Rectoraatsoverdracht Vrije Universiteit japan ml 1, glans Verf Van Vettewinkel| ft 3emengd nieuws rivierberichten WOENSDAG ax SEPTEMBER 1938 DERDE BLAD PAG. 10 Rede van Prof. Dr G. J. Sizoo Een jaar van herdenkingen AMSTERDAM, 21 September. In eer. openbare zitting van den Senaat der Vrije Universiteit is hedenmiddag in het Gebouw voor den Werkenden Stand het rectoraat der V. U- door Prof. Dr. G. J. Sizoo overgedragen aan Prof, Dr. J, F. Koksma-. De aftredende Rector Magnificus heeft 'daarbij in een rede nv tledeeling gedaan van de lotgevallen der Universiteit in 't vfgeloopen acade miejaar. De ver- aelding daarvan can volgens spr.. i ergens elders iaar uitgangs punt vinden dan in het aandeel, dat ook de V. U. bad in de natio nale vreugde, waarvan feest klank en dank toon nog natril len in ons aller Prof. Dr G. J. Sizoo oor en hart- JJet Regeeringsjubileum Bij het dankend gedenken der velerlei gunsten het volk van Nederland, door de woeling en dreiging der tijden heen, in zoo ruime mate geschonken, in welk gedenken onze Landsvrouw» Haar volk op zoo treffen de wijze voorging in haar toespraak op den Bisten Aug., mocht onze Universiteit, aldus spr., zich bewust zijn, dat zij voor haar deel heeft mogen bijdragen tot de verdediging „der historische grondslagen- waarop ons staatsbestel rust" en tot de bewaring der „hoogste en heiligste goederen, die door de eeuwen heen het onvervreemdbaar eigen dom van ons volk zijn geweest". Het was in deze regeeringsperiode, dat de strijd om het beginsel der vrijheid van Hoo- ger Onderwijs en wetenschapsbeoefening, om welks handhaving en doorwerking de Vrije Universiteit' was gesticht, zijn bekro ning vond in de wettelijke erkenning der rechten der bijzondere. Universiteiten, een bekroning, die voor het aanzien onzer Aca demie, en voor de mogelijkheid harer uit breiding van eminent belang is gebleken, maar die tevens een juister verhouding scheppend tusschen hetgeen van bovenaf door staatsbemoeiing tot stand kwam en hetgeen uit het vrije volksleven van onder af was gegroeid, ook als feit van nationale beteekenis mag worden geboekt. De Kuyper-herdenking Spr- releveerde vervolgens in den breede de Kuyper-herdenking en memoreerde, dat op den daaraan voorafgaanden dag in de Apoliohal te Amsterdam aan Directeuren der V. U. werd aangeboden het bedrag van circa drie en een kwart ton, dat in vijf ja ren tijds, door meer dan 30.000 vrouwen in Nederland, zoowel als in Nederlandsch- l-idië en in het buitenland, was bljeenge- s; aard, en bestemd tot de versterking der is- en Natuurkundige en Medische facul teit. Wie bedenkt, dat in Nederland het be s f van verantwoordelijkheid ten aanzien "v in hooger onderwijs en wetenschapsbeoe fening in breede lagen van ons volk nog zoeiy latent is, zal moeten erkennen, dat de ze stille spaar-acjtie van het „Vrouwen V.U. nlan 193S", als beschamend voorbeeld, ook een nationale beteekenis h^d. Herinnerend aan de openbare Senaats- ziiïiog van dienzelfden dag, waar Profes sor Grosheide een rede hield over „Kuypers geloofsstuk", merkte spr. op, dat in de laat ste jaren meer dan eens in ons land werd gesproken en geschreven over de yerhou- ding van Universiteit en Maatschappij wat i-bij die verhouding in haar feitelijke si tuatie soms werd geteekend als een toene mende vervreemding. Zoolang echter een Universiteit, aldus spreker, voor haar Se naatszitting ter herdenking van den geboor- tedag van haar Stichter, teneinde niemand den toegang te behoeven te weigeren, haar toevlucht tot een zaal met 5000 zitplaatsen moet nemen, is dit probleem der vervreem ding nog niet aan de orde.. Eere-doctoraat Exc. J. J. C. van Dijk Een bijzonder voorrecht was het spreker op c!o jaarvergadering van de Vereeniging voor Hooger Onderwijs mededeeling te mo gen doen van het besluit van den Senaat cm aan Exc. J. J. C v a n D ij k den graad van doctor in de rechtsgeleerdheid honoris cau^a te verleenen, nadat de daarvoor be- noodigde Koninklijke machtiging zal zijn ontvangen, welke machtiging inmiddels is bekomen- De motieven, die den Senaat tot de toekenning van dit eere-doctoraat hebben geleid, zullen ter gelegenheid der promotie on 20 October a.s. uitvoerig worden vermeld. Spreker volstaat thans met de verklaring, dat het voor de V. U. een eere zal zijn gelijk het dat voor elk der Nederlandsche Universiteiten zou zijn dezen voortreffe- lijken Nederlander, staatsman en geleerde, tot haar eeredoctoren te mogen rekenen. De mededeeling van Curatoren Vervolgens liet spreker de jubilea en on derscheidingen in den kring van Directeu ren en Curatoren de revue passceren. Ten aanzien van laatstgenoemden herinnerde spreker er aan, dat Curatoren dit jaar het dienstig geacht hebben om door middel van een schrijven aan Directeuren, waarbij toe stemming tot verdere publicatie werd ver leend, eenige mededeelingen te doen om trent hun bemoeiingen met enkele hoogleer aren onzer Universiteit inzake een tusschen hen bestaand verschil van opvatting. Men krijgt den indruk, zegt spr., dat deze mede deeling inderdaad ten goede is gekomen aan het vertrouwen in den lande, dat deze zaak door Curatoren met het juiste beleid cn met de gewenschte voortvarendheid is en ook verder zal worden behandeld. Dat de nnd,evhavige kweptie ook in den Kring der lioogleeraren opzettelijke bespreking vindt'. werd door Curatoren medegedeeld, als zijn de hun gebleken. Deze mededeeling moge, aldus spreker, te dezer plaats© meer recht streeks worden bevestigd. Personalia Komende tot de lotgevallen der Universi teit' in meer engeren kring, vermeldde spre ker met dankbaarheid, dat evenmin als uit de colleges van Directeuren en Curatoren, uit den kring der hoogleraren of die der stu dentfin, iemand door den dood werd wegge nomen. Prof- Vollenhoven heeft na een niet ongevaarlijke ziekte na de Kerstvacantie zijn werk weer kunnen hervatten en Prof. Hepp was eenige malen gedwongen zijn col leges door een rustperiode te onderbreken. Bij de herinnering aan het jubileum, van Prof. Grosheide releveerde spreker diens be noeming tot eere-professor aan het Gerefor meerd Collegium te Debrecen. Spr. deed voorts, in verband met ju bilea, benoemingen en opdrachten- eenige grepen uit leven en werk van de hoog leeraren Rutgers, Woltjer, Wille, Van Gel deren, Waterink, Koksma, Aalders en Van Haaften. Spr. wees daarbij inzonderheid op de internationale relaties der hoogleeraren. Met groote ingenomenheid releveerde spre ker de benoeming van Dr. J. H. Bavinck als buitengewoon hoogleeraar in de Zendings- wetenschappen. Das deze benoeming paral lel loopt met de benoeming aan de Theol. Hoogeschool te Kampen bewijst, dat de er kenning der historisch gegroeide tweevou digheid nog niet tot een op de spits gedre ven tweeheid behoeft te leiden- De Wis- en Natuurkundige faculteit Voor de Wis- en Natuurkundige faculteit was het afgeloopen jaar een zeer belang rijk. Deze faculteit had zich te beraden op de richtlijnen voor haar uitbreiding in de naaste toekomst, welks uitbreiding moge lijk gemaakt werd door het ter beschikking komen van het bedrag dat door de actie van het „Vrouwen V.U.-plan 1937" was ver kregen. Bij den opzet van dit plan in 1933 was wijselijk vermeden de bestemming der te verkrijgen gelden nader te bepalen dan als versterking der Wis- en Natuurkundige en Medische faculteit. Dit neemt niet weg, dat' todh wel vaak de meeting of althans de hoop aan den dag trad, dat het kapitaal zou kunnen worden gebruikt voor het toe voegen van een nieuwe afdeeling aan de bestaande- waarbij mede in verband met de medisch© propaedeuse, met name aan de biologische afdeeling der Wis- en Natuur kundige faculteit werd gedacht. De faculteit heeft gemeend anders te moe ten adviseeren en zij vond voor haar advies vollen ingang bij Curatoren. Senaat en Di recteuren. Alvorens aan de toevoeging eener nieuwe afdeeling mag worden gedacht, al dus het advies der faculteit, dient de be staande afdeeling voor Wis-, Natuur- en Scheikunde- zoodanig versterkt, dat het we tenschappelijk (peil van opleiding en onder zoek gewaarborgd kan worden geacht. Een gelukkige omstandigheid was het, dat deze faculteit in staat bleek drie jongeman nen van erkend wetenschappelijke aanleg en verdiensten, en van harte de beginselen der V. U. toegedaan, aan zach te verbinden. Het lectorschap werd aanvaard door Dr. E. van Dalen, Dr. J. Haantjes en Dr. G. H. A. Grosheide. Voorts trad Dr. J. W. Dienske op als privaat-docent. In totaal werden bij de Wis- en Natuur kundige faculteit sinds haar oprichting in 1930 -voor de volledige studie circa 90 stu denten ingeschreven, waarvan 12 overkwa men van andere Universiteiten. Uitsluitend voor het volgen van colleges in de verzeke- ringswiskunde circa 60 studenten. Het aan tal candidaatsexamens bedroeg 30. Het aan tal doctoraal-examens 14 en het aantal pro moties 4. Bedenkt men, dat deze faculteit eerst in September 1931 met de eigenlijke opleiding kon beginnen, terwijl de labora toria voor Natuur- en Scheikunde eerst 17 Maart 1933 konden worden geopend, en dat; de duur der studie tot aan het doctoraal» examen circa 7 jaar bedraagt, dan mag uit de gegeven cijfers worden besloten, dat de ontwikkeling dezer faculteit een zier bevre digend verloop heeft gehad. Op de jaarvergadering te Assen merkte spreker op, dat zoowel het gymnasiaal als middelbaar onderwijs als de -industrieels la boratoria bereid bleken de leerlingen dezer jeugdige faculteit op te nemen, zoodat zij aan het probleem der werklooze academici nog niet toekwam en voegde daaraan toe, dat ook de perspectieven voor de naaste toe komst niet ongunstig schijnen. Uit het feit, dat sindsdien nog vijf doctorandi dezer fa culteit, die nog slechts zeer kopten tijd in het bezit van hun diploma waren, een plaats bij het onderwijs vonden, blijkt, dat deze verwachting niet te optimistisch was ge kleurd. Het aantal studenten Onopgelost blijft nog altijd het probleem der werklooze theologen. In Februari be droeg het aantal beroepbare candidaten niet minder dan 84, waarvan slechts 45 een plaats als hulpprediker hebben gevonden. Uit deze getallen volgt wel haast noodzake lijk, dat verschillende dezer jonge men- schen hun wensch om de Gereformeerde Kerken in het predikambt te dienen niet zullen zien vervuld en vélen niet dan na een zeer langen wachttijd. In dit verband kan men zich slechts ver heugen over den zeer sterken teruggang van het aantal der voor het eerst ingeschre ven theologisohe studenten. Bedroeg dit aantal in 1933 nog 45, de drie daaropvolgen de jaren resp. 35, 36 en 33, dit jaar kwam het niet hooger dan 19. Daartegenover staat een opvallende toe name van het aantal der voor de rechten in geschrevenen, dat n.l. in dezelfde jaren ach tereenvolgens 26, 25, 23, 35 en dit jaar 48, n.l. 40 heeren en 8 dames bedroeg. Voor de Wis- en Natuurkunde worden voor het eerst ingeschreven 11 heeren en 1 dame, voor de Letteren 6 heeren en 1 dame, voor de Medicijnen 4 heeren. Het totaal der voor het eerst ingeschreve nen bedroeg 90, tegen het vorig jaar 94, het totaal der in het album studiosorum. inge schrevenen was 611 tegen 620 in het vorig jaar. Hieronder bevinden zich 12 buitenlan ders, te weten 8 Afrikanen, 1 Amerikaan, 1 Hongaar en 2 Duitschers, Promoties Niet onvermeld wilde spreker laten, dat het aantal der promoties dit jaar grooter was dan ooit te voren, n.l. 15, te weten 6 in de theologische faculteit, 4 in de faculteit KERK EN ZENDING NED. HERV. KERK. Beroepen: Te Eemmes-Binnen, cand. J. van Sliedregt te Dinteloord. Te Den Helder (Evang. Palmstraat), J. H. Jansen te Batenburg (bij Nijmegen.) CHR. GERE. KERK. Bedankt: Voor Noordeloos, H. Hoogen- doorn te Zierikzee. HULPPREDIKER Bij de Ned. Herv. Gemeente te Antwer pen is benoemd tot hulpprediker cand.. Jhx. P. H. W. M. v. d. Meer de Walcheren. AFSCHEID, BEVESTIGING, INTREDE Cothen-Willemstad Ds. J. A. Peters, Ned. Herv. pred. te Cothen (U.), hoopt Zondag 23 Oct. as. af scheid te nemen van zijn gemeente en Zon dag 30 Oct. intrede te doen te Willemstad (N.B.) na vooraf bevestigd te zijn door Ds. A. Buurman van Wijk bij Duurstede. Kerk en Staat in Oostenrijk Kardinaal Innltzer om? Als men een hier volgend, niet overdui delijk Reuter-bericht uit Weenen goed aan kijkt, zou er aanleiding zijn te vermoeden, dat kardinaal Inndtzer den 6teven gewend heeft. Het berioht zeg, dat de onderhande lingen tusschen kardinaal Irmitzer en de nationaal-socialdstische autoriteiten m i s- lukt zijn. Een kerkelijk hoogwaardigheids bekleeder deelde mede, dat de kerk in Oostenrijk haar best heeft gedaan om tot over eenstemming te komen, doch de hu welijkswetgeving, de inbeslagneming van kerk el ij ken eigendom en de op heffing van Roomsohe scholen toonen aan. dat verdere onderhandelingen thans geen kans van slagen bieden. Innitzer verklaart in een decreet, dat de Roe nsch-Katholieke kerk de unie voor den godsdienstvrede, een organisatie van pries ters met nation aal-socialistische sympa thieën, weigert te erkennen. In een herder lijken brief van de bisschoppen, die in de meeste kerken is voorgelezen, protesteert men tegen zekere maatregelen en wordt het standpunt der kerk uiteengezet De laatste zinsnede kan gezien worden als een verlengstuk van de vorige. In elk geval is is grond voor, de veronderstel ling, dat de Paus, in Rome teruggekeerd, niet stil heeft VRAAGBAAK voor CHRISTELIJKE INSTELLINGEN Stichtingen van BarmhartigheidZieken- V ertrouwensadressen ten dienste van huizen. Sanatoria. Instellingen. Tehuizen nv „EVERS LEEP" ALMELO TELEFOON 3096 De fabriek van VILTMATRASSEN, STALEN GEZONDHEIDS MATRASSEN, LEDIKANTEN, ZIEKENHUIS-, TUIN-en SCHEEPSMEUBELEN UKKEN ^1 IWA VEPVEN N.V. MACHINEFABRIEK J.&H. W. VAN DER PLOEG APELDOORN v PASTEURISEER. EN KOOKKETELS IN ROESTVRIJ STAAL, OOK VOOR &ROOTKEUKENBEDRIJF ETC. ETC. /V VERWARMINGS- SCHIEDAM KERKVERWARMING Onderhoudsbedrijf A. J. POT SCHEVENINGEN Tesselschestraat 72 TELEFOON 556170 Het aanbevolen adres voor NIEUWBOUW EN ONDERHOND Spreker besloot zijn rede met er op te wijzen, dat het jaar dat heenging, ons in de herdenkingen, die het bracht in het bijzon der bepaalt bij den rijken zegen, dien God aan en door de V. U. heeft willen schen ken. Het bracht ons ook zelf menig klaar bewijs van Zijn trouw. Steunend op die trouw gaan wij het nieuwe jaar in. Daarop droeg spreker de rectorale waar digheid over aan Prof. Dr. J. F. Koksma.1 Met IVOROL poetsen Jubileum Dr. J. C. Kromsigt Een der bekende figuren in den kring der Confessioneele Vereeniging, Dr J. C. Kromsigt, predikant der Ned. Herv. Kerk te Rinsumageest, hoopt Zondag 25 Sept. a.s. zijn 40-jarig ambtsjubileum te herdenken. Dr Kromsigt, die een broer is van den niet minder bekenden Dr P. J. Kromsigt, is 66 jaar oud en heeft te Utrecht gestudeerd, waar hij ook cum lauue promoveerde, op een dissertatie over Schor- tinghuis. Hij diende de gemeenten van Gelselaar en Oostwold en is sedert 1928 te Rinsumageest Stond Dr Kromsigt aanvankelijk onder den invloed van het spitirualisme en idea lisme van Carlyle en Tolstoï, vooral onder den invloed van de hoogleeraren Dr J. H. Gunning J.Hzn en Dr H. Bavinck kwam hij tot de aanvaarding van het positieve Chris tendom, waarbij met name Hoedemaker zijn kerkelijk denken heeft beïnvloed. Vandaar dat de jubilaris in al zijn geschriften en optreden zich kenmerkte als een voorstan der van reorganisatie der Ned. Herv. Kerk en pleitbezorger voor het handhaven van de Christocentrische belijdenisschriften en een Christocratische kerkorganisatie. Als consulent van Midwolde (Old) heeft Dr Kromsigt tijdens zijn veeljarig verblijf in Oostwold (Old), in eerstgenoemde plaats een evangelisatievereeniging opgericht, die oorzaak is geworden, dat deze gemeente rechtzinnig werd en sedert Juni 1934 ook een rechtzinnig predikant heeft. Dr Kromsigt beweegt zich op verschil lend gebied. Hij is lid van het hoofdbestuur van de Confessioneele Vereeniging, lid van het classicaal bestuur van Dokkum, be stuurslid van de rechtzinnige Friesche pre- dikantenvereeniging, idem van de Chi. H. B.S. te Leeuwarden, sec. lid van het Prov. kerkbestuur van Friesland, vice-voorzitter van de prov. commissie Friesland van de Conf. Vereeniging en lid van de Chr.-Hist. studiecommissie inzake het vraagstuk van kerk en staat. Zeer veel heeft Dr Kromsigt ook geschre ven. Behalve zijn dissertatie schreef hij een bdek over Christian Science; voorts Christus prediking en moderne gnostiek en De gees telijke achtergrond van den reorganisatie- strijd. In meerdere periodieken schreef hij bijdragen. Als student was hij reeds in 1896 hoofdredacteur van de Berichten van het Utrechtsch Studentengezelschap „El- thetoft waaruit het huidig orgaan „Eltheto" van de Ned. Chr. Studentenver. is geboren. Sinds Nov. 1925 is de jubilaris eindredacteur van het weekblad van de Conf. Ver. „De Geref. Kerk". Van - zijn brochures noemen we: De beteekenis van art. 36 der Ned. Ge loofsbelijdenis voor dezen -tijd, en: Het ker kelijk vraagstuk in de Tweede Kamer. Dr Kromsigt is voornemens a.s. Zondag middag een gedachtenisrede uit te spreken en in Juni van het volgend jaar met eme ritaat te gaan om zich dan metterwoon te vestigen te Zeist. HET GOUDEN JUBILEUM VAN EFFATHA Viering 17 en 18 October Voor het Ghr. Instituut voor doofstomm-e kinderen „Effatha" te Voorburg breken blijde dagen aan. Op 17 en 18 October zal men het 50-jarig bestaan dezer gezegende instelling herdenken. Dat zal het snel voor bijgaande zijn; het blijvende wordit een ge denkboek samengesteld door den heer H. J. van Wijlen die reeds jaren als bestuurs lid het Instituut dient. Aan de herdenking gaat 17 October vooraf een bidstond in de Oosterkerk (Z.O. Buiten singel) te Den Haag, waar Ds. J. H. F. Remme van Amsterdam zal voorgaan. Aanvang 8 uur. Op 18 October te 10 uur heeft een samen komst plaats, in de Oosterkerk, waar zullen spreken de Minister van Onderwijs, Prof. Dr. J. R. Slotemaker de Bruine en Prof. Dr. K. Schilder van Kampen. Des mid dags te twee uur heeft de algem. jaarver gadering plaats, waar een op-wekkend woord wordt gesproken door Ds. W. Kremer van Leeuwarden. Maandag 17 October van 35 uur recipi- eert het bestuur in een der lokalen van „Ef fatha" te Voorburg. BOUW GEREF. KERK TE MELISSANT Na gehouden besteding is door den archi tect B. W. P1 o o ij te Amersfoort namens den Kerkeraad der Geref. Kerk te Melis sant de bouw voor een kerkgebouw aldaar opgedragen aan de volgende aannemers: Per ceel I Metsel-, beton- en stucadoorwerk A. Mans te Melissant voor f 4070, Perceel II Timmerwerk A. Meijer te Stellendam f 3683, Perceel III Lood-, zink- en electriciteitswerk L. C. Struik te Melissant f 875, Perceel IV Glas- en verfwerk A. J. Baart te Melissant f 800, Perceel V Heete luchtverwarming N.V. Beha Den "Haag f 430. ONDERWIJS TECHNISCHE HOOGESCHOOL Op de begrooting van onderwijs worden gelden aangevraagd voor de benoeming van een gewoon hoogleeraar in de theoretische natuurkunde aan de Technische Hooge school te Delft. Voorts zal te Delft een ge woon hoogleeraar in den vliegtuigbouw worden benoemd. SCHOOLJUBILEUM De School met den Bijbel te Oudewete ring (C.N.S.,hoofd de heer L. de Jager) zal 9 Nov. as. 50 jaren bestaan hebben. De officieele feestavond is bepaald op 9 No vember. De herdenkingsrede zal worden uitgesproken door Dr. G. P. van Itterzon te Den Haag, oud-leerling dezer school. BOERHAAVE-HERDENKING Vanwege den Senaat van de Rijksuniver siteit te Leiden zal Vrijd^ 23 Sept. a.s. in de groote aula van het Academisch zieken huis een plechtige herdenking worden ge houden van den dag waarop tweehonderd jaar geleden Herman Boerhaave overleed. Bij deze plechtigheid zullen het woord voe ren de heeren Dr. D. Schouten van Was senaar, Prof. P. D i e p g e n uit Berlijn, Prof J. D. Comrie uit Edinburg en Prof. H. E. S i g e r i s t uit Baltimore. Na de plechtig heid zal de voorzitter der Ned. Mij. tot be vordering der Geneeskunst, Prof. C. F e h- mers, aan den voet van het standbeeld van Boerhaave een krans leggen, waarna ver schillende excursies volgen. Tot de plechtigheid is ook uitgenoodigd de bekende emeritus-predikant Ds. J. W. Gunst van Oegstgeest, auteur van den bundel biografische schetsen Herman Boer haave, oorspronkelijk verschenen in de Leid- sche Kerkbode en later gebundeld uitgege- Weerbericht BAROMETERSTAND Hoogste stand te Sortavala (Finland) 773.4 Laagste stand te Vestmanör 741.3. Stand vanmorgen half twaalf 756.1. WEERVERWACHTING Meest matige zuidoostelijke tot zuidwes telijke wind, gedeeltelijk bewolkt tot be trokken; tijdelijk regen vooral in het westen, aanvankelijk weinig verandering in tem peratuur, later iets koeler. THERMOMETERSTAND Stand vanmorgen half twaalf 20.0 C. VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN 22 Sept. Van 'sav. 7.29 u. tot 'smorg. 6.17 u voor de andere metalen was goede vraag, liet hoogste lcoerspeil was ongeveer bij het sluiten. Do koerswinsten liepen om 1 tot 4 punten. Verhandeld werden 1.200.000 aan- deelen. CHR. BUITENGEWOON L. O. Bij Kon. Besluit zijn goedgekeurd de sta tuten van de Vereen, tot Stichting en In standhouding van een Chr. School voor Bui tengewoon Lager Onderwijs voor Fries- lands Noord-Oosthoek, gevestigd, te Dok kum. Het doel dezer vereeniging is, een school met den Bijbel voor buitengewoon la ger onderwijs aan zwakzinnige kinderen op te richten. ONDERWIJS-BENOEMINGEN Leeuwarden. Chr. Industrie- en Huis houdschool. Tot leerares: Mej. M. M. Lui ting te Haarlem (naaldvakken). Tot leer ares huish. kunde enz.: Mej. A. E. de Bel te Schiedam. Schiedam. Rehobothsohool, Tuimlaan. Tot tijdel. onderwijzer: De heer I. 't Hart, kw. m. a. Oranje Nassauschool aldaar, en in diens plaats tot kw. m. a.: De heer C. v. Goor te Rotterdam-Delfshaven. Examens Cand. Wis- en Natuurkunde letter K.: mej C. Th. A. de Jong-h on de heer B. Kok. Oecon. Doet. Indologie: de heer G. J. Seegelar. Utrecht. Doet Ind. recht: A. C. Lentze. Stuurlieden. Den Haag: Derde-stuurman groote handelsvaart de heeren: J. W. Pieters en S. P. v. d. Wonde. Stuurman kleine han delsvaart: de heer C. Aarnoudse. Machinisten. Den Haag. Diploma motor- drijver de heeren: J. M. van Breemen en N Schuiten, beiden te IJmulden; J. van Stuijven- berg te Amsterdam: P. van Boek. Zwijndrecht; J. van der Kuil. IJmuilen; J. Rijsdjjk, J. A. Brussaard en H. van Leeuxven te Schiedam; J. de Kiewit, Rotterdam; H. Prins, Dordrecht Defect laschapparaat veroorzaakt ongeluk AMSTERDAM, 21 September. Gistermid dag heeft zich op de sohecpswerf van Ver- schure en Co. aan den overkant van het Y een vrij ernstig ongeluk voorgedaan. Omstreek* twee uur wilde een lasscher zijn apparaat in gebniikstellen, doch doordat de toevoerslang van de zuurstof defect was, had zich in zijn omigeving een sterk zuur stof houdende atmosfeer gevormd. Deze kwam, toen de man het apparaat wilde aan steken, tot ontploffing, met het noodlottig gevolg, dat de kleeren van den arbeider vlam vatten. Hij kreeg ernstige brandwonden aan men, heenen en gelaat en is door den G.G. G.D. naar het binnengasthuis vervoerd. Zijn toestand is niet levensgevaarlijk. ECONOMIE EN FINANCIEN Geldcirculatie boven het milliard Weekstaat van de Ned. Bank Natuurlijk vertoont ook de weekstaat de NederL Bank de teekencn van den on- zekeren politieken toestand. Nog sterker dan de vorige week is <Je geldcirculatie gestegen, thans zelfs met 41.4 millioen en deze is dus gekomen boven het milliard, nl. op 1.005.2 millioen, een cijfer, dat men sedert Mei 1933 niat heeft kunnen bereiken. Een met de ver hoogde geldcirculatie nauw samenhangend verschijnsel is het verminderen van de saldi van anderen. Dit bedrag liep terug met ƒ52.8 millioen tot 647.8 millioen. De groote vraag naar geld bewijst, dat men druk aan het oppotten is, wat trou wens in allo landen is waar te nemen. Er was echter nog geldvoorraad bij de banken, zoodat geen rentegevende middelen te gelde gemaakt behoefden te worden. Daarom is het aanbod van discontopapder nog gering. Op de prolongatiemarkt' is wéinig vraag naar geld. De noteering bleef Vi De goudvoorraad in het buitenland ver meerderde en kwam thans op ƒ24.1 mil lioen (v. w. ƒ210.3). De totale goudvooiTaad (de buitenlandsche inbegrepen) is niet noemenswaard vermin derd. en bedraagt thans ƒ1480.99 millioen. Door de bank is 1.1 millioen aan gouden tientjes afgegeven tegen een prijs van 12.90 k ƒ13.—. De, beleeningen verminderden met 11.4 millioen en beloopen thans ƒ288.1 millioen. Probolingo Stoomtram Poor de Directie der Probolingo Stoom tram Mij wordt medegedeeld, dat op coupon 77 der 4y2 pet. obligaties, waarop Septem ber 1936 uitstel van betaling is gegeven, een gedeeltelijke betaling zal plaats hebben van 10, terwijl door de Amsterdamsche Trus tees bericht wordt, dat op coupon 53 der 5 pet. eerste hypothecaire obligaties 1912 een gedeeltelijke betaling van 15 zal geschieden Beide betalingen zullen, na 1 Oct. a.s. plaats hebben. HAAGSCHE EMISSIELEENING Sterk overteekend De Haagecho Emissieleening, tweede lea ning groot 5.000.000 a 3*4 waarvan reeds ƒ3.300.000 bij voorbaat was geplaatst, •iS gister sterk overteekend, zoodat een groo- to reductie moet toegepast worden. KALEIDOSCOOP Door beridhten over de verbetering vnn de politieke situatie in Europa, had •de beurs te New-York pen gunstig ver loop, -terwijl de berichtten over het antwoord van Praag te laat kwamen om nog invloed uit te oefenen. Er was een levendige han del bij éen vaste stemming. Staalfondsen hadden wederom grock- belangstelling. Ook ROTTERDAM: Telegraaf 5, Visser; Clemen* ine, Broeckaert; Geertrulda, Dried|jk; Hugo, d. Goes, van Fraaöenlioven. DELFT: Paul, de Koning. ENSCHEDE: Onderneming, Faasse GOK1NCHEM: Ambulant, Polie; Terneuzen 27. ALMELO: 2 Gebroeders, Houtsma LITH: Corry Broeders ALKMAAR: Terneuzen -1. den Dikken BORN: Machiensteen 22, Vermeulen DORDRECHT: Groot Ammers 2, Ooms, SCHEVENINGEN: Jannetje, de Jong. OOLTGENSPLAAT: Koopmans welvaren, de BORSELE: Marie, de Wtjs 1CEKERDOM: George Hcllebosch; St Gerard Macionczyk; Emile, van Cauwenbergh. CAPELLE A. D. IJSSEL: Albatros 2, Ver- VEGHEL: Wisseling. Aarnoudse. DUITSCHLAND. Phenlx 5, Neijenhoff; Mann- °im 185, Roth; Lloyd 21 Driess; Petronella, van Wageningcn- Adri. van Wijck; Ehrenfels, Sehulze; Gent van D(jk; Gedl, Maes: Corry, Lub- belinkhof; Mittelland. Hennig; Nomade, van loop: Gustaaf, Cleemput; St. Anna 2. de l'Or- Ideal, Burgunder; Confido. Jan3sens; Frankonla, de Groot: Ilse. van Schöll; Freiburg. Engelhardt: Spera Courtols: Eduard. v. d. San- de: Hindrerlka. Uil; Allda2. Draaüer; Goede Gunst,, de Jonge; Energie 2. Dirkse; Maja, Griep: Pascal, de Bra; Pasteur, y. d. Berg; Alk, HBELvtilE. Damco 23. Joosten: Express 31, Zim- ermar.n; Catalina, van Baaien; Schwarzwald. Hoff- Bastlna Adriana, Visser; Curie, Janssens; ui.' Passmann; Laboremus Wendt; Sanara 117, sant; Clamaredco, Snellens; Silvaplana, Bau- ;ns; Hoop op Zegen, Steenstra; Navexmotor I, Blómmaert; Junior, de R.onde; Theodela 2, de Clerck; St. Maria, van Gennep; Lyro, Ruhf; Charles Relbel, Jongen; Jaro, Nortier; De Drie Gebroeders, v d. Kolk; Albert, Bolló; Lema, Teirllnck: 't Vertrouwen. Visser: Johan, Mager; Alpaula. v. d. Weüer; De Gids Pauwels: W. van Driel 44, Lenkewitz; W. van Driel 43. v. d. Pluljoi; Mannheim 172, Krauth; Helga. Gram- bow; Elise, Hartmans; Quarta. Engelsma; Ebenhaezer, Kok; Constancia, van Dongen; Llmburgla, Witjes; Josepha, Bauwens; Flducla, de Jonge; Bona Spess. Geervliet; Spes Nostra, van AVaardenburg: Vita, van Strien; Wallis, Herkommer; HispaJila, Emails; Leonidas 6. Dek ker; Assam 4, 't 'Hart; Spes SaUitis. Jelier; Tot reador, van Minnen; Llsettc. Kanters; Jogüne, van Oeveren: Maris. Stella, Teuben; Flat, Zwa- lua: Emanuel, van Dongen; Frlso, Westcrbeck; Ponnerden, Verkalk; Johanrta, de Haas; De Dieu Donné, Meuzelaar; Marlnus Tarde. Wei- gandt: Emmy, de Graaf; Alvracht XI, Wilting; Johanna 2, Veldkamp. ROTTERDAM: st Beta- st. Modi; st. Fiat Voluntas 14; st. Prinses Juliana; st. Willem 3; st. Norvi; st. Fiat Voluntas 15; st. Koningin Emma; Theli, Vissers; Neeltje, Groeneweg; Spes. Feenstra. Aleida, Scholing; Dorothea Weber, Weber; Westfalia, v. d. Werken; Margaretha. Jansen; Lucia, Jansen; Bavaria, Visser; Fridjof Nansen, Kaufen; Adelheid, Bieseman; Harpen 66, Borg; Handel 3. Vosswlnkel. Bertha Fischer, Groenendijk; Dletelinde, v. Holt; Wanderer. VerschurcRaab Karcher 30, Mellein; Mercator, Palincks; Les Cevennes, Nussbaum; Verandering, Rijkers. AMSTERDAM: Kara Maria, Langen; Germa- nia I Oudenaarde; Petersburg. Meudt; Zand- expres I, Ligtenberg; DORDRECHT: st. Charen- te; st. Meurthe; Balance, Vlassblom; VREES- WIJK: st. Hendrika; st. Keulschevaart 5; NIJ MEGEN: Nieuwe Zorg, Hovestad; TILBURG: Vios, Bastiaanse; UTRECHT: Margaretha, Lub bers. LEIDEN: Excelsior, Kroezen; WAGE- NINGEN: Odessa, Hazewlndus; ALPHEN a/d MAAS: Vertrouwen, v. Oosten; ZWOLLE: Leba 2, Visser; Rival, Krikke; ALMELO: Hoop op Zegen, v. Geen; LIESBOSCH: Mea Vota, Vonk; AVEURT. st. Rein; GODSCHALKOORD: Coad, v. Oosten; DEN HAAG: Majacpleja, Dolk; AL PHEN a/d RIJN: De tyd zal 't leeren. Pols; UTRECHT: Martha, Nout. BELGIë: st. John; st. Cornells; Margaretha, v. Dijk; Heiken, v. Weel; Anemoon, Herinx; Karei Eugen. Boodt; Rupcl 3, de Bakker; Joanna, Remon; Naphta, Ramgrap; Guilan, Dekkers; Hvdra, Dagneli. "DUITSCHLAND: Anwl. Schuller; Zorg en Vlijt, Schuller; st. Prins Hendrik. Gepasseerd na 's middags 12 uur en bestemd ROTTERDAM; st. Ymlr; st. Baroma; st. Ma- zarin. st. Walsum 2; st. Ideaal; st. Leda; st. Charlotte; st. Maartje; st. Atalante; st. Teuna; st. Verandering; st. st. Constantina; st. Rlnda; st. Z. Beljerland; st. Mont Blanc 36. st. Comptoir 51; st. Alpha; st. Tolima; st. Juno; st. Teuna 3; st. Reglna Coellst. Holda; st. Kronos V; Oso 10, v. d. Voorde; Mannheim, Sevening; Corma, Glerum; Batauwer, Negter! Kanaalvaart 4, An- stadt; Frans Mathilde, Grllter; Nautilus 8. de Jagera; Marcel. Wügert; Walsum 6, Kremp; Peter Louise. Peulen; Johanna, Emans; Karl Wilhelm, Romer; Constantin 6, Dehe; Lena, Eitsema; Frieda, de Jonge; Corry, Janssens; Flottant, Volker; Elisabeth, Schuur; Germaine, v. Overeem; Schumann, KooymanMoretto, Lodder; Vertl, Vermeeren; Sagltta, PijlMarcel Petit, Ypman; Maria II, de Bot; Neeltje, de Bruin; Atalante, Herzmann; Pelagona, v. Bulck; Rijnland, Stempel; Carl Paul II, Kersst; Tejaalje, Snijders. AMSTERDAM: Anna Martha, Sol; Roma, Rui tenberg; DORDRECHT: st. Lavoisier; st. Vau- banst. Sambrest. Rouenst. Richelieust. Louvois; st. La Place; Pole 48, de Bodt; Gusschie 2, Tewes; Ruvsdael Stoop; NIJMEGEN- Alida. de Oude; ARNHEM: St. Antonius, de Beyer; NIJMEGEN: Anna, de Rijk: ZAANDAM: Jo- Mai ha Rose LEEUWEN- Antonlui >t; WOERDEN: DEN HAAG: Binnenvaart 12, Veld; SCHIEDAM: Juma, Leunls. BELGIë: st. Moana; st. Marie; St. Titan: Marie, Wyckmans; Velox, v. d. Weghe; W. v. Driel 63, Aarts; Esperance, Buisman; Alice, Kleermakers; Pax, v. Hoy wegen; Machiensteen 24, Oppermeer; Mont Blanc 55, LucienAndre, Pijl; Leman, de Koninck; Luciën, v. Steen; Theresa, Wïjkmans; Sinjardoma. Leemans; Helvetia, Maes; Algerie, Liebman; Juliana, Landeghem; Coralie, Seel- draaversHeimburg, Muhlhöfer. DUITSCHLAND: Neeltje, Dekker; Maria. Smit. EMMERIK, 20 September 1938 Gepasseerd voor 's middags 12 uur en bestemd DUITSCHLAND: Energie 5, v. Bon; Energie 8, Veldman; Rheinunion 5, de Koster; Kortenaer Groenhof; Pointe a Pltre, Jongen; st. Frans; Rolf, Madert; Waal, v. Vliet; Pointre a Pitre, Jongen; Erft, v. Gaaien; 2 Gebroeders, den Breljen; st. Albatros; Navale, Rombouts; Pama, OerlemansFata Morgana, de WaalResult, Wij nen; Gunther, Bartels; st. Leverkusen; st. Stel la; Janna Cornel|a, Schouten; st. Seolto; Har pen 58, Neff; Linden 8, Bordens; Studio, Mfl- waard; st. Cordl, v. Thiel; Germaine. de Mey; Joseph, v. Cauteren; Albatros. Ruike; Lena, Schepers; Tubo, Boateman; Energie 7, Jansen; st Creuse; Bernard, van Sten: Mozart, Knieriem; Entreprise, v. Daelen; st. Meeuw; Dina, Pas man; st. Nico; Aletta, de Vrij; Nederland, van Vliet; Hendrika, Nout, Gepasseerd na 's middags 12 i bestemd DUITSCHLAND: Twee Gebroeders, v. d. Bo- gers; Zuid Holland, Pletcrse; IJsel 5, Arts; Maria, Fernhout; Rival, Fernhout; Johanna, Trouwborst; Capria, Hoogerhuis; Oom Engel, do Ruijter; Indas, Schot; Acldum, Brookhulzen; st. Berkel; M. Stinnes 12, Fik; Noordster, de Vries; Spes, v. DorstenAvontuur, BloklandDe Goede Verwachting, de Vries; st. Paula; st. Prima; st. StanraijVertrouwen, de Rover; st. Katla; Di- vinitus. Adrlaanse; San Antonio, Kersten; LeniJ, de Groot; 3 Gebroeders, v. d. Meer;; Adriana, Karssies; Andromeda, Tensfeld; Rehobath, Joos ten; Johanna, Sanders; de Hoop, Pieterse: Mówe, Wessels; Rilta, de Bic; st. Vergennes; Adrianus, Kriessels Rien Sans Dleu, Oosterwaal; Ellsa Bertha, SellenslaghMerwestroom, Blokland Mo- ran, Krauth; Martina, Boele; st. St Odile; Le- ontine, Strien; Gusta, Klocck; st. Scarpe; Phlle- gon, de Roeck; Angelique, Huysmans; Slmplon, dë Mayer; st. Jean Millot; Pouline. Sterlin; Naphta 2. Wetzel; Naphta 11. Blattner; st. Buf- fon; Saphir, RoerschConflanza, Vcrberght; v. Leruis, v. Loock; Res Nova, de Bie; Passwang, Krieg; St. Antonius 2, Bosman; Albula, Ghysels.

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 10