KABO ïodK») SCHUDT UW LEVER WAKKER WOENSDAG 2i SEPTEMBER 1938 EERSTE BLAD PAG. 2 Ongeregeldheden in Tsjechisch-Duitsch grensgebied Duitschers zouden aanvallen doen Het Sudeten-Duitsche vrijcorps De toevloed van vrijwilligers voor het „Sudeten-Duitsche vrijcorps" heeft volgens het D.N.B. zulke vormen aan genomen, dat het onmogelijk is, in de uitrusting van de manschappen te voor- Kien. Het commando van het Sudeten- Duitsdhe vrijcorps heeft derhalve het volgende bepaald: „Sudeten-Duitschers, die in het Rijks gebied werkzaam zijn, kunnen zich aan melden voor het Sudeten-Duitsche vrij corps bij de plaatselijke onderafdeelingen van den Sudeten-Duitschfn „Heimat- bund", doch dienen zoolang in hun be trekking te blijven, respectievelijk daar heen weder terug te keeren, tot zij wor den opgeroepen. PRAAG, 20 Sept (Ceteka). Het Tsjecho- Slowaaksohe telegraaf-agentschap meldt: In den afgeloopen nacht hebben uit Duitschland gekomen gewapende bendeD verschillende aanvallen gedaan op de Tsjc- cho-Slowaaksche grenzen. Vanochtend om even over tweeën heeft een bende van ongeveer 15 man, gewapend met geweren en revolvers, een aanval geuaan op het douanekantoor te Neusorge, bij Braunau. Drie Tsjechische tolbeambten, die zich in Wettigen staar van zelfverdediging bevon den, hebben gebruik gemaakt van hun vuur wapenen en twee handgranaten geworpen. .Toen versterkingen waren ontboden, vlucht ten de aanvallers naar Duitschland. Een tweede overval werd door onbekenden uitgevoerd bij Dauba. Zij hebben steenen geworpen naar een soldaat, die licht gewond werd. Tegen drie uur vanochtend heeft een bende van twaalf man, die uit Duitschland waren gekomen, en voorzien waren van wapens en granaten van Duitsöhen oorsprong, een overval gepleegd op Ebersdorf bij Fried land. De aanval was eerst gericht op de douane en later op het postkantoor. Ten slotte pro beerde de bende de plaats te bezetten. Van Tsjecho-Slowaaksche zijde namen een afdeeling gendarmerie, een compagnie soldaten en politie, gesteund door pantser auto's, deel aan den strijd. Van de soldaten en beambten werden zes personen gewond. Ook de aanvallers hebben gewonden, doch dezen werden naar Duitsch grondgebied overgebracht. Men heeft vastgesteld, dat de aanvallers ïeden waren van het Sudeten-Duitsche vrij corps. Op het oogenblik is het in de plaats kalm. Gendarmerie en militairen hebben ver- Échansingen ingericht. Vannacht heeft zich nog een vierde inci dent voorgedaan. Het douanekantoor te Kleine Aupa (district Marchendorf) werd in brand gestoken. De aanval werd van Duitsch gebied uitgeleid en tot twee malen toe her haald. De eerste maal, om half vier, duurde de aanvad ongeveer een uur. Ook hier heeft men te doen met leden van het Sudeten Duitsche vrijcorps. Zij waren voorzien van granaten en machinegeweren van Duitsch fabrikaat. Twee beambten werden gewond In de stad is het nu kalm. Van de zijde van het D.N.B. worden al deze berichten ontkend; zij worden brutale vervalschingen der waarheid genoemd. ZONDER SCHADELIJKE LAXEERMIDDELEN en U zult 's morgéns „kiplekker" alt bed springen, lederen dag moet Uw lever minstens een liter gal tn Uw Ingewanden doen stroomen. Wanneer deze stopt. Uw lichaam is vergiftigd en humeurig, voelt U ellendig en ziet alles somber in. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmiddelen. U moet CARTER'S LEVERPILLETJES nemen om een liter gal vrij te doen stroomen en U zult weer geheel fit zijn. Onschadelijk, plantaardig, zacht, on overtroffen om de gal te doen stroomen. Eiecht Carter's Leverpllletjea bij apothekers eD drogisten, f. 0.7a. HONGAREN CONFEREEREN MET HITLER Minderheden-vraagstuk aan de orde De Hongaarsche minister-president, I m- redy, heeft gisteren in gezelschap van den Hongaarsahen minister van Buitenl. Zaken, V o n Kan y a, den chef van den Hongaar- schen generalen staf. generaal Keresztes- Fischer en staatssecretaris Fataky, een be zoek gebracht aan den Fuehrer en rijkskan selier. Ook de Minister van Buitenlandsche Zaken, Von Ribbentrop, was bij het onderhoud op den Obersalzberg aanwezig. Besproken zijn de onhoudbare toestanden in Tsjecho-Slowakije. Terwijl de Fuehrer een uiteenzetting gaf van de Duitsche vraag stukken, spraken de Hongaarsche ministers uitvoerig over de eveneens onwrikbare eischen \an het geheele Hongaarsche wik tot het verkrijgen van zelfbeschikking voor do onderdrukte volksgenooten in Tsjecho- Slowakije. Havas verneemt nader, dat Imredy enVon Kanya zich in Hitiers eigen vliegtuig naar Berchtesgaden hadden begeven, op uitnoo- diging van den rijkskanselier, die daartoe besloten zou hebben na een onderhoud tus- schen G o e r i n g en den Hongaarschen rijks bestuurder. De Hongaarsche regeering, die reeds steun van Italië en Polen heeft toegezegd gekregen schijnt dus thans over Duitsche hulp te onderhandelen. Horthv zou zich nog in Oost-Pruisen be vinden, waar hij in gezelschap ven Goering jaagt Poolsche stappen inzake de minderheden Het mijngebied van Teschen De Poolsche gezanten te Berlijn, Rome, Londen en Parijs hebben op instructie van Warschau stappen ondernomen, ter ver- duidelijkin van het Poolsche standpunt in zake de ïechoslowaaksche minderheids- problemen. De Poolsche eischen omvatten de distric ten Fryztad en Teschen, de helft van het district Frydek en het kolendistrict Kar- wina, waardoor de Ostrawica de natuurlijke De Poolsche minderheden in Tsjechoslowakije grens tussohien Polen en Tsjechoslowakije zou worden. Volgens Poolsche bronnen zou de Pool sche minderheid in Tsjechoslowakije 200.000 zielen bedragen, volgens Tsjechische bron nen 100.000. Deze minderheid woont opeen gehoopt in een betrekkelijk smal gebied in het mijngebied aan de Silezieche grens rond de steden Teschen en Moravisch Ostrau. Deze streek is het rijkste kolen- gebied van Tsjechoslowakije. Jaarlijks leveren de mijnen van Teschen 12 millioen ton kolen van bijzonder goede kwaliteat, die overal zeer gezocht zijn. Oorspronkelijk was deze strook gronds aan Polen afge staan. doch de Tsjechen hebben haar in 1920 bezet, toen de Polen hun handen vol hadden met het afslaan van de Sovjet-troe pen. Amerika's versneld defensieprogram Op een propagandavergadering voor landsverdediging te Los Angeles is woord gevoerd door den Amerikaanschen onder-minister van oorlog. Johnson, die verklaarde, dat de eerste schrede naar ver wezenlijking van het defensieprogramma diende te zijn het met den meesten 6poed produceeren van alles, wat noodig is voor zes maanden oorlog. Het is, naar hij zeide de bedoeling, dat het leger voor 1940 beschikt over 2.300 nieuwe vliegtuigen van allo typen met de noodige deskundigen voor bestjuring en onderhoud. Hij besloot met te zeggen, dat het land ge reed dient te zijn „niet voor agressie doch voor zijn verdediging". DONDERDAG 22 SEPTEMBER HILVERSUM I 1*75 M. AVRO-Uit: Gram.muilek (Om 8.15 Beric Morgenwijding. 10.15 Van de vluchtelingen uit Sudeten-Duits chland. die in Praag een toevlucht kwamen zoeken, werden er 3000 onderge bracht in het Masaryk-stadionwaar de verschillende ruimten tot slaap- en verblijfplaatsen werden ingericht. Chineesche gebiedsafstand aan Engeland In rail voor xnaterieele hulp Volgens Domei zou China aan Engeland een gebiedsdeel tuesohen Burma en Joen- nan hebben afgestaan, in ruil waarvoor Engeland materieele hulp zou hebben toe gezegd aan Tsjang Kai Sjek. In het zelfde beriöht wordt verklaard, dat hst betrokken gebied is gelegen ten Westen van de rivier Mekong. Voorts wordt gemeld, dat Groot-Briittan- nië in ruil van de Chineesche concessies de volgende toezeggingen heeft gedaan: 1. Groot-Brittannië zal den invoer ver- gemakkel ij ken 2. Het zal een deel van de fondsen ver strekken, noodig voor den aanleg van wegen en vliegvelden in de provincie Joerman; 3. Het zal oogluikend de anti-Japansche propaganda, welke in Burma, Indiö en de Straits Settlements door de Chineezen ge voerd wordt, toelaten. Juweelen van vliegramp teruggevonden Te Napels zijn twee personen gearresteerd, die juweelen bij zich hadden ter waarde van vijf millioen francs. Zij hadden deze vooreen spotprijs gekocht van boeren, die de kost bare voorwerpen gevonden hadden in de t-uurt van Napeis, op een plek, waar eind April j.l een vliegtuig is verongelukt, dat personen naar Rome terugbracht, die had den deelgenomen aan het huwelijk van ko ning Zogoe van Albanië. Men zal zich herinneren, dat hierbij 19 inzittenden om het. leven kwamen. In het toestel bevond zicih bovendien voor een waarde van 10 millioen francs aan juweelen, ■welke een Parijsche firma aan koning Zogoe ter gelegenheid van zijn huwelijk had ge zonden en welke de vorst met het vliegtuig naar Parijs terugzond, na zijn keuze ge maakt te hebben. Twee treinen botsen in Galifornië Zeven dooden, veertig gewonden Twee sneltreinen van de Southern Pacific Rail Road zijn bij Tortuga (Californië) met elkaar in botsing gekomen. Beide locomotieven en verscheiden wagons sloegen. Er zijn zeven dooden en veertig gewonden. Onder de dooden bevinden zich de machi nist en de stoker van één der treinen. «Wij geven de voorkeur eraan, dat men ons vreest" Mussolini spreekt te Udine Staande op het balcon van het regeermgts- paleis te Udine heeft Mussolini een toespraak gehouden, waarin hij een tchets gaf van de Italiaansclie geschiedenis der laatste decennia. Hij zeide o.a: „Onze gren zen zijn beveiligd, wij hebben Libye her overd, wij hebben de diplomatieke kwesties geliquideerd, die hangende waren gebleven. Wij zijn machtig te land, ter zee en in do lucht. Wij geven er de voorkeur aan, dat men ons vreest". „In de laatste zestien jaar, aldus reide de duce, hebben andere volken crises gekend, doch het Italiaansche volk heeft zijn kalmte niet verloren, want twintig jaar strijd en een fascistische revolutie hebben van de Italiaansche ziel een blok metaal gemaakt. Als het volk morgen weer voor een vuur proef zou worden geroepen, zou het geen minuut aarzelen". Mussolini werd voortdurend luide toege juicht Fransche postvlucht naar New York De Fransche vliegboot „Lieutenant-de- Vaisseau Paris" is, na zijn geslaagde retour vlucht over den Atlantischen Oceaan naar New-York, geheel in revisie genomen. Mo toren en schroeven worden verwisseld en instrumenten vernieuwd, pe 44 mecaniciens en technici, die in de laatste helft dezer week met het werk gereed zullen komen, hebben de vliegboot opnieuw voor een Oceaanvlucht in gereedheid gebracht Zondag of Maandag a,s. zal de „Lieute nant de Vaisseau Paris" dan ook vertrek ken voor een tweede vlucht over den Atlan tischen Oceaan naar New-York langs de rou te BiscarosseLissabonA zore nN e w- York. Evenals bij de eerste vlucht zal de chef-piloot van Air France, Guillaumet het commando voeren, terwijl ook de twee de piloot, L e c 1 a i r e, de navigator C o- met, de marconist N e r i, allen met hun veelvuldige ervaring op den regelmatigen postdienst over den Zuidelijken Oceaan tus- schen Dakar en Natal, weer van de partij zullen zijn met een vijftal technici. Hoewel het seizoen reeds ver gevorderd is, hoopt men, dat de „Lieutenant-de-Vais- seau Paris" na terugkeer van de tweede proefvlucht nog gelegenhéid zal hebben om dit jaar nog een derde proefvlucht naar New-York te maken. Inslantine Overtuig U zelf dat Instantine helpt I 1 a 2 tabletten zijn reeds voldoende de pijn te verdrijven. Onthoud» daarom Instantine stilt en voorkomt pijnen! Doosjes a 12 tabletten 70 ct.# zakjes a 2 labletten 15 ct. GEMENGD NIEUWS Te water geraakt en verdronken Bij het spoelen i i de wasch HELMOND, 21 Sept. Gistermiddag half drie was de 32-jarige mej. C. J. i Oorschot bezig met het spoelen van de wasch in de Zuid-Willemsvaart. Op een ge geven oogenblik verloor zij haar evenwicht, on viel voorover in het water. Nog even wist zij zich drijvende te houden, doch voor dat hulp aanwezig was, verdween zij in de diepte. Nadat men tien minuten gedregd had, werd het stoffelijk overschot opgehaald. Mond- en klauwzeer Te A1 m k e r k breidt het mond- en klauw zeer nog steeds uit.' Reeds zijn 30 gevallen geconstateerd. Ook in Nieuwe Tonge komt deze ziekte onder het vee voor. Te R e e u w ij k heerscht deze ziekte in zoo'n hevige mate. dat bij verschillende vee houders de lijdende dieren zijn bezweken. Te Rozenburg blijft deze ziekte zich nog sterk uitbreiden. Maandag werden 19 we gevallen aangegeven. In totaal is het aantal gevallen nu gestegen tot 62. Te Waddinxveen doet zioh op ruim 160 boerderijen mond- en klauwzeer voor. Bijna geen boerderij is gespaard gebleven' Te IJsselmonde zijn 33 veestapels be smet. Te Zwollerkerspel breidt het mond en klauwzeer zich ook snel uit. Gisteren werden niet minder dan 14 nieuwe geval len aangegeven. Voor het eerst werden dit jaar ook gevallen geconstateerd in de buurt schappen Oldeneel en Schelle. Felle brand te Baarn BAARN, 21 Sept. Door onbekenue oorzaak heeft hedennacht een felle brand gewoed in het manufacturenmagazijn staande Laan straat hoek Oranjestraat te Baarn, in ge bruik bij den heer A. J. Hertogh. De brandweer, die zeer spoedig ter plaatse was, gaf met vijf svralen water, doch kon niet verhinderen, dat de eerste verdieping en de zolderverdieping, waar groote hoeveel, heden manufacturen en bedden waren op geslagen, uitbrandden. Het aangebouwde perceel Oranjestraat 2, waarvan het dak reeds vlam had gevat, heeft men kunnen behouden. Verzekering dekt de schade. Het hoofd verbrijzeld Kind onder een kermiswagen CLINGE, 21 Sept. Gister Is te Nieuw- Namen (gemeente Clinge) een droevig on geluk gebeurd- De zesjarige P. Cleys, die daar op den weg speelde, geraakte op zeker oogenblik onder een kermiswagen. Een der wielen ging den kleine over het hoofd, dat geheel werd verbrijzeld. Na politioneel on derzoek is het lijkje vrijgegeven. 10.00 10.30 inatie. (Om 12.15 Be- 'iolavoordracht met pianobegeleidini Voor de kinderen. 6.30 AVRO-Amusi )rkest. 6.30 Sportpraatje. 7.00 AVRC MededeeMngen. 8.15 Omroeporkest, de Kon. Oratorlumvereeniglng „Kerkgezang" en so listen. 0.15 Radiotooneel. 9.45 AVRO-Amuse- mentsorkes.t m.m.v. aolürte. 10.30 Gram.mu- ziek met toelichting. 11.00 Berichten ANP. 1 Gram.muziek. 11.45—12.00 Orgelspel. HILVERSUM II. 415.5 M. 8.000.15 NCRV. 11.00 KRO. 2.0O—12.00 NCRV. 8.009.15 Gr a richten). 10.00 Gram ïziek (Om 8.15 B< jzlek. 10.15 Morgei 10.45 Gram.muziek. 11.30 Godsdien stige causerie. 12,00 hten. 12.15 Grai 12.30 KRO-Orkest (1.00—1.29 Gra in of oonmuzielo). 2.00 HanAwerkuurtJo. 3.00 Gram.muziek. 3.46 Bijbellezing. 4.45 Gram- xnuzlek. 5.00 Cursus handenarbeid voor de jeugd. 5.30 Orgelspel. (6.006.05 Pauze). 6.30 Gram.mu.ziek. 7.09 Berichten. 7.15 Jour- nallstlek weekoverzicht. 7.45 Reportage, eventueel gram.muzlek. 8.00 Berichten ANP, Herhaling S.O.S.-Berlchten. 8.15 NCRV-Or- kest. 8.30 Causerie „Waarom een Christelijke Padvindersvereeniglng?" 8.45 Vervolg can- cert 9.05 Causerie over het werk van de Ne- derlondsche Christelijke Vereeniging voor Padvinders. 9.20 Vervolg concert. 9.45 Gram. muziek. 10.00 Berichten ANP. 10.05 Vervolg concert. 10.45 Gymnastiekles. 11.00 Gram. muziek. 11.59—12.00 Schriftlezing. DROITWICH 1500 M. 11.25 Trio. 11.50 Orgel. 12.60 VlooJ. 1.50 Plano. ?.60 Kwintet. 3.20 Zang en plano. 3.35 Orkest 6.60 Trio. 6.45 Harmonie-orkest. 7.40 Orkest. 8.20 Causerie. 8 35 Symphonle-orkest. 10.25 Kerkdienst 10.45 Orkest en koor. 11.40 Band. RADIOPARIS 1648 M. 12.40 Orkest. 3.20 Plano 4.29 Zang. 5.20 Radio-tooneel. 7.20 Plano. 8.35 Zang. 8.50 Orkest KEULEN 4r.6 M. 7.30 Orkest. 8.50 Orkest. 10.20 Volksliederen. 12.20 Orkest. 2.30 Concert 4.20 Orkest. 6 50 Zang en Piano. 7.20 De „Drei Muzikanten". 8.30 Orkest DEUTSOHLANDSENDER 1B71 M. 8.30 Berl. Phllh. Orkest. (9.20—9.35 Declamatie. 10.60 Cello en piano. 12.20 Nachtconcert. BRUSSEL 322 en 4*4 M.i 32 2 M.t 12.20 en 1.30 2.20 Orkest 5.20 Orkset 8.20 Orkest. 10.30 Orkest. 4 8 4 M.: 1.00 en 1.30 Orkest 6.35 Orkest. 9.20 Symphonle-orkest RIJ Volkomei gegaran deerd rogcler /205s Rliithncr f41). RIJKERi^bELANGE GED BINNENROTTE Doodelijke aanrijding te Valkenburg (Jnder vrachtauto geraakt VALKENBURG, 21 September. Gist'ermidi dag tegen half vier reed een veertigjarige man per fiets den nieuwen weg te Valken burg ap. Volgens ooggetuigen moet de man met zijn reohter pedaal den trottoirband ge raakt hebben, waardoor hij kwam te vallen, Op dit moment passeerde een vrachtauto, geladen met kolenslik. De man kwam mei het hoofd onder het rechterwiel van den wa< gen, waarbij zijn schedel verpletterd werd. Een ontboden geneesheer kon slechts den dood constateeren. Daar het slachtoffer geen papieren bij ziöh had, heeft men zijn iden titeit nog niet kunnen vaststellen. Doodelijk ongeluk te Haarlem HAARLEM, 21 Sept. Op de Rollandslaan Is gistermiddag de 7-jarige W. Tholen van eed vrachtauto, waarop hij was geklommen, ge vallen- Een der achterwielen ging den knaap over het lichaam. Met zware inwendige kneuzingen werd de jongen naar de Maria- stichting overgebracht, waar hij kort na aankomst ie overleder Whisky Soda Caramelia Van Lonk a te Breda Het werk, de inlichtingen van den officier, en het nieuwe onderdeel voor zijn ontwikkeling als stuurman hadden Dolf .voor enkele uren zijn ontmoeting met Ina Vreugd doen ver geten. Nu echter stond die weer duidelijk in zijn gedachten door dit uitvoerige gesprek. Kennismaken met een jonk- yrouw? Daar kon hij van mee spreken. Hij had gewandeld, was met haar op bezoek geweest. Maar was hiermee de kous af, zooals Eén beweerde? Het begon er op te lijken. .Vanavond zou hij althans geen voet aan wal zetten, dat wist hij nu reeds. Hij had de wacht. Jammer genoeg wel. Den geheelen avond zou hij aan boord moeten blijven. Dat was gisteren afgesproken, eer hij met De Wit en de anderen vertrok. Oorspronkelijk was de bedoeling geweest slechts enkele uren wacht te loopen en de rest van den avond tot vrije beschikking te hebben. Maar ze waren onderling overeen gekomen, dat de ploeg ieder een vollen avond voor haar rekening zou nemen, en dus ook een vollen avond zou kun- jpen passagieren. Het zou kleinzielig zijn om van de gemaakte regeling af te wijken. Het kon eenvoudig niet. Had hij maar hi-lf om half willen n«?men, dan zou hij nu tenminste nog een paar uren aan wal kunnen en de kennismaking kunnen her-! ti. Dwaasheid, dergelijk gepieker. Morgen zou de Zeehond vertrekken. En daarmee was de kous inderdaad af. Het was met hem gegaan, gelijk de officier in nuchtere beschouwing uiteengezet had. Er was wel een gering ver schil, want hij wist, waar Ina Vreugd in Hollandwoonde. Ze had hem in den loop van het gesprek de straat in Am sterdam meegedeeld. Maar in Amsterdam zou hij wellicht nooit komen. En er heengaan? Kijk Dolf, stoorde Eén hem in zijn gepeins, daar han gen drie balen in de hijsch met gaten. De suiker glijdt eruit. Ik moet er dadelijk melding van maken en ze in ieder geval even afzonderlijk zetten. Met lekke vaten, kapotte goede ren, of iets van dien aard kan je groote heibel krijgen. Daarom is opletten de boodschap. Goed beschouwd is een stuurman niet alleen zeeman, maar ook pakhuisknecht, boekhouder en werkgever voor de matrozen, hè? zei Dolf. Precies, jongen. Manus van alles. Bezint dus eer Je begint. Ik ben al begonnen, stuurman. —Maar je kan nog terug. Wanneer denkt u, dat we morgen afvaren? Bedoel je: dan maar zoo gauw mogelijk naar huis om af te zwaaien? O neen. Maar hoe laat denkt u? In den namiddag. Want meestal moet je wachten op documenten, en boodschappen van den agent of bevrachters. Die laten dikwijls de boej tot het laatste moment loopen. En dan is het natuurlijk: hurry up! In den namiddag? Ik vermoed het. Waarom wou je dat zoo precies weten? Misschien moet ik nog een brief posten. Ahal Naar het liefje in je visschersdorpje? Niks hoor, stuurman. Ik weet het nog zoo net niet. Ik wel. Hij was op een denkbeeld gekomen. Vanavond zou hij rustig een briefje kunnen schrijven aan den Importeur, hem dank zeggen voor de prettige uren, en de reden vermelden, waarom hij hem niet meer had kunnen bezoeken. Dat zou dan een soort schadevergoeding voor hem beteekenen. In stilte hoopte hij echter, dat Ina Vreugd op de gedachte zou komen, dat hij wellicht zijn wachttoren had. Wie weet zou zij haar oom overhalen een wandeling langs de kade te maken, zooals hij gisteren veel menschen had zien doen. En dan? Nu ja, dan konden ze nog een poosje met elkandei praten, en mondeling afscheid nemen. Deed zij dit niet (en waarom zou ze eigenlijk? Wat ver beeldde hij zich toch) dan zou hij morgenochtend vroeg, vóór werktijd, den brief in de huisbus kunnen duwen. Posten ging niet, want hij had geen acht gegeven op de straatnaam. De avond kwam, maar zij. die hij verwachtte, niet. Hij schold zich een dwaas, omdat hij zich teleurgesteld voelde. Toen schreef hij een briefje. Maar den volgenden morgen werd hij te laat gewekt, om het nog eerst te kunnen bezorgen. Dan zou hij het in vredes naam tusschen schafttijd probeeren, in de hoop, dat hij haar misschien nog ontmoette. Noch van het één, noch van het ander kwam iets terecht. Het leek ernaar, alsof ieder zich inspande hem tegen te wer ken. Want in den loop van den ochtend doken de stokers en tremmers naar de stookplaats, en begonnen de machine voor te warmen. Ze werden aangespoord om de stoom zoo vlug mogelijk op peil te brengen. De weerberichten luidden namelijk verre van gunstig. De barometer zakte4 En de kapitein wilde geen seconde verliezen om af te varen. Misschien zouden ze het vuile weer nog kunnen ontsnappen. Niet zoozeer, omdat ze bang waren voor storm of mist. Maar ze konden er vertraging door ondervinden* En daarin school het gevaar. Zonder oponthoud liepen ze zeker het drijfijs vrij. Een enkele dag te laat zou hen er par«! does tusschen doen verzeilen. Bovendien speelden ook de komende Kerstdagen een belangrijke rol. Om die weer eens thuis door te brengen, was een dubbele portie werk waard* En zoo gebeurde het, dat Dolf tot zijn ontstellende vern wondering nog vóór den middag het commando hoorde; ruimen dicht, luiken schalken. Gaan we er nu al vandoor? vroeg hij aan Zwan. Gelukkig wel, zei deze. En ik dacht Nog een avondje uit te gaan? Is het je zoo goed bei vallen met je nieuwe kennisje? Onzin. Kan wezen. Maar ik hoorde van de lui, dat je al gauw Kletsen laten, heb je mij den eersten dag aan boord al gezegd. Ook al goed. kletsen laten. In ieder geval gaan we straks onder stoom. En hoe geprikkeld Dolf ook was, wijl zijn plannen in dui gen vielen, het werd een feit. Vlugger dan anders lag de Zeehond zeeklaar. De loods, al vroeg besteld, kwam aatl boord, de valreep werd met de lier binnengehaald, en met zijn maats schoot Dolf de trossen op. Adi, vreemde haven, adiIna Vreugd. Het heeft bei slist zoo moeten wezen. Waarom ben je ook gisteravond niet even komen kijkenl Nu is het te laat. En..®... het is uit. {(Wordt vervolgd},

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 2