Gemeenteraad van Noordwijk Gemeenteraad van Voorschoten DONDERDAG i SEPTEMBER 1938 TWEEDE BLAD PAG. 7 KOUDEKERK a.d. RIJN Raadsvergadering De Raad dezer gemeente kwam gister avond ie 7.30 uur in openbare vergadering bijeen. Alle leden waren tegenwoordig. De Burgemeester was voorzitter. De voorzitter opent de vergadering met gebed en spreekt den raad als volgt toe: Nu wij aan den vooravond staan van een zoo belangrijke gebeurtenis: het 40-jarig regeeringsjubileum van onze Koningin en van de in verband daarmede te houden feestelijkheden, acht ik het een aangename vaak op deze plaats het feit met enkele woorden te gedenken. Alom in den lande maakt men zich op om dit fee6t op zoo luis terrijk mogelijk wijze te vieren. Deze feest viering is niet een zucht naar feesuvieren, doch een behoefte om onze Koningin zoo grootsch mogelijk te huldigen. Hoe gelukkig voor onze Koningin, dat zij ha het zoo diepe verlies van Hare Majesteit Koningin Emma hef gelukkige oögenblik heeft mogen beleven van hef Koninklijk Grootmoederschap. God geve dat Koningin Wilhelmlna nog vele jaren ons Volk mag leiden met dezelfde liefde, met dezelfde onvergelijkelijke w digheid. Dat de band tusschen de Oranje-stam en onze Natie zal mogen worden behouden en yersfevigd. De Raad betuigt hiermede zijn instem ming. De notulen worden gelezen en goedge keurd. Ingekomen stukken. Goedgekeurde Raadsbesluiten. Enkele verzoeken van den bond van Ca féhouders en van de Leidsche Veetentoon stelling V.E.B.O. met verzoek om een sub sidie groot f 25.Onderzoek heeft plaats gehad van de administratie van den Gem. ontvanger en van het Waterleidingbedrijf we'ke beiden in goede orde bleken te zijn, Al deze worden voor kennisgeving aange nomen. Namens B. en W. komt het voorstel tot wijziging datum ingang benoeming van Mej. J. E. Rozendaal tot onderwijzeres -an de O. L. School alhier. Tot toelichting deelde de Voorzifter mede, dat juist na de benoeming de onder wijzeres ongesteld is geworden, doch thans hersteld is en reeds in functie is getreden. Hierna volgde goedkeuring. Credietaanvrage voor een paal met lier .voor het dragen van brandweerslangen tot een bedrag van f 100.wordt toegestaan. Het vroeger reeds gedane verzoek van de voetbalvereeniging „Koudekerk" om subsi- Idie is door B. en W. behandeld. B. en W. stellen voor een subsidie te ver- leenen van f 50.— wanneer zulks noodig blijkt uit financieel oogpunt. Hef voorstel van B. en W. wordt goedge keurd. Uitloting vindt plaats van de laatste vier obligatiën, n.l. de no.'s 17, 11, 66 en 57 van de 4% pCt. geldleenlng oorspronkelijk groot i 7500.—. De rekening van hef Burgerl. Armbestuur dienst 1937. In ontvangsten f 1080.72 en uit gaven f 1062.64%. Saldo f 18.08 hetwelk is teruggestort bij den gemeenteontvanger als te veel ontvangen gemeentesubsidie, en die van het Burg. Armhuis in ontvangsten f 6503.54%, en uitgaven f 5966.50.Batig saldo f 586.93%. Worden goedgekeurd. Voorloopige vaststelling vindt plaats van ,3e rekening Waterleidingbedrijf over 1937. en die van de gemeenterekening over 1937. In ontvangsten gewone middelen f 91.794.29; in uitgaven f 82.862,50. Batig saldo f 8930.79. De voorzitter doet voorlezing van het rapport der Commissie tof onderzoek welke geen bemerkingen heeft maar den Gem. ont vanger en B. en W. dank zegt voor het ac curaat beheer en zuinige behandeling der Gemeentebelangen, Wijziging vindt plaats van de gemeente- begrooting dienst 1938, zijnde enkele af- overschrijvingen. Bij de gebruikelijke rondvraag vraagf de heer de Jong of er ook In onze gemeente <ter gelegenheid van het Jubileum onzer jVorstin nog iets extra's wordt verstrekt aan 'de werkloozen, waarop de voorzitter ont kennend antwoord als zijnde daarvoor geen bronnen aanwezig. De heer de Jong vraagt of ook hier biet door middel van den middenstand hef vleesch en vet aan de werkloozen kan wor- en verstrekt. De voorzitter moet opmerken dat het' vele administratieve moeilijkheden geeft en voor den winkelstand geen noemenswaardi ge winsten afwerpt. De heer de Jong vraagt verder of er in 3e toekomst nog aan de werkloozen goed- koope groenten kunnen worden verstrekt, waarop de voorzitter opmerkte dat dienaan gaande nog niets bekend is. Ook wordt door den heer de Jong ge vraagd of de werkloosheid nog eenigszins ie veiminderd, door dat de landarbeiders uit den steun gingen om in 't bijzonder naar .werk te zoeken, waarop de voorzitter beves tigend antwoord. Tenslotte vraagt de heer de Jong of er hog vele werkloozen worden gevonden die nif.t bij het Ziekenhuisfonds waren inge schreven. De Voorz. deelt mede, dat dit slechts een enkele goldt', doch daarop voortdurend .toezicht wordt uitgeoefend. Hierna sluiting en gaat de vergadering Over in Comité-Generaal, DE FEESTEN BEGINNEN Hedenmiddag zijn in deze gemeente de feesten ter eere van den verjaardag en het a.s. veertigjarig regeeringsjubileum van H.M. de Koningin begonnen. De feestelijk heden werden geopend met een korte toe spraak door den burgemeester, den heer M: J; E. Kwint, gericht tot de feestcom missie in de Raadzaal daartoe bijeenge komen, waarin deze de leden bedankte Voor de schitterende opzet en organisatie van de feestelijkheden, ondanks de moei lijkheden, die een dergelijke opzet steeds met zich meebrengt. De heer Van den Dool, voorzitter van de Oranjecommissie, dankte den Burgemeester voor de waardeerende Svoorden. Daartia werd door do schoolkinderen uit deze gemeente onder leiding van het per soneel der scholen bijgestaan door be kwame krachten, een korte rondgang door het dorp en om het raadhuis gemaakt. .Voorop ging het nooit genoeg geprezen fanfarecorps „Kunst na Arbeid", onder lei ding van hun directeur, den heer Van der Kaay. Na aankomst op het feestterrein namen de spelletjes een aanvang: hardloopen. hardloopen met hindernissen, ballendragen Vlaggetjes steken, wasch-ophangen, ezeltje prikken enz. enz. Hoewel het weer niet zoo erg meewerkte, was het toch vrijwel de ge- heelen middag droog en 't was een plezier om de jeugd te zien genieten, vooral als de versnaperingen gevulde koeken en limo- Dinsdagmiddag vier uur kwam de gemeen teraad in openbare vergadering bijeen. Voor zitter is de burgemeester de heer J. B. M. V. J. van de Mortel. Alle leden zijn aanwezig. Een ingekomen stuk Onder de ingekomen stukken bevond er zich een van den beroemden Noordwiik-Zee6chen banketbakker S. P. C. van Wely. Het was van buitengewonen omvang en besloee een reus achtig groot dienblad. Daaron waren voor alle raadsleden, inclusief den secretaris goudkleu rige, rijk met oranje versierde zakjes, vol gens mededeeling van den voorzitter choco lade bevattende. Dit stuk werd natuurlijk niet, zooals gebruikelijk is. commissoriaal gemaakt. De voorzitter sprak hartelijke dankwoorden, en stelde voor, eenmaal in jubileum-stemming geraakt, aan de Koningin op 6 September mooi telegram te zenden. Dankbaar applaus. Weeshuisreglement Uit het weezenfonds ontvangen halfweezen tot hun 14de jaar een bijdrage. Maar hoe indien de moeder hertrouwt? was de vraag waarvoor de practük de weeshuismeesters stelde. De stiefvader is niet wettelijk verplicht voor het stiefkind te zorgen, meenen zij. Moei dus de uitkeering doorgaan? De stiefvader heeft echter wel de moreele plicht kind zijns vrouws zorg te dragen. Vandaar dat aan J3. en W. wordt voorgesteld hem geen uitkeering meer uit het weezenfonds te strekken. B. en W. en de Raad zijn het hier mee eens. Vermakelijkheidsbelasting Hozecaf verzocht om op den jubileumdag: le het tapverbod en het sluitingsuur niet te doen gelden; 2e koffiehuishouders vrijstelling te verleenen van vermak#liikheidsbelasting^ Tapverbod zal er niet zijn. maar voor in williging van het tweede verzoek is geen re den. Immers voor de, verschillende gelegenhe den van vermaak worden entreegelden gehe ven. Het adres wordt dan ook voor kennis geving aangenomen. Tenslotte belooft de burgemeester van de hem verleende bevoegdheid om ontheffing van het sluitingsuur te geven, met de noodige pelheid gebruik te ïpaken. Commissies Tot commissaris voor de ..Spaarbank voor Noordwijk en Omstreken", wordt de heer A. W. van Eeden herkozen. De leden van de com missie voor personeelsaangelegenheden, A. Gaspers, D van de Niet en D. Wassenaar den alle herkozen. Tot voorzitter van de commissie voor openbare werken wees B. en W. uit haar midden aan wethouder Meijers. De leden J. de Monije, G. Vogelaar en W. P. de Vreede werden herkozen. De rekening 1937 wordf nu aangeboden, In ons blad van Maandag vindt men uiteen gezet, hoe die er uit ziet. Ouder gewoonte wordt bij de aanbieding nog niet >ver haar gediscussieerd. Dat geschiedt pas als zij onderzocht. Een verstandig idee! In beroep of niet? Ged. Staten hebben de gemeentebegroo- ting voor het jaar, dat wie reeds voor 2/3 deel mochten beleven, niet goedgekeurd. Twee po6ten zijn hen onaanvaardbaar. le. Die van de slachtloonen, welke zij wil verhoogd zien. 2e. De beroemde koffiepost. B. en W. willen in beroep gaan bij de Kroon. De raad is zeer verdeeld. De heer Lieferink is er absoluut te gen. We krijgen toch door Ged. Staten voorgeschreven wat we moeten doen. En bovendien moeten we er op bedacht zijn niet alleen de uitgaven te drukken, maar ook de inkomsten op te voeren. De heer de M o n ij e acht die op dit punt voldoende opgevoerd. Er wordt, dank zij de tot stand gekomen centralisatie, 26 procent winst gemaakt. Voor een zakenman om van te watertanden. Ook de heer Bulk is van die opinie. Nu het koffiepraatje. De heer Vogelaar vindt het niet moeite, hiervoor de Kroon ter hulp te r pen, welke restrictie hij zich bij een vorige behandeling had voorbehouden, hetgeen de heer van Eeden, blijkens zijn verwijt aan den heer V. niet scheen te hebben begrepen. Ook anderen waren van die meening. Maar B. en W. achtten het tegenover het ambtenarencorps 'n fideele houding hen dit elf uurtje niet zelf te laten betalen. En wat de keurloonen betreft meenden zij zelfs heel sterk te 6taan, daar het keurloon een retri butie is, die volgens de wet niet tot winst mag voeren. En Ged. Staten willen het op voeren van 26 tot 35 pCt.! Het voorstel van B. en W. om voor beide punten in beroep te gaan wordt in zijn ge heel in stemming gebracht. Tien stemmen zijn voor en vijf tegen. Personeele belasting Het wettelijk belastingbedrag voor biljar ten in koffiehuizen en andere voor het pu bliek toegankelijke inrichtingen, van f 20,— is bij verordening van 1935 tot f 8.— terug gebracht. En de huurwaarde van perceelen, uitsluitend dienende tot de uitoefening van het bedrijf van koffiehuishouders, etc, is volgens verordening van 1934 slechts voor 913 gedeelte belast. Nu heft de gemeente meer dan 55 opcen ten op de hoofdsom der gemeentefondsbe lasting. Dat mag, volgens art. 283 der ge meentewet slechts wanneer de overige be lastingen tot redelijke bedragen zijn opge voerd. En de Kroon staat op het standpunt dat dit niet het geval is, zoo niet eén der genoemde faciliteiten vervalt. Ged. Staten hebben dit uitdrukkelijk gezegd. Voor 1938 is het hooger aantal opcenten vel toegestaan, doch voor één keer, om te zien, hoe de financieele toestand der ge meente zich zou ontwikkelen. Wil men ook voor 1939 hierop rekenen en dat moet wel, want de f 10.000, die het opbrengt kan niet worden gemist dan moet één der verordeningen worden inge trokken, die voor de biljarten of voor de huurwaarde. Echter achten B. en W. het ongewenscht hiertoe over te gaan. Gezien den slechten toestand van de bedrijven, die door intrek king getroffen zouden worden, achten zij reeds thans aan de voorwaarden van art nade aan de beurt kwamen. Nadat de kinderspelen afgeloopen waren en den over winnaars uit den vaak heeven-tweekamp 'n blijvend aandenken hieraan was overhan digd, kon het publiek zich nog vermaken op het terrein in schommels, zweefmolen enz. Dat hiervan een gretig gebruik werd' gemaakt behoeft geen betoog. We hopen dat ook de Donderdag even goed mag sla gen als deze Woensdagmiddag. 2S3 der Gemeentewet voldaan. De raad wil echter het risico, straks de f 10.000 te moeten missen, niet loopen, en verwerpt na een langdurig debat, dat niet geheel en al van deskundigheid blijk het voorstel van B. en W. Nu komt de vraag welke van de twee ver ordeningen er aan gelooven moet.. Die op de biljarten brengt f 500.binnen. De heer Lieferink betoogt verder dat de houders van dat instrument de verhoo- ging kunnen verhalen op de spelers. Maar anderen toonen aan dat hier vooral de klei nere zaken getroffen worden. De grootere vallen voor het grootste deel buiten deze be lasting. Dat is niet billijk. Als er dan be taald moet worden, moeten de groote bedrij ven er niet aan worden onttrokken. En ten slotte kan de gemeente de f 2000,die het restant huurwaarde opbrengt, goed gebrui ken. Met 9 stemmen voor en 6 tegen wordt be sloten, de verordening op de huurwaarde ii te trekken. Wegverbetering De Vinkenlaan vanaf den Losplaatweg tot de Pickéstraat zal voor het verkeer gerief lijker worden gemaakt, door het rooien van de Iepenboomen. Het trottoir zal aan een kant worden versmald tot 1.80 meter. De rij weg wordt daardoor van 4.57 op 5.53 meter gebracht. En in de plaats vari de oude boo- me^ komen er jonge, die geen breede krui nen zullen vormen. Een crediet van f 435,— wordt hiervoor toegestaan. Ook een gedeelte van den Ouden Zeeweg, nabij de Beeklaan is te smal en bedraagt slechts 5 meter. De zeven aan den kant staande hoornen dienen geofferd te worden op het altaar van het snelverkeer. Dan nog een trottoir versmald, aangezien de voet gangers daar geen gebruik van schijnen te maken. Een en ander kost f 270,— maar dat kan genomen worden uit den begrootings- post voor bestratingen. Over dienstleidingen Voor de levering van water uit de ge meentewaterleiding wordt de buis vanwege het bedrijf een halve meter op het erf van den particulier gebracht. De rest moet deze zelf bekostigen. Maar het gasbedrijf en het electriciteitsbedrijf leggen in overeenkomsti' ge situatie de buizen tot 15 Meter van de hoofdleiding af. Dat verschil is niet te ver dedigen. Vandaar dat het bij de waterlei ding wordt als bij de twee andere bedrij ven, met dien verstande, dat de hoofdlei ding steeds geacht wordt in 't midden van den weg te liggen. Rondvraag De heer v. d. Meer becritiseert de benoe ming van den heer Theunissen tot schatter der vergiunningslokaiiteiten. Deze ie ambte naar, zij het dan ook tijdelijk. En spreker acht het wenschelijk dat er iemand uit het vrije bedrijf wordt benoemd. Men moet niet tot een verlaten, veel becritiseerd standpunt terugkeeren. Dan gaat men in geheime zitting ovi KATWIJK AAN ZEB OUDHEIDKAMER *fii vernemen zal a.s. Zaterdag de Oudheidkamer gesloten worden. FEESTVIERING Er is igi ons dorp buitengewoon veel werk gemaakt van de gevel versiering. In bijna alle straten zijn guirlandes opgehan gen, wat een feestelijke aanblik biedt. jGisteravond vond, onder begeleiding van u.N.l., een vreugdedans plaats op het Em- maplein. Hiervoor was een groote boom on gesteld met brandende fakkels. De jeugd van Katwijk vermaakt ezioh best met een ihosje om de tent. Het concert werd beslo ten met het spelen van enkele vaderland, sche liederen, waarna menigeen een wan deling maakte, om de lampion-verlichting te zien. NOORDWIJK AAN ZEE ORANJEFEEST Nadat op het terrein aan de Van Pan- huijsstraat de gymnastiekvereen. D.O.S. een zeer goed geslaagde uitvoering gegeven ha/i zooals we dit ook van D.O.S. gewend zijn! was er een concert door het moz.ekgezel- schap de „Echo der Duinen" aan den Boule vard. Hierna was er nog een lampionop- todht, welke heel aardig was. Het is wel merkbaar dat er al een groot gedeelte van de badgasten is vertrokken, maar bij ue tonen van de pittige muziek was het zeer ge zellig en heerschte er een echt feestelijke stemming. Daar het nu alleen maar een avondfeest was, zal er volgende weok bij het herdenken van het Regeeringsjubileum een groofer feest kunnen gegeven worden, OEGSTGEEST De inzet der feestelijkheden Gistermorgen waren de vertegenwoordi- 0srs van de verschillende plaatselijke ver- eeniigingen met de schooljeugd vóór het gemeentehuis vergaderd, omstuwd door een groote schare belangstellenden om op plechtige wijze de jubileumfeestelijkheden te openen. De voorzitter van de Oranjevereen. de heer Sanders, spreekt een hartelijk weikom tot de aanwezigen inzonderheid tot de ver tegenwoordigers van de vereenigingen en de schoolkinderen, maar ook vooral tot den heer Burgemeester. Hij wijst er op, dat onze feestviering een dubbel karakter draagt: n.l. een verjaardag en een jubileum. Daarbij denken we aan geschenken en bloemen. De Oranjevereeni- ging heeft ook aan een geschenk gedacht. Daarbij werd ze geïnspireerd door het feit dat in dagen als we thans beleven, het beeld van onze Koningin meer dan ooit levendig voor onze oogen staat, haar beeld niet alleen als onze Koningin maar ook als mensch. Hoe menigmaal heeft zij in huizen waar door rampen droefheid heerschte getroost met haar klankvolle stem. Dit is het geheim van de eenheid, die thans onder ons volk openbaar wordt, van de geestdrift, die alom heerscht in het aanbrengen van versieringen en het uit denken van plannen om deze feestviering zoo waardig mogelijk te doen plaats heb ben. Dit is ook gebleken in onze gemeente iar de middenstand het eens geworden .o om met een zeer origineel plan voor den dag te komen. Deze mooie inzet geeft hoop op oen verder schitterend verloop der fees telijkheden. Hieibij wordt door hem namens de bur gerij een fraai portret van de Koningin aan het gemeentebestuur aangeboden, De Burgemeester het woord nemende aanvaardt gaarne dit geschenk der buigerij. Vervolgens richt hij zich tot de drie jon gelui, die bij de Nationale betooging te Amsterdam jong Oegstgeest zullen vertegen woord igen. Aan jong Oegstgeest de eervolle taak de troon van ons Oranjehuis te omringen en te bewaken. De vlag. die we U toevertrouwen mag zich alleen nijgen voor de Koningin en leden van het Koninklijk huis. Beide toespraken worden door het pu bliek met een driewerf hoera voor onze Koningin begroet. Daarna trekken de schoolkinderen in een vroolijke kleurige stoet naar het A.S.C.- terrein voor tractatie. Marsch van het 6e Reg. Veld. Art. Van 12 tot 1 maakte het muziekcorps te paard 'van het 6e Reg. Veld. Art een marsch door ons dorp. Bij het gemeente huis sprak de commandant van het deta chement overste de Iongh het gemeentebe stuur toe, terwijl de Burgemeester in en kele goed gekozen woorden dank bracht aan het korps voor zijn schitterende mede werking. Middagfeest Des namiddags werden de feestelijkhe- ren voortgezet met volksspelen n.l. Man- men Leden O.V. Tonkneppelen; jongens boven 18 jaar kuipsteken; Meis jes boven 18 jaar Ringsteken met fietsen, waarvan de uitslagen waren als volgt: Kuipsteken: 1 M. Juffertmans; 2. W. Jansen; 3. S. Zijlstra; 4. H. Doornik; 5. N. Jansen; 6. B. v. d. Berg. Ringsteken: 1. Mej. W. v. d. Kraan; 2. G. Hakken; 3. T. Hakken; 4. M. Molen kamp; 5. T. Molenkamp; 6. D. Lijss; 7. P. Vies; 8. M. Maals. Door den Burgemeester werden de prij zen uitgereikt. Dan volgde de clou van de feestelijkhe den n.l. opvoering van het Landsspel ^Oranje zij ons aller woord". Hier ziet men ons volk in zijn dagelijksch bedrijf, zoo aanschouwelijk mogelijk voorgesteld. Plotseling wordt de arbeid door klokgo- lui onderbroken en komt de Hollandsche Maagd (Mevr. A. DriesscnHoffman) op het terrein om in een keurig voorgedragen gedicht de jubileum gedachte te vertolken. Gaarne sluiten-we ons aan bij het dank woord van den Burgemeester, waarin hij verklaarde, dat dit Oranjefeest alles over treft wat totnogtoe werd vertoond. Niet 't minst droeg daartoe bij het Chr. Tamiboers- en Pijperscorps •.Juliana" uit Amersfoort welk corps we als uitstekend leerden ken nen. Avondfeest Dit werd ingezet met een opmarsch der Padvinders, die daarna eenigo demonstra ties gaven. Nu komen de tamboers en pij pers weer op het veld en houdt de Burge meester een herdenkingsrede, waarin een overzicht wordt gegeven van de 40 jaren regeeringstaak en waarbij spreker onze Koningin schetst als een uitstekend vorstin Die de eenheid van ons volk heeft weten te bewaren en als epn mensch met een warm hart voor haar volk, t welk zij her haaldelijk en ondubbelzinnig bij verschil lende gelegenheden toonde. Nu volgt vroolijke muziek en volkszang door het korps Juliana, dat onder leiding van zijn symphaiieken directeur bij het pu bliek zeer in den smaak viel. De Volen- dammer dansers geven ons eenige dansen te zien, terwijl deze mooie dag met een keurig vuurwerk werd besloten nadat de deelnemers inzonderheid het korps Juliana hadden dank gebracht voor den schitteren den dag. SASSENHEIM AFSCHEID VAN DEN HEER J. P. DUCROIX In het gemeentehuis waren gisteren een aantal ambtenaren bijeengekomen om af scheid te nemen van den gasmeester J. P. Ducroix, die, na 31 jaren het gasbedrijf ge diend te hebben, met pensioen gaat. De Burgemeester zeide o.m.: We denken andaag allen aan het goede, waarmede gij Sassenheim hebt gediend. Het bedrijf hebt ge van het begin af medegemaakt; ge hebt aan den groei daadwerkelijk medegewerkk Ook uwe echtgenoote heeft haar krachten aan het bedrijf gegeven. Hij wenschte den heer Ducroix nog vele jaren van rust toe. De boekhouder der bedrijven, de heer Hu- bers, herinnerde aan de cijfers van het eer ste jaar en vergeleek ze met die van het af geloopen jaar. Ook hij wenschte alles goeds toe en bood namens het gemeente-personeel een schilderij aan. Namehs het technisch personeel sprak de heer Boogaards en bood eenige foto's van de ambtswoning en het bedrijf aan. De heer Ducroix, die hier vele prettige da gen gehad heeft, dankt voor de aangename Gemeenterekening goedgekeurd Reorganisatie brandweer Adres onderwijzers-organisaties aangenomen De Burgemeester sprak aan het begin van deze vergadering een warmgestelde rede uit ter gelegenheid van H. M. geboortedag en het a.s. Regeeringsjubileum. Tevens sprak hij den wensch uil dat de bevolking van Voorschoten de komende feestdagen, recht als feestdagen zal be schouwen. De ingekomen stukken in totaal 27 stuks, waaronder een schrijven van den heer E. Ch. Mulbolland dat hij ontslag neemt als lid van den raad en een schijven van den voorzitter van het Centraal Stembureau, dat tot opvolger van het ontslag genomen hebbende raadslid is benoemd, de heer A. J. Hilten te Malang (N.l.) worden voor ken nisgeving aangenomen. Punt 3 der agenda: Hondenbelasting, wordt na een opmerking van den heer Rraggaar, welke door den voorzitter wordt beantwoord aangenomen. Punt 4, voorstel tot een gemeenschappe lijke regeling tot onderlinge hulpverleening ingeval van brand wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Het punt 5, Adres Ned. Bond van Hotel houders enz. betreffende de feesten die aan staande zijn wordt op advies van B. en W. voor kennisgeving aangenomen. De punten 6, vergoeding gebruik gemeen te lokaliteiten, en punt 7, verkoop oude schoolmeubelen, zonder discussie aangeno men. Vergoeding art. 13 lager onderwijswet: hieubij waren een viertal verzoeken voor binnen gekomen, namelijk vgn de heeren M. de Beer, D. W. J. de Rijk, D. Teske en A Th Wohrmann. Uitgezonderd het verzoek van den heer D W J de Rijk, hetwelk op voorstel van B. en W. niet ingewilligd wordt, worden de andere verzoeken om ver goeding toegestaan. Bij punt 9, subsidie Burgerwacht, vraagt de heer D. Limburg, naar aanleiding van 't voorstel om het politiepersoneel gratis lid te doen worden van de Burgerwacht, naar de kosten, die personen, niet tot het politie personeel behoorendfe, dan moeten betalen, naar hij meende waren er geen kosten aan he.t lidmaatschap der burgerwacht verbon den. De heer Braggaar vindt de uitdruk king verplichting om lid te worden, zooals dat vermeld staat in de stukken niet goed. Na nog een opmerking van den heer Limburg, en het' antwoord van den voor zitter wordt het voorstel aangenomen met 6 voor en 2 stemmen tegen. Punt 10 der agenda: I. Rekening electrici- teitsbedrijf 1937 die sluit met een bedrag van f 149.587.84 (vorig jaar f 179.310.51); winst' f 19.145,57 (v j f 21.074.06). II. Rekening gasbedrijf 1937 die sluit met f 90.973.58% (v J f 212.145,53%, verlies f 2.450,991/2 (y j winst f 957.56%. Dit ver lies kan uit de reserve, die groot is f 10.802.15 geput worden. III. Rekening waterbedrijf 1937, die sluit met f 88,807,10 (v j f 144.96i.S-i), de winst bedraagt f 5.104.74 (v j f 4.827.58). IV. Rekening badhuisbedrijf dat sluit met f 11.778,16 v i f 13.624,72) verlies f 1.756,38 v j f 1.503,56%). V. Rekening Woningbedrijf f 306.410,73 verlies f 4.187,48. VI. Openbare werken f 28.16758, winst' f 31.80. Van deze beide laatste gemeentebedrijven zijn de cijfers van een vorig dienstjaar niet bekend aangezien beide diensten eerst zijn ingesteld bij raadsbesluit van 14 Mei 1937. Worden goedgekeurd. Punt 16, indienen der gemeenterekening 1937, welke sluit met een bedrag van ont vangsten van f 338.680,75 en aan uitgaven 'n bedrag van f 330.6S9.— met een saldo van f 7.991.75 voor wat betreft den gewonen dienst en wat betreft den kapitaaldienst aan ontvangsten f 517,306.56, uitgaven een be drag van f 549.862,29, dus met een nadeelig saldo van f 32.553.73, waarbij gevoegd hel schrijven van de commissie tot het nazien der gemeenuerekeningen waarin zij berich ten alles in goede orde bevonden te hebben. Punt 17 der agenda, reorganisatie brand weer. De heer Vivcen vraagt, of ook de ge. luidsinsrallatie, evenals de mechanische ladder en het springzeil uit het ontwerp ge licht zijn. samenwerking die hij mocht ondervinden. Hij is dankbaar voor de cadeaux hem aan geboden en hoopt dat Sassenheim het tot in lengte van dagen moge goed gaan. Hierna bleef men nog eenigen tijd gezellig bijeen. De voorzitter antwoordt: de eerstgenoem de installatie n i e t, de twee laatsw stukken w e 1. Deze zijn vervallen. De heer Verboom vraagt of de geluidsin stallatie niet de gemeente te duur komt. De voorzitter anwoordt dat het tegenwoordige alarmstelsel de gemeente j a a r 1 ij k s aan P.T.T. kost f220, terwijl de geluidsinstallatie een bedrag van eenmaal zou worden van plm. f 1600. Na nog enkele opmerkingen wordt het voorstel van B. en W. om hen een crediet van f 4000 tot reorganisatie van de brand weer toe te staan zonder hoofdelijke stem ming aangenomen. Het adres van een groep kappers inzake jvinkelsluiting wordt op voorstel van B. en W. voor kennisgeving aangenomen. Punt 19 der agenda. Het voorstel van B. en W. om medewerking te verleenen aan de vereeniging van de H. Catharina van Sas sen (Bijdorp) tot het doen aanschaffen van' leermiddelen vindt geen bezwaar. Voor de periodieke aftreding van het lid der comm. van toezicht op het middelbaar onderwijs, werd de heer Dr. M. R. J. Brink- greve met 7 van de 8 stemmen herkozen. Punt 22: Aanleg straten tegenover „Bere- steijn" wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Bij hot verzoek van de diverse onderwij zersorganisaties inzake adhaesiebetuiging wat betreft hun verzoek aan de regeering om over te gaan tot invoering van een ver laagde leerlingenschaal, ontspon zich een breede discussie. Nadat door den voorzitter de sprekers zijn beantwoord, waarin hij den raad het recht ontneemt zich te mengen in de taak' van de volksvertegenwoordiging, komt het vprzoek van de onderwijzers-organisaties om instemming te willen betuigen met het door hen aan de regeering gerichte adres tot in voering van een verlaagde leerlingenschaal, in stemming en wordt aangenomen met 5 voor en 3 vegen. Tegenstemmers waren wet houder Eggink, Limburg, Verboon. Het voorstel van B. en W. om gedurende de maand September niet 8 maar steeds 6 werkloozen naar de centrale werkverschaf fing te zenden, vindt nog al eenige ontevre denheid bij enkele raadsleden. De heer Limburg vindt ook de betaling van f 1.50 per week voor broodvoeding te weinig. De voorzitter deelt mede dat B. en W. reeds een verzoek tot den Minister ge richt hebben, om toestemming om dit be drag te mogen verhoogen tot f2.50. Nadat de- heer Braggaar nog gesproken had over do verdienste van de eerste ploeg die uitgezon den was, waarover de voorzitter hem van antwoord diende, wordt dit voorstel zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Enkele comptabiliteitsbesluiuen worden goedge keurd. Het aan de agenda toegevoegde puilt, In houdende het verzoek van Gebr. de Graaf inzake huizenbouw, wordt in handen ge steld van B. en W. voor praeadviee. Bij de rondvraag brengt de heer Braggaar de gehouden paardenmarkt ter sprake en be treurt het feit, dat vele kooplui van buiteif het dorp, hun venten hier hadden opgesla gen, maar dat dit geweigerd is aan iemand die inwo van ons dorp en tientallen ja ren met een consumptie-tent een aardige stoffeenng ie geweest van de markt. Hierna sluiting door den voorzitter. Koninginnedag Niettegenstaande de Voorschotenaren bla ken van Oranjeliefde, is ditmaal Koningin nedag rustig voorbij gegaan, zulks in ver band met de a.s. Jubileumfeesten op 7 en 8 September a.s. Alleen valt er te vermelden, dat de com missie voor de beoordeeling van de etalages haar taak heeft verricht en met veel genoe gen de etalages heeft bezichtigd. Uitgespro ken treffend heeft, naar haar meening, nie mand der deelnemers het „Nederlandsch f abnlcaat naar voren gebracht, al hebben velen een speciale kast van een Neder landsch product gemaakt. Do le prijs werd toegekend aan D. van Nieuwendijk (galanterieën); 2e prijs P Pe ters (slager) 3e prijs: D Planje (manufactu- ker) *)n,'S e(^' Turennout (bak- In den loop van den middag had de uitge schreven voetbalwedstrijd plaats tusschen RouwkoopV.V.L. op het Rouwkoopterrein aan de Wijngaardenlaan. De uitslag was 0—0. Des avonds was er een concert op de Voorstraat, aangeboden door het Harmonie gezelschap „Bevenuto" (dir. J. G. Walka.) Het muziekminnend publiek heeft hier van een mooi concert k-unnen genieten mede door den maatregel door het Hoofd van de politie, onzen burgemeester, genomen, dat 't publiek tijdens het spelen van de diverse nummers op haar plaats moest blijven staan, een zeer goede maatregel, waardoor voorkomen werd, zooals bij vorige concerten dat de muziektent bestormd werd. Voor het Paleis aan het Lange Voorhou t mer'd gisteren 'door 2000 ranoers en inn oor.,,.. 'na u Aubadl""*" KOMngin 9etrach'°nd" '"dm3 Sem Dresden 1oL"tcTtblnTde

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 7