Ilirniur tsdjr CTonnutt KONINGIN WILHELMINA's ZEGETOCHT Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leidenen Omstreken RYNBENDE Amsterdam bejubelt de jubileerende Vorstin Vlaggenzang en défilé maar bovenal gejuich abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agenlschap gevestigd is 235 Franco per posl 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsbfad 77» Cl Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 35936 NO. 6489 DINSDAG 6 SEPTEMBER 1938 19e Jaargang abbertcntieprijjen: Van 1 tot 5 regels C f.177» Elke regel meer 0.22'/* Ingezonden Mededeelinget» van 1—5 regels 2.30 j Elke regel meer J 0.45 Voor het bevragen aan '1 bureao wordt berekend 0,10 IK SNAK ER NAAR Vaandelgroet en zanghulde Na het eerste huldebetoon volgde spoedig de vaandelgroet van de ruim 600 vereenigin- gen, wier deputaties zich op het middenvak van den Dam bevonden. Telkens weerklonk gejuich, dat weer opbruiste toen de Koning in. vergezeld van de Prinses en den Prins, die Haar zooals wij meldden ten Paleize hadden verwelkomd, weer op het met groen en teere bloemen versierde balcon verscheen om de zanghulde van de mannenkoren „Apollo" en „Valerius" aan te hooren. Onder leiding van den dirigent Fred. J. R o e s k e, werd achtereenvolgens in krachtige, klank volle taal ten gehoore gebracht het Wilhel mus (de beide bekende coupletten), „Wilthe den nu treden" en een koraal. Staande in de open calèche dankt H. M. de Koningin voor de toejuichingen der menigte N/oor het Haarlemmermeerstation Te voet naar de Nieuwe Kerk De afzetting verbroken Maar het schoonste moment was het toch wel, toen het groote publiek na het défilé de afzetting verbrak en naar vo ren stormde, ternauwernood eenigszins in bedwang gehouden door de ruiters, wie dit plotselinge enthousiasme wel eenigszins verraste. De uitbundigheid van het volk was er te meer spontaan door, en H. M. was er zelf prettig door gestemd. Onophoudelijk juichten de men- schen, die nu dicht bij het paleis ston den. Het was een zee van menschen, die zich aan het oog vertoonde en telkens weer laaide het gejubel op, dat de Ko ningin al maar met vriendelijke hand gebaren beantwoordde. Het was een schoon slot van een aan grijpenden middag, want als gistermid dag iets overtuigend gebleken is, dan is het de groote sympathie en de harte lijke liefde, die het Amsterdamsche volk zijn Vorstin ondubbelzinnig opnieuw heeft bewezen. ditmaal niet tegenover de represen tatieve Koninginmaar vooral in dezen kring van de meest vooraan staanden in het rijken omdat het hier Haar eigen Kind is. dat spreekt in het bijzonder ten aanzien van de stille werker, die men niet kent. van de persoonlijkheid, die niemand ten volle weet. En bij Onze dank baarheid voegen Wij Onzen wensch voor het geluk, dat Haar arbeid Haar in de toekomst moge schenken." Vandaag al weer vroeg feest Vanmorgen begonnen de feestelijkheden al vroeg weer op het Prinsenhof. Op de bin nenplaats stonden nu geen schoolkinderen, maar een groot aantal afgevaardigden van ieugdvereenigingen. Aan een deputatie is de vlag der Ge meente uitgereikt, welke vanavond gedragen wordt bij de jeugdhulde van alle Nederland- sche gemeenten op den Dam. Burgemeester de Vlugt spreekt De burgemeester, Dr W. de Vlugt, richt te het woord tot de afgevaardigden van de Amsterdamsche jeugd en Jongelingschap cn sprak o.m.: Gij zult U scharen achter de roode en zwarte vanen, versierd met de St. Andrieskruisen der Amsterdamsche vlag, die reeds zoovele eeuwen heeft gewapperd. Deze vlag, zij is het symbool van Amsterdam, van zijn leven en streven, van zijn hoop en glorie Eén van U zal het voorrecht hebben deze vlag voorbij H.M. de Koningin te .dragen, gij vormt een eenheid. Er is bij U geen onder scheid. in welken rang of stand gij ook in de maatschappij zijt geplaatst. VOORNAAMSTE NIEUWS Dit Nummer bestaat uit TWEE bladen De intocht van Hare Majesteit de Koningin in Amsterdam is een ware triomftocht geworden. Het enthousiasme van de ontzaglijke menigte kende geen grenzen en op een gegeven moment is de afzetting op den Dam zelfs verbroken, Dr. Colijn heeft vandaag in de Nieuwe Kerk te Amsterdam een gedachtenisrede gehouden, waarin hij een uitvoerig over zicht gaf van de gezegende regeerings- periode van H. M. de Koningin. Namens het gansche volk heeft de minister-presi-* dent H.M. gehuldigd en dank gebracht. Overleden is de burgemeester van Rotterdam Mr. P. Droogleever Fortuyn, Overleden is de bekende oud-predi kant B. de Ligt. Praag bereidt thans definitief plan inzake het Sudeten-vraagstuk voor. De Fransche minister Bonnet ovec Frankrijks grens-voorzieningen. Japanners doen hevige aanvallen op de Hankau-linies. De Koninklijke Famsiie op het balcon van het paleis op den Dam tijdens de grootsche buide, welke aan H. M. de Koningin bij Haar komst in Amsterdam werd bereid Toen volgde het défilé van de vereenigin- gen, hetwelk een beeld vertoonde van de eendracht van ons volk rondom den troon, want de meest uiteenloopende schakeerin- igen van het volksleven waren er in verte- I genwoordigd. Het was een blij gebeuren, jtoen deze honderden geestdriftig gestemde i menschen met hun kleurige emblemen jui- 'chend langs hun Vorstin marcheerden op de [maat van de vroolijke marschmuziek van de /Amsterdamsche Tramharmonie, „BLAUFRIES" Op een tribune vóór de Nieuwe Kerk wa ren gezeten de Indische vorsten, wier aan wezigheid het publiek in den omtrek enkele malen tot uitingen van sympathie bracht. Als aardige bijzonderheid moge worden medegedeeld, hoe een bedaagde juffrouw zonder door een der orde-commissarissen of politieagenten te zijn opgemerkt, zich op een gegeven moment tusschen leden van den ge meenteraad en andere autoriteiten bevond Zij was dus eigenlijk op voor het groote pu bliek verboden terrein, maar trok er zich niets van aan. Zij genoot intens van het oogenblik zoo op haar gemak de Koninklijke Familie van dichtbij te kunnen zien. Nog lang bleef het zeer druk en vol op den Dam. En het spreekt vanzelf dat de straten rondom den intochtsweg na het voorbijrijden van den stoet met een dichto menigte nog lang bezet bleven. Aan een schatting wagen we ons niet, maar dat ver over de 100.000 menschen op de be on waren is zeker. En 's avonds bewoog zich een dichte me nigte in de straten en langs de grachten van het centrum om de verlichting te bewon deren. En er was volop muziek langs den weg. Tot laat in den avond duurde de feest vreugde. In de onderscheidene kerkgebouwen wer den dankdiensten gehouden. Galamaaltijd ten Hove 's Avonds had in de Groote Burgerzaal ten Paleize een galamaaltijd plaats. Daaraan zaten met H M. de Koningin, H.K.H. Prinses Juliana en Z.K.H. Prins Bemhard aan: dg voorzitters van de Eerste en de Tweede Ka mer, de leden van het Kabinet en de Minis ters van Staat, alsmede de Indische vorsten en delegaties met hun familieleden. Voorts verschillende hooge civiele en militaire auto riteiten in den lande, o.a. de Commissaris sen der Koningin in de onderscheidene pro vinciën en het college van B. en W. van Am. sterdam. Tot de gasten behoorden ook de leden van het uitvoerend Comité der Huldigingscom missie en de oud-cadetten en adelborsten, die in 1898 de eerewacht van het paleis naar de Nieuwe Kerk vormden. De Prinses spreekt tot Haar Moeder Tijdens dezen maaltijd heeft H.K.H. Prinses Juliana H.M. de Koningin toegesproken. De Prinses zeide: ..Excellenties, dames en heeren. OPSLAG-EXPEDITIE-CONTROLE HET ADRES voor: VAKKUNDIG VERTROUWENSWERK I VRAAGT TARIEVEN I j meest Een onvergetelijke en onvergelijkelijke zegetocht voor hen die er getuige van waren, zóó was de intocht van onze jubi leerende Landsvrouwe in de hoofdstad van Haar Rijk Zelden is de liefde en aanhankelijkheid voor Oranje zoo spontaan en zoo eerlijk door alle bevolkingsgroepen geuit, Eén jubelende, juichende, wuivende menschenschare van Haarlemmerpoort tot het Paleis, waar de triomftocht z'n hoogtepunt bereikte, toen „het hek van den Dam" ging en geen afzetting meer stand hield Liefde voor Oranjeop ondubbelzinnige wijze geuit, in zang en défilé, maar vooral in spon tane betuigingen van aanhankelijkheid. Waarlijk, de vijfde September 1938 zal in de annalen van Amster dam tot in lengte van dagen met gulden letteren geboekstaafd blij ven. In gelijke mate zal dat gelden voor den dag van heden, den dag van de plechtige, historische bijeenkomst in de Nieuwe Kerk, waar Dr Colijn de dankbaarheid van gansch ons volk in wél gekozen woorden vertolkt heeft. 'Het regeeringsjubileum van Koningin Wilhelmina is geworden tot 'een feest voor héél ons volk 1 Betere hulde kan men aan Oranje 'toch niet brengen l De calèche arriveert voor het paleis op den Dam. Staande neemt H. M. de Koningin de toejuichingen der menigte in ontvangst De intocht van HM. de Koningin is. wij schreven het reedseen ware zegetocht geworden. Hartelijk heeft Amsterdam de Landsvorstinne ont vangen. llren wachtens hebben tien duizenden er voor over gehad, en toen zij eindelijk hun wachten be loond zagen, was het een en al jubel die HM. tegenklonk. Het viel ons reeds bij het station op hoe goed H.M. er uitzag, en langs den weg hebben de volksmassa's alle gelegenheid gehad dit eveneens te constateeren. De ontvangst aan het Haarlemmermeer- station was treffend van eenvoud. H.M. was er zeer door getroffen en Zij gaf van Haar blijdschap, dat Zij Amsterdam kon be zoeken, aanstonds uiting in de .volgende rede: 'Rede H.M. de Koningin Mijnheer de Burgemeester. Voor de gevoelvolle woorden, waarmede u mij heden begroet namens het gemeentebe stuur en de ingezetenen "van Amsterdam, op het oogenblik van Mijne intrede binnen de hoofdstad des Rijks, voor de herdenking van Mijne plechtige inhuldiging voor veertig ja ren, betuig Ik u Mijnen hartgrondigen dank. Het verheugt Mij bijzonder deze gebeurte nis temidden van de bevolking dezer stad te kunnen vieren en op denzelfden kalender dag binnen te trekken waarop Ik dit in 189S deed, Met groote erkentelijkheid zie Ik terug op die lange reeks van jaren, waarin Ik zoo vele ondubbelzinnige en treffende blijken van warm medeleven en aanhankelijkheid in lief en leed van hare zijde mocht onder vinden. Ook thans ben Ik zeer gevoelig voor de algemeene belangstelling in deze herden king, en bovenal voor de ongekende harte lijkheid bij de ontvangst waarop u Mij voor bereidt. Ik zelf heb steeds met even warme en on verflauwde belangstelling in het afgeloopen tijdperk den arbeid en het streven van Am sterdam, alles wat hier gewrooht is, gevolgd. Zeker niet in de laatste plaats gaat Mijn volle aandacht uit naar den huidigen toe stand op economisch gebied, welke zoo tal loos velen in moeilijke en kommervolle om standigheden heeft gebracht en de plaatse lijke overheid met zorg vervult en voor zware problemen stelt. Dat ondanks den nood der tijden zooveel geestdrift en een zoo groote eensgezindheid en saamhoorigheid in deze dagen tot uiting komen, geeft aan deze herdenking een geheel bijzondere beteekenis Het is aan onze oud-vaderlandsche dege lijkheid en wilskracht to danken, dat ons land tot heden toe ook ernstige moeilijkhe den te boven is gekomen en in het afgeloo pen tijdperk zelfs op menigerlei gebied be langrijke vorderingen kan boeken. Voor ons allen is dit een verblijdend tee- ken voor de toekomst* Het is Mijn uit het hart komende wensch dat het Amsterdam gegeven moge zijn door werk, vlijt en volharding en steunend op den naam die ons vaderland zich verworven heeft, als betere tijden aanbreken, onder Gods zegen samen met Nederland hier en overzee een gelukkige toekomst tegemoet te gaan. Grootsche zanghulde Toen de Koningin was uitgesproken riep de Burgemeester ,Leve de Koningin", waar mede de aanwezigen instemden met een driewerf „hoera". Hierna begaf de Koningin zich, gevolgd door het overige gezelschap, naar buiten. De zang op het Stationsplein hoorde H.M. aan, gezeten onder een baldakijn. Het was nog al winderig op dat moment, hetgeen in- tusschen den zang, waaraan de zangeres Jo Vincent met haar heldere, schoone sopraan medewerking verleende, niet heeft ge hinderd. Na een dankwoord aan den dirigent, Prof. Dr. W. Mengelberg, was aldra de Ko ninklijke stoet gevormd en ging H. M. de overvolle stad in. Wat was het vol overal! Onafgebroken gejubel Achter de afzetting met tusschenruimte van een Meter of tien stonden de menschen tal van rijen dik. Geen venster bleef onbe zet, men waagde zich in dakgoten of op platte daken, en waar men ook keek, alom zag men gewuif met zakdoeken, met de han den of met wat ook En onafgebroken plant te het gejuich en gejubel zich voort langs den smaakvol versierden weg, een versie ring die te meer opviel omdat geen huis zon der vlag was en zeer velen huis of kantoon gebouw op aantrekkelijke manier hadden getooid. Zoo werd de rit van Koningin Wilhelmina oen feestgang. Zij was gekleed in een japon van verticaal goudgestreept lamé met violet fond, en gouden bloemen, een glad model met korte sleep, de hals en coeur gesneden. Hierover droeg zij een driekwart jasje van prune-kleurig velours-chiffon, de hoed was in dezelfde kleur, die fraai harmonieerde bij de prachtige tuil paarse orchideeën, die haar bij aankomst door de jeugdige Ciska Meurer was aangeboden. Het behoeft nauwelijks gezegd dat H.M. onvermoeid de hartelijke welkomstgroeten der jubelende bevolking vriendelijk en min zaam op de Haar eigen innemende wijze heeft beantwoord. De rit verliep in een vlot tempo. Wel stap voets doch niet langzaam werd gereden, zoodat tot blijde verrassing van de wachten den op den Dam de stoet pr wat eerder aan kwam dan men verwachtte. Ik stel U voor zoo dadelijk een heildronk uit te brengen op de Ko ningin, die in deze dagen haar 40- jarig jubileum mag vieren. Ik zou hierbij den nadruk willen leggen op de dankbaarheid, die Wij gevoelen. Burgemeester dr. W. de Vlugt begroet H. M. de Koningin bij Haar aankomst aan het Haarlemmermeerstation Gij. jonge menschen, die achter deze vlag zult marcheeren, zult haar onbezoedeld en ongerept wi'len bewaren tot heil van Am sterdam en ter eere van H.M. uwe geëerbie digde Koningin. In d:t vertrouwen reikte de burgemeester de vlag van Amsterdam uit De voorzitter van het Amsterdamsche Comité-Jeugdhulde 1938, de heer M. G 01- d e n b e r g, nam de vlag hierna in ont vangst. Het muziekcorps speelde het „Wilt heden nu treden" en voorafgegaan door het Brandweermuziekcorps marcheerde de stoet met in zijn midden de gemeentevlag, naar het Koningin Emmamonument, op het Emmpalein. Aan den voet hiervan werd namens de Amsterdamsche jeugd een groote krans ge legd. De Amsterdamsche vlag werd in een standaard gezet. Vier vaandelwachten, te zamen veertig jongens en meisjes, schaar den zich er omheen. Om het half uur wer den deze wachten afgelost. Elke vaandel- wacht vormt een deputatie van een der Amsterdamsche jeugdorganisaties. Zij alle Tentoon stel ling van belangrijke 16e en 17e eeawsche Hol. landsche en Vlaamsche Schilderijen, In de zalen van de Firma D. KATZ, Spoor straat 3337, te DIEREN bij Arnhem, van 2 Juli tot en met 15 September 1938. Geopend alle werkdagen van 106 uur. Deze Tentoonstelling is geheel vrij te bezichtigen. tezamen zullen de vlag bewaken tot van avond zes uur, het tijdstip, waarop de Am sterdamsche deputatie met de vlag naar het Stadionplein zal marcheeren om zich' bij de vertegenwoordigers der andere ge meenten aan te sluiten. Omstreeks denzelfden tijd, te 9 uur, werd koraalmuziek uitgevoerd van af de Nieuwe Kerk. den Stadsschouwburg, de Muider- poort en in het Vondelpark. (Zie vervolg Blz. 3)]

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 1