Spanningen in Tsjecho-Slowakije WOENSDAG 14 SEPTEMBER 1938 EERSTE BLAD PAG. 2 Henlein heeft de brug tusschen hem en Praag afgebroken Op talrijke plaatsen zijn bloedige incidenten voorgevallen. Toe ii het bekend werd, dat in enkele Sudeten-Duitsche districten door de Tsjeckoslowaaksche regeering de uitzonderingstoestand in het leven was geroepen dit aantal districten is inmiddels tot elf uitgebreid, hebben de Sudeten-leiders gistermiddag o.l.v. Henlein te Eger ten conferentie gehouden. Besloten werd, aan de regeering te Praag een ultimatum te stel len, waarin werd geëischt, deze uitzonderingsmaatregelen binnen zes uur in te trekken. Het politie-gezag, aldus het ultimatum, zou moeten worden toegekend aan de burgemeesters der gemeenten, die voor de orde verantwoordelijk zijn. De intrekking der maatregelen moet per radio bekend worden gemaakt. Indien de regeering, dit ultimatum, dat om 17 uur 30 begon te loopen, niet zou inwilligen, zouden de Sudeten-Duitsche leiders alle verantwoordelijkheid voor de verdere ontwikkeling afwijzen. In een toelichting wordt nog verklaard, dat de regeering had toegezegd, icderen belangrijken stap, die zou worden gedaan in verband met den toe stand, met de Sudeten-Duitsche leiders te bespreken en, hoewel deze leiders tot half elf Dinsdagmorgen te Praag waren, had de regeering hen niet ge raadpleegd. In het Sudeten-Duitsche hoofdkwartie r aldus Reuter uit Praag, wordt ver klaard, dat de acht punten van Karlsbad niet langer als grondslag voor onderhandeling dienst kunnen doen. Als reden daarvoor wordt opgegeven, dat de toestand zich reeds te ver ontwikkeld heeft. Ook wordt verklaard, dat de Sudeten-Duitsche bevolking thans zoo opgewonden is, dat nog slechts een volksstemming haar tevreden kan stellen. Na een bijeenkomst van cwee uur heeft het Tsjechoslowaaksche kabinet het Sudeten-Duitsche ultimatum beantwoord. Vernomen wordt, dat dit antwoord geen inwilliging van het ultimatum beteekent, maar de deur niet voor verdere onderhandelingen sluit. Volgens inlichtingen, die welingelichte Tsjechische kringen te Parijs ont vangen hebben, aldus Havas om half twaalf uit Parijs, zou de regeering te Praag den leiders der Sudeten-Duitschers geantwoord hebben, dat, indien de in sommige districten genomen veiligheidsmaatregelen op bezwaren slui ten, de regeering te Praag bereid is, hierover met een delegatie der Sudeten- Duitsche partij, welke naar Praag zou komen, te spreken. Hieraan wordt toegevoegd dat, indien de Sudeten-Duitsche leiders bereid zijn een proclamatie tot hun aanhangers te richten, waarin deze worden aangespoord de wet en de openbare orde te eerbiedigen, de regeering er geen enkel bezwaar in zou zien, de getroffen noodmaatregelen te herroepen. Hei antwoord der regeering is overgebracht aan de Sudeten-Duitsche lei ders, die nog geen mededeeling hebben gedaan van hun besluit Vier Sudeten-Duitsche eischen Volgens het D.N.B. hebben de Sudeten- Duitschers aan ministeripresident Hodza vier eisohen gesteld, waaronder ook de reeds gemelde, nl. onmiddellijke opheffing van "I standrecht. In Sudeten-Duitsche kringen wordt mee gedeeld, dat de politieke commissie van partij met de delegatie gisteren te Eger i .toestand heeft bestudeerd, die ontstaan was door de incidenten der laatste dagen en de maatregelen der regeering. De delegatie ver- klaarde hierbij, dat de Tsjecho-Slowaaksche minister-president sedert Februari van dit !(jaar herhaaldelijk gezegd heeft, dat de regee- ring niets van beteekenis zal ondernemen, zonder vooraf met de Sudeten-Duitsche par- lij te overleggen. Ofschoon vier leden der •delegatie Dinsdag tot half elf te Praag waren en zelfs in telefonische verbinding met het bureau van den minister-president stonden, hoeft de regeering, zonder overleg te plegen met de leiding der Sudeten-Duitsche ipartij, buitengewoon vérstrekkende maatregelen ge nomen. Zij heeft versterkte gendarmerie- en militaire afdeelingen in Duitsche districten gelegd en over groote Duitsche gebieden door middel van dén radio-omroep het stand recht afgekondigd. Na de beraadslaging heeft de plaatsver vanger van Henlein, Frank, namens Hen lein aan den minister-president den volgen den eisch gesteld: „Het bestuur der Sudeten-Duitsche partij stelt vast, dat een groot aantal Sudeten- Duitschers door staatsorganen en Tsjechi sche grensbeambten gedood of gewond zijn. Onder deze omstandigheden acht 't bestuur zich niet in staat, vrij en onbeïnvloed met de regeering over recht en lot der Sudeten- Duitschers te onderhandelen, indien de re geering niet de volgende maatregelen treft: le. De afkondiging van het standrecht ■wordt terstond tenietgedaan, 2e. Uit alle districten met een Duit sche meerderheid wordt de staatspolitie teruggetrokken. De uitoefening van het politiegezag wordt opgedragen aan bur gemeesters en gemeentebesturen, die ook moeten zorgen voor de samenstelling der vervangende organen voor handhaving yan orde en rust 3e. De gendarmerie en alle andere or ganen van defensie moeten tot hun nor male sterkte teruggebracht en tot hun normale functie beperkt worden. Zij moeten met de burgemeesters en ge meentebesturen in overleg treden, om verder bloedvergieten te voorkomen. 4e. Alle militaire formaties moeten pp zuiver militaire terreinen teruggetrok ken worden en van de burgerbevolking verwijderd gehouden worden. rAlle bijeenkomsten verboden De regeering te Praag heeft alle bijeen komsten, politieke en niet-politieke, zoowel in besloten ruimten als in de open lucht, verboden. Dit verbod strekt zich uit tot optochten ol 1 andere ondernemingen van dezen aard. 'Kundt gaat naar Hodza Reutor meldde gisteravond uit. Praag, dat 'de Sudeten-Duitsche afgevaardigde Kundt aldaar wordt venvacht om nieuwe onder handelingen met Hodza te beginnen. Verao- 1 men wordt, dat Hodza in antwoord op hei ultimatum der Sudeten-Duitschers den afge vaardigde Frank heeft uitgenoodigd naar Praag te komen, om den toestand te bespre ken, daarbij nadruk leggend op de mogelijk heid om tot een overeenkomst te komen, welke een pacificatie teweeg zou brengen. Frank antwoordde, dat Kundt naar Praag zou komen. Deze was reeds per auto ver trokken. Opwinding te Praag Ongeveer S0.000 personen bewogen zich gisteravond door de hoofdstraten van Praag. De politie moest versterkt worden door manschappen uit omliggende plaatsen. Eenige lichtingen van de nationale garde zijn gemobiliseerd voor de handhaving van de orde. Groepen van meer dan vijf per sonen worden onmiddellijk verspreid. De Duitsche huizen te Praag en in het bijzonder, dat, hetwelk het eigendom is van het Duitsche gezantschap, zijn gesloten. Sterke politiei'roepen staan voor alle Duit sche huizen opgesteld. De opwinding onder het publiek is vrij groot, doch tot dusverre wordt geen melding gemaakt van incidenten. Door middel van den radio-omroep heeft men de bevolking tot kalmte gemaand. Gwatkin» Stopford en Peto zijn van Praag naar Noord-Bohemen vertrokken, om een onderzoek naar de incidenten in te stellen. Henlein acht onderhandelingen onmogelijk Reuter meldt uit Londen: Door den Tsjechisohen gezant te Londen werd medegedeeld, dat Henlein door zijn secretaris aan minister-president Hodza heeft laten mededeelen, dat onder de gegeven omstandigheden verdere onder handelingen niet mogelijk zijn. Tegelijkertijd heert Henlein zijn dank en gevoelens van waardeering doen overbren gen aan degenen, die tot dusver de onder handelingen hebben gevoerd. Hij noemde met name Kundt en Dr. Sebekowsky. Morgen de kritieke dag? De algemeene opvatting te Praag is, vol gens Reuter, dat 15 September, de datum waarop te Aussig het congres van de Su deten-Duitschers zal worden geopend, de volgende kritieke dag zal zijn. Indien dan nog geen regeling zal zijn tot stand geko men, zal de kiwstie van het plebisciet zeer zeker formeel aan de orde worden gesteld. Talrijke incidenten Op verschillende plaatsen raakt de bevolking slaags Na de rede van Hitier neemt het aantal incidenten in de streken met gemengde be volking toe. Te Asch, het hoofdkwartier van Henlein, hebben 8000 personen betoogd. Tsje chische naamborden werden afgerukt, een agent werd van zijn motorrijwiel geworpen, zoodat hij ernstige verwondingen opliep. In de omgeving van Karlovy Vary werden telefoonleidingen doorgesneden. Te Loket zijn de arbeiders in staking ge gaan, de kinderen gaan niet naar school en, de winkels zijn gesloten. Vierduizend per sonen hebben hier gedemonstreerd. Te Perstein hebben 1500 menschen be toogd. Van den kerktoren af werd op een militaire afdeeling geschoten, waardoor een soldaat om het leven kwam. Ook een Hen- leinist werd hier gedood Te Cheb zijn de ruiten van Tsjechische en Joodsche winkeliers vernield. Politie heeft de aanvallers met den gummiknuppel uit een gejaagd. Drie gendarmes en een i festant werden gewond. Te Varnsdorf hebben zesduizend personen geëischt, dat de grensafs lui ting geopend zoi worden. De douane-beambten moesten zwich ten en 500 personen begaven zich op Duitsch gebied Ernstige gebeurtenissen te Eger Volgens het D.N.B. was gisteren de Sude- tenstad Eger geheel met hakenkruis-vlaggen getooid. Toen omstreeks acht uur de arbei ders de fabrieken binnengingen en zich groote groepen kinderen op weg naar school bevonden, werden plotseling op het markt plein, waar juist jaarmarkt wordt gehouden, door verscheiden manschappen der staats politie een aantal schoten op de menigte af gevuurd. Daarbij werd de veertig-jarige Miklas Gibner door een schot in het hoofd gedood Zes andere voorbijgangers liepen ernstige verwondingen op. De toegang tot het marktplein en daar mede tot de jaarmarkt, werd afgezet. De koopvrouw enbraken in allerijl haar kraam pjes af. Direct werden te Eger alle bedrijvi en zaken gesloten en de schoolkinderen na: huis gezonden. Om negen uur trokken militairen de stad binnen. Zij verspreidden volksoploopen. Er staan acht pantserauto's gereed. Het aantal gewonden zal wellicht nog stijgen. Nog steeds hoort men in de straten schie ten. De Sudeten-Duitsche partij heeft bevolen dat de bewoners zich niet op straat moeten begeven. Slechts in trapportalen staan ang stige lieden bijeen. In alle uithoeken der stad wordt nog steeds gevuurd. Da te Eger vertoevende Engelsche -waar nemer Sutton Pratt heeft het lijk van den neergeschoten Gibner geschouwd. Aan Benes, Hodza en Czernv heeft de stad Eger protest telegrammen gezonden. Britsch waarnemer beschoten Reuter verneemt, dat op den aan de Brit- sche legatie verbonden majoor Sutton Prart, die een bezoek bracht aan Eger juist toen daar in de straten door pantserwagens werd geschoten a bout portant een schot is gelost door een Tsjeohischen officier. Geluklcij miste het schot echter doel. Sutton Pratt had voor den dienstdoende» officier zijn kaart uitgestoken, om te laten zien, dat hij zich ambtshalve ter plaatse be vond. De officier loste daarop een schot op hem. Sutton Pratt begaf zich na het gebe de naar het politiebureau, waar hij wist Ie bewerkstelligen, dat het schieten werd ge staakt Politic jaagt betooging uiteen De commandant van de staatspolitie te Krummau heeft eergisteren uit Budweis twee vrachtauto's met politie en gendarme rie laten halen, die met. karabijnen en ma chinegeweren waren gewapend. Toen zich nu evenals in andere Sudeten-Duitsche ge bieden ook hier de bewoners tot het houden van vreugdebetoogingen verzamelden, trad de politie gewapender hand tegen de ruim twee duizend koppen tellende menigte op en slechts aan het ingrijpen van den district- leider Johst was hét te danken, dat inciden ten werden voorkomen. Toen Johst naar de politie ging, om tegen de arrestatie van Sudeten-Duitschers te pro testeeren, werd hij voor de oogen der politie door communisten aangevallen. In 't wacht lokaal zag hij zich voor een maehinegewee geplaatst, dat door een gendarme gereed g* houden werd. Bij het uiteengaan werden de leden van de Sudeten-Duitsche partij door communie- ten en Tsjechen uit een hinderlaag aange vallen, waarbij tien personen werden ge wond. van wie een ernstig. Gisteren trok een zes duizend koppen tel lende menigte door de straten der stad en protesteerde onder het zingen van Duitsche liederen tegen de Tsjechische provocaties. De scholen zijn gesloten. Salvo te Karschau Het Sudeten-Duitsche persbureau meldt uit Kaschau; Na een betooging op 't markt plein, welke volkomen rustig verliep, heeft de gendarmerie zonder voorafgaande waar schuwing een salvo gelost op de vreedzaam naar huis gaande voetgangers. Er zijn drie dooden en een aanzienlijk aantal zwaar gewonden. Te Gottesgabe (Bozidar) in Noord-Bohe men hebben Sudeten-Duitschers het postkan kantoor bezet cn verwoest. Alle telefoon kabels werden vernield Te Mariënhad is volgens het D.N.B. de politie teruggetrokken en wordt het verkeer geregeld door leden van de F. S. rnet een hakenkruisband om den arm. Ook de mili tairen zijn teruggetrokken. Nog slechts een kleine afdeeling staatspolitie ligt in de kazerne. Verdere incidenten PRAAG, 13 September (Havas). Havas geeft de volgende lezing van de incidenten, welke zidh gisteren hebben voorgedaan. Te Sohoenpreisel hebben eenige honderden Sudeten-Duitschers Tsjechische voorbijgan gers aangevallen. Zij hebben de ruiten van Tsjechische zaken vernield. Vervolgens kwam het tot een waren slag tusschen de Tsjechisdlie en de Duitsche menigie. Een Tsjech werd doodelijk gewond aangetrofefn in de vitrine van een winkelzaak. Tijdens dit gevecht werd ook een Sudeten-Duitscher gewond. Te Cheb (Eger) heeft een menigte van K) tot 1000 personen geprobeerd, het Volks huis der socialistische partij te bestormer. Na de ruiten te hebben vernield van do eerste en tweede verdieping wilden de be- toogers de deuren forceeren, doch zij werden teruggedrongen door de arbeiders, die zich in het gebouw bevonden. Het ge-vecht duurde drie kwartier. De Sudeten-Duitschers hebben meer dan twintig schoten gelost. De Tsjechen verde digden zich met stokken en stoelen. In denzelfden tijd reden mannen der F. S. op motorfietsen door de straten. Hun rijwie len waren voorzien van haJkenkruisviaggen. Later vernielden de betoogers de ruiten van verscheiden winkelzaken. Te Asch werden de straten door de F. S. afgesloten. De Sudeten-Duitschers hebben er de kruispunten van wegen bezet Een nationaal-socialist probeerde te schie ten op den secretaris der socialistische partij, die voorbijkwam op zijn motorfiets-. Te Nydeck (Neudeck) hebben 4000 leden der Sudeten-Duitsche partij tie. ruiten ver nield van de Arbeiderscoöperat. Inkoopver eeniging. Zij hebben de deur van het Volks huis der socialistische partij ingeslagen. De arbeiders, die zich vannacht naar hun werk in dr fahrkken begaven, weiden aangeval len door leden der partij van Henlein. Te Usti nad La hem (Aussig) werd een hakenkruisvlag geheschen op het balkon van cafc Fa Ik Te Jablonee (Gablonz) hebben de aanban gers van Henlein een optocht gevormd- waaraan meer dan 10.0(10 personen deelna men. De menigte riep „Heil Hitler". Van het stadhuis wapperde de hakenkruisvlag. De politie was onmachtig, de orde te herstellen, zoodat militairen tusschenbeide moesten ko. men. Een F. S.-man vernielde den band van een militaire auto. Hij werd door de politie gearresteerd. Tijdens het verhoor stond een geweldige menigte voor het politiebureau. De toestand was zeer gespannen. Men vrees- do bloedvergieten. Een beambte, die een berooger wilde on dervragen, werd gedwongen hem los te la ven- nadat hij slechts zijn naam had opge schreven. De politie en het leger zijn thans te Gablonz in alarmtoestand gebracht. Zij bezetten het centrum van de stad. MARIENBAD, 13 September. (Havas). Vanochtend om elf uur hebben do Hcnlein- isten het consigne gegeven, dar alle winkels moesten sluiten en het werk in de fabrieken moest worden stopgezet. Aan de huizen werd de hakenkruisvlag geheschen. Burgers, ren hakenkruisvlag om den arm, regelden gedu- ji i, Te Zandvoort is een gedeelte van een wrak aangespoeld, waarop de naam ..Snow White" te lezen staaten vermoedelijk afkomstig is van den Finschen schoener „Snow White", welke enkele weken geleden op den „Pannekoek" nabij Den Helder is gestrand. Ivorol is tandpasta en mondwater tegelijk, want het overvloedige, desinfcctcercnde schuim reinigt niet alleen Uw tanden, maar óók Uw geheel e mond. Ivorol (Nieuw recept) .Tube 60—40 en 25 c, rende twee uur het verkeer in plaats van de politie. De grootste Joodsche w inkels zijn gesloten, de eigenaars hebben zich naar Praag begeven. De openbare diensten wer den niet belemmerd. Te Hassclbach heeft een inzittende van een auto uit het buitenland- die moest stop pen, geschoten op een gendarme. Daarna schoten ook andere personen op de gendar merie. Te Nemanice hebben inzittenden van een vrachtauto, die moest stilhouden, op de gen daimerie geschoten. De politie beantwoordde het vuur. doch moest zich terugtrekken. Toen versterking aanrukte, vond men in de auto het lijk van den eigenaar. Tot degenen, die op de gendarmerie geschoten hebben- behoort de burgemeesfer van Niznice. Te Perstein werd het station bezet door Henleinisten, die de hakenkruisvlag he- schen. Op vele plaatsen zijn betoogingen gehouden. Te Bezdruzice zijn schoten gelost op de gendarmerie en een Tsj-cchischen ambtenaar Voor Uw Stofwisseling DE BLOEDZUIVERENDE MAAGVERSTERKENDE ONTLASTINGPILLEN van Dp. J. B. MEENK 40 ct. p. doosje.Verkrijgb. bij apothekers en drogisten Poolsch parlement ontbonden De president der Poolsché republiek heeft Dinsdagmiddag om twee uur een decreet uitgevaardigd, houdende de ont binding van het parlement. De verkiezingen voor de kamer zullen worden gehouden op 6 November, die voor den senaat op 12 November. Het nieuws heeft in politieke kringen te Warschau sensatie verwekt. De ontbinding van het parlement wordt n het decreet van den staatspresident ge motiveerd met de aanzienlijke wijzigingen, die zich in het binnenlandsche politieke leven sedert de laatste parlementsverkiezin geni hebben voorgedaan en door de noodza kelijkheid, die steeds sterker gevoeld wordt, in breede lagen der bevolking, dat actiever wordt deelgenomen aan den arbeid voor den staat De president zegt: „Ik achtte mij ver plicht, de kamers te vernieuwen, opdat het nieuwe parlement een betere weerspiegeling kan zijn van de stroomingen in het land". Het nieuwe parlement zal zich over de •nieuwe kieswet moeten uitspreken. LAND- EN TUINBOUW De Algem. Ned. Zuivelbond De voorzitter bepleit meerdere eenheid Zooals we gisteren reeds meldden heeft de F. N. Z. te Nijmegen de algemeene jaarver gadering gehouden. In zijn openingswoord wees de voorzitter, de heer L. F. B r i t z e 1, erop, dat de coöpe ratieve zuivelbereidingen de laatste vijf jaren een hooge vlucht heeft genomen. Hij was van oordeel, dat een veel grooter samenwer king der coöperaties noodzakelijk is. Het fe deratieve karakter van de F. N. Z. heeft gunstig gewerkt voor de aangeslotenen. Er zijn beroeringen, niet alleen door de crisis. Een der voornaamsten is wel de reeds toe nemende macht van het grootkapitaal. Hier tegen te strijden acht men noodig, doch men vergeet wel eens het grootste en beste wapen: de boereneenheid. Er hapert hier nog wel iets. Men moet zoo spoedig mogelijk weer komen tot zoo groot mogelijke eenheid. Mond en Klauwzeer Te Amersfoort en in de omliggende dorpen heerscht in thans vrij groote mate het mond- en klauwzeer. De ziekte is thans nog niet kwaadaardig. Sterfgevallen zijn nog niet voorgekomen. Te C a p e 11 e a. d. IJ s e 1 neemt deze ziek te onder het vee nog steeds toe. Telkens worden nieuwe gevallen aangegeven. Te E verdingen heeft deze ziekte ook weer intrede gedaan. Het vee van den vee houder van Eek is thans aangetast. Te Hoofddorp breidt hei' mond- en klauwzeer sterk uit. Op een veertigtal boer derijen komt deze ziekte onder het vee voor. Te Oud-Al bias zijn reeds 50 gevallen geconstateerd. Het mond- en klauwzeer laat ook de vee stapels in het Wes11 and niet ongemoeid; in vrij snel tempo breidt het aantal gevallen zich iederen dag uit. In N a a 1 d w ij k zijn thans ruim veertig gevallen; in 's-G ravenzande werden tot nu toe plm. 35 veestapels door de ziekte aangetast. Ook in andere plaatsen zijn tientallen ge vallen van mond- en klauwzeer gesigna leerd. Te IJselmondc zijn gister weer drie nieuwe gevallen aangegeven. Te Z o e t e r in e e r werden ongeveer weer 20 aangiften gedaan. Twee dieren zijn be zweken. TeZuidland zijn gister twee nieuwe ge vallen aangegeven van deze ziekte onder 't vee en wel door A. Peters en A. Oosthoek. Bijen en Coloradokever-bestrijding Men meldt ons uit Gorinchem: In de Alblasserwaard is het een slecht bijenjaar geweest. Er is weinig honig ge wonnen. De vereeniging tot bevordering der bijenteelt, afdeeling Hardingsveld—Giesen- dum, besloot den volgeuden zomer met de bijen de heidestreken op te zoeken. Door bijenhouders wordt er over geklaagd, dat de bespuiting van de aardappelvelden met loodarsenaat tegen den Colorado kever vele bijen het leven heeft gekost. UIT OOST- EN WEST- INDIE BATAVIA, 13 Sept. (Aneta). Op 19 Sept. ml het Indische eskader van Suerabaja vertrek ken voor een oefentocht ap den Indisölien Oceaan. Aan deze oefening zulten deelne men twee kruisers, een divisie torpedoboot- jagers en een divisie onderzeeërs, benevens twee groepen vliegtuigen. De oefeningen vangen aan met dag- en nacht-schietoefenin gen, waarna gezamenlijke, hoofdzakelijk tactisclhe oefeningen op dien Oceaan worden gehouden. Enkele manoeuvres zullen plaats hebben onder leiding van den commandant der zeemacht, die zich daarvoor aan boord van de „De Ruyter" bevindt. Op 12 en 13 Oct. zal de Goeverneur-Generaal de oefenin gen bijwonen. DE ZAAK-MARGADANT MAKASSAR, 13 Sept. (Aneta). De Raad van Justitie maakte hedenmorgen een aan vang met de zaak tegen twee beklaagden, nl. K. Jr.. en diens chauffeur, welke affaire ten nauwste verband houdt met de bekende za ak-Margadan t. De officier van justitie, Mr Jonkman, hield een inleiding en verklaarde, dat, bij eventueele veroordceling van beklaagden, het vonnis tegen wijlen Margadant zou kun nen worden herzien. Bij vrijspraak echter zou ook herziening niet uitgesloten zijn. Het verhoor van beklaagden verliep lang zaam. Beiden ontkenden. NVv.hJ. GILTAY ZN BOEKBINDERIJ DORDRECHT TELEF. 4991 KUNST Meesterwerken uit vier eeuwen De 30.000ste bezoeker Het bezoek aan de jubileumtentoon stelling „Meesterwerken uit vier eeuwen in het Museum Boymans te Rotterdam is de laatste dagen, in het bijzonder dank zij de openstelling des avonds, nog stijgende geweest. Een week nadat de 25.000ste be zoeker genoteerd was passeerde reeds de 1000ste belangstellende de controle: het as de kunstschilder Kees van Ameijden uit Rotterdam, die van den directeur een doorloopend toegangsbewijs tot de tentoon stelling ontving, benevens den beschrijven den en den geillustreerden catalogus. DAMMEN KAMPIOENSCHAP VAN ZUIDHOLLAND Donderdagavond a.s. zal in het Oude Raad huis te Rotterdam, de laatste ronde ge speeld worden met de volgende partijen: an FranekIdzerda, IvensHam en Coster -Bax. De afgebroken partij IdzerdaCoster is natuurlijk van he; grootste belang. Idzerda staat gunstig en als hij wint (de partij wordt "dr Donderdag uitgespeeld), dan maakt hij n prachtige kans op de eerste plaats. Hoe het ook zij, de strijd om den titel gaat nog slechts tusschen de Rotterdammers. De Haagsche speler van Franek heeft alleen nog een kleine theoretische kans, HfliwaraKssM Hoogste stand 7G6.3 te Szegedin in Hon-i garije. Laagste stand 728.6 te Sodankyla in Lapi land. Stand vanmorgen half twaalf 760.3. WEERVERWACHTING In het Zuid-Oosten meest, matige Westelij ke wind, meest zwaar bewolkt, wéinig of geen regen, iets koeler. Overigens matige tij delijk krachtige Westelijke tot Noord-Wea- telke wind, zwaar bewolkt tot betrokken, met waarschijnlijk regen, koeler. ALGEMEEN WEEKOVERZICHT Het gebied van hoogeluchtdruk op den ocean nam verder in beteekenis af. In het noordwesten op den oceaan kwam echter een nieuw gebied van hooge drukking tot ontwikkeling. De depressie over Scandina vië trok naar het noordoosten af; secundaire storingen lagen hedenmorgen over Dene marken en over midden-Engeland. Ver in het westen op den oceaan kwam een nieuwe depressie tot ontwikkeling. In Scandinavië waait een krachtige noordwestelijke wind met buiig weer. De temperatuur is hier, evenals in Schotland .aanienlijk gedaald. Op de Britsche eilanden varieert de wind tusschen noord en west. met zware bewol king en regen in midden-Engeland. Ook Denemarken valt regen. Langs de Duitsche noordkust waait een krachtige westelijke wind. Overigens is op het vaste land van west-Europa de wind meest zwak, de bewolking licht met echter veel och tendmist. Voor morgen wordt voor ons land ook afkoeling verwacht bij matigen, tijdelijken krachtigen westelijken tot noordwestelijken wind. Regen is waarschijnlijk, uitgezonderd in het zuidoosten van het land, waar de regen vermoedelijk niet van veel betee kenis zal zijn. T^F.RMOWETFRSTAND Stand vanmorgen half twaalf 18.0 C. 15 Sept. Van 's av. 7,46 u. tot 'smorg. 6.06 U FINANCIEELE KALEIDOSCOOP Op de New-Yorksche beurs heerschte er het laatste uur een paniekstemming .wel ke zich openbaarde in een aanbod van meer dan een milLioen aandeelen in nog geen uur tijd. De opening was vast. Later op den dag veranderde deze plotseling in „flauw" toen bekend werd, dat de Sudeten-Duitschers een ultimatum hadden gesteld. Toen kwam het groote aanbod ,niet alleen van handelaren doch ook door beleggerstrusts ,die een oor log en dus beurssluiten vreesden. Het aanbod van o.a. General Motors, en U. S. Rubber was zoo groot ,dat zelfs tijdelijk gestaakt moest worden. De verliezen bedroe- :n van 1 tot 7 punten. Alleen het laatste uur werden ruim 1.000.000 aandeelen verhandeld. De totale mozet bedroeg 1.700.000. Ondanks de verzending van 24 millioen gulden aan goud per Statendam is de goud voorraad van de Nederlandsche Bank niet teruggeloopen, integendeel nog met een half millioen. toegenomen en bedraagt thans f 1.481.020.000 tegen f 1.265.082.000 een jaar geleden. Toch is de afgeioopen week een drukke week geweest. De goudvoorraad in het buitenland is opgeloopen tot 210 millioen gulden dat is 32 millioen meer dan de vorige week. Het saldo van „anderen" is met 16 millioen teruggeloopen tot 700 millioen ,wat wijst op eenige oppotterij. Door de nog toenemende groote vraag dollars is de koers hiervoor te Londen nog hoog, nl. 4.804, dus iets lager dan eer gisteren. De Fransche franc en de gulden bleven op gelijk peil. Door het Rotterdamsche Beleggings- Consortium is een voorstel voor de eerstvol gende aandeelhoudersvergadering ingediend om het nominale kapitaal van 10 millioen, dat reeds geheel geplaatst is op 25 millioen gulden te brengen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 2