De Regeering en het werkloosheidsprobleem De Regeering en de Gemeenten DE TROONREDE WOENSDAG ai SEPTEMBER 1938 EERSTE BLAD PAG. 3 De Millioenen-N ota Afzonderlijke Hoofdstukken 'Aan de memories van toelichting tot de verschillende hoofdstukken der bcgrooting wordt het volgende ontleend: Hoofdstuk I (Huis der Koningin) Uitgetrokken wordt 1.560.000, waarvan voor de inkomens van de Koningin, Prinses Juliana en Prins Bernhard 1.400.000, en voor onderhoud der koninklijke paleizen 100.000. Evenals ten vorigen jare wordt voor de voortzetting der restauratie van het konink lijk paleis te Amsterdam ook voor 1939 een bedrag van 60.000 aangevraagd. Hoofdstuk II (Hooge Colleges van Staat) Voor 1939 wordt geraamd 1.873.287; voor 1938 is toegestaan 1.940.195; zoodat min der wordt aangevraagd 66.908. Hoofdstuk Ha (Algemeene Zaken) Voor 1939 worldt geraamd 92.914; voor 1938 is toegestaan 83.544; zoodat meer wordt aangevraagd 9.370. Hoofdstuk III (Buitenlandsche Zaken) Voor 1938 werd toegestaan 3.710.573, ter wijl voor 1939 geraamd wordt 3.S03.785, joodat meer wordt aangevraagd 93.212. Hooldstuk IV (Justitie) De raming voor 1939 bedraagt 27.569.697. Voor 1938 is toegestaan 26.360.786. zoodat voor 1939 meer wordt geraamd 1.208.911. Wettelijke voorzieningen ten einde te voorkomen, dat huwelijken alleen door onderlinge toestemming der echtgenoo- ten kunnen worden ontbonden, zijn in een gevorderd stadium van voorberei ding. Een herziening van het vreemdelingen recht, behelzende de grondlijnen, waarbin nen naar omstandigheden de concrete voor schriften kunnen worden gegeven is in be werking. Hoofdstuk V (Binnenlandsche Zaken) Voor 1938 werd toegestaan voor den ge wonen dienst 33.529.868. Voor 1939 wordt geraamd 32.992 742. zoodat minder wordt aangevraagd 537.126. Hoofdstuk VI (Onderwijs) Geraamd wordt voor 1939 146.026.570; toegestaan voor 1938 is 142.361.033, zoodat meer worldt aangevraagd 3.665.537. Hoofdstuk VII a (Nationale schuld) Voor 1939 wordt aangevraagd: voor 'den Séheelen dienst f 159.009.743; waarvan voor en kapitaaldienst f 11.000.000 en voor den gewonen dienst f 148.009.743. Voor 1938 is daartoe onderscheidenlijk toegestaan f 161.567.958; f 11.000.000 en f 150.567.95S; derhalve wordt voor den gewonen dienst van 1939 miinder aangevraagd f 2.558.215^ De gevestigde schuld vordert in 1939 we gens rente f 95.049.426; en wegens aflossing i 69.401.000; waarvan onderscheidenlijk I 10.846.107 en f 21.587.076 naar andere be- grootingsonderdeelen worden overgebracht. Ten laste .van den gewonen dienst van Nietiwe reeks maatregelen aangekondigd Werkverschaffing wordt gebracht op peil van 90.000 a 100.000 man Krachtige bestrijding der jeugdwerkloosheid In de Millioenennota geeft Minister de Wilde een uitvoerige uiteenzet ting van wat de Regeering voornemens is te doen op het gebied van de bestrij ding der werkloosheid. Ook al stelt de Regeering nadrukkelijk op den voor grond de saneering der overheidsfinan ciën, toch mag dit niet den indruk wekken, alsof zij niet haar volle activi teit zou richten op de groote vraagstuk ken. welke heden de aandacht vragen. De Regeering heeft zich opnieuw ernstig rekenschap gegeven Van al hetgeen in het belang van een krachtige bestrijding der werkloosheid kan worden gedaan. Aller eerst zal de wijziging van het belastingstel sel mede dienstbaar worden gemaakt aan wegnemen van in bepaalde belastingen gelegen belemmeringen tegen verruiming van werkgelegenheid. Nieuwe maatregelen zijn voorts onvermij- hoofdstuk VII a wordt uit dezen hoofde ge> raamd f 132.022.243, zijnde f 376.785 meer dan voor het dienstjaar 1938 aanvankelijk is toegestaan. Hoofdstuk IX, Waterstaat Het eindcijfer der uitgaven ten laste van den gewonen ddenst beloopt 48.583.891, te gen ƒ50.255.348 in 1938. Dit verschil is een gevolg van de voor 1939 voorgestelde lagere uitlkeering aan het Verkeersfonds, welke bijna 2y2 millioen beneden die voor 1938 blijft. Hoofdstuk XII, Koloniën Voor 1938 is uitgetrokken f 8.379.557. Voor 1939 wordt geraamd 13.347.907. Voor 1938 wordt dus meer geraamd dan oorspronke lijk voor 1938 Is toegestaan 4.968.350. Defensiefonds Het bij de wet betreffende instelling van een Defensiefonds toegestane bedrag ad ƒ53.400.000 voor het inhalen van den ach terstand in de materieele uitrusting van de weermacht werd aangevraagd op die begroo tingen van uitgaven ten behoeve van het Defensaefonds voor de jaren 1936, 1937 en 1938. In verband hiermede worden thans alleen nog gelden opgebracht ten bedrage van 3.570.000 voor uitkeering aan het Rijk wegens rente en aflossing van verstrekte voorschotten. Regeling van hét forensenvraagstuk 5 millioen voor saneering yan gemeentelijke financiën In de Millioenen-Nota wordt een uit voerige beschouwing gewijd aan de financieele positie der gemeenten. Ook voor de gemeenten geldt n.l. de nood zaak van ernstige .voortgezette bezuini ging* Ongeveer 700 gemeenten behoeven geen bijzondere hulp. Zij kunnen zichzelf redden. De overige gemeenten hebben hiertoe geen kans gezien en verkeeren in dezelfde positie kis het Rijk. In het Werkloosheidssubsidiefonds werd een middel gezien om de gemeenten met budgetaire tekorten te helpen en daarnaast bleef het Rijk de gemeenten, die desondanks niet voldoende) geholpen konden worden, rechtstreeks steunen. In de gegeten om standigheden was deze toestand aanvanke lijk bevredigend. De snelle achteruitgang had evenwel alras l'ot gevolg, dat het Werkloosheidssubsidie fonds niet meer bij machte was in de be- grootingstekorten te voorzien. Toen de te korten van dit Fonds zich gingen accumu- leeren, werden de bijdragen in de tekorten voor een deel in den vorm van een rente loos voorschot en voor het overige als bij drage fonds perdu verstrekt.. De Regeering is voornemens verandering \Vi brengen in de wijze van verleening van de bijdragen in de begrootingstekorten van de gemeenten. Deze bijdragen zullen Voortaan rechtstreeks uit 's Rijks kas volle dig fonds perdu worden verstrekt Indien dit voorstel wordt gevolgd- zal van 'de nieuwe belastingmiddelen, tot invoering Waarvan het voorstel wordt gedaan, een be drag van f 21,6 millioen dienen ter ver strekking van bijdragen fonds perdu aan de gemeenten ter vervanging van rentelooze voorschotten. Deze wijziging Is van groot belang voor de gemeenten. Hiermede zijn "de gemeenten evenwel in haar financieel beleid nog niet zelfstandig geworden. Wil men tot die zelfstandigheid geraken, dan zal het noodig zijn er naar te stroven voor de toe te kennen bijdragen objectieve nonnen te vinden, waarvan de consekwentie echter niet mag zijn, dat in meerdere of mindere mate aan tal van ge meenten, die de bijdragen niet noodig heb ben, eveneens nieuwe middelen toevallen. Het is ndei' verantwoord de opbrengst van do nieuwe belastingen voor een beteekenend deel te bestemmen voor gemeenten, welke daaraan geen strikte behoefte hebben- In- tusechen maakt de thans gegroeide toestand van bijpassing van tekorten in zoovele ge meenten het gevaar geenszins denkbeeldig, dat het verantwoordelijkheidsgevoel voor 't nnancleeile beleid verslapt, hetwejk gevol gen teweeg kan brengen, welker voorkoming een offer rechtvaardigt. Aangezien het streven naar de vaststel ling van objectieve normen stellig ten ge volge zal hebben, dai' een kleine verruiming van de voor 1939 strikt noodige bijdragen moet plaats vinden, heeft de Minister ter men gevonden in de opstelling van het reëele budgetaire tekort een bedrag van f 5 millioen op te nemen voor de saneering van de gemeentelijke financiën. Dit bedrag in combinatie mei' de thans voor bijdragen in de begrootingstekorten uitgetrokken be dragen zal moeten dienen voor een zoo danige herziening van de financieele uit- keeringsregelen, dat een aanmerkelijk groo- ter aantal gemeenten haar zelfstandigheid weder verkrijgt. De eigen verantwoordelijkheid der gemeenten Het vragastuk van den noodlijdende ge meenten kan langs dezen weg van verdere nivelleering en grootere bijdragen wellicht tijdelijk tot geringere proporties worden te ruggebracht, een afdoende oplossing, voor zoo ver daarvan althans in deze tijden sprake kan zijn, zal alleen mogelijk zijn, indien in veel sterkere mate dan thans het geval is. do eigen verantwoordelijkheid der gemeen ten voor het doen van uitgaven weder wordt ingeschakeld en allerwege verstaan wordt, dat het centraal gezag de verantwoordelijk heid voor hei' financieel beheer der gemeen ten niet kan en mag overnemen. Vooral in de huidige omstandigheden, waarin bezuiniging op het Overheidsappa raat zoo dringend noodig is, kan deze meest reëele waarborg voor een zuinig beheer niet worden gemist. In welke richting de Regeering dezen waarborg meent te kunnen verstevigen, kan blijken uit het ontwerp van wet tot wijziging van de wet tot stenn aan de noodlijdende gemeenten, hetwelk zeer binnenkort wordt aangeboden. Eveneens zal een regeling van bet forensenvraagstuk, waarvan het doel o.m. is een hetere financieele verhou ding tusschen de gemeenten onderling te scheppen, gelijktijdig iworden aange boden. De Regeering heeft Het vertrouwen, dat deze verschillende middelen in combinatie met elkaar in staat zullen zijn de saneering van de gemeentelijke financiën daadwerke lijk te bevorderen. Als voorwaarde van haar medewerking in deze Saneering moet zij in 's Lands be lang, zoolang de omstandigheden niet ver anderen, blijven stellen deu eisch van ver sobering van de gemeentelijke huishouding, en van beperking van de gemeentelijke taak tot het noodzakelijke- Zij overweegt, of ter waarborging van zoodanig beleid nadere wettelijke maatregelen" noodig zijn. delijk met betrekking tot-de te volgen eco nomische politiek. Naar meer stabiliteit op de binnenlandsche markt zal worden ge streefd. Verhooging van invoerrechten voor eenige groepen van artikelen zal worden voorgesteld. Voor volledige eindfabrikaten zal daarbij 20 pet als de maximumgrens zijn te stellen. Binnen afzienbaren tijd zul len deze voorstellen niet door nieuwe wor den gevolgd. De Regeering meent zich te moeten be perken tot een zorgvuldige keuze van de daarvoor in aanmerking komende bedrijfs takken, mede omdat de belangen bij den import uit een algemeen handelspolitiek oogpunt moeten worden ontzien. Een matig beschermend tarief blijft uit dien hoofde dan ook geboden. Zender vooruit te loopen op de in te dienen ontwerpen zou de Re geering hier willen verklaren, dat zij veel waarde hecht aan stabiele verhoudingen op tariefgebied, zoodat zij de bij haar bestaan de voornemens op dit gebied gelijktijdig bekend zal maken. Bevordering van de export Naast gezonde marktverhoudingen in het binnenland wenscht de Regeering echter haar exportpolitiek niet alleen te hand haven, doch ook zoo mogelijk te versterken. De risico's, welke in het internationale economische verkeer heerschen, hebben de Regeering genoopt nader te onderzoeken, in hoeverre hier meer .steun geboden kan wor den. De Regeering stelt zich voor het Instituut der Exportcredietverzekering nog meer dan tot dusverre in te schakelen. Zij denkt daarbij onder andere ook aan garanties voor een langer tijdvak dan tot dusver werd toegestaan. Het spreekt vanzelf, dat de werkverruiming hier hét leidende beginsel blijft. De Regeering houdt voorts de aandacht gevestigd op de bediening van nieuwe en de herovering van ten gevolge van abnor male, vreemde concurrentie, verloren ge- gane markten. Ook hier staat verruiming der werkgelegenheid op den voorgrond. In het kader van deze maatregelen wenscht de Regeering ook te plaatsen de kapitaalsuitbreiding van de Maatschappij voor Industriefinanciering, waarover een afzonderlijk voorstel werd ingediend. Eveneens wordt gewezen op de noodzaak van uitbreiding van het productie-apparaat der Nederlandsche nijverheid in het belang van de landsverdediging. Maatregelen zijn in voorbereiding op dit gebied de eigen pro ductie te bevorderen. Kleine nijveren en ambachtslieden De Minister wijst er vervolgens op dat de Regeering in de begrooting heeft opgeno men een aanvullende credietmogelijkheid voor kleine nijveren en ambachtslieden. De bedoeling hiervan is een ontbrekenden schakel in het credietapparaat tot stand te brengen, waardoor bedoelde personen op zakelijk verantwoorden grondslag langloo- pende chedieten zullen kunnen verkrijgen tot een maximum van 5000 voor het aan schaffen van machines en het verbeteren hunner outillage in het algemeen. Op deze wijze hoopt de Regeering een nuttig ele ment in het bedrijfsleven en nieuwe ar beidsmogelijkheden te openen. De uitvoe ring van deze maatregelen zal in handen worden gegeven van de Nederlandsche Middenstandsbank. 100.000 man in de werkverschaffing! Naar de mogelijkheden, een belangrijke uitbreiding te geven aan de uitvoering van die werken, welke bijdragen tot verhooging van het voortbrengingsvermogen van den bodem en daardoor leiden tot het ontstaan van blijvende werkgelegenheid, is een om standig onderzoek ten einde gebracht, waar van het resultaat binnenkort zal worden gepubliceerd, Op den grondslag hiervan is besloten tot verdere geleidelijke opvoering van de tewerkstelling bij dit soort objecten, met als einddoel, de werkverschaffing zoo mogelijk te brengen op een peil van 90.000 100.000 man. De uitvoering van dit nlan zal gedurende eenige jaren be langrijke bedragen vorderen. Het grootste gedeelte daarvan zal gefi nancierd kunnen worden uit de gelden, die reeds op den gewonen dienst beschikbaar zijn, terwijl een ander gedeelte, voor 1939 geschat op 20 millioen, ten laste van den kapitaaldienst zal komen, hetgeen in ver band met de te verwachten verbetering van den bodem en het ontstaan van blij vende werkgelegenheid, in de huidige om standigheden verantwoord wordt geacht. De uitvoering van dit plan zal meebren gen, dat aan de werkverschaffing het hui dige karakter van leniging der werkloos heidsgevolgen wordt ontnomen en dat zij wordt bestrijding der werkloosheid zelf. Ten slotte wordt ten dezen vermeld, dat de vooitgenomen herziening mede er op ge richt zal zijn, werkverschaffing en werk fonds meer tot één geheel te maken en daaraan een zelfstandige plaats toe te ken- Bestrijding der jeugdwerkloosheid Met het oog op den omvang en den duur van het euvel der jeugdwerkloosheid is de Regeering van oordeel, dat het in het be lang van de handhaving der volkskracht onvermijdelijk is, te komen tot nieuwe maatregelen van tijdelijk karakter, welke kunnen bijdragen tot krachtiger bestrijding van dit kwaad. Ten einde deze crisis-voor ziening mogelijk te maken, meent de Re geering daarom, de beschikbaarstelling van een belangrijke verhooging, boven hetgeen tot nog toe aan de bestrijding der jeugd werkloosheid werd ten koste gelegd, te moeten bevorderen. Het ligt in de bedoe ling, om, nadat de Rijkscommissie van Ad vies inzake het vraagstuk van de werk loosheid onder de jeugd ter zake zal zijn gehoond, nadere voorstellen te doen, waar bij dan het definitieve in 1939 te besteden bedrag, verdeeld over de betrokken hoofd stukken, zal worden aangevraagd, Alg. Ned. Chr. Ambtenaarsbond In het gebouw voor Chr. Soc. te Utrecht werd heden een vergadering gehouden van de vakgroep Gevangeniswe zen van den Algem. Nederl. Chr. Ambte naarsbond. Na opening der vergadering hield de heer L. de Jonge, van Scheveningen, een inlei ding over het onefcrwerp: De wenschelijk- heid van invoering der 48-urige arbeidsweek voor het personeel der bewaking bij de straf- gestichten. •Spr. begon met te zeggen, dat de actie voor een verkorte arbeidsweek reeds oud is. Reeds in 1920 waren verwachtingen opge wekt- dat ook het gevangenispersoneel in do vreugde zou deelen van een 48-urige werk week, maar tot heden is niet meer bereikt kunnen worden, dan dat pracvisch nog bijna 60 uren wordt doorgebracht achter de ge vangenismuren. Nagaande de oorzaken waardoor deze groep van ambtenaren in deze u;tzonJerings positie ie gekomen en tot heden is gebleven, meent spr., dat één der oorzaken wel is de onbekendheid van den buitenstaander me» het personeel en hun werk. Bij verschillende gelegenheden blijkt dav oningewijden daarvan een verkeerde vooi stelling hebben en niet weten van de moei lijkheden die ook deze ambtenaren in Iiud werk ontmoeten- Spr. noemt enkele op, o.a. steeds in nauw contact met de gedetineerden omgaan en toch het gevangenisregiem handhaven en het prestige bewaren. Dit moet dan gebeuren niet alleen bij veelal geraffineerde men- schen, maar ook, door hun opsluiting, moei lijke menschen. Verder wordt er op gewezen, dat Juist zij, die een langen werktijd hebben, ook nog dik wijls met Zondagsdiensten zijn bezet. De Zondagen waarop dienst wordt gedaan- zijn dan ook geheel door dienst in beslag geno men. Meermalen komt het voor dat op zoo'n dag 12 uren dienst wordt gedaan. De laatste 15 jaren is het regiem in de ge vangenis nogal gewijzigd door de z.g. afwij kingen of gunsten- Daardoor is ook het werk van het personeel in omvang toegenomen. Verder wijst spr. op de plicht, die ook de bewaarder heeft buiten zijn dagelijksche werk. O.a. de taak, die hij te vervullen heeft bij de opvoeding van zijn kinderen; het kunnen medele.ven op kerkelijk terrein en ander vereenigingsleven. Op al deze gronden meent sür.. dat een ijveren voor een 48-urige werkweek niet is een overschrijden van de grens van billijk- Het verheugt hem dan ook dat van regee- ringszijde nooit een principieel bezwaar naar voren is gebracht, maar steeds werd gewe zen op de financieele bezwaren. Hoewel hij deze bezwaren niet' wil onderschatten, meent hij toch dat ze nu, in 1938, niet pri mair zijn. Nu bijna alle landen worstelen met het spook der werkloosheid, en ook onze regee ring millioenen uitgeeft, om zoodoende, naar haar be6te weten, het leger van werkloozen te verminderen, meent spr., dat het finan cieele nier het voornaamste is. Wanneer we er dan op wijzen- dat met een handvol geld niet alleen een reeds ja renlange wensoh wordt vervuld van het ge vangenispersoneel, maar ook een honderdtal flinke mannen gelgenheid wordt gegeven zich uit het leger van werkloozen te rukken en zich te plaatsen in het normale leven, dan meent spr., dat de regeering niet steeds afwijzend zal blijven staan tegenover dezen billijke eisefh. De heer D. G. W. Spitzenbenoemd tot secretaris-generaal van Waterstaat met ingang van 1 Januari a.s. HEER GELDEN VOOR GRENSBEWAKING In verband met uitbreiding van het aan tal hulpkommiezen en jiolitietroepen voor de grensbewaking is hiervoor op de thans ingediende Justitie-begrooting een bedrag f 204.500 uitgetrokken tegenover f84.200 pp de loopende begrooting. J. GELDERMAN BENOEMD TOT EERSTE KAMERLID DEN HAAG, 21 Sept. Het Centraal Stembureau heeft in de vacature, ontstaan door het overlijden van mr P. Drooglecver Fortuyn, tot lid van de Eerste Kamer be noemd verklaard den heer J. Gelder man te Losser. Volgens de begrooting van Justitie zal 't personeel der rijksveldwacht worden uitge breid met 10 brigadiers, 19 rijksveldwach ters en 2 rijksrechercheurs. Voorts wordt medegedeeld, dat een ver betering is ontworpen van de aanvangssala rissen derongegradueerde rijksveldwachters. Het aantal districts-commandanten der rijksveldwacht zal met 1 worden uitgebreid, welke commandant speciaal voor den rivier- dienst wordt bestemd. Eervolle opdracht ZAANDAM, 21 Sept. Aan den orgelbou wer II. W. F1 e n t r o p te Zaandam, is in verband met het door hem behaalde succes op de wereldtentoonstelling Parijs 1937, opdracht gegeven tot het bouwen van een soortgelijk orgel in het Nederlandsch paviljoen op de wereldtentoonstelling 1939 te New-York. Teraardebestelling Corn. Chr. van den Heuvel Op de algemeene begraafplaats te N i e u w Vennep is ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den heer Corn. Chr. van Heuvel, vader van het Kamerlid Chr. van den Heuvel. De overledene, die te Genderen in Noord- Brabant geboren werd als zoon van een landbouwer, verhuisde reeds in z'n jeugd naar de Haarlemmermeer. Na z'n huwelijk vestigde hij zich als landbouwer te Nieuw- Vennep. waar hij vele jaren de Gercf. Kerk als ouderling diende en zich trouw wer ker toonde voor Evangelisatie en Zending Bij zijn overlijden was hij ruim 79 jaar. Bij de begrafenis is het woord gevoerd door Ds. L. E. S m i 1 d e, die sprak naar aanleiding van Hebr. 11 1, Ds. J. Ver- kuy 1 en den oudsten eoon, Cihr. van den Heuvel, die dankte voor de eer, aan den overledene bewezen. AANBESTEDING UTRECHT, 21 Sept. Bij de gisteren ge houden openbare aanbesteding van bestek no 30 N.S betreffende het maken van een gedeelte van de onderbouwen van de onder doorgangen Cruguiusweg en Zeeburgerpad en van de overbruggingen van de Nieuw Vaart en 't loozingskanaal in den spoorweg AmsterdamHilversum te Amsterdam met bijkomende werken, a. met vrije keuze werklieden, b. met de verplichting hoofd zakelijk Amsterdamsche werklieden te ge bruiken, waren ingekomen 12 biljetten. Laagste insohrijfster was de N.V. Het Spoorwegbouwbedrijf te Utrecht, a- f 110 000 b. f112.000. UIT OOST- EN WEST-INDIE Ernstig auto-ongeluk Eén doode BONDOWOSO. 20 September. (Aneta). Dr llubach, hoofd van den vliegmedischen dienst van de luchtvaartafdeeüng. heeft gister bij Sitobondo een auto-ongeluk gehad. Mevrouw Hubach werd op slag gedood. Het stoffelijk overschot werd vandaag per auto naar Soerabaja overgebracht. Van hier gaat het vanavond per nacht-express naar Bandoeng, waar morgen de teraardebestel ling plaats heeft. Dr Hubach, die zelf aan het 6tuur zat, kreeg een lichte hersenschudding; zijn toe stand is niet ernstig. Jubileum „Rollecate" Nieuwe landbouwhuishoudfilm Op Vrijdag 23 Sept. a.s. zal te Deventer de plechtige herdenking van het 2ö-jarig bestaan der Rijks Landbouwhuishoudschool „de Rollecate", thans „Nieuwe Rollecate". geschieden, waarbij de minister van onde> wijs, kunsten en wetenschappen, Prof. Dr J. R. Slotemaker de Bruine, de herdenikings- rede zal uitspreken. Ter gelegenheid van deze herdenking zal tevens de eerste vertooning plaats heb ben van cle nieuwe landbouwhuishoudfilm „Nijvere handen". Deze film, welke uit hot geheele land beelden uit en om het lamdbouwhuishoud- ondervvijs bevat, is in opdracht van den Ned. Bond van boerinnen en andere platte landsvrouwen door den cineast W. Beets Jr te Amsterdam ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan der landbouwhuishoud school te Deventer vervaardigd. helpen hierbil altijd een poeder of cachet vao Mljnhardts Mljnhardt's Poeders per stuk 8 ct. Doos 45 ct. Cachets, genaamd ..Mljnhardt|es" 2 st. lOct. Doos50ct. Wat anderen ervan zeggen Onze meening over de Troonrede hebnen wij gisteren al gezegd. Daarom geven we, der gewoonte getrouw, nu het woord aan andere bladen. Vrij algemeen worden som bere beschouwingen geleverd en voorziet men vele moeilijkheden. Vaak lazen we de vraag: waarom zulke vage gegevens? Een synthese van tegenstellingen zoo schrijft De Standaard boven het hoofdartikel, dat drie groote problemen voor de Regeering in de Troonrede ziet: den eco- nomischen toestand, de werkloosheid en de financiën. In verband daarmee schrijft het blad: Hoe moeilijk haar taak daarin is kan telkens blijken uit de eigenaardige tegen stelling, die in haar handelingen niet te vermijden is. Het blijft het zoeken eener synthese tusschen twee, althans schijn bare, tegenstrijdigheden. Maar de plicht is haar Er zullen menigmaal abnormale midde len beraamd moeten worden, zonder dat do Regeering den eisch van den normalen toe stand uit het oog mag verliezen. Zij wil dus trachten heit bedrijfsleven te verlevendigen, waardoor natuurlijk vermindering der werk loosheid zal ontstaan. Maar nu komt de tegenstelling: Zij wil den uitvoer onzer producten be vorderen, en tevens de binnenlandsche markt door tariefsmaatregelen voor be paalde bedrijven versterken. Het een zou het ander kunnen keeren. Wordt de afzet der binnenlandsche nijverheid grooter, zal dit niet moeten leiden tot het dalen van den import? De regeering ziet dit natuurlijk niet voorbij- En het is stellig daarom dat zij gewaagt van bijzondere gen. Een gesloten wolftendek noemt het Friesch Dagblad de Troon rede, maar toch spreekt er allerminst een geest van defaitisme uit Alles, wat de re geering zegt over versterking van het be drijfsleven en bestrijding der werkloosheid getuigt van werkelijkheidszin èn vastberadenheid. Er spreekt acti viteit uit; geen berusting. Maar niet min der het besef, dat de waarheid niet ver bloemd behoeft te worden, en dat getui genissen uit jeugdige harten betreffende een grootsch program niet veel helpen en evenmin moderne theorieën, waarin het geld de rol der wonderbaarlijkheid speelt. Daarom juist, omdat deze troonrede zoo z a k e 1 ij k is, en zoo gespeend aan alle gedaver, wekt zjj vertrouwen. De Nieuwe Prov. Groninger Crt. schrijft, dat de taak der regeering wel een zeer moeilijke is, reden waarom des te meer van de Staten-Generaal krachtige medewer king mag worden gevraagd. „De Zeeuw" schrijft: Overzien we de Troonrede als geheel, dan krijgt men den indruk, dat de volle aandacht van Kabinet en Volksvertegen woordiging zal worden geconcentreerd op het economisch welzijn van ons volk. Op die wijze toch is te verklaren dat van Onder w ij saangclegenhe den en van alles wat betreft de z e d e 1 ij k e en geestelijke weermacht van ons volk in dit staatsstuk gezwegen wordt Beperkt uitzicht zet De Nederlander boven z'n hoofd artikel. Het blad bespeurt wel een zekere lijn in de Troonrede, maar meent de uit werking in hei' algemeen zóó vaag, dat het raadwerk zou worden fe voor spellen wat met sommige zinsneden precies wordt bedoeld. Aandachtige lezing vestigt dan ook den indruk, dat de Regeering zich op ver schillende punten nog wil beraden, zich daarom thans weinig concreet uit en cle finesses dus bewaart tol' de begrootings- debatten- Of deze metode de meest wen- schelijke is? Dat zal moeten blijken. Wel licht was zij noodzakelijk. Men verheugt er zich over, dat er wets ontwerpen zullen worden ingediend om tijdroovende invloeden bij de uitvoering van publieke werken uit ve schakelen. Al hadden wij ook hier gaarne wat meer be paalds omtrent de plannen vernomen. Over het algemeen genomen is het blad van de Christelijk Historische Unie niet tevreden: Een Troonrede moet naar ons oordeel kort en duidelijk aangeven wat de voor nemens van het komende parlementaire jaar zijn. De eerste rede na hei' optreden van een nieuw Kabinet kan bovendien een korte beginsel-uitspraak bevatten. Velleden jaar werd zoowel aan de eene als aan de andere voorwaarde voldaan. Ditmaal niet. Dat is geen vooruitgang. Onder de schaduw De Maasbode oordeelt dat de Troon rede beschouwingen „sub umbra" levert, hetgeen de moeilijke tijden, waarin wij le ven, duidelijk demonstreert. Bijzondere na druk wordt gelegd oaj de stijging der uitga ven voor defensie, waarover men klagen kan, doch die men niet mag afkeuren, zoo lang men de verantwoordelijkheid voor niet-uitgeven weigert te dragen. Een licht vlek in de schaduwen ziet het blad hierin: Dat de regeering blijkbaar een open oor heeft voor den rechtvaardigen wenschj dat' de groote gezinnen, die ook voor defensie het allermeest offeren, in de belastingen worden ontzien, stemt tot verheuging, zooals wij toejuichen, dat wordt voldaan aan den reeds meermalen in ons blad geuiten wensch, die belas tingen te hercien, welke het bedrijfsleven belemmeren en het zij er bij gezegd het gewone leven überhaupt. Ook de andere R.K. bladen vinden de Troonrede somber, doch zij hebben alle oog voor de moeilijkheden, waarmede de regeering te kampen heeft. Doffe klanken De vrijzinnige pers is noc somberder ge stemd. De N-R.C. spreekt bijvoorbeeld van „doffe klanken" en zegt dat de Troonrede een bijzonder troosteloozen indruk nalaat?. Bepaald onvriendelijk is wel deze passage: Zelfs schijnt alle herinnering aan ge zondere opvattingen uit het verleden, aaü eigen kracht uitgedoofd te zijn. Wij heb ben na de lezing eerst wat vreemd tegen het stuk van dit „posivief-Christelijke" ministerie met vier roomsch-katholieke minister exponenten van de R.-K. Staats partij, aangekeken en toen het laatste velletje omgedraaid of er misschien nog wai' op den keerkant stond. Maar neen, de zitting was Immers geopend verklaard, en het was uit. Over het geheel een teleurstellende regeerlngsuiting, gespeend van vertrou wenwekkende wil, moed en inzicht. Dat dit „positief-Christelijke" Kabinet in deze rede ook geen enkele „positief-Christe lijke" daad aankondigt, waardoor zijn recht van bestaan zou zijn verdedigd, is eveneens kenmerkend, al kan ons dit slechts verheugen en al is het een nieuwe rechtvaardiging van het Kabinet op bree de- basis, waarin de R.-K. Staatspartij niet zoo 'n overheerschende positie innam. Het Alg. Handelsblad had wel gaar. ne wai' meer duidelijkheid gewenscht, maar het doet toch een heel ander geluid liooren: In ieder geval mag men in deze kom mervolle tijden verwachten dat regeering, parlement en volk over en weer de hoog ste mate van opbouwenden goeden wil zullen toonen om aan de ernstige ge meenschappelijke problemen en gevaren het hoofd te bieden. Géén „verlossend woord" Volgens de arbeiderspers wij citecren e t V o 1 k" bleef „het verlossende woord" uil', maar toch zijn nuttige maat regelen niet uitgesloten: Al zullen wij niet ontkennen, dat de grookndeels vage bewoordingen van deze Troonrede hier en daar op nuttige maatregelen k u n n e n duiden het stuk bevat stellig niet de aankondiging van één groote, foreche aanval op don gevaarlijksven vijand binnen onze gren zen: de werkloosheid. De oplossing van het vraagstuk wordt ook aangegeven: het groote „plan" zal welvaart en bestaanszekerheid heretellen Zou deze oplossing beter zijn. dan de pogingen van de regeering? Daaraan dur* ven we te twijfelen!

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 3