Nieuwe Leidsche Courant Koningin Wilhelmina, doctor honoris causa VRIJDAG 9 SEPTEMBER 1938 TWEEDE BLAD PAG. 7 te komen aan de vrijheden van ons volk. Ook de Morschenaren zullen toonen dat zij waardig feest kunnen vieren, een feest van dank 'bovenal aan 1-Iem, Die ons boven zoo vele andere landen rondom ons nabij blijft en zegent. Mev oen driewerf hoera voor onze jubilee- rende Vorstin besloot spr. zijn openings woord. Direct hierop werd een aanvang ge maakt met de wedstrijden voor de jeugd. OUDE WETERING PEEST OP 'T KAMPJE Alhier was uit menigen mond een klacht gekomen over de minder goed geslaagde Ju bileum-feesten. Dit was mede oorzaak dat de bewoners van de Kanaalstraat ('t Kampje) zelf een feestje organiseerden. Men had daar een groot vreugdevuur ontstaken. Daarna ging het in optocht, met versierde kinder wagens, fietsen enz. langs het dorp. Het was een mooie optocht. Teruggekeerd op het Kampje zijn de deelnemers getracteerd on hebben een prijs gekregen. Het geheel stond onder leiding van mej. Tukker. RIJNSBURG Prijsuitreiking Gisteravond werden de prijzen uitgereikt, die op het jubileumfeest behaald werden. Deze uitreiking vond plaats in de zaal van Verbrce. De prijzen werden als volgt bo- Bloemencorso: Auto's le prijs Alb. van Delft; 2e ipr. B. Pauw; 3e pr. Janus Zand bergen; 4e pr. B. de Mooy. Buiten mededin ging deden mee Jaap Vianen en de Vei- lingvereen. Flora Fietsen: le prijs Cor van Delft; 2e prijs G. Van Delg; 3e prijs Joh. Star; 4e prijs C. de Mooy; 5e prijs Corrie van Egmond. Tilbury's: le prijs de heer en mevr. van Egmond-v. d. Heet; 2e prijs Alb. Hogewo- ning; 3e "prijs Jac. van de Vijver; 4e prijs Nic. -van Egrnond: 5e prijs Nic. van Delft. Autopeds en poppenwagens enz.: le prijs 'C. D. de Koning; 2e prijs M. Heemskerk; 3e prijs M. Jongerius; 4e prijs J. van Klave ren; 5e prijs G. Grimbergen. Ringrijden tilbury's: le prijs Jan de Mooy Tzn.; 2de prijs Nic. van Egmond Bzn.; 3e pr. B. de Mooy: 4e pr. Jac. v. d. Vijver Czn.; 5e prijs Joh. van Klaveren; 6e prijs Joh. Krom hout Jzn.; 7e prijs J. Kagenaar. Ringrijden losse paarden: le prijs Joh. Schoneveld: 2de prijs D. C. van de Vijver; 3e prijs Floor van Tilburg. Ringrijden rijwielen, jongens: le prijs Jan Prins^ 3e prijs W. de Koning: 3e prijs Jilles Zandbergen; 4e prijs C. van Tilburg. Idem meisjes: le prijs Bep Kralt; 2e prijs Annie Kromhout; 3e prijs Truus de Mooy; 4o prijs Fientje Collee; 5e prijs Corrie Krom hout; 6e prijs Hennny Ravensberger; 7e pr. A. Teleur; Se prijs Fietje van de Boom. Stoelendans: le prijs Catr. Leemans; 2e pr. Nita Zandbergen; 3e prijs Corrie van Eg mond: 4e prijs Annie Westni; 5e prijs M- van de Ankpr; 6e prijs Jannie van Dronge- len; 7e prijs Rie Teljeur; 8e prijs Frapcien de Mooy; 9e prijs Jeanne Prins; 10e pr. Gre- tha de Heven. Tonnetje steken: le pr. Saam Star; 2e pr. Jan van de Vijver; 3e prijs Simon Heems kerk; 4e prijs Jacoba de Mooy; 5e prijs Leen Noort; 6e prijs Dirk Ravensbergen; 7e prijs Willem Zandbergen; 8e prijs Floris v. Duyu; 9e prijs Teun Timmers; 10e pr. T. de Mooy. Hinder nishaan: le prijs Bertus van Delft; 2e prijs Willem de Leeuw; 3e prijs D. Heems kerk; 4e prijs Cor van Delft; 5e prijs P. 'Zwaan; 6e prijs Anton Passchier; 7e prijs P. van de Bosch; 8e prijs Piet Heemskerk- 5p prijs Arelis van Egmond; 10e prijs Bertus di Mooy, GESLAAGD Geslaagd voor het Gymnasium te Leiden: B. van der Lelie, leerling der K. W.-School alhier. VOORHOUT De Jubileumfeesten Ook de tweede dag der jubileumfeesten in onze gemeente kan als zeer goed geslaagd beschouwd worden. Onder begunstiging van prachtig zomerweer werd het lange pro gramma der volksspelen afgewerkt. Achtereenvolgens werden de volgende prij zen gewonnen door: Ringsteken met paard en tilbury: 1 S. Langeveld en dame, 2 Th. Langeveld met dame, 3 B. Oostdam met dame. Ringsteken per rijwiel voor heeren: 1 Th. v. d. Hulst PL.zn., 2 C. Bakker, 3 Chr. Bier man. De wasch wordt opgehangen: meisjes en Vrouwen vanaf 18 jaar: 1 Lena Langeveld Wdr., 2 A. de Groot Adr., 3 J. Eigenbrood. Ringsteken per auto: 1 Cor Vester met 'dame, 2 J. P. Dame met dame, 3 J, v. d. Nouland met dame1. Stoelendans voor meisjes en vrouwen van af 18 jaar: 1 J. Eigenlbrood, 2 Annie v. d. Nouland. 3 Cor v. d. Geer. Ringsteken voor dames per rijwiel: 1 Bet's V. Werkhoven, 2 Dora v. d. Nouland, 3 Lena langeveld. Ook hadden des morgens van 912 uur kinderspelen plaats voor alle Voorhoutsche leerplichtige kinderen. De kinderoptocht welke werd gehouden, met versierde fietsen, autopeds, enz. is een groot succes geworden. Door het zeer groot' aantal deelnemers hadden de jury-leden, welke bestonden uit uit de dames mevr. Botsvan Schai'k, mevr. KlompPfeifer en mevr. MeissenKok, een niet' gemakkelijke taak. Zij kenden de volgende prijzen toe aan: Versierde fiets, n: 1 kinderen Hooven met gouden koets, '2 Trudy Griffioen met schaap, 3 Nelly van Schie met versiering. Autopeds: 1 Wiel Uljé met kano, 2 Wies de Groot met versiering, 3 Tweeling Deissel- bloetn met versiering. Wagens: 1 kindwen Turnhout, 2 kinderen C. Zonneveld. Origineelste wagen: (de jonge bakker) Bennie Lindeboom. Mooiste kruiwagen: (kasteel) kinderen PrinsStokman. Versierde poppenwagens: 1 Jo v. Leeuwen, 1 Nelly Bakker, 3 Annie Vergouwen. Met de optocht praalwagens door Hanze- leden werden gewonnen de navolgende prij" zen: 1 bruidsauto VesterNijssen, 2 Was- 6cherij Bocre. Nog rest ons te vermelden de uitslag van den étalagewedstrijd: (le pr. Fa Kerkvliet, 2e pr. Fa. Dijselbloem, 3e pr. Fa. Bernard v. Velzen. Eervolle vermelding: M. Jansen, wed. Lestrade, C. Th. Huyta, P. J. IJsselmuiden, wed. Heerings, P. v. Kampen, G. v. d. Berg. De burgemeester mr. G. F. W. v. Berckel reikte 's namiddags om 6 uur de prijzen uit op het feestterrein. Als eindnummer der feestelijkheden werd nog een openluchtvoorstelling gegeven door mr. Carter, en zijn artisten, op het school plein der R.K. Jongensschool. VOORSCHOTEN De tweede dag der feesten De tweede dag begon met een stralende zon, waaronder de kinderen zich verzamel den om in optocht naar het feestterrein te gaan, om de diverse kinderspelen uit te vo° ren. Op de Voorstraat had eerst onder lei ding van het muziekgezelschap „Lourenvius" eeivkinderzang plaats, waarna allen, voor zien van een luchtballonnetje, naar het ter rein gingen. Om 11 uur hadden de diverse spelen plaats, onder leiding van de diverse com missies, met als uitslag: Driebeenloopen: 1 W'. Vis en H. Snippe, P. v. Leeuwen en I. v. Amerom, 3 I. Opter- gelt en F. Bancken. Wedloop met hindernissen: 1 G. v. Hulst 2 C. Boonstra, 3 S. Boendermaker Balgooien voor meisjes: 1 Beb Boogerd, 2 G. Verrijs, 3 E. v. d. Werf. Koekhappen: 1 R. v. Leeuwen, 2 C. Hof man, 3 J. Berkhuizen. Te 1.30 uur namen de volksspelen een aan vang. Vooraf werd nog aan de jeugd mode- gedeeld wie voor een prijs in aanmerking kwamen voor het meegebrachte school- sfukje. 1 Jan en Bertus van Geest, R.K. jongen®- school; 2 Adrie v. d. Poel, Rijndijk, Leonar- doschool Leiden; 3 Wouter Wachtendonk R.K. jongensschool. De volksspelen begonnen met het ringrij den op de fiets voor dames en heeren boven de 16 jaar. De voornaamste prijzen kregen: 1 Piet Wines, 2 J. Oosterom, 3 A. Kanneman. Kuipje-steken jongens 1216 jaar: 1 Jan Verrips, 2 Abraham Limburg, 3 Bob Vonk. Kuipje-steken jongens 16 jaar en ouder: 1 Gijs Alblas, 2 Jaap Griffioen, 3 Leo Boon etra. „Naar de trein", voor meisjes van 1417 jaar: 1 Annie Verhoog, 2 Rie Kranenburg, 3 Jo Lubbe- Touwtrekken voor heeren: 1. G. Spiegler, 2 W. Lelie-veld, 3 A. J, Lindeman. Voor de olifanten-race hadden drie groe pen ingeschreven: 1 L. Planjo, D. Limburg, en B. Wesseloo. Zakslaan: 1 C. v. Egmond, 2 J. Turion, 3 Boos. Omstreeks 3 uur kwam de hoofdschotel van den middag: autorijden met hindernis sen; 33 auto's verschenen aan den start, 4 auto's kwamen in aanmerking voor de ver siering: 1 Gastelaar, 2 Nic. Lombos, 3 L. v. Vliet, 4 C. Eggink. Negen autobestuurders voldeden aan de gestelde eisohen en gingen met een prijs strijken. De eerste drie waren 1 T. Valk, 2 H. Deurloo, 3 C. Eggink Jr. De tentoonsVellings-commissie had nog en kele prijzen ter beschikking gestald voor de beste middenstands-stand: 1 wed. C. A. Ver hoog, 2 J. A. v. d. Bent. Des avonds verzorgde het muziekgezel schap „St. Laurentius" een concert op de Voorstraat. De voorzitter der tentoonstelling sloot des avonds om 10.30 uur de expositie met dank woorden aan de diverse standhouders en medewerkenden. Ook de heeren Schrama en C. 'Eggink Sr. voerden nog het woord. Mevr. L. M. M. Berkhoutvan Meetalen werden bloemen aangeboden. WARMOND AANRIJDING Gistermiddag omstreeks half drie is in de Dorpstraat alhier het driejarig dochtertje van de fam. v. W. door een aldaar passee- rende motorfiets aangereden. Het kind is in bewusteloozen toestand het sigarenmagazijn van den heer de Winter binnengebrachj.'. al waar dr. Walenkamp de eerste hulp verleen, de. Het had eenige lichte verwondingen aan het hoofdje opgeloopen. Na verbonden te zijn kon het naar huis vervoerd worden ter verdere verpleging. Naar is komen vast te staan treft den bestuurder geen schuld. WOUBRUGGB MOND- EN KLAUWZEER Het mond- en klauwzeer breidt zich snel uil'. Alle polders waarin vee in de weide KOSTELOOS INENTEN Woenslag a.s. wordt gelegenheid gegeven tot kosteloos in* en herinenten, des namid dags half twee ten huize van dr. Loth en om half drie in het stemlokaal ve Hoogtnade. Ingezonden Stukken (Bulten verantwoorde!Upheld van de redactie) Het raadsel der pauweveeren opgelost De politie als toeziend voogd Met genoegen heb ilc in uw blad van Woensdag 31 Aug. 1.1. gelezen hei stukje onder het hoofd: „De Leidsche feesten in 1S98". Daar ik als politieagent die feesten van het begin tot het ednde heb medege maakt (op 23 September van 8.15 v.m. tot 12 uur 's nachvs), deed me het goed die feiten nog eens in gedachten te zien herleven. In zonderheid heeft daarbij mijn aandacht ge trokken het stukje: „Het raadsel der pauwe veeren". Ik kan me voorstellen, dat u bij het lezen van het verslag in het L. D. van 23 Sept. '98 vreemd heeft opgekeken, voen u daarin las: „Er zijn geen pauweveeren ver kocht of gebruikt". Ja, als men dien tijd niet heeft medegemaakt, staat men daar mede voor een ondoorgrondelijk raadsel. Waartoe werden ze gebruikt en waarom werd dat gebruik verboden, ook het ver- koopen? Het gebruik ervan is door u al behoorlijk zuiver weergegeven. Alles en iedereen werd mev die dingen gekriebeld of gekieteld. Daar aan ontkwam niemand, die zich op straat bevond, oud of jong, arm of rijk. mooi of leelijk, iedereen moest er aan gelooven, zelfs wij politiemannen, maar vooral natuurlijk het jeugdige vrouwelijke deel der bevolking. En nu was zoo'n aanhalerij niet maar een sporadisch voorkomend geval, neen, al wat jong was hield er zoo'n kriebelding op na en waar men zich ook onder het volk bewoog, overal voelde je zoo'n aanhaling in het ge laat of de hals. Maar nu het kardinale punt. Waarom werd het verboden? Ja, hier hebben we weer hev ei van Columbus. En nu verwondert me het wel een weinig, dat de redactie van de N. Leidsche, die anders zoo bij de pinken is, dat ei nu niet direct op zijn punt heeft ge zet. Wel M. de R., heel eenvoudig toch in het belang van de volksgezondheid. 40 jaar geleden stond het met de volksgezondheid nog niet op zoo'n hoog peil als heden. Zwem men, baden en zich lichamelijk reinigen, lie ten nog al heel wat te wenschen over. Ik zal nu niet zeggen: als gevolg daarvan, maar in elk geval waren er zeer velen, vooral in de, ja laat ik dan maar zeggen, de armelijk- ste standen, die in hun gelaat en omgeving daarvan, waren behept met puisten, zweren en andere ongerechtigheden, die soms ook besmettelijk waren. Wanneer zoo iemand nu met een pauweveer over die plaatsen was gestreeld, liep iemand anders de kans, eenige seconden later mei' die zelfde pauwe veer behandeld te worden. En u zult me wel willen toestemmen, M. de R., dat zulks min der gewensoht was en zeer velen daar een afschuw van hadden. Toen is vermoedelijk (maar dat weet ik niet zeker) op advies van de geneeskundigen ter plaatse, door den ge meenteraad een verordening aangenomen, waarbij het verboden was iemand met pau weveeren aan te raken of ze te verkoopen of ten verkoop aan te bieden. Dit M. de Red., is de oorzaak van het ontstaan van de op het eerste gezicht onbegrijpelijke verorde ning. Hoewel ik u nog vele bijzonderheden over de toen gehouden feestviering zou kunnen mededeelen. wil ik dit niet doen, maar u toch uog een eigenaardigheid mededeelen, die in de tegenwoordige tijd al even onbe grijpelijk lijkt. En wel dit: In navolging van Amsterdam, waar zulks ook was geschied, had d.e Leid sche burgerij te kennen gegeven, dat de Leidsche politie, als er op den feestdag on geregeldheden of dergelijke zich zouden voordoen, niet behoefde op te treden, dat zou zij (de burgerij) zelf wel opknappen. De politie behoefde dan maar alleen als toezien de voogd op te vréden. Dit is ook geschied en ik heb zelf zoo'n geval dien dag eenige malen bij de hand gehad. Stel je nu zoo iets voor. Maar dat was toen mogelijk. Nu niet meer. In het verslag van het L. D. stelt de redactie van dat blad bij de bespreking van de verlichting der Korenbeurs de vraag: „Zou het thans levend geslacht' hier ooit weer iets dergelijks aanschouwen?" Of de red. dat toen reeds heeft voorzien, weet ik niet, maar niet vele jaren daarna kon die vraag al beslist ontkennend worden beant woord. Waarom niet? Omdat het eenige noodigo voor een dergelijke feestviering thans ontbreekt. Dat is de eenheid, de saamhoorigheid van het volk, die nu zoek is. Men moet in dien tijd hebben geleefd om dat goed te begrijpen. Men kan met geld veel, ja haast alles doen; m«n kan een der gelijke versiering weer tot stand brengen, men kan het desnoods nog mooier maken, maar de ziel van hev feestvieren is er uit. Het in al zijn geledingen van heit volk één zijn, zich allen van hoog tot laag één ge voelen dat is de feestvreugde. En dat kent helaas het thans levende geslacht niet meer. Helaas niet. H. DORST, gep. Hoofdagent v. politie, Alexanderstraat 26, Leiden. Aan het Bureau van de NIEUWE LEIDSCHE COURANT, Breestraat 123, Leiden Hiermede verzoek ik U in te schrijven al3 abonné op ons blad, met gratis toezending van de bladen tot 1 October a.s. Zend deze coupon kwartaal week De aanbrenger (ster) Doorhalen wat niet verlangd wordt. Plechtige eere-promotie aan de Amsterdamsche Universiteit Hoogste eer, die de Senaat kan bewijzen „Economische zorgen van 't land ook de Uwe" AMSTERDAM, 9 Sept. 't Was vandaag een zeer bijzondere dag in het kader van de feestelijkheden in verband met het veertigjarig regeeringsjubileiwi. Natuurlijk waren er ook vandaag, zooals de heele week immers, vroolijke feesten, speciaal voor de jeugd, maar het groote feit was toch wel de plechtige eere-promotie van H. M. de Koningin. Zoo ooit, dan is dit eere-doctoraat er een dat verdiend is. Wat heeft de Koningin in heel de periode Harer regeering immers een onverflauwde belangstelling aan den dag gelegd voor de economische zorgen en eischen des lands, wat heeft Zij met een diep besef steeds de uiterst moeilijke problemen der economische structuur behandeld. Waarlijk, de senaat der Universiteit heeft er goed aan gedaan onze jubileerende Vorstin op deze zeer bijzondere wijze te eeren KLOKSLAG half vier arriveerden Hare Majesteit de Koningin, Prinses Julia na en Prins Bemhard bij het gebouw der Universiteit in de Ouderaanhuispoort, waar Zij ontvangen werden door de hoogleeraren prof. dr H. Brugman s, prof. dr J. D. van der Waals Jr., prof mr P a ul Scholten en prof. dr H. A. van Bake 1. Begeleid door den burgemeester, die in zijn kwaliteit van president-curator van de Universiteit de professoren aan H. M. had voorgesteld, en de zooeven genoemde hee ren, ging het gezelschap de Oudemanhuis- poort binnen, in de gang waarvan in half carré een eerewacht was opgesteld van de Kon. Studenten Schietvereeniging, die door H. M. geïnspecteerd werd. Bij het overschrijden van den drempel naar het binnenplein boden het dochtertje van den rector-magnif'.cus, prof. Frijda, en een kleindochtertje van prof. Van der Waals de Koningin en de Prinses bloemen aan. Op het binnenplein zelf, waar de le den van de Studentenvereenigingen zich hadden opgesteld, weerklonk een geestdrif tig Io Vivat bij het binnentreden van de fiooge Gasten. In de vestibule werd H. M. verwelkomd door den rector-magnificus, prof. mr dr H. F r ij d a, en door den secretaris van den Senaat, prof. dr A. W. de Groot, terwijl in de Senaatskamer in een half carré opge steld de wethouders en de gemeente-secre taris ter verwelkoming aanwezig waren. Verschillende personen werden hier aan de Koningin en het Prinselijke Paar voor gesteld, waarna de stoet, voorafgegaan door de beide pedellen, de heeren Steenken en Kegel, zich naar de Aula begaf. Een orkest van de studenten-muziekgezelschappen Sweelinck en Aedcn zette, toen de Koninklij ke stoet de Aula betrad, het Wilhelmus in. onder welks plechtige tonen het gezelschap naar zijn plaatsen schreed. Rede van Prof. Frijda Allen gezeten zijnde, besteeg de rector- magnificus van de Universiteit van Amster dam, Prof. Frijda, den katheder tot het uitspreken van zijn rede, waarin hij aller eerst Hare Majesteit verwelkomde, herinne rend aan het bezoek, dat H. M. reeds eerder aan deze Universiteit bracht, namelijk op 27 April 1S92. Spr. verzocht H. M. en het Prinselijk Paar om straks wederom, evenals in 1892, hun namen te willen schrijven in het Gulden Boek der Universiteit, dat uit- sluitend dd&rvoor dient. Vervolgens gaf spr. in korte trekken een overzicht van de geschiedenis der Amster damsche Universiteit, die van klein athe- nemen groeide tot groote Universiteit. Thvis er immers ruim 2400 studenten! Behoeften der maatschappij richtsnoer voor de Universiteit Nu is deze sterke toeneming van het aan tal studenten een verschijnsel, dat velen niet zonder bezorgdheid gadeslaan. De vraag naar verschillende groepen afgestudeerden is evenwel belangrijk gestegen en bovendien zijn in 1915 aan deze Universiteit leerstoelen voor de moderne talen gevestigd, hei geen mede de sterkste toeneming van hei aantai studenten verklaart en rechtvaardigt. De be hoeften der maatschappij vormen een richt snoer voor de Universiteit, en dat men zulks in Amsterdam -\erstaat, blijkt uit het feit, dat in 1921 de faculteit der handelsweten schappen werd opgericht. Steeds meer ook worden de mogelijkheden der faculteit aan gevat en dienstbaar gemaakt aan de prac- tische eisohen. Gewagende van de groote erkentelijk heid voor wat Hare Majesteit in de 40 jaren van Hare regeering voor Neder land heeft verricht, zeide spr., dat de se naat zich vooral rekenschap had gege ven van wat H. M. voor het land was, dan, als zijn economisch leven met groo te moeilijkheden den kamp te voeren had, en derhalve meer dan gewone zor gen eischte. Helaas is dit meermalen, en vaak gedurende langen tijd, het geval geweest, zeide spr. De economische zor gen van het land, zoo vervolgde hij, zijn steeds de Uwe geweest. Aan zijn erkentelijkheid hierover heeft de senaat van deze Universiteit, waar da studie van het economisch leven zulk een groote plaats inneemt, uiting willen geven. Hij heeft gemeend dit te kunnen deen, door U de hoogste eer te bewijzen, die hem ter beschikking staat en zoo Uwe Majesteit het doctoraat in de eco nomische wetenschappen te verleenen. Het is den Senaat een groote voldoening, dat Uwe Majesteit deze uiting van zijn erkentelijkheid heeft willen aanvaarden. Thans moge ik overgaan tot de plechtige handeling der promotie. De sacramenteele formule Tot dit punt van zijn redevoering geko men, daalde prof. Frijda van den katheder af en plaatste zich er voor, terwijl de se cretaris van den Senaat zich naast hem stelde. De rector dekte zich, alvorens de sacramenteele formule, uit te spreken, het hoofd, waarop ook de hoogleeraren uit hun banken verrezen en zich eveneens het hoofd dekten. Bij de eerste woorden van den promotor verhief zich ook H. M. om staande de pro motie aan te hooren. De Doctorsbul De tekst van den doctorsbuldie H.M. de Koningin heden ontving, luidt als volgt: Rector en Senaat der Universiteit van Amsterdam gevoelen zich deel van het Nederlandsche volk in zijn vreugde bij de herdenking van den dag waaropvóór veertig jaren, de regeering door H.M. de Koningin werd aanvaard. Zij gevoelen zich deel van het volk ook in zijn erken telijkheid voor hetgeen in die veertig jaren door Hare Majesteit voor het land is gedaan. Zij hebben zich in het bijzonder rekenschap gegeven van hetgeen Hare Majesteit voor haa. land ge weest is in de lijden, dat zijn eco nomisch leven, door den oorlog eerst en door een hevige crisis later, in ernstige mate werd verstoord en.zijn wzlvacrt werd bedreigd. Voor de vele econom sche vraagstukken, var de grootste samengesteldheid vaak, die toen om oplossing vroegen, heeft Hare Majesteisteeds een gespannen belangstel:ng gehad. Vol besef van hun gewicht, vol besef ook van hun omvang en diepte, heeft zij aan die vraagstukken steeds haar aandacht gewijd en daarbij getoorid, door drongen te zijn van de beteekenis, die voor de behandeling van econo mische problemen aan de economi sche wetenschap moet worden toe gekend. Op deze gronden hebben rector en Senaat gemeend een passenden vorm voor hun dankbaarheid jegens Hare Majesteit te kunnen vinden m de verleening van een doctoraat honoris causa, de hoogste eer, waar over zij beschikken, en hebben zij besloten aan H. M. Wilhelmina, Helena, Paulina, MariaKoningin der Nederlanden, Prinses van Oranje Nassau, enz., enz., enz., het doctoraat in de economische wetenschappen honoris causa te verleenen en haar alle rechten toe te kennen, die door wet of gewoonte aan dat doctoraat zijn verbonden. Ten bewijze daarvan deze oorkonde strekt, houdende de bevestiging van dat senaatsbesluit, door rector en secretaris van den Senaat onder teekend en met het Grootzegel der universiteit bekrachtigd. Gedaan te Amsterdam den negen den September des jaars onzes Heeren MDCCCCXXXVIII." Uit kracht van de bevoegdheid, ons bij de wet verleend, aldus spr., volgens be sluit van rector en Senaat, op voordracht van de faculteit der economische weten schap, verklaar ik Uwe Majesteit, Wilhel mina, Helena, Paulina, Maria, Koningin der Nederlanden, Prinses van Oranje Nas sau, enz. enz., te bevorderen tot doctor in de economische wetenschappen en Haar alle rechten te verleenen, die door wet of gewoonte aan het doctoraat in de economi sche wetenschappen zijn verbonden. Ten bewijze hiervan zal U het diploma worden overhandigd, door rector en secretaris on derteekend, en met het grootzegel der Uni versiteit voorzien. Spr. eindigde zijn redevoering met als tolk ook van den academischen senaat den volgenden wensch uit te spreken: „Dal Uw volk nog vele jaren Uwe Majesteit zijn ge tuigenis moge kunnen brengen van zijn liefde en erkentelijkheid jegens Uwe. Majesteit en Haar huis". Nadat de promotie was voltrokken over handigde de secretaris H. M. de Koningin den doctorsbul, waarvan de tekst hierbij ver meldt wordt. Vervolgens hield H. M. een rede, waar van wij morgen verslag hopen te geven, welke rede door de senaat en alle aanwe zigen staande met diepe aandacht werd aangehoord. Tenslotte werd nog een kort muziekstuk uitgevoerd, waarna de rector de plechtigheid sloot. LAATSTE NIEUWS Koninklijke dank Aan deelnemers défilé op 6 September Mr. G. van Baren, burgemeester van Delft, berioht ons: Onmiddellijk na af loop van het défilé, gehouden op 6 Sept. 1.1. op den Dam te Amsterdam, verzocht H. M. de Koningin mij in mijn kwaliteit van vertegenwoordiger voor de provincie Zuid-Holland in het Nationaal Huldigings comité 1938, allen deelnemers uit deze pro vincie te doen weten, dat het défilé op H. M. een onvergetelijken indruk heeft ge maakt. H. M. droeg mij voorts op allen, die op eenigeriei wijze aan het welslagen van het défilé hebben medegewerkt, hoogstder- zelver zeer hartelijken dank over te bren gen, van welken aangenaimen plicht ik mij bij dezen volgaarne kwijt. De klap in het gezicht 's GRAVENHAGE, 9 Sept. Toen op 11 April van dit jaar Mr J. R. H. van Schaik des avonds zijn woning aan de Van de Spie gelstraat verliet, kwam plotseling een man naar hem toe, die hem een klap in zijn ge- zioht gaf, daarbij de woorden uitroepende: „Dat is voor Arnold Meyer". Mr Van Schaik maakte een afwerende be weging met zijn wandelstok, waarop de man er van door ging. Kort daarna werd hij evenwel aangehouden en herkend, niet alleen door Mr Van Schalk, doch ook door eenige personen, die van Tiet voorval ge tuige zijn geweest. De aangehoudene, zekere B. H. M. B. legde een volledige bekentenis af. Heden moest B. wegens mishandeling voor den Haagsohen politierechter terecht staan. Hij was niet verschenen, en er werd verstek tegen hem verleend. De officier van justitie mr P. K. Blok, Zeide in zijn requisitoir, dat B. al verschil lende malen veroordeeld is, meestal wegens bcleedignig van een volksgroep. Hieruit kan men de mentaliteit van verdachte afleiden. Hij gaat bij zijn politieke acties veel veel verder dan behoorlijk is. Ook dit feit spreekt van een zeer bedenkelijke mentaliteit. In verband hiermede vorderde mr Blok een gevangenistraf van één maand. De PoPlitiereohter, jhr mr H. O. Feith, wees onmiddellijk vonnis en veroordeelde B. tot een gevangenisstraf van zeven weken. Algemeen weeroverzicht Het gebied van hooge luchtdruk op den Atlantischen Oceaan en over de Britsche eilanden breidt zich geleidelijk naar het oosten uit Uit Noord Scandinavië trok het zich echter terug onder invloed van de in het hooge Noorden passeerende depressie. Over Zuid-Frankrijk bleef de luchtdruk laag oen restant van de depressiekern over Noord-West Duitschland ligt thans nog over het westelijk deel van de Oostzee. In Zuid- Frankrijk is de lucht betrokken, er valt veel regen met plaatselijk onweer, ook rond de depressiekern in de Oostzee is de lucht nog betrokken met plaatselijke regen. Overigens is de lucht over het algemeen opgeklaard, de wind is meest zwak tot matig, alleen in de omgeving van het Engelschc Kanaal waait het nog krachtig uit het noordoosten. Voor morgen wordt afnemende noorde lijke wind verwacht, in den nacht en vroe gen morgen nevel, later gedeeltelijk be wolkt. De nacht zal koud zijn, overdag zal de temperatuur eits stijgen. Regen van be teekenis wordt niet verwacht. De volledige verwachting voor de drie herfstmaanden SeptemberNovember luidt: De herfst zal waarschijnlijk te koud' en iets te nat zijn. Een verwachting voor do afzonderlijke maanden kin niet worden gc 'geven. Lysol gedronken en overleden *s GRAVENHAGE, 9 Sept. In de Frans Halsstraat is gisteren de 1%-jarige A. S., woonachtig in de Fer dinand Bolstraat, op een afschuwelijke wijze om het leven gekomen. Het ventje was met zijn moeder bij een familie in eerstgenoemde straat op bezoek en hem werd blijkbaar nogal de vrije teugel gelaten. Hij heeft nj. kans gezien een fleschje met lysol uit een keukenkastje weg te halen, waarna hij het fleschje aan zijn mond zette. Zoor.ra de niets vermoedende knaap een stokjo naar binnen had begon hij vreeselijk te gillen. Helaas was het toen al te laat, zooals achteraf gebleken is. Want ofschoon in allerijl de Genees kundige Dienst gewaarschuwd werd die den kleine naar het Juliana Ziekenhuis vervoerde, mocht hulp niet meer baten. Hedenmorgen is hij aan de gevolgen overleden. De onderhandelingen te Praag NEURENBERG, 9 SepL (Reuter) Alvorens toe te stemmen in de hervatting van de on derhandelingen, zullen de Sudeten-Duit- schers naar verluidt erop aandringen, dat Hitier zijn steun verleent ten behoeve van een zware bestraffing van de betrokke nen bij het incident van Moravisch Ostrau, aangezien zij van oordeel zijn, dat de bij vroegere incidenten betrokkenen een te lichte straf hebben gekregen. De Duitsche autoriteiten wenschen echter een zoo spoedig mogelijke hervatting van do onderhandelingen, teneinde Hitler do ge legenheid te geven om in zijn redevoering van Maandag aan te kondigen, dat een re geling op handen Is.

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 7