Jlieuuif $.tïb&d)t (üourattt Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leidenen Omstreken Lichtbundels doorklieven het duister Voor velen een blijde tijding: Nieuwe abonnés, die zich vanaf heden abonneeren, ontvangen ons blad tot 1 October GRATIS! Vijf gewonden bij auto-ongeluk te Naarden abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending. 530 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/j Ct Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 33936 MAANDAG 5 SEPTEMBER 1938 19e Jaargang gttrtjerfentieprttfen: Van 1 tot 5 regelsL17'/« Elke regel meer 0.22'/» Ingezonden Mededeeljngen van 1—5 regels 230 Elke regel meer O-4^ Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend0.10 No. 6488 De vlootdag te Scheveningen Vliegtuig door schijnwerpers verrast Verschijnselen aan den horizon SCHEVENINGEN, 3 September. Met weinig meer geestdrift zullen de Grie ken, van wie Xenophon gewaagt, na hun maanden en maanden lange omzwer vingen door het Persische rijk den vreugde-uitroep „de zee, de zee" ge slaakt hebben, dan tio enorme menigte, die vanavond, ettelijke verkeersvraag- stnkken overwonnen hebbend, ten lan gen leste den boulevard en het strand bereikte. Vanmiddag reeds is het ontzettend druk geweest, maar de menschenmassa's, welke tegen het vallen van de duisternis naar de kust trokken, maken elke vergelijking tot een weinig-zeggend iets, tenzij dan dat we ons bepalen tot het bijbelsche woord, waar aan we onwillekeurig denken moesten: „talrijk als het zand, dat aan den oever der fcee is". Hot golfde cn golfde maar aan, duizenden fen duizenden fietsers, tallooze auto's volge laden bussen en trams met twee bijwagens, die uitpuilden van de menschen. Alles stroomde in de richting van het strand in één machtige stuwing, totdat bijwijlen een verkeersagent, waarlijk staande als een rots in de branding, even een noodzakelijke stremming aanbracht. Getallen te noemen, heeft hier thans, nu we nog niet over officieele gegevens be schikken, slechts de betrekkelijke waarde van speculatie, doch veilig mag hier wor- Jden gesproken van 'enkele honderd-duizenden fïerrassen waren stamp-- en stampvol, de boulevard was op enkele plaatsen afgela den en nog 6teeds slibde het met honder den aan. Wie zich niet spoedde naar het beginpunt fvan de tram- en buslijnen, kon niet dan "a lang wachten op een plekje rekenen, en zelfs bij het punt van vertrek stonden vaak rijen van vele meters lengte De wagens, die na hun kostbare lading te hebben afge leverd, leeg terugreden, maakten in deze roezige drukte den indruk van spookachtige ijlheid, Intussdhen reeds bood de zee een fantastisdhen aanblik. Daar ver weg im mers lagen de machtige oorlogsschepen en sommige ervan hadden de omtrek ken scherp belicht door een overvloed van lampjes. Een fraaie glans lag ook over het vracht schip van de Rotterdamsche Lloyd, dat •'s middags al in de nabijheid van de krui sers gelegen had en nu aan het schouw spel riiker luister bijzette. Zelden zal een boort zóó veilig als deze geconvoyeerd zijn geweest...... Een gigantische verschijning (vormde de Sumatra met zijn vervaarlijke gchoorsteenen. De lichten op het Kurhaus-terras doofden inmiddels, en zij, die óf op het terras ver toefden óf rechts daarvan op den boulevard kregen in bewegende beelden een overzicht te bewonderen van wat over dag zóoal was ten beste gegeven. Het tafe reel op het witte doek werd met aandacht gevolgd en toen onze Minister-President door de lens verschalkt bleek te zijn, klonk ivoor Dr Colijn een spontaan en hartelijk applaus op. En toenplotselingschoten daar aan den horizon de schijnwerpers aan en in één machtigen streek schoot stralenbundel na stralenbundel door het duister, machtig zich verheffend en zich dan verliezend in het oneindige van het uitspansel. En daar op begon een bont spel van lijnen, die nu 'eens elkander kruisten, dan weer evenwij dig lippen of ook samenvloeiden, waarbij 'de lichtbundels zich neervleiden op de gol ven, Het krachtige, rondzwaaiende schijn sel van den Scheveningschen vuurtoren werd hier wel op unieke wijze aangevuld. Plotseling waren de schijnwerpers ont stoken. plotseling eveneens werden zij ge doofd, en na deze weelde van licht was de duisternis dieper dan ooit. Maar hoor, wat is dat? Daar klinkt geronk van vliegtuig motoren, hoog in de lucht, nader en nader. Bij scherpen blik ontdekt men kleine lamp- HET AARDIGSTE MOMENT Het meest grootsche moment van den vlootdag? Dat was ongetwij feld het statige aanstoomen van de vervaarlijke zeekasteelen. Het meest spannende moment? Dat was wellicht (ie aanval van de lucht macht. Het meest imposante mo ment? Het dichttrekken van het enorme gordijn om de schepen. Het meest too verachtige moment? De stralenbundels, die zich naast el kander verhieven en zich feeëriek aaneenrijden. Maar het aardigste moment was to ah wel van heel ander karak ter, Dat was voor ons het oogenblik, waarop we het Tweede Kamerlid J. W e i t k a m p over het terras van het Kurhaus zagen stappen in zijn volle waardigheid van Overijssei- schen boer, met een gezellin, die de kleedij droeg van het platteland uit die streek, de keurig wit gesteven muts plat op het hoofd en de tasch in de hand. Zoo liepen die beiden ge zamenlijk over het terras, en het was slechts een oogenblik, want toen waren zij weer onder de menigte ver dwenen. Maar dart oogeniblik was voor ons het aardigste van den dag; immers het symboliseerde zoo kern achtig en eerlijk de warme belang stelling welke tot in het oostelijk deel van ons land voor de vloot wordt gekoesterd, den nauwen band tus- schen zee sn laaid, den band, die onzen Staat heeft groot gemaakt. jes aan 'de vleugels. En nu ontsteekt ook de vliegmachine haar schijnwerpers en zweeft voort als een verschietende ster, De trotsche vogel o/itdekt In zijn majestueuzen vlucht wordt de vogel dan eensklaps verrast door de helle lichten van de oorlogsschepen; die haar felle schijnsel op het vliegtuig werpen en het in al zijn bewegingen ontdekken. Nu is het een trefbaar doel wit geworden van de afweerkanonnen. Eenige malen wordt deze oefening her haald en steeds weer wordt de ranke ma chine verschalkt door de uitschietende lichten der schijnwerpers, en dan is het volgende punt aan de orde. Het vliegtuig heeft zich teruggetrokken, de lampen zijn gedoofd, en de zee ligt daar in al haar geheimzinnigheidPlotseling een vreemd verschijnsel op den verren ach tergrond. Een aantal vurige bollen klimt omhoog .maakt een welving en zakt lang zaam iiaar het water. Het is lichtspoormu nitie en het dient tot controle van de rioh- ting, waarin de kogels worden afgeschoten. En dan ineens weer iets anders. Daar daalt geleidelijk een helbrandende lamp, die over zee een spookachtig schijnsel werpt en de dreigende oorlogschepen in al hun contouren scherp belicht. Bij de eene lamp voegt zich een ander, en naast el kaar naderen zij het water. Het zijn licht- granaten, welke voorzien zijn van een pa rachute, die bij de ontploffing openspringt en voorzien zijn van een hoeveelheid mag nesium. Dit laatste raakt in brand en zorgt voor redelijke verliohting. In oorlogstijd dienen deze parachutes de ligging van de vijandelijke schepen aan te geven. Voor en achter den vermoedelij- ken romp van het vaartuig wordt op deze manier een licht ontstoken en de beveili ging van het nachtelijk duister bestaat voor de aangevallen boot niet meer. Het zijn bittere krijgstooneelen die hier weliswaar in vredige stemming worden ten beste gegeven, maar die toch wel een pijnlijk scherpen kijk geven op de verschrikkingen van den modernen oorlog. Struisvogelpolitiek baat echter wéinig, en daarom is het zeer te loven, dat het (publiek eens op de hoogte komt van wat <>nze vloot en onze luchtmacht zooal kunnen pres- teeren. Het rijke program wordt met fraai vuur werk vanaf de Sumatra en de Tromp en met een pittige taptoe van den Koninklij ken Marine Kapel met de tamboers en pij pers van de Mariniers besloten, maar vóór het einde daar is, is de uittocht van het «trand en den boulevard reeds begonnen. De onafzienbare menigte schuift zich lang zaam in de richting van de stad en in een oogwenk zijn alle straten in de omgeving van de kust vol en nog eens vol met men schen. Weer zijn de trams, de bussen, de taxi's in een oogwenk gevuld, de duizenden fietsen mengen zidh daaronder, en de bree- de wegen kunnen het ontzaglijke verkeer nauwelijks verwerken. De politie staat voor een enorme moeilijke taak, waarvan zf zich evenwel met voorbeeldig .._lmte en rustige tact kwijt Een woord van oprechte hulde komt haar toe. Maar het duurt nog heel lang, voor elkeen uit die honderd-duizenden-koppige menigte zijn bestemming bereikt heeft. Een onvergetelijke dag ligt achter ons, een dag, waarvoor men het Natio nale Jongeren Verbond en de overige organisatoren ten zeerste erkentelijk heeft te zijn. H M. de Koningin en de Zeevaartdag H. M. de Koningin heeft, naar wij ver nemen, den Vloot- en Luchtvaartschouw met klein gevolg gadegeslagen vanaf een duin top bij den Ruigenhoek. LEGERVLIEGTUIG STORT NEER IN DRUKKE STRAAT Tien dooden, talrijke gewonden Zondagmiddag is in de Noord' Londensche voorstad Edmonton een ontzettend vliegongeluk gebeurd, dat aan een piloot van de Engelsche militaire luchtmacht, cn aan negen andere personen het leven heeft ge kost, terwijl bovendien 25 personen min of meer verwond zijn. Het legervliagtuig, dat bestuurd werd door een zekeren sergeant Morris, vloog boven de dichtbevolkte stadswijk, en begon daar bij hoogte te verliezen. De piloot moet toen een poging hebben gedaan zijn machine in een park aan den grond te zetten. Helaas slaagde hij daarin niet; het toestel stortte neer in een straat, waar het enkele huizen vernielde, om vervolgens te explodeeren. Onder passanten en wijkbewoners brak da delijk een paniek uit, welke nog werd ver groot door het schrikkelijk schouwspel van den brand, die het wrakstuk begon te ver teren. Men had n.l. gezien dat de bestuurder ernstig gekwetst uit het toestel tuimelde, doch daarbij in de vlammen terecht kwam. Mannen trachtten de geteisterde huizen binnen te dringen, om te zien of er nog wat te redden viel. Een groot aantal personen liep in de algemeene verwarring brandwon den op, terwijl tevens verschillende personen wegens een zenuwschok naar het ziekenhuis moesten worden vervoerd. Met vereende krachten trachtte de brand weer uit Edmonton, Tottenham en Enfield den brand, die in no. 26 was ontstaan, te bedwingen. Zij slaagde hierin ook, doch kon niet verhinderen, dat het huis voor een groot deel uitbrandde. Een gedeelte der manschappen verzamel de de verspreide wrakstukken van het toe stel, die tot op 500 meter van de plaats des onheils werden gevonden. De Maasverlichting ROTTERDAM, 5 Sept. De feestverlichting van de Maas zal, volgens het officieel feest programma, tot en met Donderdag 8 Sept. branden. Wij vermelden dit nog eens dat ons van versohillende zijden daarover per telefoon inlichting wordt gevraagd. Japan opnieuw door taifoen geteisterd TOKIO, 5 Sept. De districten Osaka en Kobe zijn hedenmiddag door een ernstige taifoen geteisterd. iiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiii MISLUKTE AANSLAG OP KONING FAROEK VAN EGYPTE De Koning ongedeerd Op het oogenblik, dat koning F a r o e k van Egypte te Alexandrië het zwembad van de sportclub, waar hij de prijzen voor de Egypti sche zwemkampioenschappen had uitgereikt, verliet, is Zondagmiddag een schot op hem gelost. De koning werd niet getroffen cn keerde naar zijn paleis terug, blijk gevende van een groote koelbloedig heid. Op dit oogenblik is nog slechts bekend, dat iemand, waarschijnlijk een Syrisch student, bij het passee- ren van den koning zijn revolver in de richting van den vorst afschoot. Een naast hem staande toeschouwer slaagde er in het wapen een andere richting te geven, zoodat niet de koning, doch een tweetal toeschou wers werd gewond. De pleger van den aanslag is in arrest gesteld. Mededeeling aan de lezers! Morgen zullen de post-abonné's hun blad niet ontvangen op den gewonen tijd, als een gevolg van den inge krompen postdienst. De Administratie Weer Spaansche matten gevonden Nog steeds geen goud De „Karimata" heeft weer een vijftal Spaansche matten opgebaggerd en wel in het laatste stukje van het nieuwe terrein, dat men eenige weken geleden begonnen is j te onderzoeken en thans tot op een diepte van 20 meter geheel heeft omgewoeld. In verband met de nieuwe vondsten heeft men nu besloten een aangrenzend terrein I van ongeveer 75 meter lengte in de richting van het eiland Terschelling nog verder af te baggeren, natuurlijk ook weer langzaam aan tot de vereisohte diepte van 20 meter, ten einde de kleilaag onder de zandbank geheel te kunnen onderzoeken. Hoe breed het te bewerken oppervlak zal zijn, is nog niet vastgesteld. VOORNAAMSTE NIEUWS De Vlootdag, Zaterdag te Schevenin gen gehouden, is door een enorme men* schenmassa bezocht. Een tocht met Hr Ms „Tromp" ter ge-i legenheid van de Vlootschouw. Bij een autobotsing onder Haarlenl werden 5 personen ernstig gewond. Te Tilburg is een jongetje bij een oa-< geval om het leven gekomen. Bij Nijmegen is een wielrijder door een - auto gegrepen en op slag gedood. Vandaag zijn in Amsterdam de jubln leumfeesten begonnen. De mogelijkheden van de ontginning van de Parana-delta in Argentinië. Vliegtuig stort neer in Londensche - stadswijk; tien dooden. Revolver-aanslag op koning Faroek vatt Egypte. Gwatkin confereert met Henleïn eü Frank over Hitiers eischen. Een Fransch-Amerikaansch monument te Bordeaux onthuld. Wielrijder te Nijmegen gedood Haagsch geneesheer rijdt in het water Drie motor-ongelukken Het is iederen Maandag weer het zelfde: een lange of korte lijst van ver keersongevallen met ernstigen afloop. Zoo ook ditmaal. Te Nijmegen en Tilburg hadden doodelijke ongevallen plaats, te Naar den botsten twee auto's op elkaar, waar door vijf personen levensgevaarlijk ge wond werden; te Mijnsheerenland werden vier personen gekwetst, bij een auto-ongeval en zoo is er nog meer. Hier volgt de droeve opsomming. In volle vaart tegen elkaar gébotst NAARDEN, 5 Sept. In den nacht van Zondag op Maandag, te ongeveer half twee zijn op den rijksstraatweg te Naarden, bij de Louise de Collignylaan, twee perso- nenaauto's in volle vaart tegen elkander op gebotst, met het gevolg, dat acht inzitten den, waaronder een dame, gewond werden. Op het hulpgeroep schoten direct omwo nenden toe, die onmiddellijk geneeskundige hulp inriepen. Zeer spoedig waren dan ook drie artsen, de heeren van Uggelen, J. S. Bouman en C. Hemmes ter plaatse, die de eerste hulp verleenden. Het bleek, dat acht personen gewond wa ren, die met spoed werden overgebracht naar do Majella-stichting te Bussum. Drie hunner, te Amsterdam woonachtig, konden na verbonden te zijn, per auto huiswaarts keeren. De toestand van de vijf anderen was evenwel zóó ernstig, dat zij ter verple ging in het ziekenhuis moesten worden op genomen. Naar wij bij informatie vernamen, is de toestand van enkelen niet zonder gevaar. De beide wagens werden bij de hevige botsing zwaar beschadigd en zijn later weg Wielrijder op slag gedood NIJMEGEN, 5 Sept. Gistermorgen om streeks elf uur is op de brug over het Maas- en Waalknaal te Neer bosch een tot nog toe onbekende wielrijder van ongeveer 55 jaar door een auto aangereden en op slag gedood. Den autobestuurder treft geen schuld. Het stoffelijk overschot van den man is naar het ziekenhuis te Nijmegen vervoerd. Nader vernemen wij dat het slachtoffer afkomstig was uit Nijmegen. Het ongeluk geschiedde op den Graaf scheweg nabij de brug over het Maas- en Waalkanaal. De wielrijder stak plotseling den weg over en werd daarbij door de ach ter hem rijdende personenauto van den heer W. A. Storm de Graves uit Vught in den flank gegrepen. De identiteit kon nog niet worden vast gesteld. Uit de bocht gereden MIJNSHEERENLAND (Z.H.), 5 Sept. Op den provincialen weg, ter hoogte van den Blaakschendijk alhier, heeft zich gisteren avond omstreeks half zeven een ernstig auto-ongeluk voorgedaan, waarbij vier personen uit Den Haag werden gewond. De geneesheer Van Iterson, die met zijn auto, waarin gezeten waren zijn echtge- noote, mevrouw Van Itersonde Vries er haar ouders, op weg was van Brussel naar 's-Gravenhage, geraakte, waarschijnlijk door onbekendhied met den weg ter plaat se, met zeer groote snelheid uit de bocht, waarbij hij een boom meesleurde. Via den berm van den weg reed de wagen vervol gens in een zeven meter breede sloot, waar hij aan den anderen kant terecht kwam. Rijks- en gemeente-politie waren spoedig op de plaats van het ongeluk aanwezig. Het bleek, dat alle inzittenden verwondin gen hadden opgeloopen. De bestuurder van de auto had de stuurstang tegen zijn borst gekregen, terwijl zijn echtgenoote met het hoofd door den voorruit was ge slagen, waardoor zij een groote wonde op liep. De heer De Vries brak een onderbeen. Alle vier personen bekwamen een lichte hersenschudding. Zij werd overgebracht het ziekenhuis aan den Coolsingel te Rotterdam, waar bij mevrouw Van Iterson operatief werd ingegrepen, met gunstig resltaat Bij geen der slachtoffers bestond onmiddellijk levensgevaar. Over den kop geslagen MONTFOORT, 5 Sept. Gistermorgen kwam de 26-jarige luitenant De Jong, uit Maar tensdijk op den Willeskopperweg met zijn motorrijwiel in aanraking met een der blokken, die de afscheiding vormen tus- schen den provincialen, weg en het rijwiel pad. Hij verloor de macht over het stuur en sloeg over den kop. De J., die bewusteloos op den weg bleef liggen is naar het ziekenhuis te Oude- waler vervoerd, waar men constateerde dat hij een zware hersenschudding had op geloopen. Zijn toestand is zeer ernstig. Motorrijder gevallen te Rijssen RIJSSEN, 5 September. De motorrijder H. H. uit Hilversum is in de bocht van den straatweg alhier, toen hij dezen te kort nam, gevallen. Het slachtoffer werd bewusteloos opgenomen en is, nadat hem ter plaatse de eerste geneeskundige hulp was verleend, naar het Algemeen Ziekenhuis te Almelo vervoerd. Onder auto geraakt en gedood TILBURG, 5 September. In de Oerlesche- straat alhier is een acht-jarig knaapje, Frans van H., die bij het spelen den rij weg overstak, door een auto gegrepen vrijwel op slag gedood. Het ventje had at auto niet gezien, daar hij achter een ande ren wagen vandaan kwam. Motor in botsing met vrachtauto MAASBRACHT-SINT JOOST, 5 Sept. Op den grooten verkeersweg Maastricht- Roermond ia bij den spoorwegovergang te MaasbrachtSint Joost een motorrijder in botsing gekomen met een grooten vracht wagen uit Rotterdam. Eerstgenoemde wil de een personenauto, die hij achterop reed, passeeren juist op het moment, dat van de andere zijde de vrachtwagen den spoor wegovergang naderde. Hoewel de bestuur der van dezen wagen zoo ver mogelijk naar rechts uitweek, kon een aanrijding niet ZIT- EN SLAAPKAMER MET BADKAMER nabij Wittebrug, Badhuisweg 232, TeL 555651 in groot Heerenhals te Scheveningen. Rijk gemeubil. apartementen disponi. Alle mod. comfort. Rust, omgeving. Ie klasse pension. worden voorkomen. De motorrijder, afkomstig uit Rotterdam, kreeg een zware hersenschudding en brak den linkerarm. Zijn echtgenoote, die op dè duo zat Jtreeg een gecompliceerde linker* beenbreuk. De motor werd zwaar bescha digd. Beide slachtoffers zijn in een ziekenhuis te R o e r m on d opgenomen, Been verbrijzeld VOORSCHOTEN, 5 Sept. Zaterdag is een paard, dat was gespannen voor een dissel wagen waarop onder meer was gezeten de zestienjarige G. K., op hol geslagen. De wagen kwam tot staan bij een boom. Door den hevigen schok viel K. van het voer tuig en raakte met zijn rechteronderbeen bekneld tusschen wagen en boom. Het on derbeen werd als het ware afgekneld en verbrijzeld. Het slachtoffer is, na voorloopig verbon den te zijn, in zorgwekkenden toestand naar het Diaconessen-ziekenhuis te Leiden overgebracht. HET VLIEGEN BOVEN AMSTERDAM BEPERKT In verband met de feestelijkheden ter ge legenheid van het 40-jarig regeeringsjuhi- leum van Hare Majesteit de Koningin is het gebied des rijks, omvaettende de bebouwde kom der gemeente Amsterdam en de buiten die bebouwde kom gelegen onmiddellijke omgeving van het stadion gesloten ver klaard voor de luchtvaart met alle burger lijke luchtvaartuigen met uitzondering van de luchtvaartuigen der geregelde lucht- diensten gedurende het tijdvak van 5 tot en met 12 September 1938. De Sultan van Langkat met zijn gevolg bracht Zaterdag een bezoek aan de Rot-* terdamsche Diergaarde. Het hooge gezelschap slaat de aardige kunstjes van den olifant Sonnie gade.

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 1