WRATTEN? H|F VERRUCOL ZATERDAG ïo SEPTEMBER 1938 TWEEDE BEAD PAG. 5 l0oUijde^g- VERWIJDER ZE DEFINITIEF MET ^paren bevordert Volkswelvaart' NUTSSPAARBANK BREDA CATHARIN ASTRAAT 15 Renteberekening 2.7 's-jaars Vanaf den Haagschen Toren De vacantie is voorbij. De arbeid roept weer. Gesterkt door de vreugde. £en be langrijk plan. NU de Septembermaand eenmaal goed en wel is ingezet, is tevens een einde gekomen aan den vacantietijd. Op een stad als Den Haag drukt een periode als welke thans aóhter ^ns ligt, steeds tweeërlei stem pel. Het eene is dat van een intocht en het ander dat van een uittocht. Niet weinige, stedelingen plegen hun woonplaats voor korter of langer den rug toe te keeren, maar daartegenover staat, dat men op allerlei min of meer markante punten gezelschappen kan aantreffen, die vlijtig achter een gids aanstappen of ijverig in een Baedeker neuzen, ten einde op een van beide wijzen ingelioht te worden over het roemruchte verleden van de Residentie. We vermoeden zoo, dat de sdhaal van de bewoners in evenwicht blijft, in elk geval kan men niet zeggen, dat de straten een beeld van leegheio en verlatenheid vertoonden. De kinderen overtreffen hun ouders dit jaar meer nog dan anders in het houden van va cantie, én ook bij ons b :eft de kinderver lamming tot gevolg, dat de scholen de deuren nog even (of misschien voor gerui- men tijd) gesloten houden. Deze vrijheid van de jeugd is echter het eenige element, oat ons herinneren kan aan de dagen van arbeidsloosiheid, die den werkenden plegen te worden toegekend. En nu is dan dus het nieuwe seizoen weer aangebroken. Verwacht wordt, dat de in den zomer opgedane krachten zullen worden omgezet in tast- of zichtbare resultaten. Dat geldt voor heel het leven, niet alleen, voor het dagelijksch beroep, maar ook de „bijzondere" werkzaamheden, hetzij we die onderbrengen onder het deftige woord „functie", hetzij we er geen speciale be naming voor hebben. Het vereenigingsleven In al zijn schakeeringen, zidh openbarend op politiek of sociaal terrein, op het gebied van jeugdvorming, kennisverrijking en kunstgenot, ja wat niet al?, maar niet het minst het kerkelijk lidmaatschap heeft recht op onze daadwerkelijke belangstelling. Den Haag biedt een reeks van organisa ties met velerlei doelstelling, en daaronder nemen de Christelijke niet de minste plaats in. Zal ook ditmaal uit de wervende en op bouwende kracht blijken, dat de vacantie niet tevergeefsch is geweest We schreven over de plaats van de Chris telijke vereenigingen in ons hofstedelijk leven. Zij weten, dat in isolement veelszins het wezen van haar kracht ligt in het beroep op en het zich houden aan het be ginsel. Maar dat dit isolement met botte afzondering weinig van doen heeft is wel duidelijk getoond in de blijde feestdagen, die nu zoo goed als tot het verleden behoo- ren. In de vreugde van de herinnering heeft ons volksdeel hartelijk gedeeld, ja, wat meer is, van stonde aan heeft het in de wijze, waarop de blijdschap tot uiting kwam. :n belangrijk aandeel gehad. Zooeven hebben we nog eens gebladerd in het omvangrijke feestprogramma, dat nu welhaast zijn dienst heeft gedaan, en daarbij zijn we wederom sterk getroffen door het groote aantal Christelijke vereenigingen, hetwelk b.v. aan de aubade voor de Kor ninklijke familie luister bijzette. En ook voorts ware niet weinig te vermelden. Hierop wijzen we niet ter onzer verhoo- vaardiging. 7/e hadden niet anders gedacht, of het ^ou zoo gaan. Ook is het goed. te bederiKen, dat Oranje aan geen partij of richting in 'het bijzonder toebehoort. Maar de activiteit der onzen is toch wel een reden tot oprechte vreugde en getuigt weer, hoe de beschuldiging van schotjesgeest en der gelijke artikelen hoogstens zeer betrekke lijke waardij kan hebben. De blijdschap der feestdagen heeft liet weinig versterkt, hoe vermoeid van hPt juichen en zingen men des avonds misschien thuis kwam. Dat de Residentie gedenken kan, is wel weer zonneklaar aan den dag getreden. De Hagenaars zullen met name geen klein deel hebzen uitgemaakt van de naar schatting 600.000 menschen. die bij den vlootschouw te gast zijn geweest. Getallen plegen ons niet veel meer te zeggen, juist omdat we er zooveel te slikken krijgen. Maar dit cijfer van zes maal hon derdduizend doet toch even tot bezinning komen. De vraag naar de beteekenis van de individueele persoonlijkheid wordt, zoo men enkele uren zich temidden van zulk een nu eens werkelijk onoverzichtelijke menigte bevindt, inderdaad drukkend. Individu en gemeenschap, het zijn twee polen, waarnaar versoheidene schrijvers van naam de problemen van onze dagen willen indeelen. Den schijn heeft het, of de weeg schaal daarbij tegenwoordig naar den kant van de massa omslaat. Des te verblijdender is het wanneer zoo nu en dan eens de enkele mensch naar voren. komt. Dat geschiedde voor eenige dagen, toen 5 beide raadsleden, Prof. Ir. C L. van der B il t, tevens wethouder, en W. Drees, op een 25-jarig lidmaatschap van het college der vroede vaderen kooiden te rugzien. En dat geschiedt ook, nu de plan nen vasten vorm krijgen, die de oprichting beoogen van een standbeeld voor Olden- bamevelt in de Residentie. Het zijn nog slechts plannen, en voornemens dienaan gaande bestaan er reeds vele jaren. Maar de laatste berichten spreken van „binnen kort" Oldenbamevelt heeft bijzondere aandacht gehad voor de Maasstad en voor de Hofstad. Rotterdam heeft zijn beroemden pensión- naris geëerd met het plaatsen van een forsoh standbeeld in den gevel van het stadhuis, 's-Gravenhage wil het goede voor beeld thans blijkbaar volgen. Of wil men wachten tot 1947, het jaar, waarin het vier /en geleden zal zijn. dat de groote Joh an te Amersfoort het licht zag? TORENWACHTER. De wilde staking van de Atam- chauffeurs te Den Haag Comité van actie ontbonden 's-GRAVENHAGE, 10 September. De sta kende A.T.A.M.-chauffeurs hebben met alge- meene stemmen besloten hun comité van actie te ontbinden, zich bereid te verklaren gezamenlijk den arbeid te hervatten en het volste vertrouwen uit te spreken in hun or ganisaties. Zij hebben de hoofdbesturen hunner bon den verzocht bij de verdere afwikkeling van het geschil bemiddeling te verleenen. De hoofdbesturen der drie betrokken Trans portarbeidersbonden, de Centrale Bond, de R.K. Bond en de Christelijke Bond. besloten aan dit verzoek gevolg te geven. Zij hebben zich bereids met den rijksbe- middelaar en de directie van de A.T.A.M. in verbinding gesteld. Ned. Koopvaardij dankt de Marine Geschenken der Nederlandsche reeders Overdracht aan boord van de „Tromp" AMSTERDAM, 10 Sept. Aan boord van de „Tromp", de nieuwe flottieljeleider der Kon. Mar. die, dicht bij den kruiser „Sumatra" feestelijk gepavoiseerd in de Amsterdamscho haven aan het Steenen Hoofd ligt, hebben gisteren de Neder landsche-Reeders uiting gegeven aan de dankbaarheid, welke hen jegens de Ma rine bezielt, voor de bescherming welke Nederlandsche oorlogsschepen d§ koop vaardij verleenen in de Straat van Gi braltar. Een dertigtal leden van de Reedersveree- niging onder wie de directeuren /an bijna alle belangrijke Scheepvaartmaatschappijen, werd aan boord ontvangen en verwelkomd door den commandant van de „Tromp", ka pitein-ter-zee Doorman. Tegen elf uur verzamelden de gasten en de etat-major zich op het achterschip en werden de manschappen eveneens „achtei- uit" geblazen. Toen alle hens bijeen waren trad de voor zitter der Nederlandsche Reedersvereeniging de heer J. G. A. Fontein, naar voren tot het spreken van een kort woord. Dit is de eerste keer zoo zeide hij dat de Nederlandsche Koopvaardij haar gevoe lens jegens de Marine door het aanbieden van een geschenk vertolkt, een daad, waar mede zij uitdrukking wil geven aan do ge voelens van vriendschap, welke zij jegens, de Marine koestert en tevens aan de gevoelens van groote waardeering voor de uitstekende wijze, waarop de Marine de Nederlandsche Koopvaardijvloot hulp verleent in de Straat van Gibraltar. Het geschenk, dat de leden van de Neder landsche Reedersvereeniging U aanbieden, bestaat uit tafelzilver voor commandant en officieren, benevens een radio en electrische gramofoon voor alle opvarenden. Spr. hoop te, dat het tafelzilver zoowel in binnenland als buitenland zich in een veelvuldig ge bruik zal mogen verheugen en dat de radio voor een dagelijksch contact met 't moeder land zal mogen zorgen en bijdragen tot een goede stemming aan boord. De chef van den Marinestaf, vice-admi- raal Fuerstner noemde het een voorrecht hier namens de Marine de aangeboden ge schenken te mogen aanvaarden. Spr. eindigde zijn dankwoord met een drie werf hoera op de Koningin, waarmee genoo- digden en opvarenden luide instemden. INSTALLATIE BURGEMEESTER VAN DEN HAM (O) De installatie van den nieuw-benoemden burgemeester van Den Ham (O.), de heer G. Bramer, is vastgesteld op Donderdag 15 September a.s. in een openbare Raads zitting die des middags twee uur wordt ge houden. Er is een commissie gevormd, die de ont vangst zal regelen. Het voornemen bestaat, den heer Bramer vanaf het station te Vroomshoop af te halen en een feestelijke i ontvangst te bereiden. AAN 'T WERK 't Lijkt alweer zoo lang geleden Dat wij ter vacantie reden En de vlotte zomerpret Aan het strand' werd ingezet. En toch is 't pas veertien dagen Sinds we met een volle wagen Met een grimlach en een traan Uitelkander zijn gegaan. Moppig-malle uitgaansfeiten Mocht ik je hier conterfeiten Maar, verlegen als ik ben, Hield ik 't mooiste in mijn pen. 'k Zou hier ook niet durven schrijven Hoe de linnen strandverblijven Dikwijls bolden van de vreugd Van de glad vergrijsde jeugd, Hoe ervaren onderwijzers. Oma's met gekrulde ijzers. Moeders van een groot gezin. Maagden met een dubble kin. Miliciens en adjudanten. Koek- en pettenfabrikanten, Kweekelingen zonder kans. Meisjes met een englenkrans. Chefs van groote magazijnen. Trekkers van de rechte lijnen jongeling en ouderling, Vroolijk speelden in één kring. 'k Durf ze ook niet op te sommen Die in onze zeekom zwommen Of beneden hunnen stand Dreven op een autoband. Opzichzelf is het peen schande Eens een keer in t net te stranden Maar hoe licht wordt pure pret ln iets droevigs omgezet! Laat mij daarom mogen zwijgen En probeeren vaart te krijgen Om gesterkt en welvoldaan Dapper aan het werk te gaan (Nadruk verboden) LEO LENS Prins Bernhard bezoekt de „Tromp" Gast in de Officierslongroom AMSTERDAM, 10 Sept Gistermiddag te zes uur heeft Prins Bernhard een informeel bezoek aan den nieuwen flottieljeleider der Koninklijke Marine „Tromp" gebracht Bij een vorige officieele plechtigheid can boord had de Prins toegezegd nog eens in den kring der officieren te zullen terugko men en gistermiddag heeft Z.K.H. deze be lofte ingelost. Z.K.H. begaf zich terstond naar de officiers longroom, waar men, terwijl een apéritief werd rondgediend, gedurende een uur in op gewekte stemming bijeen bleef. Jaarbeursdata in 1939 In de gisteren onder voorzitterschap van Dr F H. F en ten er van V lissin gen gehouden ledenvergadering der Kon. Vereen, tot het houden van jaarbeurzen in Neder land is als datum der voorjaarsbeurs 1939 vastgesteld 14 tot en met 23 Maart en als da tum der najaarsbeurs, waaraan wederom een agrarische afdeeling verbonden zal wor den, 5 tot en met 14 September, Boven. Links: Het oogeriblïk waarop de doctorsbul aan de jubileerende vorstin overhandigd wordt. Naast H. M. de Koningin onderscheidt men H.K.H. Prinses Juliana en Z.K.H. Prins Bemhard. Rechts: Na de plechtig heid der eerepromotie verlaat H. M. de Koningin het gebouw der Amsterdam- sche universiteit, begeleid door burge meester dr W. de Vlugt. Onderste rij (rechts): H. M. de Koningin tijdens haar rede na de eerepromotie. Foto links onder: Het bloemencorso, dat Vrijdag te Aalsmeer werd gehouden in verband met het regeerings,jubileum, telde veel fraaie details. Firma KLAAS FOPPEN Rzn. ARNEMUIDEN (Zeeland) Telef. 19 Garnalen Pellerij- en Groothandel Dagelijks verscht gepelde en onge pelde garnalen tegen sterk concurreerenda Sportmenscheni gebruiken alleen SUPERFINE (Wettig gedeponeerd) De eere-promotie van H. M, Koningin aan de A mster dam sche Universiteit de DE IDEALE l VLOER BEDEKKING Bellevoystraat 75 R'dam - TeL 32631—36235 t BESCHUIT- EN BANKETFAJBRIEE te BARENDRECHT bi) Rotterdam. TeleL 106

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 5