rïtïorfa vreter VAN KRANTENJONGEN TOT UITVINDER DEELZENBERM^ [VRIJDAG 2 SEPTEMBER 1938 EERSTE BLAD PAG. 2 DE TOESTAND ONTSPANNEN Na de spanningen van de laatste dagen, rond de Tsjechoslowaaksche problemen, is thans een merkbare opluchting aan den dag getreden. De verwachte binnenland- sche incidenten, die als een gevolg zouden moeten worden beschouwd van Henleins opwekking tot zijn volgelingen, om prac- tij ken van zelfverweer te gaan toepassen, hebben zich tot op heden niet voorgedaan, zoodat Berlijn niet tot verscherpte actie, resp. tot represailles werd geprikkeld. Bo vendien bleken de geruchten onjuist, dat Duitschland in verschillende hoofdsteden eens zou hebben gepolst, wat men zou doen Zoo de Duitsche militairen eventueel Hen- ïein cs. in geval van nood te hulp zouden komen. Naast al deze negatieve goede nieuwtjes 3s er echter één ding, hetwelk veel belang rijker is. De heer Runciman heeft het ver standige inzicht gehad, rekening te willen houden met het feit. dat de Sudeten-leider Konrad Henlein zich tenslotte eigenlijk niet anders dan als een soort van procuratie houder van Adolf Hitler beschouwt, en heeft hem uit dien hoofde, maar natuurlijk op een heel tactische manier, verzocht, eens in Berchtesgaden met het hoofd van den Duitschen staat overleg te gaan plegen. In het Derde Rijk moet deze geste wel worden gewaardeerd, en zal men erdoor in de goede stemming kunnen geraken, om wat water in den wijn te doen, terwijl de heer Henlein door deze ruggespraak moreel gedekt, er thans lichter toe zal kunnen besluiten een soepele houding ten opzichte van de nieuwe .voorslagen der Tsjechoslowaaksche regee ring aan te nemen. Hij moet nu het gevoel hebben, niet langer als tusschen twee vuren te zitten. Bij dit alles is tevens van groot belang, dat de besprekingen tusschen de partijen aan den gang blijven; het zoo gevreesde Idoode punt heeft men tot op heden met groote voorzichtigheid aan weerszijden we ten te omzeilen. Want zou de zaak der Sudeten-Duitschers tenslotte, door prikkel baarheid of onhandigheid, vast komen te zitten, dan zou dit een vergroote kans op het dilemma buigen of breken beteekenen. De rol, welke Polen in heel deze historie zal spelen, is tot op heden nog niet opge helderd. Ook dit land heeft zijn desiderata met het oog op de Poolsche minderheid, welke onder Praag ressorteert. Het land ver toonde den laatsten tijd meer en meer de neiging, zich van de westersche democra tieën af te wenden, om met de autoritaire landen één koers te gaan varen. De losma king van de banden met den volkenbond lag geheel in deze lijn. Naar verluidt zou de Britsche diplomatie thans ook hier ten Volle actief zijn. Door aan de Polen een .vasten zetel in den volkenbondsraad, en dus een vergrooten invloed op het internationale schaakspel aan te bieden, poogt men thans dit land deel te doen nemen aan de Brit sche pacificatie-werkzaamheden. Polen ge wonnen zou kunnen beteekenen, dat de Russische invloed in Genève wat meer naar 'den achtergrond zou geraken, hetgeen weer .uitzicht geeft op plannen, welke zoowel door Chamberlain als Mussolini sinds ge- ruimen tijd worden nagestreefd, en welke op een toenadering van Parijs. Berlijn, Lon den en Rome berusten. Zoo zou een Euro- peesch „concert" kunnen worden gevormd, als nieuwe onderbouw voor een toekom stige Eropeesche samenwerking. Het behoeft geen betoog, dat het Derde Rijk met zulk een eliminatie van zijn groo- ten oostelijken antagonist ten zeerste zou ingenomen wezen, en erdoor zou wor den aangemoedigd, zich weder wat meer m het algemeene Europeesche kader aan te passen. Bij dit alles is, men begrijpt dit wel, nog een goed deel toekomst-muziek, doch waarom zou men zich niet over goede mo gelijkheden verheugen, nu men reeds zoo langen tijd met het overwegen van aller lei kwade kansen is doende geweest? De Russisch-Japansche grenskwestie Volgens officieele berichten uit Moskou is tijdens een onderhoud, dat de Japansche ambassadeur Sjigemitsoe te Moskou met Litwinof heeft gehad, goede voor uitgang geboekt. Derhalve wordt verwacht, dat in het volgende onderhoud tusschen de beide diplomaten overeenstemming zal worden bereikt over de samenstelling van de gemeenschappelijke grens-afbakenings- commissie. Het. betreft hier de grensafbakening tus schen Rusland, Korea en Mandsjoekwo, in verband met de incidenten van Tsjang Koe Feng. Henlein raadpleegt Hitier Runciman bereidde dit bezoek voor Praags nieuwe voorstellen Konrad Henlein, de leider der Sudeten-Duitsche partij, vertoeft momen teel in Berchtesgaden, alwaar hij met Adolf Hitler besprekingen voert over den huidigen stand van de Tsjecho slowaaksche kwestie, en over de vraag in hoeverre men van Sudeten-Duitschen kant meegaandheid zal betoonen, ten einde tot een oplossing der moeilijk heden te geraken. Naar verluidt zou 't mede op instigate van lord Runciman zijn, dat Hen lein deze reis heeft ondernomen; Run ciman zou haar zelfs, volgens zekere be richten, persoonlijk hebben voorbereid Het eerste consult te Berchtesgaden heeft ruim drie uren geduurd. Ook de plaatsvervanger van den Führer, Rudolf Hess, Goering en Goeibbels woonden deze besprekingen bij. Het valt op, dat daarbij verder niemand tegen woordig was; ook geen vertegenwoordi gers der hoog9te Duitsche legerkringen Henlein wordt Zaterdag in Tsjecho- Slowakije terug verwacht. De woordvoerder van de Sudeten-Duitsche partij heeft tegenover een United-Press-ver- tegenwoordigers verklaard, dat Henleins be zoek aan Berchtesgaden noodzakelijk was geworden, wegens de impasse, waarin de onderhandelingen over het minderheden vraagstuk waren geraakt. Op de vraag, waar om het noodig was, dat Henlein Hitier raad pleegde. over kwesties, welke volkeren be treffen binnen de Tsjechische grenzen, ant woordde de woordvoerder: „De Tsjechische regeering houdt de Fransche en Engelsche regeeringen op do hoogte van den stand dei- besprekingen. Waarom zouden wij Duitsch land' niet ervan op de hoogte houden, dat bovendien eon nabuurstaat van Tsjecho-Slo- wakije is?" De kantonnale indeeling De Praagsche correspondent van dc Daily Telegraph doet enkele nadere mededöelingsn omtrent de plannen der Tsjcho-Slowaaksche regeering tot verdeeling van het land in kantons. De regeering heeft volgens deze uiteenzet ting nog geen definitief besluit genomen om trent het aantal kantons. Dit zou tusschen de 20 en 23 liggen, doch de voorstellen zijl' voor wijziging vatbaar. Ook de grenzen der kantons zijn nog niet vastgestcüd, In een aantal dezer kantons zouden de Henleinisten een belangrijke meerdorhe-'d hebben, in andere zouden de beide volks- deelen vrijwel van gelijke sterkte zijn, ter wijl in een groot aantal de Tsjechen en an dere volksgroepen de controle zouden uit oefenen. Een belangrijk punt in de plannen der regeering is, dat zij de mogelijkheid openlaten voor de aaneensluiting van een aantal kantons, of gouwen, in een z.g. gouwenlbond, die dan bestuurscon- trole zou uitoefenen over een zeer groot deel van het Sudeten-Duitsche gebied. De regeering staat er echter op, sjiat vol doende waarborgen worden gegeven voor de beschenrung Ier minderheden. De bescherming zou tea voordeele van de Duitsc-hers v\ orden verleend in ieder kanton, waar zij een minderheid vormen. Naar de correspondent verder meldt, zou <le regeering reeds direct o.a. de volgende concessies willen verleenen: Evenredige vertegenwoordiging der Duit- schers in het bestuur der lands. Benoeming van Duitschers bij iedere voorkomende ge legenheid, totdat volledige evenredigheid is bereikt- Evenredige toewijzing van begrootingsont- vangsten, behalve in aangelegenheden als het leger, die slechts centraal geleid kunnen Volkomen gelijkheid in het officieel ge bruik der talen. Vérstrekkende concessies fbnj benoemingen bij de politie en in bestuurszaken. Cultureel zelfbestuur in alle deelen der republiek. Voorts zou de regeering onmiddellijke uit gifte overwegen van een leening voor den industrieelen wederopbouw van de Sudeten- Duitsche gebieden. De Poolsche minderheid Het orgaan der Poolsche bevolking, de DZiennik Polski, verklaart, dat de in Silizië en Teschen wonende Poolsohe bevolking nooit zal gedoogen, dat aan haar eischen in mindere mate zal worden voldaan dam aan die van de Sudeten-Duitsche bevolking. De Poolsche bevolking, zoo verklaart het blad, zal dezelfde rechten moeten verkrijgen ol3 de Sudeten-Duitsche bevolking. KWALITEIT en LIJN harmonieeren volkomen in de W.L.D. Schoen Heeren die het ge noegen kennen van het beste ie dragen, kie zen daarom steeds W.L.D. SCHOENEN De Japansch-Chineesche oorlog Hankau moet voor eind September genomen zijn Frontcommandanten achten dit onmogelijk Uit Japansche bron wordt dat de generale staf bevel gegeven heeft, dat Hankau voor einde September inge nomen moet worden, doch dat de front commandanten zich op het standpunt stellen, dat dit onmogelijk is. Er liggen tusschen de tegenwoordige Japansche stellingen en Hankau teveel verdedi gi-ngswerken, dan dat men op een val der stad voor begin October rekenen kan Dat de Japanners in'oisschen met hun offensief succes hebben, blijkt ook wel uit de verklaringen van Chineesche zij de. Daar geeft men namelijk toe, dat de vijand in verschillende sectoren belang rijke vorderingen gemaakt heeft. In de bergen van Loe-Sjan en Ta-Pieh wordt blijkens Japansche berichten met groote verbittering gestreden. Over het al- i bieden de Chineezcn echter bewonde- waardigen tegenstand. De wig wordt grooter De wig, door de Japansche troepen gedre ven tusschen de Chineesche verdedigings linies van Hankau. aan de grens tusschen JS Het beste Natuurlijke Bronwater Hoepeh en Anhwei, is breeder geworden, doordat een afdeeling Tao-Li-Miao, 25 kilo meter ten westen van Lioen-An, bezet heelt na een gevecht van twee uur. De vijand ver loor ongeveer 360 dooden. Een andere Ja pansche afdeeling heeft Si-Kao-Tien ver Van verschillende zijden naderen de Ja pansche troepen het strategisch belangrijke Tei-A-n, aan den spoorweg Kioe-Kiang-Nan- Tsjang. Chineesche pogingen tot herovering van Hsiao-Jang-Poe zijn verijdeld. De Chineesche troepen zijn verdreven uit hun stellingen te Itze-Sjan en Toeng-Koe-Ling. De Japanners zijn overgegaan tot een algemeenen aanval op Tsjien-Sjan. Japan waarschuwt de vreemdelingen Naar uit Peking wordt gemeld, hebben Ja pansche vliegtuigen op 30 en 31 Augustus boven het Westelijk deel van den Loenghai- spoorweg en het Zuidelijk deel van den spoorweg PekingHankau, alsmede over dc provincie Sjansi gevlogen en strooibiljetten boven deze gebieden uitgeworpen, waarin den buitenlanders er op wordt gewezen, dat spoedig uitbreiding der vijandelijkheden tot deze districten te verwachten is, en de raad wordt gegeven zich elders in veiligheid te brengen. In de strooibiljetten wordt verklaard, dat het Japansche leger al het mogelijke zal doen om het leven en de bezittingen der buitenlanders te beschermen, doch geen aan sprakelijkheid aanvaardt voor de bescher ming van het leven en de bezittingen van hen, die in strijd met. het Japansche advies in het oorlogsgebied durven te blijven. Helder wasgoed enniet duur ZOWEL PER K.G„ ALS PER STUK Bovendien zeer voordelige abonne- ments-prijzen! Beleefd aanbevelend: JAN SNEL STOOM WASSER IJ „NEDERHORST" NEDERHORST DEN BERG De gevolgen van den taifoen Japan heeft aanzienlijke materieele schade Ook talrijke persoonlijke slachtoffers Tengevolge van den zwaren taifoen, die Japan en meer in het bijzonder het gebied van Tokio, heeft geteislertl, is de hoofdstad een gclieelen nacht van electriciteit versto ken geweest, terwijl ook de telefonische ■bindingen verbroken waren. Vijftigdui zend huizen zijn overstroomd. Vijf personen zijn door omgewaaide schoorsteenen ge dood, terwijl talrijke menschen gewond erden. Men telt ongeveer 1000 dakloozen. Als gevolg van den taifoen zijn in het station Kanaghawa twee electrische trei nen op elkaar geloopen, waarbij negen-en- twintig personen gewond werden. Door een grondverschuiving werd de spoorlijn Mino- niiva-Kozo versperd. Te Yokosoeka heeft de taifoen 153 huizen verwoest. Voor de baai van Tokio is het Japansche s.s. „Aketsji Maru" (3.300 ton) op de rotsen geworpen en gezonken. De hooge zee maak te het onmogelijk, de bemanning te redden Reuter meldt, dat, nu de kracht van den taifoen vermindert, de berichten van steeds grootere verwoesting melding maken. Langs den weg, welken het noodweer heeft gevolgd, is de grond als bezaaid met ontwortelde boomen en met de overblijfse len van de vernielde huizen. Voorts komen te Tokio nog steeds berichten binnen om trent scheepsrampen. Een groot aantal schepen is op de kust gewonpen of heeft ernstige averij opgcloopen. Op verschillende plaatsen hebben zich grondverschuivingen voorgedaan, waardoor tal van huizen zijn ingestort. Dientenge volge zijn in de prefectuur Saitama vijftien personen om het leven gekomen en in de prefectuur Gumma elf. De rivier Waterase in de prefectuur Gumma heeft in het dorp Tadagami meer dan 300 huizen over stroomd. Het meerendeel der 1600 bewoners wist zich in veiligheid te brengen, doch men maakt zich bezorgd over het lot hen, die in hun huizen bleven. In Tokio moesten tengevolge van den taifoen 12.195 perponen in vluchtelingen kampen worden ondergebracht. In de pre fectuur Kanaghawa, met inbegrip van Yokohama, zijn 3 personen gedood andere gewond. De schade, welke in de haven van Yokohama aan de scheepvaart is toegebracht, wordt op 5 millioen yen geschat. De s.s. „Chiiral" en „Kunikawa Maru" die in de haven van Yokohama met elkaar in botsing gekomen en aan den grond geloopen zijn, zullen waarschijnlijk vlot gebracht kunnen worden. De Spaansche burgeroorlog DE LUCHT BOMBARDEMENTEN Britsch oordeel Italiaansche aanval op Blum Het Foreign Office heeft het rapport van de commissie, welke een onderzoek heeft ingesteld naar de bombardementen uit de lucht in Spanje gepubliceerd. Hierin wordt gezegd, dat van de 46 aanvallen op Allicante 41 waren gericht op de (haven en spoor- egen, terwijl twee waren gericht op de oomwijken der stad. De aanval op Torrevie- t van 25 Augustus laatstleden was volgens de commissie een weloverwogen aanval op de weerlooze burgerbevolking. Franco's gevangenen Volgens een officieele mededeelimg bevon den zich op 7 Augustus in het rechtsche ge bied 210.113 krijgsgevangenen. Van hen, al dus wordt hieraan toegevoegd, moesten 3416 wegens misdaden vonnissen tegen zich hooren uitspieken. Blom beticht van oorlogswinst Een speciale verslaggever vam de „Popoio d'Italia" in het Spanje van Franco schrijft over leveringen van Fransche benzine aan de regeering te Barcelona. De benzine, al dus deze verslaggever, wordt ia bet bijzon der over Perth us vervoera. Tankwagens ne men lading im te La Nouvelle, waar aan zienlijke voorraden zijn opgeslagen door een groote Fransche maatschappij, die speciaal is opgericht voor de leveringen aan Barce- De naam van de maatschappij is „Blum Montel en Co." en de voornaamste aandeel houder is oud-ministerpresident Leon Blum. Deze omstandigheid, aldus vervolgt de Italiaansche verslaggever, verklaart, waar om de Joodsohe miilionair Blum voorstan- oer is van inmenging, zelfs van oorlog, daar hij daarvan groote winsten voor zijn onder neming verwacht. VIJF MENSCHEN DOOR TREIN GEDOOD Even voor het station van Civita Vecdhia in Italië zijn vijf leden van een gezin, die te vroeg uit den trein stapten, toen deze stopte, door een voorbij razen den sneltrein overreden en gedood. Mussolini en het vrouwen vraagstuk Het Italiaansche kabinet, gepresideerd door Mussolini, heeft bepaald, dat voortaan hoogere ambtenaren moeten ge huwd zijn, willen zij voor promotie in aan merking komen. Het aantal vrouwen in overheidsdienst mag niet hooger zijn dan tien procent van het totale personeel. Voor het mannelijk personeel in overheidsdienst is een uniform ingesteld. Verder is een decreet aangenomen, w bij de regeering wordt gemachtigd, in geval van geheele of gedeeltelijke mobilisatie ge heel of gedeeltelijk die instellingen te mi- litariseeren, welke voor het leger gebruikt kunnen worden. Bovendien is een perma nente raadgevende commissie voor oorlogs recht ingesteld. DE TOESTAND IN PALESTINA In Augustus 266 terreur-slachtoffers Naar de „Palestina Po6t" mededeelt, zijn in de maand Augustus in het heilige land ia totaal 266 personen overleden aan ver wondingen, tengevolge van de terroristische aanslagen. Onder hen bevinden zich 193 Arabieren, 4S Joden en 19 Engelschen. Egyptische troepen naar de grens Aangezien Arabische opstandelingen een klein spoorwegstation op Patcstijnsoh ge bied aan c.e grens van Palestina en Egypte in brand hebben gestoken, heeft de regee ring van Egypte besloten, uit voorzorg, mi litairen naar de grens te zenden. Tot. nu toe was de grens van Egypte niet militair be- Hevige wolkbreuken in Canada Omgeving van Quebec zwaar geteisterd Uit Montreal (Canada) wordt gemeld, dat de omgeving van de stad Quebec ge-i teisterd is door hevige wolkbreuken, waar bij minstens dertien personen het le ven hebben vexToren. De ernstigste ramp heeft plaats gehad in St. Gregoire bij Quebec. Door den storm bezweek een hooge telegraafmast, die op een heuvel stond. Toen deze mast omviel, makten groote aardmassa's in beweging, waardoor een lager gelegen huis. waarin acht gezinnen woonden, werd vernield. Tot nu toe zijn 5 dooden en 20 gewonden go- borgen. De reddingswerkzaamheden werden zeer bemoeilijkt, wijl het noodweer een stroom van slijk deed ontstaan, die alles bedekte en waarin men urenlang moest graven* Het geweld van de verschuiving was zoo groot, dat de puinen van het huis ruim tien meter werden meegesleurd. Bij Port Neuf is tengevolge van onder- spoeling van den spoordijk een trein oftt- spoord. Als door een wonder bleven de meeste inzittenden behouden; tweo perlso- nen werden echter gedood. GARANTIE-STANDGR O EN GARANTIE-STAND BRUIN GARANTIE.STAND ROOD GARANTIE. STANDZWART GARANTIE.STANDBLAUW ARCHITECTEN - HUISEIGENAREN Vraagt Uw schilder bij alle bnitenverf* werken bovenstaande merken Worden 5 Jaar gegarandeerd Wed. Boonstoppel Zn. Lak- en Vernislabriek WADDINXVEEN - TELEF. 50 Tekst en illustratie van H. KANNEGIETER 184 Henri Ford werd 30 Juli 1863 geboren op een boerderij in Dearborn in Michigan. Als jongen legde hij dezelfde weetgierig heid aan den dag als Edison in zijn jeug 1 Henri zag al spoedig, dat er veel te veel zware handenarbeid op de boerderij werd verricht. Dat is de reden waarom hij over machines begon na te denken en al zeer jong zijn speelgoed bestond uit een werkbankje met allerlei stukken koper en ijizer als 185 Èen grote gebeurtenis in zijn leven was het zien van een voertuig, dat zich „zon der paarden" voortbewoog. Hef was de locomotief. Een tweede grote gebeurtenis in zijn jeugd was 't krijgen van een hor loge. Al heel spoedig wist hij die vreem de machine met grote inspanning na te maken en eveneens was hij in staat een horloge te vervaardigen, dat liep en lijk bleef. Hij was toen 12 jaar oud. 186 Op zijn 15de jaar kon hij elke klok en' elk horloge repareren, hoewel zijn gereed schap allergebrekkigst was. Zijn vader wilde, dat hij landbouwer werd, doch Henri voelde veel meer voor de machi nerieën. Toen hij van school kwam, ging hij naar de Ambachtsschool en kreeg veel vlugger dan anderen zijn machinis ten-diploma. De avonden braoht hij nog böj een horlogemaker door. Op een keer had hij het erg druk, maar toen bleek dat hij 300 horloges maken moest. IGLRam holïf (70 Hij zag bij 't donker paardenlijf Gijs en Dirk staan en recht toe ging hij er heen, nog opgewonden door wat binnen gebeurd was. Hij had er geen erg in waar hij liep. Dwars stak hij het grasveldje over en voor de andere twee hem kon den manen tot voorzichtigheid stond hij tot zijn knieën in de modder van de goot waar 't stinkend vocht zich verzamelde dat uit de mesthoop was gedropen. Met sloeg hij voorover, 'n Gil. een onrustig gesnuif en getrappel van de Witvoet. Gijs greep de lantaren uit den houder om bij te lichten ter wijl hij met de andere hand 't paard bij den kop hield. Dirk stond aan den kant van de stinkende goot en greep hurkend de arm van Vermeer en trok hem op het gras. Toen werd er een deur opengedaan en er verscheen iemand 'in de lichte opening. Vermeer stond hulpbehoevend in 't donker. Dirks eerste vraag was: „Kerel ben je kopje onder geweest?" „Nee, gelukkig niet. Zwijg." 't Denken alleen al maakte den ander benauwd. In het pomphok, bij twee stallantarens waschte Vermeer zich rillend met het nauwelijks gewarmde water. Kleeren van Dirk, tot schoenen en boord toe, werden met groote bereid willigheid om den hoek van de deur gelegd. Gelukkig was hij slechts tot z'n middel nat geweest en bij 't neerslaan met zijn bovenlijf op den kant terechtgekomen. Hij hoorde de lach salvo's af en toe losbarsten in de huiskamer en op de geut, maar Liens lach was er niet tusschen. Toen hij weer toonbaar was en zijn vuile kleeren op 'n stin kend hoopje bij de pomp lagen stopte Lindert ze zelf in een mand. „Oew pak is nar de mieren", zei hij troostend, „mer ge het nou tenmienste kennis genome van 't beste det unnen boer vur z'n bedrijf nooidig heet. Zij mer blij det ge 't allieen mer ge roken het en nie gepruufd". Vermeer lachte flauwtjes. Zijn hoofd stond niet naar een schamper weerwoord. Hij voelde zich voor altijd bespottelijk gemaakt en hij was te trotsch om te vragen 't geval niet rucht baar te maken op den Elzenberm. Zonder nog in de huis kamer te komen, waartoe hij vriendelijk werd uitgenoodigd, vertrok hij na een drie kwartier vertraging naar de directie- keet aan het kanaal. Dien nacht kon Lien niet weer in slaap komen, toen ze met een schok was wakker geschrokken. Een warreling van ge dachten ging haar door het hoofd, maar één zekerheid bleef, toen de vroege morgen haar weer aan 't werk riep. Ze kon niet. André's leven was zoo anders dan 't hare. Uit de ge sprekken was haar duidelijk geworden, dat zijn hart gesloten was voor 't heexlijke zekerheidsgevoel dat haar deel was. „Als hij 't wilde probeeren uit z'n eigen" zei ze bij zichzelf, „dan zou ik 't doen, maar ik wil hem niet overhalen." Lindert wist immers, dat schipperen niet in haar aard lag. Bovendien de herinnering aan de zekerheid en de rust en de blijdschap, waarmee Willem Drijvers, hoe lang was 't nou toch al geleden, nog de laatste dagen had gesproken over de heer lijkheid, die hem wachtte, waren te heilig om ze niet als eisch te stellen aan ieder, die met haar zou moeten leven. En wat was haar verdriet eigenlijk nietig bij 't zijne? Nee, en nog eens nee. Ze beet op haar lippen en haar handen wrongen zich saam, doch er was geen gebed dat haar rust gaf. Na die pijnlijke geschiedenis was Vermeer weken wegge bleven, hoewel hij de eerste dagen al beleefdheidshalve had laten weten, dat de nadere kennismaking met 't vruchtbaar makend vocht geen nadeelige gevolgen voor hem had meege bracht. Lindert meende, dat hij wegbleef uit schaamte en toen hij zoo terloops hierover tegen Gijs iets zei kreeg hij als antwoord: „Det wiest ik wel, baos. Hij heet mijn gezegd, diejen aovend det ik mer is bij um moes komme om over Tinuzze te praote, mer det hij zelf vureerst liever den EEzenberm zou mijen. En nie allieen vur de giergripvoegde Gijs er veelbeteeke- nend aan toe. „Dan vur Liene" zei Lindert. „Jao, det zij ik ook van gedaachte". Samen, zittend op 't raam van het rolblok, spraken ze over Lien. Een groot geluk was er in Gijs' hart, dat Lindert, een boer, zijn baas, tot hem sprak over de dingen, die de intimiteit van zijn gezin raakten. Vanzelf kwam ook de belofte van Vermeer ter sprake en de boer voegde er de zijne aan toe, de eerste gelegenheid, de beste te zullen benutten om voor Tinus een goed woordje te doen. Gijs ging vol hoop op de toekomst weer aan 't werk en Lindert keerde dwars door 't veld terug naar den Elzenberm. Achter de hoeve van Hein de Grauw sprong hij over de sloot en vond zijn buurman in het achterhuis bezig. „Witte gij", zei Hein, „det Klaos Verdijk van den Elzen- berm afgaott" „Lat hum gerust gaon" zei Lindert „zukke huushaauwens moogde liever nie dicht bij oe hebbe." „Ik lat 't huske aafbrèke" zei Hein. „Det zal wieer 'n veraandering geven op den Elzenberm.'' Even was er de stilte tusschen hen. „Lindert" zei Hein toen, „ik heb giesterenaovend mee Liene gesproken." „Zoo, wet zegde!" „Hoe dinkte gij er over?" vroeg Hein, terwijl hij de uitwer-i king van zijn woorden trachtte te lezen in de uitdrukking op Linderts gezicht. „Ge het unne konkerrent, det witte." „Ik heb er twee!" zei Hein. Lindert lachte, omdat hij begreep wie er bedoeld werd als de andere. »Meris 't den ieerste kieer, det ge er mee Liene over gesproke het?" „Neje, mer zoo veul es giesteren heb ik heur nooit gezeed. Ze kon niks zegge, zin ze. Mer nou wil ik oe vraoge, Lin dert, doe nou net of ge van niks wit, zulde. Ik heb al zoo lang gewaacht, ik kan 't nog langer. Nou wit Lien hoe ik over heur dink en gij wit 't ook. Lat zoo blijve. Ik geleuf, det ze praote zal es 't heur van Bovenaaf gezeed wordt, went det weet ik, Lindert, un meske es Lieri doet gin overhaste dinge. Lat ze nou ieerst gaon inzien, det 't mee diejen insjeur veul verdriet zou zijn omdet zij aanders is* Ge begrept me, war? Lien wit nou van mijn, det mijn léve op 't zelfde fondement staot es 't heure. Ge wordt nie vur niks aauwer." [(Wordt ervolgd)]

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 2