SS»» STADSNIEUWS VRIJDAG 9 SEPTEMBER 1938 TWEEDE BLAD PAG. 6 De scholen blijven nog gesloten Geen reden tot ongerustheid De Burgemeester deelt ons mede, dat htf, «p advies van den Geneeskundig Inspecteur der Volksgezondheid in Zuid-Holland en na overleg met den Directeur van den Genees kundigen Dienst alhier, besloten heeft den ter mijn van sluiting van de scholen voor voorbe- if.idend-, gewoon- en buitengewoon lager on derwijs, alsmede van de kinderbewaarplaatsen te verlengen tot en met 17 September 1938. Uitdrukkelijk wyst de Burgemeester er op, idat, waar alhier tot nu tot zich niet meer dan één geval van kinderverlamming heeft voor gedaan, er geen reden tot ongerustheid be staat en dat de verlenging van den termijn van schoolsluiting uitsluitend is geschied met het oog op den gemiddelden incubatietijd (d.i. de gemiddelde tijd tusschen de besmetting en het uitbreken van de ziekte). MILITAIRE VLIEGER AANGEREDEN En zwaar gewond Hedenmorgen vroeg is op den Vinkweg nabij den overweg „De Vink", een motor rijder met duo-passagier, komende uit de richting Voorschoten, aangereden door een zandauto, bestuurd door N. K., komende ui', de richting Leiden. De motor werd bestuurd door den militair M. V., terwijl op de duo meereed de militaire vlieger F. S. Deze laatste is van den motor geslingerd en zwaar gewond op den weg blijven liggen. Direct is de militaire dokter gewaarschuwd, terwijl het slachtoffer is overgebracht naar 't Acad. Ziekenhuis te Leiden. Zijn toestand is ernstig. De motorrijder bekwam geen let sel. Nadere bijzonderheden ontbreken n>g Geen spreekuur Buurtvereen. Groenesteeg opgericht Gisteren is in de le Groenesteeg opge richt een vereeniging genaamd „Buurt- en .Winkeliersvereeniging Groenesteeg Voor- wil". Het doel dezer vereeniging is: bij natio nale feesten en dergelijke gebeurtenissen .voor passende versiering en amusement zorg te dragen en hiermede de verschil lende bedrijven, in deze wijk gevestigd, meer onder de aandacht van het publiek te brengen. Het bestuur is als volgt samengesteld: J. Bronsgeest, voorzitter W. B. van Ulden, secretaris, J. Muusse, penningmeester. Het secretariaat is gevestigd Groenesteeg 14 Een mooi resultaat Door het Leidsch Politie Muziekgezel schap werd, onder leiding van den directeur den heer M. Bolderdijk, te Amsterdam deel genomen aan het Groot Internationaal Mu ziek en Zangconcours waarbij in den concert wedstrijd een 1ste prijs werd behaald met 350 punten en in den marschwedstrijd een le prijs met 55V£ punten. De hutspotrace Nadere bijzonderheden De uitnoodigingen voor de Sterestafette „Do Hutspotrace" op den ochtend van 3 October zijn thans aan alle scholen en sportvereni gingen verzonden. Mocht onverhoopt een school of vereeniging geen circulaire helbben ontvangen, dan gelieve men zich te wenden ,tot den secretaris der commissie, Rijnsibur- gerweg 47, tel. 260Q. In den opzet van de Sterestafette „De Huts potrace" op 3 October aa. is een kleine wijzi ging gekomen. In de afdeeling Schoolploe- gen van Leidsche openbare en bijzondere U.L.O. en Middelbare scholen, waarvan de deelnemers op 3 October 1938 16 jaar of ouder zijn, wordt n.l. niet geloopen door 12 deelnemers elk 100 M.. maar door 10 deel nemers ieder 120 M. De trajecten zijn zoodanig vastgesteld, dat alle ploegen zullen starten in de omgeving van de Petruskerk en ook alle ploegen voor de laatste wissels zullen uitkomen op de Thorbeckestraat, waar de finish zal zijn een tiental meters voor de Rodenburgerstraat Voor de afdeelingen A, B en C zijn vier trajecten van 1200 M. uitgezocht en wel: Start Lammenschansweg bij lantaarn no. 31, Koninginnelaan, Narcissenstraat, Pieter de la Courtstraat, Lindenstraat, Leliestraat, Lorontzkade, Thorbeckestraat Start Kamerlingh Onneslaan bij no. 33, Dc Sitterlaan, Lorentzkade, Thorbeckestraat. Start Lammenschansweg bij no. 40, Hya- tinthenstraat. Meidoornstraat, Tulpenstraat, Acaciastraat, Konrnginnnelaan, Zeemanlaan, Thorbeckestraat. Start Lammenschansweg bij no. 31, Zoe- terwoudschesingel, Cronesteinkade, v. d. Brandelerkade, Thorbeckestraat. Voor afdeeling D (sportvereenigingen) zijn twee trajecten van 2000 M. gekozen en wel: Start Kamerlingh Onneslaan bij de Hugo de Vriesstraat, Kamerlingh Onnesplein, Ko ninginnelaan, Hcerenstraat, Zoetemvoud- pchesingel, Lammenschansweg, Zeemanlaan, Thorbeckestraat Start Lammenschansweg bij no. 54, Kastan jekade, Heerenstraat, Koninginnelaan, Ka merlingh Onnesplein, v. d. Waalstraat, De Sitterlaan, Van 't Hoffstraat, Zeemanlaan, Thorbeckestraat. Hoeveel ploegen op ieder parcours zullen starten zal afhangen van 't aantal inschrij vingen. Scholen cn vereenigingen kunnen in iedere afdeeling met meer dan één ploeg inschrijven; de Commissie behoudt zich echter het recht voor inschrijvingen te wei geren, indien het aantal deelnemende ploe gen in een afdeeling te groot zou worden. Wij brengen nog eens in herinnering, dat de inschrijving sluit op 15 September a.s., Rijngburgerweg 47, tel. 2600. Aanbesteding De Commandant van het 6e R.V.A. heeft oen aanbesteding gehouden voor d* leve ring van hooi. stroo en turfstrooisel over T tijdvak van 1 November tot en met 31 Jan. 1939. Bencodigd zijn 50.000 Kgr. hooi; 2000 Kgr. stroo en 90.000 Kgr. turfstrooisel. Er waren 9 inschrijvers tw.: N.V. Veen derij Erven Mr. I. A. van Rooien te Bcr- gendheim turfstrooisel 0.115; NV Turfstrooi- selkantoor te Rotterdam idem 0.109; N.V. v. d. Griendt's hand exploitatie te Griendt's- veen idem 0.113; N.V. Turfstrooiselfabriek „Trio" te Vroomshoop idem 0.111; N.V. Oud Schonebeeken Turfstrooiselfabriek te Erica, idem 0.109; J T. I-I. Wismeyer te Rotterdam hooi 0.321; A. P. Taselaar te Rotterdam id. 0.353- M. Romijn te Voorschoten idem 0.354; Huisman en Lankhuvzen te Den Haag idem 0 375; J T. H. Wismeyer te Rotterdam stroo 0.22- M. Romijn te Voorschoten idem 0.26; De iTirijs berekend per 10 Kgr. Do levering is voorloooig gi.jund aan J. H. T. Wismeyer voor hooi en stroo; N. V. Oud Schonebekken voor turfstrooisel, Optochten op Zondag Een kantongerechtzaak Voor het Kantongerecht alhier zal Maan dag 12 September a.s., om 10 uur, de zaak behandeld worden tegen den heer C. Snel, secretaris van den Leidschen Bestuurders- bond, als lid van het Mei-Comité, welk co mité op Zondag 1 Mei van dit jaar een op tocht voor vxjlwassenen (fietstocht) en een kinderoptocht door de stad georganiseerd heeft, voor welke optochten geen vergunning was verleend. Ofschoon de politie die op tochten geen moeilijkheden in den weg heeft gelegd heeft de politie op last van den Bur gemeester, tegen den heer Snel proces-ver baal opgemaakt wegens het houden van op tochten zonder vergunning. Herhalingsoefeningen Op 15 September a.s. komen de dpi. admi nistrateurs van de lichting 1932 en 1934 bfj het Ce R.V.A. gedurende 24 dagen voor her halingsoefeningen onder de wapenen. Vari 19 September tot 5 October komt gedeelte van de lichting 1932 korporaals en soldaten der bereden artillerie en de gehee- le lichting korporaals en soldaten der be reden artillerie van de lichting 1934 voor de oefeningen in oorlogsverband bij 6 R.V.A. onder de wapenen. Damclub „Leiden" Het Hoogland-systeem gedemonstreerd Woensdagavond had D.C.L. de heeren De Haas en Hoogland uitgenoodigd om het Hoogland-systeem te komen demon- streeren. Na een welkomstwoord van den voorzitter nam de heer De Haas het woord. Spr. zeide, dat juist zijn lief de voor het damspel hem er toe ge drongen had het oude spel ontrouw te worden en het Hoogland-systeem te propageeren. Het damspel blijft zooals het is, alleen zal het eindspel in het H.S. zeer veel aan moeilijkheid en schoonheid winnen. Alleen wanneer be i d e spelers een dam hebben be haald, treedt het H.S. in, doordat dam men elkaar dan ook horizontaal en verticaal zullen slaan. Remises zullen tot een minimum beperkt worden, hetgeen met zich meebrengt, dat ons damspel internationaal meer zal wor den gespeeld, want de grootere mogelijk heid om te winnen is een sterke stimulans voor ons geestesspel. De heer De Haas heeft bijna de geheele wereld bereisd, overal zag hij weliswaar het damspel spelen, doch veelal anders dan bij ons, hetzij op een grooter of kleiner bord met meer of minder schijven of wel met andere regels. Vijf-en-veertig jaar lang heeft spreker het damspel in ons land ge propageerd en tientallen clubs opgericht. Internationaal werd echter nog bitter wei nig bereikt. Nu komt het H.S., dat hiêraan een eind zal maken. Na deze met aandacht aangehoorde in leiding begon de heer De Haas met zijn demonstraties, die duidelijk naar voren brachten de nieuwe perspectieven, welke het H.S. biedt. Na de pauze begon de schepper van dit idee, de heer H. Hoogland, die op twintig jarigen leeftijd wereldkampioen werd, een simultaan-seance. Door het goede te spel verloor hij nog vier partijen, won er elf, terwijl er drie remise waren. Hierna wekte de heer De Haas allen op dit systeem nader te bestudeeren. Het was een zeer leerzame avond! Schietwedstrijd Koningin Wilhelmina Vereen. De schietwedstrijd voor leden van Koningin Wilhelminavereeniging had het volgende resultaat: Rozenbaan: 1. C. van Egmond, 2 rozen; 2. I. van Egmond, 2 rozen. Vogelschieten: 1. A. A. Keizer; 2. N. de Boer; 3. mej. Ada Wesselo. De „Koningin Wilhelmina" wisselbeker werd gewonnen door Jac. v. d. Lubbe (Vrj willige Burgerwacht), met 92 p. Vrije baan: 1. L. Lelieveld, 58 p.; 2. G. J. Yperlaan, 57 punten. Personeelo baan: 1. A. Boesveld, 57 p., 2. R. van Mulligen, 56 p.; 3. O. J. Yperlaan, 56 punten. Aangereden door de tram Gisteravond is op de Breestraat de 28-ja- rige wielrijdster H. H., die plotseling moest uitwijken voor andere wielrijders, die van koers veranderden zonder richting aan tq geven, gegrepen door de stadstram. Zij kwam gedeeltelijk onder de tram terecht en bekwam schaafwonden en een wonde aan het hoofd. De E.H.D. heeft haar naar het Academisch Ziekenhuis gebracht. BURGERLIJKE STAND ONDERTROUWT): J v Heusden 26 Jr en 1 v d Ster 27 Jr BEVALLEN: A v Wel ijEek dr M J H Leeuwenv Cassel dr CH GraaflandLek en dr H Bervoeta—v d Hoorn dr C B Dijk—Lub zn N de Geest—MeUvogel zn en 6 OVERLEDEN: MM v Eek zn 3 Ir - SS jr r RUn wed. Hoe komt jouw schort %o prachtig wit! kook bet bet flink; maar bet stelt mij altijd teleur. Dat komt, omdat je bet vuil er op die ouderwetse manier niet uit krijgt Je hebt het zuurstof- houdende Radion sop nodig om het vuil los te maken, dat diep in bet weefsel is gedrongen. hard werken is overbodig; als U Radion gebruikt, is hard werken een verspilling van energie. Want het zuurstofhoudende Radion sop verwijdert vruchtenvlekken, vet en alle andere verontreinigingen zonder enige moeite. En het Radion sop doet dit op uiterst zachte wijze het maakt niet alleen Uwgoed prachtig wit het zorgt ook, dat het veel langer meegaat. En toen is Radion zo goedkoopl i Onveranderde volmaakte kwaliteit en.onveranderi UIT DEN OMTREK ALFEN a.d. RIJN Wat op den bodem van den Rijn rustte Sinds enkele weken is een groote bagger machine bezig het gedeelte van den Rijn tusschen Gouwsluis en 's Molenaarsbrug uit te diepen. De bagger en het zand dat men boven brengt loopt in een groote bak en dan wordv het van hier getransporteerd naar de Gouwe, het gedeelte tusschen Boskoop en Gouwsluis, waar het gebruikt wordt voor den aanleg van den nieuwen verkeersweg over genoemd traject. Hoewel we in deze gemeente een gemeer- tereiniging hebben, wordt de Rijn door velen nog als de aschbak beschouwd. Het is im mers zoo gemakkelijk om daarin een bus om te keeren. Of diezelfde menschen wel weten dat er toch altijd nog wel enkelen zijn. die dit water voor alle doeleinden moeten ge bruiken, omdat zij nog geen waterleiding hebben, betwijfelen we. Anders zouden ze dat niet doen. Gelukkig zijn het tegenwoor dig maar enkelen meer die hierop en op regenwater zijn aangewezen, maar als men ziet wat ook nu soms in den Rijn drijft, dan is het waarlijk niev te verwonderen, dat men vroeger jaren beslist meer kon spreken van ziekte-epidemieën. Dat er zoo op den bodem nogal het een en ander rust blijkt wel uit het volgende. Na veel tobben haalde men te Gouwsluis een heelen eikenboom uil' het water van den bodem af. Een eindje verder beton-vegels en steenen, bijna een bok vol. Bij een tegelfa briek waren het mooie gekleurde tegels, al le nog goed, waarvan men een vracht op haalde. Enkele jaren terug was daar eens een bok gekanteld. Bij een scheepswerf was het ijzer. Heele platen werden opgebaggerd. Jammer dat de waarde niet zoo groot meer is als een jaar geleden. Anders was de pro vincie er goed mee. Want wat men ophaalt is provinciaal eigendom. Bij diezelfde scheepswerf werden ook houten baddings opgehaald, van dat vette zware hout, waar mee men schepen van de helling laat loo pen. Het mag geen goudschat zijn, maar toch is er ook geld opgebaggerd. Zelfs een viertal schroeven van motor* en stoomboo- ten. Werkelijk, her succes van de Karimata is niets grooter, terwijl men hier nog meer eer van zijn werk kan hebben, bijv. door het opbaggeren van een telefoonkabel. Maar ja, dat was een ongelukjet Intusschen blijkt wel, dat men op een bag geimaohine voor tal van verrassingen staat en het is geen wonder dat met' argus-oogen wordt toegezien, wat naar boven komt. GOED AFGELOOPEN Op den Steekterweg is de chauffeur van een luxe-auto, D. uit Zwammerdam, die met matigen gang reed om een knaapje te ontwij. ken, tegen een lanraarpaal opgereden. De jongen stak plotseling den weg over. De lantaarnpaal knapte finaal af. De auto werd zwaar beschadigd. De chauffeur bleef ong? dcerd. HET BEELD DER STRATEN WEER GEWOON Reeds Woensdag was een groot gedeelte van do versieringen geheel opgeruimd en gister is het restje verdwenen. Het is werke lijk opvallend zoo kaal als alles er nu weer uitziet. In den vroegen morgen van Woensdag is van de in de Hooftstraat staande versiering nogal een en ander vernield. Brooddronken jongelui zullen dat wel op hun geweten heb ben. Dat het' voor velen wel een rust geweest zal zijn dat 't feest achter den rug is, blijkt wel hieruit, dat Woensdagavond na 10 uur bijna geen mensch meer op straat te zien Blijkbaar was alles vroeg onder de wol gekropen om den slaap, den men tekort ggko men is, weer in te halen. 25-JARIG DIENSTJUBILEUM Gister was de heer P. Verkade 25 jaar als drukker verbonden aan hev bedrijf der Fa. N. Samsom N.V. alhier. Hoewel de jubilaris elders verpleegd wordt, mocht hij toch na mens de directie, chef cn personeel ver schillende blijken van sympatie en warm medeleven ontvangen. MOND- EN KLAUWZEER Ook in onze gemeente breidt het mond- en klauwzeer onder het vee zich uit. Gister werd deze gevreesde ziekte ontdekt onder hei' vee van den landbouwer V. aan het Riet woord aan den Burgemeester bij het Raad huis weer ter hand gesteld. De Burgemees ter bracht de deputatie hartelijk dank. Om 8.30 uur had op het plein der Chr. school de afmarsoh plaats van de lichtetoet, waaraan alle organisaties en vereenigingen in de gemeente met hun vaandels en vlag- deelnamen. In vroolijke, opgewekie stemming ging de zeer lange stoei, gevolgd door de Chr. Muziekvereenlging, door de Dorpsstraat en leverde met toortsen en flambouwen een fraaie aanblik voor de vele honderden die haar gadesloegen. Het feest werd besloten met een schitterend vuur werk bij de Gemeenewegsbrug. Aan den Rijndijk De jubileumfeesten aan den Rijndijk zijn met groote opgewektheid gevierd en hadden eel belangstelling. De leerlingen der scho len werden door het fanfarecorps „Kunst na Arbeid" van Koudekerk van de verschil lende scholen afgehaald en naar het feest terrein gebracht. Door de leerlingen der scho len werd een zanghulde gebraent Door Burgemeester Warnaar, die met ae beide wethouders tegenwoordig was, werd jonge garde toegesproken en een woord van dank gebracht voor hetgeen was geboden. Daarop werd gelegenheid g:geven aan d» jeugd om zich met spelletjes te vermaken en een prijsje te bemachtigen, terwijl de kin deren rijkelijk werden onthaald. Om 11 uur werd een wedstrijd in rlngrij den op tandems gehouden, waarvoor veel belangstelling was Des n.m. half twee vingen de volksspelen aan en kon men zich vermaken met hard- loopen met hindernissen, zoowel heeren als dames, verder stoelendans met' hindernis- mastklimmen, hardloopen, T.T.-races. Des avonds half acht had een volkszang s, waarvoor veel animo bestond en die keurig werd uitgevoerd. Daarna marionet tentheater en een muzikale rondgang, w mede het feest, dat een recht gezellig karak ter droeg en met opgewektheid werd ge- ierd, besloten werd. De prijzen Aan de optocht met daarna ringrijderij op het losse paard namen deel 112 dames heeren, waarbij 68 fraai en humoristisch ge. costumeerd waren. Bij verloting vielen de prijzen ten deel aan: mej. M. Noordam, 2 Corn. v. Veen, 3 Lena v. Geest. De uitslag van de ringrijderij was: 1 Pietje Oppelaar, 2 H. v. Rooyen, 3 Bern. Schouten Hardloopen met hindernissen: 1 A. Quar rel, 2 Wim de Haan, 3 H. Vierstra, 4 Adr. v. d. Eijk. Stoelendans (beneden 17 jaar): 1 Anna v. Wierlngen, 2 Jeanne Kaptein. Ringrijderij met tandem: 1 Jac. v. d. Kleij S. Spruitenburg, 2 P. v. GorkumCo v. Veen, 3 J. KetelG. v. Aalst. Stoelendans (boven 17 jaar): lste groep: Johanna v. Wleringen, 2 Clementia v. Vliet, 3 Theodora v. d. Werf. 2de groep: 1 A. v, Gorkum, 2 Mina de Groot, 3 A. Droog. Hardloopen met kinderwagens: Jannie v. Wieringen, 2 D. v. d. Bosch, 3 Jo Boere. RADIO-DISTRIBUTIE 15.15 ParUs Radii sel Fr.. 18.20 Droltwlch, 22. i, 10.20 ParUs Radio, I Keulen, 13.20 Brus usael Fr!, 14.20 Londen Re»., 15 35 Londen Regr.. 17.20 Bri Radio, 18.50 Keulen, 20.0b ;sel VI-, 22.30 Boedapest of 23.20 Keulen. igr&nuna 4: 8.Brussel VI., 9 20 diversen. 10.85 Londen Reg.. 13.35 Droltwlch. 16.50 Deutachl a of dlv.. 17.20 Droltwlch. 18.45 Lon den Reg., 19.20 ParUs Radio, 20.20 GRD of dlv., 22.Droltwlch. ZATERDAG 10 SEPTEBER Keulen. 9.50 Radio PTT Nord, 10 20 ParUs Radio, 11.05 Radio PTT Nord, -*.20 Brussel VI., 13.30 Brussel Fr.. 13.50 Brus- il VI.. 14.20 Keulen. 14.60 Brussel Fr, 1720 ParUs Radio, 1820 Brussel VI, 18.50 Keulen, 22.20 Brussel VI., 22.86 Keulen - gramma 4: 8.— Brussel VI.. 9.20 diversen, Londen Reg13.05 Droltwlch. 15.20 Lon-s Heg., 17Droltwlch, 23.05 Londen Reg, 2320 Droltwlch. Agenda avond-, nacht- en Zondagdlenst der- apotheken wordt van: Zaterdag 3 Septem ber ('s-avonds 8 uur) tot en mot Vrijdag 9 September a. s. waargenomen door de Apo theken: J. E. M. ten Dijk, Haven 18, Telef, A. J. Donk, Doezastraat 31, velef. 13, echter met dien verstande dat voor vandaag tot vanavond 8 uur alléén waarneemt': Apo theek Duyster, Kr. Rijn 18, tel. 523 en Dins dag 6 September (nat. feestdag) alléén: Apotheek Boekwijt, Breestraat 74, tel. 552. Voor Oegstgeest: Mej. J. Doedens, Wilhelminapark 8, tel. 274. DT VOETBAL GAAT WEER ROLLEN A e. Zaterdag begint de competitie w van den Leidschen Voetbalbond. A.R.C. heeft ingeschreven met 4 elftallen en een adspiranten-elfral. Vier van de vijf komen reeds Zaterdag in het strijdperk. A.R.C. ontvangt L.R£. I uit Lisse, terwijl de adspiranten de L.R.C-adsp. op bezoek krijgen. A.R.C. III gaat naar Rijnsburgsche Boys III en A.R.C IV naar Quick Boys V te Kat- wijk, AUTO TE WATER Doordat hij moest wijken voor een steige rend paard is gister zekere de W. uit Edara op den Kortsteekterweg met zijn auto te ter gereden. Gelukkig konden alle inzitten den van de auto zich bijtijds redden. De auto is door een kraanwagen uit Utrecht gelicht BRANDSTOFFENHANDEL A. JONGENBURGER RAADHUISSTRAAT 7 5 ALPHEN AAN DEN RIJN - Telef. 44 Beveelt zich. beleefd aan v. d. levering van EERSTE KWALITEIT BRANDSTOFFEN HAZERSWOUDE De Jubileumfeesten Aan den morgen van den tweeden feest dag ter herdenking van het 40-jarig Regee- ringsjubileum van H.M. de Koningin werd vanaf den gemeentetoren Koraalmuziek ge geven door de Chr. Muziekvereeniging. Te vens had de opstelling plaats van paarden onder den man voor de ringrijderij. Nadat alles was gerangschikt tverd met de muziek een rondgang door het dorp gemaakt, waar na om 10 uur werd aangevangen met ring steken, dat geruimen tijd in beslag nam Tevens werden op het plein bij de Ned. Herv. Kerk volksfeesten gehouden. Des nam. 2 uur werd met tandems een ringrijderij gehouden, waarvoor zeer veel belangstelling was, en tevens een stoelen dans voor dames vanaf 17 jaar, gevolgd door hardloopen met kinderwagens voor dames vanaf 17 jaar, terwijl besloten werd met papslaan. Des avonds 8 uur werd door de deputatie, aangewezen om met de vlag van Hazers- woude deel te nemen' aan de nationale hulde voor H.M. de Koningin op Den Dam re Am sterdam, de vlag bij monde van mej. C. Slootweg Wd., met een kort goed gekozen HILLEGOM AUTO RIJDT TEGEN MUURTJE Gistermiddag kwam een luxe auto uit de richting Leiden, bestuurd door een persoon uit Sassenheim, nabij de Veenenburgerlaan op de tramrails te slippen. De bestuurder raakte de macht over ziin stuur kwijt en reed in volle vaart tegen een muurtje bij het woonhuis van den heer Witteman. Het muurtje stortte in en de auto werd zwaar beschadigd. Wonder boven wonder kwamen er geen pesoonlijke ongelukken voor. De be stuurder hek wam slechts enkele schaafwon den. KATWIJK a.d. RIJN T uinbouw-overzicht Vorige week zat men in tuinderskringen nog in zak en asch, omdat het er voor stond of, evenals van de vroege gewassen bloem kool, ook van de latere gewassen niet veel terecht zou komen. Meerdere iperceelen ston den al als verloren opgeschreven, vanwege de droogte met al de onheilen daaraan ver bonden, n.l. ontzaglijk veel last van onge dierte. rupsen, luis, worm, en wie weet wat ai niet rneer. Van Zaterdag op Zondag is dan eindelijk de regen afgekomen en in overvloed werd het den tuinders toegeme ten. Men kan het er voorloopig mee doen. De kwaliteit van de verschillende koolsoor ten is er ten zeerste mee verbeterd. Bloem kool bleef steeds duur. De kwaliteit is al iets verbeterd, doch de duurte is toch voor namelijk een gevolg van den onvoldoenden aanvoer, vooral onvoldoende i»» de goede kwaliteit. Voor lste soort werd de geheele week door van f 15.70 tot f 24.50 betaald, een bijna ongekende prijs in dezen tijd van het jaar. Tweede soort ging steeds weg voor f 9.S0 tot f 17.10 per 100. Zelfs derde soort, waarvoor in normale omstandigheden geen kooper te vinden zou zijn en die mitsdien ook niet wordt aangevoerd, zelfs niet aangevoerd mag worden, kan nog gemakkelijk iplaatst worden voor f2.60 tot f5.80 per ÏÖ0. En toch klagen nog •verschilende tuinders over de onvoldoende opbrengst van dit pro duct. Maar wanneer de noteering zoo op of tegen den minimumprijs aangeeft, daarvan zijn velen toch doordrongen, zou zelfs met een extra gewas de uitkomst slechter zijn. Zeker, nu zijn er slachtoffers, die het al zeer slecht treffen, maar dan zouden er waa schijnlijk nog meer en in erger mate zijn. De aanvoerders van peen treffen het eenigen tijd bijzonder, en iedere veiling schijnt het nog beter te worden. De teelt dit product is dan ook best loonend. lijkt wel of men de peen ook voor oranje- versieringsdoeleinden gebruikt, want een iprijs als thans genoteerd wordt is toch wel iets buitengewoons. Toen de noteering per kist van 20 k.g. was f 1 tot f 1.25 was er al geen reden tot klagen. En iederen veilingsdag ging het naar boven: f 1.50, f 1.75, f 1.45, f 1.95, f 1.60, f2.15, en begin dezer week kon zelfs van f 1.70 tot f2.30 per kist genoteerd wor den. Met de bospeen ging het al idem. Ook steeds volle belangstelling en beste prijzen varieerend van f6.20 tot f9.00 per 100 bos. Ook hierover kan men dubbel tevreden zijn cnmen is dat dan ook. Sla tippelde wel iets naar beneden, alhoewel een prijs van f0.80 tot fl.SO iper 100 voor koudegrond-sla geen slechte prijs genoemd mag worden. Een enkele veilingdag waa de noteering even hooger, tot f2.50. Met de boontjes loopt het ook bijzonder Voor de massa is dit product practisch niet te bereiken, want een veilingprijs voor Princesseboonen van f 18 tot f 34 per 100 k.g. wat toch werkelijk betaald wordt (wat moe ten deze* bij den kleinhandelaar wel kos ten!!) is een prijs die „de gewone man" toch niet betalen kan. Ook de Snijboonen zijn almaar door erg duur en niet best van kwaliteit. Ze worden graag gekocht voor f 13.50 tot f26.80 per 1*00 K.G. Met uien ging het wel wat traag. Uien is niet een bij uitstek geschikt gewas voor dezen tijd maar -neer voor najaar en winter bestem,,. Er is dus al spoedig vol doende aanvoer van. En met een weinig te grooten aanvoer daalt al spoedig de prijs. De noteering kon niet hooger komen dan f2.50 tot f3.70 per 100 K.G. Groene kool kon gemakkelijk geplaatst worden voor prijzen varieerend van f4.10 tot f5.40 per 100. De gewassen zijn van dit artikel allesbehalve goed te noemen. Hetzelfde kan gezegd wor den van Roode en Gele kool welke door droogte en alle narigheid als gevolg daar van, veel geleden heeft. De Roode kool wordt vrijwel algemeen als een misoogst be schouwd en van de Gele kool kan niet veel beters gezegd worden. Maar de laatstge noemde kan het met wat gunstig najaars weer nog aardig ophalen. Met de aardappe len nog steeds volop misère. De aanvoer is maar matigjes en van de prima kwaliteit komt al bijzonder weinig meer. De prijs zint niemand. De extra kwaliteit kan niet hoo- ger komen dan f0.85 per kist van 25 K.g., Klei-eigenheimers gaan voor f0.40 tot f0.60 per kist Drielingen noteeren van f 0.30 tot f0.50. Kroten gaan voor f0.60 tot 0.75 per kist van 20 K.g., wat we een redelijken /prijs mogen noemen voor dit grove product. Het algemeen verloop, vooral dan van den' groentehandel, mogen we wel als gunstig aanmerken en van het verhoogde steunbe drag bestemd voor den tuinbouw zal hier voor de tot heden aangevoerde producten, wel bijzonder weinig gedistribueerd behoe ven te worden, hetgeen als een gelukkig feit rorden aangemerkt. Dat het zoo mag blijven, ook met de navruchten die eerst daags komen. LISSE SUCCES VOOR „KLEIN EXCELSIOR" De Zangvereen. „Klein Excelsior" behaal- 3 op het ïe Amsterdam gehouden concours den eersten prijs met 339 punten. Een mooi succes! Aan dit concours werd tevens een uitstapje verbonden, LAATSTE BUSLICHTINGEN MAILPOST 13 Sept. 5.10 uur voor s.s. Queen Mary. 14 Sept. 5.10 uur voor s.s. lie France. 16 Sept. 16.05 uur voor s.s. Niéuw-Amster dam. Sept. 5.10 uur voor sa Normandië4 VOOR TWEEDE MAAL IN BLOEI Een gouden regenboom alhier staat vooc de nveede maal in bloei* NOORDWIJK AUTOTOCHT VOOR OUDEN VAN DAGEN Evenals vorige jaren is ook dit jaar, door het permanent comité, dat zich de beharti ging van de belangen der oudjes tot taak heeft gesteld, een uitgaansdag voor deze menschen georganiseerd. Door de Jubileum feesten mócht deze extra dag voor hen niet verloren gaan. Meer dan 300 personen na men deel aan den tocht. Het begrip oud is dan ook erg rekbaar. Reeds op 60-jarigen leeftijd kan men mee, een leeftijd waarop iemand nog maar hoogstens één dag in het jaar „een dagje ouder" wil worden genoemd. Een heele file autobussen en auto's ven voerde het gezelschap. Langs allerlei omwe gen ging het op Bloemendaal af, waar werd gerust' en geconsumeerd. Daarna werd nog een bezoek aan Haarlem gebracht. Er was veel muziek, maar ook zonder dat was er genoeg vroolijjcheid. De fiksche regenbuien waren niet in staat de stemming te beder ven. En toen men 's avonds weer naar Noordwijk terugreed was het eenparig oor deel, dat deze dag er een was geweest om niet licht te vergeten. Mooier dan vorige ja ren, verklaarden degenen, die reeds meer malen van de partij waren geweest. In het Hof van Holland vond men het eindpunt. Daar sprak wethouder E. L. de Witt namens het gemeentebestuur nog eeni- sympathieke woorden tot de deelgenooten den rit, maar vooral ook aan het adres van het comité, dat zich zooveei moeite wil getroosten om door een uitnemende organi satie dit allee mogelijk te maken. Naar wij meenen te weten zijn verschillen de momenten van dezen dag verfilmd. Zoo zullen bij verschillende gelegenheden do thuisblijvers kunnen zien dat er niets to veel van is gezegd. OEGSTGEEST ORANJEFEEST AAN DEN H. MORSCHWEG Ook de bewoners van den H. Morschweg hebben gieter getoond op waardige wijze feest te kunDen vieren. Op initiatief van do Julianavereeniging begonnen de feestelijk heden gistermiddag met een feest voor de kinderen, waarbij echter ook verschillende ouderen aanwezig waren, onder wie we op merkten burgemeester A. J. Gerrevink en weth. T. v. Egmond. De voorz. der Juliana vereeniging, de heer J. v. Noort, opende met een kort' woord, waarin hij er op wees, hoe geheel Nederland feest heeft gevierd. In dorpen en steden, ja schier overal te land en te water heeft men feest gevierd, ter ge legenheid van het feit, dat onze geëerbiedig de Vortin gedurende 40 jaren met beleid en met' zegen haar taak als Lands vorstin no heeft vervuld. Ook naar haar medebestuur ders gaat dank uit Wij gedenken met waar* deering den persoon van onzen min.-presi- dent die als vaderlander pal zal blijven' staan, ook wanneer men zou willen Irachtetf

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 6