Jliruuir £Viïtói"lir (tuiuraitt Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leidenen Omstreken „St.Raphaël" PALACE HOTEL I.G.B. Abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agenlschap gevestigd is 135 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.I8 Voor het Buitenland bij wekelijksche 1 zending4.50 Bij dagetijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/2 c" Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 VRIJDAG 9 SEPTEMBER 1938 19e Jaargang a&berttntieprijjcn: Van 1 tot 5 regels f I.171/» Elke regel meer f 0.22'/» Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer 0.45 Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend0.10 NO. 6492 NIET VOORSPELLEN, MAAR i. REGISTREEREN 1 Wij hebben ons ■veroorloofd eenige captie 'te maken op de methode van sommige scri benten om de werkloosheid zoo pessimis tisch mogelijk te bezien, naar het schijnt om daardoor stemming te maken tegen de Regeering en vóór bepaalde maatregelen. Een artikel in een reeds voor eenige dagen Verschenen nummer van De Vrijheid maakt er ons opmerkzaam op, dat soortge lijk kwaad ook reeds doorgedrongen is in officieele bureaux. Blijkbaar weten zelfs sommige ambtenaren aan het voortreffelijke en verdienstelijke Centraal Bureau voor de Statistiek niet meer, dat er wezenlijk onder scheid bestaat tusschen statistisch materiaal en speculatieve beschouwingen. Het jongste gemeenschappelijke conjunc- tuurbericht van genoemd bureau en het Ned. Econom. Instituut geeft niet alleen, gelijk steeds, waardevolle en zeer gewaardeerde cijfers en feiten, maar spreekt ook van „1 blijvende betalingsmoeilijkheden met Duitschland en de te verwachten dalen de industrieele bedrijvigheid". Natuurlijk kan het bureau constateeren, of er, tot het huidig moment toe, een dalen de, dan wel een stijgende tendenz ii> het be drijfsleven aanwezig is; maar te spreken van te verwachten dalende bedrijvig heid is niet alleen hoogst speculatief, doch ligt bovendien volstrekt niet op den weg Jyan een bureau voor de statistiek. Veel erger echter is het volgende citaat: „Hoewel het algemeene beeld in bijna ieder opzicht op een achteruitgang wijst, werken er, op korten termijn gezien, eeni ge factoren, welke deze daling geheel of gedeeltelijk kunnen opvangen. Gememoreerd werd reeds het feit, dat de koopkracht op de binnenlandsche markt nog op een vrij hoog niveau is ge bleven. In dezelfde richting werken de door de Regeering in uitzicht gestelde maatregelen tot vermeerdering van de uitgaven voor openbare werken en de op drachten uit - hoofde van de toegenomen bewapening", In 'deze voorspelling wordt 'een wijsheid verkondigd, welke niet alleen nader bewijs behoeft, maar die ook op bedenkelijke ma nier propaganda maakt voor de zgn. koop krachttheorie van het Plan van den Arbeid. Het is geenszins de taak van het bureau bm de doelmatigheid en nuttigheid van een openbare-werken politiek te bepleiten e .verdedigen; terwijl het aangevoerde bewijs zeer twijfelachtig is* Het spreekt van zelf, de toegenomen be wapening en de uitvoering van openbare werken geven aan vele handen werk en aan vele monden brood; maar dat de koopkracht in *t algemeen er door zou toenemen en dat ide achteruitgang door deze middelen opge vangen zou worden, wordt zoowel ontkend als verdedigd. In geen geval kan het bureau deze stelling als een axioma poneeren. Het is veel rationeeler aan te nemen, dat kunst matige bevordering der opleving nog groo- ter tegenslag brengt; hoe zeer we overtuigd fcijn, dat de werkloosheid abnormale bestrij dingsmiddelen vordert. Het voornaamste van ons bezwaar tegen bet bedoelde artikel is echter, dat het o.i. niet de roeping is van een bureau voor de statistiek om zich een profetenmantel om te hangen, Niet speculeeren, maar registreer Pe werkloosheid in Augustus .Werkloosheidspercentage weer gedaald 1 !De directeur van den Rijksdienst der (werkloosheidsverzekering en arbeidsbemid deling deelt mede, dat blijkens hem. door bet centraal bureau voor de statistiek ver- Strekte gegevens, in de week van 22 tot en met 27 Aug. 1938 bij gesubsidieerde yereeni- gingen met werkloozenkas waren aange sloten 565.566 personen (waaronder 75.744 landarbeiders). Van de 498.822 verzekerden buiten de landarbeiders was het werkloosheidsper centage 22.1 (in de vorige verslagweek, 8 tot en met 13 Aug. 1938, was dit percenta ge 22.3). In de tweede verslagweek van Augustus Was het werkloosheidspercentage voor ver zekerden (zonder landarbeiders) in de laatste jaren als volgt: 1932 25.8; 1933 23.6; 1934 26.2; 1935 30.—; 1936 30.5; 1937 23.5 en 1938 22.1. Op 24 Augustus 1938 waren bij de orga- ben der openbare arbeidsbemiddeling in geschreven 316.767 werkzoekenden, waar- (yan 299.048 werkloos waren. Lijk bij onbewaakten overweg gevonden UDENHOUT, 9 Sept. Vanochtend on geveer half zes werd door een machinist aan het dienstpersoneel van het seinhuis te Udenhout gemeld, dat tusschen Uden- hout en Berkel langs den spoorweg een lijk gevonden was. Onmiddellijk heeft men den gemeente- en rijksveldwachter gewaarschuwd. Even voor bij den onbewaakten overweg ontdekte men het verminkte lijk van den 64-jarigen A. A. ,V., verpleegde van het St Felix-gesticht in Udenhout. Een onderzoek wordt ingesteld. Het stof felijk overschot is naar hét ziekenhuis vervoerd;' Aan de vlootschouw op het IJ ter gelegenheid van de tewaterlating van het m.s. „Oranje" werd door zeer vele vaartuigen deelgenomen. Vooral de gepavoiseerde oorlogsbodems boden een feestelijken aanblik. H.M. de Koningin beziet de verlichting Tusschen de feesthoudende menigte Amsterdam,9 Septembi Na (Set bezoek aan den Stads schouwburg hebben H. M. de Koningin, H. K. H. Prinses Juliana en Z. K. H. Prins BemharcL, gisteravond, vergezeld van groot gevolg, een avondrit door de verlichte stad gemaakt, Het was eerst over elven toen de lange stoet zich van het Leidscheplein af in bewe ging stelde, nadat de Koningin opdracht had gegeven de kap van Haar auto neer te laten, hetgeen aan het zeer talrijke publiek weer geestdriftige ovaties ontlokte, In den vooravond had de regen een deel van het publiek naar huis gedreven, maar het grootste deel trok zich van den regen niets aan, bestormde de tramwagens en stroomde in het centrum alle kanten uit Toen de Koninklijke stoet door de stad reed, was er dan ook nog veel volk op de been. Hoewel de toaht vooraf niet was ge publiceerd en de weg dus evenmin aan het publiek bekend kon zijn, zag men spoedig genoeg aan het afzetten der straten, dat er wat bijzonders op til was. Den vorigen avond had het Prinselijk Paar in gezelschap van eenige autoriteiten de verlichting reeds gezien, thans moest derhalve, zoo werd al gemeen terecht verondersteld, de Koningin in aantocht zijn. Tijdiens den rit hield het weer zich' uit muntend. De tocht is mede hierdoor voor treffelijk geslaagd. De Koningin reed langs het Leidscheboschje via de Stadhouders kade naar het centrum, der illuminatie aan Heeren-, Keizers- ca Reguliersgracht; ver der dc binnenstad in, een paar keer den Dam over, via Nieuwendijk, Kaiverstraat en Ro- kin naar het Palei6, waar de Koninklijke Familie tegen twaalven uitstapte. Overal langs den weg hadden de ver raste feestgangers H. M. enthousiast begroet. Op tal van dichtbezette plaat sen zwol zulk een gejuich aan tot een ovatie, hetgeen ten slotte uitteraard eveneens het geval was op dien Dam bij den terugkeer ten Paleize. De merisóhen bleven juichen, zongen Het Wilhelmus en andere liederen, doch hun verwachting, dat de Koningin op het nach telijk uur zich nog vertoonen zou, werd niet vervuld. De Donderdag is een drukke dag voor II. M. geweest. Vanmorgen is de Koningin niet uitgereden. In den namiddag geschiedde dit eerst voor den korten tocht naar de Gemeente-Univer- siteit, waar de eere-promotie van H. M. tot doctor in de economische wetenschappen heeft plaats gehad. In de middaguren hebben 45.000 kinderen een prettig feest gevierd in het Stadion, ge organiseerd door den Oranje-Jeugdbond. Nasleep Deterding-affaire Weer f 13.750 vergoeding Naar het Alg. Hbl. mededeelt heeft minis ter Steenberghe aan de veehouderij centrale gelast om f 13.750 aan de spekexporteurs te vergoeden, die na aanvankelijke weigering reeds eerder eenzelfde bedrag kregen toege wezen. Het blad wijst er op, dat dit reeds de vijfde keer is dat de crisiscentrales een terug betaling moeten doen. Achtereenvolgens f 112.000 en f 20.000 aan dr. Deterding, aan firma de Wijze te Cuyk f 2500, aan de spek exporteurs f 13.750 en thans weer ditzelfde bedrag. In totaal dus reeds f 162.000. WONING TE HASSELO AFGEBRAND HASSELO, 9 September. Vannacht omstreeks vier uur is door onbekende oor zaak brand uitgebroken in de boerenwoning van den fabrieksarbeider W. Pierik De woning brandde tot den grond toe af. Ook de inboedel ging geheel verloren. De bewoners, die door het knetteren van het vuur gewekt werden, konden zich tijdig in veiligheid stellen. Het vee kon eveneens gered worden. DE BEGRAFENIS VAN BURGEM DROOGLEEVER FORTUYN Zal van Rotterdam uit geschieden Rouwplechtigheid in de Burgerzaal ROTTERDAM, 9 September. In ruimen kring is het als iets onaangenaams gevoeld, dat de overleden burgemeester van Rotter dam zonder meer van de kliniek te Den Haag uit te Den Haag zou worden begraven. De groote verdiensten van den overledene voor Rotterdam en de algemeene sympathie, die zijn persoon hier genoot, had recht op een meer sprekende uiting dan bij den voorgenomen gang van zaken mogelijk zou zijn. Het is daarom in overeenstemming met veler wensch, ook met dien van het Ge meentebestuur, dat achteraf nog besloten is de begrafenis van het stoffelijk overschot van mr Droogleever Fortuyn van Rotterdam uit te doen geschieden. In de Burgerzaal, die als chapelle ardente zal worden ingericht, zal de rouwplechtig heid bij het opgebaarde stoffelijke overschot plaats hebben, in tegenwoordigheid van velen. Op den Coolsingel zal er gelegenheid zijn voor een indrukwekkend défilé met om floerste vaandels, terwijl ook de lantaarns omfloerst zullen zijn en langs den weg, dien de stoet zal nemen naar de grens van de ge meente, de burgerij een passenden groet den dooden burgervader zal kunnen brengen. Om elf uur Zaterdagmorgen zal het stof felijk overschot van de Rudolf Steinerkliniek naar het Rotterdamsche Raadhuis worden overgebracht. De rouwplechtigheid zal om 2 uur begin nen. De bedoeling is, dat de rouwstoet om half vier naar Den Haag zal vertrekken, waar om vijf uur de teraardebestelling op de Algemeene Begraafplaats aan de Kerk- hoflaan zal geschieden. Gistermorgen hebben de loco-burgemeester de heer A. B. de Zeeuw, de gemeente-secre taris mr M. Smeding, de wethouders en ec-n deputatie van de hoofden van de gemeente lijke diensten in de Rudolf Steinerkliniek te Den Haag twee kransen bij het stoffelijk overschot neergelegd. Verbond van Ned. Werkgevers Herdenking Mr. Droogleever Fortuyn ROTTERDAM, 9 September. In de verga dering van het Verbond van Ned. Werkge vers heeft de voorzitter, de heer Gelder- man, bij den aanvang enkele woorden ge wijd aan de nagedachtenis van den over leden burgemeester. Waar wij vandaag in Rotterdam verga deren, aldus ongeveer de heer Gelderman, en deze stad eergisteren 200 zwaar getrof fen is door het verlies van haar burge meester, geloof ik in uw geest te handelen, wanneer ik hieraan een enkel woord wijd. Het is wel een groote tegenstelling, dat wij onze jaarvergadering hier feestelijk hou den in een stad, die zoo plotseling in rouw gedompeld is. Velen uwer hebben, evenals ik, den heer Droogleever Fortuyn goed ge kend en wie hem kenden, hebben de veie eigenschappen van hoofd en hart gewaar deerd die hem voor zijn ambt zoo bij uit stek geschikt maakten. Hij heeft deze stau, die door de crisis zoo zwaar getroffen was, door de moeilijkheden heengeholpen en on getwijfeld zullen velen in Rotterdam en daarbuiten hem daarvoor dankbaar zijn. Hij iuste in vrede. JEUGDIGE INBREKERS GOUDA, 9 Sept Deze week is ingebroken in het kantoor van den aardewerk-fabrikant W. v. d. Kist aan de Raam alhier. Toen de heer v. d. K. des morgens op zijn kantoor kwam bleek hem, dat er op onbeholpen wijze inbraak gepleegd was. Een aantal postzegels en een bedrag van 11,53 was ontvreemd. Een door de politie ingesteld onderzoek leidde toe de aanhouding van den 14-jarigen J. v. B. en den 13-jarigen C. A. F. B. Na verhoor hebben beiden een volledige .bekentenis afgelegd* DE KINDERVERLAMMING Eerste geval te Leidschendam LEIDSCHENDAM, 9 September. Hier ter plaatse heeft zich het eerste geval kinderverlamming voorgedaan. In het gezin van C. van der Z. aan den Stompwijksch- weg is het tienjarig dochtertje aangetast Dokter Kortman van Zoeterwoude heeft het kind naar een ziekenhuis doen vervoe ren. Op last van den inspecteur van volksgezondheid zijn van Vrijdagochtend af tot nadere aankondiging alle scholen in de gemeente gesloten. Te Gouda 18 gevallen In de afgeloopen week is te Gouda aangifte gedaan van 2 gevallen van kinder verlamming. Het aantal gevallen is hier mede gestegen tot 18. Te Wassenaar WASSENAAR, 9 Sept. De kinderverlam ming schijnt zich in deze gemeente niet uit te breiden. Tot op heden zijn drie ge vallen geconstateerd waarvan een met doo- delijken afloop. De scholen zijn op last van B. en W. voorloopig tot 19 Sept. gesloten. Ook de Zondagsscholen gaan voorloopig niet door. Te Waddinxveen WADDINXVEEN, 9 Sept. Alhier heeft zich opnieuw een geval van kinderverlam ming met doodelijken afloop voorgedaan bij een 5-jarig patiëntje. Dit is in deze gemeente van bijna zielen, thans het 12e geval, waarvan 4 met doodelijken afloop. De sluiting der scholen is voorloopig met een week verlengd. Vraagt Uw leverancier QUINQUINA De fijnste apéritif. DOELEN HOTEL AMSTERDAM-CENTRUM Kamers incl. Holl. Ontbijt vanaf F 4.— Rustige sfeer In het centrum van de stad Ieder modern comfort Telefoon 40661 HOTEL POLEN - S AMSTERDAM C ROKIN-KALVERSTRAAT Tel. 33346 LUNCH en DINER - ONTBIJT II ALLE KAMERS MET BAD EN X Kf] 1! - ONTBIJT Trompenberg's Hilversum Telefoon 7941 (2 lijnen) Het geheele ja ar geopend Badhotel BAD B0EKEL0 (De Zee op de Heide) Temidden van boscn heide zee en strand VRAAGT PROSPECTUS NATIONALE VEE-EN PAARDEN- TENTOONSTELLING TE UTRECHT Zeer geslaagd concours-hippique De jaarlijksche vee- en paarden-tentoon- stelling, alsmede het concours-hippiqué op de veemarkt-terreinen aan de Croeselaan te Utrecht trok oaidanks het minder fraaie weer een kleine 10.000 bezoekers. Zonder eenig ceremonieel werd de tentoonstelling voor het publiek opengesteld. De winnaars van het concours-hippique eenspannen, tuigpaarden, beginneling- klasse: 1. „Patty". eigen. A. Buurman, Heemstede; eenspannen, tuigpaarden, limietklasse: 1. „Xandria", cig. D. E. Me 11 erna, Reiden wolderpolder; eenspannen, merriën, Shetlandsche po ny's: 1. „White Rex", eig. Stal Door werth, Heelsum; eenspannen .'tuigpaarden in Nederland geboren, afstammende van niet Hacknev- ouders, hengsten uitgesloten: 1. „Upacha", eig. J. H. Alta, Oudemirdum (eereprijs H.K.H. Prinses Juliana, een groote zilveren legpenning); Shetland pony's: hengsten, ingeschreven voor of op 8 Sept. in het Nederl. Shetland pony-stamboek: 1. „Sylvano", eig. Stal Doorwerth, Heelsum; eenspannen, tuigpaarden open klasse (luxe), hengsten uitgesloten, groote maat: I. „Dainty Lady", eig. J. F. Alta, Oude mirdum; kleine maat: 1. „Fire Plash", eig. Gebr. v. d. Haar, Zeist: tweespannen, tuigpaarden, limietklasse: 1. „Hendro en Xandria", eig. D. E. M e 11 e- m a; eenspannen, gedekte fokmerriën, type landbouwtuigpaard, aangespannen voor de concourswagen: 1. „Patty", eig. A. Buur man, Heemstede; tweespannen, tuigpaarden open klasse: 1. „Elza en Goudfazant", eig. D. E. M e 1- lema. Het was reeds laat in den middag, toen het springconcours een aanvang nam. Daar tal van ruiters hieraan deelnamen, nam ook dit gedeelte van het program veel tijd in beslag. Ongeveer kwart over zeven was het vol ledige programma afgewerkt De uitslagen luiden als volgt: 1. „Present", berijder rit meester A. D. C. v. d. Voort v. Z ij p, Den Haag, 4 fouten, 1 min. 12 sec.; 2. „Sir Butt of Aranja", mevr. P a s m a n—G 0 s s e- laar Beerta, Den Haag, 4 fouten 1 min. 7 sec.; 3. „Feldblume", D. H. Pasman, Den Haag, 1 min. 9 sec. Het springconcours werd o.a. bijgewoond door den Commissaris van de Koningin in de provincie Utrecht jhr mr dr L H. N. Bosch Ridder van Rosenthal, den burge meester van Utrecht mr dr G. A. W. ter Pelkwijk en verschillende wethouders, als mede leden van Gedeputeerde Staten. KWALITEIT en LIJN harmonieeren volkomen in de W.L.D. Schoen Heeren die het ge noegen kennen van het beste te dragen, kie zen daarom steeds W.L.D. SCHOENEN Denaturatieregeling voor aardappelen Ongeveer gelijk aan het vorig jaar Maandag 12 Sept'. zal een aanvang ge maakt kunnen worden met de denaturatie van aardappelen. De denaturatieregeling is practisch gelijk aan die, welke het vorige jaar werd toege past Voor steun komen in aanmerking aardap pelen, welke niet kunnen vallen door een vierkante opening van 1225 mm2. De denaturatievergoeding bedraagt' voor de periode tot 1 December f 0.70 per 100 kg, voor de periode van 1 December tot 1 Maart f 0.80 per 100 kg en voor de periode van 1 Maart tot en met 23 Juni f 0.90 per 100 kg, terwijl met ingang van 1 Februari 1939 voor klei-coneumptie-aardappelen van de rubriek A wederom f 1.50 per kg zal kunnen worden betaald. Fabrieks- en vroege aardappelen komen ook voor denaturatievergoeding in aan king, fabrieksaardappelen echter niet eerder dan na 1 Januari 1939. Voor elke aanvraag tot denaturatie zal wederom een bedrag van f 1 moeten vorden betaald, hetwelk met het uit te keeren tteun bedrag kan worden verrekend. WanmeeT bij een teler minder dan 2500 kg en bij een handelaar minder dan 5000 kg in eens wordt gedenatureerd, zullen bovendien de werkelijk gemaakte kosten moeten wor den vergoed. Agent van politie in arrest Wegens meineed en verduistering VLISSINGEN, 9 September. De commissa ris van politie te Vlissingen heeft den 33- jarigen agent van politie de V. gearresteerd en ter beschikking van de justitie te Mid delburg gesteld. Hij wordt verdacht van meineed in een echtscheidingsproces en van verduistering. De aanleiding tot deze straf bare feiten moet gezocht worden in een on geoorloofde verhouding, welke de man, die hoofd van een gezin ls, met een gehuwde vrouw had. De arrestatie heeft in het politiecorps, waarvan de V. reeds vele jaren deel uit maakt, groot opzien gebaard, aangezien hij bekend stond als een bekwaam politieman en goed kameraad. DROEVIG ONGEVAL SCHIJNDEL, 9 September. Dezer dagen is de slagersbediende Th Hanpgraaf met zijn rechteroog in een ijzeren vleesehhaak ge- loopen. De haak drong precies onder de oog schelp de oogkas binnen. Direct werd door dokter Operraaij de eerste geneeskundige hulp verleend, waarna het slachtoffer thuis werd behandeld. Aanvankelijk liet de toe stand zich niet ernstig aanzien, doch er deden zich complicaties voor, waarop Hane- graaf naar het ziekenhuis te 's-Hertogen- bosch is vervoerd. Hier werd operatief in gegrepen, hetgeen niet meer mocht baten. Het slachtoffer ts yrlsteravond overtedert* VOORNAAMSTF NIEUWS Dit Nummer bestaat uit DRIE bladen H.M. de Koningin heeft weer een rij-s toer gemaakt door den feestvierenden: Jordaan. De stapelloop van de „Oranje" onder-, vond eenige vertraging. De begrafenis van wijlen burgemeester Mr Droogleever Fortuyn zal vanuit Rot terdam plaats vinden. Voor steun aan den Tuinbouw wordt weer 1. 125.000 beschikbaar gesteld. Met ingang van Maandag a.s. kan weer met denaturatie van aardappelen begon-i nen worden. De Vereeniging van Kerkvoogdijen wi! stelling nemen tegen verlenging der Dooh dehandbelasting. Te Londen en Praag wordt druk ver-* der beraadslaagd over de minderheden-* kwestie. Heeft Runciman nog een bemiddelings-* voorstel? Solen en Bronzen Domen Deuren Kozijnen PloofwerLen en UzerconsfrucFies feLaeet VALKENBURG (L.) Hotel Fnanssen Bondshotel A.N.W.B.K.N.A.O. 80 kamers, koud en warm stroomend water; Lift. Centrale verwarming. Eigen garaga gratis. Pensionprijs 3.50 tot f L—, Nieuwe steun voor den Tuinbouw Weer 1.125.000,— beschikbaar Door den Minister van Economische Zaken is besloten opnieuw een bedrag van hoogstens 1.125.000 uit het Landbouw crisisfonds beschikbaar te stellen voor steun aan den tuinbouw. Deze steun zal worden verleend van de hierna vermelde rechtmatig geteelde pro ducten, welke in het achter elk product ver melde tijdvak van het jaar 1938 over een erkende veiling of veilinghouder zijn ver handeld', tot de daarbij vermelde bedragen per eenfheid: Bloemkool, 16 Mei—12 Juni f 0.25 per 100 st., rijsdoperwten 30 Mei—26 Juni f 2.50 per 100 kg., peulen 30 Mei—26 Juni f 0.45 per 100 kg.. Kaskomkommers 2S Febr.—1 Mei sorteering A f 6.8 per 100 st.. sorteering B f 5.10 per 100 st., sorteering C f 3.40 per 100 st, kaskomkommers 2 Mei—26 Juni: sortee ring A f 3.— per 100 st. sorteering B f 2.25 per 100 st, sorteering C f 1.50 per 100 stuks, platglaskomkommers 28 Maart—26 Juni, sorteering A f 2.80 per 100 st.„ sorteering B f 2.10 per 100 st.. sorteering C f 1.40 per 100 st, spitskool 2 Mei—12 Juni f 1.S0 per 100 kg., radijs 25 April—12 Juni f 0.30 per 100 bos, Knolselderij A 1 Jan.—1 Mei f 0.45 per 100 st, Spinazie 23 Mei—12 Juni f 0.65 per kilogram. Noorsch tankschip onder bewaking Kapitein wilde Chineezen aan land zetten VLISSINGEN. 9 September. Het in de ha ven alhier liggende Noorsche tankschip „Mildred" is onder bewaking van de mare chaussee gesteld, omdat de kapitein van dit schip, waarop Noorsche officieren met een Chineesche bemanning varen, deze Chinee zen hier te lande wil achterlai'en, aangezien het schip in Noorwegen zal worden opge legd. Het was de bedoeling van den kapitein voor de terugreis naar Noorwegen de Chi neezen door Noren te vervangen. De bewa king heeft ten doel te beletten, dat de Chi neezen aan wal zullen gaan. Twee Duitschers aangehouden Wegens oplichting In hun Heimat De Haagsche politie heeft gisteren aange houden de 48-jarige mej. F. K. en den 38- jarigen fabrikant B. K., beiden van Duitsche nationaliteit en woonachtig op de Amster- damsche Veerkade. De aanhouding is ge schied op verzoek van den Officier van Ju stitie te Berlijn in verband met een in Duitschland gepleegde oplichting. Het twee tal is in bewaring gesteld om straks te wor den uitgeleverd. Het betreft hier niet een broer en zuster.

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 1