TRIUMPH DE ELZENBEip^jl WAAR SMAAK TRIOMFEERT TRIOMFEERT 1 CENT VIRGINIA ZATERDAG 3 SEPTEMBER 1938 EERSTE BLAD PAG. a VOLGENDE WEEK IS UW KIND JARIG? Hel grsclienk - eeii kinderbijbel van VAN DE HULST 1 De Bijbelsche Geschiedenissen BIJ3ELSCHE VERTELLINGEN VOOR ONZE KLEINTJE) Gebonden f S.7S - tonga kinderen S taav) Beide werken met prachtige Bn den boekhandel 1 plateo vao ISINGS of bij de uitgever». N v H SPRUYT's UITG..MIJ, AMSTERDAM Postrekening I86S7 Heerengracht 112 Telc». 45041 Buitenland De Italiaansche Jodenvervolging 20.000 Israëlieten moeten het land uit Maatregelen verwekken verontrusting De accentueering van fhet anti-semie- tisch karakter van de maatregelen der Italiaansche regeering in het kader der z.g. politiek „tot verdediging van het Italiaansche ras" en met name de nieu we bepalingen, volgens welke de Joden, «onder onderscheid van nationaliteit, uitgesloten worden van het Italiaansche onderwijs en de universiteit, hebben in het land een grooto onrust gewekt, niet alleen onder degenen die rechtstreeks door deze maatregelen worden getroffen, dr h eveneens bij hen, die werkzaam zijn in den handel en de financieele wereld. Men kan zelfs zeggen, dat in deze kringen een ware paniekstemming heerscht en de algemeene indruk is, dat, hoewel men verklaart, de joden niet te willen vervolgen, het Italiaansche ras sisme nog radicaler zal zijn dan in Duitschland. Grooten indruk hebben de maatregelen .vooral gemaakt in de streek van Triest, waar de Italiaansche en buitenlandsche Jo lden zeer talrijk zijn. Dezen bekleeden er be langrijke posities in den handel en het zee- verzekeringsbedrijf. Er wonen in de streek van Triest Rus sische en Poolsche Joden, maar vooral Oos- tenrijk6che, die zich daar in de eerste jaren na den wereldoorlog hebben gevestigd, toen de stad en de haven onder Italiaansche im- pulsie begonnen op te bloeien. Zij hebben er belangrijke bedragen belegd waarvan het opnemen, delicate kwesties kan doen ont- Vele Joden schijnen het plan te hebben, naar Noord- en Zuid-Amerika te verhuizen. De Joden-telling 1 Do telling der Joden in Italië is bijna ge ëindigd. Tot nu toe zijn 84.000 Joden ge ïdentificeerd en men schat het totale aan tal op ruim 85.000. Naar schatting zijn sedert 1919 20.000 Joden Italië binnengekomen. Zij zullen dus volgens de nieuwe decreten Italië binnen zes maanden moeten verlaten. De meesten van hen zijn Poolsche Joden, ande ren zijn Duitschers, Hongaren en Oostenrij kere. De Italiaansche ministerraad heeft een Secreet aangenomen, waarbij wordt verbo den, dat Joden les geven aan scholen, welke op eenigerlei wijze onder controle van den staat vallen. Ook mogen deze scholen geen VALKENBURG (L.) Hotel-Pension „Prins Bernhard" Houth. Vtllaweg 9 TeleL 179 !Wle een goede keuken niet versmaad, Men naar Pension „Prins Bernhard" gaat Pensionprijs 2.75. Hoogseizoen 3.— Joodsche leerlingen hebben. De meeste Joden, die het land zullen moe ten verlaten, zijn werkzaam ia den handel, op banken en in de vrije beroepen. „De klok achteruit" De „Times" noemt in 'n hoofdartikel, on der den titel „Do klok achteruit gezet", de Italiaansche anti Joodsche maatregelen dra conisch en middeleeuwsch en het blad wijst er op, dat men niet heeft gehoord, dat de Italiaansche Joden tekort zijn geschoten in loyaliteit jegens het fascistische bewind. De Times zoekt de reden van de maatregelen in den wensch van de Italiaansche regee ring om de Duitsche Joden die in Italië een toevlucht hebben gezocht na uit Duitsch land en Oostenrijk te zijn verdreven, even eens te verdrijven. De Italiaansche maatregel zal ee» nieu wen last, leggen op de dertig naties, die uit humanitaire overwegingen zijn vertegen woordigd in de permanente commissie voor de vluchtelingen te Londen. Zij zullen ech ter waarschijnlijk beseffen, dat Italië door zijn actie meer zal verliezen dan winnen. Uit de geschiedenis van Europeesche ver banningen van dien aard in den nieuwen tijd blijkt, dat zij onveranderlijk neer zijn NIEUW VESTA" Chr. Tehuis voor jonge en volwassen meisjes JÖIe wegens minder begaafdheid of Öoor eenige storing als zwakke wil gebrek aan energie, of door karakterafwijkingen moei lijkheden opleveren. Huisèl. sfeer. Inlichtingen en prosp. op aanvr. bij Dames KOOL WOORTMAN, Doorn, Boschlaan 1, EERSTE HYPOTHEEK Financieele instelling heeft kapitaal beschikbaar op courante huizen in de steden en op landerijen. Rente 3'/2 Brieven met uitvoerige Inlichtingen onder No. 17700 aan het Bureau van De Rotter dammer, Goudsche Singel 105, Rotterdam gekomen op de landen, die het besluit er toe namen. Het nadeel, dat Frankrijk zichzelf heeft toegebracht door de verdrijving der Hugenoten, is een befaamd voorbeeld hier- Indien de Italiaansche regeering het voor beeld van Duitschland gaat volgen en de bezittingen van de Joden in beslag gaat nemen, zal zij 'n nieuw kwaad bij het be staande voegen. Doet zij het niet, dan zal het verlies, dat Italië zichzelf toebrengt des te grooter zijn. DE TOESTAND IN PALESTINA Arabische oproep tot gewapend verzet Joden organiseeren eigen belasting De (politie heeft gistermorgen in Jaffa op ruim tweehonderd plaatsen biljetten in beslag genomen, die in den nacht op geplakt waren aan muren en schuttin gen en waarin de Arabische bevolking werd aangespoord zidh gewapenderhand te verzetten tegen het Engelsch bewind. De biljetten waren niet onderteekend, maar de politie meent de bron van her komst en de plaats waar ze gedrukt zijn te kennen. De Joden in Palestina betalen thans vrij willige belastingen op sigaretten, autobus kaartjes, toegangsbewijzen voor gelegenhe den van vermaak en zelfs op ingevoerde groenten, teneinde de gelden bijeen te bren gen voor veiligheidsmaatregelen. Deze gel den worden gestort in een fonds, waaruit de verdediging van kleine afgelegen Joodsche landbouwkolonies wordt gefinancierd. Het geld wordt besteed voor het aanstellen van wachtslieden, den aanleg van prikkel draad versperringen en soortgelijke beschermingen en den bouw van wegen ter vergemakkelij king van het verkeer daar, waar slechts moeilijk begaanbare paden bestaan. Bovendien storten de Palestijnsohe Joden vrijwillie een bepaald percentage van hun inkomen in het fonds, dat den naam draagt van „Fonds voor de bevrijding der Palestijn sohe Joden". Er is tevens een campagne op touw gezet, met het doel jonge Joden te werven, om dienst te doen als wachtlieden voor afgele gen nederzettingen. Kennedy spreekt over democratie Tijdens een herdenkingsdienst in de ka thedraal van Aberdeen heeft de Amerikaan- sche ambassadeur Kennedy het woord gevoerd, waarbij hij o.a. zeide, dat gods dienstvrijheid wellicht de voornaamste pijler van het gebouw der democratie is. Het vuur van het geloof, aldus Kennedy, en de gees telijke moed, die 6teeds de menschen met juisten blik in die wereldgeschiedenis heb ben bezield, moeten opnieuw worden aange wakkerd en de jeugd moet iets anders wor den geschonken om op te hopen dan een kort leven met een geweer bij zich. Het mag niet het menschelijk vernuft te boven gaan, door geloof, geestelijken moed, rechtvaardigheid en gezond verstand een oorlogsramp te voorkomen, die ieder schijnt te vreezen. De ontwikkeling der Sudeten- kwestie Hitier en Henlein zijn het samen eens Zal een volksstemming uitgelokt worden Het Duitsche Nieuwsbureau meldt d.d. 2 September: De Fuehrer heeft heden op den Ober- salzberg den leider der Sudeten-Duit ««hers, Konrad Henlein, ontvangen, die hem op verlangen van Lord Runci- man op de hoogte moest stellen van den stand der onderhandelingen met de re geering te Praag. De Fuehrer nam met belangstelling van de uiteenzetting ken nis. Er bleek in de beoordeeling van den toestand volkomen overeenstemming te bestaan. Konrad Henlein, die nog den middag maaltijd met den Fuehrer gebruikte, verliet in den namiddag den Beighof. Volgens den Havas-correspondent te Ber- lijn zal de Sudeten-Duitsche partij na Hen- lei.n8 terugkeer in Tsjecho-Slowakije aan de regeering te Praag tegenvoorstellen doen. Volgens inlichtingen uit Duitsche br^n voorzag het Praagsche plan in een „wapen stilstand" voor drie maanden tussohen de Tsjechen en de Duitschers en een toeken ning van bestuuisautonomie aan de Surie- ten-Duitschers binnen het kader van kan tons. Dit plan wordt onaanvaardbaar ge noemd door de Sudeten-Duitschers, die zelf bestuur blijven eischen voor de geheele Duit sche volksgroep zonder hestuursverdeeling Wat het denkbeeld van een „wapenstil stand" betreft, Berlijn haalt hier weder het argument naar voren, volgens hetwelk deze maatregel nieuwe offers zou impliceercn van de zijde der Sudeten-Duitschers, terwijl de eerste maatregelen van ontspanning van de Praagsche regeering moeten komen. Het feit, dat de leiders der Henleinpartij, in het bezit van de raadgevingen van Berch- teggaden, tegenvoorstellen voorbereiden, be wijst dat zij den schijn willen vermijden, dat zij systematisch alle voorstellen, welke hun gedaan worden, verwerpen. De eerstvolgende dagen zullen aantoonen. of deze tegenvoorstellen concessies inhouden met betrekking tot de door Henlein in Karls bad naar voren gebrachte eischen. Naar een volksstemming? Duitsche kringen toonen zich tamelijk tevreden over de reacties, die het bezoek van He.nlein aan Hitier heeft uitgelokt De banden tusschen de Sudeten-Duitschers en het Duitsche volk worden, zoo zegt men in de Duitsche hoofdstad, door dit bezoek in het licht gesteld, en zoo is een belangrijke schrede voorwaarts gedaan in de richting van erkenning der Duitsche opvattingen. Op het oogenblik schijnt men te Ber lijn aan te willen sturen op 'n volksstem ming onder de Duitschers in Tsjecho- Slowakije. Naar de meening van natio- naal-socialistisc.he kringen in Duitsch land wordt de wereld door de jongste ontwikkelingen in het Sudeten-Duitsche vraagstuk duidelijk getoond, dat een der gelijke maatregel het eenige middel is, om den vrede te redden. Het schijnt, dat men thans te Berlijn het denkbeeld over weegt van een plebisciet, onder interna tionale controle, omtrent het resultaat waarvan men niet twijfelt. Beslissing berust bij Praag De „Angeriff' schrijft over het onderhoud tusschen Adolf Hitler en Konrad Hen- i: Dit onderhoud is iets volkomen na tuurlijks. Doch een beslissing kan slechts te Praag genomen worden en niet te Berchtes- gaden. Het is de taak van Frankrijk en En geland de regeering te Praag het noodige verantwoordelijkheidsgevoel bij te brengen. Het blad besluit met te verklaren, dat de Sudeten-Duitschers onwrikbaar vasthouden aan de beginselen van het program van Karlsbad. Benesj ontvangt Sndetenleiders B e n e s j, de president der Tsjecho-Slo- waaksche republiek, heeft Vrijdagmiddag op den Hradschin te Praag de Sudetenleiders Kundt en Sebekowsky ontvangen met ie hij zich langer dan drie uur heeft on derhouden. De Sudeten-afgevaardigden kwa men om hun antwoord in te dienen op nieuwe Tsjechische voorstellen. Men be perkte zich in officieele kringen ertoe te verklaren, dat de indruk niet ongunstig is; De Japansch-Chineesche oorlog HANKAU'S BUITENSTE UNIE DOORBROKEN Japansche aanvallen op de spoorwegen Naar uit Lioe An in de prov. Anhwol wordt gemeld, hebben de Japansche troepen, die uit Anhwei de provincie Honan zijn binnengerukt, definitief de buitenste Chineesche verdedigingslinie van Hankau doorbroken. Gisteren heeft een uit Lioe An naar het Westen opruk kende Japansche colonne de op de grens tusschen Anhwei en Honan gelegen Yeh Kia Tsi bezet. Drie colonnes van het Japansche leger hebben ten Zuiden van Kioe-Kiang een ge- lijktijdigen aanval ingezet, naar het schijnt met de bedoeling zich meester te maken van Tei An. De Chineesche strijdkrachten hebben j.l. Woensdag in het Noord-Oosten van Hoenan een algemeen offensief ingezet en rukken convergeerend op naar Mang-Hsien. Van Japansche zijde worden de berichten over hevige gevechten om de stellingen bij Toei-Tsjang bevestigd. Bestreden wordt ech ter. dat de Chineesche aanvallen succes heb ben gehad. De Japansche linies zouden in tact gebleven zijn. De slag in het Loe-Sjansegebergte duurt nog steeds voort. De van Joei-Tsjang in zui delijke richting opgerukte Japansche troe pen zijn tot op 17 km ten Noorden van Tei- An aan den Kioe-Kiangspoorweg gevorderd. De Japanners verwachten, dat binnenkort de verbinding tot stand gebracht zal worden met de Japansche troepen, die van het Po- Jangmeer oprukken In de overige sectoren vindt de Japansche opmarsch volgens de plannen voortgang. Aan den Noordelijken oever van de Jangtso zijn de Japanners tot op 10 km van Kwang- Tsi genaderd. De Noordelijke groep is langs de Noordzijde van het Tapiehgebergte in Westelijke richting opgerukt naar den straatweg, die naar Yeh-Ki&tsi leidt. DAGopleiding voor ANALYST en A P O T H.-A S S I S T E N T, ANTWERPSCHESTRAAT 10, TeleL 555982, SCHEVENINGEN Een trein botst tegen auto Zes dooden, vijftien gewonden Ten Noord-Oosten van Riga is een trein tegen een auto gereden, waarin vijf bloed verwanten zaten van een overleden irw dustricel. De locomotief en de eerste wagen! van den trein on'spoorden. Bij het ongeval werden zes personen ge-i dood, onder wie de weduwe en de dóchtcc van den overleden industrieel en de machi» nist en de stoker van den trein. Vijftien per* sonen werden gewond. CHA UFFEURSSTAHIi JG TE BALTIMORE J In Baltimore (Ver. St.) zijn drie duizend chauffeurs van vrachtautomobielen in sia- king gegaan. Zij verlangen namelijk een: loonsverhooging van 20 pet., hetgeen door de werkgevers wordt geweigerd. De stakers oe hooren bij het Amerikaansche verbond van vakvereenigingen. De groote transportmaafschannijen van Baltimore liggen thans geheel stil. omtrent het onderhoud wordt echter het grootste stilzwijgen bewaard. Het gerucht gaat, dat de gedelegeerden verschillende bezwaren zouden hebben ge opperd, doch, dat zij tevens tegenvoorstellen zouden hebben gedaan De onderhandsche besprekingen zullen binnenkort worden voortgezet, Sudeten-protest bij Runciman Een delegatie der Henleinpartij onder lei ding van den afgevaardigde Eichholz heeft zich Vrijdagmiddag naar Runciman bege ven, om met hem een bespreking te hebben over incidenten, die zich gisteren te Opnva (Troppau) in Moravië hebben voorgedaan. Veertienhonderd bewoners van het gebied van Hlutsjin, Moravië, waar een Duitsche enclave bestaat, waren komen verzoeken om inschrijving van hun 2000 kinderen op Duit sche scholen, doch slechts 65 konden worden ingeschreven. De ouders begonnen daarop te betoogen met kreten als „Wij willen Duit sche scholen". De politie kwam tusschen- beide, om de betoogers te verspreiden. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt uit Dresden, dat in de onmiddelijlke nabijheid der Duitsch-Tsjechische grens bij Aschberg, een Duitsche hulpbeambte der douane, ter- vijl hij op patrouilledienst was, plotseling uit het woud aan de Tsjechische zijde be schoten werd. Een kogel floot dicht langs hem heen. Kort daarop werden twee Tsjechi- schegrensambtenaren gezien, die zich ver wijderden. Het schot kan slechts door een dezer mannen gelost zijn. SPUITINSTALLATIES AFZUIGINRlCHTINGEN VENTILATOREN GASMASKERS ..N.V. N.A.V.E.G.O." Textielstakingen in Noord-Frankrijk 24 fabrieken liggen stil In Noord-Frankrijk is in de textiel-indus- trie een conflict ontstaan tengevolge van een loongeschil. Reeds hebben 14.000 arbei ders het werk neergelegd; in de streek van Amiens en Abbeville liggen op het oogen blik 24 fabrieken stil. De fabrieken zijn be zet. doch tot incidenten is het nog niet ge komen, LINDBERGH TE PRAAG Kolonel Lindbergh en zijn eohtgenoo- te zijn gistermiddag te Praag aangekomen, alwaar zij tijdens den duur van hun bezoek de gasten zullen zijn van den Amerikaan- schen gezant Roosevelt blijft dicht bij Washington Met het oog op den moeilijken internatio nalen toestand heeft president Roosevelt medegedeeld, geen uitnoodigingen te kunnen aanvaarden, die hem zouden noodzaken ver van Washington weg te gaan. Hij heeft be sloten slechts aan de verkiezingscampagne deel te nemen in de staten dicht bij Wash ington. De verkiezingscampagne In een verklaring heeft Roosevelt o.a gezegd: „Indien er een liberaal wordtt gevonden in de republikeinsche partij, dan zie ik geen enkele reden, mij tegen zijn verkiezing te verzetten. Het belang van het land gaat bo ven dat der partij". Deze verklaring van den president wordt in politieke kringen geïnterpreteerd als een nieuwe aanwijzing van den wil van Roose velt, om tegen de conservatieve oppositie in den boezem van zijn partij te blijven strij den, zelfs met het risico, een republikeinscn succes te vergemakkelijken. De verklaring is een nieuwe waarschuwing tot de democratische candidaten, die zicii i»p- durende het laatste gedeelte van de zitting van het congres verzet hebben tegen de aan vaarding van maatregelen van de New Deal. GEMENGD NIEUWS Boerderijbrand te Uithoorn Auto van de brandweer te water geraakt UITHORN, 3 September. Gistermorgen! is plotseling een brand uitgebroken in de boerderij van Kooiman, alhier, die veroor* zaakt werd dojrr hooibroei. Toen de Uit- hoornsche brandweer, die zich terstond op weg had begeven, bijna de boerderij bereikt had, moest do wagen uitwijken voor een: fietser, waarbij de berm van den weg plot seling afbrokkelde en de auto in het water kantelde. Waar de spuitwagen gevolgd werd' door een wagen met manschappen, mag van groot geluk worden gesproken, daar nu alle opzittenden met den schrik vrij kwamen. De brandweer van M ij d r e c h t, die ter stond gewaarschuwd was en spoedig te? plaatse kwam pakte het vuur flink aan, doch ondanks dat ging al het aanwezige hooi verloren, terwijl boerderij geheel afbrandde, Brand In opslagplaatsen Japansche vliegtuigen hebben aanvallen gedaan op de spoorwegen en de militaire objecten in Midden- en Zuid-China. Onder meer werden plaatsen langs den spoorweg KantonHankau en Woe Tsjau in Kwansi gebombardeerd. DE RING OM HANKAU In de militaire opslagplaatsen te Tientsin is brand uitgebroken, waardoor een aantal vrachtauto's en een hoeveelheid gas« verloren gingen. Eerst na acht uur was men het vuur meester. Men vermoedt brand stichting. De Spaansche burgeroorlog Rust aan de fronten Aan alle fronten, zoowel aan dat aan den Ebromona', waar de rechtschen het initiatief hadden hernomen, als aan het front van Estremadura, waar de roode troepen het verloren terrein poogden te herwinnen, heerscht rust De infanterie rust na de he vige gevechten uit Ook ten Zuiden van Zujar aan het front van Estremadura is het thans weer kalm. In beide kampen bereidt men zich op nieu we gevechten voor. De luchtmacht verricht boven verscheidene sectoren verkennings vluchten en bombardementen. Een geheimzinnige Duitschei: Hield zich 'drie dagen schuil WINSCHOTEN, 3 September. Naar de ge vangenis alhier is overgebracht een op het oogenblik nog niet bij name bekende Duit- scher, die voorgaf uit Kiel afkomstig te zijn en via ons land naar Franco's leger te willen trekken. De man heeft zicfi drie dagen en drie' nachten schuil weten te houden an de groote boerderij van de weduwe Waalkens to BI ij- ham. Uit gerommel op den zolder en ook uit andere voorvallen, hadden de bewoners reeds gemeend, te mogen opmaken dat zich iemand daar moest bevinden. Gisteravond hoorde men wederom gestommel. De politie te Blijham werd gewaarschuwd, die weldra ter plaatse was. De man, zich ontdekt zien de, sprong van den zolder naar beneden en nam de vlucht. De politie zette hem onmid dellijk na, doch kon hem eerst na een ach tervolging vatten. Het is gebleken, dat de man zich in do boerderij een schuilplaats had gekozen en: zich tijdens zijn verblijf te goed had ge daan aan den aanwezigen spekvoorraad. Na voorloopig door den Burgemeester te Blijham te zijn verhoord is de man naai; Winschoten overgebracht. i D EVE O Steunkouser» voor «paladeren Niet knellend, niet warm Alleen-verkoop: *d a m!"tÓ Ier 4 C U i J Fa. C. Roosen Zn. £SÏÏ*ÏÏÏ' (G. - (71 Lindert bewaarde het geheim hoewel hij vermoedde, dat Lijntje meer wist 't Beste was echter om te zwijgen, zoolang Lien zelf geen raad vroeg. Wel was er dien avond, toen hij in 't kleine kamertje zich had teruggetrokken een gebed om hulp en oplossing, want hij was bezorgd over Lien. 's Zaterdags verscheen Vermeer onverwacht op den Elzen berm en Hein de Grauw zag hem met Lindert door den boom gaard wandelen. Lang luisterde hij dien avond naar 't motor geluid, maar vergeefs. Bleef Vermeer op de hoef? Eindelijk, 't was na elven, knalde de motorfiets door den ïiacht weg, in Hein een groote rust brengend. Maar hoe be nieuwd was hij naar Liens houding de volgende dagen. Vermeer had haar met geen woord herinnerd aan 't ge beurde van voor weken. Zijn komst had hij verklaard uit 't Verlangen eens 'n avond in 't hospitaal te kunnen terugkee- ren, waaraan hij zulke goede herinneringen had. Hierbij had hij wel even naar Lien gekeken, maar verder had geen der huisgenooten iets verdachts gezien. Voor hem zelf was 't een groote voldoening, dat Dirk niet thuis was, want hij voelde bij intuïtie, dat zij beiden elkander niet verstonden. De grootste verrassing voor Vermeer kwam van den kant £er dienstbode. Toen ze zijn schoenen had gepoetst, die door de wande ling in den natten boomgaard beslijkt waren en hij ze op de „geut" weer kwam aantrekken vroeg ze hem met een hooge kleur van verlegenheid, of hij nog dacht aan zijn belofte aangaande Tinus. Verrast keek hij haar aan. Een blozend gezicht had ze, Sijke, met dikke lippen en haar wenkbrauwen waren zwart en breed. Maar in haar oogen zag hij de hulpeloosheid van de eenvoudigen en die zich minder voelen. Ze bekende, dat ze met Tinus vree en als hij 't baantje kreeg zouden ze met Mei trouwen. En Vermeer hernieuwde lachend zijn belofte, zonder er veel aandacht aan te schenken, dat de eenvoudige boerea- dienstmeid in haar liefhebbend hart de zoete zekerheid koes terde van eerlang met Tinus te wonen in een nieuw huis aan de sluis. Een man als ingenieur Vermeer was immers mach tig, en zijn gegeven woord was voor haar zoo zeker als de wederkeer der seizoenen. In de groote huiskamer vertelde hij lachend van zijn onder houd met Sijke en in zijn woorden was een lichte spot over de verlegenheid van 't bolle buitenkind, dat uit verlangen haar schuchterheid had overwonnen. „Ze denkt zeker, dat ik er baas over ben". „En ge het 't heur beloofd", viel in eens Lien hem in de rede, „nou zal ze er vast op rekenen". 't Verdere van den tijd, dat Vermeer nog op den Elzen berm was gebleven, had hij wel gemerkt, dat de lichtvaardige belofte aan Sijke hem meer nadeel had gedaan dan hij ver moed had. Liens groet bij zijn afscheid was vriendelijk en haar oogen peilden de zijne en toch dacht hem haar houding stugger, al was 't uitspreken van zijü naanf als een onver vulde wensch, Onder het terugrijden naar de kleine houten woning op den nieuwen Kanaaldijk voelde Vermeer, dat hij 't meisje nooit tot zijn vrouw zou kunnen maken, zonder zijn leven te buigen in de richting waarin het hare liep. En zag zij aan 't eind van die baan de heerlijkheid en de verlossing waarvaü hij wel eens gehoord had, voor hem was het doel anders. Dus die boer, daar op den Elzenberm, die hem indertijd zoo bevaderde, had in dit opzicht een streepje voor. Hij kon 't niet begrijpen, dat iemand als Lien Driewegen zóó was. Hoe kon iemand met een temperament als zij zoo door 't leven gaan? Ze wist, wat het leven kon geven, daarvoor was ze ontwikkeld genoeg, ze wist van de heerlijkheden, die 't verborg en zij verkoos daaraan voorbij te gaan ter wille vanja van wat? Dat moest iets geweldigs zijn en hij verkoos 't niet te kennen. Lien zou hij willen maar voor dat andere huiverde hfj terug. En nu was daar ineens die belofte aan Sijke. Ja, dat kind wilde graag trouwen en hij had 't lachend gezegd, dat hij hen helpen zou. Wist hij dan niet, dat zijn woord voor die men schen een anker was? Door de avond sloeg 't rhythme van zijn motor. De wind floot suizend langs zijn gezicht en in snelle vaart joeg hij, voorover gebogen, over de landwegen. Hij nam zich voor den Elzenberm meer te mijden dan tot nu toeals hij kon. De zomer ging en de herfst kwam. Alles was gewoon als elk jaar, wat meer regen, wat vroeger de Septemberstorm, maar de tijd draaide en de menschen werkten. Gijs hoopte op 't woord van Vermeer. Stijn bad voor haar zoon en voor Sijke's toekomst en ze kon haar geluk niet op. Zulke zege ningen maakten haar onrustig. Lindert had gesproken over de belofte van Vermeer en öl zijn hart was een heimelijke vrees, dat 't een teleurstelling zou worden, daar hij wel wist, dat de benoeming van de menschen aan de sluis over andere schijven liep, dan zijn knecht in zijn naïviteit het dacht. De inlaatsluis zou 't volgend jaar kunnen werken. Op Linderts aandrang waren sluisjes en kaden langs de Denge- rensche en Grondelsche wetering nagezien en verhoogd. On verpoosd strekten zijn bemoeiingen zich steeds verder uit en brachten hem in aanraking met Smuikers in het Achterveld, bij wlen hij een halsstarrig verzet tegen al 't nieuwe moest overwinnen. Hein de Grauw was zijn rechterhand bij allen arbeid voor den polder en Linderts waardeering voor den harden zwoe- ge was gaandeweg toegenomen. En Lien? Ach zij was oogenschijnlijk dezelfde vrooliike meid van de laatste jaren, al wisten haar vader en Lijntj'e, dat er achter die vroolijkheid toch in haar hart was 'n hun keren naar iemand, met wien ze kon samengaan. Alleen was het voor Lindert niet klaar, naar wien dat hunkerend hart 't meest uitging. In 't eerst van den zomer had hij gemeend, dat t was naar den vreemde, die in zijn andere levenshou ding zoo onberispelijk was, dat zelfs de kwaadsprekende Merie Verdijk niets van hem kon te weten komen toen ze in zijn nabijheid was komen wonen. Maar allengs waren de bezoeken schaarscher geworden, al tjokte af en toe de motor nog door de stilte van de zomeravonden. Van eenige toe nadering tusschen hen beiden had hij geen enkele maal iets gemerkt.. Zijn vrouw leed in stilte onder 't verborgen verdriet van Lien en een enkele maal moest ze haar ondanks zichzelf* opmerkzaam maken op 't rasse vergaan van de gunstige! tijden. Dan was een goedige* vriendelijke glimlach vari Lïe4 't slot vaa het onderhoud* Mlt '£W_ordt vervolgdJ

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 2