VAK EW VOOR DE MODE van de maand Tien jaar Meisjesoord K«G UITGAVE DER VIJF SAMENWERKENDE CHRISTELIJKE DAGBLADEN MIMIIlUllUUUlMJWMflWfttUUllllHlllllUltf 19—24 SEPTEMBER 1938 Weliswaar blijven wij nog hoopvol ge stemd ten opzichte van het weer in de maand September en verwachten we niet, dat koude vochtige dagen reeds thans hun intrede zul len doen, doch, een feit is, dat we ons in den nazomer bevinden. Nog enkele weken en de kalender zal ons aankondigen, dat de herfst in het land is. De Parijsche modehuizen heb ben reeds eenige weken geleden verschil lende nazomersche collecties getoond, die alle op de overgangsmaanden zijn afgestemd. We leven inderdaad héél snel en wanneer men thans met profeties voor den herfst komt krijgen we onwillekeurig het gevoel, dat de tijd in nog vlugger tempo voortsnelt Men vergete echter niet dat niemand ge dwongen is, om thans reeds de vroolijk be drukte japonnen, de zomercomplets en alles wat hierbij hoort in koffers en kisten op te bergen, doch dat de September-maand zich nog zéér goed leent voor het dragen van imprimé's. Alleen zullen op kille avonden reeds overgangsmantels gedragen worden, die zich kenmerken door gedekter kleuren, terwijl de weefsels ook zwaarder zijn, dan van de zomermantels, waarvoor men gaarne wollen georgette en rupszijde verwerkte. Als modekleuren worden aangegeven goud bruin, roest-bruin en groen, verder grijs, zwart en blauw, blauw-achtig groen en paars-achtig rood, terwijl Bourgognac en Bordeaux eveneens tot de nieuwe najaars kleuren gerekend worden. Mantelcostumes, complets en ensembles handhaven zich zoo lang mogelijk, vermoe delijk wel totdat men genoodzaakt wordt naar warmere omhulsels om te zien. Bont vindt veel toepassing en terwijl men op costumes, mantels en complets, vossen en bonten cape-jes draagt zijn het de gladde soorten, die als garneering gekozen worden De japonnen blijven afkleedend, behouden een rechte lijn, hetgeen niet wegneemt, dat de buste echter min of meer gemodelleerd, de schouders gemarkeerd en de taillelijn streng aansluitend zijn. De rokken worden iets langer, reiken echter niet verder dan halverwege de kuit, terwijl de garnituren weer een hoogere halslijn geven, hetgeen er toe bijdraagt het figuur gestrekt te doen lijken. In tegenstelling met het afgeloopen seizoen zijn de garneeringen der japon meestal kleur op kleur, althans waar het fluweel, taftzijde en satijn betreft, die men op wollen weefsels toepast. Zeer veel ziet men op de stof gestikte biais, die zich over de geheele lengte der japon voortzetten, andere weer versieren deze slechts ten deele, om vervolgens in sierlijke krullen te eindi gen. Meermalen worden deze biais geaccen tueerd door het langs de kanten stikken van STOOMWASSCHERIJaVERVERIJ MlRGOfeZ* ROTTERDAM DEN HAAG HAAG TEL.336047 smal soutache; waardoor ze meer relief krijgen. Verschillende mogelijkheden bestaan waardoor een effen of bedrukt kunstzijden of zijden japon nog tot in het najaar door gedragen kan worden. We noemen slechts de coquette bolero's, kort en vlot rnet slui ting aan hals en lange mouwen in bijpas sende kleur. Tres oogst groote triomfen en zelfs het eenvoudige witte zig-zag-band kan een aparte versiering geven, terwijl men recht band met kruissteken in afstekende kleur op de stof bevestigt. Knoopen blijven steeds vele mogelijk heden bieden, en vele eenvoudige japonnen, vooral die, welke een meer sportieve vorm aannemen, sluiten met een lange rij knoo pen in het midden van de voorbaan. De verscheidenheid van onmisbare details, die zoo apart kunnen werken, is zeer groot, zoowel op het gebied van ceintuurs, als van handschoenen, schoenen, tasschen, shawltj en nog veel meer. Ongetwijfeld zal hiervan dankbaar gebruik gemaakt worden, temeer daar het de mogelijkheid biedt variatie in de kleeding aan te brengen zonder dat men genoodzaakt is, te groote kosten te maken. Gekleede mantel van Angora frisémet appliques van Broadtail. Getoond op de laatste modeshow van de Bijenkorf. op mantels, zoowel lange als korte modellen. De kragen staan tegen de achterkant van de hals op en alles is er bij de nieuwe modellen op berekend om de silhouetten zoo afklee dend mogelijk te maken. De simpele vilten hoeden hebben weer hoogere bollen en als nieuwe modellen ziet men driehoekige hoe den, z.g. Napoleon-steekjes, met kleine touf- fes struisveertjes als garneering. We hebben zelfs flatteuse baretten gezien, die echter niet rond, doch meer vierkant van vorm waren en aan de linkerzijkant een ietwat „opstandige" lijn te zien gaven. Thans draagt pien ze van zijde, doch in de koudere maan den is fluweel hrt aangewezen materiaal. Waf efen we deze week ZONDAG Vermicelli-soep Kalfsborst met snijboonen Sinaasappelrijst MAANDAG Karbonade Roode kool Aardappelen Hijst met bessensap DINSDAG Witte ragoutsoep Gehakt Bloemkool Aardappelpurée WOENSDAG Rosbeaf Prinsesseboonen Aardappelen Beschuit-ommelet DONDERDAG Ommelet met ragout Spiegeleieren Spinazie Aardappelen VRIJDAG Gebakken schol Sla en gebakken aardappelen Compote ZATERDAG Runderlapjes Postelein Aardappelen Van de met gemerkte spijzen vindt men de recepten hiernaast, WITTE RAGOUTSOEP 300 gram soepvleesch, y8 blikje champig nons, 80 gram bloem, 60 gram boter, 1 eierdooier, 1 dL. melk. Men zet het vleesch op met 1 dL. koud ter, voegt hierbij zout, 1 worteltje, takje selderij, 1 laurierblaadje, 1 kruidnagel uitje en laat dit samen zachtjes trekken, totdat het vleesch gaar is. De bouillon wordt gezeefd, en de hoeveelheid vloeistof aange vuld tot iy2 L. Het vleesch bewaart men voor de ommelet van Donderdag. De boter wordt gesmolten, hierbij voegt mer bloem en bij scheutjes tegelijk de bouillon, steeds goed roeren, daarna laat men de soep 10 minuten doorkoken. In de soep terrine wordt de eierdooier geklopt met de melk en in den beginne lepelsgewijze de soep, daarna de inhoud van het busje cham pignons toegevoegd. Het bij gieten van de warme soep bij het geklopte ei moet voorzichtig geschieden, aangezien men anders kans heeft, dat een en ander schift. BESCHUIT-OMMELET 5 groote beschuiten, 3 eieren, 50 gram sui ker, 1 theelepel kaneel, 50 gram boter, 2i/2 dL. melk. De beschuiten worden fijn gemaakt en hier worden de eierdooiers bijgevoegd, die met de melk en suiker geklopt zijn, het laatst komt het stijf geklopte eiwit er bij. De helft van de boter wordt in de koekepan gesmolten en hierbij het beschuitmengsel bijgevoegd, dat lichtbruin moet worden ge bakken, daarna laat men de koek op een deksel glijden, smelt de rest van de boter en bakt hem aan den anderen kant. Opdienen op een verwarmden schotel, dik bestrooid met poedersuiker. SINAASAPPELRIJST 150 gram rijst, sap van 2 sinaasappelen, sap van y2 citroen, 100 gram suiker, 1 banaan. Men kookt de rijst op de gewone wijze gaar, d.w.z. door 2 X zooveel water met zout op te zetten en de rijst, die goed ge- wasschen moet zijn, gaar te koken. Gebruikt men een hooikist of courant, dan neemt men niet meer dan 2 X zooveel water, dat men met zout aan de kook brengt, rijst bij voegen, een minuut of 7 doorkoken met goed gesloten deksel, daarna vlug in de hooikist. Zelf maken van leeren handschoenen De zuinige en practische huisvrouw van den tegenwoordigen tijd neemt alles ter hand, waardoor zij besparingen aan kan brengen, zelfs het naaien van handschoenen. Op deze wijze is 't mogelijk bij ieder cos tume of mantel bijpassende handschoenen te dragen. Wildleer laat zich gemakkelijk ver werken en men kan het in verschillende kleuren bekomen. Het knippen van hand schoenen is wel het voornaamste werk, de rest gaat van zelf. Het patroon b.v. van de oude losgetornde handschoen wordt op den gladden kant van het leer nageteekend en wordt zóó opgelegd, dat het leer in de breedte en niet in de leng te der vingers kan rekken. Voor het knippen is een scherpe schaar noodig, terwijl men geen naden aanknipt. Men gebruikt wasch- echtè zijde of coton perle en een speciale leernaald. Aan te bevelen is het naaimate- riaal eerst te wasschen. De naald wordt recht door het leer gesto ken en steek naast steek gewerkt. Begonnen wordt met de duim +a naaien. Hierop volgt het sluiten van de punt van den wijsvinger en het invoegen van de losse reepen, die de noodige breedte geven en waarmede aan den onderkant begonnen wordt. Eerst wanneer alle vingers gereed zijn, worden de handschoenen dichtgenaaid. Aan te bevelen is om de handschoenen tijdens het naaien telkens aan te trekken, teneinde ze te passen. Zelfs bestaande handschoenen kunnen op eenvoudige wijze gemoderniseerd worden, zooals de afbeelding duidelijk aangeeft. Men kan dit zoowel op leeren als gewe ven handschoenen toepassen, b.v. door het inzetten van ander gekleurd leer of door tulle, kanten of zijden godets of geheele kappen. Schotsche tafzijde is o.a. heel ge schikt Een aardige afwerking is het om werken met smal zijden veterband, waar van op de hand enkele kruisjes of andere versieringen worden gemaakt De mode laat zich ook op dit gebied gel den en stelt de kleuren en modellen vast. Grijs en bruin in al te sombere nuancee ringen zijn van het schouwtooneel verdwe nen, terwijl daarentegen vele sprekende, om niet te zeggen ietwat brutale kleuren hoogtij vieren. Handschoenen en tasschen zijn dan ook zeer geschikt om een levendige note aan een overigens stemmig geheel te brengen. Is de rijst gaar, dan roert men er het vruch tensap doorheen, waarin de basterdsuiker is opgelost en dient de rijst op, in een glazen schaal, terwijl men den bovenkant garneert met stukjes banaan. GEVULDE KALFSBORST 1 K.G. kalfsborst, 400 gram kalfsgehakt, 1 i, 1 sneedje brood (oud), peper, zout en noot, boter of kalfsvet om te braden. Men snijdt de kulfsborst open en vult deze met het gehakt, dat men aanmaakt met het i, het geweekte brood, peper en zout, daarna maakt men de opening dicht met een stopnaald en stevig garen. Het vleesch wordt gewasschen en met een doek gedroogd en gezouten, daarna wordt de boter of het vet in een braadpan warm gemaakt en het vleesch aan alle kanten ii bruin gebraden en het laatst water bijgevoegd om de jus af te maken. ERICA TETRALIX (Dopheide) Ginds...., in de heide...., langs povere pain, Daar lachen me blozende lievekens aan. Ik weet er hun naamkens, en 'k noeme ze blij: „De perelkens van de hei." 't Zijn perelentrosjes van rozig satijn; 't Zijn Japansche vaasjes van broos porcelein; Licht trillend bij zoentjes van vlinder of bij, De perelkens van de hei. Bijwijlen dan knikken, bij 't windeke kleen, Die schuchtere kopjes van „ja" en van „neen". Dan frazelen stemmig, als klokjes der Mei De perelkens van de hei. O wondre juweeltjes, o troosterkes mijn, Geen blommeke bloeit er met kunstiger lijn! En zijt ge zóó simpel.... toch blijft ge voor mij De perelkens van de hei. Al zoeken of lieven de menschen u niet Al draag ik in 't herte gezwegen verdriet Nooit ging ik U zonder een Iachsken voorbij O perelkens van de hei. ALICE NAHON Vragenrubriek Mevr. v. D. te A. Uw vuilgeworden leeren tasch Van op de volgende wijze weet als nieuw worden. U begint in de eerste plaats haar schoon te maken met warn water waaraan een scheutje azijn is toege voegd. Daarna goed droogwrijven met een zachte doek. Dan slaat men het wit van een ei een beetje en vermengt dit met wat terpentijn. Wrijf dit vocht nu met een fla nellen lap in het leer, waarna met een schoonen, witten doek overgewreven wordt, U zult beslist tevreden zijn over het resultaat. Mevr. B. A. U. De ivoren toetsen van een piano kan men schoonmaken met een in melk gedoopten doek. Wanneer de toet. sen verkleurd zijn, moet men ze insmeren met een mengsel van bleekpoeder en pot. asch, en dit verwijderen, zoodra het opge. droogd is. Ook kan men een mengsel van benzine en heel fijn Fransch krijt ervoor gebruiken. Mej. R. te K. Het ondoorzichtbaaï maken van ramen kan geschieden door een oplossing zout in licht bier. Hetzelfde, maai duurzamer bereikt men met een oplossing van was in terpentijnolie. In beide gevallen gebruikt men een penseeL Mej. H. te R. Voor het vernissen van schilderijen gebruike men een goede kwa. liteit schilderij en vernis. Ook heeft men hiervoor een stevigen haren kwast noodig, Men begint met, indien mogelijk, het schil» derij uit de lijst te nemen. Daarna wrijft met het voorzichtig af met een zeemleereiï lap die in lauw water met azijn gedompeld en daarna goed uitgewrongen is. Dit ge schiedt om stof te verwijderen. Het doek moet nu goed drogen, natuurlijk niet in de nabijheid van een kachel of radiator. Hierna wordt de vernis er op gestrekeri, Men bewerkt kleine stukjes tegelijk b.v, van 4 c.M. in 't vierkant. Men verkrijgt het beste resultaat door de vernis er èn in ho rizontale èn in verticale richting op ta strijken. J Het is voldoende éénmaal te vernissen. Enkele andere vragen van minder alge meen belang, beantwoordden wij per brief, Wij herinneren eraan, dat vragen kunnen worden geadresseerd: „Redactie „Van en Voor de Vrouw" en verder het adres van één onzer bladen. Men sluite steeds porto voor 't antwoord inl „MELLONA" en „ADELSHOEVE" HONING merken met een oude en vertrouwde populariteit. NIEUWE OOGST VRAAGT ZE UW WINKELIER ^Uur "fiOndensn' gzytiolotop Een weelde van wilden wingerd.... Deftig en toch vroolijk doet het met groen omrankte, statige huis aan, dat rondom door een fleurigen tuin is om geven. Een villa in het fraaie, landelijke Kra lingen by Rotterdam? Mis. Een beschei den bord vermeldt: „B e t h a n i Protestantsch Doorgangs huis voor meisjes". Dit Doorgangshuis staat deze maand tien jaren op dien mooien hoek van de Korte Kade, vanwaar men zulk een prachtig ge zicht heeft op het steeds wisselend en steeds boeiend wateroppervlak van de Kralingsche Plas. En wendt men het oog, dan vertoont zich het immer uitbreidende en groeiende jonge Kralingsche Bosch. Ja, dit tehuis is wel bijzonder mooi gelegen. Misschien herinneren sommige Rotterdam mers zich nog het oude „Bethanië" in de Jan van Loonslaan, uitgaande van de Stads- zending Jeruël. Vroeger bestond er daar naast een Doorgangshuis voor meisjes aan den Oostzeedijk, alwaar in de laatste jaren van zijn bestaan een fusie plaats vond tus- schen de beide inrichtingen. Het verschil tusschen het oude, sombere huis aan den Westzeedijk met zijn hooge, steile trap, en de tegenwoordige, zonnige, vriendelijke woning in het Oosten van de stad Rotterdam is wel groot. De gemeente aan de Maas legde indertijd beslag op het land van Hoboken, en zulks hield o.a. in, dat het tehuis aan den West zeedijk moest verdwijnen. Dit werd wel de directe aanleiding tot het bouwen van het nieuwe observatiehuis. Doch uit verlies sproot winst. Middelen voor den nieuwen bouw f 40.000 waren nog noodig! werden geschonken, mede door het verrassend aan bod van f 20.000, onder voorwaarde, dat van andere zijde het resteerend bedrag werd bijeengebracht. Het geld kwam er, en daarna een keurig tehuis, dat door de di rectrice, Zuster W. N. Netelenbos, in gericht werd tot een gezellig verblijf. Door de omschrijving „Protestantsch Ob servatiehuis voor meisjes" werd tevens een nieuwe bestemming aan "dit huis gegeven. Hierover een enkel woord. Helaas worden in den volksmond de meis jes, die deze woning bevolken, „slecht" ge noemd. Dit is niet juist, en evenmin het vasthouden aan de oude idee, dat het een onoverkomelijke schande is, in een „ge sticht" te „zitten". De bedoeling van een observatiehuis is, dat de leidende personen, wanneer een kind daar een poos heeft vertoefd, den Kinder rechter, den Officier vaff Justitie of den Voogdijraad uitvoerig en deskundig inlch- ten over afkomst en karakter van het be trokken meisje en de meest gewenschte maatregelen voor de toekomst. De oorzaken van de moeilijkheden, die aan leiding geven tot een verblijf in het obser vatiehuis, kunnen van onderscheiden aard zijn en liggen dikwijls niet aan het kind zelf. Zoo kan het zgn. „boemelen" van een bak- visch ontstaan uit den drang naar avontuur, het zoeken van een verkeerde plaats, en ook kan het een gevolg zijn van het ont- loopen van een ongezellig, ruzieachtig gezin. Zelfs oneerlijkheid van een meisje is vaak terwille van een ander, b.v. om een booze stiefmoeder te behagen of een vrijer te plezieren. Soms ook steelt het kind uit ij delheid. Verandering van omgeving brengt niet zel den een omkeer ten goede en werpt een verrassend licht op de meisjes in de ont wikkelingsjaren. Thans is wel duidelijk, dat het een-oordeel- vellen over de bevolking van het observa tiehuis zeer voorzichtig moet geschieden. Tien jaar dan bestaat nu dit nieuwe tehuis. Doorgangshuis Bethanië" aan de Korte Kade te Rotterdam. Tien jaren, die vele verbeteringen brach ten. Een geweldige vooruitgang is in dit tijdsbestek bereikt. De behandeling van de, in haar puberteitsjaren zoo dikwijls on evenwichtige en moeilijke pupillen is meer en meer gespecialiseerd. Het leven in de inrichting is niet zoo grauw en eentonig als men misschien denkt Het inwendige van het huis heeft veel weg van een gezellige meisjeskostschool. Mooi werk wordt verricht voor meisjes die dreigen onder te gaan in den poel van maatschappelijke en zedelijke ellende. Méér nog dan de prettige omgeving ls waard de innerlijke kracht en het geduld van het leidend personeel. Dit heeft een schoone, doch zware taak. De leidsters kun nen die slechts vervullen door dagelijks tot Jezus te gaan. Daaraan wordt men dagelijks herinnerd door het mooie, gebrandschilderde raam op de eerste verdieping, voorstellende: Jezus met een knielende vrouwenfiguur. Tien zegenrijke jaren gingen voorbij. Moge de komende tijd van voortdurenden vooruitgang in dit schoone, sociale werk ge tuigenis afleggen. Vorige week is in een eenvoudige samen komst van de vereeniging het tienjarig be staan van het tehuis herdacht. Daarbij heeft de oud-voorzitter, Mr H. d e B i e thans is voorzitter Mr G. E. van W a 1- 6um een overzicht gegeven van de his torie der vereeniging, een vereeniging, die het tehuis in leeftijd verre te boven gaat en dateert uit het jaar 1849. Deze historie, die haar wortels vindt in het Réveil, valt in enkele perioden te scheiden. De eerste is die van het begin tot omstreeks 1880. Sindsdien had men tot 1895 in de Crispijn- laan te Rotterdam een tehuis met plaats voor acht meisjes, van 1895 tot 1928 be schikte men over een tehuis aan den West zeedijk, terwijl in laatstgenoemd jaar als gemeld een samensmelting plaats had met het werk van „Jeruël" en het nieuwe huis aan de Korte Kade verrees. In deze tien jaren is dus een eerbiedwaardig verleden op gelukkige wijze voortgezet. DE BESTE RECEPTEN voor borstplaat, limonadestroop, likeuren, ijs, pudding enz. ontvangt men bfl leder fleschje NECTAR ESSENCE zooals Sinaasappel, Citroen, Ananas, Fram bozen, Marasquin, Amandel, enz. PrUs ƒ0.25 Bloemenollën met recepten voor odeur, haar water, pommade, brillantine, crèmes, enz. Pril» 0.40. Vraagt steeds merk NECTAR. Bü apothekers en drogisten verkrijgbaar. Breit gij reeds met NEVEDA* WOL? Hebt gij NEVEDA- breipatronen? Indien niet, ge-» lieve U het onderstaande in-» gevuld aan ons in te zendens Aan- de N.V. Nederlandsche. Wolspinnerij, Heerengracht 483, A'dam (C.), M., U gelieve mij GRATIS toe. te zenden een NEVEDA- patroonsbeschrijving voor een Damesblouse of Deux-Pièces of Heeren-slip» over of Meisjesjurkje (doorhalen wat niet verl. wordt), en den naam van den Neveda-» winkelier te mijner stede op te geven. REFLECTO NIEUW MODERN OLIE-SHAMPOO VERF in 18 perfecte kleuren gemaakt door: Societé KEMOLITE - PARIS De direct vervende „REFLECTO" shampoo is een nieuwe vinding om grijs, wit, gebleekt, te veel gebleekt, vaal of dor haar te kleuren De REFLECTO kan U al die prachtige kleu ren verschaffen, die U altijd zoo bewonderd heeft. Met REFLECTO geverfd haar kan ge permanent worden als gewoon haar. H. MESKER, Ta» »8, DEN HAAG UW DAGtXIJKSCH KOPJE EO F PI] OW DAGELIJKSGH KOPJE THE ®V. Rfflli ft Gcnnlnlt, Importeurs» Kampvs

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 8