TRIUMPH N.V, Timmerfabriek „VIOS" DE 1 CENT SIGARET 'N TRIOMF VAN SMAAK SMAAKT U Een bloeiend Makelaarskantoor BESLIST BETER! ZATERDAG 10 SEPTEMBER 1938 EERSTE BL'AD PAG. 2 BAGopleiding voor ANALYST en A P O T H.-A S S I S T E N T o. L v. Dr. J. VAN HEININGEN, Dr. Ir. M KANNER cn Dr. P. TH. LUYCKX. ANTWERPSCHESTRAAT 10, Telet 555982, SCHEVENINGEN Buitenland De gelijkschakeling van Oostenrijk De „zonde tegen het bloed" zal worden bestraft Onze Duitsche correspondent schrijft uit Weenen, d.d. 9 September: Bij klaar herfstweer maakten wij onder bevoegde leiding een autotocht van Weenen naar Wöllersdorf, het be ruchte concentratiekamp, waar eertijds de nationaal-socialisten in Oostenrijk werden opgesloten. Wij leven zeer snel en beseffen nauwelijks, wat zich om ons heen afspeelt: 12 Maart 1938 marcheer den de Duitsche troepen naar Oosten rijk en enkele dagen later begaf Hitier zich naar Weenen, waar hjj in hotel Impériale zijn intrek nam. Sedertdien bestaat er geen Oostenrijk en Weenen, een stad met duizendjarige geschiede nis, is nog slechts de hoofdstad van een bij Duitschland ingelijfden gouw ge worden. Velen van hen, die op deze wending van het lot niet waren voorbereid, zitten thans achter slot en grendel of bevinden zich in het Beiersohe concentratiekamp Dachau, waar ze duur moeten boeten voor hun ver zet tegen de vorming van het Groot-Duit- sche Rijk! En bij wijze van wraakneming heeft men in Mei het gehate concentratie kamp Wöllersdorf de lucht in laten vlie gen. Nog een enkele barak is blijven staan en op een steen staat te lezen, wat zich hier onder het voormalig régime heeft af gespeeld. Thans wordt hier hard gewerkt en uit het feit, dat wij een aantal zweef vliegtuigen ontdekken, valt af te leiden, dat men met de uitbreiding van het oor spronkelijk kleine legertje al druk doende is. Gouwleider B - c k e 1 heeft bij die ge legenheid een rede gehouden en eraan her innerd, dat 13 jonge partijgenooten tijdens het bewind van bondskanselier Dollfuss als gewone misdadigers zijn opgehangen, een feit ,dat ook nu nog niet vergeten is. Het aantal van hen, die bij politieke vecht partijen zijn neergeschoten door het Vader- landsche Front is nog niet nauwkeurig vastgesteld, maar op den Rijkspartijdag zijn ditmaal ook velen van hen bij name ge noemd. Wraak is geen sympathiek begrip, maar in onzen tijd schijnt men ook daar weer gewend aan geraakt te zijn. G o e r i n g heeft reeds tijdens zijn verblijf in Oosten rijk in April aangekondigd, dat de voor malige bewindvoerders voor een speciale rechtbank gedaagd zullen worden en rijks commissaris B r c k e 1 heeft pas kortelings dit dreigement bevestigd. Geen wonder, dat men te Weenen het effect van deze voor spellingen met spanning tegemoet ziet. Een „theaterproces" In het Duitsche „Reichsgesetzblatt" pu bliceerde men een wet, die de voorwaarden tot het voeren van zulk een theater-proces vastlegde. Te Weenen heeft men een staat- gerechtshof opgericht en Bürckel is de man, die als aanklager zal optreden. Het staalsgerechtshof stelt dan vast, of er van een vergrijp tegen Oostenrijks aansluiting bij Duitschland sprake was en de beklaag den kunnen door den rijksminister van binnenlandsche zaken, dr Frick, verval len verklaard worden van hun staatsbur gerschap. Zij zijn dan vogelvrij als zoo vele Duitschers in den vreemde, die in de Duit sche pers als volksverraders gedisqualifi- ceerd worden, waarbij men niet nalaat, be slag te leggen op hun achtergelaten eigen dommen in Duitschland. Het ligt voor de hand, dat deze wet van terugwerkende kracht is en in de eerste plaats gemunt teg enhen, die zich tegen Oostenrijks inlijving bij Duitschland hebben verzet. Naar men ons hier verzekert, zal de voormalige Bondspresident Miklas waar schijnlijk niet voor de vierschaar gedaagd worden, hoogstens kan het gebeuren, dat hü als getuige wordt opgeroepen, waar schijnlijk met de stille hoop, dat hij over zijn vroegere medewerkers minder gunstige dingen zal vertellen. Natuurlijk koestert men te Berlijn voor zijn persoon weinig sympathie, maar het is de vraag, of men dezen 66-jarigen Oostenrijker aan zulk een pijnlijk verhoor zal durven blootstellen. In het buitenland zou dit stellig geen gunstigen indrukmaken. Met absolute zekerheid staat echter vast, dat dr Schuschnigg om trent wien men ons van bevoegde zijde verzekerde, dat hij nog altijd te Weenen vertoeft, Fransch en Engelsch studeert en het recht heeft, om in zijn levens onderhoud zelf te voorzien op de bank der beklaagden zal moeten plaats nemen. Met den ijver van een mier is men sedert de „Machtübernahme" te Weenen doende, belastend materiaal tegen dezen bondskanselier te verzame len en dit onderzoek breidt zich uit over heel het gebied .waarop Schusch nigg wat te zeggen had. Dat men de buitenlandsche pers, die zulk een wet van terugwerkende kracht aan scherpe kritiek onderwerpt, voor „deutsch- feindlich" verklaart, is niets nieuws, doch zelfs de juristen, die protest hebben inge diend tegen zulk een jurisdictie, schijnen te*- bevoegder plaatse geen effect gehad te hebben. Men negeert het feit, dat deze be klaagden eertijds over hun wettige be voegdheid beschikten en wil niet erkennen, dat Oostenrijk toen nog een zelfstandige staat was. Men tracht zulks te cacheeren onder de bewering, dat er verdenking of zelfs bewijs voorhanden is, waaruit kan worden afgeleid, dat de beklaagden tegen den geest en de letter der vroegere Oosten- rijlcsche wetten gezondigd hebben. Maar in werke'ijkheid wil men de Oostenrijksche staatslieden veroordeelen. die zich schuldig gemaakt zouden hebben aan een „deutsch- feindüche" daad. Dit begrip nu is rekbaar en het lijkt ons "waarschijnlijk, dat men daaronder nagenoeg alles ^amenvat, wat indertijd tegen de toenmaals verboden nationaal-socialistische ZITTING VAN DEN VOLKEN BONDSRAAD GEOPEND Gebeurtenis waarvoor weinig belangstelling bestond Gisteren is te Genève de 102e zitting van den Volkenbondsraad geopend, een gebeurtenis, waarvoor slechts weinig be- langstelling werd aan den dag gelegd, omdat het besef levendig was, dat thans op een andere plaats in Europa belang rijker internationale beslissingen drei gen te vallen. Toen Jordan, de gedelegeerde van N- Zeeland, de zitting opende welke, overi gens, gelijk gebruikelijk, achter gesloten deuren plaats had waren van de acht ministers van Buitenl. Zaken, die van tev vertegenwoordigen, slechts drie aanwezig, namelijk de minister van buitenl. zaken van Letland, Munters; van Roemenië, Com- n e n e en van Sovjet-Rusland, Litwinoff. De plaatsvervanger van Lord Halifax was de Engelsche onderminister van Buitenl. Zaken, Butler; die van Bonnet, de directeur der afd. politieke zaken van het Fransche ministerie van Buitenl. Zaken, Charveria:, en die van Spaak zijn secretaris-generaal. TTan Langenhoven. De leider van het Nederlandsche Volken- Dir.: J. KASTELEIN J.Pzn. Westdam 2, WOERDEN, Tel. 119 VERZUIM NIET alvorens U afsluit OOK ONS PRIJS aan te vragen. bondsbureau te Genève, jhr O. Reuchlin, woonde namens de Nederlandsche regeering als waarnemer deze bijeenkomst bij. Zonder eenige discussie werd de voorloo- pige agenda voor deze zitting definitief goedgekeurd. Hierna deed de Volkenbondsraad eenige benoemingen en benoemde o.a. in plaats van wijlen onzen landgenoot, den Amsterdam- schen bankier, J. W. Termeulen. tot trustee voor de onder Volkenbondsauspiciën in 1933 en 1935 gesloten Oostenrijksche leeningen, den Belgischen financier, Frère, zonder daar bij in eenige gedachtenwisseling te treden over het lot der vier Oostenrijksche leenin gen. De besprekingen der Oslo-staten In de kringen van de vertegenwoordigers der Oslo-staten te Genève nam men aan, dat de bijeenkomst van de ministers van Bui tenlandsche Zaken van deze landen ter voort zetting van de gedachtenwisseling van de conferentie van Kopenhagen over art. 16 van het Volkenbondsverdrag, eerst de volgende week zal plaats vinden. De Belgische minister-president en minis ter van Buitenl. Zaken, Spaak, zal toch zeker niet vóór Dinsdag of Woensdag te vei wachten zijn. Hedenavond radio-rede van Benesj Dr Benesj, de president der Tsjecho- Slowaaksche republiek, zal hedenavond om 18.20 uur Nederlandschen tijd, zijn aangekondigde radio-rede houden, welke omstreeks 20 minuten zal duren. De rede zal worden uitgesproken in de Tsjechi sche en in de Duitsche taal, BENZINE-AUTO BOTST TEGEN TREIN 12 dooden; 31 gewonden; 5 huizen verwoest Op een spoorwegovergang nabij Sarria- deter, in het republikeinsche deel van Spanje, heeft een zware botsing plaans ge had tusschen een tankauto, geladen met benzine en een passagierstrein. Twaalf per- sonen werden hierbij gedood en 31 gewond. Vijf huizen werden bijna volkomen ver woest door een hevigen brand, welke ont stond, doordat de benzine-auto explodeerde. Kinderverlamming in Letland Op het oogenblik heerscht in Letland, naar Havas uit Riga bericht, een epide* mie van kinderverlamming. Er hebben zich reeds omstreeks honderd gevallen voorgedaan. HET PELMAN1SME volledige Inllchttn- PELMAN-INSTITUUT (Opgericht 1000) AMSTERDAM DAMRAK 68 TELEFOON 41878 Het partij-congres te Neurenberg Hitier spreekt tot de politieke leiders De arbeidsdiensttijd verlengd Gisteravond heeft Hitier te Neurenberg voor 140.000 politieke nazi-leiders het woord gevoerd, waaronder zich ook 10.000 voor malige Oostenrijkers bevonden. Tot laatstgenoemden zeide hij o.a.: „Gij zijt tlhans voor eeuwig opgenomen in het nieuwe, Groot-Duitsche Rijk. Gij allen moet het gevoel bezitten hoe sterk wij zijn door deze gemeenschap. Juist in dezen tijd, dat er zich wolken aan het firmament vertoo- nen, beschouw ik het als een dubbel gekik dat wij weten dat ook deze milliocnengarde van vast-overtuigde, fanatieke nationaal- socialisten, welker geestélijke spits gij zijt, er is. Duitschland kan op u rekenen. Gij maakt het mij gemakkelijk Duitschlan&s Führer te zijn. Allen, die gelooven dat Duitschland zwak is en die daarop rekenen, zullen zioh bedrogen zien. De arbeidsdienst Hierl, de „Reichsarbeitsführer" heeft mededeeling gedaan van een verordetning van Hitler, krachtens welke de sterkte van den arbeidsdienst voor meisjes tot 50.000 wordt verhoogd. Arbeidsdienst voor meisjes, aldus Hierl, is het beste middel om den te zwaar belasten boerinnen de noodige hulp te bieden. De uitbreiding van de werkzaamheden voor den arbeidsdienst (voor mannen) maakt een verlenging van den diensttijd tot eind October noodzakelijk. Zonder hulp van den arbeidsdienst zou de oogst niet kunnen zijn binnengehaald. Dnitschlands voorraden Darré, de rijksminister voor levensmid delenvoorziening, heeft op den Rijkspartij dag een rede gehouden, waarin hij consta teerde, dat Duitschland er wat betreft de voorraden levensmiddelen goed voor staat. De graanoogst van dit jaar is 3.5 millioen ton hooger dan gemiddeld in de jaren 192S 1932. Deze grootere hoeveelheid staat gelijk met de helft van de behoefte aan brood koren voor een geheel jaar. Wij hebben, aldus Darré voorraden brood graan die voor twee jaren voldoende zijn. De voorraden plantaardige vetten zijn voor VA maand voldoenoe. De Japansch- Chineesche oorlog Japanners verder naar Hankau opgerukt Chincezen melden successen Het Japansche persbureau Domei meldt, dat de rechtervleugel van de Japansche troepen, die een beweging uitvoeren, welke de omsingeling van Hankau beoogt, verder opgerukt is. De van Anhwei komende troepen, die langs de grens van Honan oprukken, hebben Tsjangpoli bezet, gelegen op onge veer 25 K.M. ten zuiden van Koesjin, dat de Japanneezen in het begin der week bezet hebben. De Chineesche strijdkrachten, die zich langs den Loengha-Spoorweg bevinden, zijn volkomen afgesloten van Hankau. Japanners in een val Aan den Noordelijken oever van de Jangtse in den sector van Kwangtsi en Hwangmei, is een uit Kwangtsi in westelijke richting oprukkend Japansch regiment door de Chineezen in een val gelokt. De resten van het regiment hebben zich teruggetrokken. Naar het Chineesche persbureau meldt, be vestigen de berichten van Chineesche zijde, dat Kwangtsi heroverd is. Vele honderden Japanneezen kwamen om het leven en de Chineezen maakten onder meer veertig stuk ken zwaar geschut buit. De toestand aan het front langs den spoor weg Nantsjang-Kioekiang is voor de Chinee zen gunstiger geworden. ITALIË EN HET SUDETEN-VRAAGSTUK Feitelijke handhaving van den status quo Havas verstrekt uit Rome een o menlaar op een dezer dagen in <i\; „lu formazione Diplomatica" verschenen uit latig omtrent het Sudeten-Duitsche vraagstuk, waarin de Italiaansche hou ding wordt vastgesteld. Deze zou als volgt kunnen worden ge. definieerd: Italië keurt 't standpunt van de nazi s goed en steunt het. Het wenscht echter dat de politieke territoriale autonomie aan de Sudeten-Duitsche minderheid slechts wordt toegestaan in het kader van den Tsjechoslowaakschcn staat. In werkelijkheid wenscht Italië handha ving van den status quo in dat gedeelte van Europa. De nota van de „Informazione Diplomati ca" is in dit opzicht wel van zeer veel betee- kenis. Zij verklaart dat Italië de eischen van de Sudeten-Duitschers met welwillendheid beschouwt, doch laat niet na er op te wij zen. dat het gaat om de eischen welke do.-r Henlein te Karlsbad zijn geformuleerd. De nota legt er den nadruk op, dat deze niet in discussie stellen dat Sucletenland tot den Tsjechoslowaakschen staat behoort i- Italië meent, dat de beide direct belang hebbende partijen zich kunnen en moeten verstaan op grondslag van de acht punten van het program van Kaïlsbad. 2 Italië is van meening, dat de sleutel van den toestand zich to Praag bevindt. Naar Italiaansche opvatting verdedigen de het belang van den Tsjechoslowaakschen staat zelf, bij moeten neerleggen, dat de Su deten-Duitschers autonomie verkrijgen, wel ke zij wenschen m het binnenland en in het kader van den door Benesj gepresideerden staat. 3 Gegaven de omstandigheden meent Ita lië, dat een oorlog, die zou voortvloeien uit de Surloten-kwestie, noodlottigerwijze her. karakter van een ideologischen strijd zou moeten aannemen, waarvoor Italië niet on verschillig zou kunnen blijven: in geval van een algemeen worden van het conflict zou het aan do zijde van Duitschland tusschen- beide moeten komen. Het fascisme en het nationaal-soeialisme zijn op het ideologische plan te nauw ver bonden, dan dat het anders zou kunnen loo- pen. De verwijzing in het communiqué naar de ..buitenlandsche en onverantwoordelijke krachten, die volgens de fascistische leiders de besluiten van Praag zouden influenceeren en den strijd naar ideologisch terrein zou den overbrengen, evenals de opmerking over de „democratische, oorlogszuchtige stroo mingen", schijnen op dit punt geen twijfel te laten. Oostenrijkers was gericht. Zij waren zoo redeneert men thans al lang in de meer derheid en de staat heeft geweld gebruikt ze te onderdrukken. Het gaat dus om de „zonde tegen het bloed", om verzet tegen den „Duitschen volksaard" en door dit proces moeten de burgers van de „Ost- mark" dan maar eens gaan beseffen, wat het beteekent. burger in Groot-Duitschland te moger, zijn! Ziet men hierbij niet over het hoofd, dat er niet slechts in het buitenland, doch ook in Duitschland nog wel menschen zijn, die daar eenigszins anders over denken? (Nadruk verboden) Rusland bouwt een Maginot-linie Ter beveiliging der Mandsjoekwo-grens Volgens den Moskouschen correspondent van „Svenska Pressen" zijn langs de geheele oostgrens van sovjet-Rusland ge vangenen geconcentreerd, die b&zig zijn met den bouw van een Russische Maginot-linie langs de Mandsjoekwosche grens tot aan de haven van Wladiwostock toe. Het blad verklaart dat een aanzienlijk aantal concentratiekampen is aangelegd, om de gevangenen onder te brengen. Het grootste van deze kampen is gelegen bij het stadje Novokresnovsk in het Amoer-districL Het administratie-personeel voor deze kam pen is geleverd door de Komsomol, de com munistische jeugd-organisatie. De gevangenen zijn verplicht, de houten barakken, waarin zij worden ondergebracht, zelf te bouwen en moeten onder den blooten hemel slapen, tot ze zijn voltooid. Een groot kamp te Tsjita in het Baikal- district is speciaal gereserveerd voor onver beterlijke misdadigers. Het blad meldt, dat trein na trein vol ge vangenen naar het Verre Oosten vertrekt In Moskou, aldus besluit het blad, hecht men het grootste belang aan de nieuwe de fensie-linie en twee speciale corresponden ten, A. Kosloss en A. F. Plotnlkoff, zijn naar het Verre Oosten gezonden, om de dag bladen in Europeesch Rusland van berich ten te voorzien over de vorderingen, welke het werk maakt DUBIEUSE VORDERINGEN FID U CI A-I N C A S S O'S - UTRECH1 STAAT TOT UW DIENST, zowel op als zondei contract VRAAGT BEZOEK PROSPECTUS De landsdrukkerij der Ver. Staten Echt Amerikaansch massabedrijf De grootste drukkerij ter wereld bevindt zich te Washington en werkt 24 uur per dag voor de regeering van de Vereenigde Stalen om de ontzaglijke hoeveelheid druk werk, vereischt voor de „New Deal"-publi- caiies te verv.aardigen. Vijfduizendmillioen regeeringspublicaties - dit aantal is sedert de „New Deal" sterk toegenomen zijn in deze reusachtige drukkerij vervaardigd gedurende het afge lopen jaar en werden over het land ver spreid Meer dan 70 dag-, week- en maand- punlicaties, met een totale circulatie, die in dt millioenen loopt, worden hier regel matig gedrukt. In de drukkerij werken 5.500 employé's als drukkers, letterzetters, cliché-makers, mecbaniciens, kantoorbedienden enz. enz. Jaarlijks wordt er meer dan 2 millioen aan looner uitbetaald. Het gebouwencomplex .Velt een oppervlakte van S.5 hectare. L»eze landsdrukkerij bezit 406 zetmachines en giet ongeveer 2.500 millioen lettertypes per jaai. Gedurende de zittingen van het congres, worden de dagelijksche rapporten geduren- oe dep nacht gedrukt om 's morgens reeds m nel bezit van belanghebbenden te ge raken Men schat, dat een boek van 't for maat van den Bijbel in de regeerings- druifkerii in 24 uur gezet en gedrukt zou kuancn worden. De regecrings-departemen- ten moeten, volgens de wet, al hun druk werk aan deze drukkerij afgeven. De eenige uitzondering hierop is het Opperste Ge rechtshof der Vereenigde Stalen, dat sedert vcl6 iaren al zijn drukwerk naar een kleine particuliere drukkerij in Washington zenit. Hier worden de beslissingen van het Hof in het ptheim en zorgvuldig gezet en gedrukt en cp zulk een wijze, dat geqn enkele zetter of drukker ooit den inhoud van de beslis singen weet. De employé's van dit bedrijf zijn eveneens tot geheimhouding verplicht SPUITREVOLVERS voor verf - teer - cement - brons - wol etc. „N.V. N.A.V.E.G.O Rotterdam,- Gad. Binnenrotte 42-44, Tel. 54392 Dord-ecM, Vest 99-101 - Telefoon 5969 Lord Runciman (in 't middentijdens zijn besprekingen met twee van zijn mede werkers in zijn hoofdkwartier te Praag De Britsche vakbeweging Communist en socialist gaan niet samen Het Britsche vakvereeniglngscongres e Blackpool heeft met een meerderheid van 2.619.000 tegen 1.493.000 stemmen een resolu tie verworpen, waarin werd voorgesteld ..et besluit te herzien, destijds te Oslo genomen, om de Russische vakvereenigingen niet tot de vakbeweging toe te laten. De grootte der meerderheid wekte eenige verbazing. DE KAART VAN TSJECHOSLOWAKIJE Gister plaatsten wij een kaart van het grondgebied der Tsjochoslo waaksche repu bliek, m&t het oog op de moeilijkheden, wel ke zich thans rond het Sudeten-Duitsche vraagstuk voordoen. Ter verduidelijking willen wij er nog op wijzen, dat de gestippelde, gestreepte en donker afgedrukte gedeelten de gebieden aangeven, welke door Duitsohere worden bewoond; verder is percentsgewijze aange duid, hoe groot in de betreffende streken het aantal inwoners is van Duitsche na tionaliteit. UIT OOST- EN WEST- INDIE De jaarlijksche manoeuvres in Indië BATAVIA. 9 September (Aneta). Tus- schen 12 en 18 Seütember zullen in de om streken van Tantrerang de groote jaarlijkische manouevres van de eerste divisie worden ge houden. Ditmaal zullen hieraan ook deel nemen troepen uit Tjilatjap, Djokja, Solo en Malang. GEMENGD NIEUWS De afzet van kunstzijde ARNHEM, 10 September. Van de zijde van de directie der A.K.U ontvingen wij het vol gende bericht: De vertegenwoordigers der vakvereenigin gen hebben gisteren een bespreking gehad met de directie van de A.K.U. over te nemen maatregelen bij een onvermijdelijk geworden inperking der productie. Het gaat hier om een ontslag van onge veer 175 mannen, grootendeels uit Ede en een evenredig aantal jongens en meisjes. De vertegenwoordigers der vakvereenigin gen bepleitten om in studie te nemen in hoe verre dit ontslag door een rouleeringssys- teem te voorkomen zou zijn. Besloten werd van beide zijden deze vraag nog eens te on derzoeken en binnenkort hierover opnieuw te beraadslagens Motorrijder botst tegen boom Aan de gevolgen overleden HORST, 10 Sept. Gistermiddag omstreeks vier uur heeft zich op den verkeersweg Horst-Venray een noodlottig ongeluk voor gedaan. dat den 29-jarigen slager L. Smits uit Cuyck het leven heeft gekost Deze reed op zijn motorfiets met matige vaart langs het uitspanningsbord „De nieu we Lind", toen hij door onbekende oorzaak in botsing kwam met een boom. De man werd ernstig gewond en is naar het St An ton ius-Ziekenhuis te Horst overgebracht. Kort na aankomst aldaar bezweek hij echter aan de bekomen verwondingen. Het slacht offer was ongehuwd. WOONHUIS UITGEBRAND TE HENGELO HENGELO (O), 10 September. Vanmiddag omstreeks vier uur brak door onbekende oorzaak brand uit in de woning van den heer K. G. Pot, gelegen aan de Oldcnzaal- schestraat, alhier. Het vuur greep zoo 9ne! om zich heen, dat, hoewel de bewoners thuis waren, er van den inboedel niets kon wor den gered. De ziek te bed liggende echtgenoote van den heer Pot kon in veiligheid worden ge steld. Zij is. bij familie ondergebracht. De brandweer was spoedig ter plaatse, doch moest zich bepalen tot het omverhalen der muren en het dooven van de smeulende restenj Dg bewoner was yerzekerd. zonder kosten van overname, of hoe dan ook, maar gekweekt uit eigen kracht en gedegen kennis, verwierven velen met een schriftelijken cursus der makelaar dij in onroerende goederen, hypotheken; assurantiën, samengesteld in OVERLEG MET BEDRIJFSORGANISATIE Gratis prosp. bij N.V. N.O.S. Amsterdam, Prinsengracht 668d Telefoon 34850 AMSTERDAM, 10 September. Zooals bei kend heeft de deurwaarder Joh. M. van! Twuyver beslag gelegd op den inventaris van den walvischvaarder „Terje Viken" ter verzekering der aanspraken van de weduwei van den omgekomen koopman, die ten ge« volge van gasbedwelming in een tank ge stort is en overleden. De Engelsche reederij heeft thans bank garantie verstrekt voor het volle bedrag der vordering. Hierdoor heeft de advocaat' der weduwe^ Mr. Is. Coopman, het beslag opgeheven, zoo dat het schip ongehinderd kan uitvaren* Mond- en klauwzeer In de week van 28 Augustus tot en met 3 September stierven tengevolge van het' mond- en klauwzeer 36 iunderen, 33 kalve ren, 24 varkens en biggen, schapen en 1 geit. Sedert de week 1926 September 1037, zijn in totaal aan deze ziekte gestorven 3391 runderen, 4244 kalveren, 3203 varkens en biggen. 257 sohapen en 66 geiten. Te Boskoop is door een drietal vee houders aangifte van mond- en klauwzee? gedaan onder het vee. Te Maasland noteerde men 75 geval len, Ook is hier bij eenige varkens de ge vreesde veeziekte geconstateerd* Te Oudewater is bij de veehouders C* Blakenburg en J. Dijksman de gevreesd® ziekte onder het rundvee uitgebroken. Te Zwollerkorspel breidt deze ziek te zich ook weer uit. Deze w eek werden acht gevallen aangegeven onder veestapels, dia een jaar geleden ook deze veeziekte hebben gehad. Over het algemeen zijn de veehouders van meening, dat het mond- en klauwzeer than® nog heviger woedt, dan in den herfst van' verledlen jaar. IN AMSTERDAM? Dan naar het kantoor van L. BOOMSMA Makelaar Bouwkundige Expert NASSAUKADE118-119, Tel. 82521-85421 V/ij koopen en verkoopen, huren en verhuren, administreeren en verzorgen alle onderhoudswerk zaamheden Woninglijst en inlichtingen GRATIS WÏNDI t) YOII IllUVN if ICCIXN ie, H MsaiJ EU IX1H UILLQC0ND&STR, 7 TELBP0CW2596 Wilt U een rastige GELDBELEGGING KOOP DAN HUIZEN Inlichtingen en adviezen worden gratis verstrekt

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 2