Nieuwe Leidsche Courant LAATSTE NIEUWS V.H. Expositie der nieuwste Najaars- en Wintermodellen JUBILEUMFEESTEN WOENSDAG 7 SEPTEMBER 1938 TWEEDE BLAD PAG. 7 O 0= O O N.V. Mode- huis =0 h Fa. H. MACK breestraat 131-133 leiden Groote korting op alle Voorjaarsmodellen! nenburg-; 2 schemerlamp Janny Baalbergen; 3 kapdoo6 Janny van Rijn; 4 tasch Beb van de Plas; 5 doos, Miep van Rhijn; 6 schilderij Hil da Roosdorp; 7 fietstasch Corrie van de Berg; 3 halsketting Truus van de Berg. Stoelendans: 1 klokie Adr. Spaanderman; 2 boek, Greta Chouffour; 3 tasch, Co Smits; 4 lepeltjes, Lena Lindthout. 5 dejeuner Annie Ooletra; 6 foto-album, Wiesje van Roon; 7 armband Marie van Beveren; 6 halsketting Coba Vink. Blokjesrapen: 1 autoped Co van de Luyt; 2 poppendoos Rie Mooyekind; 3 zilveren ketting Arendje Spaanderman; 4 lepeltje Trijntje Barnhoorn; 5 album Marietje Schelvis; 6 por- temonnaie Kootje Barnhoorn; 7 armband At- tie van Duin; 8 tasch Jena van de Meulen. Spoorloopen: 1 polshorloge Robby Pels; 2 autoped Dirk v. d. Niet; 3 tasch Gys Hoog straten; 4 etui Kees Houwaard; 5 bal Jan Teekenbroek; 6 lamp Benny Hoek; 7 mondor gel Jaap Spaanderman; 8 lamp Henk Kranen burg. Boegspriet-loopen1 rijwiellamp Louis Ha zenoot; 2 voetbal Ant. van de Niet; 3 lamp Willem van Ryn; 4 damspel M. Hazenoot; 5 mondorgel Kees Plaatzer; 6 padvindersriem W. van de Niet; 7 portemonnaie Anton van Asten; 8 zakmes D. van Beelerw Hinderniswedstrijd voor fietsers: 1 G. v. d. Wiel; 2 P. van de Linden; 3 J. Duindam; 4 J. van de Weijden; 5 A van de Linden. Wedloop over 2480 M. (waarover geloopen 8 min. 41 sec.): 1 B. Versluis; 2 T. v. d. Berg; 3 F. v. d. Berg; 4 W. Verloop; 5 F. v. d. List. Mastklimmen1 Joh. Barnhoorn; 2 J. van Rooyen; 3 Jacob Heus; 4 A. Barnhoorn; 5 J. van Hal; 6 L. Hazenoot. Touwtrekken (in ploegen van vier): 1 Gebr. v. d. Linden; 2 Ploeg Hoek; 3 Ploeg J. Barn hoorn Gzn.; 4 Ploeg J. Barnhoorn Pzn, OEGSTGEEST HERDENKINGSSAMENKOMST Maandagavond werd in het kerkgebouw der Geref. Kerk aan de Mauritslaan, alhier een gecombineerde dienst gehouden van Hervormden en Gereformeerden, ter herden king van het 40-jarig regeeringsjubileum van H.M. de Koningin, Nadat Ds Jansen Schoonhoven, Hervormd predikant alhier, op de gebruikelijke wijze het samenzijn had geopend, zong het koor enkele verzen van Ps. 118, naar de berij ming van Petrus Dathenus. Daarna sprak Ds Jansen Schoonhoven een (woord naar aanleiding van Deuteron. 82. Ds Erin ga, Geref. pred. alhier, bepaal de zijn gehoor bij een woord uit Matth. 22. Daarna zong het zangkoor: Dankt, dankt nu allen God, waarna deze mooie avond be sloten werd met het gemeenschappelijk zin gen van twee coupletten van het Wilhelmus. MOND- EN KLAUWZEER In deze gemeente zjjn 25 aangiften van mond- en klauwzeer gedaan. DIEFSTAL Ten nadeele van M. J. M. en gebr. B. zijn hun rijwielbclastingmerken ontvreemd tij dens hun werk. Ten nadeele van' C. G. M. is uit de schuur zijn grasmachine medegenomen* ROELOFARENDSVEEN yiERING REGEERINGSJUBILEUM Een stoet van 400 schoolkinderen trok on der de vroolijke tonen van ons muziekkorps haar het Raadhuis, om aan den Burgemees ter, als vertegenwoordiger van H. M. de Ko ningin een aubade te brengen, welke deze, gekleed in ambtscostuum, in ontvangst nam. De voorzitter van de Orao-je-Vereeniging, de heer J. J. de Koning, hield bij deze gele genheid een toespraak, waarin hij de 40-ja- rige periode overzag en besloot met een >,Lang leve de Koningin!" De Burgemeester dankte met een toe- Spraak en sprak den wensch uit, dat de kin deren een mooi en blij Oranjefeest zouden yieren. Nadat het Wilhelnrus was gezongen, reikte de Burgemeester de gemeentevlag aan de deputatie over. Hierna volgde een receptie op het gemeen tehuis. In den middag werden de kinderspelen gehouden, terwijl men zich om kwart over zeven vereenigde tot een optocht. Om acht uur werd een Raadsvergadering gehouden, waarbij vele genoodigden tegen woordig waren en waarin Burgemeester Peeik een rede uitsprak, ter gelegenheid van het Regeeringsjubileum en vervolgens het woord gaf aan den heer Lobman, die sprak hamens alle Oranjeverenigingen der ge meente. Hij herinnerde hierbij aan de trouw, welke door alle eeuwen heen de burgers van de gemeente Alkemade aan Oranje hebben bewezen. Het verdere deel van den avond heerschte Ook op het feestterrein een recht gezellige Oran j estemming. VALKENBURG COLLECTEN De in de maand Augustus gehouden col lecten in de Ned. Ilerv. Kerk hebben bedra gen voor de Diaconie f 44.781/t. voor de kerk f 77.40 inhoud der bussen f 10.70 terwijl de maandelijksche collecte f 14,48 opbracht. MOND- EN KLAUWZEER In deze gemeente is een geval van .nond- fcn klauwzeer geconstateerd en wel bij het *ce yan den landbouwer Varkevisser, KLOKGELUI EN SIRENEGELOEI Opening tentoonstelling „Rejuto" door den eere-voorz. burgemeester M. T. Berkhout Zoo zijn dan hedenmorgen, onder klok kengelui (Ned. Herv. kerk en R.K. kerk) en sirene geloei der hier gevestigde fabrieken, de jubileumfeesten in ons dorp ingeluid. Reeds vroeg in den morgen kon men be merken, dat er iets bijzonders op til was in ons anders zoo rustige dorp. Inwoners met oranje getooid en kinderen met vlaggetjes zag men langs de straten zich bewegen. On- dcrtusschen was het tentoonstellingsbestuur, dat de laatste weken druk werk gehad heeft om alles wat betreft de tentoonstelling in goede banen te leiden, onder leiding van den voorzitter, den heer C. W. Stands bezig de laatste hand to leggen aan de tentoon stelling. Om 9 uur had er een plechtigheid plaats voor het Raadhuis. De harmonie-vereeniging „Benvenuto", die 23 October a.s. haar 40 jarig jubileum hoopt te vieren werd daar bij monde van den Burgemeester M. F. Berkhout, namens de burgerij een paar schelleboomen aangeboden. Onder hartelijke bewoordingen, zoowel van den burgemeester als van den voorzitter der vereeniging, den heer M. Wiersma werd dit geschenk aange boden en aanvaard. Klokslag 9.30 uur verzamelden zich het tentoonstellingsbestuur met eere-comité en genoodigden op het feestterrein, alwaar ook de tentoonstelling wordt gehouden, am van de officieele opening daarvan door den eero- voorzitter der tentoonstelling, burgemeester M. F. Berkhout, getuigen te zijn. De voorzitter der Kon. Wilhelminaverecn. heet alle aanwezigen welkom. Het idee werd ter tafel gebracht een ten toonstelling te organiseeren van zeer alge- meencn aard, maar waarvan de Voorsc'no- tensche industrie een voorname plaats in zou nemen. Toen wij verzekerd waren van voldoende medewerking, werd er een tentoonstellings comité gevormd, met den heer Stands als voorzitter en en den heer Wesseloo als secre taris. Ik kan het niet nalaten een woord van dank te zeggen namens het bestuur der IC. W.V., aan u mijnheer den Burgemeester voor uw onvermoeide medewerking aan dit werk gegevn. Ook u mijnheer Stands onze dank voor uw zeer ter zake kundig beleid en u mijnheer Wesseloo voor noeste vlijt als se cretaris van het Tentoonstellings-Comité. Verder nog een woord van dank aan allen, die ook maar iets hebben gedaan, om van deze tentoonstelling te maken wat zjj thans is geworden. Hierna verzocht hij den Burgemeester <le tentoonstelling te openen, die daarbij als volgt sprak. Rede Burgemeester Alvorens gevolg te geven aan het -vriende lijk verzoek van den Voorzitter de Koningin Wilhelminavereeniging om over te gaan tot de opening van de tentoonstelling, moge ik uw welwillende aandacht vragen voor een enkel woord, te wijden aan de blijde oor zaak van ons samenzijn, te weten het 40-ja- rig regeeringsjubileum van H. M, Koningin Wilhelmina. De wijze, waarop Hare Majesteit zich van Haar geweldige taak heeft gekweten, heeft allerwegen, ja tot over de Rijksgrenzen, op rechte bewondering afgedwongen. Haar strenge plichtsbetrachting, gepaard aan haar innig medeleven met alle geledin gen van de bevolking in tijden van voor spoed en in die van tegenspoed, heeft haar de hoogste achting .en de diepste aanhanke lijkheid van haar onderdanen doen ver werven. Daarom is er nu ook een dankbaar volk, dat bij vernieuwing uiting wil geven aan zijn trouw en verknochtheid, aan zijn ver eering van en liefde voor zijn jubileerende Vorstinne. Geheel Nederland heeft zich opgemaakt het 40-jarlg regeeringsjubileum op waardige wijze te vieren. Ook de Koningin Wilhelminavereeniging biedt een tweetal feestdagen aan, welke, blij kens het gepubliceerde programma, het uit zicht openen op een aangename en voorna me feestviering. De tentoonstelling is stellig wel het hoofd moment van deze beide dagen. De Tentoonstellingscommissie beoogt met de door haar bijeengebrachte stands te laten zien wat Voorschoten al zoo biedt op het terrein van handel en nijverheid. Volgaarne breng ik hulde aan de deelne mers voor de wijze, waarop zij alle krachten hebben ingespannen om voor de bezoekers een aantrekkelijk beeld te scheppen van hun kennen en kunnen. In elk geval moge ik vaststellen, dat deze tentoonstelling blijk geeft van een ge zonden durf en moedgevende voortvarend heid, van noesten arbeidszin en prijzens waardige volharding bij onze handels- en zakcnmenschen. Ik spreek den wensch uit, dat mede door deze tentoonstelling steeds meer ingeze tenen zullen handelen naar des koopmans leus: „Koop niet elders, wat eigen dorp U biedt", opdat zij op hun beurt mogien er varen in den loop van vele jaren proef ondervindelijk bewezen waarheid van de de stelling: „Koapen bij den Middenstand, brengt welvaart in het land". U, mijnheer de voorzitter van de Konin gin Wilhelminavereeniging, en Uw mede bestuurders, alsmede Uw commissieleden, betuig ik mijn warme erkentelijkheid voor de groote toewijding en liefde, welke U bij allen verrichten arbeid hebt aan den dag gelegd. Mijn hartgrondige hoop is, dat de beide feestdagen in elk opzicht zullen sla gen en inzonderheid de tentoonstelling nog zeer lang de meest aangename herinnerin gen aan haar bezoekers en bovenal aan U mijne heeren bestuurs- en commisssieleden, als voldoening op Uw moeizamen arbeid, zal achterlaten. Bovenal wensch ik, dat onze feestvreugde zal zijn geadeld door Oranjeliefde en Oranjetrouw, Leve Wilhel mina Regina! Het is mij een eer U thans uit te noodi- gen mij te vergezellen naar het feestterrein om daar de tentoonstelling daadwerkelijk voor een ieder open te stellen. Na de openingswoorden werd om tien uur de tentoonstelling opengesteld voor het publiek, dat zich al spoedig langs de diver se stands verspreidde. In totaal zijn er 36 deelnemers, waaronder pl.m. 13 ver- eenigingen. Alle deelnemers hier te noe men en hun stand te bespreken zou ons te ver voeren. Een uitzondering willen wij maken voor den stand „Oud-Voorschoten", alwaar een stukje oud Voorschoten opge haald wordt in den vorm van oude pren ten, geschriften en penningen. O.a. een zeer oud notulen boek der Ge meente. Onder de deelnemende vereenigingen willen wij ook nog noemen de organisatie „Bijz. Vrijw. Landstorm" afd. Voorschoten met haar keurig vaandel, waarbij een stuk je huisvlijt is gevoegd van eerste klas kwa liteit. Hr. Ms. oorlogsbodem „de Ruyter" prijkt er, op schaal gemaakt door het lid J. Bijleveld Sr. Is de geheele tentoonstelling een bezoek waard, deze twee genoemde stands laten op keurige wijze ons zien, wat liefde voor de plaats onzer inwoning en huisvlijt kun nen tot stand brengen. Tijdens de officieele opening der ten toonstelling stelden in de Voorstraat de di verse jeugdorganisaties zich op, in totaal een 25. Wij zagen daar de diverse Herv., Geref. en R.K. vereenigingen. De scholen waren wegens de zoo gevreesde ziekte uit geschakeld. B.V.L. en Burgerwacht enz., waren alle met vaandels en banieren. Vooraan den kop van de stoet ging deputatie, die met onze gemeentevlag i de nationale jeugdhulde had deelgenomen en de vlag nu weder in handen van den Burgemeester ging stellen. Onder vroolijke tonen van het muziekcorps ging men naar het feestterrein, alwaar de vlag door den Burgemeester met een korte toespraak ontvangst werd genomen. Na enkele zangnummers der aanwezigen was deze plechtigheid afgeloopen. VOORHOUT De Jubileumfeesten De eerste dag De nationale festiviteiten alhier zijn in den vooravond ervan ingezet met een officieele opening en toespraak door den Burgemeester Mr. B. F. W. v. Berckel, gevolgd door een openluchtvoorstelling. Gistermorgen werden de feestelijkheden op werkelijk plechtige wijze voorafgegaan aller eerst door het luiden der klokken, waarna in beide kerken omstreeks negen uur een wij dingssamenkomst werd gehouden. Hierna, om tien uur, werd een officieele raadsvergadering gehouden, waar we ooi wezig zagen het geheele Oranje-comité. De burgemeester sprak hier een lange rede uit en memoreerde o.a. de onverstoorbare vreugde waarin het Nederlandsche volk het 40-jarig regeeringsjubileum van H. M. Koningin Wil helmina herdacht. Spr. besloot zijn rede mei het gebruiken van deze woorden: ,,'t Is Oranje, 't blijft Oranje, 't blijft Oranje boven". Daarna verscheen de burgemeester met de beide wethouders en vervolgens de geheele raad en feestcomité op het bordes van het gemeentehuis, waarvoor de kinderen beide scholen waren opgesteld, met het ziekcorps „St. Uaecilia" alhier. Allereerst werd een algemeen „Wilhelmus" aangeheven, waar na door de kinderen eenige toepasselijke derlandsche liederen werden gezongen. De bur gemeester bracht hiervoor een hartelijk dank woord, allereerst ook uit naam van onze Koningin Wilhelmina. Een driewerf hoera was het slot van deze goedgeslaagde aubade. Nu volgde een van de luisterrijkste feiten van den dag. De kinderoptocht, met versierde fietsen, autopeds, poppenwagens enz. Schit terend versierde voertuigen kon men in een zeer langen stoet aanschouwen. Den officieelen uitslag der prijswinnaars konden we gister avond nog niet te pakken krijgen. Na afloop hiervan werd den schoolkinderen een versna pering aangeboden op het feestterrein. Te één uur begonnen de z.g. volksspelen op het feestterrein, waarvan we, gezien de groote plaatsruimte, welke dit zou innemen, alléén De Koningin rijdt uit j AMSTERDAM, 7 September. Elf uur. parelend klateren de heldere klanken van het carillon over den stampvollen, zonovergoten Dam: „Weest gegroet met jubeltonen". Stil verklinkt het lied over de wachtende menigte. Dan beieren de klokken het Wilhelmus en plots weer klinken de langverwachte commando's: „Geeft acht! Presenteert geweer". Het gejuich barst los, de stafmuziek van het rijfde regiment infanterie uit Amers foort blaast het Wilhelmus, geestdriftig zingt de menigte het volkslied mee De Koningin begint haar eersten rijtoer door de stad sinds haar blijden intocht, toegejuicht door een onoverzienbare, geestdriftige schare. En terwijl de rijtuigen voor het paleis om buigen om langs het Rokin den tocht naar het Koloniaal Instituut aan te vangen, weer klinkt ijl uit het carillon, hoog in den koe pel van het paleis, het „Wien Neerlands Bloed". Na den Nationalen Feestdag lag het voor de hand. dat, nu de werkzaamheden weer waren hervat, zich niet zoo velen meer op straat zouden bevinden als den dag teroren. Maar overal langs den weg kon men waar nemen, dat, behalve degenen, die over hun eigen tijd beschikten, op het laatste ocgen- blik heel velen even van hun werk waren afgeloopen om de Koningin te begroeten tn vensters en gebouwen langs de route waren overal dicht bezet. Langs het Rokin werd door de Reguliersbreestraat over Rem'brandt- p'lein, door de Utrechtschestrant rechtsom het Frederiksplem over de Hooge Sluis en door de Sarpatistraat gereden, waar de kleintjes van het Emmakinderziekenhuis op den arm van de verpleegsters de Ko ningin toewuifden en waar verderop de ver pleegden uit het Antonie van Leeuwenhoek ziekenhuis langs den weg stonden ge schaard. Zoo ging het naar het Koloniaal Instituut. Hier was een compacte menigte samengestroomd, die de Koningin een war- ontvangst bereidde. de prijswinnaars opnemen. Prijsbiljarten: 1. J. van Dyk; 2. Nic. Post; 3. C. van Dijk Jzn. Tonknuppelen: (eerste ton) 1. U. Coppe; 2. P. Bakker; 3. H. G. Warmenhoven; (tweede ton) 1. M. van Werkhoven; 2. J. Hensbergen; 3. A. Langelaan. Behendigheidsfietsen: 1. Th. van der Hulst P.Lzn.; 2. P. van Kampen Jzn.; 3. P. Leeuwen Chr.zn. Hardloopen voor jongens: (Dit spel wa de plaats gesteld voor het tobbetje steken, daar dit spel niet door kon gaan) 1. L. Bots; 2. G. B. Voorn; 3. C. Langelaan. Hardloopen met hindernissen: 1. B. Voorn; 2. O. van der Tang (Jzn.; 3. J. Jonker. Turfrapen voor meisjes: 1. Riek de Boer; 2. Nelly Prins G.Md.; 3. Bei*tha Vlasveld. Eierenrapen voor meisjes: 1. Nelly Hoek; 2. Riek de Boer; 3. Ali v. d. Werf. Nu volgde nog een zang- en muziekuitvoe ring door de plaatselijke vereenigingen op de gemeentelijke muziektent, waarna de avond verder werd voltooid met eigen vermaak. ZOETERWOUDE AANGEHOUDEN Door de Politie alhier zijn als verdacht van rijwieldiefstal te Leiden gearresteerd de 24-jarige M. F. B. en de 28 jarige J. R. B. bekende alhier twee rijwielen te hebben ontvreemd tijdens de Oranjefeesten, terwijl R. hem daarbij behulpzaam is geweest. B. is ter beschikking gesteld van de politie te Leiden, alwaar hij eveneens verdacht wordt eenige rijwielen te hebben gestolen. ERNSTIGE AANRIJDING Op den Nieuwenweg alhier reden motorrijders P. alhier en K. uit W met groote snelheid. Aan het einde van dezen weg fietsten twee meisjes links van den weg. Nadat P. met zijn motor was ge passeerd stak een der meisjes, mej. v. d. P. alhier, den weg over en werd door K. gegrepen. Zij kreeg een hoofdwonde, ter wijl K. een schedelbasisfractuur bekwam en een hersenschudding. K. is bij W. alhier binnengedragen, vanwaar hij op dokters advies niet mocht worden vervoerd. Mej. v. d. P. is per ziekenauto naar het Acad. Ziekenhuis te Leiden vervoerd. MOND- EN KLAUWZEER De besmettelijke veeziekte mond- en klauwzeer heeft zich reeds tot een 50-tal bedrijven uitgebreid. KINDERVERLAMMING In deze gemeente is aan den Hooge Rijndijk ook een geval van kinderverlam ming geconstateerd bij een 9-jarig zoontje van den heer v. D. Het knaapje is naar een ziekenhuis te Leiden overgebracht. VERLOOP DER KINDERVER LAMMING NOG VRIJ GUNSTIG Geen reden voor paniekstemming Tegen verspreiding helaas weinig te doen Tot 6 September zijn dit jaar 245 ge vallen van kinderverlamming gemeld, voorkomende in 109 gemeenten. In 949 gemeenten des lands kwam geen kinder verlamming voor. Vergeleken met 1930, toen tot 1 September van dat jaar 423 gevallen gemeld werden, is het verloop van dit jaar dus nog gunstig. Bovenstaande cijfers deelde dr. R. N. M. E ij k e 1, hoofdinspecteur van de Volksgezondheid, ons mede, toen wij met hem over de kinderverlamming spraken. Is er nu reden voor ongerustheid? Voor een paniekstemming is geen reden, meende dr. Eijkel. „Ik begrijp, dat ouders en gemeentelijke overheid hun verantwoorde lijkheid nu extra zwaar gevoelen, maar hoe zeer ik ook de ellende, welke deze ziekte kan veroorzaken, betreur, zou ik hun toch ernstig willen raden kalm te blijven en geen overhaaste maatregelen te treffen. Voornamelijk denk ik hierbij aan het schoolbezoek en de schoolsluiting. Indien zulks noodig is, zal de geneeskun dig inspecteur van de Volksgezondheid on getwijfeld op grond van fle besmettelijke zioktenwet den burgemeester hiertoe advi seren. Vrijdag j.l. heeft de geneeskundige inspec- tie wederom vergaderd om de maatregelen te bespreken ter bestrijding van de kinder verlamming. Op deze vergadering is o.a. de gedragslijn vastgesteld, welke gevolgd zal worden ten opzichte van de schoolsluiting, kinderfeesten en koloniehuizen. Wij weten wel, dat een niet zichtbaar le vend organisme de oorzaak van de ziekte is, maar langs welke wegen dit virus zich ver spreidt is nog niet geheel duidelijk. Naast contact schijnt ook op andere wijze de infec tie, nog tot stand ïe kunnen komen. Er is dus tegen de verspreiding der kinderverlam ming nog weinig te doen. In den laatsten tijd zijn door een Zweedsch onderzoeker, Sven Grave, nieuwe denkbeel den naar voren gebract omtrent de wijze, waarop de besmetting toe stand zou komen, n.l. door middel van water, melk en andere voedingsmiddelen. Deze mededeelingen zijn gepubliceerd in de „Officie international d'hygiene publique" van Mei 1938. Mis schien dat de toekomst de juistheid van deze stelling zal aantoonen". Prins Bernhard bezoekt schepen van het onderwijsfonds De „Koningin Wilhelmina" en de „Prinses Juliana" bezichtigd AMSTERDAM, 7 Sept. Z.K.H. Prins Bern hard heeft vanochtend een bezoek gebracht aan het schoolschip „Koningin Wilhelmina en het instructievaartuig „Prinses Juliana' van het onderwijsfonds voor de scheepvaart. De Prins werd bij dit bezoek vergezeld door zijn particulier secretaris Jhr Mr C. Dedel en zijn adjudant, kapitein J. K. H. de Roo vaai Al-derwerelt CHR. GEREF. KERK Beroepen: Te Doesburg, K. Bokhorst te Murmerwoude. Nagekomen Marktberichten uks 3.205.20. eendeneieren "3.50 per 100 stuks Kaas 24—29 ct per pond. Kippen 70 ct per stuk. ROTTERDAM, 7 Sept. Vee. Aangevoerd in totaal 1805 dieren, t.w.: 89 paarden. -8 veu- gere runderen. 506 vette runderen, lveren, 386 nucht. kalveren, 387 graskalveren. 192 schapen of lammeren, 1 irkes en 37 bokken of gelten. Prijzen per kilo: vette koele-a tot 73. 2e k v .„t 62. 3e kw 42—52 c., vette ossen tot 69. 2e kw 59 c., 3e kw 4250c., stieren 4852- vette kalveren tot 95, 2e kw 85, 3e kw 60 ----- -. --hapen 30—35 en 40—45—50 c., nucht. slach-> 53 c., slachtpaarden 3545— tuk v-nn mager vee: Schape-i nnimeron 1 10—13—16, nucht. i 7_ in—li nucht. fokkalveren f 20 -22-25. slnchtpaard.n 100—175—210. werkpaarden 180—280—350. hitten 10019a -715 veulens 50-100-1 >5. stieren 150— ?io *>80 kalfkoeie.n f 150230—290. melk koeien 160—230—285. hinken 90—120—160. prnskalveren 25—35—45, hokken en gelten Mn'Jol"™" r.tt, koelen en o»»e« korter, hendel metis, prljzm lef Jl. Een beste koe ging nog tot 7 en een os "stieren aanvoer flink, handel redelijk, prüs- h0VMf*'k«l.eren enn.oer korter, handel kalm. prijzen als Maandag jL Ten prima kalf ging n°Graskalveren aanvoer kleiner, handel mntls. onveranderde prijzen. Nuchtere slacht- en fokkalveren aanvoer iets handel tumelijk, prijzen als vorige BT" klein, handel matig, prijzen handel tamelUk. prtJ- koi kort. handel Opgewekte feestviering in Indië Groote nationale vreugde BATAVIA, 7 September. De verschillen de groepen der bevolking, die de hoofdstad bewonen, wedijveren weer in de versie ringskunst, terwijl de verlichting die is aangebracht, zoowel in de benedenstad, de bovenstad als Meester-Cornelis, op diverse plaatsen dermate aantrekkelijk is, dat zelfs het groote terrein van den pasar gambir daardoor naar den achtergrond wordt verschoven. Alle6 getuigt van de groote nationaic vreugde, terwijl de gemeenschappelijkheid van deze viering verder nog tot uiting komt in samenzang op plaatsen waar ve len samenkomen, zooals op feesttera6sen, bioscoopgebouwen, de tentoonstelling op '1 Koningsplein enz. Vele duizenden trekken rond door de verschillende deelen van de stad en inder daad zijn er dagen voor noodig om het ge heel rustig te kunnen beschouwen, aange zien overal iets te doen is, hetzij 's mor gens, hetzij in de koelere avonduren. In den na-avond werd ten paleize door den gouverneur-generaal en mevrouw van Starkenborch een receptie gehouden ter ge legenheid van het regeeringsjubileum. Zeer velen woonden, in rok of in groot tenue ge kleed, deze receptie bij. De dag van heden ving aan met een zang- hulde van de leerlingen van u.l.o.-scholen in verschillende plaatsen in Indië, waar tal. looze kinderstemmen met Nederlandsche, Maleische, Javaansche, Soendaneesche en Madoereesche liederen uiting gaven aan de blijdschap van deze dagen. Eenzelfde beeld als de hoofdstad in deze dagen vertoont, wordt ook bericht uit tal- looze andere plaatsen in Nederlandsch-In- dië. Allerwegen vinden huldebevoogingen plaats, worden dankdiensten gehouden en zijn zeer uitgebreide feestelijkheden georga niseerd. Paai stationair. Veulens aai zen iets sttjver. Schapen en lammeren aanvi vlot. Iets hoogere prijzen Kalf- en melkkoeien aanvi stil. prijzen als vorige week. Pinken aanvoer gewoon. h« zen stabiel SCHEVEMXGEX. 7 September. Heden werd betaald voor kl. midd. tarbot 90 ct, griet 4575 ct, tong f 0.70—1.45, alles per kg.; midd - ol f 9 8011.90. kl. ld. f 4.9-38.60. schar flu. 2.30. bot f 2.801.40. alles per 40 kg Met versohe viseh waren hedenochtend aan de markt: SCH 70, J. Tulnebreyer, met f118. SL 54. J. v. Dam, met ƒ122,90 en 19 schokkers met ezamen f 1730 besomming. SCHEVENINGEN, 7 September. Van de ha ringvangst kwamen hedenochtend geen cshe- pen binnen. vangsten van onderstaande schepen waren _.r als volgt: SCH 79 70. SCH 26 50. SCH 186 100. SCH 443 30. SCH 121 30. SCH 121 10. SCH 118 50. SCH 84 17, SCH 399 63. SCH 297 50. SCH 95 100. SCH 110 30. SCH 196 40. SCH 133 53 st nog 20 netten halen). SCH 210 2. GDT. 113 30. GDY 112 85 en GDT 268 SOkantJes De vangsten van onderstaande schepen wa in heden als volgt: SCH 134 35. SCH 73 (21 at aan boord). SCH 50 2. SCH 46 1. SCH 225 17, SCH 16 3. SCH 196 10. SCH 342 30, SCH 79 12 (35 last aan boord. SCH 261 6. SCH 120 20. SCH 121 10. SCH 118 23. SCH 47 30 en VL 211 9 kantjes (26 last aan boord). VLAA.ltDINGEN, 7 September. Van de haring- Isscherq kwam binnen VL 193. D. v. d PUI, :et 30 last Vertrokken ter harlngvisscherü: VL, 97 VL 156, VL 206. VL 217. VL 132. VL 70 en VL 14. IJMUIDEN, 7 September Nagekomen besom- ingen van i stoomtrawler, 1 Deensche kotter i 6 motorloggers. Besomming trawler IJM 12 (2500 m.) f 6085. Besomming kotter E 329 1150. Besomming loggers: KW 62 f270. KW 132 £433. KW 60 f 400. KW 166 420, KW 89 f 540, SCH 132 f500. ROTTERDAM 7 SEPTEMBER MAIS op termijn. Vroegkoersen van heden: Sept. 91%, Nov. 87%. Jan. 85%. Maart 85%. WATERSTANDEN RIVIEREN Reden Vorig Keulen 38.68 38.72 Loblfh 11,37 11.32 Nijmegen 8.95 8.92 SL Andrlee 3.60 3.50 Arnhem 8.90 8.86 Vreeswijk w. 0.78 .75 Weatervoort 9.51 9 47 Deventer 3.01 2.98 Kampen 0.02 U02 Maastricht 40.07 40.63 BeJfeJd Venlo 10.73 10.88 Gravesluls 4.54 4.58 Llth 1.03 0.65 Rein Telden 3.10 3.20 Breisacb 2.24 2.31 Kehl 3.43 3.58 Maiau 6.19 5.21 Mannheim 4.52 4.39 Lohr a< 0 a>'n Mains 1.72 1.67 Blngen 2.52 2.68 aub 2.94 2.94 Coblens 2.80 2.75 Trier 0.17 0.06 Keulen 2.74 2.77 Dusseldorl 2.11 2.09 Huhrort 1.34 1.26 Wesel 1.28 1.16 Emmerik 2.44 2.44 HOOGWATER NED. ZnEHAVtCN? (Oude Amsterdnmsche töd) 8 SEPT Delfzijl 10.25 23.00 Hellevoeten 2.06 14.28 Terschelling 7.44 20.13 Willemstad 3.03 )6.18 Harllngen 8.30 S0.55 Brouwersh. 1. 8 13.4 i Den Helder 6j 0 18.50 Zlerikzee 1.56 14 07 IJmu.iden 2.16 14.36 Wemeldine* 2.15 J4.3i H. v. Holl. 1.23 13.48 Vllsslngen 1.23 19.40 Scbevenlngeni.33 13.58 Temeuzen 1.U2 i3i2 Rotterdam 3 32 15 30 Hansw-nri 143 13.49 Aan het Bureau van de NIEUWE LEIDSCHE COURANT, Breestraat 123, Leiden Hiermede verzoek ik U in te schrijven ate abonné op ons blad, met gratis toezending van de bladen tot 1 October a.s. Zend deze coupon De aanbrenger (ster) Doorhalen wat niet verlangd wordt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 7