STADSNIEUWS TH. C. VRIESENDORP DINSDAG 20 SEPTEMBER 1938 TWEEDE BLAD PAG. 6 VOOR WERKLOOZENZORG WAS TE WEINIG GERAAMD Er moet tweehonderdduizend gulden bij Hoewel in vergelijking mei' de jaren 1936 en 1937 het aantal wcrkloozen eeni- igennate is verminderd, zijn de op de be grooting 1938 uitgetrokken gelden ter zake van de werkloozenzorg belangrijk te laag gebleken. Zulks is o.a. toe te schrijven aan het feit, dat wel het totale aantal werkloozen is gedaald, maar niet dat der ondersteunden, terwijl voorts verbeteringen in de steunregeling, zoo als de wijziging van den aftrek der ge zinsinkomsten, de uitgaven deden stij gen. De uitgaven voor werkloozensteun en werkverschaffing, waarin een bijdrage uit het Werklooeheidssubsidiefonds wordt ontvangen, moeten thans worden geraamd op rond f 1.500.000. Op de begrooting is hiervoor uitgetrok ken f 1.293.250, zoodat een verhooging met f 206.750 noodzakelijk is. Daartegenover kan de bijdrage uil' het iWerkloosheidssubsidiefonds thans worden uitgetrokken op 841-pet. van f 1.500.000 i 1.261.500 of f 204.800 meer dan de raming ad f 1.056.700. De hoogere, ten laste van de gemeente blij kende, uitgaven voor dit onderdeel zullen derhalve f 206.750 f 204.800 f 1.950 be dragen. Voorts moeten nog eenlge wijzigingen in de begrooting worden aangebracht ter zake van de ondersteuning van werkloozen, waar voor geen bijdrage uil' het Werkloosheids- subsidiefonds, doch wel subsidie uit 's Rijks kas wordt ontvangen, door aanvulling van bestaande of instelling van nieuwe posten. Deze posten betreffen o.a- de kosten van uit voering van werkobjecten door jeugdige werkloozen, de spaarregeling voor den extra B-steun, de verhooging van de exploitatie kosten van de cenvrale werkplaats voor jeugdige werkloozen en de daartegenover staande rijksbijdragen ad 84-1 pet. Het nadeelig verschil tusschen de hoogere uitgaven en de hoogere rijksbijdragen te de zer zake bedraagt f 5.175.13. Ten slotte deeien B. en W. den Raad nog mede, dat ook de subsidie aan de Gemeente lijke Commissie voor Maatschappelijk Hulp betoon, welke op f 803.300 is uitgetrokken, met een aanzienlijk bedrag zal moeten wor den verhoogd. De gemeente koopt een spoorbaan De N.V. Hollandsche Electrische Spoorweg Maatschappij in liquidatie heeft aan de ge meente te> koop aangeboden het gedeelte van de voormalige spoorbaan tusschen do Zijl en de spoorbaan-splitsing bij het empla cement (Heerensingel), met opstal, te zamen groot 2.57.30 ha. Het bezit van dezen grond, gelegen tusschen en nabij reeds aan de ge meente toebehoorende terreinen, kan voor haar mede van belang zijn in verband met ide mogelijkheid, dat te zijner tijd vanaf den nieuwen provincialen weg op de spoorbaan naar de Haarlemmermeer een verbindings weg in westelijke richting wordt gemaakt. Aansluitend aan deze transactie wenscht de Maatschappij ook de spoorbrug over de Zijl aan de gemeente over te doen. Met den ge taxeerden prijs van f 12-392 in Votaal kunnen de Maatschappij en B. en W. zich vereeni gen, zoodat B. en W. voorstellen de perce len te koopen. Het kostte meer dan men dacht Bij raadsbesluit van 17 Februari 1936 werd een bedrag van f 200.000 beschikbaar gesteld voor den bouw van een rioolwaterzuive- ringsinrichting aan de Slaagh- of Stinksloot, t.w. f 184.000 voor den bouw en f 16.000 voor den aankoop van den daarvoor benoodigden grond. Voor hei' voor den bouw geraamde bedrag van f 184-000 kon een geldleening uit het Werkfonds worden verkregen; in de kosten van het verkrijgen van den grond moest de gemeente zelf voorzien. Tengevolge van de in September 1936 door de Regeering getroffen monetaire maatrege len en de daarmede gepaard gaande stijging van de prijzen der materialen, zullen de uit gaven voor den bouw van de inrichting met f 19.000 worden overschreden. Mei' het Werkfonds 1934 is bereids over eenstemming verkregen ten aanzien van de verhooging van het verleende voorschot met ihet bedrag der overschrijding ad f 19.000. De aankoop van den grond vorderde een uitgaaf van f 25.456.90, derhalve f 9.456.90 meer dan geraamd was. B. en W. stellen dus voor de begrooting met deze hoogere uitgaaf in overeenstemming te brengen- Leermiddelen, schoolmeubelen en rijwielbergplaatsen I. B. en W. stellen den Raad voor mede- .werkimg te verleenen aan het bestuur van de Vereeniging voor Christelijk Onderwijs alhier: a- tot aanschaffing van leermiddelen ten behoeve van zijn school voor uitgebreid la ger onderwijs aan het Noordeinde 3; b. toi' het aanbrengen of uitbreiden van rijwielbewaarplaatsen bij de scholen voor gewoon lager onderwijs aan de Oosterstraat/ Munnikenstraat en de Pasteurstraat, alsme de bij de school voor uitgebreid lager onder- jvijs aan het Noordeinde 3; II. medewerking te verleenen aan het be stuur van de Inrichting van Liefdadigheid voor R.K. alhier, rot aanschaffing van school meubelen en leermiddelen ten behoeve van zijn school voor uitgebreid lager onderwijs aan de Haarlemmerstraat 3i. Een en ander vraagt o (caaf van 1 120? ROTTERDAMSCHE LLO-_, IPxul. De Rotterdamschc Lloyd Rapide in aan sluiting op het mailschip Dempo wordt Woensdag 7.33 in Den Haag venvacht (sta fion H.S.), DE CENTRALE RIOLEERING WORDT WEER UITGEBREID Voorstel om Rijnsburgerweg aan te sluiten Reeds gerulmen tij.d is bij' B. en W. in voorbereiding de aansluiting van de riolee- ring van het stadsgedeelte ter weerszijden van den Rijnsburgerweg aan de centrale rioleering. Deze aansluiting is urgent in verband met i vervuiling, waaraan de Poelwetering, als gevolg van de loozing van de rioleering van bedoeld stadsgedeelte en in het bijzonder als gevolg van de loozing van de rioleering van liet academisch ziekenhuis in die wetering, blootstaat. Herhaaldelijk bereikten B. en W- klachten van omwonenden omtrent die ver vuiling en den daaruit voortspruitenden hinder. Aangezien het Rijk, indien niet tot aan sluiting van de rioleering van het acade misch ziekenhuis aan de centrale rioleering wordt overgegaan, een uitbreiding van de zuivering van het afvalwater van die inrich ting tot stana zou moeten brengen, zijn B. en W. in overleg getreden met den minister van Financiën, in zake het verleenen van een bijdrage in de kosten van aanleg en ex ploitatie van de centrale rioleering. Dit overleg heeft tot volledige overeen stemming geleid. Het Rijk zal een evenredig deel van de kosten van aanleg van de centrale rioleering van het ziekenhuis af tot aan het rioolge maal aan den Maresingel voor zijn rekening nemen. Dit aandeel, aan de berekening waar van tot grondslag ligt de verhouding van den geschatten afvogr van het ziekenhuis tot den geheelen afvoer door middel van be doeld gedeelte van de centrale rioleering, bedraagt f 23.500. De bijdrage zal worden be. vaald bij wijze van annuïteit Verder zal het Rijk een evenredige jaar- lijksche bijdrage verleenen in de jaarlijksche kosten van exploitatie der centrale riolee ring en van de zuivering van het rioolwater. Op grond van de thans voorhanden zijnde gegevens kan deze bijdrage geschat worden op pl.m. f 2-600 per jaar. Raadsagenda De Raad dezer gemeente zal vergaderen op Maandag 26 September 193S, des namid- i te twee uur, in hev gebouw „Tot nut van 't Algemeen" (Steenschuur 21)- Te behandelen onderwerpen: le. Beëediging en installatie van het nieuwbenoemde raadslid, den heer H. Oost veen. i. Benoeming van een lid der Commis- siën, bedoeld in art. 2, le lid, sub 3o, der verordening, houdende Reglement voor de Commissiën van Advies, betreffende de ar- beids- en dienstvoorwaarden van het perso neel in dienst der gemeente Leiden (vaca tur e: P. M. van der Voort). 3o Praeadvies op het verzoek van mej. J. Steenhuizen om ontslag als onderwijzeres aan de openbare school voor buitengewoon lager onderwijs. 4o Voorstel inzake het goedkeuren van de rekening, over het tijdvak 1 Januari15 September 1937, van het plan der oude wo ningen van de Vereeniging tot Bevordering van den Bouw van Werkmanswoningen. 5o Voorstel inzake hei' overbrengen van het dienstjaar 1937 op dat van 1938 van gel den in verband met de voldoening van on betaald gebleven vorderingen en het nog niet verwerkt of verbruikt zijn van verleen de credieten, alsmede tot het overbrengen van verschillende ontvang- en uitgaafposten van den kapitaaldienst. 6o Voorstel tot het ter beschikking van de Stedelijke Fabrieken van Gas en Electrici- teit stellen van een strookje grond in de toe gangspoori' van de openbare lagere school de Drie Octoberstraat ten behoeve van den bouw van een transformatorhuisje. 7o Voorstel tot het verkoopen van het ter rein aan de Oosterkerkstraat, hoek 2e Looier- straal', kadastraal bekend gemeente Leiden, Sectie C No- 955 (ged.), aan J. van Iterson q.q., te Leiden. So Voorstel tot he£ aankoopen van de per- ceelen spoorweg met opstal, kadastraal be kend gemeente Leiden, Sectie N Nis. 169, 175 en 176, alsmede van de spoorbrug over de Zijl, en tot het vaststellen van den desbe- treffenden begrootingsstaat. 9o Voorstel: a. tot het verhoogen van het voor den bouw van de rioohvaterzuiveringsinrichting van de Slaagh- of Stinksloot beschikbaar ge. stelde bedrag; b. tot het aangaan met den Staat der Ne derlanden van een overeenkomst inzak» verhooging van de geldleening uit het Werk fonds 1934, ten behoeve van het sub a ge noemde werk. lOo Voorstel tot het wijzigen van de ge- meentebegrooting, dienst 1938, ter aanvul ling van in verband met de werkloozenzorg uitgetrokken bedragen. llo Voorstel: I. tot het verleenen van medewerking aan het bestuur van de Vereeniging voor Christe lijk Onderwijs, alhier- a. tot het aanschaffen van leermiddelen ten behoeve van zijn school voor u.l-o aan het Noordeinde No. 3; b. Dot het aanbrengen of uitbreiden van rijwielbergpplaatsen bij de scholen voor g. 1. o. aan de Oosterstraat/Munnikenstraat en Pasteurstraat, alsmede bij de school voor u. 1. o. aan het Noordeinde No. 3; II tot het verleenen van medewerking aan het bestuur van de Inrichting van Liefdadig heid voor R.K., alhier, tot het aanschaffen van schoolmeubelen en leermiddelen ten be hoeve van zijn school voor u- 1. o. aan de Haarlemmerstraat No. 34; 12o Voorstel: a. tot het beschikbaar stellen van gelden ten behoeve van de aansluiting van de rioleering van de stadswijk ter weerszijden van den Rijnsburgerweg aan de centrale rioleering; b. tot het aangaan van een regeling met' het Rijk betreffende de aansluiting van de rioleering van het academisch ziekenhuis aan de centrale rioleering. VAN EEN STELLING GEVALLEN Gistermiddag te 5.15 uur is de 50-jarige G. T., nachtwaker, wonende in de Timorstraat. bij een heiwerk op het terrein van de in aanbouw zijnde huizen achter de Balistraat, van een 1 m hooge stelling op een houten heiblok gevallen. Zijn linkerbeen ls daarbij uit de kom geschoten en vermoedelijk ge broken. Hij is door den E.H.D. naar hei' Acad. Ziekenhuis gebracht WASSENAAR MIDDELWEG 8 - Telefoon 710353 ALLE ASSURANTIëN - Hypotheken Verzekert Reisbagage, inclusief gelds waarde. Verzekert reisongevallen, inclu sief bergsport. Voor Hypotheken geld beschikbaar vanaf 3V2 De scholen worden Donderdag heropend Naar jde burgemeester ons mededeelt zul len de scholen voor gewoon-, buitengewoon en voorbereidend lager onderwijs, alsmede de kinderbewaarplaatsen, die met het oog op de kinderverlamming gesloten waren, Donderdag 22 Sept. a.s. weer worden her opend. De i-Mei optochten op Zondag Veroordeelend vonnis van den kantonrechter De Leidsche kantonrechter, mr. Ligten- berg, wees schriftelijk vonnis in de zaken tegen den secretaris van den Leidschen Be- stuurdersbond, C. S. uil' Leiden, die terecht had moeten staan wegens het organiseeren van twee optochten op Zondag 1 Mei en wel des morgens een optocht van wielrijders en daarna een kinderoptocht van ongeveer 900 kinderen. Op last van den bui'gemee6ter van Leiden was proces-verbaal opgemaakt en de amb tenaar van hei' O. M. had wegens overtre ding van de Zondagwet twee geldboeten ge- eischt van f 10 subs, tweemaal 4 dagen. De kantonrechter was ook van meening dat de Zondagswet overtreden was en ver oordeelde verdachte tot 2 maal f 6 subs. 2 maal 2 dagen hechtenis. De heer S. heeft van dit' vonnis hooger be roep aangeteekend- De jaarlijksche Unierede Ds. D. A. v. d. Bosch zal spreken De Unie ,.Een school met den Bijbel" mag dit jaar het feit herdenken, dat zij vóór zestig jaar wend opgericht. De Unie, die in den tijd van haar be staan zeer veel voor het Chr. Onderwijs en het bij dit onderwijs aangesloten perso neel heeft mogen doen, werd opgericht toen de ondergang van de vrije christelijke school door de önderteekeningi van de schoohvet-Kappeijne door Koning Willem III, nabij scheen. Na zestig jjaax, in welken tijd een krachtige actie voor het behoud der Chn School gevoerd werd, ziet zij ech ter door de inmiddels verkregen gelijkstel ling van Openhaar en Bijzonder Onderwijs, haar actie bekroond. In het Locaal-Comité te dezer stede be zit de Unie een vereeniging, die in den loop der jaren zeer veel tot den financiee- len steun van een en ander heeft mogen bijdragen. Z09 werden door dit Comité in roegeb jaren geregeld collecten langs de huizen gehouden, die soms meer dan zes honderd gulden opbrachten. In aansluiting op deze collecten werd III, nabij scheen. Na zestig jaar, in welken dan altijd den kerkdienst in een der Her vormde kerkgebouwen gehouden. Zijn deze geldinzamelingen langs de huizen in de laatste twintig jaar niet meer gehouden, nog geregeld wordt door het Comité in de maand September een dank- en bedestond belegd. Ook thans zal een dergelijke samen komst, waarin tevens aan het zestig-jarig bestaan zal worden herinnerd, worden ge houden en wel op a.s. Woensdagavond in de Hooglandschekerk Ds. D. A. v. d. Bosch, Ned. Herv. pred. te Den Haag zal hier de Unie-rede uitspreken. Was het de laatste j'aren de gewoonte om de leerlingen van enkele klassen der la'giere scholen in dezen dienst te doen op treden, thans moest hiervan in verband met de heerschende kinderverlamming wor den afgezien, DE L.P.S.V. EN HET H.L.O.-DIPLOMA Sinds eenige weken zijn onder leiding van den inspecteur G. H van der Ham een 36-tal politiemannen, leden van de Leidsohe Po litie Sportvereeniging, waarvan de jongste 2 en de oudste 45 jaar is. in training gegaan, teneinde deel te kunnen nemen aan de proe ven, welke vanwege de Nationale Vereeni ging voor Harmonische Lichaamsontwikke ling door het Werkcomité Oegsigeest—Lei den omstreeks half October a.s. te dezer stede zullen worden afgenomen. POLS GEBROKEN Gistermiddag te half één is in de Korfma- kerssteeg de 34-jarige bloemist B. v. d. S., wonende Nieuwe Rijn, met zijn rijwiel geval len, waarbij hij de rechterpols brak. De E.H.D. braoht hem naar het Acad. Zieken huis. VAN EEN IJSCOWAGEN GEVALLEN Gistermiddag te 1.50 uur is in de Pieters kerkstraat de 11-jarige H. S., wonende in de Doelensteeg, van een ijscowagen gevallen, waarbij hij aan het linkerbeen werd gewond. De E.H.D. bracht hem naar het Acad. Zie kenhuis om verbonden te worden. AAN HET HEK BLIJVEN. HAKEN Gistermiddag te 2.15 uur is de 14-jarige loopjongen P. M., wonende in de Tollens straat, bij het klimmen over een hek bij de Pieterskerk daaraan blijven hangen, waar bij hij een vleeschwond aan het bovendijbeeD opliep. Na voorloopig in apotheek Boekwijt te zijn verbonden, is hij naar het Acad. Zie kenhuis gebracht. TRAP VAN EEN PAARD De 10-jarige T. V. heeft op het veilingter rein aan den Zoeterwoudschenweg een trap van een paard gekregen, dat daar liep te grazen en door de jongens geplaagd was. Hij kreeg een wond in de zijde en is in het Acad. Ziekenhuis verbonden ONVOORZICHTIGE AUTOPEDRIJDSTER Gisteravond te 7.10 uur is op de Lange Mare het 5-jarige meisje N. G. J., dat on voorzichtig met een autoped reed, aangere den door een onbekend gebleven wielrijder. Het kind iiel en werd bloedend aan het lin kerbeen gewond. De E.H.D. bracht haar naar het Acad. Ziekenhuis om verbonden te wor den. BUKGERI.IJkh STAND BEVALLEN: M P. J. SllmmeraBarn M. PetHoRervorst. z.; A. H. Boot—Ouw z.; E. Schneiders—SzAntó, z; J. C. Binnel Weerlee, z- C. M. Brakel—Blansjaar, Taverne—v' Riet. d.; M. H. v. Hameren- d.; H. v. Beelen—v. DuUn, d A J Koo Tates, d ONDERTROUWDW. Hasters, 29 J en M. M. Karei, 19 j.; A Farmentler, wedn, 61 J en W. C. Hermans. 33'j. 'ERLEDEN: M. E. Schouten, 81 J.; M. UIT DEN OMTREK ALFEN a.d. RIJN HAAGSCHE POLITIERECHTER Voor den Haagschen Politie rechter stond terechv de landbouwer G. de W., alhier, we gens mishandeling van een paard. Dit was door enkele personen geconsta teerd, die de politie waarschuwden. Het paanl liep in een weiland bij het Boschpark Toen de agent ter plaatse kwam was de boer Hij had bemerkt dat het paard ver schillende gezwollen plaatsen op 't lichaam had, die als men er op drukte, hei' dier merkbaar pijn deden. De getuige mej. A. v. G., alhier, had gezien dat de verdachte het paard ranselde op kop en rocnp met een stevigen stok- Verdachte voerde tot zijn verdediging aan, dat het paard niet wilde werken als hij het niet sloeg, terwijl z.i. de mishandeling niet erg geweest was. Do officier vond de door de W. gevolgde methode niet in den haak en vroeg daarom f 25 boete subs. 25 dagen hechtenis, met welke straf de Politierechter accoord ging. Vervolgens stond in verband met dezelfde zaak terecht L. J. alhier, die het afgeransel de paard vastgehouden had. Dit erkende J. Verder had hij geen schuld aan de zaak. Hij had het beest niets gedaan. Daarom vond de officier dat men J. geen mededader kon noemen, waarom hij vrij spraak vroeg, waarmee de Politierechter zich kon verqendgon. BENOEMD In de vacature, ontstaan door het vertrek van den heer Visser, is vot onderwijzer aan de Chr- school in de Hoofdstraat nenoemd de heer J. van Beieren. HERTSTASTERDAG Morgen wordt de bekende herfstasier weer te koop aangeboden, waarvan de opbrengst ten goede komt aan de Chr. Wijkverpleging. Wij verwachten dat uit het bedrag blijkeyi zal, dat het werk van de zusters, vaak mei' zooveel opoffering verricht, op prijs gesteld wordt. WEEKDIENST Chr. Geref. Kerk van Reedestraat: Woens dag 7.30 uur Dg. v. Brummen uit Driebergen. WEER KINDERVERLAMMING Nadat in een week geen nieuwe gevallen van kinderverlamming zijn geconstateerd, deed zich thans weer een geval voor bij een kind van T. in de Hooftstraat. Het patiëntje dat 9 maanden oud is, werd naar Leiden ver. voerd- OPBRENGST COLLECTE Ten bate van den Geref. Zendingslxmd werd in de Ned. Herv. Kerk oen bedrag van plm, f 133 gecollecteerd. HAZERSWOUDE JAARVERGADERING H.D.C. De jaarvergadering van de Damclub H.D.C werd gehouden in „Het Oude Raadhuis", on der leiding van den voorzitter, den heer A. J. van ToL Uit het verslag van den secretaris bleek dat het ledental is teruggegaan en dav de kampioenstitel van de Rijnstreek, die het vorige Jaar was behaald, niet met succes is verdedigd. De rangschikking van het le tiental, waarmede men dit jaar zat uitko men, is ais volgt: bord 1: L. Maize, 2 K. J- Matze, 3 A. J. van Tol, 4 D. van Staveren, 5 A. Dorsman, 6 G. Buijs, 7 J. C. Windhorst, 8 M. Kroon, 9 J. de Gelder en 10 Jac. Hasse- fras. Als reserves zijn aangewezen: W* den Hertog, A. J. de Witte en P. van Wieringen. Uit het verslag van den penningmeester bleek, dat er een batig saldo in kas is. De commissie voor controle van boeken en be scheiden rapporteerde dat alles in goede orde was bevonden. Bij de gehouden bestuursverkiezing wer den de aftrederuden herkozen, zoodat het be stuur thans ls samengesteld als volgt: A. J. v. Tol, voorzitter, J. C. Windhorst, 2e voorz., A- J. de Witte, secr., K. J. Matze, 2e secr., en L. Matze, penningm. Den heer Jac. Has- sefras, die het vorige seizoen als eerste was aangekomen In het 2e tiental, werd hiervoor een medaille uitgereikt met inscriptie. De clubavond werd in plaats van Woensdag- op Vrijdagavond gesteld en wel van 710.30 uur. Na bespreking en regeling van het a.s. seizoen werd besloten nog in de Rijnstreek te blijven uitkomen, hoewel de kosten hier aan verbonden, wel wat té bezwarend voor de club blijken te zijn. Ten slotte stelde de heer L. Matze nog een medaille beschikbaar voor dengene die als eerste eindigen zal in het eerste tiental. LEIDERDORP BEGRAFENIS C. DE GRAAF Gistermiddag is onder groote belangstel ling het stoffelijk overschot van den heer C. de Graaf op de algemeene begraafplaats alhier ter aarde besteld. Aan het graf werd gesproken door Dr. G. J. S tree der, Ned. Herv- pred., waarna achtereenvolgens de beer M. P. Splinter en burgemeesver Brug het woord voerden. Een woord van dank voor de vele blijken van medeleven werd gesproken door den heer C. de Graaf, zoon van den overledene. A.R. PROP. CLUB De A.R. Prop. Club vergadert op Woens dag 21 Sept. te 8 uur in het catfo. lokaal. On derwerp: Art- 17 van „Ons Program". LISSE Door de belastingambtenaren werden Maandagavond de gratis belastingplaatjes uitgereikt. Niet minder dan 689 stuks wor den afgegeven. AANHOUDENDE VERMINDERING Het werkloozen aantal alhier blijft nog steeds laag. Thans staan ingeschroven 52 werkloozen vegen 122 in het vorig jaar. PROPAGANDA JEUGDSAMENKOMST Door de Geref. Jeugdvereenigingcn zal a.s. Maandagavond een gezamenlijke propagan- da-Jeugdsamcnkomst worden gehouden in - de Geref. Kerk. Als spreker zal optreden Ds. C. Veenhof van Haarlem. L.R.C- I—I.C.O. I 6—1 ss, L.R.C. heeft haar eersten thuiswedstrijd goed ingezet, door I.C.O. met een gevoelijge nederlaag naar huis ve sturen. Het begin is een verkenning aan beide doelen. Eerst na een kwartier is het van Hoven die onhoudbaar voor L.R.C. doelpunt, doch I.CO. ziet kans voor de rust de stand gelijk te brengen door een weifeling in do L.R.C.-achterhoede. Na de thee is het heele L.R.C.-elftal in actie en er is voor de I.C.O.. achterhoede geen houden aan. Binnen 10 minuten is hei' pleit beslecht en heeft L.R.C- een 50-voorsprong bereikt door goede doel punten van Bouman (2), Stoker (1) en van Hoven (1). Het spel zakt daarna wat af doch v. Hoven ziet zijn kans schoon met een lis tig hakje er 61 van to maken. Hiermede komt het einde van deze vluggen, pittigen wedstrijd. Scheidsrechuer L^uan leidde cor rect. A.R.C. II—L.R.C. II 10-1. N oor d wij k-adspL.R.C.-adsp. 1—11. NOORDWIJK WIJKVERPLEEGSTER BENOEMD Door het bestuur van de plaatselijke af- deeling van het Groene Kruis is benoemd tot. wijkverpleegster zuster Daalbergen, thans wijkverpleegster te Zwijndrechv. NOORDWIJK AAN ZEE GEREF. BOND Woensdag 21 Sept. treedt voor den Gero.- Bond (Julianaweg 27) nam. 8 uur op Ds. H. H. van Amgide van Elburg. OEGSTGEEST DE SCHOLEN DONDERDAG WEER OPEN De scholen wordèn in onze gemeente Don derdag weer geopend. Alleen de kleuterscho len zijn daarvan uitgezonderd- Deze blijven tot nader te bepalen datum gesloten. OORSCHOTEN REGEERINGSJUBILEUM Geschenk voor de kinderen Nu de scholen in onze gemeente weer be gonnen zijn hebben alle kinderen een sou venir ontvangen, bestaande uit een melkbe ker met de jaartallen 18981938 er op. Bo vendien ontving elk kind nog een zakje tof fee's- De hoofdonderwijzer hield er ©eu toe spraak bij. GECOMPLICEERDE AANRIJDING Gisteravond omstreeks 9.30. uur had op den Haagweg, ter hoogte van de Haagsche Schouw, een aanrijding plaats tusschen drie auto's. De auto's, bestuurd door de heeren A. Th. uil' Aardenhout en A. C. L. uit den Haag, wilden elkander voorbijrijden. Dit zou ge makkelijk gekund hebben als niet tegelijker tijd vanuit de richting 's-Gravenhage een tegenligger was gekomen, bestuurd door J- V. uit Den Haag, die te veel ap het linker gedeelte van den weg reed. Deze laatste be stuurder zorgde voor deze gecompliceerdo aanrijding, die gelukkig alleen maar mate- rieele schade veroorzaakte. De notitie, die snoedig ter plaatse was nam den autobestuurder J. V., die alcohol had gebruikt, mede naar het politiebureau en nam hem daar een verhoor af. Na afloop daarvan kon hij zijn weig met een andere auto vervolgen. D« materieele schade was aanzienlijk. MOND- EN KLAUWZEER In de week van 12 tot 17 Sept. 1938 zijn er 15 nieuwe gevallen van mond- en klauwzeer ter secretarie aangegeven. Op drie boerde rijen kon een algeheel herstel worden ge constateerd. In totaal zijn er nog 64 gevallen van de gevreesde ziekte in onze gemeente. ARBEIDSBEMIDDELING Bij het agentschap der arbeidsbemidde ling alhier stonden op Zaterdag 17 Septem ber 193S als werkzoekenden ingeschreven in totaal 95 personen, ZOETERWOUDE ONTSLAG AANGEVRAAGD De heer W. Hoogzaad, gemeente-ontvan ger alhier, heeft als zoodanig tegen 1 Nov. a.s. zijn ontslag gevraagd daar hij den pen sioengerechtigden leeftijd heeft bereikt. WOUBRUGGE AFSCHEID VAN DEN HEER Z1JDERVELD In verband met het vertrek van den heer Zijderveld, hoofd der O. L. school, hebben B. en W. tydelijk als hoofd aangesteld de heer P. Sluiter van Zwammerdam, zulks ten hoogste zes maanden. De Ouder-commissie dier school is voor nemens het vertrekkende hoofd te huldigen, het afscheid zal plaats vinden op 28 Septem ber a.s. in het Gemeentehuis. verbetering woubrugsche weg B. en W. hebben besloten een gedeelte van den Woubrugsehen weg van een verhard weg dek te voorzien en daarna te asphalteeren. Het proefstuk, dat is aangelegd, blijkt aan de gestelde verwachting te voldoen. In verband met het waterpeil moet rekening worden houden met een ophooging, voor dat gedeelte dat als waterkeering dienst doet. Omdat dit te kostbaar blijkt, beperken B. en W. zich tot dat gedeelte, loopende vanaf de grens der gemeente tot de fabriek van de firma Bos Zn. LANDBOUWCURSUS Vanwege den L.T.B. zal te Hoogmade de landbouwcursus aanvangen op 3 en de tuin- bouwcursu6 op 4 October a.s. De cursussen zullen worden gegeven door de heeren R. v. d. Hoek van Leiderdorp en D. de Jongh van Oegstgeest voor den tuinbouw en voor landbouw door den b^er Noest van Leiden. RECHTZAKEN Kantongerecht Leiden J. W. M., koopman te Leiden, moest voor den Leidschen kantonrechter verschijnen om. dat hij in een week negen verbalen had op- geloopen wegens openbare dronkenschap, welke op nagen verschillende plaatsen door de politie was geconstateerd. De ambtenaar oischte 24 dagen hechtenis en bovendien noe zes geldboeten van elk f 15 subs. 5 da gen. De kantonrechter onderhield verdachte over zijn dronkenschap en - rad dat hij ge heel op den verkeerden weg Is geraakte RADIO-DISTRIBUTIE DINSDAG 20 SEPTEMBER nma 3: 8.Keulen. 10 20 Parijs Radio, 10.50 Keulen,11.20 Parfls Radio,«Ï2.-05 Radio PTT Nord of dlv„ 12.20 Parijs Radio. 13.20 Brussel VI 13.20 Brussel Fr., 14.20 Londen Reg:., 16.20 Keulen. 17.20 Brussel VI.. 18.60 Brussel Fr., 19.20 j Keulen 20.20 Londen Reg., 21 20 Keulen, 22.20 Brussel VI.. 22.30 Brussel Fr., '22.50 Keulen. isel VI, 9.20 diversen, 10.35 Londen Reg., 12.05 Droltwlch. 12 35 Lon- den Reg., 14.2o Droltwlch WOENSDAG 21 SEPTEMBER Programma 3: 8.Keulen, 10.20 diversen, 10.35 Parijs Radio. 12.05 Radno PTT Nord of I ussel VI.. 14 20 Londen Reg., 16.30 of dlv. 23.20 Wet Programma 4: 8.— Brussel VI., 9.20 diverse] of gram muz. GRD, 10.35 Londen Reg., 12.5 N.V. NUMEEGSCHE HYPOTHEEKBANK 4 pCt. PANDBRIEVEN a l01'/4 Verdadhte nam hef nog al niet zoo zwaar op. Alleen de f 90 vond hij wat veel. Hij zeidc: „Ik heb geen cent en verder laat ik 1 het aar» de heeren over". De uitspraak werd tenslotte conform den eisch. Overtreding bevrachtingswet B. B., schipper uit Hoogevfen, had zonder toestemming van de bevrachtingscommissie j een vracht turf vervoerd vau Hooge veen' naar Leiden. De- ambtenaar vond dit feit hoogst ernstig 1 want. andere schippers worden er mee gedu peerd- De eisch werd een geldboete van f 30 subs. 15 dagen. Uitspraak f 25 eubs. 10 dagen. Het „gevonden" wild J. van B. te Noord wijk was zoo gelukkig geweest om eerst een konijn te vinden en een poosje later weer een haas. Het klonk' voor den ambtenaar niet erg geloofwaardig, j En omdat verdachte geen jachtacte had en bovendien de jachttijd gesloten was, werd de eisch een geldboete van f 20 subs. 10 dagen. Uitspraak conform, terwijl de h*ó»tea. ver beurd verklaard werden. Gevolgen van te hard varen A. C. H- en G. H., beiden uit Leidschen- dam, hadden te Warmond met een motor boot vee-1 te hard gevaren en wel zoo hard dat het zandscheepje van Hildebrand uit j Leiden door de golven die de motorboot maakte vol was geloopen en gezonken. H. die de zwemkunst niet meester was, had zich met groove moeite kunnen redden. De ambtenaar vond het erg roekeloos om als men maar hoogstens 90 m per min. mag varen met een snelheid van 140 m per min, te gaan varen. De eisch werd dan ook tegen elk een geld- boete van f 15 subs. 8 dagen. Uitspraak aakwn. In de bocht J. B., chauffeur te Noordwijk, had te Rijns- burg als bestuurder van een auto de bocht met veel ve groote snelheid genomen terwijl hij bovendien nog links had gereden. Het gevolg was een ernstige botsing. Eisch en uitspraak f 15 sub- 8 dagen. Het onverlichte schip P. v. d. L. uit Alkemade had in de Ring-» vaart te Leimuideij zijn schip maar dood leuk onverlicht midden in deze vaart gelegd met het gevolg dat een andere schuit, voe- behoorende aari Turk uit Leimuiden, er bo ven op was gevaren. De schade die ontstaan was bedroeg f 150. Het pleitte in verdachtes voordeel dat hij de gehcele schade inmiddels betaald heeft. De ambtenaar wilde daar wel rekening mee- houden en ei9chve maar een heel kleine boete van f 3 subs. 1 dag. Uitspraak conform. Verkeer van rechts P. de S. uit de Haarlemmermeer had op het kruispunt Vinkenlaan—Beeklaan te Noordwijk geen voorrang verleend aan ver- keer van rechts en bovendien verkeerd do. bocht genomen, zoodat de gevolgen niet uit gebleven waren. Eisch en uitspraak f 15 subs. 5 dagen- De weggeloopen pink De veehouder J. v. d. M. uit Oegstgeest had 1 zijn pink niet behoorlijk bewaakt' met ge volg dat het beest van terrein veranderd was. Jammer voor v. d. M. was dat de pink in het hloemenland van v. d. Lubbe terecht was gekomen en daar nog al had huisge- houden. Buiten de schade mag hij nu nog eeri boete van f 5 betalen. Door het een komt men het andere te weten J- v. d. B. te Leiden was door een agent aangehouden toen hij een auto bestuurde en er naast h<m nog twee andere pereoneri wa ren gezeten. Toen de agent hem naar zijn! rijbewijs gevraagd had kon hij dit niet ver-, toonen omdat hij pas17 jaar was. Hev eind was aat de jeugdige bestuurder een boete moet betalen van f 10. Nooit tevreden De jeugdige Leidenaar M. P. H. had bij de Vink te Voorschoten wat rondgehangen en had van een aantal meisjes uit Dubbeldam die met een autobus bij de Vink stonden, lekkernijen weten los te krijgen. Het was blijkbaar nier voldoende geweest, want hij had om meer gevraagd en de brutaliteit ge had om ook nog geld te vragen. Toen een en ander hem geweigerd was, was hij zoo nij dig geworden dat hij het portier van de autobus zoo hard had dichtgesmeten, dat de ruit in diggelen op de straat terecht was ge. komen. Deze onbehoorlijkedd deed den ambtenaar een geldboete eischen van f 5 subs. 3 dagen. De kantonrechter veroordeelde conform. Geen behoorlijke remmen J. H., koopman te Noord wij kerhout, had op den Heerenweg te Noordwijk gerederf met een zware vrachtauto waarvan de rem men niet behoorlijk werkten- Zoo was bij* een snelheid van 30 km de auto doör den voetrem pas na ruim 17 meter tol' stilstand j gekomen, terwijl de handrem in het geheel niet» werkte. Zoowel de ambtenaar als de kantonrechter vonden deze manier van rijden schandalig en gevaarlijk en het vonnis werd dan ook een geldboete van f 15 subs. 5 dagen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 6