ïcdÈOD Een rustige dag in de hoofdstad DEELZENm^^< ZATERDAG 10 SEPTEMBER 1938 DERDE BLAD PAG. 9 Vele adressen van hulde en gelukwensch aangeboden Prinses Juliana bij de „Joodsche Invalide" Prachtig kinderfeest in het Stadion AMSTERDAM, 10 September, 's Is gisteren een rustige dag ge- weest. Het belangrijke feit was na tuurlijk de eere-promotie van H.M. de Koningin, maar verder hadden er geen schokkende gebeurtenissen plaats. Dus was het vandaag een goede gelegenheid om adressen aan te bieden, en daarvan is dan ook zeer druk gebruik gemaakt. Onder andere heeft H.M. de Koningin in de morgenuren drie oud-voorzitters van den Volksraad ontvangen, die een adres van hulde en gelukwensch kwamen aanbieden namens dien Raad. Prinses Juliana heeft een lang durig bezoek gebracht aan „De Joodsche Invalide", Prins Bernhard heeft eveneens enkele bezoeken af gelegd en in de avonduren is ten Pa- leize een promotie-diner gehouden- 's Middags is voor de jeugd een prachtig feest in het Stadion geor ganiseerd. Hulde en gelukwensch namens den Volksraad H.M. do Koningin heeft gisteren in het Pa leis op den Dam ontvangen Dr J. C. Ko ningberger, Prof. Mr H. Neytzell de Wilde en Dr J. W. Meyer Ranneft, allen oud-voorzitter van den Volksraad van Nederlandsch-Indië ter aanbieding van adres van hulde en gelukwensch bij H. M.'s veertigjarig regeeringsjuibileum. Dr J. C. Koningsberger heeft bij deze ge legenheid een'rede gehouden, waarin hij zei- 'de, dat de Volksraad van Ned.-Indië behoefte gevoegde Hare Majesteit bij Haar jubileum zijn eerbiedige hulde en zijn welgemeende gelukwen&chen aan te bieden. Gezien den yerren afstand heeft de Volksraad aan zijn, in Nederland wonende oud-voorzitters de vereerende opdracht doen toekomen, aan Hare Majesteit de schriftelijke vertolking dier gevoelens aan te bieden, zooals die is neergelegd in een adres van hulde en geluk wensch, dat Spr. voorlas. In dit adres wordt o.m. gezegd: Met gevoelens van dankbaarheid en vreug de brengt de Volksraad van Nederlandsch- Indië Uwer Majesteit hulde en biedt hij haar zijn eerbiedige gelukwenschen - den dag, dat veertig jaren zijn voorbijgegaan sinds zij den troon Harer Vaderen besteeg. Gedurende de vier decenniën van haar bestuur wisselden voor- en tegenspoed in de verschillende staatsdeelen elkander af, waar bij Uwe Majesteit, ook wat de overzeesche gewesten betreft, herhaaldelijk deed blijken van haar hartelijk medeleven met het wei en wee harer onderdanen., De Volksraad, overtuigd zich tot tolk te maken van alle volken en rassen, die dit deel van het Koninkrijk bewonen, spreekt do bede uit, dat hooger bestier Uwe Majesteit tot in verre toekomst moge behoeden, tot heil van land en volk. Het college veroorlooft zich, hieraan zijn 'diepgevoelde wenschen te verbinden voor het bestendig geluk van Uwe Majesteit en haar huis. Tenslotte wees Spr. nog op de blijkbaar symbolische beteekenis van het fe:t, dat de samenstelling van dit adres was opgedragen aan een commissie van drie ledlcn, van wie een van Nederlandsohen, sen van Javaanechen en een van Ghinee- ichen landaard. Na deze rede heeft H.M. de Koningin de drie heeren bijzonderen dank betuigd voor de aanbieding van dit adres. Prinses Juliana bezoekt De Joodsche Invalide Prinses Juliana had den wensch te ken nen gegeven een bezoek te brengen aan de stichting „De Joodsche Invalide", waarvan, zooals bekend, het nieuwe gebouw vrijwel gereed is. Te kwart over elf gisterochtend reed een open hofauto voor aan den hoofdingang van de J. I. aan het Weesperiplein. H.K.H. werd daar verwelkomd door den voorzitter stichting, Dr Kecsing. Begeleid door den directeur van de Jood sche Invalide betrad de Prinses met haar ge volg en het bestuur der stichting de Syna goge, waar het koor der groote synagoge on der leiding van den heer S. H. Englan- d e r den welkomstzang: „Gezegend dde daar komt in den naam des Eeuwigen", ten ge- hoore bracht De opperrabbijn van Amsterdam, de wel eerwaarde heer L. H. Sarlouis, opende vervolgens de heilige arke, waarop het gebed voor het Koninklijk Huis werd gezongen. Nadat de arke was gesloten en de aan1 zigen hadden plaats genomen, zong het koor Psalm 90: „Want Gij Eeuwige Die in den hooge uw woning hebt gevestigd zijt mijn toevlucht". Hierna werden de Prinses en haar gevolg, rondgeleid door het nieuwe gedeelte van het gebouw, waarbij H.K.H. zich ongedwongen temidden van de patiënten begaf, zich velen hunner liet voorstellen en naar hun omstan digheden vroeg. Namens de verpleegden werd door de oud ste, 92-jarige mej. Kinsbergen, een tuil bloe men aangeboden. Roerende hulde Groote belangstelling betoonde H.K.H. voor de verschillende werken welke er door de patiënten worden verricht, en het was haar een zichtbaar genoegen van een der patiën ten een blinden man. een keurig geweven Smyrna karpet ten geschenke te mogen ont vangen. Geroerd dankte de Prinses voor deze hulde. In de bestuurskamer heeft de voorzitter van de stichting, dr Keesing een toe spraak gehouden, waarin hij de Prinses dank zegde voor Haar groote belangstelling. Voorts zeide Spr.: Het bestuur van „De Joodsche Invalide" heeft mij opgedragen Uwe Koninklijke Hoog heid wel eerbiedig te willen verzoeken ons besluit, om de zaal, grenzende aan onze Ju- liana-zaal, den naam van Uw Kind, Neder- land's spes patriae, de jonge Prinses Beatrix te mogen geven. Prinses Juliana zeide hierop dat zij het buitengewoon aardig vond dat een der be langrijkste zalen in het nieuwe gebouw naar Haar dochtertje wordt genoemd. Fruitmanden voor alle zalen Het behoeft nauwelijks gezegd, dat de paar honderd verpleegden van de stichting het be zoek van de Prinses zeer op prijs stelden. En de vreugde straalde van de gezichten dei genen, die hier hui) levensavond slijten. De Prinses had de aardige attentie gehad voor alle zalen fruitmanden te zenden, dii met bloemen waren georneerd. Een zeer groote menigte stond voor het ge bouw te wachten tot dal de Prinses weer d. Inrichting zou verlaten. Op een tribune stond een kinderkoor opgesteld van de vcr- eenaging „Mogein Dowied", onder leiding van den heer Englander, dat de Prinses het lied „Oranje en Israël'', muziek van Israel Olman en tekst van mej. Ruth Sarphati, toe zong. Nadat de hooge bezoekster van het bestuur der Joodsche Invalide afscheid had genomen en in haar auto plaats had genomen, zong het koor het Wilhelmus, dat spontaan dooi de zeer groote menigte werd overgenomen. Een luid gejuich steeg aan het einde op, cn onder stormachtige toejuichingen van het publiek reden de Prinses cn haar gevolg naar het Paleis terug. Kinderfeest in het Olympisch Stadion Gistermiddag is in het Olympisch Sta dion te Amsterdam een groot kinder feest gehouden, aangeboden door de ver- eeniging tot veredeling van het volks vermaak en de maatschappij „Het Neder- landsche Sportpark" en georganiseerd door d.jn Amsterdamschen Oranje jeugd bond. Meer dan veertigduizend kinderen vulden de zittribunes en vervulden de lucht met een gejuich als slechts zelden, zelfs niet bij de meest .spannende voet balwedstrijden, binnen de muren van het Olympisch Stadion weerklinkt. Het was dan ook een uiterst dankbaar en ten vol le in feeststemming verlcoerend publiek. De kinderen, waarbij vele direumeesen van voorbereidende en laagste klassen dei- lagere scholen, hadden een uitbundig plezier in alles, wat het programma bood en dat was voor de meesten, die zelden of nooit een dergelijk feest hebben bijgewoond, rijkelijk veel. Het programma bevatte o.a. paarden wedrennen, optreden van acrobaten, acroba tiek op motorfietsen en greyhoundraces, een nouveauté, die bij het jeugdige publiek ten zeerste in den smaak viel. Verder w een ballonwedstrijd, waarbij tweeduizend ballons werden opgelaten en vermaakte zich uitbundig met de acrobaten op motor fietsen, een voorstelling van geeostumeerde tar.demrijders, een spuitbalwedstrijd e: optreden van clowns, die groote vroolijkheid wisten te brengen onder liet reeds zoo vroo- lijk gestemde publiek. BLOEDZUIVEREND werken BOOM's Laxeer- Uijm-, Gal-, Maag-) pil- m. Deze pillen zijn zui- ver plantaardig en ver drijven overtollig gal en tlijm. Ze werken zacht, bevorderen een goeden stoelgang en zijn goedkoop. Prijs per doosje niet 15 pillen 17yiz ct, 30 pillen 31 et, met 50 pillen 57 et. D E V E O Buikgordels, soepel en gemakkelijk Goed wasehbaar Alleen-verkoopr Wester-Apotheek Deveo-Depót Fa. C. Roosen Zn, Het kinderfeest in het stadion te Amsterdam werd Vrijdag een feest van veel jolijt. Het oplaten der ballons was een der hoofdattracties stratie gaf en jollenzeilers belicht werden door schijnwerpers. Het was geweldig vol. DE LAATSTE GROOTE DAG Vandaag is het de laatste groote feestdag, weer een hoogtepunt in de feestelijkheden. In de morgenuren heeft H.M. de Koningin een jubileumtentoonstelling in „Arti et Ame- citiae" bezocht, waar geëxposeerd is bet beste werk, dat vrouwen tijdens de afgeloo- pen 40 jaren op het gebied van schilder- en beeldhouwkunst tot stand brachten. ZONDAG 11 SEPTEMBER HILVERSUM I. 1875 M. 8.55 VAjlA. 10. 12.00 AVRO. 5.00 VARA. 8.00—lli.O 8.55 Gram.muziek. 9.00 Berlj bouwpraatje. Promotie-diner ten Paleize Naar aanleiding van Haar benoeming ho noris causa tot doctor in de handelsweten schappen, heeft de Koningin gisteravond ten paleizo een promotie-diner gegeven. Daarbij zaten aan: burgemeester de V 111 gt als pre sident-curator der universiteit van Amster dam, en Mr P. 011 e n, secretaris van hei college van curatoren, de rector-magnificus, Prof. Mr Dr H. F rij d a en de secretaris van den Academischen Senaat, Prof. Dr A. W. de Groot, alsmede de voorzitter en de sec retaris van de faculteit der economische we tenschappen, Prof. Mr Dr N. W. Posthu mus en Prof. Dr B. J. O. S c li r i e k e. Aanbieding adressen en huldeblijken Gistermorgen zijn vele adressen en hulcïe-J blijken ten paleize overhandigd. Voorts kwaj- men bij het Paleis aan een estafettelooper met een oorkonde uit. Groningen en een ed- tafettelooper van de Nederlandsche jeugd Gent. Op initiatief van twee agenten is onder de politie een inzameling gehouden teneinde H.M. bloemen aan të bieden. De collecte had tot resultaat dat een bijzonder groote en fraaie bloemenmand, gevuld met Ixova's, eij waaraan linten in de Amsterdamsche kleu ren met passenden opdruk, aan de Koningin kon worden aangeboden. Deze vereerende taak viel hedenmorgen den beiden initiatiefnemers, den heeren II ar tog en v. d. Poel, te beurt, welke van H. M. persoonlijk een dankbetuiging voor deze hulde van de politie hebben mogen aanvaarden. Avondfeest op den Amstel Op den Amstel tusschen de Hoogesluis en de Amstelbrug is een avondfeest georgani seerd. Evenals vorige avonden waren de Amsteloevens geïllumineerd en in de hoo rnen thans bovendien lampions opgehangen. Tusschen S en half 9 voer een stoet van verlichte vaartuigen in Kiellinie van de Berlagebrug tot de Hoogesluis, en vandaar verder door eenige grachten, heVwelk een mooi effect opleverde. Tot slot werd op een vlot Bengaalsch vuur afgestoken, terwijl in den loop van den avond de brandweerboot „Jan van der Heijden" een verlichte demon- Feest in het Stadion Hedenmiddag is H. M. de Koningin een groot Stadionfeest aangeboden, hetwelk be gon met een concert van 14 muziekcorpsen, ter sterkte van 500 man, onder leiding van den dirigent B.-D. Peters. Daarna hebben ongeveer 1200 zangers en zangeressen, leden van vier oratorium-ver- eenigingen en van 't mannenkoor „Apollo" H.M. een zanghulde gebracht, gevolgd door •en ballet. Historische optocht Ten slotte trok een groote historisch-alle gorische optocht langs de Koninklijke loge. Deze optocht, georganiseerd door het Cen traal Comité van 42 Oranje- en Nationale Organisaties te Amsterdam, bestond uit 20 fraai geeostumeerde groepen en vele praal wagens. Achtereenvolgens defileerden voor H. M. de Koningin: Gij&brecht van Amstel en do zijnen; een jachtstoet van Floris V; de Bourgondische tijd; Karei V; Willem Oranje met Geuzen en anderen, die de be vrijding uit Spanjes overmacht hielpen tot stand brengen; Maurits, Willem Lodewijk en de 0. I. Compagnie; de gouden eeuw, voorgesteld door Fred. Hendrik en zijn lijd, de vroedschap van Amsterdam, schilder kunst, bouwkunst, wetenschap en letter kunde; de Koning-Stadhouder; de 18e eeuw; de nieuwere tijd. van 1813 tot Willem III; al legorische groepen uit de elf provinciën; Oost- en West Indië en ten slotte het Schip van Staat, symbool van de eenheid des Rijks. Nadat het défilé in het Stadion was be ëindigd, trok de stoet door een groot deel van Amsterdam Zuid om in het Stadion te worden ontbonden. Prins Bernhard bezichtigt bierbrouwerij AMSTERDAM, 10 September. Vergezeld van zijn adjudant den kapitein J. K. II. de Roo van Alderwerelt, heeft Z.K.H. Prins Bernhard gisteren een bezoek gebracht aan de Heinekcn's Bierbrouwerij in de Eerste van der Heistraat te Amsterdam. Telef. 34603 VPRO AVRO. 9.05 Tuin pm 9.30 Gramofo< „Van Staat en Maat Berichten. 10.00 Zondagsschool. 10.30 Ne- derduitsch Hervormde Kerkdienst. 11.50 Toespraak „Nog twee weken". 12.00 woord van de week. 12.05 Orgel en viool. 12.30 Sehilderiibespreklng. 12^45 De Twilight aders solist ■serie. 1.50 Gram.muziek -. 2.30 Vloolvoordi 3.00 Het omroeporkest gram.muziek. 4.30 Gi ANP en mededeelingen. 9.30 Het ANP >k. 7.00 Gram.muziek. 7.30 Novl- t m.m.v. - solisten. - 8.00 Berichten 8.15 Het- Residentie- Soliste. 9.15 imentsorkest m.m.v. de Avro- „International Three". *0.80 Gramoföonmuzlek. 1" ANP. Hierna tot 12. orkest (e.o.) HILVERSUM II. 301,5 en 415.5 M. 8.30 KRO. 0.30 NCRV. 12.15 KRO. 5.00 NCRV. 7.4 KRO. 8.30 Morgenwijding. 9.30 Gewijde muziek, (gr. pL). 10.20 Doopsgezinde dienst. Hierna orgelconcert 12.15 KRO-Or- kest (1.001.20 Boekbespreking). 2.00 Vra- genbeantwoordSng. 2.45 Gram muziek. KRO-orkest m.m.v. soliste. 4.00 Gras ziek. 4.15 Ziekenlof. 4.55—5.00 Gram.muziek 5.05 Geref. Kerkdienst. Hierna Org-elconc 7.15 Gewijde muziek (gr. pl.) .7.45 Cause namens de Nationale R. K. Commissie v< Jeugdwerkloozenzorg. 8.05 Berichten ANP mededeeUngen. 8.15 Reportage ter gelegen heid van het 49-Jarig Regeeringsjubileui van H. M. Koningin IVilhelmina (gr.op- namen). 9.30 Radiotooneel. 10.30 Berichten ANP. 10.40 Epilocg. 11.0011.30 Esperanto- Ie:" DROITWICH 1500 M. 12.35 Zigeunerorkest 1.20 Orkest 1.50 Kwintet 2.20 Orkest 3. Tango-orkest. 4.00 Piano. 4.20 Zang. 4. De Alphas. 5.20 Causerie. 5.40 Strijkkwartet 6.20 Filmpraatje. 6.35 Sextet 7.10 Orkest 8.15 Kerkdienst. 9.25 Radiotooneel. 10. Orkest 10.50 Epiloog. RRUSSEL. 322 cn 4S4 M. 322 M.: 10.20 Zang orgel.-12.20 en 1.30—2.20 Orkest 3.05 Koi 3.50 Koor. 5.50 en 6.20 Ork. koor. 10.30 Orkest. 11.20 Concert Orkest 484 M.: 10.20 Orkest. 10.50 Orgel. 11.05 Con cert 11.35 Piano. 11.50 Concert 12.50 en 1-39 Orke.t 2.20-2.35 S 10.0010.20 'nl. VPRO? 8.00 Gram muziek. (Om 8.18 >richten). 10.00 Morgenwijding. 10.20 De- matle. 10.40 Cello en Plano, 11.10 Vervolg ■clamatie. 11.30 Orgelspel. 12.00 l" (Om 2.15 bericht-en). 12.45 VARA-or» 1.301.45 Gran >k. 3.00 Declai 3.30 Fianovoor- 1.00 Gram.muziek* 4.305.00 Voor de kinderen, 5.05 Gram.mu ziek. 5.45 Orgel en Zang. 6.15 Gram.mu ziek, 6.30 Muzikale Causerie en gram.mu ziek. 7.10 Causerie „1938 Het begin der kortegolfperiode". 7.30 Trlo-ccncert 7.50 Gram.muziek. 8.00 Herhaling S.O.S.-Berich ten 8.03 Berichten ANP. 8.10 VARA-Orkest 8.45 Declamatie. 9.00 Vervolg concert' 9.30 „Fantasia". 10.00 Berichten ANP. 10.05 Gram.muziek. 1Qu30 Accordeonaextet 10.50 —12.00 Gram.muziek. LVERSUM II. 301,5 M. en 415.5 M. NCRV- Uttzeudlng. 8.00 Schriftlezing. meditatie lukwenschen) 10.30 Morgendienst 11.00 8.15 Berichten, grammuzlek (9.309.45 ge* lukwenschen. 10.30 Morgendienst 0 11.0 Christelijke lectuur. 11.30 Gram.muziek. 12.00 Berichten. 12.15 Gram.muziek. 12.30 De Goollanders. In de pauze: gram.muziek. 2.00 Voor de seholen. 2.35 Gram. muziek. 4.45 Grai kamerplai luziek. 3.45 Bübellezln_. lek, 5.15 Kinderuurtje, 6.20 .muziek. 6.30 Vragenuur (7.007.15 Berichten). 7.45 Reportage, eventueel gra- mofoonmuziek. 8.00 Berichten ANP, herha ling S.O.S.-berichten. 8.15 Leger des Heil» samenkomst. 9.15 de Vedelaars. 10.00 Be richten ANP. 10.05 Zang met pianobegelei ding. 10.45 Gym ziek. 11.25 Gr Schriftlezing. DROITWICH. 150O o. 12.55 Orkest. 2.35 Piano. 3.20 OrkestT" Zang aan de vleugel, 4.35 Causerie. 6.20 Fluit. 5.40 Sextet. 6.45 Zang en Plano. 7.20 Band. 8.05 Pianosoli. 8.20 Causerie. S.Sï Symphonieorkest. 9.40 Zangers. 10.40 Orkest 11.30 Band. BRUSSEL 322 en 484 Meter. 322 metei 1.30 Orkest 2.20 Concert. 8.20 Cabaret meter. 12.50 en 1.30 Orkest 2.20 Con- 6.35 Orkest 8,20 Operette. 8.50 Sym. .25 Zang. 11.50 Orgel* .2.5(1 1.35 Radiotooneel. WALDORP RADIO het toestel met haarscherpe selectiviteit. N.V. WALDORP RADIO DEN HAAG UIT DE A.R. PARTIJ A.R. Gemeentebestuurders Jaarvergadering te Utrecht De derde jaarvergadering van' Het Ver band van A.R. Gemeentebestuurders in Ne derland zal D.V. op Maandag 19 September; a.s. des voormiddags te elf uur in het Jaar beursgebouw te Utrecht worden gehouden.- In de middagvergadering, welke om 2 uur; aanvangt, hoopt Prof. Mr. P. A. Diepe n- horst te refereeren over het onderwerp? „Gezinspolitiek". Naar wij vernemen is deze vergadering niet alleen toegankelijk voor de leden van de Vereeniging „Groen van Prinsterer" en van de provinciale vereenigingen van A.R* Gemeentebestuurders, maar ook voor een ieder, die zich interesseert voor de boveoge- noemde organisatie en het onderwerp dat behandeld zal worden. Met het oog. op de komende gemeente raadsverkiezingen mag verwacht worden* o'at er voor deze vergadering meer dan ge wone belangstelling zal bestaan. ^.VATtlgfjÈtHS Maandag beginnen we met een nieuw feuilleton onder boven-! staanden titel. De heer G. van Teylingen heeft met zijn vorig feuilleton „Alle hens" reeds een goeden naam gemaakt en die doet hij met dit nieuwe verhaal alle eer aan. De schrijver, als geen ander bekend met het lief en leed van 't zeemans-! leven, beschrijft op spannende en treffende wijze eenige zee* reizen van een jong matroos, 't Is een verhaal vol avontuur, van verre reizen, en zelfs van schipbreuk, terwijl ook voor de liefde een plaatsje is ingeruimd. Wij twijfelen er niet aan, of dit nieuwe feuilleton, dat door een Nederlandschen auteur speciaal voor ons blad werd geschreven, zal bij onze lezers weer zeer in den smaak vallen. 'G.R VAN DERENDE Kt ;(76 Slot) Toen Stijn en Gijs thuis kwamen vonden ze Sijke op Tinus' knieën zitten, iets wat ze'nog nooit gezien hadden. Nu mocht dit vanzelf. Aart was al naar bed, die moest er weer vroeg uit. Bij 't uitspannen van de Witvoet hielp Lien, Hein de Grauw. Samen brachten ze 't paard op stal. Hein leidde het dier in 't donker hok. Lien lichtte bij met de lantaren. Toen hij 't deurtje gegrendeld had en ze beiden in de hooge ruimte van de schuur stonden, zei Lien, zonder inlei ding: „Heèn, gij het Stijne vanaovend geholpe, hur". „Ik zij erg blij, det gij det zegt, Lien'. Ze gingen naar buiten. L^ng lag Lien Driewegen wakker. André of Hein? Ach, 't was waar, nog nooit had een van die twee de groote vraag gedaan, maar dat lag aan haar immers. Ze wist. ze voelde hun verlangen. En nu op dezen bewogen Zaterdagavond was de eene weggegaan, die een belofte niet kon inlossen en de ander de ander was een boergeen man als ze vroeger eens had gewenscht, maar dien God haar had ontnomen in Zijn onbe grijpelijke zorg, en ook niet als André. Maar hij was oprecht en haar hart ging uit naar iemand, die wilde leven als zij zelf. In diepe afhankelijkheid van God en met de hoop op het groote geluk. Nu had ze Hein gezien in zijn gebed en ze had hem hooren troosten. Iemand, die Stijn wist te bemoedigen moest 't haar ook kunnen als 't noodig was. Nog wankelde haar hart tusschen die twee en klaarheid was er niet. Zou God geen wonder kunnen doen aan André? 't Gemakkelijker leven lokte haar, vrijheid en de omgang met andere menschen dan zij gewoon was. Doch dan was er ineens voor haar oogen de lichtelijk spottende uitdrukking op André's gezicht, als ze eens iets doms zei. En Hein? Ach, was hij niet haar gelijke? Schuwde ze het werk? Nee, ze was er bij groot geworden. Bovendien, wien ging het nu beter dan de boeren? Gertrui, naast haar, prevelde in haar slaap. Gijs en Stijn sliepen dien nacht niet en de Zondagochtend stond reeds schemerig over den polder, toen ze nog praatten over de groote zegeningen. Ze waren beiden boordevol dank baarheid en in de donkere bedstee, waar ze eikaars hand hielden, was iets van de vreugde van hen, die hun leven hebben gegeven in de hand des Heeren. Een groote teleurstelling was het voor hen, toen de Beems- kanter in het eind van de week vermeldde, dat tot beambten aan de Buitensluis onder Grondel benoemd waren, totaal vreemde menschen. Eerst was er in Gijs' een heftige verontwaardiging tegen Vermeer, maar „Stijn", zei hij zacht, „vrouw, we motte niks zegge, want alle dingen kommen, zooals Hij ze wil, war. Wij kanne nie dwinge, allieen mer bidde, det 't nog is goed komt". ,,'t Zal ze zoo tegevalle, det Sijke, went ze wou zoo gère trouwe en in zun mooi huis". „Is 't er dan in un aauw, schieef gezakt huske gin geluk te veinde? „Jaodet wel". Lindert wist door Lien al van de verkeken kansen voor Tinus, maar hij had gezwegen tot de krant de namen der benoemden vermeldde. Toen kwam hij: „Heur is, Gijs, ik wies 't al van 'n Zaoter- dag aaf. 't Is niks hur. Wil ik oe is wet zegge, en daor kande vaast op aonEs Tinus wil kan 't ie in 't vurjaor op 't watterrresientje komrae, det in de plek komt van de meu- Icn van Bas Smuikers, die ge wel kint. Prat er mer is over". „Lindert", zei Gijs uit den grond van zijn hart, „wet hebbe we oe toch veul te daanke, mieex es ge wit, hur". De boer maakte een afwerend gebaar. „Witte wet 't is, Gijs, wij zijn op de wèreld om mekaore es broeders in Christus te zijn, det motte wij ook laote zien en nie allieenig zegge". Toen Tinus en Sijke in de maand April met Linderts gerij naar het nieuwe stoomgemaaltje werden gereden, na 't maal in de hofkamer, stonden Lien en Hein de Grauw aan de poort naast elkaar. „Nou wij Lien", zei hij. Ze greep zijn arm en samen gingen ze terug het huis in. 't Was een vroege lentedag. Alles beloofde mooi te worden, 't Ging de boeren voorspoedig. Er was geluk op den Elzenberm. Gijs en Stijn wisten hun oudsten goed verzorgd. Lijntje en Lindert zagen 't terugkeerend geluk in Liens oogen. In de groote wereld, waarvan slechts schaarsche berichten uit 't Beemskantertje tot de Elzenbermers doordrongen, waren duistere machten bezig om 't geluk van duizenden en millioenen te verstoren. „Stijn", zei Gijs dien avond, „alle dinge zijn in Gods hand miens, enze zijn er goed vertrouwd, hur". EINDE

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 9