Een rustige Prinsjesdag in de Residentie „DE REFORMATIE" KERK EN ZENDING PALESTINA DINSDAG 20 SEPTEMBER 193S Behoorlijke doch niet overmatige belangstelling De samenstelling van den koninklijken stoet 's-GRAVENHAGE, 20 Sept. Wel niet zoo kalm als op een gewonen ochtend, maar toch alleszins beza digd kropen de Hagenaars vanoch tend uit de veeren. De spontane Oranjezon was al enkele uren eerder ontwaakt en kwam zoo vastberaden voor den dag, dai de Hofstedelingen geen oogenblik in twijfel werden gehouden, of deze Prinsjesdag al dan niet een hoogtijdag worden zou. Het waren vooral de motorige driewielers en bestelauto's, die door hun gesnor van den eenen kant der stad naar den andere erop duidden, dat het leven in de residentie dezen dag sneller kloppen zou dan ge woonlijk. Al die bedienden wilden zich haasten om zoo mogelijk ook nog een glimp op te vangen van de grootsche plechtigheid, die de opening van de Staten Generaal toch altijd weer is. Eerewachten en afzettingen Reeds geruimen tijd vóór het vertrekken Van den Koninklijken stoet van het Palels kon men in het Noordcinde de troepen zien aanrukken, bestemd voor de eere-waeht voor het Paleis of dienende om den stoet te openen en te sluiten. Als eerewacht voor het Paleis was een compagnie opgesteld van het regiment gre nadiers ter sterkte van 100 man met het regimentsvaandel onder bevel van een ka pitein. Bij deze compagnie bevond zich de commandant van het regiment grenadiers, luit.-kolonel J. van Voorthuijsen, met zijn adjudant. Tevens maakte de Kon. Mi litaire Kapel onder leiding van den kapi- 'tein-directeur, dr. C. L. Walther Boer ,van deze eerewacht deel uit. De kapel stel de zich, met de beschikbare tamboers van het regiment grenadiers versterkt, op met den rug naar het front van het paleis, ter weerszijden van den hoofdingang. Aan de beide zijvleugels, dicht tegen beide zuilen gangen aan, waren de secties van de com pagnie grenadiers opgesteld. Voor de afzetting van den door den stoot te volgen weg zorgden bataljons van de regimenten grenadiers en jagers, terwijl het binnenhof van de poort bij het Maurits- huis tot de tweede poort was afgezet door feen afdeeling te voet van het 2e regiment veldartillerie en het binnenhof binnen de poorten door een afdeeling te voet van het 2e regiment huzaren en een detachement van de rijksveldwacht. Al deze troepenafdeelingen hadden te 12 uur de hun aangewezen plaatsen ingeno men. De Koningin vertrekt Onder het speleD van het „Wilhelmus" door de Kon. Militaire Kapel verliet do Koningin omstreeks 1 uur het paleis, ter wijl de eerewacht de gebruikelijke hon neurs bracht. Op hetzelfde oogenblik werd door het opsteken van een vaantje, welk sein werd doorgegeven door de van afstand tot afstand geposteerde man schappen van de eerste artilleriebrigade, het teeken gegeven an de op 't Malie veld opgestelde bateterij, bestaande uit 4 vuurmonden, om het eerste van de mi- nuutschoten af te geven, welke gelost werden van het oogenblik af dat de Ko ningin het paleis verliet, totdat Zij in het paleis zou zijn teruggekeerd. Onder het dreunen van het geschut zet te de stoet, die onder de algemeene lei ding stond van den eersten stalmeester der Koningin Jhr C. E. J. M. V e r h e ij e n, zich plechtstatig in beweging. De Stoet Hij werd geopend door een commando cavalerie, ter sterkte van 75 ruiters, van het 2e regiment huzaren onder bevel van een rit meester met den regimentsstandaard. Hierbij bevonden zich de regimentscom mandant, luit.-kolonel J. J. v. Diepen- brugge, en het muziekkorps, dat de tocht met marschmuziek opluisterde. Een viertal marechaussees reden voorop. Achter dit eere-escorte volgden in hun staatsielivreien een rijknecht-majoor en twee rijknechts te paard. Nu kwamen een zeven tal gala-rijtuigen, die aan de staatsiekoets der Koningin vooraf gingen. Elk rijtuig was met twee paarden bespannen. In deze gala-rijtuigen hadden plaats geno men de verschillende kamerheeren, de groot officieren, de dienstdoende grootmeesteres en de dienstdoende dame du palais. Naast de portieren van de drie voorste rijtuigen ging een lakeit, naast die van de overige vier gingen twee lakeien. De gouden koets Nadat deze zeven rijtuigen waren voor bijgetrokken, kwam 't groote moment: de gouden koets, waarin.de Koningin ge zeten was. Deze staatsiekoets was met acht paar den bespannen. Naast elk paard gin een koetsier, terwijl aan elke zijde van de koets vier lakeien gingen. Reohts van de gouden koets, een weinig achter het portier, reed de chef van het Mili tair Huis, Hr. Ms. Adjudant-Generaal Vice- Admiraal F. Bauduin, terwijl op gelijke wij ze ter linkerzijde van de koets de Gouver neur der Koninklijke Residentie, Hr. Ms. 'Adjudant i.b.d. Luitenant-Generaal J. J. G. Baron van Voorst tot Voorst reed. Naast en achter de gouden koets volgden te paard de officieren dor landmacht van het Militaire Huis der Koningin. De stoet werd gesloten met een commando ravealerie ter sterkte van 75 ruiters onder bevel van een ritmeester en een viertal be reden marechaussees. Op het Binnenhof Men volgde den gebruikclijken weg: Noord cindeHeulstr.Lange Voorhout (Schelp pad)TournooiveldKorte Vijverberg—Bin nenhof. Op het Binnenhof stond bij de Ridder zaal als eerewacht opgesteld een afdee ling van het korps Mariniers ter sterkte van 80 man met vaandel en met het mu ziekkorps van de Koninklijke Marine. Bij deze eerewacht, die onder bevel stond van een kapitein, bevond zich de com mandant van de afdeeling Mariniers, ko lonel H. F. J. M. A. van Frijtag Drab be. Terwijl de kapel het „Wilhelmus" speelde, de eerewacht het geweer presen teerde en de Vaandeldrager het vaandel diep deed neigen, schreed de Koningin de trappen op van het bordes der ridder zaal, waarvan de peristyle was overhuifd met een roodfluweelen baldakijn met gouden franje. Onder de perlistyle hadden zich ter begroe ting van de Koningin opgesteld verschillen de officieren der zeemacht van Haar Militai re Huis. Aan den ingang der Ridderzaal werd de Koningin verwelkomd door de commis.' van in- en uitgeleide uit de Staten-Generaal. De commissie van in- en uitgeleide bestond uit de Eerste-Kamerleden De Savornin Lohman, Van Asch van Wijck, Fleskens, Kranenburg en Woltjes en de Tweede-Ka merleden Duymaer van Twist, Oud, Zijlstra- Smeenk. Deckers. Krijger, Truyen, Raietto. Van Lidth de Jeude en Ruiter In de Ridderzaal Voorafgegaan door den eersten Ka merheer-Ceremoniemeester, de acht Ka merheeren, de zes Groot-Officieren en den Opper-Ceremoniemeester geleidde de ze commissie, welke vóór de Koningin uitging, H. M. naar den troonzetel. H. M. werd gevolgd door de d.d. Groot meesteres, de d.d. Dame du Palais, den Chef van het Militaire Huis, den Gouver neur der Koninklijke Residentie, den eersten Stalmeester en de bovengenoemde officieren van het Militaire Huis. Zoodra de Koningin op den troon was gezeten, schaarden zich de verschillende hoogwaardigheidsbekleeders volgens de daarvoor gebruikelijke regeling ter weerszijden van en achter den troon. Na de voorlezing van de troonrede vrliet de Koningin op dezelfde wijze de Ridderzaal om Zich te begeven naar het Paleis. Bij de poort, grenzende aan de Ridderzaal, hadden, der traditie getrouw, de leden van bet Corps Diplomatique met hun dames zich verzameld om de Koningin bij het voorbij gaan een hartelijken groet te brengen. Zoov/el op den heen- als op den terugweg en bij Haar terugkomst ten paleize juichte het belangstellende publiek de Koningin geestdriftig toe. De Karimata in het dok Eenige tegenslag bij het binnenvaren ROTTERDAM, 20 Sept. Gistermiddag is de „Karimata", de grootste tin baggermolen ter wereld, in oe Rotterdamsche haven in het dok opgenomen. Eind vorige week was de baggermolen in de haven gearriveerd en vond voorloopig ligplaats op de rivier. Gistermiddag heeft men de Karimata in het droogdok no. 4 van de gemeente in de Maashaven opgenomen. De baggermolen zal daar van een nieuwe laag bitum-mastiek worden voorzien om vervolgens naar Kin derdijk te worden versleept. Pas in het a.s. voorjaar zal de molen naar Nee'. Indië ver trekken. Bij het binnenvaren van het dok heeft men nog met eenige tegenslag te kampen gehad, doordat enkele deelen van den kolos te ver uitstaken, zoodat deze eerst door werklieden moesten worden verwijderd. Dit karweitje was echter spoedig verricht en het werk verliep verder vlot. Zoo zal dus over enkele dagen de baggermolen na zoo veel maanden vergeefs gezwoegd te hebben op oe Terschellingergronden, naar Kinder dijk gaan om „in den winterslaap" nieuwe krachten op te doen voor de groote reis naar Indië. Stoomvaart Maatschappij Nederland AMSTERDAM, 20 September. De N.V. Stoomvaart-Mij. Nederland meldt, dat de speciale trein met passagiers en post m aansluiting op het d.d. 23 September a s. van Genua vertrekkende m.s. „Christiaan Huygens" Donderdagmorgen 22 September te 11,22 van Den Haag S S. zal vertrekken. Vertrek van Utrecht C.S. 12.19. van Arnhem 13,12, van Nijmegen 13.36. Vertrek van den aansluitenden trein naar Utrecht: van Am sterdam C.S. 11.00 of 11.33, van Amsterdam W.P. 11.13 of 11.43. De aansluitende trein van Rotterdam Maas vertrekt om 11.23. Aan komst te Genua Vrijdagmorgen a.s. te 8 47. Mond- en klauwzeer Aantal sterfgevallen Het aantal sterfgevallen tengevolge van het mond- en klauwzeer in da week van 4 t.e.m. 10 September heeft bedragen: 85 run deren, 53 kalveren, 59 varkens en biggen, 2 schapen en 1 geit. Het aantal sterfgevallen sedert de week 1926 September 1937 bedraagt in totaal: 3476 runderen, 4297 kalveren, 2362 varkens n biggen, 259 schapen en 67 geiten. Te Ede (Gld) zijn wegens mond- en klauwzeer 60 hoeven besmet verklaard. Te Hoogvliet hebben twintig veehou ders aangifte gedaan van mond- en klauw zeer onder hun vee. Te Maasland zijn momenteel 150 vee stapels aangetast door het mond- en klauw- Dit bettreft totaal pl.m. 3000 koeien. De belangstelling voor het Weekblad blijft steeds toenemen! In den nieuwen Jaargang, die 1 October aanvangt, begint Prof. Schilder een „Ver klaring van den Heidelbergschen Cate chismus", die als losse bijlage, gedrukt in boekformaat, wordt toegevoegd. Zij, die zich thans abonneeren, ontvan gen de in deze maand nog verschijnende nummers gratis. Abonnementsprijs 2.50 per half jaar bij vooruitbetaling. Giro rekening 36000. De Uitgevers OOSTERBAAN LE COINTRE GOES DE KINDERVERLAMMING Nog enkele nieuwe gevallen Ons bereiken gelukkig steeds minder be richten over de kinder\erlamming. De ziek te is evenwel nog niet geheel in haar loop gestuit. Zoo vernamen wij, dat de 12-jarige Piet Kloots te Woerden, die vorige week ziek werd, Zondag overleden is. Te W a d d i n x v e e n deed zich vorige week geen enkel geval meer voor. Ondanks dat zijn de scholen nog gesloten. Te Enschedé is kinderverlamming geconstateerd bij een patiëntje, dat na de heropening der scholen deze nog bezocht had. Ernstig ongeval Wielrijder liet zich door auto meesleepen OUDERKERK AAN DEN IJSSEL, 19 Sept. Hedenmorgen is in de buurtschap „Hei Zwaantje" te Ouderkerk aan Oen IJssel een vrij ernstig ongeval gebeurd. De omstreeks 25-jarige C. Huisman, uit Gouderak, liet zich per rijwiel meesleepen met een lijdende auto van den vrachtrijder Kal liman uit Gou derak. Daar de auto nog al vrij hard reed, verloor H. de macht over het stuur van z n fiets, liet de auto los en botste met riet hoofd tegen het ijzeren hek dat voor de woning van den winkelier J. van den Heuvel staah De wielrijder smakte met zulk een kracht tegen dit hek, dat een stijl verbogen werd. Met twee gapende hoofdwonden hlcef het slachtoffer op den weg liggen. Een lid var. E.H.B.O., die daar in de buurt was, legde een noodverband. De doktoren L. G. van Omme uit Ouderkerk en T. Beekenkamp uit Gouderak hebben den heer Huisman, die bij den heer J. van den Heuvel was binnenge bracht, verder verbonden, waarna hij door Dr. B. .in vrij zorgelijken toestand naar Gau- derak werd vervoerd. VAN KAR GEVALLEN EN OVERLEDEN OUDE PEKELA, 20 Sept. Gisteravond reed de landbouwer J. Geertsema met zijn 4-jarig zoontje op een wipkar naar het land om aardappelen te halen. Op den terugweg viel het kind van de kar cn kreeg de wielen over het lichaam. In emstigen toestand werd de kleine naar het R. K. Ziekenhuis te Winschoten overge bracht, waar hij vanmorgen aan de bekomen verwondingen is overleden. AANRIJDING Slachtoffer plotseling overleden ZUIDLAND, 19 Sept. Zondagavond wan delde de heer L. Keizer, wonende Zuid- land, den weg op naar Heenvliet, waar hij plotseling werd aangereden door een auto, welke bestuurd werd door L. de Snoo uit Geervliet. De heer Keizer liep tal van ver wondingen op, zoodat hij zich onder dokters behandeling moest stellen Verder wordt vernomen dat de heer De Keizer, na ong door de politie te zijn, verhoord, Maandag moregn plotseling is overleden. AAN DE GEVOLGEN OVERLEDEN De vorige week werd de 18-jarige A. Voogd uit Sliedrecht, die te Honse- 1 e r s d ij k gelogeerd was, toen hij 's avonds over den Nieuwenweg liep, door een auto aangereden en zwaar gewond. Thans is de jongeman aan de gevolgen hiervan over leden. AMSTELVEEN, 20 September. Gister avond half elf is de 53-jarige J. E. Thierauf die als wachtsman dienst deed in het Boschplan, in een zes meter breede vaart gevallen en verdronken. Zijn kameraad, die een eind verder stond en een plons hoorde, snelde hem onmid dellijk te hulp. Het mocht hem echter niet gelukken, den drenkeling te redden. De po litie van Nieuwer-Amstel heeft het lijk op gehaald. Het slachtoffer is vermoedelijk door de duisternis misleid. Hij was ge huwd en woonde in de Lampongstraat te Amsterdam. HOLLENDE PAARDEN ZEVENHOVEN, 19 September. Tijdens het opladen van een ploeg bij een smid alhier, werden de paarden, gespannen voor platte wagen met rubberbanden, van den landbouwer V., schichtig en ongeduldig. Zij gingen plotseling aan den haal. Bij den landbouwer S. werd een ruit stuk gereden en de muur beschadigd. Vandaar ging het span in volle vaart de Dorpsstraat in, waar de dieren, door het werk dat hier in uit voering is, gelukkig tot staan kwamen. Een van de arbeiders vluchtte van schrik weg en kwam tegen een hoop opgestapelde steenen terecht, waaroor hij zich zoodanig bezeerde, dat geneeskundige hulp noodza kelijk bleek. Een andere arbeider, die het span wilde grijpen kwam er onder terecht, r kreeg gelukkig geen letsel. DAMMEN Het Wereldkampioenschap dammen Rooster definitief vastgesteld Het comité van de wedstrijd om het we reldkampioenschap tusschen den wereld- kam/pioen M. R a i c h e n b a c h en onzen nationalen kampioen Keiler is thans vol ledig definitief vastgesteld. De partijen zul len als volgt gespoeld worden: De le, 3e, 7e, 11e, 13e, 14c, 15e, en 16e partij resp. op 1- 3, 7, 15. 18, 21 en 22 October a.s. te Amsterdam: de 2e partij op 2 Oct. te Am- hem; de 4e partij op 6 Oct. a.s. te Beemstcr; de 5e partij op 7 Oct. a.s. te Hoorn; de 6e partij op 8 Oct. a.s. te Zwolle; de 8e ipartij op 11 Oct. a.s. te Scheveningon; de 9e partij op 12 Oct. a.s. te Hengelo; de 10e partij op 14 Oct a.s. te Diemen; de 12e partij op 16 Oct. a.s. te Maastricht. De opening heeft op I Oct. a.s. te Amster dam plaats, terwijl de sluiting eveneens te Amsterdam wordt gehouden op 22 Oct, NED. HERV. KERK Beroepen: Te Zundert, cand. E. R. O. Richard, hulppred. te Antwerpen. Aangenomen: Naar Lith c.a. (N.B.) (toez.), B. M. van Tongerloo, O. I. pred. te Zeist. Bedankt: Voon Waardenburg en Nee rijnen, F. M. Muller te Eindhoven. CHR. GEREF. KERK Beroepen: Te Dokkum, D. Biesma te Drogeham. GEREF. GEM. Bedankt: Voor Rijssen, M. Hofman te Moercapelle. AFSCHEID, BEVESTIGING, INTREDE Helpman Zondagmorgen is Ds. J. W.Tunderman, gekomen van Vrouwenpolder, bevestigd als predikant der Geref. Kerk van Helpman door Ds. E. Th. v. d. Born, zijn voorganger, die tot tekst gekozen had Hebr. 12 25 en 26. Des avonds deed Ds. Tunderman zijn intrede met een predikatie naar aanleiding van 2 Cor. 2 14—17. Hij werd toegesproken namens kerkeraad en gemeente door den heer Zwarteveen en door Ds. H. Volten van Haren namens de classis. Toegezongen werd Ps. 99 8. Mijnsheerenland Zondag 18 September nam Ds J. J. H. van der Ree afscheid van de Ned. Herv. Gemeente te Mijnsheerenland na een ver blijf van ruim 3 jaar wegens vertrek naar Vianen. Als tekst was gekozen Handelingen 20 32. Na de gebruikelijke toespraken werd de vertrekkende predikant toegespro ken door Mr A. de Jong, burgemeester, Ds Jonkers van Goudswaard, Ds Hu- genholtz van Klaaswaal, Ds M antz van Rotterdam, Ds Baks van Groote Lindt, Ds Lazonder van Westmaas en Ds Beekenkamp (consulent) van Hei- nenoord. Toegezongen werd het laatste vers van Gezang 91. Ds. W. F. v. d. KODDE Zondag 25 September zal het 40 jaren geleden zijn, dat Ds. W. F. v. d. Kodde, em. pred. der Chr. Geref. Kerk en wonende te Delft, het predikambt aanvaardde te Does burg. Ds. v. d. Kodde is geboren te Hazers- woude op 26 Jan. 1863 en dus 75 jaar oud. Zijn ambtelijke loopbaan voerde van Does burg naar Rotterdam, 's-Gravendeel, Korn- horn, Harlingen, Steenwijk, Nieuwendam en Urk. Hij mocht zijn zilveren mijlpaal berei ken, maar kort daarna zag hij zich genood zaakt zijn emeritaat aan te vragen door toe nemende blindheid, die hem belette zijn ambt te vervullen. In 1927 had zijn gezichts vermogen zich dusdanig herstel, dat hij weer begeerde de kerken te dienen. Zoo was hij nog 4 jaren te Rozenburg, maar moest toen voor goed 't ambt neder leggen. Nog twee jaren heeft hij daarna ondanks zijn blindheid vacante gemeenten gediend. BRITSCH EN BUITENLANDSCH BIJBELGENOOTSCHAP Het Britsch en Buitenlandsch Bijbelge nootschap verkocht in het verloopen boek jaar 11.318.575 bijbels en bijbelgedeelten. Sinds haar stichting in 1804 zond het genoot schap ongeveer 500 m.illioen bijbels en bijbel gedeelten de wereld in. Onder de 12 nieuwe vertalingen die het genootschap dit jaar gaf, zijn alle 5 werelddeelen vertegenwoordigd (Afrika 8, Europa 1, Amerika 1, Azie 1. Oceanië 1). De Eufopeesche vertaling is er een voor de Zigeuners. MARANATHA-CONFERENTIE Nadat de heer Johannes de Heer, redac teur van „Het Zoeklicht", Zaterdagmiddag in het gebouw „Tivoli" te Utrecht, de 26e Zoeklidht-Maranatha-Conferentie had geopend en met een enkel woord de buiten- landsohe medewerkers: dr. William, L. Pet- tingill uit Amerika, cLr. Van Steen- berghe en br. Servaas uit België, rev. Percy. J. Bu f f a r d, stichter en directeur van de Spaansch Evangelische Zending, uit En geland en Pfarrer Ettling uit Duitschland, had verwelkomd, hield rev. Percy J. Buf- f ard zijn eerste toespraak over „De weder oprichting van het beeld Gods in den geval len mensch en de heerschappij van den Hei ligen Geest". Spreker bracht de groeten van de Engelsóhe vrienden over, met de verze kering dat velen in Engeland deze Marana- tha-conferentie in hun gebeden gedenken. In een slotwoord wees ds. C. J. Hoeken dijk van Bussum op de gespannen interna tionale verhoudingen, die iederen dag ,tot een catastrophe kunnen leiden, waarom hij aanspoorde tot een geestelijke mobilisatie van allen die zich één weten in den naam van Jezus Christus, om. voor de wereld te getuigen, dat Jezus overwonnen heeft, en dat de overwinnaar staat te komen om alles weder te herstellen. In de avondsamenkomst heeft dr. William L. Pettingill uit Amerika er op gewe zen, dat God al hetgeen zal herstellen het geen Hij door den mond zijner profeten ge sproken heeft (Hand. 3 21). De heer W. Dubbeldam, leider van de stadsevangelisatie „Jeruël" te Rotterdam, sprak hierna over een gedeelte uit Ps. 73, om te eindigen met een waarschuwend woord tot de onbekeerden. Zondagmorgen, toen het bezoek inmiddels tot ruim 1300 was gestegen, opende dr. V a n Steenberghe uit België de bijeenkomst. Ds. C. J. Hoekendijk te Bussum braoht hierna een ernstige boodschap naar aanlei ding van Matth. 15 27. De heer Johannes de Heer, las hierna enkele verzen van Openib. 11, om terloops wijzend op het huidig wereldgebeuren, stil te staan bij den toorn der volken, die thans is opgewekt en den eindtijd voorspelt. De middagsamenkomst werd voorafgegaan door een jeugddienst onder leiding van evan gelist J. Kits. Enkele honderden jongemen- schen waren aanwezig om te luisteren naar korte getuigenissen van jongeren en naar toespraak van den heer L. J. Pasman de Actie „Jong Nederland voor Christus". In de groote zaal vond de Zondagmiddag bijeenkomst plaats onder leiding van den heer J. Servaas uit België. Als eerste spreker trad rev. Buffard op met het vervolg van zijn onderwerp over het hers>sl van het beeld Gods in den gevallen mensch De heeT Kits merkte op, dat het er om gaat of Jezus Christus zijn waarheid 'n ons werkelijkheid kan maken. Satan is er oo uit het werk van God ongedaan te maken, maar dat zal hem nooit gelukken, do Zoen des Menschen zal als Koning heerschen. en al de heidenen zullen komen om H;m te aanbidden. De volken zullen den Heere loven; alle einden der aarde zullen Hem vreezen (Ps. 67). Deze tijd is nabij. DE PRUISISCHE UNIEKERK De Evangelische kerk der Oud-Pruisische Unie, welke ongeveer de helft van alle Evangelische Duitschers omvat, telt 7000 predikantsplaatsen van welke er 900 steeds en 800 voor het moment onbezet zijn, zoodat er 5300 predikanten thans werkzaam zijn. Volgens de officieele opgaven behooren er van deze 5300 tot de Duitsche Christenen: in Rijnland 116, Westfalen 68, Saksen 147, Ber lijn 114, Brandenburg 112, Silezië 68, Pom- meren 20, de Grensmark 22, Oost-Pruisen 80, samen 747 predikanten, dus ongeveer 15 DE ASSYRISCHE CHRISTENEN De regeering van Irak heeft thans ver klaard, dart de Assyrische Christenen in het land mogen blijven, indien zij zich als staats burgers laten naturaliseeren. Het oorspron kelijke plan om alle Assyrische Christenen te doen emigreeren, wordt hiermee prijs gegeven. De Kerkstrijd in Duitschland De resten van het recht der ouders Buitenlandsche bladen berichten, dat sedert Paschen van dit jaar verschillende belijdenisscholen in Oldenburg op last van den minister van onderwijs zijn gesloten. Dit heeft bij de bevolking groote ontevredenheid gewekt. In verscheiden gemeenten is er hevig geprotesteerd. Een aantal vooraanstaande mannen is gearresteerd en zonder vorm van proces naar een concentratiekamp verzon den, waar twaalf hunner nog steeds vertoe ven. De minister heeft een scherpe bekend making doen uitgaan, waarin ieder die zijn kinderen niet naar de gemengde school zendt, met straffen wordt bedreigd. EEN FRAAIE GIFT Ds W. A. B. ten Kate, Ned. Hen', predi kant te Wassenaar, mocht voor de restau ratie van de oude dorpskerk een gift van 5000.ontvangen. Weerbericht BAROMETERSTAND Hoogste stand te Sodankyla 770.3. Laagste stand te Reykjavik 741.4. Stand vanmorgen half twaalf 758.2. WEER VER WACHTING Meest matige zuidoostelijke tot zuidwes- telijke wind, gedeeltelijk bewolkt tot be. trokken, waarschijnlijk tijdelijk regen in het zuidwesten, in het noordoosten weinig of geen regen, weinig verandering in tempe ratuur. THERMOMETERSTAND Stand vanmorgen half twaalf 18.0 C. i VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN 21 Sept. Van 's av. 7.31 u. tot 's morg. 6.16 a, 96 X 136 c.M. 1 O CQ op linnen aanstokken J ".JU P. N00RDH0FF N.V. - GRONINGEN ONDERWIJS Prof. Dr. C. VAN TH, Gedurende korten tijd heeft ,in ons land vertoefd en zal er binnen eenige weken in terugkeeren Prof. Dr. C. v. T i 1, hoogleeraar aan het Westminster Seminary te Philadel phia (Ver. Staten). Na een bezoek aan de Theol. Hoogeschool te Kampen en de V.U. te Amsterdam (Prof. van Til maakt een reis door Europa ter bestudeering der kerkelijke verhoudingen) is hij naar Engeland overge stoken. Ook bezocht hij reeds Frankrijk. NED. HANDELS HOOGESCHOOL Het aantal promoties aan de Ned. Han dels Hoogeschool te Rotterdam heeft in het afgeloopen jaar 4 bedragen en niet 132, zoo als abusievelijk is vermeld in het verslag de overdracht ^an het rectoraat in ons blad i 1 gisteren. DE BETEEKENIS DER H B.S. VOOR DE WETENSCHAP Het Weekbl. voor Gymn. en Midd. Onder wijs heeft een statistiek van de opleiding vóór hun universitaire studie van hoogleera ren en lectoren aan de universiteiten en hoogescholen in Nederland (cursus 1937/'38). Daaruit blijkt, dat de geneeskundige facul teit en die der wis- en natuurkunde der drie Rijksuniversiteiten en de twee te Amsterdam tellen 121 docenten met H.B.S.-opleiding, 59 met gymnasiale en 11 met andere opleiding, terwijl die van 3 onbekend is. De Landbouw- hoogeschool en de beide Handelshoogescholen hebben er resp. 31, 21, 13 en 6, de Techni sche Hoogeschool resp. 54, 5 en 11. Zoodat bij het Hooger Onderwijs werkzaam zijn 206 hoogleeraren en lectoren met H.B.S.-oplei ding, 85 met gymnasiale opleiding, 35 met andere opleiding en de opleiding van 7 on bekend is. Van de leden der wis- en natuurkundige afdeeling der Kon. Academie van Weten schappen hebben er 29 een H.B.S.-opleiding, 12 een gymnasiale opleiding, 4 een andere opleiding gehad. Van 1 is ze onbekend. CHR. LYCEUM TE GORKUM Te Gorkum wil men een Vereeniging in het leven roepen tot stichting en in standhouding van een Chr. lyceum voor Gorkum en omstreken. BOND VAN PROT. CHR. KWEEKSCHOLEN De jaarvergadering van den Bond van Prot. Chr. Kweekscholen is bepaald op Maan dag 10 Oct. des namiddags om 2 uur. Op de agenda zal o.a. geplaatst worden bespreking van de Memorie van Antwoord op het Wets ontwerp betreffende de Kweekschool opleiding, waarbij aan de door den Bond geopperde bezwaren vrijwel niet wordt te gemoet gekomen. ONDER WIJS BEN OSMIN GEN Oostvoorn e. Chr. Nat. School. Tot on derwijzeres: Mej. M. v. d. Bos, kw. m. a. Chr. s ah ooi te Leerbroek. e akte. Het Frlesoh Persbureau meldt erdagr 17 Sept. is de 2e groep geëx. kte Friesch. Van de 29 cand. zijn dit- Maagd, t.w. H. Jellem.% Hc al 23 tn: A. Gietcma. Hommerts; D. Si: K. Welzenbach, Hallum; mej. Hr" Ylet; Thijaseling, d. Berg. Leeuwarden; W. Wie ling, St Jacobl Parochie: J. Stlenstra. Huins; F. v. d. Zee. Woudsend: J. Gietema, Drachten; A. Schaafsma, Menaldum, mevr. F. Scha-afsma -Brouwers. Menaldum: J. Wynia, Hijlaard; ej. R. Sytenia, Warga; G. v. Dam. Terband; v. Dijk, Rlnsumageest: mej. G. Hellema, Hallum; mej. A. Binsma. Leeuwarden: mej. T. D. Runia, Oud&schoot; 1; J. de Jong, Wans- werd; mej. S. Gerbens, Menaldum. LEVER BROS AND UNILEVER N.V. Verdere vereenvoudiging van de structuur van het concern Door de Unilever worden thans verdera maatregelen aangekondigd ter vereenvou- diging en verbetering van de structuur van het concern, waarmede het vorig jaar reeds begonnen werd. Voorgesteld wordt dit com- plex van maatregelen met de likwidatia; van de „Hovema" te beëindigen. In veroand hiermee kunnen 5y2 pet. cuni, pref. aandeelen „Hovema" worden omge- wisseld in 5y2 pet. cum. pref. aandeelen Van den Bergh's en Jurgens Fabrieken N.V,, en 6 pet. Hovema in 6 pet. Lever Bros Unilever N.V., terwijl het omwisselings aanbod aan houders van 6 pet. cum. pref, winstd. aand. A en B in de N.V. Van den Bergh's en Jurgens' Fabrieken wordt her-j opend. De omgewisselde 5y2 pet. cum. pref. aanJ deelen Hovema in 5i/2 pet. cum. pref. aan-! deelen v d. Bergh's ën Jurgens' Fabriekedj N.V. zullen gerechtigd zijn, tot het halve dividend over 1938. Deze 5y2 pet. cum. pref, aandeelen worden voor ka"pitaal en divi dend onvoorwaardelijk gegarandeerd dooi; Van den Bergh's and Jurgens Ltd te Lon den. Ook de nieuwe 6 pet. cum. pref. Lever Bros and Unilever N.V. zullen gerechtigd' zijn tot het halve dividend over 1938. Nom. 3000 dezer aandeelen kunnen tot en met 30 Juni 1942 op verzoek van den houder worden geconverteerd in 2000 gew, aandeelen Lever Brothers Unilever N.V, Voor onkosten en registratierecht is 7.5Q per 1000 verschuldigd. Van het oorspronkelijk aanbod (1 Decern- i ber 1937) is voor nom. 11.514.000 van een totaal van 12.000.000 gebruik gemaakt. De N.V. Hovema zal aan aandeelhouders voorstellen de N.V. per 1 Dec. as. te ont binden. Indien alle houders van 5y2 pet. cum,! pref. aandeelen in „Hovema" "van het hun gedane verwisselingsaanbod gebruik maken,' zal het kapitaal van Van den Bergh's en Jurgens' Fabrieken worden uitgebreid metl nom. 12.000.000 5i/2 pet. cum. pref. aan-2 deelen, die preferent zullen zijn boven de thans nog uitstaande 6 pet cum. pref. winstd, aandeelen A en B. Commissarissen en Directie van Van den Bergh's en Jurgèns' Fabrieken, evenals de Raad van Bestuur van Lever Brothers Unilever, welke vennootschap in het bezit is van nagenoeg alle gewone aandeelen B in Van den Bergh's en Jurgens' Fabrieken, verklaren, dat een liquidatie van Van den Bergh's en Jurgens' Fabrieken door hen niet wordt overwogen, doch dat integendeel in de toekomst aan Van den Bergh's ert Jurgens' Fabrieken een blijvende plaats in' de organisatie van het concern Unilever is toegedacht. Medegedeeld wordt ten slotte, dat de resultaten over het loopende boekjaar van Lever Brothers Unilever iets hooger, en die van Van den Bergh's en Jurgens' Fabrieken iets lager zijn dan de resultaten over het overeenkomstige tijdvak van 1937. KALE1DOSCOOP Op de New Yorksche beurs i$ gister in verband met de ontspanning in den politieken toestand een belangrijk! koershenstel ingetreden. De handel bleef echter voorzichtig optreden en winstne mingen reduceerden al spoedig het aan vankelijk koersavans. In het verder ver loop nam de omzet af, daar men tot aei overtuiging kwam dat ondanks de poli tieke ontspanning, de toestand toch nog zeer delicaat is. Bij de koersstijging traden staalfondsen op den voorgrond, terwijl ook! de andere metaalfondsen in koers konden' stijgen. Het slot was vast. Een groot aan tal fondsen boekte winsten van fractie^ tot 3 punten. Sommige punten noteerden zelfs 6 punten. De imzet bedroeg 830.000 aandeelen. Op de goederen- en metaal markten te Londen is gisteren duide lijk de ontspanning in den politieken toe stand aan den dag getreden. Er ontstond! een algemeene prijsstijging van metalen en een scherpe reactie van tarwe.. De koperprijs trok aan tot 43.3.9. Tin was 1.12.6 beter op 196.12.6. Lood trok! aan met sh. 6.3 tot 16.5 en zinik met sh. 5 tot 14.16.3. De transacties waren' zeer levendig. Rubber sloot onveranderd op 7 15/16 d. Do tarweprijs liep, nu do oorlogs- vreee vermindert, sterk terug. De Amerikaansche binnerï- landsche koperprijsis gisteren met i 3 oent verhoogd tot 10 cent per lb. De ze verhooging was een gevolg van de vaste! stemming op de buitenlandsche koper- markten. Volgens het American Iron and Steel Institute bedroeg debedrijvigheid in! de Amerikaansche ijzer- en staal industrie vorige week 47,3 van de capaciteit tegen 45.3% de week daarvoor* Dit is het hoogste punt sinds November 1937. Vorig jaar September daalde in de zelfde week van September de bedrijvig heid van 80,4 tot 76,1 Naar uit Londen wordt gemeld, 6teag vrachtenindexcijfer van da de v a a r t op basis van 100 in 1935, Ie maand Augustus met 5,2 ten opzich te van Juli. Het indexcijfer bleef echter 34.6 beneden dat van Augustus van het orig jaar. De tarieven voor verzekering an oorlogsrisico zijn gisteren doo? Lloyds belangrijk verhoogd,

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 8