DE ELZENBE tT AKKERTJE; VAN KRANTENJONGEN TOT UITVINDER DINSDAG 6 SEPTEMBER 1938 EERSTE BLAD PAG. 2 'RONDBLIK EEN DEFINITIEF PLAN In wijde kringen is ongetwijfeld onrust gewekt door de mededeel ing, dat de verloven (van het Fransche leger waren ingetrokken, jen dat de bijzondere troepen-contingenten, ..welke tot de zoogenaamde Maginot-linie- be ll ïooren, dat is de Fransche versterkingslijn langs de Duitsche grens, zijn opgeroepen. Men zag dit aan voor een symptoom, dat er internationaal iets broeide, en zulks zeker niet geheel ten onrechte. Door sommigen werd ^e Fransche waakzaamheid in ver band gebracht, hetzij met den partijdag der N.S.D.A.P. te Neurenberg, hetzij met Duit sche troepenconcentraties, waaromtrent eveneens geruchten worden vernomen. Zon der dezen samenhang te willen ontkennen, meonen wij toch, dat men de zaak (heter uit een anderen gezichtshoek zal kunnen b «zien, namelijk door do vraag te steilen, wat er in Praag, hetwelk momenteel het scharnier punt van alle internationale actie is, kan zijn voorgevallen. De persberichten dienaangaande laten ons niet lang in het duister. In de Tsjecho-Slo- iwaaksche hoofdstad heeft een zeer langdu rige minister-bijeenkomst plaats gehad, ge presideerd door Benesj zelf, het hoofd der republiek. Men heeft zich uitenterna bera den over nieuwe voorslagen, welke men aan Henlein en de zijnen zou doen, en zich ervan rekenschap gegeven, dat na de besprekingen tusschen Henlein en Hitier. waarvan ook Runciman op de hoogte is gebracht, het thans tijd werd voor de republiek, om pre cies te zeggen, waar het op staat Een offi cieel communiqué heeft dan ook aangekon digd, dat men het in den krir der ministers is eens geworden over nieuwe voorslagen aan rle Sudeten-Duitschers, welke als het laatste woord moeten worden beschouwd; rij zijn definitief. Men geeft zich zeker niet over aan vage bespiegelingen zoo men van meening is, dat •juist deze laatste uitdrukking de geesten ge agiteerd heeft gemaakt. Zij duidt een be slissing aan, waarvan ieder den ernst moet gevoelen. In zijn verbeelding ziet men de gewapende machten der mogendheden te genover olkander staan; er is onderhandeld als tusschen twee „slagorden". Nu is het laatste woord gevallen. Wat wonder dat de spanning zich vergroot en samentrekt in de ivraag: „Zal het oorlog zijn of vrede?" In zulk een tijdsgewricht neemt men bij voor baat de laatste maatregelen, welke bij een ongunstigen uitslag noodwendig kunnen zijn. De huidige toestand is derhalve inder daad critiek. Nu meer dan ooit zal een ge- loovig mensch onder den indruk komen van het besef, dat er Eén is, die koningen en vorsten gebiedt, en zal hij den uitslag aan Hem durven overlaten. Er zijn ook ruimschoots hoopgevende din gen op te merken. Naar Reuter seint, zouden de nieuwe Praapsche voorstellen bijna in alles een inwilliging van Henleins eischcn beteekenen. gelijk hij deze destijds in een rede te Karlsbad in een achttal punten lieeft samengevat. Reuter is gemeenlijk zeer 'goed ingelicht, en is dit ook thans het ge val, dan mogen wij gegronde hoop koesteren, dat beide partijen elkander zullen vinden. Verder dient in het oog te worden gehou den, dat geen der betrokkenen oorlog wil, omdat het (besef in onze dagen levendig is, dat met de wapenen geen voordeelen zijn te winnen. Bovendien gevoelt men zich niet gereed voor een krachtmeting; men weet dat het militaire apparaat nog niet volledig is uitgebouwd en dat er kansen overblijven ;iop zeer onaangename verrassingen. Tenslotte trekt de aandacht, dat de missie Runciman in Praag van logie6 is veranderd, ,en thans haar tenten heeft opgeslagen in de gebouwen der Britsche ambassade. Vreest j men een terugslag der volksopinie op voor stellen, die verder gaan in Duitsche rich ting, dan met de nationale aspiraties over een te brengen is, of geschiedde zulks een voudig om betere verbindingen te kunnen i,onderhouden met het Foreign Office? Hoe ll bet zij, een beslissing staat thans voor de 'deur; moge zij uitvallen ten gunste van den {.wede! TRANSPORT VERZEKERING MaaUcftappif - Sneek De Rijkspartijdag te Neurenberg Dietrich ontvangt de pers 'Adolf Hitler is gisterochtend te Neu renberg aangekomen voor het bijwonen van ,jden Rijkspartijdag der N.S.D.A.P. Het con gres staat ditmaal in het teeken van het JGroot-Duitsche Rijk, gelijk dr Dietrich aan de vertegenwoordigers der pers mede deelde. Dietrich besprak verder de natio- ;naal-socialistische staatsidee, die, naar hij ,zeide, op nationaal en sociaal gebied voor het Duitsche volk problemen heeft opge lost, naar welker oplossing eeuwen lang .vergeefs gestreefd is. De partijdag werd geopend met de ge bruikelijke plechtige ontvangst van Hitier op het stadhuis, alwaar de eerste burge meester L i e b 1 een welkomstrede uit sprak. De Führer beantwoordde hem met pen rede, welke als volgt eindigde: „Thans is Neurenberg de steen geworden Uitdrukking van Duitsche kracht en groot- beid in het nieuwe Duitsche rijk." Praag heeft thans definitief program Henleins eischen bijna volkomen ingewilligd Gistemamiddag om vijf uur is te Praag de ministerraad in een buitenge wone vergadering bijeengekomen, gepre- s'deerd door Benesj. Men verwachtte van dezen ministerraad na de bespre king van Henlein met Hitier, belangrijke besluiten. Gisteravond om. acht uur duur de de vergadering nog voort. In de krin gen van de vergadering werd toen mede gedeeld. dat belangrijke vorderingen ge maakt waren. In een kort communiqué, dat later op den avond is uitgegeven, wordt medege deeld, dat de ministerraad een definitief programma heeft opgesteld, dat zonder verwijl ter kennis van de Sudeten Duit- schers zal worden gebracht Reuter vernam gisteravond van gezag hebbende zijde te Praag nog, dat het nieuwe Tsjechische plan vrijwel volledig tegemoet komt aan de acht eischen, welke Henlein te Karlsbad heeft gefor muleerd. In officieele kringen te Praag geeft men er zich rekenschap van, dat de alge- meene toestand zoo kritiek is, dat Tsje- cho-Slowakije een bijdrage moet leveren tot de zaak des vredes, zelfs als zulks zware offers meebrengt. Volgens Havas is het regeeringscommuni qué van zeer groote beteekenis. De nieuwe, door de regeering uitgewerkte voorstellen, welke aan de Sudeten-Duitsche partij zullen worden voorgelegd, worden daarin immers als definitief aangeduid. Dit is een groot woord aan den vooravond van Neuren berg. Aangezien de voorstellen definitief worden genoemd, kan men aannemen, dat ook Runciman meent, dat de regeering te Praag bij haar concessies niet verder kan gaan. Onder deze omstandigheden is het van belang te weten, of de Sudeten-Duitschers, wien deze voorstellen zeer zeker bij de ge heime besprekingen der laatste dagen zijn medegedeeld, het er mede eens zijn. Indien dat het geval is, staat men voor een regeling. Indien dat niet het geval is, staat men voor een kwestie van geweld. De aanwijzingen, welke men hier en daar verkrijgt, geven neiging tot de gedachte, dat de eerste .onderstelling goed is. Onder den druk van Engeland zouden de Tsjechen dus hebben toegegeven. Men heeft dienaangaande nog geen enkele bijzonderheid, doch de beginselvastheid, door verschillende Sudeten-Duitsche leiders uitgesproken, laat te dezen opzichte geen twijfel. De Sudeten hebben verklaard niets van hun te Karlsbad opgesomde eischen te laten vallen. De Ministerraad te Praag heeft ongeveer vier uren geduurd. Men verwacht, dat nieuwe onderhandelingen zullen worden ge voerd. Overmorgen is dan een definitief com muniqué te verwachten. Opstandige beweging in Chili Berichten uit Chili melden, dat de staat van beleg in de stad Santiago (Chili) is afgekondigd. In de straten wordt geschoten Nader wordt gemeld, dat de proclamatie, waarin de staat van beleg te Santiago de Chili werd afgekondigd, is opgesteld in een spoedvergadering van president Alessandri en zijn ministers. Militaire politie heeft in de geheele stad de strategische punten be zet. Zij belegert het gebouw der arbeiders verzekeringsbank, gelegen tegenover den zetel der regeering. De employé's hebben vanuit de ramen geschoten en bommen ge worpen. Een aantal studenten heeft zich in de universiteit opgesloten en de politie be legert de universiteit. De electrische stroom is door onbekenden doorgesneden. Op vele plaatsen is het verkeer stilgelegd. Zware sneeuwval in de Pyreneeën Een harde winter verwacht De eerste zware sneeuwval heeft in de Pyreneeën plaats gehad. De lange berg keten is thans glinsterend wit. Sinds vele jaren is er zoo vroeg nog geen sneeuw ge vallen. De bergbewoners zeggen, dat een over vloed van herfstcrocussen op de hooggele gen weiden een teeken is, dat een lange en harde winter te wachten is. RAADSVERKIEZINGEN IN BELGIË Op 9 October a.s. zullen in de 2671 Bel gische gemeenten gemeenteraadsverkiezin gen gehouden worden. Er zijn 5.404.271 kie zers, van wie 2.621.451 mannen en 2.782.820 vrouwen, opgeroepen. GEESTELIJKE HERWAPENING Dr Buchman te Interlaken Op de openingszitting van de. Wereldbij eenkomst voor geestelijke herwapening der volkeren te Interlaken, heeft Dr. Buchman, de grondlegger van de Oxfordigroep, een too spraak gehouden, waaraan wij enkele zin sneden ontleenen. Dr. Buchman wekte op tot hot srlieppen van zulk een geest door goiioe. Europa, dat de volken, zell's in tijden van beslissende besluiten, „eigensclianpon ter be schikking hebben, welke ver uitgaan boven die mensohelijke wijsheid, die ons in nel verleden zoo dikwijls in dsn steek hee t ge laten. Wij moeten schijnbaar onmogelijke en uit monschelijk oogpunt beschouwd, hope- looze toestanden overbruggen. Wij moeten rechtvaardigheid betrachten, waardoor een ieder niet alleen zijn moeilijkheden ziet, maar ook de moeilijkheden van anderen. Wij moeten dit antwoord vinden, dat vol doening en zekerheid aan allen zal geven, een antwoord dat uitgaat boven partijen, bo ven klasse en bo\cn volkeren". Om dit antwoord te geven, moeten wij, aldus de spreker, een geheel nieuw peil van denken, willen en kunnen bereiken. Het doel van de Oxfordgroep sedert den laatsten oorlog is geweest, een geheel nieuw ontwerp van staatsmanschap en een geheel nieuw peil van verantwoordelijk denken te geven. Deze eigenschappen worden alleen gegeven aan mensehen, die onder Gods leiding leven, die veranderd zijn door dagelijksch contact met God en door dagelijksche gehoorzaam heid aan God. Het doel van de groep is, de wereld opnieuw op te bouwen en dio maat staven te verschaffen, waarnaar men kan leven en waarvan de aanvaarding in steeds toenemende mate bewezen heeft, dat zij bruikbaar zijn en overal in alle omstandig heden nageleefd kunnen worden. Van die verandering van de harten der menschen stelt Dr Buchman zich voor „een opkomend getij van absolute eerlijkheid en absolute onzelfzuchtigheid in ieder land. Wat voor uitwerking zou dat hebben? Wat zou het beteekenen voor het peil der belas tingen? Voor onze schulden? Voor onze spaanpenningen en beleggingen? Voor onze arbeidsmogelijkheden? Een vloedgolf van absolute onzelfzuchtigheid in alle land. zou het einde van oorlog beteekenen. Er is voldoende in de wereld voor ieders behoef te, maar niet voldoende voor ieders heb zucht. Zedelijk herstel schept geen crisis, maar vertrouwen en eenheid op ieder ter rein des levens. Dit begint zoodra iedereen zijn eigen fouten erkent in plaats van de fouten van anderen in het licht te stelhsii. Als geestelijke herwapening werkelijkheid wordt, dan behoeft het handhaven van pres tige geen rol meer te spelen in de politiek van een land. Dan vindt ieder land zijn prestige in zijn nieuwe opdracht tot het aanvaarden van nieuwe verantwoordelijk held". Ten slotte deed spr. uitkomen, dat er een afdoend plan moet zijn voor de ziekten van de wereld „en als God werkelijk een plan heeft, dan heeft Hij ook door Hem voorbe reide instrumenten. We hebben de groote krachtbronnen van Gods scheppend denken nog niet aangehoord. God heeft een plan en de vereenigde moreele en geestelijke kracht van de volkeren kunnen dat Plan vinden. Wij kunnen, wij moeten en wij zullen een zedelijke en geestelijke kracht voortbrengen, die machtig genoeg is om de wereld te ver nieuwen". De tweede taifoen in Japan Heeft niet veel schade aangericht Een tweede taifoen, welke Japan heeft geteisterd, is volgens Domei, over de Ja pansche zee verdwenen, na tusschen Kobe en Okagana over Centraal Japan te zijn getrokken zonder veel schade aan te rich ten. De groolste verwoestingen zijn aange richt op het eiland Sjikokoe, vooral in de prefectuur Tokoesjima, waar vijf personen werden gedood en 3 gewond, terwijl nog 7 personen worden vermist. Aeht-en-dertig huizen zijn ingestort, drie weggespoeld en 577 onder water gezet. Bovendien zijn zes bruggen weggeslagen en acht dijken vernield. In de prefectuur Kagawa worden in totaal elf personen vermist, meest vis- schers. Vijf huizen zijn er weggespoeld en 500 onder water gezet. In rle laaggelegen gedeelten van Osaka zijn circa duizend huizen overstroomd door een vloedgolf, welke verscheidene rivieren in de stad plotseling snel deed stijgen. Overigens werd in Osaka geen schade aan gericht. Kobe is eveneens van ernstige schade gespaard gebleven. Weer een Chineesch lijnvliegtuig in de knel Een Chineesch passagiersvliegtuig, op weg van Hongkong naar Joennan, is aan de grens tusschen Kwangtoeng en Kwangsi door Japansche vliegtuigen aangevallen en tot dalen gedwongen. De benzinetanks wa ren door kogels getroffen, doch de passa giers, onder wie verscheiden Duitschers, hadden geen verwondingen opgeloopen^ De Japansch-Chineesche oorlog Japanners zetten alles op Hankau Gevechten van ongekende hevigheid De stalen ring rond Hankau wordt door de Japansche troepen steeds nau wer aangehaald, dank zij den Japan schen opmarseh ten Noorden en Zuiden van de Jangtse. Uit persberichten van Licean in di- provincie Anhwei en uit Kioe Kiang blijkt voorts dat volgens mededeelingen van Japansche verkenningsvliegtuigen de Chineesche troepen in verwarring uit Kwang Tsi, een strategisch punt in hei Zuid-Oosten van de Hoepeh-provincie, vluchten. De Japansche strijdkrachten hebben tengevolge van een geslaagden nachtc lijken aanval aanzienlijke vorderingen gemaakt in de richting van Kwang Tsi, terwijl «en andere colonne Westwaarts oprukt De admiraliteit meldt intusschen, dat de Japansche vloot in samenwerking met het luohtvvapen en het leger, gestadig vorderin gen maakt op de Jangtse. Militaire waarnemers wijzen er op, dat de val van Kwang Tsi, welke elk oogenblik 1e verwachten is, de Japansche troepen in staat zal stollen, de Chineesche strijdkrachieu langs de Jangtse tusschen Kioe Kiang en Hoe wang Sjc Kan in te sluiten. De gevechten om Hankau, welke Zondag j.l. begonnen zijn, zijn, naar D. N. B. uit Hankau meldt, van een hevigheid en nemen oen omvang aan, als nog niet het geval is geweest sedert den strijd om Shanghai. De Japanners hebben al hun luchtstrijd krachten in den strijd geworpen. De voornaamste aanval der Japanners vond plaats op den Zuidelijken oever van de Jangtse en op de spoorlijn Tehan-Kine- - Kiang-Nan Tsjang, waarheen Japansche af- deelingen van Hsing Tse aan het Poyang- meer werden ge zon 'lep.. De Chineezen hebben een sterke verdedi gingslinie aangelegd en bieden lu-achtigen tegenstand. Niettemin slaagden rle Japan sche troepen er in, do eerste stellingen te veroveren. Op den Noordelijken oever van de Jangtse wor*»-n om het bezit van Kwang Tsi bloedi ge gevechten geleverd. De stad heeft ais sleutelstelling naar den pas van het Tapei- gebergte, als dekking in den rug van dc versperringen in Je .Tangts-e en van de bat terijen op de oevers der rivier, groote mili taire beteekenis. De Fransche grens-maatregelen Bonnet spreekt met Britschen gezant De Fransche minister van buitenland- sche zaken Bonnet heeft gisteren den Engelschen ambassadeur P h i p p s bij zich ontvangen, om hem op de hoogte te stel len van de redenen, die tot de Fransche grens-maatregelen hebben geleid, waartoe liet sterker bezetten der Maginot-linie en het intrekken der militaire verloven be lmoren. De Fransche diplomatie is thans actief in haar pogingen om de geallieerde mach ten, die blijkbaar aarzelen om Duitsch- lands expansie te blokkeeren, ervan te overtuigen, dat Frankrijk gereed is om daaraan een halt toe to roepen. De Britsche ambassadeur op zijn beurt heeft aan minister Bonnet een uiteenzet ting gegeven van het program, dat R u n- ciman heeft opgesteld. Deze stelt zich allereerst tot taak de opvattingen der Su deten en van Praag te verzoenen. Slechts indien iedere poging, met dit doel onder nomen, faalde, zou de Engelsche bemidde laar zelf met voorstellen komen, waarover de beide partijen zich zouden hebben uit te spreken. In dat eventueele geval zou het voorstel van Runciman eenigszins het karakter krijgen van arbitrage, waaraan de Britsche regeering haar steun zou verlee nen door haar invloed bij alle belangheb benden. De nauwe verstandhouding welke, aldus Havas, niet ophoudt zich tusschen beide landen te verinnigen en de vastbesloten heid welke Engeland zoo duidelijk in de Tsjechoslowaaksche zaak toont, worden te Parijs als de beste garantie voor den vrede beschouwd. Engeland wacht af Uit Londen wordt bericht, dat Engeland eveneens voorzorgsmaatregelen treft, om op alle eventualiteiten voorbereid te zijn. Deze maatregelen hebben nog geen grooten om vang aangenomen, en omtrent liet karakter daarvan wordt verder in het geheel niets medegedeeld. OENSI3AG 7 SEPTEMBER HILVERSUM I. 1875 M. VARA Icht). 12.30—1.45 Esr bij Hoofdpijn, Kiespijn, Spierpijn, 1 Zenuwpijn, Rheumatische pijnen^ KUNST EN LETTEREN BATAVIA, 5 September (Aneta). Ver schillende deelnemers aan het destijds te Amsterdam gehouden Internationaal Geogra fisch Congres zijn hier gearriveerd voor een reis door Ned.-Indië, onder auspiciën van het Koloniaal Instituut. Hiermede is ook meegekomen de bekende schrijfster Jo van AmmersKüller. Zij ver klaarde aan Aneta eenigen tijd in Indië te blijven om studies te maken op historisch gebied. Haar einddoel is n.l. een of meer In dische romans te schrijven, doch uitsluitend op historischen grondslag. 9.15 VARA-orkeat, 10.00 Berichten ANP. hierna .0.15 VARA-orkest. 10.45 Gram. Causerie „Met wle(n) zal ik 11.3012.00 Dansmuziek (gr.- 8.15 Berichten, gram. wenschen). 10.30 Gram muziek .U.1E pianobegeleiding en richten. 12.15 Gram 2.00 Gram.muziek. 2. Vioolvoordracht met rram muziek. 12.00 Be- nuziek. 1.00 Orgelspel. ringsreglement. 7.00 Berichten. 7.15 Geref. Friesche uitzending. 7.45 Reportage, event, gramm.uzlek. 8.00 Berichten ANP, herh. SOS- berichten. 815 „Veertig jaar Nederland onder de regeering van H. M. Koningin Wllhelml- na", m.m.v. sprekers (o.a. Dr H. Colü'n en do Gouverneur-Generaal van N.O.I.), het NCRV-orkest en gemengd koor. 10.00 Berich ten ANP. 10.05 Haarlemsche Motet- en Ma- drigaalvereen.. en gram.muziek. 10.45 Gym nastiekles. 11.00 Gram.muziek. 11.50—12.0') Schriftlezing. DROITWÏCH. 1500 M. 11.20 Trio. 11.59 Orkestt. 12.50 Orkest en zangers. 1.35 Ensemble. 2.05 Orkest. 2 50 Orkest. 3.45 Kwintet. 4.20 Ves per. 5.20 Jazzmuziek. 5.40 Orkest, 6,45 Orkest. 7.50 Band. 820 Symphonle-orkes F.l'LEN. 450 M. 8.50 en 8.30 Orkest 10.20 Rijks partijdag 1938. 1.35 Trio. 2.30 Concert. 4.20 Orkest. 7.20 Orkest 9.35 Orkest en koor. 10.50 Orkest 12.20 Nachtconcert BUSSEL. 322 en 484 M. 322 M.: 12.50 en 1,89 Orkest. 5.20 Zang. 7.20 Orkest. 8.20 Orkest 484 M.: 12.20 Orkest 520 Causerie. 7.05 Zang. 8.20 Symphonle-orkest 9.35 Orkest. 10,30 ROTTERDAM LLOYD RAPIDE De firma Ruys en Co., hoofdagente van! de N.V. Rotterdamsche Lloyd, meldt dat de boottrein, aansluiting gevend op het 9 dezer van Marseille vertrekkend m.s. „Baloeran", den 8sten dezer om 15.56 van Den Haag H.S., om 16.20 van Rotterdam D P. en om 17.17 van Roosendaal zal vertrekken. Tekst en illustratie van H. KANNEGIETER 190 Doch als George 's avonds laat thuis kwam en hij had al de schoenen var. rijn broertjes en zusjes gepoetst, dui spoedde hij zich naar de zolder, waar hij een klein kamertje had. Hier had hij al zijn gereedschap bij elkaar. Op een ta feltje stand een klein vierkant kistje, dat van binnen zwartgeschilderd was Een klein rond pijpje stak eruit. Het was de camera, waar George mee bezig was. Hij had er al foto's moe genomen Jullie moet niet denken aan die prachtige foto's die wij tegenwoordig maken, nee hoor! Heel lelijke dingen. Maar Geoige was ook niet tevreden met zijn toestel en daarom zocht hij naar een verbetering 191 In dat kamertje had George een kast. In die kast zal hij soms tot diep in de nacht te werken. Hij nam allerlei proe ven. Nu was hij weer bezig in deze kast. Een rood licht was de einge verlichting. George zat gebogen over een bakje, waarin een stukje glas lag. Het bakje was voor de helft gevuld met een soort water. Plotseling slaakte George een kreet. Hij nam heel voornchting het ruitje in zijn handen en hield het tegen het roode licht. Ja, stamelde hij, dio wordt prachtig! Verscheiden weken zat George nog nieuwe proeven te nemen en toen hij eindelijk klaar was, bleek het, dat hij de gevoelige plaat had uitgevon- 192. Doch andere» mensen begonnen ook platen te vervaardigen. George East man zocht weer verder in zijn eenza me spaarzaam verlichte kast en na veel, onnoemlijk veel moeilijkheden, vond hij de film uiL Van de film naar de camera was nog maar één stap. En zo ontstond het Kodak-fototoestel. Ook Edison hield zich later met de film be zig en zo kwam het dat George East man en Edison vrienden werdlen. (6. R VAM DER BEÊ Kr Ze vonden den ingenieur in de voorkamer van een nieuw huisje, in den loop van den zomer gebouwd en reeds betrok ken door menschen, die hoopten te profiteeren van 't toe nemend verkeer langs de nieuwe sluis. Vermeer had hier yoorloopig zijn intrek genomen in 't kantoortje van den pnder-aannemer der grondwerken. Hij was buitengewoon verrast, toen hij uit den donker de jtwee mannen bij zich zag binnenkomen. „Nee, gevaar heeft er niet gedreigd, kom, kom, de keet lag uit mekaar, maar 't werk, zie je, dat heeft gehouden. Dat kon ook niet anders". Lindert lachte om de grootspraak, maar bracht dra het ge- gprek op de Zeehond. ,Die moest al binnen zijn. Hij was met twee zolder schuiten materiaal naar beneden gegaan en zou in den loop van den middag aan 't steigertje buiten meren. In 't felst Van den storm zou 't oude bootje dus buiten zijn geweest op 't breede, woelige water. Gijs ging zitten. Zijn oogen stonden groot-glanzend ïn zijn bleek gezicht. Zijn linkerhand kneep in de stoelsport findei; .de zifting, zijn rechter beefde, £)e geruststellende woorden van den ingenieur vermochten hem niet op zijn gemak te brengen. Ze wachtten een uur, pratend en luisterend. Met eik kwartier steeg in Gijs' hart de onrust. Hoeveel malen had hij al door 't raampje gekeken, zijn hand beschuttend naast de oogen om in de duisternis buiten te spieden naar de gekleur de lichten van den Zeehond? Maar de nacht was donker zonder 't minste geluid of lichtje, dat wees op de komst van 't bootje. Ze liepen nu naar de sluis. Flauw glom 't water in den donkeren nacht, 't Dof rumoer van 't buitenwater kwam on heilspellend uit de verte, maar van den Zeehond was geen spoor te zien. Gijs, op de hoogte met 't gevaar van 't breede water in stormtij, dacht 't ergste, maar hij klampte zich nog vast aan elke mogelijkheid, die ter sprake kwam. De Zeehond kon ergens zijn binnengeloopen, ze konden nu misschien wel ergens liggen om met den morgen de reis voort te zetten. Een ontzettende angst maakte zich van hem meester. „Lindert", zei hij met bibberende stem, terwijl zijn mond beefde, „es God oons det verdriet gift, dan weet ik gin raod". „Mer kérel, ge mot 't zoo zwaor nie inzien. De Zeehond is toch ginne roeibooit". „Was 't mer unne roeibooit, dan zou tie het wel klaore, Tinus, mer ~iee zun auw schutje in zunne sturm". In stilte bad Gijs. Een gebed van een vader in angst is nooit dwaas, en als hij nu vroeg: „Bringt 't um toch hier, Hieere, doe g'et nou", dan was er in den verslagen man een hoop, dat 't zoo gebeuren zou. dat uit den donker over 't water plotseling 't kleine gele lichtstipje zou schemeren. Ze koades ?oo niet blijven wachten. Mogelijkheden om berichten over den Zeehond in te winnen waren er niet. Vermeer bood aan nu direct naar den Elzenberm te gaan om de menschen gerust te stellen. De boot was uitgevaren en kon elk oogenblik thuis komen. Vermeer ging. Zijn motor raasde weg en toen na korten tijd op den Elzenberm 't geluid werd gehoord viel er een groote angst op de menschen, die, zooals altijd 't ergste dach ten. 't Was Gertrui, die hem ontving en binnenbracht. Lijntje was naar Stijn gegaan. Moeders troosten elkaar beter, omdat 't begrijpen wederkeerig is. Lien hoorde de boodschap, die Vermeer bracht, angstig aan. „Dusd'r is kaans det 'r un ongeluk is gebeurd". „Kans?nou ja, maar evenveel, dat ie morgen weer monter en wel op den Elzenberm arriveertGa je even mee naar die vrouw?" Lien ging niet, tot Vermeers teleurstelling. Nu, dezen laten avond, wilde ze niet met hem gaan door de duisternis, al was het nog zoo kort. ,,'t Zou toch verschrikkelijk zijn. Sijke is heelemaal over stuur en ze zit bij Stijne mer te schrieeuwe. En ze hadde zoo vaast gehoopt om te kunne trouwe est'ie aon de sluis benoemd was". „Jullie praten of 't zeker is dat le niet meer terug komt Enwat die betrekking aangaat, ikvrees, dat er niets van komt Lien keek hem strak aan. Ze wist hoe vast 't vertrouwen van de menschen was geweest op 't woord van Vermeer. Ze hadden er hun toekomst op gebouwd, 't zou de vervulling van een lang gekoesterde wensch zijn. Waarom zei hü dat au? „Det is erg jammeres t'ie terugkomt zullen ze d'r veul verdriet om hebbe", zei ze er was een merkbare koel-: heid in haar toon. Vermeer moest alleen naar Stijns huisje, waar hij met; grooten schrik werd ontvangen. Stijn stond handenwringend in het kamertje toen de inge nieur zijn boodschap overbracht. Aart probeerde 't een en ander te weten te komen, maar zijn nieuwsgierigheid bleef onbevredigd. Vermeer kón niets zeggen. En de angst van deze menschen drong niet tot hein door. Hij zag Lijntje zitten, die Stijns hand greep. Hij zag de poovere omgeving en rook de slaaplucht in 't kleine vertrek, 't Stond hem tegen. En ineens was de gedachte aan wat hij zooeven aan Lien had toevertrouwd een beschuldiging^ Waarom was hij zoo stom geweest, dat nu te zeggen. Dat was immers overbodig! Als die kerel terugkwam was 't nog tijd genoeg geweest. Moest Lien hem daarom zoo koel be handelen? Net was hij buiten de deur, toen op z'n klompen Hein de Grauw aankwam. De vrouwen standen in de deuropening, en toen de boer van Linderts boodschap gehoord had, zei hij troostend tot Stijn: „Stijntje, gif de hoop mer nie op hur. God is maachtig om oewen Tinus te behaauwe. Hij wit wel, det er op den Elzen berm gebejen is." Lijntje keek hem even aan, toen gingen haar oogen naar Vermeer. Over zijn gezicht was de hooghartige trek, die ze er zoo ongaarne zag. Jammer, dat hij zoo was. Stijn kon het in huis niet houden en ging mee naar Lijntjes kamer. Aart bleef wel binnen bij de anderen* '(y/ordt vervolgd)u

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 2