llieutire £riïtsrl)i' Qlouriutt DE TROONREDE Praag aanvaardt de voorstellen Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leidenen Omstreken GREG0R SERBAN BERHAHEWT DM RYNBENDE aibonntmtntsprtjfi: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar eeri agentschap gevestigd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/j Ct Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 36936 DINSDAG 20 SEPTEMBER 1938 19e Jaargang gtfoertentieprfcen: Van 1 tot 5 regelsI.17'/i Elke regel meer0.22'/» Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer0.45 Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend0.10 NO. 6501 Het oude program Dat de Koningin ïn de rede, waarmee Zij de nieuwe zitting der Staten-Generaal hedenmiddag opende, zoo vlak na de luisterrijk gevierde Jubileumfeesten, daar van dankbaar gewag zou maken, lag voor de hand. En dat het meer dan een beleefd heidsfrase was. zoo voor haar als voor ons, zal ieder oprecht vaderlander met blijdschap erkennen. Over dit deel van de Troonrede, dat ook een zeer persoonlijk cachet draagt, is alle verschil van gevoelen bij voorbaat uitgesloten. Anders staat het echter met wat er verder volgt. Wie geheel in het ab stracte, zonder iets meer te weten en zon der rekening te houden met de sombere nationale en internationale omstandig heden zijn oordeel over het nieuwe, maar oude Regeeringsprogram *zou moeten ge ven. die zou de tweede koppel koeien uit Farao's droom ter vergelijking kunnen voorbrengen met de kwalificatie: mager en kwaad. Mager, omdat in het uitvoerige regeeringsstuk niets beloofd wordt van het vele, dat menigeen hoopt; en kwaad, omdat belastingvoorstellen worden aange kondigd, die in vele gevallen zullen ver teren, wat moeizaam bijeengebracht is, zonder dat nochtans van een gezond fi nancieel bestel gesproken kan worden. Maar zoo min Jozef aarzelde om Farao precies te zeggen, wat er te wachten was, zoo min draait het Kabinet om de harde waarheid heen. Er is reden om te betwij felen dat het ontnuchterende program zonder moeite is tot stand gekomen; zeer waarschijnlijk gold voor een deel: zoo veel departementshoofden, zooveel ver langens; maar ernstige overweging van de financieele moeilijkheden leidde dan toch tot een eenparig besluit; wij mogen zelts geen poging doen om een schijnbaar „ver lossend woord" te spreken, want de toe stand is weer ongunstiger, dan wij t vo rig jaar dachten en verwachtten. Met blijdschap mag geconstateerd, dat 'de werkloosheid voortdurend afnam, maar nochtans zijn de vooruitzichten op I economisch gebied ongunstiger dan een Ijaar geleden. En juist daarom blijft de vraag kwellen: wat kan er voor de breede schare der werkloozen geschieden? Deze vraag beheerscht voor een groot 'deel de Troonrede, maar de Regeering houdt zich aan de beproefde methode en wil de oplossing van dit kwaad hoofd zakelijk en voornamelijk zoeken in acti veering en stimuleering van het bedrijfs leven. Dat is het natuurlijke middel tegen de kwaal. Hoe dat zal geschieden wordt slechts vaag aangeduid: bijzondere maat regelen zullen worden getroffen om den uitvoer van onze producten te bevorde ren. Misschien worden hier uitvoerpre- mies bedoeld, misschien ook bevoorrech ting van het land, dat aan onze produc ten de voorkeur geeft; in t bijzonder wordt even later gesproken van een matig beschermend tarief voor bepaalde bedrij ven. Tegelijkertijd zal de industrialisatie verder bevorderd worden, misschien wel door investeering van kapitaal, om zoo doende de binnen- en buitenlandsche ïnarkt te verruimen. Voor alle dingen en dit verdient toe juiching zal naar werkobjecten ge zocht worden, welke bij voortduring ar beid verschaffen. Hier is misschien ge dacht aan de op gang zijnde ruilverkave ling, aan ontwatering en ontginning van nu waardelooze gronden. Speciaal ge- noemd worden de aangevangen inpolde ringen, waarvan sommigen vreesden, dat deze stopgezet of in vertraagd tempo voortgezet zouden worden. Bij dit alles is noodig een vereenvou diging der o; rigeningsprocedure, waar toe blijkbaar voorstellen gedaan zullen worden. Dat de jeugdwerkloosheid de bijzon dere aandacht heeft van de Regeering, staat vast; wat zij voornemens is, staat niet in de Troonrede. Over den verplichten arbeidsdienst geen woord. Over werk kampen evenmin. In één paragraaf spreekt de Regeering van de internationale verhoudingen, die gelukkig als steeds vriendschappelijk van aard zijn; van de buitenlandsche politiek, waarin een vaste lijn zit, getuige het op treden van minister Patijn onlangs in de Eerste Kamer en nu pas in Genève; en over de versterking der defensie, welke onontbeerlijk is om onze „bestendig ge volgde politiek van zelfstandigheid te be vestigen en te versterken." Maar deze maatregelen ten behoeve van de weermacht leggen in feite beslag op alle beschikbare geldmiddelen, ja, zui- len nog meer vorderen. Daarom is er dit— j maal weer sprake van „zeer bijzondere zorg" voor de openbare financiën. Deze worden om zoo te zeggen verslonden door defensie en werkloosheid, en dus zal op ander gebied bezuiniging noodzakelijk zijn. Doch ook dan komen we er nog niet en nog „grooter offers" zullen ge vraagd worden. De Millioenennota zal ons hedenavond welLJit voor een deel ont hullen, waar beperking der uitgaven mo gelijk is en hoe de Minister aan de vele. H. M. de Koningin heeft heden de gewone zitting der Staten-Generaal met de volgende Troonrede geopend: LEDEN DER STATEN-GENERAAL. Bij den aanvang van het zittingjaar tot hervatting Uwer werkzaamheden gevoel Ik allereerst behoefte uitdrukking te geven aan Mijn gevoelens van diepe erkentelijkheid voor de in de afgeloopen weken uit alle lagen van Mijn Volk ontvangen bewijzen van gehechtheid aan Mij en Mijn Huis. De herinnering daaraan zal bij Mij onvergetelijk zijn. Kon ik ten vorigen jare in Uw midden gewagen van hoop op verbetering in den economischen toestand des lands, de gang van zaken sinds dat tijdstip heeft deze hoop niet in vervulling doen gaan. Wel is de werkloosheid sinds dat tijdstip nog eenigszins afgenomen, maar over het algemeen zijn de economische vooruitzichten minder gunstig dan destijds het geval was. Deze toestand plaatst de Regeering opnieuw voor de vraag wat gedaan kan worden tot verlevendiging van het bedrijfsleven en de daarmede samen hangende werkgelegenheid voor groote groepen van ons volk. Met het oog hierop zullen bijzondere voorzieningen worden getroffen ter bevordering van den uitvoer onzer producten, terwijl voor bepaalde bedrijven tarief- majuegelen van matig beschermenden aard in voorbereiding zijn. Ook zal aan de verdere ontplooiing onzer nationale nijverheid en aan de belangen der scheepvaart bij voortduring aandacht worden geschonken. Mag worden gehoopt, dat van deze voorzieningen een gunstige invloed op de werkgelegenheid zal uitgaan, daarnevens zal worden voortgegaan met het treffen van bijzondere maatregelen tot bestrijding der werkloosheid. Inzonder heid zal belangrijke uitbreiding worden gegeven aan de uitvoering van die werken, welke bijdragen tot verhooging van het voortbrengingsvermogen van den bodem en daardoor leiden tot het ontstaan van blijvende werkgelegen heid. De verdere uitvoering van de drooglegging van den Noord-Oostpolder en de voorbereiding van de overige inpolderingen in het IJsselmeer, zullen krachtig worden voortgezet. Teneinde remmende invloeden op de uitvoering van werken tot bestrijding der werkloosheid zooveel mogelijk uit den weg te ruimen, zullen voorstellen van wetgevenden aard U eerlang bereiken. De werkloosheid onder de jeugd heeft de bijzondere aandacht der Regeering; maatregelen tot krachtiger bestrijding worden voorbereid. Tot voldoening stemt, dat in deze bewogen tijden de betrekkingen van Nederland tot de andere Mogendheden haar vriendschappelijk karakter onveranderd hebben mogen behouden. De Regeering blijft er op bedacht, de positie van Nederland door onze even zorgvuldig als bestendig gevolgde politiek van zelfstandigheid te bevestigen en te versterken. Daartoe blijft de verdere uitvoering der voorgenomen maatregelen tot versterking van 's lands weermacht onontbeerlijk. De toestand van de openbare financiën blijft in zeer bijzondere mate zorg vereischen, en noopt mitsdien tot een zoo groot mogelijke beperking der uitgaven. Dit is te meer geboden omdat de offers, welke in de huidige omstandigheden gebracht moeten worden voor de defensie, alsmede die, welke nu reeds gedurende een reeks van jaren gevorderd worden voor de bestrijding der werkloosheid en de leniging van haar gevolgen, czeer zware eischen aan de publieke kassen stellen. Grooter offers zullen echter nog noodig zijn om in deze voor ons volks bestaan zoo eminente belangen op de juiste wijze te blijven voorzien. Voorstellen, welke er op gericht zijn het geheele volk zooveel mogelijk in deze nationale offers te doen deelen, zullen U in dit zittingjaar worden aangeboden. Het ligt in het voornemen hiermede gepaard te doen gaan voorstellen tot belastingherziening, teneinde een meer rechtvaardige verdeeling van den druk te verkrijgen en de in bepaalde belastingen gelegen belemmeringen tegen verruiming van de werkgelegenheid zooveel mogelijk weg te nemen. In verband met het feit, dat de wijzigingen in de economische verhoudingen cp het gebied van den landbouw meer en meer van blijvenden aard blijken te zijn, is het gewenscht, dat aan de genomen maatregelen een organisatie ten grondslag wordt gelegd, waarbij in het bijzonder gelet zal worden op de handhaving der bij het landbouwbedrijfsleven behoorende eigen verant woordelijkheid. Blijft Curasao zich verheugen in een gestadige ontwikkeling en vertoont de financieele toestand van Suriname een lichte verbetering, de in het vorig jaar ingetreden terugval in de conjunctuur heeft niet nagelaten een ongunstigen invloed uit te oefenen op den algemeenen economischen en financieelen toestand van Nederlandsch-Indië. Hoewel een voorzichtig financieel beleid terughouding eischt bij het beramen van maatregelen met geldelijke gevolgen, zal niettemin worden voortgegaan met het streven naar verbreeding van de economische basis des lands. De doelmatige inrichting van de verdediging van Nederlandsch-Indië te land en ter zee, welke van de Schatkist zware offers eischt, heeft de voortdurende aandaent der Kegeering. Met erkentelijkheid maak Ik gewag van de toewijding waarmede Leger en Vloot, zoomede de ambtenaren in burgerlijken dienst in het geheele Koninkrijk hun taak vervullen. Ook in het komende zittingjaar zal weer veel arbeid en toewijding van Regeering en Staten-Generaal worden gevorderd. In het vertrouwen, dat die arbeid verricht zal kunnen worden in hartelijke samenwerking en met de innige bede, dat de Almachtige God ons allen de noodige kracht en wijsheid schenke, verklaar Ik de gewone zitting der Staten-Generaal geopend. vele nieuwe millioenen denkt te komen. Een moeilijk probleem, want de Regee ring zelf heeft reeds eenige malen te ken nen gegeven, dat volgens haar oordeel de belastingen tot het plafond der mogelijk heden waren opgevoerd. Intusschen hoopt men de verdeelende rechtvaardigheid te bevorderen: wellicht zal de onlangs ingestelde belastingcom missie daartoe eenige voorstellen aan de hand doen. Voorts wil men probeeren de werkloosheid te bestrijden door een meer billijke belastingheffing. Waarschijnlijk moeten we hier denken aan wijziging der Personeele belasting in verband met het dienstbodenvraagstuk en aan de Grond belasting, welke het bezit van groote bui tens tot een last maakt. Mogelijk zal de passage over de reor ganisatie der crisismaatregelen in het landbouwbedrijf met beperking der uit gaven in verband staan: de eigen verant woordelijkheid zal meer ingeschakeld worden, zooals onlangs met de melk- regeling geschiedde. Over Oost- en West-Indië wordt niet veel gezegd. De verdediging is primair^ doch ook voor verbreeding van de econo mische basis zal waarschijnlijk nog eenig kapitaal beschikbaar worden gesteld. Hoewel „Schatkist" in deze passage nog eens met een hoofdletter geschreven wordt. De Troonrede eindigt met de gebrui kelijke dankwoorden aan militaire en burgerlijke ambtenaren en met de bede of de Almachtige God in deze zware tijden Regeering en Staten-Generaal kracht en wijsheid wil verleenen. Een bede, welke meer dan ooit in deze sombere tijden op de lippen van gansch het volk gelegd moet worden. Somber als de nationale en internatio nale aspecten is de Troonrede 1938; doch men kan slechts eerbied hebben voor een Regeering, die aan het begin van het zittingjaar moedig en on versaagd durft ie zeggen, dat de toestand nog precair is en dat we slechts met Gods hulp en inspanning van alle krachten door de moeilijkheden kunnen heenwor- Wie lust in waarn^id heeft zal deze oprechtheid weten te waardceren. RONDBLIK Praag aanvaardt Gelijk na de te Londen tusschen de Fransche en Britsche ministers getroffen overeenstemming reeds met vrij groote mate van zekerheid te voo spel en viel, heeft de Praagsohe regeer ng haar verzet tegen een gebiedsafstand aan het Derde Rijk niet lang kunnen volhouden. Aanvankelijk kwam al haar trots en zelfbewustzijn nog korten tijd in opstand tegen een dergelijke, ontgooche lende beëindiging van het met zooveel zelf- beheersching en gedurende zoo lange maan den gevoerde d spuut en sprak zij nog woor den over een verdediging van haar belan gen, zelfs met de uiterste midde en Doch de verantwoordelijkheid vror het lot van de aan haar zorgen toever rouwde menschen- levens heeft 't tens'otte van alle andere ge dachten en gevoelens gewonnen. Men moe.-t bovendien wel verlamd worden door het bewu'tzijn, alleen gelaten te worden tegen een overmachtigen nabuur, en dat juist door de beide mogendh?d?n, waarop men het meest en tot het einde had vertrouwd. Doch Londen en Parijs hebben het niet doelmatig geoordeeld, ook ditmaal het zelfbeschik kingsrecht der volkeren buiten beschouwing te laten, om zich op het formeele standpunt van handhaving van eenmaal verkregen rechten te plaatsen. De overweging, dat de were'doorlog tien millioen dooden heeft ge kost, en dat een n euwe strijd zeker even tallooze slachtoff:rs zou vergen, heeft ge wicht in de schaal gelegd bij de bepahng van het lot der drie en een half millioen Sudeten-Duitschers. Het zijn thans voor de regeering van Benesj en Hodza zware en hachelijke uren. De breede kringen van hun volk zijn niet voorbereid op een capitulatie als thans onder den drang der omstandigheden voor hen bittere noodzaak is geworden. De strijdgeest onder de Tsjechen is gewekt en zal niet zoo dadelijk weder tot rust zijn te brengen. Onder welke formule zal men de jongste besbssingen inkleeden, om haar in voldoende breeden kring inderdaad ingang te doen vinden? Terwijl wij dit schrijven is er overigens nog zeer veel onbestemds in de lotsbepa- ling van Masarijks republiek. Hoe zullen Po'en, Hongaren en S'owaken reageeren op het nieuws, dat de zoo belangrijke Sudeten- minderheid verlost wordt uit wat deze als haar diensthuis beschouwde? Men heeft reeds het bericht doorgeseind, dat de Hon- gaarsche Rijksregent Horthy op weg naar Duitschland, naar men voorgeeft voor jachtdoeleinden, doch niemand zal zich ont veinzen, op wat voor wild hij daarbij uit is. De Hongaarsche pers, daarbij geaccom pagneerd door de Poolsche, laat dreigende klanken hooren. Ook deze volksgroepen in de republiek willen de vrijheid, naar hun eigen nationaal verband terug te keeren. Tenslotte resteert dan nog de vraag, hoe lot en invloed der in Tsjechoslowakije achterblijvende kleinere Duitsche volks groepen zullen worden vastgesteld. Men kan in breeden kring voldoening constateeren over het feit, dat door Cham berlains weloverwogen diplomatie een nieuwe oorlog is voorkomen, doch daarnaast openbaart zich ook een zekere ongerustheid, dat het Derde Rijk alweder een succes heeft behaald. Aan een ander Duitschland zouden velen dit eerder en meer van harte gegund hebben, doch men sluite niet het oog ervoor, dat de machthebbers te Versailles zich wat te gemakkelijk van het Bohe^msche vraag stuk hebben afgemaakt. Concrete verklaring gevraagd Nieuwe oproep aan het Tsjechische volk Naar Reuter uit gezaghebbende Praagsche bron verneemt, zou de Tsjechoslowaaksche regee ring hebben besloten, de Britsch-Fransche voor stellen te aanvaarden, maar een meer concrete verklaring te vragen, teneinde haar in staat te stellen gedetailleerd te antwoorden. De Tsjechoslowaaksche ministerraad is gisteren twee uur bijeen geweest, onder voorzitterschap van minister-president Hodza. Hij heeft een ontwerp antwoord aan Frankrijk en Groot-Brit- tannie opgesteld. Na de bijeenkomst begaven de ministers zich naar het presidents-paleis, om dit ontwerp met Benesj te bespreken. Zij waren vergezeld van de leiders der coalitie-partijen, die den ministerraad hadden bijgewoond. In den middag heeft president Benesj de gezan ten van Frankrijk en Engeland ontvangen. Naar alle waarschijnlijkheid hebben zij bij hun bezoek de voorstellen van Londen overhandigd. De ministerraad was reeds be-eindigd, toen deze stap gedaan werd. RESTAURANT TAVERNE TEAROOM LUNCH F 1.50 DINER F 2.-, F 3.- L0BSTER COCKTAIL C'est un Rève! Specialité de Ie Maison a partir du 16 Septembre ET SON ENSEMBLE Cuisine et Musique Sonl au Trocadérocomme toutuniques! 's Middags om 4 uur is onder leiding van' Hodza de permanente parlementaire commissie bijeengekomen voor het aanhoo- ren van een uiteenzetting over den toestand De regeering heeft een nieuwen oproep uitgevaardigd, waarin de bevolking wordt gewaarschuwd tegen berichten, over de conferentie te Londen in de pers versche nen, „wegens de duidelijke onjuistheid de zer berichten, die nog geen concreet verslag van de beslissingen te Londen kunnen ge ven, aangezien de strekking dier beslissin gen nog niet geheel bekend is". De beraadslagingen te Londen zijn slechts een étappe in de dramatische ontwikkeling der crisis en beteekenen niet het laatste woord. Wacht met een kalmte, geïnspireerd door dé rechtvaardigheid en de waarheid der Tsjechische zaak, op de beslissingen der regeering", Polen wil Tsjechisch Silezië De „Polska Zbrojna", het orgaan der Poolsche legerleiding, eischt in een hoofd artikel de inlijving van Tsjechisch Silezië bij Polen. Het officieuze blad voegt daar aan de veelbeteekenende opmerking toe, dat dit ook geschieden zal. Bij informatie te bevoegder plaatse werd dienaangaande verklaard, dat Polen zijn gezanten in Londen, Parijs, Berlijn en Rome heeft doen verklaren, dat geen oplossing van het Tsjechische conflict voor wat de gebieden betreft, die Polen direct interes seeren, aanvaard kan worden, waarin Po len geen stem heeft gehad. Het land zal uit een eventueele regeling, die buiten Polen om tot stand komt, de verst-strekkende consequenties trekken. De Hongaarsche eischen De Hongaarsche staatssecretaris A n t a I heeft te Boedapest in een rede over de Tsjecho-SIowaaksche crisis verklaard, dat Hongarije een vreedzame regeling met vreugde zal begroeten. De eenige niet-aanvaardbare oplossing zou die zijn, waarbij de Hongaarsche min derheid niet hetzelfde zelfbeschikkings recht zou krijgen als de andere nationali teiten. Duurzame vrede is in Midden Europa slechts mogelijk, indien het natuurlijke recht van zelfbeschikking wordt toegezegd aan de volken, welke men dit twintig jaar geleden ten onrechte ontzegd heeft Rome niet voldaan De berichten over het resultaat van de Fransch-Britsche besprekingen te Londen hebben te Rome een gevoel van teleurstel ling gewekt en men is van oordeel, dat de oplossing, die naar het schijnt door Frank rijk en Engeland zal worden voorgesteld, in tegenspraak is met de these van M u s- solini, die een volksstemming bepleit voor alle nationale minderheden in Tsjecho- Slowakije. Frankrijk en Engeland, zoo zegt men te Rome, kunnen niet anders doen dan reke ning houden met de eischen van Duitsch land, doch zij meenen zich te kunnen ver zetten tegen de rechtvaardige eischen van de andere nationaliteiten in den staat Tsjecho-Slowakije. Dit Nummer bestaat uit TWEE bladen De Regeering te Praag zou be sloten hebben, de Britsch-Fransche voorstellen te aanvaarden. Del Vayo houdt te Genève een anti-* Fransch-Engelsche rede. De volkenbond en het Japansch-Chi-* neesche conflict. Te Utrecht is de jaarvergadering ge-» houden van het Verband van Vereenigin-* gen van Antirev. Gemeentebestuurders. Ter gelegenheid van de opening der Staten-Generaal was het heden in de Re sidentie zeer druk. De Regeering is van oordeel dat ons land één nationaal luchtvaartterrein moet bezitten, waartoe thans overwogen wordt Schiphol te bestemmen. De Minister van Sociale Zaken zet in een circulaire de financieel-technische zijde van uitbreiding der werkverschaf-* fing uiteen. Onze Duitsche correspondent heeft een bezoek gebracht aan het grensgebied tusschen Duitschland en Tsjechoslowakije KINDERVERLAMMING TE OUDEWATER OUDEWATER, 19 Sept. Alhier heeft zich' een geval van kinderverlamming voorge daan met doodelijken afloop. De Christelijke en Nutsbewaarschool zijn voorloopig voor 14 dagen gesloten. AANBESTEDING 's GRAVENHAGE, 20 Sept. De genie heeft heden aanbesteed het bouwen van twee loodsen te Poortugaal. Laagste inschrij ver was H. Schipper en Zn. te Wierden (bij loting), voor f 04.500. \khn\ l(\ 87 nuttige warmte (btJ normalen: stand van den regulator) Officieel vastgesteld door het RjJksnUver- N V HAARDENFABRIEK „DE SCHELDE" .h. GEERS ZOON-BERGEN OP ZOOM IK SNAK ER NAAR „BLAUFRIES" AMSTERDAM ROTTERDAM OPSLAG- EXPEDITIE -CONTROLE HET ADRES voor: VAKKUNDIG VERTROUWENSWERK l VRAAGT TARIEVEN I

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 1