SCHUDT UW LEVER WAKKER WOENSDAG 7 SEPTEMBER 1938 EERSTE BLAD PAG. a De Groot-Duitsche Partijdag te Neurenberg EEN PROCLAMATIE VAN ADOLF HITLER „De tijd van isoleering van Duitschland is voorbij Op den partijdag der N.S.D.A.P. te Neurenberg heeft gouwleider Wagner nit Mündhen een proclamatie van den Führer voorgelezen, waaraan wij het volgende on ticenen; „Eenige weken geleden heeft een En gelsche krant geschreven, dat ik den wensch koesterde, met eenige staten op verschillend gebied een pact te sluiten, daar ik anders dit jaar niet voor den partijdag zou kunnen treden. Ik had heb ook thans dit voornemen niet Ik verschijn niet voor u met een pact, doch met de zeven nieuwe Duitsche gouwen van mijn eigen vaderland. Het is groot Duitschland, dai in deze dagen voor het eerst te Neurenberg verschijnt In politiek opzicht kan de nieuwbouw der beweging in de Oostmark voor het belang rijkste deel voltooid geacht worden. In economisch opzicht zal de inschakeling ïn den grooten kringloop en in het geweldi ge rhythme van het Duitsche leven snelle vorderingen maken. Reeds aan het einde van het volgend jaar zal de crisis der werk loosheid ook in de Oostmark van het rijk volkomen ovenvonnen zijn. Op het oogenblik hebben wij in werkelijk heid slechts met twee economische zorgen te kampen; het gebrek aan arbeidskrachten en speciaal aan geschoolde industrie-arbeiders en het gebrek aan arbeiders op het platte Wij willen echter gaarne deze zwakte van het gebrek aan arbeidskrachten verdragen en aan de democratieën de kracht der werk loosheid overlaten. Wanneer ik in het gebrek aan arbeids krachten de eenige economische zorg zie. dan hebben wij dit aan twee feiten te dan ken: door de genade van den Heere God Is ons dit jaar eindelijk een overvloedige oogst geschonken. Door de krachtige maatregelen van onzen partijgenoot Goering is het ons mogelijk geworden, ondanks de mislukte oogsten in de afgeloopen jaren, met een groote reserve het nieuwe jaar aan te van gen. Wij zullen voor jaren van iedere zorg over de voedselvoorziening ontheven zijn. Desondanks moeten wij spaarzaam blijven. Het Duitsche volk is, dank zij het werk van onze vijanden, zij het ook op smartelijke wijze, van het waandenkbeeld van een zoo genaamde goudvaluta en daarmede goud dekking verlost, doch juist daarom is het van zooveel te meer belang, de Duitsche valuta de eenige gelijke reale dekking ie geven, die als voorwaarde voor haar stabili teit de steeds gelijke koopkracht waarborgt, namelijk: de stijgende productie. Terwijl terzelfdertijd in de democratieën 'de loonen en prijzen elkaar in wilde haast opjagen, de totale producties echter voort durend dalen, vertoont het nationaal-socia- Lstische economische leven het beeld van een gestadig toenemende productie en een stabiele valuta. Zoolang de democratische staatslieden, in plaats van zich om hun eigen productie te hekommeren en hun eigen economische le ven in orde te brengen, in algemeene phra- sen, deels van leerenden, deels van critisec- ren den inhoud, met de autoritaire staten redetwisten, doen zij niets voor den weder opbouw van de zoogenaamde „wereldecono mie" en in het bijzonder den wereldhandel, doch zij benadeelen deze. Geen blokkade meer te vreezen Duitschland is, dank zij zijn voortdurend toenemende productie, niet slechts eer steeds grooter verkooper van zijn eigen, doch ook afnemer van buitenlandsche pro ducten geworden. Evenwel met één beper king: over het algemeen is het Duitsche eco nomische leven zoo opgebouwd, dat het te allen tijde ook geheel onafhankelijk van andere landen op eigen beenen kan staan. De gedachte aan een blokkade van Duitschland kan men reeds als een vol komen ondoeltreffend wapen begraven. In politiek zoowel als in economisch oo- zicht is de tijd van de isoleering van Duitsch land voorbij. Het rijk heeft groote en sterke mogendheden als vrienden gekregen. Drei gender dan ooit verheft zich over deze we reld het bolsjewistische gevaar der volks vernietiging. Duizendvoudig zien wij het werk van den Joodschen verwekker van deze wereldpest. Het Itallaansche anti-semietisme Ik mag higr wel zeggen, hoe innig geluk- Frankrijks militaire voorzorgen De Maginot-linie op oorlogssterkte Dezer dagen heeft de Fransche regeering Inet het oog op den onzekeren toestand, aan de officieren en manschappen, die niet ivcrlof waren order gegeven, zich naar hun garnizoen te begeven. In aansluiting hierop js volgens United Press de bezetting der Maginot-linie op volle oorlogssterkte ge- bradht, hetgeen beteekent, -dat het aantal soldaten langs de Fransdhe oostgrens tot 100.000 man is opgevoerd. In vredestijd is de bezetting der Maginot-linie 40.000 00.000 man sterk. Er zijn geen berichten binnengekomen, 'dat munitietreinen of treinen met levens middelen en dergelijke naar de grens gezon den zijn. Gedurende vele jaren zijn groote hoeveelheden oorlogsmateriaal in de Ooste lijke departementen opgestapeld in groote ondergroiidsche bewaarplaatsen, die met de Maginot-linie verbonden zijn. evenals met afzonderlijke forten door ondergrondsche spoorlijnen. Alle blokhuizen en forten zijn permanent, volledig met kanonnen en mu nitie voorzien. Uit de oorlogshavens wordt geen bewe ging van oorlogsschepen gerapporteerd. Uit Brest, waar de helft of de geheele Fransche vloot gestationnnen! is. komen evenmin berichten daarom tr-'t. Volgens het Anglo-Fransahe plan zou Frankrijk, in geval van oorlog zijn Atlantische vloot naar cle Middellandsche Zee dirigeer en, terwijl Engeland de Noordzee en den Atlanti6dhen pccaan voor zijn rekening zou nemen. Adolf Hitler kig wij zijn, dat nog een groote Europeesche mogendheid onze meening op grond van eigen ervaringen deelt, wij verheugen over deze gemeenschappelijke meening houding in alle actueele vitale vraagstuk ken, waardoor wij in deze wereld van onver stand en vernietiging, ook van menschelijk standpunt bezien, steeds nader tot elkaar 'erden gebracht Hitier besloot met dank te zeggen aan God „voor het slagen van de vereeniging van de oude Oostmark met het nieuwe rijk, zon der dat het noodig is geweest, het bloed en het leven van onze volksgenooten in de waagschaal te stellen". De nationale prijzen Rijksminister dr. Göbbels heeft gister middag medegedeeld. dat de nationale prij zen dit jaar zijn toegekend, de eerste aan dr. T o d t, bouw-inspecteur-generaal voor den Duitschen wegenbouw, de tweede aan dr. Porsche, constructeur van den K.D.F.- volksauto, en de derde aan de vliegtuigbou wers Heinkel en Messerschmidt ge zamenlijk. Langere diensttijd voor Duitsche reservisten Men verzekert, dat de Duitsche reservis ten onder de 45 jaar, die nog niet in dienst geweest zijn. drie maanden in plaats van acht weken zullen moeten dienen. De Nach- richtentruppen, de verbindingstroepen, die in Duitschland speciale afdeelingen vormen, zullen echter zestien weken dienen. De verlenging wordt hiermede gemoti veerd dat de oorspronkelijke periode van acht weken te kort is om recruten op te 1 leiden. Belgisch minister krijgt pak slaag Oud-kolonel de schuldige Op het oogenblik, dat de Belgische mi nister van transportwezen Ma rek zijn ministerie verliet, kwam de oirecteur- generaal van den Belgisch-Luxemburgschen dienst voor toerisme, oud-kolonel Pulinx op hem toe en gaf hem enkele slagen in het aangezicht. De chauffeur van den minister plaatste zich tussohenbeide en de minister kon daar na zijn weg vervolgen. Dit incident is toe te schrijven aan de re organisatieplannen van den minister in verband met den Belgisch-Luxemburgschen dienst voor toerisme. De minister had zich op openbare bijeenkomsten op alles behalve lovende wijze over dezen dienst uitgelaten, wat de verontwaardiging had gaande ge maakt van oud-kolonel Pulinx, die doorgaat voor een hoogstaande personaliteit. Er werd proces-verbaal tegen den kolonel opgemaakt. Ex-kroonprins van Spanje overleden Ten gevolge van middernachtelijk ongeluk De voormalige kroonprins van Spanje, die onder den naam van graaf van Covadon- ga in de Vereenigde Staten leefde en daar een nogal „vroolijk leven" leidde, is in Miami ten gevolge van een auto-ongeluk overleden. De graaf zat 's nachts om half drie in een auto, die door een jongedame werd bestuurd; zij kwamen uit een zooge naamde nachtclub. Drf chauffeuse verloor bij het passecren van een vrachtauto de macht over haar stuur en reed tegen een telefoonpaal. Zelve werd zij slecht6 licht ge wond; de graaf liep o.a. een schedelbreuk op en is aan de gevolgen daarvan overle den. Daar hij een bloedziekte had en ook overigens een ondermijnend gestel bezat, had zijn lichaam niet de kracht, het bloedverlies te boven te komen. Men trachtte den graaf door middel van inhalatie van zuurstof in het leven te be houden, dooh tevergeefs. De secretaris van Covadonga, die aan het doodsbed van den graaf vertoefde, zëide, dat diens lijk naar Spanje zou worden over gebracht voor de begrafenis De ex-souvereinen van Spanje zijn per kabel van het overlijden van hun zoon ver- w ittigd. De ex-koningin van Spanje kreeg telefo nisch bericht op het eiland Wight, waar zij op t oogenblik met haar moeder vertoeft De metgezellin van den overledene, een zekere mejuffrouw Mildred Gay don, werd door de politie bekeurd, daar zij geen rij bewijs bezat. Whisky Soda Caramella van Lonk a ie Breda LOSBLADIGE BOEKEN KAPS De Japansch-Chineesche oorlog JAPANNERS VEROVEREN TA1 KANG Nieuwe klacht over Japansche gifgassen De drie Japansche legers, welke gemeen schappelijk oprukken naar Hankau, hebben, naar Reuter meldt, gister weder gestadig vorderingen gemaakt, In het centrum zijn de Japanners, naai zij berichten, doorgedrongen tot op ongevee' honderd mijlen ten Noorden van Hankau. Op hun rechterflank hebben de Japan ners, naar verluidt. Tai Kang veroverd. De Chineesche troepen hebben, naar Do mei mejdt, in den nacht, op 4 Sept, den Noordelijken dijk van de Gele Rivier nabij Wen Hsien doorgestoken in een wanhopig' poging den Japanechen opmarsch te stuiten. Het gat in den dijk is. volgens uit Peiping ontvangen berichten, Ongeveer 100 M. breed en het water stroomt ongeveer kniehoog de nabij gelegen districten binnen. Chineesche nota aan Genève De permanentp gedelegeerde van China fce Genève heeft den secretaris-generaal van den volkenbond een nota doen toekomen, welke „aanvullende bijzonderheden over he! gebruik van oorlogsgas door de Japan sche troepen in China" bevat. De nota is o.a. gebaseerd op een rapport, onderteekend door vijf medici van het Roode Kruis, die in Mei 1.1. te Soe Tsjau soldaten hebben behandeld, die door gas waren be dwelmd, en op documenten, welke gevonden zijn op de lijken van Japansche officieren i de omgeving van Antring in Juni j.L In de Chineesche nota wordt verder gewe zen op het gebruik van ga6 door de Japan ners in de maanden Juli en Augustus, met name te Joei Tsjang. waar 1000 Chineesche soldaten zouden zijn gedood door fosgeen- gas, en op 1 Sept. in den sector Sing Tse. aar een geheel bataljon door gas omkwam Te Tau Hoea Tsien zo ueveneens een half regiment door gas om het leven zijn ge komen. Een overzicht van den Dam tijdens de n ationale huldebetooging, welke gistermiddag te Amsterdam gehouden werd voor H. M. de Koningin. De Venlosche reus Valuas en zijn vrouw trekken voorbij De toestand in Palestina Steeds nieuwe terreurdaden Bij verschillende aanslagen in Palestina zijn gisteren twee Joden en vier Arabieren gedood. Vier gewapende Arabieren uit Tiberiis zijn gearresteerd, nadat zij een Joodscnen winkel waren binnengedrongen en er den Joodschen winkelier hadden gedood en twee zijner klanten gewond. Y. W e i s z m a n n, de broeder van den Zionisten-leider Chaim Weizmann. is go- wond, toen de auto. waarin hij reisde. o'.lr den kop sloeg op den straatweg van Haifa naar Tel Aviv De tweede inzittende van den wagen, de zoon van een vooraanstaan den Joodschen advocaat, uit Haifa, we.c gedood. Het ongeluk werd veroorzaakt door hei springen van een band, naar men meent een gevolg van schoten uit een hinderlaag. Lichamelijke Oefening Trainen is: zichzelf beheerschen Samentrekking van krachten en geduld vereischt Rangschikken en ordenen Er is tegenwoordig in de sportwereld veel, heel veel te doen over training Dat is ook te begrijpen. Wie op sportge bied iets bereiken wil. moet zich daarvoor geduldig en volhardend oefenen, zonder daarbij evenwel te- overdrijven. We vonden daarbij een uitstekende be schouwing van den bekenden Rotterdam - schen predikant, nu wijlen Dr. H. T. Ober- m a n, in een der ,eerste nummers van hc' „Christelijk Sportblad voor Nederland", dat sindsdien van naam en samenstelling ver anderd is. Dr. Oberman schreef het volgende: Trainen, dat wil zeggen zich oefenen, ge paard aan vaste leefregels. Ik schrijf er het s'portvvoord boven, hoe wel ik dit, wat ik zeggen wil, ook zeil- beheersching had kunnen noemen. Wani wie traint heeft gestadige zelfbeheersching te betrachten en in zekeren zin is ook elcL. oefening in zelfbedwang een training té noemen. Eten, drinken, slapen, wasschen zelfs de emoties, die men toelaat, staan onder vaste tucht, als men zijn lichaam voorbereidt tot de hoogste inspanning op een bepaald gebied van sport of tot een gymnastische praestatie. Is het zoo óók niet bij wie „heerscht over zijn geest" om de uitdrukking van Spreuken 16 32 te ge bruiken? Maar ik wil hier spreken over een andere overeenkomst tusschen trainen en zelfbe- heersching; die er is en die toch niet zoo voor de hand ligt: het persoonlijk karakter van beiden. -Men kan niet zóó maar in he' algemeen voorschriften geven van training, evenmin als men hij algemeenen regel kan bepalen, waarin de ware zelfbeheersching bestaat. O ja. men heeft dit wel gedaan en er zelfs een lijstje van „principes" over on gesteld, maar wie het ernstig opneemt voelt dat alle methode van trainen iets zuiver individueels moet worden. Wat anderen nog mogen doen, ja zelfs op gevaar van anders over-traind te raken niet mogen nalaten, kan voor U juist ver keerd zijn en reeds te slap. Een lichaam, dat jong is en sterk, ontwikkelt bij juiste behandeling een bijna onbegrensde veer kracht. En dóérom is het nu juist te doen. niet om den vasten spierbundel alleen, die kan men nog wel tijden lang behouden als men reeds geheel verkeerd leeft niet enkel om gezondheid gaat het, al is zij een onmisbare voorwaarde, maar de voornaam ste vrucht der training is het verborgen kapitaal der veerkracht. Dat wat men noemt uithoudingsvermogen, omdat het zich zóó naar buiten voordoet, maar wat in werkelijkheid is: het natuurlijke reserve fonds aan lichaamskracht, dat gevormd wordt bij een sober, werkzaam, rein leven Het kan ons in het maatschappelijk leven te stade komen bij onverwachte opeen stapeling van gebeurtenissen en werkzaam heden, in het lichamelijke bij ziekten of operaties, en het is dat, wat ons in de spon tot de laatste, zegebrengende krachtsinspan ning opvoert, juist wanneer de tegenstan der is uitgespeeld. Maar deze veerkracht is slechts het ge volg van een training, die niet met alge meene leefregels volstaat, doch het eigen lichaam .volkomen beheerscht. Naar een eigen leefregel Soms moet er meer, soms minder gedaar worden dan het voorschrift eischt. Zooali een klok enkel maar dien éénen mooien onbefloersden klank van metaal geeft, ais de spijs, toen zij gloeiend was, op het korte moment, dat alleen het juiste is, was gezet en ingegoten, zoo geeft ook een jong lichaam alleen dèn zijn ware praestatie, waartoe het geschapen was, als het op ernstige, en dus persoonlijke wijze is be handeld naar een eigen leefregel. Zoo is het nu ook met alle zelfbeheci sching. Het ia zoo moeilijk omdat wij hierbij met ons zelf alleen zijn. Het uiterste doen en te geven onder den zweepslag van een knetterend applaus, of na den prikkel van vlijmscherpe critiek, is menschelijk. Maar er wordt meer vereischt, wanneer wij streng moeten zijn voor ons zelf, als niemand ons ziet. Alle ware training is een verborgen werk. Niet het glaasje bier dat gij jn het publiek weigert en de sigaret die gij daar afslaat, maken u tot een ernstig trainer, maar de gestadige, trouwe, vast besloten inspanning, die gij uitvecht met uzelf. DU lukt niet met een enkel flink moment,'waarbij gij optreedt met een air. alsof gij zeggen wildet: „ziet ge, zóó be:i ik nou". Het vereischt tijd, samentrekking van krachten en geduld. Zelfbeheersohing en ge gevoelt nu wel dat déar de echte sportieve training op neerkomt, wordt niet veroverd in den roes en den ren van het drukke leven, men moet den tijd nemen voor zelf onderzoek. Eerst moet men weten waar de wapenrusting gaapt, waar de Achil- les-hiel van ons karakter dreigt Dan moet men het ideaal beschouwen en ook dè.t kost tijd. Men moet zich het doelwit telkens voor oogen stellen. Horatius zei het al in een paar mooie Latijnsche versregels, die, vertaald luiden „Wie het begeerde doel als looper op de renbaan bereiken wil, heeft in zijn jonge jaren veel nioeten verduren en verrichten, en hitte en koude door te staan gehad." Rangschikken en ordenen En dan al de krachten waarover wij be schikken rangschikken en ordenen, met groot geduld. Een mensch zal goede, zoowel als kwade gewoonten geleidelijk vormen Het groeit langzaam op tot 'n oogst. Zaai een gedachte en gij maait een daad; zaai een daad en gij oogst een gewoonte; zaai een gewoonte en gij kweekt een karakter; zaai een karakter en gij maait een lot. Voor dit alles is geduld vereischt, het zaad wast niet in een nacht op. Ziehier één der groote gevaren voor een jong mensch, die zich traint, zoowel in sportieven als in geestelijken zin. Jongelui hebben gewoonlijk te weinig geduld met zichzelven. Ze hebben een tijdlang succes gehad; het lukte. Maar daar komt een tegenvaller, zij falen. En nu is hun neiging om alles overboord te werpen; het is nu immers toch uit? Het gevaarlijke moment waarop de verleidende stem zegt: afgti loopen, het is uit met uw schoone zelf bedwang. Laat mij aan het slot van deze beschou wing. die tegelijk raadgevend bedoeld is. mogen zeggen: dat is niet waar! Het is altijd mogelijk om op te rijzen uit een val. om de nederlaag van gisteren om te zetten in de overwinning van heden, om uit strenge zelfveroordeeling voort te gaan tot nieuwe, hoogere. reinere krachtsontplooiing. Wie zich traint leert te rekenen met de nederlaag. UIT OOST- EN WEST-INDIE De viering van het regeeringsjubileum in Indië Batavia schitterend geïllumineerd BATAVIA, 7 September. (Aneta/A.NP.). De officieele viering van de jubileumfeesten ter gelegenheid van de herdenking van H.M.'s regeering is ingezet met dankdien sten in kerken van alle gezindten. Het hoog tepunt hiervan was de dienst in de histori sche Portugeesche Buitenkerk, in het oude gedeelte van Batavia, waar, belicht door het schijnsel der kaarsen, een plechtige dienst werd gehouden, o.a. bijgewoond door den gouverneur-generaal. De talloozen, die zich in den vooravond in de verschillende bedehuizen bevonden, waren na afloop van den dienst verrast door de schitterende illuminatie, die aan vele gebou wen was aangebr cht. Zoo vormen het cen trum waar de banken gevestigd zijn en de Chineesche handelswijk in de benedenstad glanspunten in de versierde hoofdstad. De nationale feestdag is aangevangen met een grootsche militaire parade, waaraan troe- penafdeelingen uit Batavia, Buitenzorg en Bandoeng, deelnamen. De gouverneur-gene raal en zijn familie woonden de parade bij. Duizenden waren op de been om het défilee- ren der troepen te aanschouwen. Het geheel vormde een prachtige inzet van de feestvie ring. Ook van andere plaatsen in Nederlandsch- Indië stroomen berichten binnen over een zeer opgewekte feestviering, welke daar waar garnizoenen gevestigd zijn aanvin gen met een wapenschouw. ZONDER SCHADELIJKE LAXEERMIDDELEN en U zult 's morgéns „kiplekker" uit bed springen. Iederendag Wet Uw lever minstenseen liter gal CARTER'S LEVERPILLETJES r.„.„c„ een liter gal vrij te doen stroomen en U zult weei overtroffen^"' °Jjschadel^k'.,plantaardl?'zacht»o: Eischt Carter's I drogisten, f. 0.75. altijd een poeder of cachet van Mijnhardt. Mijnhardt's Poeders per stuk 8 ct. Doos 45 ct. Cachets, genaamd „Mijnhardtjes" 2 st, 10 ct Doos 50 cent. DONDERDAG S SEPTEMBER Morgenwijding. 10.15 GewUde muziek (gr.pl.)! 10.30 Het Omroeporkest (opn.). 11.00 Decla matie. 11.30 Het Omroeporkest (opn.). 12.15 Berichten, gram.muzlek. 12.30 Het Omroep orkest. In de pauze: Gram.muzlek 2 00 Zang met pianobegeleiding. 2.30 Gram.muzlek. 2.45 Tewaterlating van de „Oranje" door H.M. de Koningin. Hierna: Reportage van de Vlootrevue. 4.30 Voor zieken en thuiszitten den. 5.00 Voor de kinderen. 5.30 De Palla- dians. 6.30 Sportpraatje. 7.00 Planovoordracht 7.30 Reportage. 8.00 Berichten ANP. Mede delingen. 8.15 Gram.muzlek. 8.25 Het Om- I 80l,8te£ 10 30 roeporkest. Opere 40 jai Kleinkunst 10.00 Gram HILVERSUM II. 301.5 en 415.5 M. 8.00—0.15 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 2.00—12.00 NCRV. 8.00—9.15 Gram.muziek. (Om 8.15 Be richten). 10.00 Gram.muzlek. 10.15 Morgen dienst. 10.45 Gram.muzlek, 11,30 Godsdiens tige causerie 12.00 Berichten. 12.15 Gram. muziek; 12.30 ICRO-orkest. (1.00 —1.20 Gr.- muziek). 2.00 Voor de vrouw, 2,30 Tewater lating van de „Oranje" door H.M de Ko ningin. 3.20 Gram.muzlek. 4.35 Bijbellezing. 4.45 Gram.muziek. 5.00 Cursus handenarbeid voor de jeugd. 6.30 „Quintolia" en gram.- muziek. 6.45 CNV-kwartiertie, 7.00 Berichten. 7.15 Reportage. 7,45 Reportage, eventueel gram muziek. 8.00 Berichten ANP, Herhaling SOS-Berichten. 8.15 Declamatieclub. Die Haghe-Sangers en het NCRV-orkest. 9.45 NC RV-Harmonie-orkest en gram.muziek. (10.00 isemble 6.45 Cello i kest 11,35 Orkest. 8.50 Orkest. 10.20 Volks Zang en piano, 9.20 Symphonfe-orkest. 1Ö.3C Concert. 10.50 Orkest. !81 Ml: en 1-30 Orkest en ensemble. 6.35 Orkest. 8.20—10.50 „La Bohème". De herboren Piet Hein (links), die dezer da gen met zijn vloot in Rotterdam verblijft, luistert naar de toe spraak bij het stand beeld van den vloot voogd, waar hij gister een bloemhulde bracht

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 2