De beteekenis van Gezinspolitiek DINSDAG 20 SEPTEMBER 1938 TWEEDE BLAD PAG. 5 Wie zich heden op ons blad abonneert, ontvangt de tot 1 October a.s. verschij nende nummers GRATIS. Administratie Nationaal Luchtvaartterrein te Amsterdam? Onderhandelingen worden gevoerd Regeering acht centraal vliegveld noodzakelijk 's-GRAVENHAGE, 20 Septi De Regeeringspersdienst meldt, dat de Regeering na nadere overweging van haar voornemens met betrek king tot de stichting van een centraal luchtvaartterrein, van oordeel blijft dat het anet het oog op de positie van Nederland in het luchtverkeer nood zakelijk is, het groote internationale luchtverkeer op een enkel lucht vaartterrein te concentreeren. Is daarvoor in eerste instantie gedacht aan een nieuw aan te leg gen terrein beoosten Leiden, de loop der omstandigheden heeft de regee ring aanleiding gegeven tot de over weging in hoeverre, met behoud van den eisch van een nationaal luchtvaartterrein voor het interna tionale verkeer, in plaats van tot den aanleg van een terrein beoosten Leiden, zou kunnen worden beslo ten tot een in de tweede plaats mo gelijke oplossing, namelijk het be stemmen van het luchtvaartterrein Schiphol tot nationaal lucht vaartterrein met deelneming door het Rijk in de verdere inrichting en de exploitatie daarvan. Dienaangaande worden thans onderhandelingen gevoerd tusschen den Minister van Waterstaat en het gemeentebestuur van Amsterdam. BESCHERMING TEGEN LUCHTAANVALLEN URGENT Gewijzigde methode van volkstelling Suppletoire begrooting in yerbttnd daarmede Bij de Tweede Kamer is ingediend ee wetsontwerp tot wijziging en verhooging van het vijfde hoofdstuk der Rijksbegrooting voor het dienstjaar 1938. Voor de uitvoering van de wet betreffende bescherming tegen luchtaanvallen is, naar uiteengezet wordt, jaarlijks een bedrag van J 500 000 noodig. In verband met de ver- eischte spoed in deze zaak meent de minis ter alsnog voor 1938 dit bedrag noodig te hebben, weshalve de begrooting betreffende deze post mat 175 000 verhoogd dient te worden. Dit bedrag wordt.daarom aange vraagd. .Volkshuisvesting De wenschelijkheid is gebleken om tot wij ziging van enkele ambtsgebieden van de in specteurs voor de volkshuisvesting over te gaan, mede in verband met het per 1 No vember 1938 aiftreden van een der tegen woordige functionarissen. Deze wijzigingen van ambtsgebieden bren gen met zich mede, dat het aantal inspec teurs met een moet worden uitgebreid. Volkstelling De volkstelling in 1940 zal volgens een an dere methode gehouden worden, waardoor tegelijk het gezinspersoonskaartenstelsel kan worden ingevoerd. Daarvoor zal een bedrag ,van 381.000 noodig zijn, hetwelk wordt aan- Verbetering van woningen Teneinde verbetering va ningen mogelijk te maken, is eenige tege moetkoming van de zijde van het Rijk ge- wenscht. Het ligt in de bedoeling 375.000 aan te wenden tot het verstrekken van hij- dragen in die kosten, waardoor een aantal verouderde, dooh overigens goede» woningen meer in overeenstemming kan worden ge bracht met eischen, welke thans aan wonin gen worden gesteld, UITBREIDING WERK VERSCHAFFING MET 50 PCT Minister beziet de financieel-technische kant Met verhoogde raming alsnog rekening gehouden 's-GRAVENHAGE, 20 Sept. De Regeerings- ipersdienst meldt: Bij schrijven van 9 Mei heeft de Minister van Sociale Zaken zich tot de gemeentebe sturen gewend met het verzoek, mede te werken aan de uitbreiding van de werkver schaffing. Het is in den afgeloopen tijd ge bleken, dat bij verschillende gemeentebestu ren tegen inwilliging van het verzoek be zwaren bestaan, welke gegrond zijn op over weging van financieel-techniscihen aard. Teneinde de gewenschte uitbreiding met kracht te bevorderen, heeft de Minister van Sociale Zaken thans een circulaire, waarin aangaande den financieel-technischen kant der aangelegenheid nadere verduidelijkingen worden gegeven, aan alle gemeentebesturen gezonden. Aan deze circulaire is het volgende ont- Bezwaren van gemeenten Rij m.:jn aanschrijving van 9 Mei j.l. werd door mij een beroep gedaan op de medewer king van de gemeentebesturen om te komen tot een uitbreiding der werkverschaffing met 50%. Nadien zijn mij bezwaren ter oore ge komen van de zijde van gemeenten, welke aanspraak kunnen maken op de maximale gewone bijdrage uit het werkloosheidssubi diefonds en daarenboven voor het sluitend maken der begrooting een extra- en even tueel nog een belastingbijdrage moesten ra men. In verband met het hieromtrent be paalde zou ingeval van verhooging van voor werkverschaffing uitgetrokken posten in den loop van het dienstjaar bij de hierbedoelde gemeenten geen dekking aanwezig zijn voor een bedrag, gelijk aan 15% der voor subsi dieering uit het fonds in aanmerking ko mende nieuwe uitgaven. Rekening gehouden met verhoogde raming „Mede namens mijn ambtgenocten van Binnenlandsche Zaken en Financiën heb ik de eer U mede te deelen, dat bij de vaststel ling van het bedrag der benoodigde bijzon dere bijdragen, c.q. van de in de plaats dezer bijzondere bijdragen tredende rentelooz* voorschotten, alsnog rekening zal worden gehouden met de als gevolg van de uitbrei ding der werkverschaffing verhoogde of voor 15 November 1938 alsnog te verhoo- gen raming der kosten voor werkloozenzorg. De bijzondere omstandigheid dat voor 193S nog geen extra- of belastingbij dragen zijn vastgesteld in verband met het voorne men van de regeering om ook dit jaar weder ten deele in deze behoefte te voorzien door het beschikbaar stellen van rentelooze voor schotten opent daartoe de gelegenheid. Begrootingswijzigingen noodig De minister geeft de gemeentebesturen den raad, te overleggen hoe in hun gemeente kan worden meegewerkt voor uitbreiding der werkverschaffing en welke begrootings wijzigingen daarvan het gevolg zullen zijn. Mede moet daarbij rekening gehouden wor den met het feit, dat sommige gemeenten niet met zoo'n percentage kunnen uitbreiden, zoodat andere daartegenover méér dan 50% voor hun rekening moeten nemen. Ten aan zien van gemeenten, waar een subjectieve bijdrage noodig zal zijn, zal overleg gepleegd worden met Ged. Staten. „Ik meen erop te mogen rekenen, aldus be sluit de Minister, dat van uw zijde alles in het werk zal worden gesteld om de plannen van de regeering te helpen bevorderen. De funeste gevolgen van *n massalen ledigganj zijn u genoegzaam bekend. De demoralisee- rende invloed der werkloosheid moet met alle krachten worden bestreden en arbeid voor de werkloozen is uiteraard verre te ver kiezen boven steun zonder meer. Ik doe daar om nogmaals ©en krachtig beroep op de ge meentebesturen om de uiterste krachten in te spannen om te komen tot objecten voor werkverschaffing". GEESTELIJKE HERBEWAPENING Eenige middel om crisis op te lossen Een oproep aan ons volk een ons toegezonden communiqué wordt herinnerd aan den oproep, die in de „Times" van 10 September j.l. is verschenen- in welken oproep wordt gewezen op 't falen van alle tot dusver aangewende pogingen het hoofd te bieden aan Europa's moeilijk heden, die thans den vrede in ernstige mate onmiddellijk bedreigen. Waar de crisis, die de wereld thans doormaakt, in haar diep- sten grond ©en moreele is, kan de eenige op lossing zijn een moreele herbewapening, al dus Lord Baldwin en de zijnen. Het is, aldus de onderteekenaars van het communiqué, onze innige overtuiging, dat Nederland, dat op zoo wonderbare wijze te midden van den wereldbrand gespaard bleef hierin een hoogst belangrijk aandeel heeft. Als de oorlogsramp ook ons land zou treffen, zal elk Nederlander- zonder onderscheid van kerkgenootschap, partij of klasse, ge roepen worden alle zelfzucht en vooroordeel op zij te zetten en alles voor het vaderland te offeren. Bijna zonder uitzondering zullen alle Nederlanders dan bereid zijn voor hun land den dood onder oogen te zien. Het echter thans het oogenblik zich geheel voor het groote doel in te zetten, en zoo mede te werken aan de poging de naderende ramp te voorkomen. Ieder Nederlander individueel kan hiertoe medewerken, heeft hierbij een plicht te vervullen. In Nederland zijn groote zedelijke krach ten aanwezig. Wij zijn overtuigd, dat bij on derkenning van de grootte der belangen die op het spel staan en van den diepen ernst van den toestand, Nederland zich aai taak der moreele en geestelijke herbewape ning zal zetten met Nederlandsche vastbe radenheid en die taak zal voortzetten met Nederlandsche vasthoudendheid. Het communiqué is onderteekend door: P. ,T. M Aalberse, F Beelaerts van Blokland. Rh. Feith. J. Th. Fijrstner, B. C. de Jonge, D. A. P. N. Kooien- O. C. A. van Lidth de Jeude TI. Loudon, P. J. Oud A A. L. Rutgers J. G. van Voorst tot Voorst Eervol ontslag C. van den Bussche Vice-president Raad van Ned. Indië 's-GRAVENHAGE. 20 September. Aan. den heer C. van den B uss che, vice-presi dent van den Raad van Nederlandsch-Indië is eervol ontslag uit 's lands dienst ver leend, onder dankbetuiging voor de zeer ge wichtige diensten, door hem gedurende vele jaren aan den lande bewezen. OPBRENGST ZOMERPOSTZEGELS 1938 Blijkens de voorioopig bekende cijfers be draagt de vermoedelijke netto-opbrengst der Zomerpostzegels 1938 (over (het geheele land) f 85.570,65. De opbrengst over 1936 f M.lG0,b6, die over 1937 f 80.938,84. „Algeheele liquidatie" is een opschriftdat sinds eenige dagen op vele Joodsche zaken in Rome en andere Italiaansche plaatsen valt waar te nemen, in verband met het decreet, waarbij vele Joden gedwongen worden Italië te verlaten. CHR. MIDDENSTAND VOOR DE RADIO Ter inluiding van de wintercampagne voor den Christelijken Middenstandsbond hoopt de heer C. J Booster, directeur van de Middenstandsbank, kantoor Zwolle, Woensdag 21 September, 's avonds 615 uur, voor den zender van de N.C.R.V. te spreken over het onderwerp: „De concentratie van den middenstand". De Legeroefeningen Waaruit zij thans zullen bestaan 's-GRAVENHAGE, 20 September. De com mandant van het veldleger deelt mede: In aansluiting aan hetgeen reeds omtrent het niet doorsaan van de oefening onder leiding van den commandant van het veldleger in de bladen is vermeld, zij het volgende mede gedeeld. De oefening onder leiding van den com mandant van het veldleger wordt vervangen door afzonderlijke oefeningen van de hoofd- onderdeelen, die daaraan zouden deelnemen. Zoo houdt de commandant der diviside een oefening van vier dagen met de troepen der divisie onder zijn bevel, waaraan tevens door andere wapens en diensten wordt de=l- genomen. Deze oefeningen vinden plaats op 26 en in den vroegen ochtend van den 27sten in het westelijk gedeelte van de Over Beteuwe, den 27sten teusschen Arnhem en Wagenin- g e n, den 28en gesplitst resp. om Ede, om R en k u m en om Mil 1 i g o n, den 29en (tot 12.00 u.) tusschen Ede en Otte De uit de vierde infanterie brigade aange wezen onderdeelen oefenen volgens bevelen van den commandant der tweede divisie in den wijden omtrek der erbij betrokken gar nizoenen. De oefeningen van de lichte brigade die 21 September aanvangen, gaan door, doch worden 24 September beëindigd, waarna do deelnemende troepen naar hun garnizoenen terugkeeren en daar verder oefenen. Enkele Neem 'n AKKERTJE bij Rheumatische pijnen, Spierpijn enz. onderdeelen nemen deel o.m. aan de oefe ning onder leiding van den commandant der eerste divisie. Schilderij van het huwelijk van Prinses Juliana In het Koloniaal Instituut tentoongesteld AMSTERDAM, 20 Sept. Het schilderij van de plechtige inzegening van het huwelijk van H.H.K.KH.H. Prinses Juliana en Prins Bernhard in de Groote Kerk te 's-Graven- hage op 7 Januari 1937, dat in opdracht de Nederlandsche regeering door den kunst schilder Piet van der Hem werd vaardigd, wordt vanaf heden op de Jubileum tentoonstelling in het Koloniaal Instituut tentoongesteld. Aanbesteding AMSTERDAM- 20 Sept. Gisteren is namens B. en W. van Amsterdam aanbesteed het maken en werkvaardig opleveren van de mechanische en electrische inrichting me' toebehooren, voor de in uitvoering zijnde schutsluis in het Nieuwe Meer te Amster dam. Er waren 18 inschrijvingen binnenge komen. Laagste inschrijfster was de firma Penn en Bauduin te Dordrecht met een bedrag van 46.240. Practische werkverruiming en Hulpverleening Jaarvergadering Ned. Centrale Dezer dagen werd de jaarvergadering der Ned. Centrale voor Practische Werkverrui ming en Hulpverleening te Groesbeek gehouden in het Bureau der Instelling. Tot voorzitter werd gekozen de vice-voor- zitter, de heer R. de H a a s te Arnhem, on- viens leiding de vergadering stond. Het bestuur werd uitgebreid met de heeren J. C. urge rs dijk te Den Haag en notaris oncq de Jong te Beekbergen. Uit het verslag van den penningr.ieaster, den heer J. J. Bar end sen te Beekbeifcen, bieek, dat de exploitatie-rekening eeü na- deelig saldo vertoont van f 386,14. Als merkwaardigheid werd vermeld, dat de bijdragen van particulieren, uit giften, bazars en speldjesdagen over de laatste drie jaren resp. bedroegen: f 9246, f 12 280 en f 20.155 en derhalve een belangrijke stijging vertoonden. De alg. directeur, de heer H. W. Smi t, if een overzicht van den arbeid der instel ling. Deze heeft thans vijf tehuizen in Groes beek voor alleenstaande mannen, vrouwen en kinderen, die door zorg of aanleg zich niet konden handhaven. De arbeid groeit meer en meer uit tot psychische gezond heidszorg. Op het Bureau werden in 1937 445 geval-» len behandeld. Va-n hen werden 188 perso nen tijdelijk of blijvend opgenomen in de tehuizen en gezinsverpleging met 43749 ver- pleegdagen. Van de 188 verpleegden waren sr 119 in wier verzorging de burgelijke overheid bij- De secretaris der instelling, Ds. J. A. V i s- s c h e r, hield tenslotte een lezing over het ondeiwerp: „Psychologie en Theologie waarin uitvoerig werd aangetoond hoe bei den onverbrekelijk aan elkaar verbonden Rotterdam Lloyd Rapide AMSTERDAM, 20 September. De Rotter dam IJoyd Rapide, rijdende in aansluiting op het d.d. 20 dezer te Marseille vprwacht wordende mailschip -Dempo" zal Woensdag 21 September a.s. om 6.16 uur te Roosendaal 7.09 uur te Rotterdam D.P. en 7.33 uur te Den Haag H.S.M. arriveeren. Officieele Berichten officier in de Orde v van der Lande, dirt Toegekend is de Link, kantoorbede Noury en v. d. La Toegekend is de Jaarvergadering van Anti-Rev. Gemeentebestuurders Prof. Inleiding van P. A. Diepenhorst Te Utrecht werd in het Jaarbeurs gebouw gisteren de jaarvergadering ge houden van 't Verband van Vereenigin- gen van Anti-Revolutionaire Gemeente bestuurders, Na Schriftlezing en gebed hield de voor zitter, mr G. A. Diepenhorst te Zeist, zijn openingsrede. De Voorzitter constateerde, dat in het af- geloopen jaar weer veel geschied is in ons land, dat zeker nog eens op deze ■vergadering ver meid moet wor den. Niet it Mr G. A. Diepenhorst De nieuwe brug over het Merwedekanaal nabij Maarssen nadert haar voltooiing. Op den voo'grond de brug. die verdwijnen gaat. een obstakel voor het snelverkeer het verkeer te waterop den achtergrond de nieuwe brug. de spr. op 't Re- geeringsj ubileum van H. M. de Ko ningin en hierin zag hij aanleiding om in zijn ope ningswoord eens na te gaan, wat er in die veertig ja ren geschied ia op het gebied van de Nederlandsche ge meenten. In die veertig jaren zien wij aJ spoedig de meesterlijke schepping van Thor- becke, de Gemeentewet, al meer en meer tot ontwikkeling komen. Deze nu 85-jarige wet heeft veel veranderd. Het is do moeite waard een blik aan den binnenkant van de ge meente-administratie te wagen, de plaats, waar het hart van iedere gemeente klopt is immers de secretarie. En dan treft het ons, dat na deze veertig jaar in de doorsnee ge meenten een verschil van ongewone afme tingen te vinden is. In 1898 was de secretarie niet veel anders dan een ongelukkig gebouwtje, meestal zelfs een arm vertrek, met alle ongerief, welke men maar bedenken kan. Daar zag men de hooge kantoorkruk, de onhandelbare registers, de slechte situatie, waardoor het werk niet bevorderd werd en spr. ging nog verder door te -wijzen op het gemis van telefoon en schrijfmachine. De bemoeiingen der gemeenten op ander gebied waren uiterst summier. Een uitzon dering maakte bv. de schutterij- welke een kleine vergoeding ontving. Onder het bewind van onze geliefde Vor stin is ook in die administratie een belang rijke verbetering gekomen. Deze ontwikke ling had echter tot gevolg een sterker nei ging om alles vanuit Den Haag te regelen. Dat noemde spr. dan weer een schaduwzijde van de zaak. De ontwikkeling van het Instituut der Ge meentebedrijven valt nagenoeg binnen het. tijdvak 18981938, zooals daar zijn de gas- en electriciteitsvoorziening. In 1929 krijgen we de instelling van het Gemeentefonds. Voorts wees spr. op de ont wikkeling der gemeentehuishouding en op het feit, dat het Gemeentefonds al spoedig een groote Rijksspaarpot bleek te worden. Het geheele tijdvak overziende, kan spr, niet ■verhelen» dat in het samenstel der verhoudingen en regelingen met be trekking tot de gemeenten, een geleide lijk groeiende neiging valt te constatee- ren tot inperking van de gemeentelijke autonomie, ook waar deze door eischen of abnormale crisis-maatregelen en om standigheden geboden werd. Psychologisch acht spr. inperking van de gemeente-autonomie aannemelijk. De ge meenten moeten geen staatjes in den Staai worden en vele groote gemeenten hebben zich hieraan bezondigd. Tenslotte wees de voorzitter erop, dat in deze moeilijke tijden de taak van de Anti- Revolutionaire gemeente-bestuurders van groote beteekenis is, dat ieder kalm zijn plicht moet doen in het besef, dat de Heere regeert en dat Hij machtig is om oorlogsge vaar af te wenden. De secretaris, de heer J. W. Noteboom, bracht hierna het jaarverslag uit, dat in het Orgaan vermeld had gestaan, en werd goed gekeurd. Ook het verslag van den penningmeester, den heer G. Baas, werd z.h.st. goedgekeurd. Uitvoerig werd vervolgens van gedachten gewisseld over de te voeren propaganda- een en ander in verband met komende raads- en staten-verkiezingen. Des middags hield Prof. P. A. Diepen horst van Amsterdam, een referaat over het onderwerp: „Gezinspolitiek" Spr. ving zijn betoog aan met erop te wijzen, dat dit vraagstuk van groote be teekenis is en dat de A.R. hieraan voor al den laatsten tijd bijzondere aaai-daeht besteden. De betee kenis van het gezin is voor de maat schappij fundamen teel. Allengs is vraagstuk van de ge zinspolitiek nu prac tised ingedragen in de regeeringskrin- gen. Spr. memoreer de de instelling van een Regeeringscom.- missie en wees erop, dat de inzet van de gezinspolitiek nop Mr P. A. Diepenhorst zoo slecht niet is ge- weest, wanneer men bv. vergelijkingen maakt met andere landen. Zeer uiteenloopende middelen heeft men in het buitenland aangewend om gezins politiek toe te passen. In Nederland is die politiek echter geen openbaring van impe rialistische machtspolitiek met als inzet: uit breiding der bevolking, zooals wij dat zien in Duitschland en Italië. Wij verstaan onder gezinspolitiek de complex van maatregelen, welke noodig zijn om een gezond gezins leven te bevorderen. Dat deze politiek dan ook ten goede komt aan den Staat is te begrijpen. Vervolgens stond spr. stil bij het schijn bare gevaar van dichthevolking in ons land en bestreed heftig den primordialen eisch van sommigen nl. geboortebeperking. Dank bracht spr. aan Prof. van Vuuren. die des tijds de alarmklok geluid heeft en gewezen op het gevaar van geboortebeperking. Aan de hand van tal van cijfers toonde spr. aan. dat ons volk reeds op weg was het geboortecijfer te verlagen. Deze gang van zaken moet den Protestant tot nadenken stemmen en spr. is ervan overtuigd, dat een krachtige gezinspolitiek aanbeveling ver dient. In hoeverre de gemeenten deze politiek •kunnen steunen, was een vraag, welke refe rent vervolgens uitvoerig uiteen zette. Dan wees prof. Diepenhorst in de eerste plaats op de gemeente als werkgeefster en noemde in dit verband de gelukkig meer en meer toegewezen kindertoeslag; deze toeslag moet element van het loon zijn en spr. noemde het een fout van vele R.K. om voor dezen toeslag de gemeenschap aansprakelijk te stellen. Procentsgewijze toepassing verdient de voorkeur voor een vast bedrag. Het schijnt voorts geraden de gemeenten vrijheid te laten in de toepassing. Op dit gebied valt echter nog zeer veel te doen. Vervolgens stond spr. uitvoerig stil bij het belastingsysteem (waarbij hij pleitte voor een vrijgezellenbelasting) en bij de ge zinstarieven. Hiertegenover stond spr. ech ter gereserveerd, omdat het commercieele karakter van het gemeentebedrijf daardoor teveel op de spits wordt gedreven- omdat in de tarieven veelal een stuk belasting schuilt en omdat in de derde plaats heffing van ge zinstariefin overeenstemming is met het karakter van het gemeentebedrijf. Van belang achtte spr. tenslotte de gezins zorg bij volkshuisvesting, wqarbij speciaal de aandacht gevestigd werd op de oprui ming ran krotwoningen, waarvoor van Ro- geermgswege nog meer uit het Werkfonds moet worden uitgetrokken. Hier moest spr. de wandeling door de zon nige dreven der gezintpolitiek beëindigen en sloot zijn betoog met de opmerking, dat het inmiddels tot bemoediging stemt te weten, dat gezinspolitiek niet alleen moet gebaseerd zijn op financieelc tegemoetko ming, maar dat zedelijke krachten hieraan ten grondslag liggen, waarbij voor Kerk en School tevens oen taak is weggelegd. Gezinspolitiek houdt ook verband met handhaving van den Zondagsrust, moet uit tooneel, bioscoop en hoek weren, wat gemeen en onrein is en A.R. gemeentebestuurders voeren die politiek ook, omdat zij loswrik king van het gezin in ons volksleven nim mer zullen gedoogen! Op dit langdurig referaat volgde nog een korte bespreking, waarbij o.m. de heer G o s- ker uit Apeldoorn, den wensch uitsprak, dat er maatregelen genomen zullen worden tegen de verspreiding van de verderfelijke lectuur van den Neo-Malthusiaanschen aan de Orde van Oranje-Nas- !-medaille in zilver aan: M J, ide bjj de N.V. Jnd. Mü. v.h. nde, te Deventer, aan de orde van Oranje-Nas verbonden eere-medaille in brons aan: J. B, M Bax en F. F. Muller te Eindhoven. Aan E. Piersma, te Sneek is de zilvi medaille, verbonden Nassau, toegekend. DEPARTEMENTEN Benoemd Is tot hoofdcommies bö het Depart©» ment van Binnenlandsche Zaken A. L. Wllkea» Orde van Oranje- LEGER EN VLOOT Benoemd en aangesteld Is bhet r cht, bü den staf oneel der landi en der artlUer ol ontslagen •ecker. BU d€ kolonel dei if der brigade Grenadiei (le Infanteriebrigade' dier brigade, de eers L. J. de Jagert RECHTERLIJKE MACHT Benoemd z(jn to echt te Apeldoc griffier bg het kantons:©» :cht te Haarlem. UIT DE A.R. PARTIJ Tiende A.R.J.A.-toogdag Op 8 October te Zwolle De tiende toogdag van de A.R.J.A. zal gehouden worden op Zaterdag 8 October te Zwolle. Daanaan vooraf gaat de huis houdelijke vergadering op 7 October, des avonds 7 uur in het Gebouw Vrije Evange lisatie Jufferenwal. De toogdag, die in hetzelfde gebouw ge houden wordt, vangt aan met de morgen vergadering om half elf, in welke samen komst de voorzitter, Dr. L. W. G. Schol ten, het openingswoord zal spreken. In de middagvergadering, die om 2 uur aanvangt, zal Mr. Dr. E. J. Beurner, een toelichting geven op zijn referaat: „De mo narchie in Nederland". Dr. W. J. Kol- kert, hoofdbestuurslid der A.R.J.A. spreekt het slotwoord. De tinbaggermolen Karimatawerd gisteren in het gemeentedok no. 4 te Rotter dam opgenomen, waar men de schade, die de molen gedurende de jacht op het Lutmegoud opgeloopen heeft, herstellen zal. P

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 5