Zegetocht door den Jordaan NATIONALE INDUSTRIE E.M.I. - UTRECHT (EMU Fabriek .an: Ventilaloren Groot enthousiasme ondanks den regen VRIJDAG 9 SEPTEMBER 1938 TWEEDE BLAD PAG. 5 VOOR NEDERLAND EN N ED ER L A N DSC H-1 N DI E Nederlandsche vliegtuigen zijn beter dan 8uitenlandsche vliegtuigen KOOLHOVEN VLIEGTUIGEN ZIJN NEDERL FABRIKAAT N.V. KOOLHOVEN VLIEGTUIGEN WAALHAVEN ROTTERDAM Willem Smitfi Co's Transformatorenfabriek N.V. Nijmegen DfNAMODRAAD LASCHTRANSFORMATOREN LASCHAUTOMATEN LASCHELECTROOEN TRANSFORMATOREN voor elk vermogen en elke spanning. ELECTRISCHE OVENS voor warmte-behandeflng tewa&teiaa van M fttft t.Qeoaie" had Donderdag door HM. 'de Koningin {laats. Een Imposant overzicht. Inzet: HM. verricht 'de plechtigheid. Kleine Elecfromoloren De „Oranje" hield „voet bij stuk" Stapelloop met een uur vertraging AMSTERDAM, 8 Sept. Ondanks een paar hindernissen was het van daag weer een welgeslaagde dag in de Eeestweek. In den Jordaan is de Koningin op buitengewoon geestdriftige wijze gehuldigd, ondanks den regen, 's Middags liep de „Oranje" van stapel, zij het ook pas een uur later dan men dacht. Om 3 uur gaf H.M. den vereischten hamerslag, eerst kwart over vier gleed de reus in het IJ- Na het bezoek aan den Stads schouwburg heeft H.M- de Koningin de verlichting der stad in oogen- schouw genomen. Om 10 uur is de Koningin reeds uitgere den. ditmaal per auto, om, zooals we gis teren reeds meldden, het Koloniaal Museum nogmaals te bezoeken. Bij dit bezoek bleek opnieuw welk een warm hart de Vorstin het werk vgn de Christelijke liefde toedraagt. Bezoek aan den Jordaan Om elf uur stonden de Koninklijke rijtui gen gereed voor den och tendrij toer, waarvan de rit door den Jordaan de groote attractie is geworden. Het was toch ongeveer vijftien jaren gele- 'den, dat de Koningin met de traditie der Oranjes brak om door de Willemstraat te rijden. De oorzaak lag in de. onheusche be jegening, den Koninklijken Stoet toen aange daan. In de voorafgaande jaren was het toch al niet meer het oude enthousiasme als de Koningin bij Haar jaarlijksch bezoek den Jordaan aandeed. Toen er bij een vol gende gelegenheid uit de verte gefloten werd en een baldadige, kwaadwillige groep projectielen zonder nadere aanduiding naar Öe volgrijtuigen wierp, was de Koningin er voor de laatste maal geweest Sedert zijn er een a>aar malen relletjes in 'den Jordaan voorgekomen, en in Juli 1934 vierde het Communisme er hoogtij en is de Jordaan een avond en een nacht in handen Van het gepeupel geweest. De Jordaan was dus, oordeelde ongeveer een ieder, verlo ren voor Oranje Totdat de Jordaner de Jong een poosje geleden het balletje opwierp om feest te vieren. En toen het balletje eenmaal aan het rollen was, probeerden de communis ten, die zich heer en meester in den Jor daan waanden, het wel op te vangen, maar bet rolde iprecies den anderen kant uit. Het simpele feestcommissietje-de Jong werd het huldigingscomité van den Jor daan, omdat de Christelijke Vereeniging „Tot Heil des Volles" de stichting van den nobelen Ds Jan de Liefde van ongeveer 90 jaren geleden, zich voor de zaak spande. Geestdriftige vergaderingen werden gehou den, de Jordaners zegden van alle kanten spontaan hun medewerking toe. Uit andere deelen van stad en land stroomde het geld toe. want verreweg het grootste deel der be volking bestaat öf uit steuntrekkers óf ro zijn verdiensten sterk achteruitgaan. De ar chitecten Arnold Ingwersen en Kees van der Bom boden belangeloos hun hulp aan voor de versiering van de buurr, en de jongere werkloozen hielpen bereid willig mee om de versiering tot stand te brengen, en wie nu, zooals wij deze week op e«>n avond den Jordaan bezocht, wist aanvankelijk niet wat hij beleefde. In feesttooi Dat. was nu weer de echte, ouderwet- sche Jordaan: van de Laurierstraat tot de Driehoekstraat, twintig minuten gaans, had men de Jordaan in het feest kleed gestoken: guirlandes, eerepoorten, kronen, vlaggen in de voornaamste dee len van de buurt, en tal van huizen weer getooid met de geliefde Oranje- En 's avonds was het weer zóó gezel li; en origineel als het in geen tijden geweest was. Door de dwarsstraten, langs Prinsen gracht, Rozengracht, Bloemengracht, W >.s- tei-^traat, Lindengracht, Willemsstraat en Palmgracht bewoog zich een dichte menij die met' bewondering de inderdaad fraa'e verlichting met den Westertoren als hoofd- Tusschen de. duizenden wandelaars, de tallooze kooiplieden, van de buurt, die even als de vroolijk verlichte winkels hun wa- r»n aanprezen enverkochten, want er wordt in deze feestweek geld verdiend in den Jordaan- Het is goed leven onder Oran je^ Do sociaal-democratie had eerst de lief de voor het vorstenhuis-verkild, de com nisten hadden oproer aangestookt, een ander met ook dit gevolg, dat het in den zoo fel levendten Jordaan „een dooie boel" was geworden. Dat alles is finaal veranderd. En nu leefde er nog één wensch onder de bevolking: n u moest de Koningin nog eens weer in den Jordaan komen! Welnu, die wensch is vervuld. Keeren we na deze uitweiding, die even wel noodig was om de hulde der Jordaners aan H.M. de Koningin te verstaan, naar den Dam terug. In den regen met een parapluie DAar hing boven de saamgestroomde belangstellenden iedereen vond het uitermate sympathiek, dat H.M. den Jordaan ging bezoeken een donkere, dreigende lucht en dat na de mooie feestdagen van de eerste helft der week En juist nu! Blijkbaar wachtte H.M. totdat de regen bui was overgedreven. Het goot een minuun of tien, toen werd het weer lichter. Van de hofrijtuigen, die niet dichte kap waren voorgereden, ging de kap omlaag. Neen, de Koningin zou de bevolking niet teleurstel len. H.M. nam huiselijk een parapluie moe m stapte in de open koets, weer vergezeld 'an een der hofdames. Groot gejuich steeg /an den Dam op. Ieder wist te vertellen, dat de Koningin altijd met een open wagen reed als Zij in Amsterdam kwam. En de oude koetsier van ons persrijtuig kon zien immers heel goed herinneren, dat hij bij dc heenen van de krant ook op den bok had gezeten in Maart 1901, toen de pasgetrouw de Koningin voor den eersten keer met Prins Hendrik in de hoofdstad kwam en de jonggehuwden in stroomenden regen, doch in een open staatsiekoets den langen weg van Weesperpoortstation tot Paleis hadden gereden In het begin ging het goed, maar in dc Raadhuisstraat begon het opnieuw te rege nen en niet zuinig ook, e» dat duurde on geveer den heelen weg voort: door Leid- schestraat, Vondelstraat. Ie Const. Huyg- gensstraat, Bilderdijkstraat, langs Naseau- kade naar de Marnixstraat, aan de grens van den Jordaan. De belangstelling langs den weg was er niet minder om. ET heersehte een opgewekte stemming overal waar de 6toet langs reed en men de Koning ill, met de parapluie. opgestoken boven Haar door een der lakeien, nog hartelijker toejuichte dan wanneer de zon schijnt. Da leerlingen van het Geref. Gymnasium ston den voor het gebouw aan de Keizerstraat opgesteld, en de verpleegsters van het Ju- liana-Ziekenhuis aan de Ter Haarstraat be vonden zich met een oranje transparant langs den weg. H.M. de Koningin naderde inmiddels de Willemsstraat, langs den weg van voorheen over de Korte Nieuwe Willemsstraat en de brug over de Lijnbaansgracht. Buitengewone ontvangst Was het langs den weg druk, in de Wil lemsstraat, die toch behoorlijk breed is, kon er geen muis meer bij. Opgepropt stonden de menschen op straat, in de dwarsstraten tien en meer rijen dik. Geen raam was on bezet. Waar men keek, zag men menschen, die juichten en wuifden zonder eind en mnt vlaggetjes zwaaiden. Een enorm vreugdegeschrei steeg op, toen de Koningin de Willemsstraat in reed, heel langzaam, zoodat de men schen hun genoegen over dit zeer bij zondere oogenblik eenvoudig niet op, konden. Heel de Willemsstraat geleek! een feestzaal. Zóó heeft de Amsterdamsche Jordaan het aan zijn Koningin goed gemaakt wat de buurt jaren terug had bedorven. Het enthousiasme kende geen grenzen als de vriendelijk lachende en minzaam naar alle kanten wuivende en groetende Koningin de geestdrift der Jordaners be antwoordde. Gelukkig regende het niet, zoo dat zelfs de parapluie niet hinderde, die trouwens toch naar beneden zou zijn ge- Vóór het gebouw van „Tot Heil des Volks" stond de kranige feestcommissie met den heer Stroethoff aan het hoofd, opge steld: honderden kinderen zongen onder het voorbijstappen van den stoet dappe' het Wilhelmus, precies als vroeger, toen de Koningin stil hield en er naar luisterde, om dan met eenige hartelijke woorden op de huldespeech van een Jordaankoning te r?a geeren. Nu gebeurde dat niet. want de stoet der Koningin rijdt tot nu toe steeds onafge broken door. Maar hoeveel grooteren en kleineren elkaar na afloop vertelden, dat de Links: De Koninklijke sloep meert aan de werf van de Ncderl. Scheeps bouwmaatschappij, terwijl de bemanning de riemen presenteert. Re c hts De begroeting van H. M. de Koningin met H. K. H. Prinses Juliana en Z. K. H. Prins Bernhard bij aankomst aan de werf van de Ned. Scheeps bouw Mij voor de te waterlating van de „Oranje", Koningin juist hen had toegelachen, is niet te tellen. Door de niet minder volle Oranjestraat, langs Haarlemmerdijk en -straat bereikte de druipende stoet weldra het Paleis. Stapelloop met vertraging 's Mi<Jdags had men met een tweede hin dernis te kampen, die niet zoo eenvoudig was te overwinnen. De „Oranje" had blijk baar watervrees en wilde de helling niet verlaten! Nadat tegen drie uur de Koningin met Prinses Juliana en Prins Bernhard was aan gekomen en voorgesteld aan verschillende personen, hebben de heeren J. F. van Hen gel, directeur van de „Nederland" en D. Goedkoop, directeur van de N.S.M., Hare Majesteit toegesproken. De Koningin heeft met enkele woorden deze redevoeringen be antwoord. om daarna met den ivoren hamer op het zilveren bijltje te slaan, onder grooto spanning van alle aanwezigen. Alles verliep aanvankelijk naar wensch: de champagneflesch slceg tegen het schip, het op het zilveren bijltje corrèspondeeren-. de gewicht viel omlaag, de klink werd weg geslagen maar de „Oranje" bewoog Het was een vreemde gewaarwording dat het schip onbewegelijk bleef zitten op de helling, terwijl de ruim 20.000 toe schouwers toch ieder oogenblik het ef fect van den hamerslag verwachtten. Aan dien hamerslag lag het niet, even min aan de bewegingen die er op volgden, doch het schip bleef waar het was: op helling, waar het juist nu langzaam eerst, daarna sneller had moeten afloopen.Een pijnlijke situatie ontstond hierdoor, maar er was het moment niets aan te doen. Met man en macht ploeterden ingenieurs en werklieden om de „Oranje", die het „Je maintiendrai" op een zeer ongeschikt oof?énblik in toepassing bracht, tot andere gedachten te brengen. De directeur van de Ned. Scheepsbouw- Maatschappij. de heer D. Goedkoop Dzn. legde H.M uit welke vermoedelijke oorza ken den directen stapelloop verhinderden. Inmiddels werden op het Koninklijk pavil joen ververschingen rondgediend. Het tal rijke nubliek begon zich te schikken in het geval. De directeur begaf zich eenige malen naar de zwoegende arbeidslieden om te zien hoe het er bij stond, maar nog altijd lag Amsterdams grootste schip dat precies in het stadion past, van boven af gemeten onbewegelijk. Een paar maal gaf de Ko ningin teekenen van vertrek en toch bleef Zij wachten. Eindelijk tegen kwart over vier, toen H. M. inderdaad aanstalten maakte om heen te gaan kwam de zoo lang verbeide bewe ging in de boot Onder oorverdoovend gejuich gleed de „Oranje" verder en verder, totdat het ach terschip het water raakte en toen liep de boot onder het geloei van fluiten en sirenes, die het „Wilhelmus" overstemden, zijn ele ment in. Het was dan toch gebeurd en H.M. gaf Haar voldoening er over te kennen het :chouwspel nog te hebben kunnen gade- Vlootrevue De Koningin, die vergezeld was van Prinses Juliana en Prins Bernhard, nam nu afscheid van directie en commissarissen der maatschappij en nam weer plaats in de Koningssloep. Evenals bij de heenvaart, dreunden bij den terugtocht de saluutschoten over het Y. Langs de gepavo^seerde oorlogsschepen tal van versierde jachten voer de sloep naar den overkant, terwijl de Koningin deze hulde op het wijde water in ontvangst nam. Na aankomst aan de De Ruyterkade reed de Koninklijke Familie terug naar het Pa leis. Op de werf en langs den weg hebber* duizenden blijk .gegeven van bun ver» knochtheid aan Oranje. Gala-uitvoering in den Stadsschouwburg Vanavond was de korte weg tusschen het Paleis en den Stadsschouwburg dicht om zoomd met feestgangers, die, alvorens hun; blikken te vergasten aan de versierde stad en de zoo welgeslaagde verlichting, de Ko-» ninklijke Familie op haar rit naar de gala voorstelling m den Stadsschouwburg ecnl hartelijken groet wilden brengen. Om kwart over acht naderde de Konin klijke auto. voorafgegaan door den hoofd commissaris en burgemeester de Vlugt in' ambtsgewaad en gevolgd door leden van do hofhouding. Aan den ingang van den Schouwburg werden de vorstelijke personen ontvangen door de leden van het uitvoerend Conv'tó der huldigingsoommissie 1938. Jubileumtelegrammen aan H.M. de Koningin Verlenging gelegenheid tot verzending De gelegenheid om op een speciaal daar voor vervaardigd luxe-telegram-formulier een gelukwensch aan H.M. de Koningin to zenden is mede met het oog op de fees telijkheden te Amsterdam verlengd tot en met Zaterdag, 10 September a.s. De Jordaan te Amsterdam werd Donderdag vereerd met het bezoek van H M. de Koningin. De stoet passeert de Willemstraat.

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 5