldus gemeten: Halve boven wij dte, van precies mid den-achter, onder den arm door, tot mid den-voor over het breedste gedeelte. Lengte, van het hoogste punt van den schouder, naast den hals, tot zoo lang men de jurk wenscht. 11ewij dte; de centimeter glad om de taille, doch niet strak aanhalen. Heupwijdte; om het breedste gedeelte van de heup, ongeveer 12 a 15 cM. beneden de taille, eveneens glad, doch niet strak meten. De maten mogen ook weer niet te ruim gemeten worden, daar de overwijdte bij de patronen wordt bijgerekend. Voor eiken leeftijd zijn patronen te bestel len. De hoeveelheid stof die men noodig heeft, wordt op elk besteld patroon gegeven. De prijzen van de op maat-gemaak- te patronen zijn: voor een loshangend kin derjurkje 35 cent, voor grootere maten, met op maat gemaakte taille- en heupwijdte, 45 cent. Bij het ontvangen van het patroon contro- leere men nog de mouwlengte of deze pre cies op maat is. zei de dokter Bewaar dit zorgvuldig Hoe bestel ik knippatronen Om een knippatroon te ontvangen, schrijft U een brief aan de Redactie „Van en vooi de'Vrouw" en zet liefst buiten op de enve loppe „Knippatroon." Bij Uw bestelling geeft U op: Ie het nummer van het gewenschte patroon 2e Uw confectie-maat, dus voor dames b.v. 44. 3e Uw preciese maat, die U gemeten heeft aan de hand van bijbehoorende beschrij ving. De verschillende cijfers natuur lijk steeds in de goede volgorde '4e Sluit~U het verschuldigde bedrag postzegels bij of stort op het gironum mer van ons blad 5e Uw_volledig adres._ U ontvangt dan zoo spoedig mogelijk, in ieder geval binnen één week, het bestelde Knippatroon franco per post thuis. HET SPREKEND PORTRET Kom dacht juffer Goedhals mien manlief verjaart, Nou geef 't hum toch iets, wa z'n grommigen aard Plezierig zal moaken! „Ziedaar, beste Jan, Mien sprekend portret! Hé, wa zegde er nou van?" „Wa zou 'k er van zeggen? Het sprêkt niemendal; En da's ook maar goed, went was dat het geval, Het meubel wier doadlik de deur uutgezet: 'k Heb meer dan genoeg aan één sprekend portret!" B. VAN MEURS GENEESKRACHTIG - HOESTWEREND BIJENHONING Zuivere Bijenhoning 0.37 p. pond; 3 ponds potten L—Emmertjes inhond 9 pond 3.50 alléén emmertjes franco huis. Fa. K. J. HUIGEN, Raampoortstraat 21, Giro 279760 Telefoon 43664 ROTTERDAM Ruwe honing is een echt natuurproduct, dat sterk maakt en kracht geeft aan Uw zenuwgestel in groote mate. Depót voor LEIDEN en Omstreken: Reiormhnis Ligthart, Terweeweg 84, Oegstgeest, Telefoon 1610; Depót v. DEN HAAG: Westeinde 194,Tel. 336898 Ben. materiaal pl.m. 300 gr. wol en breinaalden no. 3, 8 knoopen. Beschrijving van; deze aparte jumper na toezending van 25 cent plus 5 cent porto in postzegels aan de Redactie „Van en voor de Vrouw", adres Administratie van ons blad. ALS IK AAN VROEGER DENK toen was het koken voor mij een last, thans een lust. dank zij Waldorp's S t room lijn vent ila tor. Vraagt vandaag nog ons zeer uitgebreid boekje over ventilatie. Mijn keuken en mijn ge- heele huis zijn nu steeds Irisch. Geen last meer van ergerlijke kooklucht- jes, beslagen ruiten of vlug verteerde gordijnen Zindelijke Hollandsche huisvrouwen laat ook een Waldorp Stroom- lijnventilator aanbren gen. De prijs is slechts f 24.- Doch niet voor haar alleen „De meeste menschen wordent wat hun moeders van hen maken" Spurgeon. Moeder.. ..eerenaam! Maar: Adeldom verplicht! Een vrouw, die het voorrecht geniet, Moeder te zijn, moet zich, met inzet van heel haar persoon lijkheid en alle krachten, dien eeretitel waardig maken. Hoe vérstrekkend is haar invloed! Denkt U slechts eens in, wat de beteekenis van een vrouw als onze onvergetelijke Koningin-Moeder voor Haar Dochter is geweest. Niet als zeldzaamheid, maar wel als sprekend voorbeeld moge Abraham Lincoln genoemd wor den, die ofschoon hij op acht-jarigen leeftijd zijn Moeder verloor op 't toppunt van zijn roem en macht gekomen, beleed: „Alles wat ik ben, heb ik te danken aan mijn innig-geliefde Moeder". Inderdaad, de macht en verantwoordelijkheid van het Moederschap zijn groot .Het doet er niet toe, in welken rang of stand het jonge leven geboren wordt: elk kind heeft zoo'n wijze, lief hebbende Moeder noodig. „Moeder zijn. „Zou er een levensroeping wezen, die zoo een voudig schijnt te. volbrengen en die. tegelijk zul ke zware eischen stelt? Met de gave van het kind springen ongeweten krachten open in het hart der moeder; als voor de eerste maal het kleine kopje in het holletje van haar arm rust voelt ze zich in staat tot groote dingen. En tochhoevele malen in latere jaren zal ze zich geplaatst zien voor moeilijkheden, waarmee ze lang niet altijd weg weet. Haar taak is zoo veel omvattend, haar arbeidsterrein zoo 'over vertakt, haar plichten zijn zoo vele. De snelle wisseling van den tijd beïnvloedt ook haar leven, stelt eischen aan haar werkkracht, haar inzicht, haar overleg. Om niet te spreken van de zwaardere problemen, het probleem bijvoorbeeld van de klove tusschen jonger en ouder geslacht, dat haar moederleven van zeer nabij raakt" Zoo lezen we in de inleiding van „Het Boek voor Moeder".1) dat uitgegeven is om onze Moeders te helpen bij deze schoone, maar moeliijke levens taak. Ja, een Moeder heeft allerlei vraagstukken op te lossen, die waarlijk niet eenvoudig zijn, hoewel ze veelal slechts een kleine gemeenschap bestrij ken. Hoe vindingrijk moet een vrouw vaak zijn, om van het weinige geld rond te komen, zonder schriel te zijn, en vooral, zonder dat er steeds over geld gepraat wordt. En dan de geestelijke inspanning, die van haar gevraagd wordt, waar de meest uiteenloopende belangen zich aan haar opdringen. Met zorg gegeven richtlijnen aangaande haar levenshouding tegenover hen, met wie zij gere geld verkeert, als daar zijn: vader, jonge, op groeiend een volwassen kinderen, huisgenooten, huispersonel, wederzijdsche familie, treffen we in dit boek aaii. Men kan in het Moederboek inlichtingen vinden over woninginrichting, schoonmaak en verhui zing, waschbehandeling, warenkennis, voeding, alsmede over dekken en dienen, terwijl ook niet vergeten is de aanwijzing van een aantal midde len tot reiniging van vlekken. Het zou echter onjuist zijn, deze geheele groep van artikelen met practische raadgevingen te reserveeren voor de Moeder. De tallooze vrou wen, die geen Moeder zijn en toch een huishou ding hebben te verzorgen, alsmede de vele jonge meisjes, die in betrekking zijn, -mogen we hier niet uitsluiten, en ook voor haar bevat dit werk veel lezenswaardig. In 't bijzonder willen we ons bepalen bij enkele bijdragen, die inderdaad speciaal voor onze Moeders zoo mooi zijn. Hoe prachtig is de wijze, waarop Dr B. Wielen- g a in „De Moeder in de geschiedenis" in korte trekken teekent de plaats van de vrouw in wereldverband en de beteekenis van Christus' Vleeschwording, ook voor haar positie in dit tij delijk leven: „De vrouw sleept hem, den heer mee in den val. De vrouw mag door haar meest echt en innerlijk vrouw-, dat is moede r-zijn, meehelpen aan het wereldherstel, de voleinding van het Koninkrijk Gods. „De moedervrouw verbindt Eden met Bethlehem". Over Eva als Moeder van al wat leeft, schrijft Dr Wielenga: „Moeder Eva is het grootst als zij de zonen en dochteren, die zij gebaard heeft, voedt met haar kracht, opvoedt met het evan gelie, dat zij uit Gods mond in het Paradijs ge hoord heeft. „Hier ontplooit zij het drievoudig ambt, dat zij draagt als beeld Gods. „Zij is de profetes, die haar kinderen offert, die ze zegent, ook voor heb bidt. „Zij is de koningin, die de kleine onderdanen regeert met een macht, die sterker is dan kracht, omdat zij gepaard gaat met de wijsheid der liefde", In enkele volzinnen wordt zoo het werk van de vrouw en Moeder uitgeheven boven het alledaag- sche en gesteld op hooger plan. Wil een Moeder haar veelzijdige levenswerk goed vervullen, dan moet zij voortdurend het con tact met God bewaren en zich in gemeenschap met Hem oefenen. Terecht schrijtf Dr Roose in zijn artikel „De Bron van Moeders Kracht": „Zqo meen ik ook, dat menige moeder uit goedheid zich zoo uitslooft voor haar gezin, dat zij aan zichzelf niet toekomt en wat erger is tot haar God niet meer nadert. Zij gunt zich den tijd niet om naar de kerk te gaan; zij gunt zich de rust niet om te bidden of iets voor zichzelf te lezen; zij is alweer bang dat' ze te veel" voor zichzelf vraagt, wanneer ze eens naar een ver trouwde vriendin gaat of naar een vereeniging om geestelijk verkwikt te worden. Dat is ver keerd". En even verder: „Daarin is een gebrek aan zelfrespect, dat allerminst Christelijk is. Onze vrouwen moeten zooveel" eerbied voor zichzelf hebben, dat zij neen kunnen zeggen, in allerlei omstandigheden, als jong' meisje, als getrouwde vrouw, ook als moeder in het gezin. Want helaas zien de man en de opgroeiende kinde- ien, die voor zichzelf betere arbeidsvoorwaarden eischen, niet altijd, dat de moeder ook rechten heeft." Het is goed, dat dit eens gezegd wordt. De Moeders moeten bedenken, dat desnoods anderen eten, drinken, kleeren, enz., kunnen verzorgen. Maar zij moet er iets in mengen, dat van de grootste waarde is, en dat kan ze eigen lijk alleen, zoo ze put uit de Levensbron, de Bron van haar Kracht. Waakzaamheid tegen sleur is daarbij geboden. De Moeder zal een open oog moeten hebben, ook voor de innerlijke gesteldheid van haar kin deren: „De moeder merkt gewoonlijk veel eer der, dan de vader, wanneer de een of ander in het gezin innerlijk niet meer meedoet. Zij merkt Dürer's moeder Houtskoolteekening (1514); het-te eerder, naarmate zijzelf werkelijk „er in" is. Zij voelt het aan en begrijpt soms ook zoo heel goed, waar de schoen wringt. Zij be- gfypt het vooral, wanneer zij in den omgang met God fijngevoelig is geworden, niet op zich- z?lf geconcentreerd, niet opgaande en onder gaande in de vele dingen en daarvan het eene noodige uit het oog "verliezend." Gemis aan vrijen tijd dreigt zoo dikwijls het religieus en geestelijk leven te vervlakken. Hier op is in het boek door verschillende schrijvers en schrijfsters gewezen. Vooral in de gezinnen der werkloozen zal gelijk Mevrouw Stelma- L o o s j e s in haar artikel „Ontspanning en Ontwikkeling" opmerkt het practisch best te verwezenlijken zijn, dat aan de vrouwen weke- Jijks een paar uur.vrijen tijd wordt verschaft, die ze voor zichzelf kunnen besteden. Ook in de verhouding met de grooter wordende kinderen is het noodig, dat de Moeder meeleeft met haar tijd, een open en waakzaam oog heeft voor de moeilijkheden, waarvoor haar kinderen komen te staan. Zij moet er naar streven, op de hoogte te zijn van de vragen des tijds. Dan kan zij ook een eigen meening vormen over de pro blemen, waarmee haar kinderen haar bestormen, en met haar rijpere levenservaring en dieper inzicht hen terzijde staan. Zoo te zijn, gaat niet vanzelf. Daar is inspanning en voortdurende paraatheid voor noodig. In de gesprekken onder elkaar dienen vrouwen ook eens andere, meer aigemeene onderwerpen aan te roeren, dan: kinderen, dienstboden en de huishouding. Doch genoeg hierover. Fijn gevoeld is het van Johanna Bree- voort, dat zij in haar bijdrage „Het Kruis m het huwelijk" een enkel woord wijdt aan de kinderlooze vrouw: „Is elke vrouw, ook de onge huwde. geen moeder diep in haar ziel? Moeders, lach niet om, spot niet met de kinderlooze vrouw, 't Is waar, ze vervalt soms in pietepeute righeid wat kleeding, huisraad en huisdieren betreft. Zij kan gelaten of opstandig zijn. Voel haar leed mee, moeders," zend uw kinderen eens naar hen toe, vraag wat liefdediensten, wees niet jaloersch als een lief kleintje getuigt: „Moeder ik hou van tante evenveel als van U." „En kinderlooze vrouw, bederf uzelf, bederf je man niet. Eischt uw huishouding niet veel tijd of inspanning, daar ligt zoo :n breed arbeidsveld voor u, al-naar God u gaven en krachten gaf. Strooi zonnestralen, zonder afgunst in uw hart, in kinderrijke gezinnen. „Mok niet, wanneer je man eens uit wil. Kleef hem niet aan als een pleister. Niemand behoeft ongelukkig te zijn, die alles uit Gods trouwe Vaderhanden ontvangt. Moeder kunt ge toch zijn." Niet slechts aan de Moeders, die jonge of vol wassen kinderen hebben, dpch ook aan de ouden onder haar is aandacht gewijd. Ontroerend is het woord van Ds. Knap over „De oude dag". Een enkele aanhaling uit zijn stukje zij het slót: „Lichamelijk een steeds voortgaande afbraak. „Geestelijk een steeds voortgaande opbouw. „Zie daar in twee zinsneden den ouderdom der oprecht Godvreezenden. „Zij verwelken aan den buitenkant, maar aan den binnenkant blijven zij groen en frisch." Uitgave J. H. Kok te Kampen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 10