Chamberlain gaat met Hitier spreken FYNNON SALT Heden om 1 uur is de Engelsche premier in München aangekomen Zijn er Sudetenleiders in arrest genomen Nederlandschs Meubelfabriek Wageningen N.V. Eischt Ned. Fabrikaat KNUTSELAARS ASBEST I RUBBER N.V. KEMPENSCHE ZINK MIJ. 30 pCt. DONDERDAG ï5 SEPTEMBER 1938 EERSTE BEAD PAG. 3 Wat zal het resultaat zijn van persoonlijk onderhoud? een LONDEN, 14 Sept. (R.O.) Chamberlain Zal op zjjn reis naar Duitschland vergezeld zijn van Sir Horace Wilson en Stra Hij zal met een Britsch lijnvliegtuig morgen ochtend omstreeks 8.30 uur van Heston ver trekken. Men venvacht, dat hij omstreeks 13 uur te München zal aankomen en na een korte rust daar naar Berclitesgaden door zal gaan. Wilson is de eerste raadsman van den minister-president; hij heeft een belangrijk aandeel gehad in de besprekingen over .Tsjecho-Siowakije te Londen. Strang is hoofd van het centrale Euro- peesche departement van het ministerie van Buitenlandsche Zaken. Hij heeft onlangs reis naar Berlijn, Praag en Parijs gemaald, om in persoonlijk contact te komen met de Britsche diplomatieke vertegenwoordigers in die hoofdsteden. Men hoopt, dat de resultaten van Cham berlains bezoek aan Hitier belangrijk zullen bijdragen tot een kalmeering in den alge- meenen toestand en dat Europa even „op adem zal kunnen komen" voor het zoeken naar een oplossing. Chamberlain, die bijna zeventig jaar is, beeft, voorzoover bekend, nog niet eerder yan den luchtweg gebruik gemaakt Dat de premier per vliegtuig vertrekt, is oen novum en doet blijken, hoezeer men het gevaar van een oorlog inziet en dat men hoopt, dat Chamberlain door een ipersoonl-.jk contact met Hitler dit gevaar kan bestrijden. Volgens „United Press" is het plan van Hezen vliegtocht van Chamberlain zelf uit gegaan, en het feit, dat hij naar Hitier toe gaat, is, naar men erkent, uit te *eggen als een overwinning voor den Fuehrer, daar Chamberlain immers als -pleiter" gaat Dé Britsche regeering was echter van oor deel, dat dergelijke overwegingen niet van zooveel belang wanen als het feit, dat de vrede gediend moest worden. Het besluit werd langen tijd geheim, gehouden tot Hit- leis antwoord vertaald was. Naar men meent te weten, heeft Chamber lain het plan, het Sudeten-probleem op een nieuwe manier aan te vatten in zijn onder houd met Hitier. Het allereerste doel van 't bezoek is echter een openhartige uitwisse ling van meeningen over alle aspecten van de zaak, met eventueel de mogelijkheid, dat de besprekingen uit zullen groeien en Cham berlain in de gelegenheid zullen stellen, zijn lang gekoesterde hooip te vervullen en een plan voor algeheele bewapeningsbeperking te bespreken. Toen het in Downingstreet bekend werd, .Verwekte het ongekende opschudding. De journalisten drongen in groote opwinding door de roolitiecordons en zochten in allerijl een telefoon, om het bericht door te geven. Vooral in de cafe's was 't een ware invasie, 'die onder de rustige bezoekers groote sensa tie verwekte, .Waardeering te Berlijn De woordvoerder van het Duitsche mi nisterie van buitenlandsche zaken heeft den correspondent van Reuter verklaard: „Wij verwachten zeer veel van het; bezoek Van Chamberlain in het belang van den Vrede in Europa. Zijn aanbod is hier aanvaard in denzelf den geest als waarin het werd gedaan. Het is een ongebruikelijke stap van een Brit- schen premier en dit is wat hier juist zoo gewaardeerd wordt. Er blijkt uit, dat ook Engeland een open oog heeft voor den ernst van den toestand, die in een sta dium gekomen is, dat een snelle oplossing gebiedend noodzakelijk maakt", Bewijs van moed en gezond verstand" Onder den titel „een stoutmoedig initia tief' schrijft de Times in een hoofd artikel: Het nieuws van Chamberlains besluit zal een gevoel van verlichting brengen aan allen, behalve aan de kleine groep, die van geen contact met den dictator wil weten. De groote meerderheid zal in Cham berlains stoutmoedig besluit een bewijs zien van zijn moed en gezond verstand. 'Achter alle berichten van de laatste dagen staat duidelijk het spook van den oorlog en overal is men van meening, dat het krankzinnig zou zijn als de naties van het 'dichtstbevolkte werelddeel elkaar werkelijk in stukken zouden gaan schieten wegens kle moeilijkheden van drie en een half millioen menschen in het mooie land Bohempn. Deze gedachte schijnt bij Chamberlain te hebben voorgezeten toen hij Hitier aan bood over te komen. Met zekerheid kan worden verklaard, dat Chamberlain naar Duitschland gaat zon der eenig vooropgesteld plan en zonder tot pen definitieve conclusie te zijn gekomen over de beste wijze van oplossen van het Tsjechische probleem. Hij zal zonder twij fel zijn eigen idee hebben, dat hij aan Hit- Ier zal voorleggen. Ongetwijfeld zou hij de reis niet onder nomen hebben als de premier niet een re delijke kans op een principieele overeen stemming zag. In de allereerste plaats ech ter dient dit bezoek tot een openhartige go- dachtenwisseling, waarvan het resultaat waarschijnlijk geen volledige oplossing zal zijn maar een hervatting van de onder broken onderhandelingen. Hieruit volgt, dat niemand wanhopig tot de conclusie behoeft te komen, dat de on derhandelingen te Praag in een impasse zijn gekomen. Het is nog te vroeg om te zeggen of zij tusschen Berlijn en de andere Europeesche hoofdsteden hernomen zullen worden. Waarschijnlijk zal ook weer een beroep op de diensten van lord Runciman worden Zaterdagmorgen 'terug naar Engeland? Naar Havas uit Londen verneemt, zal de eerste beraadslaging van Chamberlain en Hitler hedenmiddag om vier uur plaats hebben. De besprekingen zullen Vrijdag den geheelen dag worden voortgezet en de Britsche minister-president zal Zaterdag morgen naar Engeland terugkeeren. Bevestigd wordt, dat Chamberlain zijn besluit genomen heeft na overleg met de Fransche regeering. Het bericht van Chamberlains vertrek naar Duitschland werd algemeen goedge keurd in politieke en diplomatieke krin gen te Londen. Men ziet daarin een moe dige daad, welke het den eersten minister mogelijk moet maken een beslissende poging te ondernemen in het belang van den vrede en de Duitsche regeering op on dubbelzinnige wijze het standpunt van dV Britsche te doen kennen. Mussolini dringt aan op volksstemming Een open brief aan Runciman De „Popoio d'Italia" publiceert onder het opschrift „Brief aan Runciman" een artikel van Mussolini, waarin deze o.a. zegt: „Toen gij enkele weken geleden Londen verliet, om u naar Praag te begeven, had de wereld geen duidelijke voorstelling van uw taak, uw bevoegdheden en uw verant woordelijkheid. Was uw missie een offi- cieele? Was zij niet officieel? Dit alles bleef in een soort Londenschen nevel ge huld Allen waren gedwongen, den ijver te bewonderen, waarmede gij uw zware taak ter hand nam. Gij hebt in den loop der laatste weken ontelbare memoranda en honderden brieven gelezen, dozijnen per sonen ontvangen, met de leiders van alle nationaliteiten gesproken. Want het gaat niet slechts om een Duitsch, doch om een Hongaarsch, een Poolsch, een Slowaaksch probleem, zooveel problemen als er nationa liteiten zijn, waarmede in Versailles de Benes-republiek „geïnflationeerd" werd. Ik ben ervan overtuigd, dat gij in uw hart reeds tot een conclusie zijt gekomen: Daar e rgeen Tsjecho-Slowaaksche natie is, kan er geen Tsjecho-Slowaaksche staat zijn. De grondelementen van de Tsjecho-Slo waaksche familie zijn van verschillend ras en kunnen elkaar niet uitstaan .Zij zijn niet van een centripetale, doch van een centri fugale kracht bezield .Slechts de dwang houdt hen tezamen. Te Versailles moest een nieuw Bohemen een historische naam met een homo gene bevolking van Tsjechen worden ge grondvest, doch in plaats hiervan heeft men Overzichtskaart van Tsjechoslowakije en de omgevende staten. In zwart staan aangegeven de landendie eventueel de Tsjechoslowaaksche onafhankelijkheid zul len handhaven; het gearceerde gedeelte geeft aan het gezamenlijke grondgebied van Duitschland en Italiët aangeduid als de zgn. as Rome—Berlijn Tsjecho-Siowakije uitgevonden en daarmede een kunstmatigen staat geschapen, die bij de geboorte alle elementen van zijn zwakte en zijn gemis aan levensvatbaarheid heeft meegekregen Sedert de rede van Hitler is voor u myn heer Runciman, de goede tyd aangebroken. Gij kunt handelen en wat tot stand brengen, dat in de geschiedenis ingang zou vinden. Thans is het geen tijd meer voor compro missen. Karlsbad is reeds lang achterhaald. Gij, mijnheer Runciman, moet eenvoudig aan den heer Benesj de volksstemming voorstellen, niet slechts voor de Sudeten- Duitschers, doch voor alle nationaliteiten, die zulks zullen verlangen. Een beroep van den burgemeester van Praag Zenkl, de burgemeester van Praag, heeft vandaag voor de radio een beroep gedaan op de bevolking der hoofdstad. Hij zeide o.m., dat het Tsjecho-Slowaak sche volk steeds een loyale samenwerking wilde organiseeren met zijn Duitsche medeburgers maar dat het bereid is zich in ernstige oogenblikken te verdedigen. „Ik vraag u, bewoners van Praag, uw liefde voor het vaderland te bewijzen, aldus Zenkl, getroost u opofferingen voor de versterking der landsverdediging. Het geld dat u daarvoor geeft, geeft gij voor u zelf. Indien wij het bewijs geven van een dergelijken geest van opoffering zal Tsjecho-Siowakije eeuwig zijn". Koning George keert terug naar Londen Een officieele mededeeling van Bucking ham Palace meldde gistermiddag: Ofschoon Koning George oorspronkelijk van plan was geveest tot Vrijdag, den dag der begrafenis van prins Arthur A:an Con- naught op Balmoral Castle te blijven, heeft de Koning zijn vertrek verhaast, om met het oog cp den gespannen internationalen toe stand nog heden met zijn ministers te Lon den te kunnen confereeren. Koning George is derhalve met den middagtrein naar Lon den teruggekeerd. BLIJFT ROEMENIE NEUTRAAL? Het Duitsche nieuwsbureau meldt uit Rome: Het Italiaaneche agentschap Svefani zegt te Boekarest te hebben vernomen, dat ko ning Carol een persoonlijke boodschap aan Benesj heeft gericht, welke in overeenstem ming is met de idee van een vreedzame op lossing van de Tsjechoslowaaksche kwestie. Verder zou volgens dit bericht Comnène, op wien in zijn besprekingen met Litwinow en Bonnet te Genève 6terken druk is ge oefend oen het transport van Sowjet-Russi- sche troepen en oorlogsmateriaal toe te staan, uit Boekarest de mededeeling hebben ontvangen, dat Roemcnië's standpunt niet gewijzigd ie, en dat dergelijke eischen niet kunnen worden aanvaard. KUNDT TE PRAAG TERUGGEKEERD Kundt is gister naar Praag teruggekeerd om, naar hij de pers meedeelde, in dezen moeilijken tijd de parlementaire club der partij niet alleen te laten. Hij .verklaarde uitdrukkelijk geen volmachten tot politieke onderhandelingen van de partij te hebben en dus niet in staat te zijn politieke onder handelingen te voeren. Tegen beter weten in zijn er nog steeds menschen die liever allerlei huismiddeltjes probeeren tegen hun rheumatische pijnen.i Zoo doet ook U En waarom Gebruik Fynnon Salt, het zout dat tallooze eigenschappen in zich vereenigt, die er stuk voor stuk toe bijdragen U van die smartelijke rheumatische pijnen te verlossen. Fynnon Salt, het eenige zout dat Lithium bevat. Fynnon Salt, het eenige zout dat is samengesteld uit 7 geneeskrachtige actief werkende zouten. Laat dit voldoende zijn U ervan te overtuigen, dat Fynnon Salt het middel is waar U reeds lang naar hebt gezocht. Doe vanaj morgen intensieve Fynnon-kuur. lederen ochtend ten halj theelepeltje Fpnnon Solt op een warm mater. Ingenomen op de nuchtere maag. I, meer dan daende om U die oerllehtlng te ichenken waarop U reed, lang hebt genacht. Fynnon Salt It verkrijgbaar i Fl. 1.25 per groote flcrch. n drogltl oapotheker Bloedige incidenten te Eger en Habersbirk Volgens een mededeeling van officieele Tsjechische zijde zijn een aantal Sude- ten-Duitsche afgevaardigden en functio narissen door de Tsjechische staatspoli tie gearresteerd en ter beschikking van het standgerecht gesteld, dat tegen hen op grond van de uitzonderingswetoen zal optreden. Naar van Sudeten-Duitsche zijde ver luidt, bevindt zich,onder de arrestanten ook de afgevaardigde K u e n z e 1, die te Goerkau in het West-Boheemsche kolen- district getracht heeft bemiddelend op te treden en daarbij door de staatspolitie zonder pardon in hechtenis werd geno men. Daar de bepalingen van het stand recht zeer scherp zijn, vreest men het ergste voor de Sudeten-Duitsche leiders. Het Tsjechoslowaaksche persbureau echter spreekt ten stelligste de boven genoemde berichten tegen, en beweert, dat zij niet uit officieele, doch uit Duit- sahe brou zouden zijn gekomen. Schietpartijen te Eger In een officieel communiqué wordt te Praag medegedeeld, dat de politie te Eger bericht had ontvangen- dat zich aldaar in het Hotel Victoria en het Hotel Benzei be langrijke voorraden wapenen bevonden. Om half zeven gisteravond wilden twee detachementen politie, gesteund door twee pantserauto's, tot een huiszoeking overgaan. Toen de politie het Hotel Victoria wilde binnengaan, werd van dn tweedo verdieping en vanuit den kelder, alsmede vanuit het tegenoverliggende benzinestation, geschoten. Een pantserauto beantwoordde het vuur. Ook vanuit den kelder van 't Hotel Benzei werd geschoten. Men gelooft, dat in den kelder van dit hotel een mitrailleur was geplaatst. Om 8 uur slaagde de politie er na gebruik making van handgranaten in, het hotel Vic toria binnen te dringen. Een zekere George Leicht, een functionaris der Sudeten-Duit sche partij, werd gearresteerd. In het ge- houw werden groote voorraden automatische wapens en revolvers aangetroffen, en zelfs een complete radiozender. Leicht verklaarde, dat zich nog tien per sonen in het gebouw bevonden. Men weet nog niet, of zij zich nog in het gebouw schuil houden of gevlucht zijn. Om 10 uur verminderde het schieten in herigheid. Het D.N.B. geeft echter van deze gebeurte- issen de volgende lezing: De Tsjechische staatspolitie heeft met ge bruikmaking van [pantserwagens getracW» in het Hotel Victoria, waar zidK op het oogenblik de hoofdzetel van de Sudeten- Duitsch? partij bevindt, een huiszoeking ie verrichten. Daar te vreezen was, dat door inbeslag neming van de ledenlijsten tienduizenden Sudeten-Duitschers blootgesteld zouden wor den aan de terreur van de Tsjechische poli tie, trachtte men de politie te beletten bin nen te gaan. Deze opende daarop het vuur op het gebouw. Hierbij werd, doordat een kogel terugsloeg, een Tsjechische politie beambte gedood. De politie drong daarop het huis binnen en bezette alle vertrekken. Zij stelde ook een onderzoek in naar de aanwezigheid van wa pens, doch slechts werd ©en oud jachtgeweer gevonden. Vervolgens drong de politie ook met ge weld het' hotel Benzei, waar zich eveneens bureaux van de Sudeten-Duitsche partij be vinden, binnen. Zonder reden vuurde zij in de vertrekken. Een medewerker van de Su deten-Duitsche partij werd gedood. Des avonds waren de bureaux van de Sudeten- Duitsche partij nog steeds door de politie bezet. Iedere activiteit van de pariij is stil- Kazerne bestormd te Habersbirk Te Habersbirk, in het district Falkenau, hebben zich ernstige gebeurtenissen voorge daan, waaromtrent de Sudeten-Duitsche par tij het volgende communiqué heeft uitge geven: „Tengevolge van uitdagingen van de zijde der communisten aan h(et adres der Sudeten Duitsche bevolking kwam het te Habersbirk tot een gevecht tusschen beide partijen. Do gendarmerie kwam tusschenbeide, maar trok zich wat later in haar gebouw terug, zonder gebruik van vuurwapenen te hebben gemaakt. De menigte achtervolgde haar tot bij het gebouw waaruit plotseling een schot werd gelost. Even later werd een geheel salvo uit het gebouw gelost. Daarop viel de menigte het huis aan. De gendarmes trachtten door den achter uitgang te ontvluchten, doch werden allen Uit verklaringen van een gewonden gen darme kan worden opgemaakt, dat het eer ste schot niet gericht was op de menigte, '.EVENSVERZEKERING MAATSCHAPPIJ ,.V I T A L I S" N IJ M E G E N Burg. van Schaeck Mathonsingel 2 HET GOEDE ADRES! maar door een gendarme op zijn chef, een Slowaak, die geweigerd had bevel tot schie ten te geven, gelost was. De Slowaak werd door het schot gedood. Na den aanval op het gebouw maakte de menigte zich meester van wapenen en veer tig kisten munitie, verder handgranaten en twee machinegeweren. Onmiddellijk na het incident kwamen afdeelingen gendarmerie per auto uit Fal kenau, die het vuur openden, waarna de be volking van repliek diende. Ook toen vielen er dooden. Te elf uur in den ochtend was de toestand te Habersbirk als volgt: Zware gepantserde auto's van het Tsjecho-Slowaaksche leger rijden van twee zijden aan op een front van ongeveer 2000 Sudeten-Duitschers. Naar schatting zijn tien tot vijftien gendarmes ge sneuveld. De verliezen der Sudeten-Duit schers zijn aanzienlijk grooter, maar konden nog niet worden geschat". Hierop aansluitende meldt een D.N.B.- berichv uit Eger, dat aldaar een inwoner uit Habersbirk is aangekomen, wien het was gelukt zich naar Eger een weg te banen. Hij vervoegde zich onmiddellijk bij de partij instanties der Sudeten-Duitsche partij om mee te deelen, dat de bevolking van Habers birk tevergeefs poogde, met Lord Runciman in verbinding te komen, onder wiens be scherming zij zich wilde stellen, daar de in woners van die plaats een vreeseiijk lot' schijnt te wachten. De bevolking der plaats miste echter elke mogelijkheid met de buitenwereld in verbin ding te treden, daar de Tsjechische gendar merie niemand toestaat, de plaats te verla- uen. Wie zou pogen, de om de plaats gelegen keten van gendarmerie te doorbreken, moet er op rekenen, deze poging met zijn leven te betalen. Een Tsjechische tegenspraak Het Tsjechische persbureau „Geteka' meldt uit Praag d.d. 14 September: Het Sudeten-Duitsche persbureau heeft een mededeeling gepubliceerd, die in het buitenland is overgenomen en volgens wel ke het gister te Habersbirk bij Falkenau tot een oproer zou zijn gekomen, waarbij vijftien gendarmes gedood zouden zijn en een nog grooter aantal Sudeten-Duitschers om het leven gekomen zou zijn. Het Tsjecho-Slowaaksche Telegraaf-agent- schap is gemachtigd, deze berichten met' stelligheid tegen te spreken en te verzeke ren, dat gisteren in het district Falkenau en trouwens in geheel Tsjecho-Siowakije de grootst mogelijke' rust heerschte. De mededeeling van het Sudeten-Duitsche persbureau zou slechts betrekking kunnen hebben op de incidenten, die zich Dinsdag in Falkenau hebben voorgedaan en waar bij zes personen om het leven zijn gekomen. Uit Karslbad verneemt het A.N.P. nog dienaangaande: Ofschoon van Tsjechische zijde een tegenspraak is gepubliceerd van de berichten over bloedige incidenten te Habersbirk, worden deze berichten, volgens het Duitsche Nieuwsbureau door de ver klaringen van talrijke ooggetuigen beves tigd. Naar vernomen wordt, zouden reed3 dertig Duitschers gedood zijn. Woensdag avond duurden de vechtpartijen nog voort. Het aantal gewonden aan Sudeten-Duitsche zijde bedraagt meer dan 200, waarvan een groot deel zeer zwaar, ten deele zelfs le vensgevaarlijk gewond is, Incident te Schwaderbach Een nieuw incident heeft zich voorge daan te Schwaderbac, waar Sudeten- Duitschers een wachtpost van de politie hebben bezet. In een ander gebouw, waar zij ruim voorzien zijn van machinegewe ren, pistolen en granaten, worden zij door de staatspolitie omsingeld. Zij hebben 24 uur tijd gekregen zich over te geven. In een regeerings-communiqué over dit incident wordt gezegd, dat de toestand in deze gemeente, welke vlak bij de Duitsche grens ligt, zeer ernstig is, daar de bevol king niet slechts met revolvers en geweren gewapend is, doch ook met handgranaten en mitrailleurs, die zij zich waarschijnlijk in het buitenland hebben verschaft. De roerige elementen hebben steeds de gele genheid zich op het gebied van den na- buurstaat in veiligheid te stellen. Genève en het vluchtelingen vraagstuk Dr. L ou don-commissie-voorzit ter De politieke commissie van de Volken- bondsvergadering heeft gisteren vergaderd o. 1. v. den Argentijnschen gedelegeerde 01 i v e r a. Zij heeft twee onderwerpen op haar agenda: de kwestie van de Volken- hondshervorming en het vraagstuk van dc vluchtelingen. De commissie heeft een en dercommissie van 18 leden 'benoemd, voor de voorbereidende besprekingen van het vluch telingenvraagstuk. Deze ondercommissie heeft tot haar voorzitter gekregen den Neder- landschen gedelegeerde Dr. A. Loudon, ge zant van Nederland te Bern, die in Februari van dit jaar ook voorzitter is geweest van de Volkenbondsconferentie, die ten doel had t sluiten van 'n conventie ave» den rechtstoe stand der Duitsche vluchtelingen. In Palestina 26 dooden in één dag In Palestina hadden gisteren op onder scheiden plaatsen wederom incidenten plaats. O.m. hebben terroristen een Arabi sche autobus in de lucht doen vliegen, waar bij 10 Arabieren werden gedood en 10 ge wond. In totaal waren er gisteren 26 dooden. Kinderziekten op Australische kruisers Vlagvertoon uitgesteld Tengevolge van het uitbreken van kinder ziekten als mazelen, bof en roodivonk zullen de Australische kruisers „Canberra" en „Sydney" hun voorgenomen bezoeken aan Nieuw-Guinea, Papoea en de Nieuwe Hebri- den niet ten uitvoer kunnen brengen, aan gezien het effectieve personeel aanzienlijk is gedund. Ook wil men voorkomen dat de in boorlingenbevolkingen zouden worden ge ïnfecteerd. De oorlogsschepen zullen thans kruis tochten xnaiken langs de Australisch^ kust. BETIMMERINGEN - MEUBELEN WAGEN1NGEN - TELEFOON 2M3 Het nieuwe Duit3che luchtschip „Graf Zeppelin" heeft gisteren zijn eerste, welge slaagde proefvlucht gemaakt, waarna het in den middag op het vliegveld Loewenlal vlot is geland. BINNENLAND Het incident aan den Amstel AMSTERDAM, 15 September. Zooals gemeld- heeft een onbekende man, die Maan* dagnacht bij een vrouw in een perceel aan den Amstel op bezoek was, haar na een oni eenigheid met een mes'in de zijde gestoken. De vrouw moest in het Binnengasthuis ap-i genomen worden. De man wist in het duis-i ter te ontkomen. Gisteren reeds heeft de politie van het Bui reau Singel de hand op don dader, een 20i jarig jongmensch. kunnen leggen. Hij is op het bureau ingesloten en zal dezer dagen voor den officier van Justitie worden ge leid. Gij bevoordeelt daarmede Uw landgenootenen Uzelve GEMENGD VOEDER VARKENS, MELKVEE EN PLUIMVEE met gegarandeerd gehalte aan èlwit en vet volgens Algemeene Han del svoorwaarden QEDTCI C' OLIEFABRIEKEN DCMCLO AMSTERDAM N.V. FORTO-KOUDLIJM IS HET IDEAAL Steeds gereed, geen wachten, geen geknoei met stoffig poeder, geen resten, uiterst zuinig, enorme bindkracht,vlekvrij op eiken. Vr.ze Uw winkelier of anders ons, onder adresopg. v. Uw ieverancieri FRENKEN'S FABRIEKEN - WEERT PROEFSTATION VOOR BOUWMATERIALEN EN BUREAU VOOR CHEMISCH ONDERZOEK Korting Bienfait AMSTERDAM. DACOSTA KADE 104, TELEFOON 83047 N.amlooze Vennoot,chap f VAN AARSEN VAN GELDER'S KAPOKFABRIEKEN MOOK vanderIIHDEMENYELDHUIS AMSTERDAM ROTTERDAM GRONINGEN VOORALLE DOELEINDEN I TECHNISCHE ARTIKELEN (Zincs.de la Campina) pLOKZINK KETELZINK ZWAVELZDÜB SUPERFOSFAAT. Eenige fabrlkante ln Nederland van Ij. MAAGDELUS BLOEZINS TELEFOON 69 WEERT J. Koster Hzn. ScheepswerfGideon' Groningen Rolland Voorwaarde voor loonende exploitatie is een economisch schip. Hiervan ben! U zeker met een KOSTER-CO ASTER BESPARI NG op Uw brandstof-rekening, met een: PELGRIM HAARDKACHEL N.V. PELGRIM GAANDEREN (Gem. Doetinchem)

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 2