Nog geen hervatting der Praagsche besprekingen KRUSCHENSALTS VRIJDAG 9 SEPTEMBER 1938 EERSTE BLAD PAG. 2 Buitenland DE POSITIE VAN RUSLAND IN EEN KOMENDEN OORLOG Sinds 1914 is veel veranderd Stanislav Y e s t e r, onder welk pseu doniem zich de bekende strateeg, Gene raal Em. Moravec van de Hoogere Krijgsschool te Praag verbergt, heeft de vraag onder het oog gezien, of Rusland, wanneer het tot een oorlogsconflict mocht' komen, even zoo geïsoleerd van Frankrijk zou zijn als in 1914 en ver der tei-uggaande, of zich sinds 1933, in sneller tempo dan toen, niet datgene herhaalt, waarvan men, na Bismarck, getuige is geweest, maar waarvoor des tijds 17 jaar noodig waren. Omstreeks 1890 scheen Bismarck het Duitsche Rijk op hechten grondslag te heb ben gebouwd. Men had het bondgenoot schap met Oostenrijk en Italië en was ver zekerd van de vriendschap van Engeland en Rusland. Bismarck was ervan overtuigd op den duur ook Frankrijk te kunnen iso- leeren. Hij streefde er daarom naar een schikking tusschen Rusland en Engeland en een accoord van deze beide met Frank rijk te verijdelen. Maar wanneer in 1887 Wilhelm II weigert, het wederkeerig ga rantieverdrag met Rusland te hernieuwen, nadert Frankrijk tot Rusland en sluit daar mee in 1891 een verdrag. In 1904 zoekt Frankrijk dan toenadering tot Engeland en in 1907 treft Engeland met Rusland een accoord. Frankrijk bevrijdde zich uit zijn isolement en wist zich met Engeland en met Rusland te verstaan. Het gebouw van Bismarck begon te wankelen. De staat, die Frankrijk had willen isoleeren, stond per slot van rekening zelf geïsoleerd. Wat gebeurde er nu na 1933? Een jaar tiaarop sloot Frankrijk een verdrag met Rusland en in 1937 haalde het de banden met Engeland nauwer aan. Wanneer dit .voor de handhaving van den vrede noodig is zal Engeland in een samenwerking ook met Rusland geen bezwaar zien. Wat vóór den wereldoorlog zeventien jaar kostte, kan thans binnen vier jaar bereikt worden. Degene die isoleerde, wordt geïsoleerd. Onderstellen wij; dat het tusschen Frank rijk en Duitschland tot een conflict komt en dat Rusland, krachtens het bestaande verdrag. Frankrijk wil bijspringen. Hoe kan het dit, wanneer het immers geen gemeenschappelijke grens met Duitsch land heeft? Moet het er zich, zooals in 1914, tevreden mee stellen, dat Eet Frankrijk passief kan helpen met operaties tegen Oost-Pruisen, na eerst 400 kilometer door Lithauen en Letland te zijn getrokken of door Polen heen om Pruisisch-Silezië te bereiken? Neen. In tegenstelling met het geen in 1914 het geval was, heeft Rusland thans met het Westen zoowel langs den noordelijken als langs den zuidelijken weg een uitstekende verbinding. De Sovjet- regeering heeft de laatste jaren de Moer man-spoorlijn aanzienlijk verbeterd en de havens aan de IJszee uitgebreid. In 1917 kon Rusland langs den Noordelijken weg, langs de Moerman kust, één trein per dag en enkele Russische regimenten versche pen. Heden ten dage kan Rusland divisies uitsturen. En in plaats van één, kunnen er thans per dag tien treinen rollen. Russische soldaten kunnen over de Moerman-kust Noord-Frankrijk veel sneller bereiken dan Fransche koloniale troepen uit de uithoe ken van Afrika. In het Zuiden staat het niet anders. Turkije, dat in den wereldoor log Ruslands vijand was, is thans zijn bond genoot, die de Dardanellen opnieuw ver sterkt heeft. Men kan dus veilig aannemen, dat het Russische schepen met soldaten .voor Zuid-Frankrijk zal doorlaten. Wanneer het noodig is, zullen op het eind van de tweede oorlogsmaand in het Westen 100 Europeesche, veertig koloniale Fransche en 45 Engelsche di visies kunnen staan. Wanneer Rusland aan de zijde van Frankrijk en Engeland marcheert, zal het mogelijk zijn, dat aan het eind van de tweede maand op den Rijnoever ook tien Russische divi sies ingrijpen. In de derde oorlogs maand zou de scheepsruimte, die vrij komt uit het transport der Fransche koloniale troepen, gebruikt kunnen wor den voor het vervoer van Russische soldaten. Op die manier zouden er aan het einde van de derde maand op het Westelijk front naast 185 Engelsch- Fransche divisies ook nog 40 Russische staan, die door het krachtige Russische luchtwapen worden ondersteund. Rus land zou op die wijze de vroegere rol van Amerika overnemen, maar sneller en zekerder. Wanneer men dit voor oogen houdt, al dus Generaal Moravec, is het te begrijpen, [waarom de Duitsche generale staf zich zoo- .veel gelegen laat liggen aan de Noordkust tvan Noorwegen en waarom de Duitsche politiek haar invloed in Turkije tracht te .vergrooten. Het huidige Rusland ziet den toegang tot de zee niet meer gebarrica deerd, gelijk in 1914. Daarom heeft ook zijn bondgenootschap met Frankrijk veel gToo- ter waarde, ook al ligt de Russische grens thans verder Oostwaarts en al bestaat er geen gemeenschappelijke Duitsch-Russische grens. Duitschland vraagt Japans moreelen steun TOKIO, 8 September (Havas). Volgens welingelichte kringen zou de Duitsche am bassadeur. Ott, tijdens een bezoek van een uur aan den vice-minister van buitenland- sche zaken, Horinoöetsji, den moreelen steun van Japan gewaagd hebben in de Tsjecho-Slowaaksohe kwestie. De ambassa deur zou den vice-minister tevens van het standpunt van Duitschland op de hoogte hebben gesteld. Wie op de pa» Ingestelde voorrangs wegen rijdt, heeft bij kruisingen óók voorrang boven het voor hem van rechts komende verkeer (dat aan 'n rooden driehoek met pent naar >neden zien kaïw AK'het 'n voorrangsweg nadert). Duitschland en de „persleugen" Op het partijcongres te Neurenberg heoft Rijksperschef dr Dietrich een rede ge houden over het onderwerp: „Strijd tegen de pensleugen". De persleugen, aldus Dietrich, is één der grootste gevaren van den laatsten tijd. Duitschland heeft tezamen met Italië den vinger gelegd op deze open wonde aan het lichaam der beschaafde volken. Wij hebben den strijd tegen de hydra der berichtenver- valsehing aangebonden. Na verklaard te hebben, dat deze cam pagne in de democratisohe wereld geen weerklank heeft gevonden, protesteerde Dietrich 'heftig tegen ce leugen be rich ten in de pers. O.a. protesteerde hij tegen de voor stelling, dat de inlijving van Oostenrijk door overweldiging zou zijn verkregen en be streed hij de bewering van Duitsche wapen leveranties aan de regeering te Barcelona. De staatslieden der democratieën bestrij den niet, dat de persleugen een wereldge vaar vormt. Zij klagen over de uitwassen en manen tot inzicht. Doch niemand handelt Dietrich beschuldigde verder de democra tie ervan, de vrijheid misbruikt en in dienst van de leugen te hebben gesteld. Vier Arabieren gedood Een auto, waarin zich Engelsche politie beambten bevonden, is bij Jaffa in een hin derlaag terecht gekomen. Er ontstond ver volgens een gevecht met een gewapende bende, waarbij vier Arabieren werden ge dood. Op den spoorweg nabij Lydda is, bij het passeeren van een lorrie met militairen, een landmijn tot ontploffing gekomen. Vier mi litairen werden daarbij licht gewond. Er bestaan geen toovermiddelen die in enkele dagen won deren verrichten. Maar - wél kunt U zélf wonderen doen, door Uw gezicht regelmatig met "4711Matt-Creme te verzor gen. Dan krijgt de huid een jeugdige souplesse en wordt Uw teint beschermd tegen scha delijke invloeden. Matt-Creme is een ideale onderlaag voor elke poeder en isfijn geparfumeerd met échte "4711Eau de Cologne I Des avonds voor voeding en ver sterking van de huid "4711 "Cold Cream. Geen reden voor al te groot pessimisme Ministerieele conferenties te Londen Volgens Havas blijkt het bericht, dat de Sudeten-Duitsche partij zich zou heb ben bereid verklaard, de afgebroken onderhandelingen met de Tsjecho-Slo waaksche regeering te hervatten, voor barig te zijn geweest Weliswaar zijn de Sudeten-Duitsche afgevaardigden Kundt en Rosche gis termiddag door Hodza ontvangen, doch dit onderhoud had betrekking op de in cidenten te Moravisch Ostrau. De speciale Havas-correspondent te Neurenberg zegt dat politieke kringen aldaar den toestand, die sinds Woens dag tusschen de Sudeten-Duitschers en de Praagsche regeering ontstaan is, al dus definieeren: „Men onderhandelt thans over een hervatting der onderhan delingen". In dezelfde kringen is men, volgens genoemden correspondent, van meening. dat wijl het contact niet verbroken is, er oip het oogenblik geen reden is, zich aan al te groot pessimisme over te geven. Niettemin, zoo zeggen zij, is de atmos feer verre van opgeklaard en men ziet volstrekt niet in, hoe er een toenadering zou kunnen tot stand komen tusschen de tegengestelde zienswijzen. Nieuw voorstel-RuncIman? Het D.N.B. meldt uit Praag: Een bureau, dat in nauwe betrekking met de Praagsche regeering staat, meldt, dat de missie-Runciman Maandag een vertrouwe lijk document aan het Britsche ministerie van Buitenlandsche Zaken heeft gezonden. In dit document zouden o.a. de resultaten vervat zijn van de besprekingen tusschen Runciman en Henlein, verder het nieuwste plan der Tsjecho-Slo waaksche regeering en het ontwerp voor een bemiddelingsvoorstel van lord Runciman, dat bestemd is voor het geval het jongste regeeringsontwerp door de Sudeten-Duitsche partij van de hand worden gewezen. Londensche consulten In verband met de ontwikkeling van het Tsjecho-Slowaaksche vraagstuk heeft de Britsche premier Chamberlain zijn va- cantie onderbroken en is hij uit Schotland naar Londen teruggekeerd. Lord Halifax zal eveneens in de city verblijven en niet naar Genève vertrekken. Tot laat in den avond was men op nummer tien Downing- street druk in de weer. Sir John Simon, die er. naar het schijnt, 'om van vijf uur af was geweest, was om negen uur gisteravond nog niet vertrokken. Cadogan en Mac Donald verlieten Downingstreet om half zeven. Kingsley Wood, de minister van lucht vaart, bracht in den loop van den avond een kort bezoek aan Downingstreet. De Fransche gezant C o r b i n begaf zich om ongeveer half zeven naar het Foreign Office, waar hij ongeveer een kwartier heeft vertoefd. Reuter meldt intusschen nog uit Neuren berg het in officieele kringen aldaar niet be vestigde bericht, dat Hitier mogelijk kapi tein Wiedemann naar Londen zal zen den om er de gezaghebbende kringen te pol sen en zich te vergewissen van de Britsche opvattingen in de Tsjechische aangelegen heid. Een Tsjechische démarche De Tsjechische gezant te Londen heeft bij het Foreign Office e«n energieke démarche gedaan in verband met het „Times"-artikel, dat afstand van Sudeten-Duitsch grondge bied aan Duitschland in het vooruitzicht stelde. Hij moet hebben medegedeeld, dat de Tsjecho-Slowaaksche regeering de publicatie van dit artikel inopportuun heeft geacht. BenesJ voor de microfoon Naar verluidt zal staatspresident B e n e s j Zaterdag voor de microfoon de ontwikke ling van den ipolitieken toestand uiteen zetten. Te Praag hebben gisteren de leiders der verschillende nationale minderheden geza menlijk veragderd, o.l.v. den Sudeten-Duit- scher Frank. Ten aanzien van de nood zakelijkheid van reorganisatie van den staat en van regeling van het nationalitei- tenvraagstuk werd algeheele overeenstem ming geconstateerd. Besloten werd, de ge meenschappelijke besprekingen, wanneer noodig, voort te zetten. De incidenten van Ostrau Gisteravond is te Praag het volgende com muniqué gepubliceerd: De gebeurtenissen te Ostrau in Moravië, die geleid hebben tot het besluit van de de legatie van de Sudeten Duitsche partij om tijdelijk de besprekingen met ce regeering te onderbreken, hebben ondenverp uitge maakt van een krachtig onderzoek. De mi nister van binnenlandsche zaken heeft den inspecteur-generaal van de staatspolitie be last het onderzoek te leiden. Diens werk zaamheden hebben den geheel en dag voort geduurd. Op het oogenblik zijn reeds een officier van politie en eenige beambten van hun post ontheven. Gistermiddag heeft Hodza de afgevaar digden Kundt en Rosche ontvangen en hun in kennis gesteld van de resultaten van het door de Tsjeóhosiowaaksche auto riteiten ingestelde onderzoek en van de sancties, die reeds genomen zijn en nog ge nomen zullen worden, zoodra het onderzoek is geëindigd. Nienwe conflicten-stof De politieke districtsautoriteiten te Jae- gerndorf willen niet toestaan, dat de lijk kist van den soldaat Alfred Knoll, die bij zijn opkomst voor het vervullen van zijn militairen dienstplicht een functie bij de Sudetenduitsche partij bekleedde en. naar verklaard wordt, door zelfmoord om het leven is gekomen, geopend wordt en dat een Duitsche arts aanwezig is bij de lijk schouwing. Het lid der Runciman-missie, Sutton Pratt, heeft, naar verluidt, den wensoh geuit, dat een Duitsche arts er bij gehaald wordt De Sudeten-Duitsche partij heeft vertoo- gen gericht tot de autoriteiten te Praag, daar (volgens het D.N.B.) de Duitsche be volking te Jaegerndorf en omgeving erg op gewonden is en een nadere opheldering van het geval dringend noodzakelijk acht. Het Tsjechoslowaaksche persbureau deelt mede, dat te Ostrau incidenten veroorzaakt zijn, doordat vrouwen, die ziah voor het raadhuis verzameld hadden, een optocht wilden vormen, het verbod der politie ten spijt intusschen hebben de Sudeten-Duitschers te Opava een schoolstaking afgekondigd. Zij eischen inschrijving der kinderen op Duitsche scholen. Lijders aan chronische rheumatische pijnen laat niets onbeproefd! Als U geen raad méér weet van de rheuma tische pljnea alles reeds hebt geprobeerd zonder goed gevolg, probeert dan de zes zouten uit Kruschen Salts. Zij hebben duizen den lijden reeds aidoend geholpen. Ook U zullen zij zeer snel van Uw pijnen verlossen. STRALENDE GEZONDHEID VOOR I CENT PER DAG Een godloozen-congres in Londen Vandaag is in Londen een interna tionaal godloozen-congres geopend, dat door een viertal Engelsche vrijdenkers- vereenigingen is op touw gezet. Op een bijeenkomst van 70 parlementsleden is tegen het houden van dit congres ge protesteerd. In zijn antwoord op de hem toegezonden resolutie verklaarde de mi nister van binnenlandsche zaken Hoare, niet bij machte te wezen, het congres te verbieden. „Ik ben", aldus luidde de verklaring van Sir Samuel o.a., „het volkomen eens met de gevoelens, welke aanleiding hebben ge geven tot de protesten tegen het houden van dit congres, welks, organisatoren er meeningen op nahouden en propageeren, die in strijd zijn met de gevoelens van de groote massa van hei' Christelijke volk in dit land". Voorts is onlangs een manifest, ondertee- kend door 17S parlementsleden, toegezonden aan de leiders der Anglicaansche kerk en aan alle leden van het parlement. Onder de handteekeningen, welke onder dit document zijn geplaatst, bevinden zich die van Sir Thomas Inskip, minisver van defensie; Mr. Morrison, minister van landbouw, Mr. L. S. Amery, vroeger secretaris van koloniën; en cnr. George Lansbury. Naar aanleiding hiervan heeft Lansbury Woensdag tegenover een vertegenwoordiger van de „Daily Telegraph and Morning Post" bet volgende verklaard: „Er dient op te worden gewezen, dat het betrokken manifest eenvoudig een getuige nis is van ons ernstige godsdienstige geloof, want degenen onder ons, die het hebben on derteekend, zijn van meening, dat dit oogen blik bijzonder geschikt is voor een hernieuwd getuigenis van onze godsdienstige prin cipes. Er wordt evenwel geen melding in gemaakt van het vrijdenkerscongres. Ik heb het manifest onderteekend, omdat ik er van overtuigd ben, dat de toepassing van den godsdienst op de individueele, na tionale en internationale problemen de eenige weg ls, om de wereld van heden te redden. Er moet echter geen onderdrukking zijn. Indien zij het congres wenschen te houden, laten ze hun gang gaan." Mr. Frederik Harfitt, de secretaris van de „Christian Evidence Society" heeft verklaard: „Feitelijk kan het congres niet anders dan goed doen. De propaganda, welke in hef ge heim is voortgezet, zal thans aan het iag- licht treden. En in de toekomst zal het ge organiseerde atheisme in dit en in andere landen het hoofd hebben te bieden aan de openlbare critiek." Hoe denkt men in 6939 over Amerika? New-York begraaft gegevens voor het nageslacht Opdat de menschen, die in het jaar 6939 zullen leven, kunnen weten, hoe de tegenwoordige wereld; er uitziet, zal ergens binnen de grenzen van de ter reinen van de wereldtentoonstelling, welke in 1939 in New York zal worden gehouden, een „gestroomlijnde tombe" met een aantal voorwerpen van dage lij ksch gebruik worden begraven. Arbeiders in de East Pittsburgh Pennsyl vania Works van de Westinghouse Electric and Manufacturing Company zijn gereed ge komen met de zeven voet hooge „tijd-cap- sule", zooals de houder wordt genoemd en de volgende maand zal ze worden begraven, vijgtig voet onder de oppervlakte va: aarde op de terreinen van de wereldexpo- sitie, terwijl ze niet zal worden opgegraven voordat 5000 jaren zijn verloopen. De „tjjd-capsule" is vervaardigd van „cu- palloy" een alliage van koper, welke het resultaat is van een onderzoek van vijf ja ren, om koper even hard te maken als staal. De „.capsule" zal o.a. bevatten de geheime formule van de betrokken koperalliage, een typischen modernen dameshoed, gegevens betreffende het huidige Amerikaansche be stuur en de industrie, den godsdienst en filo sofie, geschiedenis en aardrijkskunde, mu ziek en kunst. Opdat de archeologen, die de „capsule' zullen opgraven, niet slechts een blik op den hoed zuUen werpen, zullen lachen en ons zullen uitmaken voor een eigenaardig volk, hoopt het Smithsonian-instituut in de „cap sule" een „sleutel tot de Engelsche taal" in te sluiten, welke de vinders, die mogelijk geen Engelsch zullen kennen, in staat zal stellen, de Engelsche taal te lezen. Uiterlijk gelijkt de „capsule" veel op een moderne vliegtuigbom. De Japansch-Chineesche oorlog HANKAU VOOR 10 OCTOBER JAPANSCH? Tsjangs keurtroepen in den strijd Te Hankau geeft men thans toe, dat de Chineesche troepen, die deze stad ver dedigen, zich in twee sectoren ten Noor den van de Jang Tse hebben terugge trokken. De Japanners zetten intusschen gesta dig hun opmarsch voort, om den spoor weg PelpingHankau bij Sin Jang, 100 mijlen ten Noorden van Hankau, af te snijden. Een tweede Japansche colonne rukt vooruit langs den Noordelijken oever van de Jang Tse, na Kwang Tsi te heb ben ingenomen. Chineesche troepen pogen op beide fronten den Japanschen opmarsch tot staan te brengen. De Japanners zijn intusschen, naar een U. P.-telegram uit Shanghai meldt, vol goo- den moed, dat zij Hankau vóór 10 October a.s. zullen kunnen veroveren. Japansche vliegtuigen hebben, ten einde de verbinding Hankau met het Jang Tse* front af te snijden, de hoofdverkeerswegen op eenige kilometers van Hankau upgebla- zen. De ontploffingen waren in Hankau hoor* baar, maar de vliegtuigen verschenen niet boven de stad. De Japanners melden, dat de slag, die momenteel aan den voet van Noordelijke heuvels van Tai Peh wordt geleverd, aan hevigheid die van Shanghai verre overtreit. Er zouden 9 Chineesche divisies bij betrok« ken, zijn, waaronder de keurtroepen der centrale regeering en wel de 88e di visie, die ook wel „Tsang's eigen divisie" wordt ge* noemd. De terugtocht naar de bergen is do- zen troepen door een omtrekkende beweging der Japanners onmogelijk gemaakt. De Japanners leggen er den nadruk op, dat de Chineesche tegenstand buitengewoon moedig is. Zij zouden 80 gemonteerde veld kanonnen en buitengewoon goede wapenen bezitten. BRUTALE JUWEELENDIEFSTAL IN DE VER. STATEN INDIANAPOLIS, 9 Sept. Vier bandieten hebben gisteren in een juwelierswinkel al* hier een diamanthandelaar uit New-York overvallen, dien zij beroofden van een partij diamant ter waarde van 40.000 dol* lar. Zij wisten met den buit te ontkomen. Oosten West-Jndi'ê, Grootcultures op Nieuw-Guinea? Geen katoen, maar ondernemingsrubber Nog geen beslissing aangaande olie-exploitatie Men herinnert zich, aldus „Het Nieuws", dat verleden jaar op instigatie van den dienst van gouvernements-la/nd- bouwbedrijven een landbouwkundige expeditie onder leiding van de heeren Carbasius en Förster, administra teurs bij dezen dienst en den heer W e n t h o 11, bodemkundig ambtenaar bij het algemeen proefstation van den landbouw, naar Nieuw Guinea is ver trokken en een zestal maanden daarna is teruggekeerd. De bevindingen van hun onderzoek in bepaalde streken van Nieuw-Guinea, be treffende de mogelijkheid om aldaar een of meer grootcultures te beginnen, zijn in een lijvig rapport vastgelegd en der regeering aangeboden. Meende men aanvankelijk, dat de katoen- cultuur op groote schaal in deze streken geëntameerd, kans van slagen zou hebben, men is thans van dit plan teruggekomen. Een nadere bestudeering van alle beschik* bare gegevens heeft vrijwel zekerheid gege ven, dat de eenige grootculture, die in Nieuw Guinea de beste bedrijfskansen en de minste risico's biedt, de ondernemings rubber is. Alvorens tot een begin van uit voering dezer plannen te komen, zal men de kwestie nog nader bestudeeren en waar schijnlijk een tweede onderzoek in loco in stellen. Zooals de kwestie zich thans voordoet,- hebben alle bestaande plannen nog eeü voorloopig karakter. Naar wij verder vernemen, zal, met het oog op de rubberrestrictie-bepalingen, welke het oprichten van nieuwe groote rubber- ondernemingen vrijwel onmogelijk maken, de voor dit Nieuw-Guinea-bedrijf benoodigda areaal-vergunning gevonden worden in den; afstand van een zeker gedeelte van de 5 pet, uitbreiding door de bestaande rubbermaat schappijen. De olie Met betrekking tot het exploratie-werk der olie-maatschappijen op Nieuw-Guinea* vernemen wij, dat nog geen beslissing is genomen inzake de te verrichten proefbo ringen. Een oorspronkelijk ontworpen plan: voor een structuur-boring is weer opgegeven Men zoekt thans naar een andere plaats. Men weet, dat de olie-bedrijven (Konink lijke, Standard en Pacific) die samen da N.-Guinea Petroleum-Mij vormen, een groot aantal deskundigen op exploratie-gebied en leden van hun wetenschappelijken staf naar Nieuw-Guinea hebben gezonden, o.w. twee groepen geophysici. Er is alle reden om aan te nemen, dat deze bedrijven groote verwach tingen koesteren van N.-Guinea. Ook buiten Indië wordt met groote belang stelling de activiteit waargenomen door de oliebedrijvon in Nederlandsoh Nieuw-Guinea aan den dag gelegd. Ongelukken bij vuurwerk bij Malang Acht personen naar het ziekenhuis BATAVIA, 9 Sept. (Aneta). De eenigd stoornis, welke werd gemeld bij do viering der jubileumfeesten, kwam te Malang voor. Door een constructiefout in het vuur werk, dat werd afgestoken bij de sluiting van de feestelijkhrvon. werden 23 personen door vuurpijlen pi roffen. Acht gewonden moesten met brandwonden in het zieken huis worden opgenomen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 2