ïkumt GTmtraiu Voor velen een blijde tijding: Nieuwe abonnés, die zich vanaf heden abonneeren, ontvangen ons blad tot 1 October GRATIS! Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leidenen Omstreken A V A N G atronmiwntsprijü: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 2.35 4- portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending530 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/i Ct Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 38936 DONDERDAG 15 SEPTEMBER 1938 19e Jaargang gijbertentitprijjeti: Van 1 tot 5 regels t.17'/» 4 Elke regel meer 022'lt Ingezonden Mededeelingen van 1-5 regels 230 Elke regel meer 0.45 - Vb Voor het bevragen aan '1 bureau wordt berekend */Q. 10 No. 6497 Chamberlain als pacificator J Dramatisch in hooge mate mag de .wending heeten, welke de behandeling yan het Tsjechoslowaaksche vraagstuk zoo plotseling heeft genomen. Terwijl .wat zich daar in het land zelf afspeelt 'de laatste vierentwintig uur in feite geen essentieele wijziging heeft ondergaan, men kan wel van een toeneming van het aantal incidenten, docih zeker nauwlijks van een nieuwe staatkundige binnen- iandsc'he ontwikkeling spreken, is in 'de positie van hen, die zich als bevrien de of geïnteresseerde grootmachten met de troebelen van den Tsjechoslowaak- sdhen staat bezighouden, een merkwaar dige verschuiving ontstaan. Deze kan imen het beste meten aan de zoo onge wone middelen, welke Groot-Brittannië thans in het spel gaat brengen, om dat opnieuw te beheerschen. Het is immers geen alledaagsdh verschijnsel, dat een Britsdh premier van vandaag op morgen een dringend onderhoud aanvraagt met een staatsman, die zich te zijnen opzich te in de situatie van antagonist bevindt. iWïj zouden ons kunnen voorstellen dat oppervlakkig oordeelende lieden daarin een capitulatie zouden meenen te mogen zien, en dat zij in het onderhavige ge- yal de luchtreis naar Berchtse9gaden op 'één lijn zich zouden denken met den be- faamden historischen gang naar Canos- sa. Men doet echter ^oed, dit denkbeeld .volkomen uit te schakelen. Engeland .verandert ditmaal uitsluitend van tak- t i e k; dat zijn premier zulks aandurft, ondanks dat hij daarbij den schijn tegen zidh moet hebben, getuigt opnieuw van de eenvoudige grootheid van den mensdh Chamberlain, die ook waar het Italië en Mussolini betrof niet heeft ge aarzeld, als oudste in ervaring de wijste te durven zijn. Engeland heeft tot op heden zijn hou ding ten opzichte van de nijpende Tsje chische vraagstukken op een merkwaar dige manier tot uiting gebracht. Wij zou den willen zeggen langs den i n d i r e c- t e n weg, getuige slechts de infonmeele positie, waarin het lord Runciman te Praag plaatste. In denzelfden gedachten- gang paste het, zich over de vraag van oorlog of vrede niet al te spoedig uit te spreken, teneinde de partijen, die het 'dichtst bij dit alles zijn betrokken, niet te beïnvloeden. Van denzelfden geest getuigt het, dat men naliet, toen de situatie dreigender begon te worden, Duitschland formeel en rechtstreeks voor zijn oorlogsrisico, wat Engelands deel name betreft, te plaatsen. Chamberlain was ervan overtuigd, dat zijn land ditmaal niet in de eerste, idoch in de tweede, in de reserve-linie thuis belhoorde. Wat kan hem ebben genoopt, deze practij'k thans prijs te ge- .ven, en er het offer van een vermoeien de reis voor over te hebben, teneinde met den Führer in persoon voeling te nemen? Wij meenen, dat het niet louter 'de verhoogde oorlogskansen zija. welke •hem daartoe hebben genoopt, doch dat zich thans het Tsiech-'sche vraagstuk duidelijk in tweeën gaat splits»n, name lijk aan den eenen kant het recht op zelfbeschikking der nationale minder heden, en ter andere 2ijde de positie van den Tsjeohischen staat als staat kundig-politiek bolwerk, als strategische, Versaillaansche schepping. Het hybridische staatswezen, door Versailles in het leven geroepen en op gebouwd rond den Tsjechisch en wensch, een eigen volksbestaan te mogen leiden, gaat thans, zoo de teekenen ons niet sterk bedriegen, uiteenvallen. Men kan den drang naar een plebisciet, die zich reeds zoo krachtig begint af te teekenen, niet op gronden van buitenlandsohen politieleen aard weerstaan, zonder het land aan anarchie of burgeroorlog uit te leveren, en het te maken tot een tweede Spanje. De ontbinding in zijn voornaam ste samenstellende deelen van den Tsje- cho-Slowaakschen staat is volgens veler meening derhalve aanstaande. Rest den buitenlandschen diplomaten nog, invloed op het hoe en het hoeveel uit te oefenen; Praag zal dit verlies van territoir onge twijfeld moeten aanvaarden. Doch daar naast plaatst zich thans als taak der DE Britsche Minister-President NEVILLE CHAMBER LAIN heeft gisteren aan HITLER door bemiddeling van den Britschen ambassadeur te Berlijn de volgende mee- deeling doen toekomen t „Met het oog op den steeds kritieker wordenden toestand stel ik U voor, onmiddellijk tot U te komen, om te trachten een vreed zame oplossing te vinden» Ik stel voor per vliegtuig te komen en ben morgen gereed om te vertrekken. U gelieve mij het vroegste tijdstip, waarop en de plaats waar gij mij kunt ontvan gen, mede te deelen. Gij zoudt mij ten zeerste ver plichten door een zeer spoe dig antwoord. ADOLF HITLER heeft daarop geantwoord, dat hij gaarne bereid is, den Brit schen Minister-President op 15 September te ont vangen. Chamberlain werd hedenmiddag op den Obersalz- berg verwacht. NEVILLE CHAMBERLAIN groote Europeesche politiek het redden uit den strategischen inboedel, wat er nog te redden is. De nieuwe Tsjechische staat, zooals deze zich reeds in veler gedachten be gint af te teekenen, zal aan de zijde der nieuwe Duitsche grens zijn strategische sterkte, zijn bergen- en vestinggordel missen. Hij dreigt in alle opzichten in aanzienlijk minder voordeelige positie te geraken. Wat is meer voor de hand liggend, dan dat de Britsch-Fransche di plomatie deze verzwakking van haar front zal trachten te compenseeren op andere gebieden, door bijvoorbeeld eenerzijds eens en voor goed te Berch- tesgaden te laten vaststellen, wat Hitier nog meer op zijn verlanglijstje heeift, en hoeverre men gaan kan met de inwilli ging daarvan. Verder is het voor de hand liggend, dat Chamberlain zal wil len trachten zijn ouden droom eener al- gemeene Europeesche pacificatie ook door verdragsbeperkingen op het gebied der bewapening tot verwerkelijking te brengen. Kennen wij den man, zijn karakter en zijn idealen goed, en de politiek, welke sinds zijn optreden als premier door hem werd uitgestippeld laat inderdaad weinig mogelijkheid tot verkeerde interpretatie, dan zal juist dit ideaal van een vernieuwden en verbree- den vrede, meer dan eenig ander denk beeld of plan, hem ertoe hebben kunnen nopen, zijn tent te verlaten, zelfs zijn vaderland, om langs den hem nog onge- wonen luchtweg den Obersalzberg op te zoeken. De besprekingen, welke aldaar ge durende deze laatste dagen der week zullen worden gevoerd, zullen vermoe delijk niet over vrede of oorlog voor slechts dit oogenblik, doch voor een heel brok toekomst, beslissend zijn. SEINPOST-BERICHT OAFE-REST. SEINPOST SCHEVENINGEN bekend om zijn schitterende terrassen aan zee, opende zijn nieuw, geheel modern ingericht restaurant. Onze voortreffelijke huiskapel verzorgt de diner-muziek. HOTEL „HOF VAN HOLLAND" HILVERSUM Telefoon 6113 LUNCH 1.25 DINER 1.75 UITGEBREIDE KOFFIETAFEL 1.00 ZALEN VOOR KLEINE EN GROOTE GEZELSCHAPPEN TOT 300 PERSONEN Nieuwe burgemeester van Den Bommel Bij Koninklijk Besluit van 13 September 1938 is tot Burgemeester van Den Bom mel benoemd de heer L. G. L. Lemkes. De heer Lemkes werd op 27 Juli 1903 te Dordrecht geboren en begon, na de H.B.S. Idaar bezocht te hebben, zijn ambtelijke loopbaan als ambtenaar op de af deeling Burgerlijke Stand op de gemeentesecretarie i Dordrecht. Op zijn verzoek werd hy 1 November 1924 op de gemeentesecre tarie van Hendrik Ido Ambacht als volon tair geplaatst. Na aldaar eenige jaren werk te zijn geweest, werd de heer Lemkes met ingang van 1 November 1928 tot amb tenaar in tijdelijken dienst der gemeente Den Bommel benoemd. Al heel spoedig, nl. op 1 October 1929, volgde zijn aanstelling tot ambtenaar in vasten dienst en op 1 April 1933 werd hij door den gemeenteraad van den Bommel tot gemeentesecretaris benoemd. Thans is hierop gevolgd de benoeming tot burgemeester, zoodat de betrekkingen van burgemeester en secretaris, evenals voorheen, weder in één persoon zijn ver- eenigd. De heer Lemkes behoort tot de Neder- landsch Hervormde Kerk en is lid van de Christelijk-historische Unie. Geheimzinnig auto-ongeluk te Limmen LIMMEN, 15 Seiptember. Op den pro vincialen weg alhier is een ernstig auto-on geluk gebeurd. Men vond op dezen weg on der de gemeente Limanen een ernstig be schadigde personenauto. De bestuurder, die alleen in den wagen zat, was ernstig ge wond. Met een passeerende ziekenauto werd de man in bewusteloozen toestand naar het ziekenhuis te Wormerveer overgebracht, waar hij eenige uren later is overleden. Het slachtoffer bleek te zijn de 26-jarige gehuwde H. M o e n uit Amsterdam. Men weet nog niet, hoe het ongeluk is ontstaan. Vermoed wordt, dal de bestuurder tegen een steenen paal of in een grindhoop is gereden. Motorschip gezonken te Capelle a. d. IJssel CAPELLE AAN DEN. IJSSEL, 16 Sept. Gisteravond is de uit sintels bestaande la ding van het 40-tons groote motorschip „V'o- lenta" van schipper Snoey te Capelle aan den IJssel gaan schuiven, waardoor het schip kapseisde voor de scheepswerf der fa. A. Vuyk en Zn. in den Hollandschen IJssel zonk. Aan boord bevonden zich de knecht en een zoon van den schipper. De knecht wist zich 7,\vemmenüe te reddeh, de zoon van den schipper evenwel, die de zwemkunst niet machtig was, kon slechts met de grootste moeite worden gered. Het schip is van een boei voorzien. Voor de scheepvaart bestaat er geen gevaar. Van daag zou men het bergingswerk ter hand ne men. DE „NIPPON" De opvarenden te Vlissingen Drie uur in de sloepen bij nacht VLISSINGEN, 15 September. De be manning van het Zweedsche m.s. „Nip pon" is hier gistermiddag door de Belgi sche sleepboot „Goliath" aan wal ge bracht. De opvarenden telden 45 perso nen, onder wie dé vrouw van den kapi tein en drie Duitsche De nieuwe Burgemeester van Wassenaar Dr S. F. A. C. M. Baron van Wijnbergen De Burgemeester van Lisse, dr S. F. A. C. M. baron van Wijnbergen, is met in gang van 1 October a.s^ benoemd tot Bur gemeester der Gemeente Wassenaar. De kapitein, de heer Boril, noch een zijner officieren wénschten een enkele mededee- ling te doen. Van een lid van de bemanning vernamen wij, dat de „Nippon" 's nachts te ongeveer twaalf uur door het Fransche s.s. „Aisne" midscheeps aan bakboordzijde is aangevaren. Een groot gat ontstond, waar door hét water onmiddellijk binnenstroom de. Het grootste deel der bemanning lag ter kooi en schrok hevig op. Het water stond onmiddellijk in de verblijven, zoodat allen niet anders konden redden dan him lijfgoe deren, waarop zij naar het dek snelden. Dank zij het .kalme optreden van den ka pitein cn de officieren ontstond geen paniek. Terwijl het schip zinkende was, werden in koortsachtige haast de beide sloepen gestre ken, waarin alle opvarenden plaats namen, Ofschoon het Fransche s.s. „Aisne", dat in de nabijheid was gebleven, eveneens een reddingsloep uitzette, behoefde deze geen dienst te doen. Na ongeveer drie uur in de sloepen te heb ben rondgedreven- waarbij men moest aan zien dat de „Nippon" in de diepte verdween, werd een sloep opgepikt door een Belgische Visschersboot en naar Zeebrugge gebracht. Korten tijd later werd ook de andere sloep door de „Goliath" opgepikt Er zullen bergingspogingen worden gedaan Wij vernemen dat er nog eenige hoop be staat tot het geheel of gedeeltelijk bergen van schip en lading, welke uit ongeveer 9000 ton stukgoed bestaat. De bergingspogin gen zullen worden gedaan door de firma L. Smit en Co., in samenwerking met de Union de Remorquage et de Sauvetage te Antwer pen. De bergingssleepbooten „Zwarte Zee" en .Goliath" zijn gistermiddag wederom van Vlissingen naar het gezonken schip uitgeva ren. De geredde bemanning van de Nippon zou hoogstwaarschijnlijk vandaag van Vlis singen naar Rotterdam vertrekken. Bij het keeren van het getij heeft de Nip pon zich iets opgericht, waardoor het boven- sohip vlakker is komen te liggen. De boven dekken waren bij laag water zichtbaar. De nieuwe burgemeester van Ooltgensplaat De heer C. Slobbe benoemd Met ingang van 1 October is tot burge meester van Ooltgensplaat benoemd de heer C. Slobbe, thans secretaris der ge meente Haastrecht en Vlist De heer Slobbe is Rotterdammer van ge boorte. Op 30 Juni 1902 aanschouwde hij in de Maasstad het levenslicht Zijn loopbaan begon hij als ambtenaar ter secretarie van Capelle a. d. IJsel. Vervolgens kwam de heer Slobbe, op 1 Februari 1930, op de af- deeling Financieën van de Provinciale Dr Sweder Ferdinandus Antonius Cane- sius Maria van Wijnbergen werd 16 Dec. 1897 te Eindhoven geboren en is zoon van den in diplomatieke kringen bekenden Baron Mr A. van Wijnbergen te Utrecht. Burgemeester van Wijnbergen ontving zijn opleiding aan het Gymnasium te Kat wijk en studeerde daarna verder te Rome, alwaar hij den graad verwierf van Doctor in de Heilige Godgeleerdheid. Na zijn studie volbracht te hebben, werd hij in 1928 benoemd tot volontair ter ge meente-secretarie te Jutphaas. In 192£ volgde zijn benoeming tot Burgemeester der Gemeente Waal re (N.-Br.). In deze gemeente heeft hij met vrucht mogen beiden en zijn onder zijn bestuur verschei dene groote werken tot stand gekomen. In 1931 werd Baron van Wijnbergen be noemd tot Burgemeester der Gemeente Lisse. Het was toen reeds crisis-tijd en zijn positie was niet gemakkelijk te men. Mede onder zijn leiding kwam het uitbreidingsplan dezer Gemeente tot stand. Zuinig beleid noopte tot de grootst moge lijke zuinigheid, waardoor moest worden afgezien van de uitvoering van verschil lende groote werken, die op het program ma staan. Het is mede aan het voorzichtig beleid van den Burgemeester te danken, dan de Gemeente Lisse nog steeds niet tot de „noodlijdende" gemeenten behoort en de Gemeente het heden ook nog zonder eenige Rijksbijdrage kan stellen, zoodat de finan ti eele zelfstandigheid kon worden behouden VOORNAAMSTE NIEUWS Dit Nummer bestaat uit DRIE bladert De Britsche minister-president Cham* beclain reist per vliegtuig naar den Ober salzberg, voor persoonlijke besprekingen met Adolf Hitler. Mussolini richt open brief aan lord Runciman De Nederlandsche Zondagsschool Ver eeniging heeft te Enschedé de 72ste jaar* vergadering gehouden. Te Limmen ïs een ernstig auto-ongeluK gebeurd waarbij één persoon is gedood. Nadere bizonderheden over het zinkeil van het motorschip „Nippon", Op reis door Tsjecho-Slowakije II, doof H. Kruizinga. De sluiting van de grafkelder der Nas* au's te Breda. De steun aan pootaardappelen voor de oogst-1939. In 1939 zal In Zurich een internationaal Chr. Sociaal Congres worden gehouden* Prof. P. J. M. de Bruin heeft heden* iddag te Apeldoorn zijn afscheidscollege gegeven. De vergadering van de Centrale Diaco* nale Conferentie der Geref. Kerken te Rotterdam. jaar werkzaam bleef. Hierna volgde benoeming tot secretaris van de gemeente Haastrecht en Vlist en sinds 1 Juli 193i is de heer Slobbe in deze gemeente werkzaam. De nieuwbenoemde burgemeester van Ooltgensplaat is lid van de A. R. Partij en lidmaat van de Geref. Kerk. De waarnemend Commissaris der Koningin in de provincie Zuid- Holland, Jhr. Mr L. E. M. von Fisenne, heeft gisteren de nieu we Hefbrug over de Gouwe te Alphen a.d. Rijn officieel voor het verkeer openge steld. De brug wordt door het verkeer „ge nomen". SCHOENEN HET BETERE MERK! DE DORDRECHTSGHE ONDERLINGF CREDIETVEREENIGING N.V. DORDRECHT Groenmarkt 64 Anno 1871 B O U W-C R E D I E T E N EFFECTEN PALTHE's EXTRA-SERVICE: 6 Japonnen bij PALTHE in behandeling gege ven voor volledig chemisch reinigen, worden speciaal op pasvorm gecontroleerd en ver schoten en verbeten plaatsen gratis chemisch bijgeverfd. Bij verfjaponnen worden alle naden op speciale wijze omnaaid ter voor koming van uitrafelen der stof. i PALTHE Smeer-apparaat uit elkaar gesprongen Jongeman om het leven gekomen BARNEVELD, 15 September. In de garage der firma van Vereendaal te Barneveld is e2n smeer-apparaat onder luchtdruk uit elkaar gevlogen, waarbij de 16-jarige bediende Aart van de Poi zeer ernstig aan het hoofd is gewond. In den afgeloopen nacht is hij in het SL Elisabeth-ziekenhuis te Amers foort aan de verwondingen overleden. De inspecteur van den Arbeid in het district Arnhem, die belast is met het toe zicht op de naleving van de Veiligheidswet, heeft het toestel, op verzoek van de politie te Barneveld, onderzocht. Hierbij is niet gebleken, dat er iets aan mankeerde. Het ongeval moet te wijten zijn aan te hooge ojh voering van den luchtdruk. Het apparaat van dit type is gevaarlijk, zooals den in specteur reeds enkele malen in de praktijk is gebleken. Dr. H. NANN/NO's Zetpillen tegen Aambeien werken pijnstillend en genezen in korten lijd de ontstoken slijmvliezen. Verkrijgbiir bij alle Apotheker» eo Drogitten k (I. 1.50 per dooije »«a 12 «tuk». Pt. R HANKING'» a.m. FtWfek. N V. OEN HAAG. iiïïiiiiiuniiiinimiiiinnninniiiniiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiinininninïïiiiiiiiiinniiiiiinininiiininiiinimiiïï in;:imi!iiiiiiiiiiiiinnininiimmiir,minnflmi[iniiiiiiiJMJinnnniiiiiiiiiüiiiiiiiinniiiiiiiiniihimiiiiiiiiiia'i;i;i3ii;i;iiiïï;rjii;iii;r,uiii ma iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuuiiiiiiiiiiiniiiniiiiiiiiiiniiiiim»

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 1