Het Koninginnefeest met opgewektheid gevierd DONDERDAG i SEPTEMBER 1938 TWEEDE BLAD PAG. 6 De Vebo onder groote belangstelling geopend Do verjaardag van H. M. de Koningin is gisteren met opgewektheid gevierd. Was het in de ochtend- en middaguren hoofdzakelijk de schooljeugd die aan de feestvreugde deelnam, 's avonds waren het' weer de ouderen, die Leidens stra- ten vulden en hier de aangebrachte ver siering in oogenschouw namen of «en bezoek brachten aan de tentoonstelling „Leyds Goedt", waar men „mannetje aan mannetje" stond. Dat de feest-samen- lcomst van de Chr. Oranje-vereeniging op den eersten avond ingeslagen was, be wees gisteravond de zeer groote op komst in de groote zaal van „Den Burcht",, waar de Timdelerclub een tweede opvoering gaf van de historische klucht: „Tien ure heit de klok". Het feest der kinderen Maar beginnen wij bij het begin. Als ge bruikelijk was het de dag der kinderfeesten. Reeds vroeg trokken de kinderen der drie hoogste klassen van de lagere scholen in optocht door de stad naar het N.B.L.O.-ter- rein aan den Zoeterwoudschen Singel. Het was een kleurrijke stoet, die daar met vlag" gewapper op dezen mooien door de Augus- tus-zon beschenen morgen door Leiden's straten trok Was het telkenjaro gewoonte den kinderen een feestochtend te geven in de Stadsgehoorzaal, door de aldaar plaats vindende tentoonstelling van „Leyds Goedt" kon zulks ditmaal niet plaats hebben en had men zijn toevlucht genomen tot het N. B.L.O.-terrein. Niemand echter zal er spijt van gehad hebben, 't Is waar men moesr zich aan deze nieuwe omgeving even aan passen, maar dat vlotte heel goed en op de* zen mooien morgen vertoefde ieder liever op het vrije veld dan in een benauwde zaal. Deze verandering had bovendien dit voor, dat alle kinderen thans ruimte in overvloed hadden en dat zij allen een ruim overzicht hadden op het sportterrein, waar het ge sproken woord door middel van de geluids versterkers over het geheele terrein duide lijk verstaanbaar werd gemaakt- Er was voor dit kinderfeest ook weer rui me en verheugende belangstelling. Onder de genoodigden merkten we o. m. op den wethouder van onderwijs dezer ge meente, den heer Mr. A. Tepe, den inspec tion' van bet L. O. in de inspectie Leidgn, den heer van Julsingha, den gemeentelijk inspecteur van het L. O., den heer H. A. Vriend, den voorzitter der Plaatselijke Schoolcommissie, den heer A. L. Boot, ver der pastoor Th M. Beukers, rector R. J- J. Reynen, ds Punselie en den heer Vreeden- daal, allen voorzitters van schoolbesturen, alsmede Dr M. D. Horst, directeur van den Gem. Geneesk. Dienst'. Zij allen werden dpor den voorzitter van de kinderfeest-commissie, den heer W. Koops Azn., hartelijk welkom geheeten. De heer Koops herinnerde eraan, dat het goede gewoonte was te Leiden telken jare feest te vieren op den laatsten dag van Aug. Dit jaar heeft dit feest echter een bijzondere beteekenis, omdat het valt in de dagen, dat H. M. de Koningin haar troonsbestijging veertig jaar geleden herdenkt. Op 6 Sept. 1898 sprak H. M. de Koningin 'deze woorden uit: „De woorden van mijn beminden vader maak ik tot de mijne: „Oranje kan nooit, nooit genoeg voor Neder land doen". Deze woorden Is Koningin Wilhelmina steeds indachtig gebleven in blijde en in sombere tijden. Spr. wijst er dan op, hoe de Koningin 'door allerlei daden heeft getoond onze Landsvrouwe te zijn, de zorgzame moeder voor haar volk. In dit verband herinnert spr. aan de rampen van overstroomingen en stormen, die ons land teisterden, waar bij Koningin Wilhelmina hulp en heul en troost wist te brengen aan de door de ram pen bezochte bewoners. Spreker herinnert voorts aan de lange en bange oorlogsjaren, waarbij dank zij haar wijs en kloek beleid ons vaderland behoed werd voor den oor logsbrand. Dankbaar herinnert spr. aan het vele, dat in die afgeloopen veertig jaar is daan, aan de wijize, waarop onze Vorstinne baar volk heeft bestuurd en geleid. Daarom is het begrijpelijk, dat lange onze landsgrenzen vreugdevuren worden ontsto ken, dat de klokken beieren over de landen aan de zee, dat van Eems tot Schelde de driekeur wappert, dat er feest gevierd wordt in het Nederlandsche rijk in Europa en in de overzeesche gebieden. Er is op dezen dag alle reden tot dank' baarheid en verheugenis en daarom heft spr. een luid: „Lang leve onze Koningin" aan, op welke kreet een daverend applaus volgde. Spr. stelde hierna voor het volgende tele gram aan H. M. de Koningin te zenden: ,Aan de Koningin der Nederlanden, Feestvierende kinderen van de hoogste klassen der Leidsche lagere scholen, ver een igd op het Sportterrein NBLO aan den Zoeterwoudschen Singel, bieden Uwe Ma jesteit hun hartelijke gelukwenschen aan". Onder gejuich hechtte de kinderschare goedkeuring hieraan, waarna da heer Koops besloot met allen een prettig feest toe te wensch en. Nadat twee coupletten van het Wilhel mus waren gezongen en de kinderen nog eenige vaderlandscho liederen ten gehoore hadden gebracht, begeleid door muziek van de Chr. Harmonievereeniging, volgde de eer ste tractatie welke er als „koek" inging. Hierna volgde de opvoering van het His torisch openluchtspel: „De mislukte aanslag op Loclxm", spel van vaderlandsliefde en trouw, gespeeld in den zomer van 1590 tij dens den 80-jarigen oorlog. Een beschrijving van dit stuk plaatsten wij reeds in ons blad van gisteren waar het door een abuis onder het verslag der Oranjevereniging stond afgedrukt De opvoering werd met groote aandacht en belangstelling door de aanwezigen, door kleinen en grooten gevolgd. Vooral de kleur rijke costuums van. de edellieden en edel- vrouwen en soldaten hadden de aandacht en met vuur in de oogen volgden de kinde ren de verrichtingen op het terrein. Vooral het tafereel, waarop de gevreesde Spanjolen uit de wagens met hooi te voorschijn wer den gebaald boeide door de actie, welke er Het was een goed geslaagde eerste opvoe ring, welke ook de volgende dagen wel be langstelling zal trekken. De parade Het schuttersveld zag gistermorgen weer de traditroneele parade van het Leidsch garnizoen. Het 4e Reg. Infanterie en het 6e Reg Veld Artillerie namen hieraan deel, bene vens de muziek van het 6e Reg. Veld. De burgemeester, Mr. A. v. d. S a n d e Bakhuyzen, gaf door zijn tegenwoordig heid wederom blijk van belangstelling, ter wijl als inspecteur optrad de garnizoens commandant, Iuit.-kolonel C. de Iongh, aan wien kapt. Luit wieier als adjud. was toegevoegd. Majoor P. C. Taconis trad als parade commandant op. Er was veel publiek op de been, dat met belangstelling de verrichtingen der troepen gadesloeg. Voortzetting der kinderfeesten 's Middags werden de feestelijkheden voor de schoolkinderen op het terrein aan den Zoeterwoudschen Singel voortgezet Nu voor de kinderen die des morgens niet aaj feesten hadden deelgenomen. Onder hen, die van hun belangstelling blijk gaven merkten wij o.m. op den burge meester, Mr A. van de Sande Balthuyzen, den gemeentesecretaris, Mr van Strijen, be stuursleden van de Contact-Commissie, de Vereeniging Koninginnedag en de Christe lijke Oranjevereeniging. De voorzitter van de Jubileumcommissie Ir P. C. Lindenbergh sprak bij den aanvang van 't feest de kinderen als volgt toe: Beste kinderen, jullie weet, dat het elk jaar gebruikelijk is om bij gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin een kinderfeest te geven. Dit jaar is er wat bijzonders. Daarom zijn er nu veel meer kinderen bij elkaar. Dat bijzondere is, dat het nu veertig jaar gele den is, dat H. M. gekroond werd. Jullie begrijpen natuurlijk niet hoe lang veertig jaar is, maar oudere mènschen we ten dat wel en ze weten nog meer, n.l. dat het heele Nederlandsche volk veel dank aan H. M. de Koningin verschuldigd is voor alles wat zij gedurende de lange re geering voor ons land heeft gedaan en het is de wensch geweest van velen, dat ook jul lie, kinderen hiervan kennis zouden nemen, om in je verdere leven .een herinnering te houden aan dezen voor Nederland zoo ge- denkwaardigen dag. Ir Lindenibergj verzocht aan 't eind van zijn toespraak het Wilhelmus te zingen aan welk verzoek allen geestdriftig volde- Na deze toespraak werd,, evenals des ochtends het openluchtspel „De mislukte lag op Lochem" opgevoerd. Ook nu ge noten de kinderen van deze opvoering. Jammer was bet, dat geruim en tijd de re gen als spelbreker optrad. Maar gelukkig, dit mocht toch niet verhinderen, dat allen een gezelligen middag hadden. Natuurlijk ontbrak bij deze feestviering de oranjelimo nade niet» Enkele uren later werd op hetzelfde ter rein wederom een opvoering van het open luchtspel gegeven, welke nu toegankelijk voor het publiek was gesteld. Ook thans be leefde dit stuk een vlotte opvoering. Voor hen, die nog niet in de gelegenheid waren dit historisch spel te gaan zien, bestaat daar alsnog de gelegenheid voor en wel a.s. Zaterdagmiddag om 6 uur. Dan zullen ook de Gorsselsche boeren en Vendelzwaaiers optreden. Chr. Oranjevereeniging Zooals wij reeds in den aanvang schre ven, was de tweede feestvergadering, welke gisterenavond door de Chr. Oranje Vereeni ging in „Den Burcht" werd gehouden, zeer druk bezocht. De zaal was geheel gevuld. Dr. N. G. Geelkerken, voorzitter der Vereeniging heette hier allen welkom, waarbij hij tevens gelegenheid vond met nog een enkel woord te wijzen op de rede, die de burgemeester den vorigen avond voor de Vereeniging had uitgesproken. De avond werd verder gevuld met muziek van het Leidsch Salonorkest o.l.v. den heer Plu en de opvoering van „Tien ure heit de klok" door de .Timdelerclub. Ook nu hoe kan het anders gaf dit gezelschap een prettige, vlotte opvoering waarnaar door al len met aangenaamheid werd geluisterd. Nogmaals brengen wij hier in herinne ring, dat a.s. Vrijdagavond de laatste op voering gaat. Wie verhinderd was te gaan raden wij aan om beslist' dezen avond te re serveeren voor een bezoek aan Chr. Oranje vereeniging en Timdelerclub. In de avonduren heerschte er een gezel lige drukte in de binnenstad, welke zich voor een deel concentreerde rond de mu ziektent aan de Steenstraat waar een mu ziekgezelschap een uitvoering gaf. Daar er ook nog „wat" bewaard werd voor den grooten feestdag op a.s. Zaterdag was het feest van den 31en Augustus vroeg tijdig besloten. De vee- en landbouw tentoonstelling Het bestuur van de Vebo treft het niet met zijn tentoonstellingen, want ook de vier de georganiseerde expositie, welke heden op de veemarktterreinen is gehouden, is slechts ten deede geslaagd. De eerste Vebotentoon- stelling, vier jaar geleden, ward door een zwaren storm geteisterd, waarbij verschil lende tenten der expositie, de expositie vond toen plaats op het Schuttersveld in stortten. Het vorig jaar kon de derde tentoonstel ling niet plaats vinden vanwege het teen heersohende mond- en klauwzeer onder het •ee en het scheelde maar heel weinig of zij was ook dit jaar om dezelfde reden niet doorgegaan. Toch heeft het de laatste weken optredende mond- en klauwzeer ook nu weer in niet geringe mate zijn invloed op de deelname aan de tentoonstelling doen gelden Natuurlijk was bet vanmorgen op het Vee marktterrein een groote drukte, doch als men bedlenkt, dat omstreeks een vierde ge deelte van het aantal inzendingen niet ver scheen, dan begrijpt men dat er hier en daar leelijke hiaten aan de holies waren. Dit viel onder het zwartblaarvee uit de Rijnstreek nog niet zoo heel erg op. Daar waren de in geschreven dieren vrijwel alle ook ingezon den, maar bij het zwartbontvee, dat van de verder gelegen plaatsen moest worden aan gevoerd, waren vele weggebleven. Dit k zeor te bejammeren, maar volkomen begrij pelijk. Intusschen vingen de jury's spoedig hun werk aan en de keuring nam ook den geheelen ochtend in beslag, to elf uur de tentoonstelling bezocht door het gemeen tebestuur van Leiden, het eere-comité en de jubileum-commissie. De Burgemeester, Mr. A. v. d. Sande Bak huijzen, en de vier wethouders, benevens de gemeente-secretaris, Mr. Dr. C. E. van Strijen waren daarbij aanwezig. Verder merkten we o.m. nog op den beer Leignes Bakhoven, in specteur van de veeteelt en het. zuivelwezen, burgemeester K. Brug uit Leiderdorp, wet houder Koemans uit Gouda, wethouder van het Marktwezen aldaar, den lieer D. Jas, voor zitter van den Bond van Fokveevereenigin- gen en tenslotte de leden der Regelingscom missie en verschillende leden van het eere comité. De heer J. W. Bonda, voorzitter van het Vebobestuur, leidde de gasten rond, die met belangstelling van het geëxposeerde kennis namen. Na een bezoek aan het vee werd ook de Zuiveltentoonstelling bezocht, waar Ir. W. J. Huisman, Rijkszui vel consulent te Gouda, van voorlichting diende. Te een uur zaten de juryleden in een ge meenschappelijke lunch in Zomerzorg aan. Als onderdeel van deze tentoonstelling werd vanmiddag op het terrein aan den Rijndijk een concours hippique gehouden, waarvoor de heer I. J. Sloos, vooi'zitter van het Ruiter feest, een met zorg gekozen programma had samengesteld. De tentoonstelling „Leydts Goedt" Morgen ministerieel bezoek Dat de tentoonstelling Leydts Goedt een succes zou worden was van tevoren wel te voorzien. Deze show der Leidsche industrie, wordt ook door de burgerij blijkbaar ten zeerste op prijs gesteld, want zeer velen hebben er reeds een bezoek gebracht Be droeg het aantal den eersten dag na de ope ning reeds 2500, gister steeg het tot 7200. Wij kunnen dus veilig aannemen, dat suc ces verzekerd is. De 6000ste bezoeker ontving gisterenavond van de gezamenlijke gas-installateurs een gasfornuis. Morgen za] de tentoonstelling be zocht worden door den Minister van Bin- uenland^che Zaken, Z. Exc. H. van Boeyen. De Minister is voornemens de tentoonstel ling om 10 uur te komen bezoeken. Buurtvereen. „Hooigracht" De commissie uit de Buurtvereeniging „Hooigracht" heeft gisteravond bij monde van haar voorzitter, dr J. G. v. Es, de ver siering en verlichting officieel aan de be woners overgedragen. Nadat eerst de secretaris, de heer A. van Duyn met eenige waardeerende woorden het werk der commissie, en speciaal van haar voorzitter, had gememoreerd, nam er Van Es het woord. Spr. bracht dank aan allen, die tot de totstandkoming van de mooie versiering hadden medegewerkt. Hij herinnerde er aan hoe veertig jaar gele den, bij de troonsbestijging, in tegenstelling met vele andere Leidsche straten, de Hooi gracht niet versierd was. Des te meer ver heugde het spr., dat thans, dank zij de me dewerking en offervaardigheid der bewo ners, een zoo mooi resulaat was bereikt. Spr. hoopte, dat allen zouden medewerken aan het welslagen van deze feestweek eindigde zijn toespraak met een driewerf: Leve de Kotnnigin! Onder de luide instemming van de vrij talrijke aapwezigen stelde spr. voor het vol gende tele'gram van gelukwensch aan H.M. de Koningin te zenden: Aan H.M. de Koningin. De gezamenlijke bewoners van de versierde Hooigracht te Leiden brengen met den meesten eerbied aan Uwe Ma jesteit. ham gelukwenschen met den verjaardag en met het 40-jarig regee- ringsjuibileum van Uwe Majesteit J. G. VAN ES, Voorzitter. A. VAN DUYN, Secretaris Nadat door alle aanwezigen het Wilhel mus gezongen was, werd een wandeling door de mooi versierde straat gemaakt, terwijl vroolijke muziek er voor zorgde dat de stemming er in bleef. Het ligt in het voornemen, dat ook de volgende avonden gramofoonmuziek ten gehoore zal worden gebracht, waaraan nog eenige attracties verbonden zullen zijn. Nationale plaquette sterrit naar Leiden Gezien de vele verzoeken van stadgenoo- ten om nadere inlichtingen omtrent de te volgen handelwijze Ibaj zoo'n Sterrit en uf ook Lei den aars er aan kunnen deelnemen, deelt de Stemtcommissie hierbij nog hu volgende mede: Het oorspronkelijke doel van deze rit is, om te trachten zooveel mogelijk niet-Leide- naars op Zaterdag 3 Sept naar Leiden te doen komen. Maar aangezien de Sterrif- commissie zich heel goed kan indenken, dat motor- en autorijdende Leidienaars ook zeer gaarne in het bezit willen komen van de fraaie, specifiek Leidsche, plaquette, die een waardevol blijvend aandenken is aan de ge houden Jubileumfeesten in 1938 te Leiden, ziet zij niet in waarom of ook Leidenaars niet aan diezen x'it kunnen deelnemen. Kn dan, Sterritten, waarbij aan do deelnemers een plaquette wordt uitgereikt, zijn alls regel zeer kostbaar voor de organisatoren en wor den uit den aa!'d der zaak dus weinig geor ganiseerd. Motor- en autorijdende Leidenaars, profi teert dus ook gerust van deze unieke gele genheid om uw curiositeitenverzameling te verrijken en helpt de commissie de te ver wachten 300 deelnemers te completeer en. Een vergroot gevaar, of vangroot risico aan dezen rit is er absoluut niet aan verbonden! Haast is er ook niet bij, want de finish Oud Hortiuszicht is geopend van 8 tot 4 uur. Voor inschrijvingen, inschrijvingsformulie ren, verdere inlichtingen, e.d. wende men zich tot Joh. Slegtenhorst, Lammenschansweg G7, te lof. 2S94. De deelnamekosten kunnen ook per giro gestort "worden op no. 208583 ten name van G. IJspetdw. Leiden. Ook bij het V.V.V.-Bureau, Stationsweg bii den overweg, bij café Willem Bakker, Den Deyl, Consump- tietent Het Viaduct, Oegstgeest en bij het henzinedepot van J. Bousie, Hooge Rijndijk F. 106, Zoeferwoude, kan men inschrijven. Tot uiterlijk Zaterdag 3 Sept. Ie postbestel ling bestaat er alsnog gelegenheid om tegen den ge reduceerden prijs van f 1 in te schrij ven. Nadien, en aan de start, vclmogd met 25 cent. 4e REG. INF. NAAR WEERT Morgen om 8.21 vertrekt van het station alhier ner extra-trein het 4e Reg. Infanterie naar Weert voor het houden van militaire oefeningen aldaar De extra-trein zal vervoeren 4 subalterne officieren, 250 manschappen en 8000 kg. Ster-estafette „De Hutspot-race" Het bestuur der 3 Ocvober-Vereeniging stelt zich voor als ochtendfeest op den dag van Leidens Ontzet een ster-esi'afette te or- ganiseeren. Daarbij zullen de deelnemende ploegen uit verschillende richtingen starten en voor de laatste wissels uitkomen op zelfde traject met dezelfde finish voor alle ploegen. De deelneming voor deze ster-estafette ls opengesteld voor: a. schoolploegen voor Leidsche operibare- en bijzondere Lagere scholen: Per school 20 deelnemers der vijfde en zesde klasso, die elk 60 meter moeten loopen. b. Schoolploegen van Leidsche openbare" en bijzondere U.L.O.- en Middelbare scho len, wn.\ van de deelnemers op 3 October 193S niet ouder zijn dan 15 jaar. Per school 20 deelnemers, die elk 60 Meter moeten loo- c. SohnolDloegen van Leidsche openbare- en bijzondere U.L.O.- en Middelbare scho len, waarvan de deelnemers op 3 October 1938 1 6 jaar of ouder zijn. Per school 12 deelnemers, die elk 100 Meter moeten loo- d. Ploegen van Leidsche sportverenigin gen, met uitzondering van specifieke athle- tiekvereenigingen. Per ploeg 10 deelnemers, die elk 200 Meter moeten loopen. De afdeelingen a, b, c en d zullen afzon derlijk starten. Voor iedere afdeeling zullen prijzen be schikbaar worden gesteld. Alle deelnemers zullen voorts een herin neringsmedaille ontvangen. Nadere bijzon derheden en bepalingen van deze ster-esta fette zullen zoo spoedig mogelijk bekend ge maakt worden. De inschrijving dient, met duidelijke ver melding van de afdeeling, schriftelijk te geschieden uiterlijk 15 September a.s. bij den secretaris der commissie, J. G. A. Janssen, Rijnsiburgerweg 47, Telefoon 2600. Opbrengst collecte De ootlecte ten bate van het Chr. Militair Tehuis alhier, gehouden op Zaterdag 27 Augustus j.l., heeft opgebracht de som van f 231.35. Het Chr. Militair Verband alhier betuigt langs dezen weg zijn hartelijken dank'aan allen, die van hun belangstelling blijk heb ben willen geven. Zij die om een of andere iaden niet in de gelegenheid waren voor dit doel hun bij drage te schenken, worden beleefd verzocht dit alsnog te willen doen. Adressen: den heer C. Th. Breebaart, Mare 82 en Militair Tehuis, Morsohweg 34 Leidsche Spaarbank Bij de Leidsche Spaarbank is in de vo rige maand (Augustus 1938) ingelegd 352.830,47 en terugbetaald 329.474,43; 116 nieuwe inleggers zijn ingeschreven en 110 boekjes werden geheel uitbetaald. Het tegoed der 19062 inleggers, inclusief 1591 deelnemers aan den Afhaaldienst, be droeg einde Augustus 1938 9.417.866,76. In 5011 posten is in deze maand door den afhaaldienst ontvangen 14.857,75. Zilveren jubileum Heden herdacht de heer H. v. d. Werf het feit, dat hij vóór 25 jaar in dienst trad hij de Amsterdamsche Bank, Bijkantoor Leiden (vdi. fa, Lezwijn en Eigeman). In verband hiermede werd de jubilaris bij monde van een der directeuren, onder an- bieding van een geschenk, in. couvert, harte lijk gelukgewenscht. Ook zijn collega's bleven niet achter en de procuratiehouder was aller tolk toen hij den jubilaris in welgekozen bewoordingen feliciteerde en hem eeji stoffelijk blijk van waardeering aanbood. Van verschillende zijden mocht de heer v. d. Werf nog meer blijken van belang stelling ontvangen. EEN HERINNERING In onze evalage is te zien een zakdoekje, uitgegeven bij de Kroningsfeesten van 1S9S en welwillend afgestaan door den heer D. van As, Haarlemmerstraat 270, alier. ERNSTIGE AUTOBOTSING Heden omstreeks half 3 zijn op den hoek van het Levendaal en de Kraaierstraat twee personenauto's in botsing gekomen. Een der inzittenden, de 26-jarige J. M. J. v E., uit Lisse, werd licht aan het hoofd verwond en ter observatie naar het Acad. ziekenhuis vervoerd. De auto's waren zwaar beschadigd WATERTEMPERATUUR Zweminrichting De Zijl 16gr. UIT DEN OMTREK ALFEN a.d. RIJN De officieele inzet der feestelijkheden Duizenden menschen zijn gisteravond op de been geweest om het begin van de fees telijkheden mede te maken. Voor zeer velen zal de eerste avond een teleurstelling ge weest zijn, tenminste voorzoover men zidh beperkt heeft met op het terrein te blijven. Want zoo dit niet het geval geweest is en men een rondwandeling door de gemeente gemaakt heeft, dan heeft men ongetwijfeld zeer veel genoten, want Alfen baadde in een sprookjesachtige .verlichting. Maar de officieele inzet was op het ter- in aan de Dr. Lovinklaan en daar was de groote trek heen. We volstaan met de vermelding dat het feest geopend werd door den Voorzitter van het hoofd-feest-comité, den heer W A Lam, •na het eerste couplet van het Wilhel mus is gezongen. Vervolgens heeft, burge meester Co lijn de massa toegesproken. Tijdens de feestweek is er ook eon winkel week. Gelijk met de officieele feestopening werd ook de winkelweek geopend, waartoe het woord werd gevoerd door den heer G. J. v. d. Kolk nam,ens de commissie uit de plaatselijke Middenstandsvereeniging. Hierna was men toe aan de hoofdschotel, de opvoering van het stuk, vervaardigd door onzen plaatsgenoot, den heer Rückling. Ei' n hiervoor ruim 1000 mclespelenden. die onder leiding van den heer Jac. Groene- veld enkele weiten ijverig gestudeerd hebben om wat goeds te kunnen geven. De titel was „Wilhelmina van Nnssouwe". Wij beginnen met een woord van lof voor de medespelenden, die ongetwijfeld hun best hebben gedaan. Vooral verschillende hoofd N.V. MAATSCHAPPIJ VOOR HYPOTHECAIR CREDIET IN NEDERLAND (waarmede vereenigd de N.V. Maastrichtsche Hypotheekbank voor Nederland) GEVESTIGD TE 's-GRAVENHAGE, NASSAULAAN 23. CONVERSIE van ALLE nog uitstaande 4 Pandbrieven met 2 oil loting per jaar in 3i/2 PANDBRIEVEN, met 2 uitloting per jaar, tot nader order, bij vrijwillige conversie tot den koers van 99% aflosbaar gestelde pandbrieven tot den koers van 100 koers van afgifte 100% personen als de Burgemeester, de mole naarsknecht en zijn meisje, de rondkl inker, de journalist-zeeman enz. enz speelden hun rol uitstekend. Maar het stuk zelve was to langdradig. Van de i'tfreelen die ons het meest bekoor den noem,en we het bezoek van Paul Kru- ger, de eerste vredesconferentie, met als ver rassend resultaat .het huwelijk tusschen den molenaarsknecht en zijn meisje, terwijl in bet begin het optreden der Hollandsche Maagd met de rhytmische oefeningen en de fraaie belichting heel mooi was. Resumeerend was hot echter een stuk dat niet bevredigd heeft en het bewijs hiervoor was wel dat de belangstelling aan het eind niet zoo ei-oot meer was. mede omdat het te lang duurde. Intusschen wachten nog vijf avonden, dus we zullen nopen op beter. Gelukkig was ook gisteravond de stemming van het publiek uitstekend, Wat de verder» feestelijkheden betreft kunnen we nog melden, dat ook do zwem wedstrijden in de Aar zijn afgelast in ver band mot de kinderverlamming. Zooals gemold zijn de kinderfeesten op a.s. Dinsdag eveneens uitgesteld. Den morgen hoof t men te vullen met volksspelen, waar voor groove belangstelling bestaat. Het Alfensche elftal, dat m verhand met de feestweek a.s. Zaterdag on het Bosch- parkterrein een wedstrijd zal speten is als volgt samengesteld. Do«l: Van Heusd"n (ARC); backs: Bouthoven (Alfia), Versluis (MSV); midden: Sfalenbprg (MSV), Reu- merman (Alfia), Goedhart (Alfen); voor: Van Egmond (Alfia), Pierrot (MSV), Jonge- neel (ARC), Bezemer (Alfen), Bergshoeff (A.R.C.). Als tegenstander zal vermoedelijk fungee- ren Blauw-Wit uit Amsterdam of D.H.C. uit Delft. Scheidsrechter is de heer J. Hille- brand uit Leiden. EEN RECORtD-AANTAL VLAGGEN Een goede gewoonte getrouw hield 'de Oranje-Garde ook gisteren weer 'n vlaggen- telling. Een nieuw record werd bereikt, waarbij men thans tot 57 pCt van het aan tal getelde huizen kwam. Geteld werd de ITooge Zijde tusschen de Gouwsluisschebrug en de Hoornstraat en de Lage Zijde tusschen Gouwesluis en 's Mole naars. Het resultaat is: 31 Augustus 1937 aantal vlaggen 132S of 46 pCt- 1 Februari 1938 aantal 1376 of 48 pCt., 30 April 1938 424 of 15 pCt31 Augustus 193S aantal 1635 of 57 pCt. De v. Mandersloostraat, De Langestraat, Brittenruststraat en De Ruyterstraat vlag den geheel. Heel goed de Jongkinüt Cc- ninckstraat, Van Boetselaerstraat, Haze- veld. Zaalbergstraat, Stationsstraat, Dr. Lo- vinkstraat en Stevinssvraat. DE WINKELS LANGER OPEN Gedurende de winkelweek- dus tot 10 Sept tembar mogen de winkels tot des avonds 12 uur geopend zijn» BENOEMING Tot leeraar in de Geschiedenis aan de Ohr. H.B.S. alhier is benoemd met ingang van 1 September 1938 de lieer Drs. W. J Wieringa te Groningen. AFSCHEID EN INSTALLATIE Voor de Chr. School te Gouwsluis ls Dins dag j.l. een belangrijke dag geweest. Want aan den avond heeft de heer H. Nijhoff, die 40 jaar lang het Christelijk onderwijs dien de waarvan vele jaren als hoofd te Gouw sluis, afscheid genomen van dit onderwijs. Tevens werd als zijn opvolger geïnstalleerd de heer Tollenaar, voorheen te Voorburg. De avond werd geopend door Ds Johs. Ste- houwer, voorzitter van de Vereen, voor Chr. Schoolonderwijs. In een korte rede nam spr. vervolgens af scheid van den heer Nijihoff, om zijn opvol ger een welkom toe te roepen. Spr. wees er vervolgens op, dat -ook hier dit het geval is De heer Nijhoff. die 40 jaar het onderwijs diende moet heengaan. In een levensbeschrijving wijst spr. op het vele werk door het hoofd verricht. Hij hoopt dat de heer Nijhoff evonals David, God kan danken voor al hetgeen hem in die periode geschonken was, en wenschve hem bij den voortduur Gods zegen toe. Vervolgens heette spr. den heer Tollenaar hartelijk welkom, hem, het voorbeeld van Salomo voorhoudende, en den wensch uit sprekende dat God zijn werk voor de school tot een zegen zal stellen» Na een pauze werden de beide heeren achtereenvolgens toegesproken door de hee ren Smits. Slager en Van de Kemp, als col lega's arbeidende aan scholen eveneens van genoemde vereeniging uitgaande. Ds Stehouwer deelde mede, dat aan het scheidend hoofd een standaardwerk naar keuze aangeboden zal worden als Èlijvend aandenken. Aan 't einde bestond gelegenheid afscheid te nemen van den heer Nijhoff en kennis te maken met den heer Tollenaar. Hiervan is door velen gebruik gemaakt. KATWIJK a.d. RIJN Koninginnefeest In den loop van den morgen was giste ren al te zien dat de Jubileumfeesten gingen aanvangen. Uit schier alle woningen de drie kleur met Oranjewimpel, drukte met versie ring van straten en woningen, levendigheid van de jeugd, want de eerste dag was voor de jeugd bestemd, kortom het was de inzet voor het feest. Maar te half twee was de eigenlijke aan vang. De jeugd kwam samen op het kerk plein om onder de tonen van de Har monie Katwijk een rondgang door het dorp te maken en ten slotte aan het eindpunt, het feestterrein te arriveeren waar bij aan komst met begeleiding het Wilhelmus werd gezongen en waarna Burgemeester Woldring van der Hoop de kinderen toesprak. Nadat dan een en ander geregeld was en de kinderen op lekkernijen waren getrac teerd, hetgeen zich in den loop van den mid dag meermalen herhaalde, werd aan de vete speten begonnen. Dat was een zeer ge animeerde kamp waarvoor van de zijde van het publiek veel belangstelling was. Alles had een prachtig verloop. De Harmonie zorg de dat er de stemming steeds in bleef. De uivslae der spelen was als volgt: 1ste klas meisjes, houtjes rapen: 1ste prijs Lyclia Blonk, 2de pr. Corrie Seijsener, 3do ,pr. Stientje Zwanenburg. Idem baltengooien: lste prijs Kobi y. d Boon- 2de prijs Betsij VRIJDAG 3 SEPTEMBER Programma 3: 8.— Keulen, 10.20 Parijs Radio* 11.20 Droitwlch, 12.05 Parijs PTT Nord of dlv., 12.20 Brussel VI.. 13.60 Droitwlch. 17.50 Keulen, 18.20 Droltwioh, 18.45 Brussel Fr., 19.20 Keulen, 20.20 Brussel Fr.. 21.20 Brussel VI., 22.50 Keulen Programma 4: 8.Brussel VI., 9.20 diversen, 10.35 Londen Reg., 12,50 Droitwlch, 13.20 Loni den 'Reg., 17.20 Parijs Radio, 18.20 Brussel VI., 19.05 Droitwlch. Agenda 30 Aug—6 Sept.: Stadsgehoorzaal 30, 3T Aug. en 1 Sept. 1.30—5.30 en 7—11 uur, 2 en 3 Sept. 10—12.30, 1.30—5 30 en 7—11 uur, 5 en 6 Sept. 1.30—5.30 en 7—11 uur: Industrie- en Vak-tentoonstel ling Leyds Goedt- De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 27, Aug. t.m. Vrijdag 2 Sept. a.s. waargenomen door de apotheken: G TI. Blanken, Hooge- woerd 171, telef. 502 en G. F, Reyst, Steen straat 35, telef. 136. De Leidsche huisartsen houden op 3 en op 6 September geen spreekuur, terwijl de apo theken dan gesloten zijn, met uitzondering van apotheek Duyster, Nieuwe Rijn 18, wel ke op 3 September en apotheek Boekwijt, Breestraat 74, welke op 6 September vooi: spoedeischende phannaceutische hulp ge opend zijn. RADIO-DISTRIBUTIE DONDERDAG 1 SEPTEMBER Brussel VI., 14.20 Radio PTT Nord of dlv., 16.30 Parijs Radio, 17.20 Brussel VI.. 19.05 Brussel Fr., 19,20 Keulen. 20.20 Brussel Fr., 20.50 Parijs Radio, 22.50 Keulen. Programma 4: S.Brussel VI., 9.20 diversen, Droitwich, 13.05 Londen Reg., 13.20 Droit ich, 23.15 Londen Reg. 23.35 Drc van Leeuwen; 3e prijs Grietje van Delft. Tweede klasse meisjes: hallen gooien 1ste prijs Bep van Tol, 2de prijs Bep v Delft. 3de pr. Tina Wierama. Idem ballen gooien: lste pr. Bets v. Leeuwen, 2de pr. Cor rie v. Leeuwen, 3de pr. Annie Aanhaanen, 3de kl. meisjes: lepel in de flesch: lste pr, Toos Bestebroer; 2de ipr Rie Fennes, 3de pr, Lena Zwanenburg. Idem waschophangen lste pr. Geertrui v. Rijn; 2de pr. Jootje v, d. Berg, 3de pr. Truus Sirack, 4de kl. meis jes: muiltje loopen: lste pr. Annie Ravens- verg, 2de pr. Alie Hogewoning, 3de pr, Liesbet Abbinlc. Idem bloemipotloopen: lste pr. Beb Warmenhoven: 2de pr. Pietje Brus- see; 3de pr Annie de Jong. 5de kl. meisjes; Ringgooien: lste pr. Jo v. d. Vijver; 2de pr. Ria v d Kamp, 3de prijs Marie Grootendorsi! Idem bloempotloopen, lste pr, Sophie Boter- mans; 2de pr. Tina de Mooy, 3de pr. Mierf v. Paridon. 6de kl. meisjes: stoelendans: 1© Dr. Nel Heemskerk; 2de pr. Nel v. d. Perk; 3de pr Dora Meijer. Idem Korfbal: lste pr, Bep Boezaard; 2de (pr. Lena v. d. Akker; 3de pr. Jaantje Vreeburg. 7de kl. meisjes: Korf bal, lste pr. Hanoi a Houwer; 2de pr Ma- rietje v. Leeuwen, 3de pr. Dikkie Verhoefl Idem stoelendans: lste pr. Annie van Rijn; 2de pr. Miep Hofman; 3de pr. Annie Aan haanen, lste kl. Jongens: ballen gooien: 1st© pr. Cor v. Klaveren; 2de pr. Cor v d. Gug- ten, 3de pr. P. Zuyderdudn. Idem, Houtjes ra pen, lste pr. Kees v. Egmond: 2de pr] Kee3 de Winter, 3de ipr. Ria v. Paridon. 2de kl, jongens: lepel in de flesch, lste pr. Nic, Wijsman; 2de pr. M. Castenmiller; 3de pr, Wim v. Klaveren.. Idem zakloopen: lste or, A. v. Paridon; 2de pr. Kees Haasbroek; 3do pr. A. v. Leeuwen; 3de kl. jongens: naar den' trein: lste pr. L. Vreeburg; 2de pr. W. v, Paridon, 3de pr H. v. d. Eijkel. Idem pop- dragen, lste pr. S. Abbink; 23e pr. Cor de' Vries; 3de pr. R. Muller. 4de kl. jongens: Popdragon: lste pr. Jaaip Kralt; 2de pr. Tl- nus Blonk; 3de pr. B. de Ruyter. Idem zak loopen: lste pr. TI. Fennes; 2de pr. Cor de; Vries; 3de pr. Nico Caspers. 5de kl jongens, hindernisbaan: lste ipr. P. Rietveld; 2de pr, G. v. Klaveren; 3de pr. Jan Zandvliet. Idem; naar den trein: lste pr. K. v. Schie; 2de pr, D. Houer; 3de pr. C. Ravensbergen- 6de kl, jongens: speerwerpen: lste pr TL Zandvliet; 2de pr. Chr. v. Dijk; 3de (pr. K. Schaap; ld, hindernisbaan: lste pr. IT. v. Steijn; 2de pr, K. van Dijk; 3de pr. Fr Zwanenlburg, 7de kl. jongens: Tonrijden: lste pr. S Swaan; 2de pr. D. Nasveld; 3de pr. Joh. Freke. Idem speerwerpen: lste pr. T. Caspers; 2de pr, P. Spierenburg; 3de pr. G. v. d. Perk. Hierna ging het weer in optocht en onder begeleiding van muziek door de verschillen de straten om dan aan te komen op het plein bij de Bruggestraat war de stoet werd ontbonden na eerst nog eenige rondedansen te hebben gemaalct De pauze, orn wat op rust te komen en den inwendigen mensch ve versterken duurde niet zoo lang- want op het programma stond dat te 8 uur de Harmonie weer door het dorp zou trekken om op diverse punten een feestnummer te geven. Dat de beenen hierbij van de viocr gingen spreekt vanzelf. Vervolgens het tra- ditioneele hos-concert om de tent dat tot elf uur duurde. Dan ging men weer krach ten voor vandaag opdoen, want heden zou den de groote volksfeesten plaats hebben, Evenals vorige avonden was ook de kerk! op de Kerklaan weer door schijnwerpers verlicht, wat steeds een fantastisch gezicht is. Ook de fontein bij het gemeentehuis deed zijn diensten. Het feest van Woensdag ia, danik zij het weer dat alsmaar beter werd, zoodat de honderden lampions die langs de straten hangen, niet uitwaarden uitstekend ge* slaagd. Het bestuur der Oranjevereeniging kan met voldoening op dezen eensten dag terugzien, t.EIDRRDORP HET KONINGINNEFEEST Het Koninginnefeest. alhier heeft een aangenaam verloop gehad. Hadden de kin- dertjps van de Bewaarschool als Boertjes en Boerinnetjes verkleed, Dinsdag reeds voor den burgemeester gezongen, thans brachten de leerlingen van de lagere scho len de gebruikelijke zanghulde bij de wo ning van den burgemeester en de lange kinderoptoct was feesvelijker dan ooit, door dat men nu trok door de smaakvol versier de straten. Na de optocht hadden kinderspelen plaats en 's avonds sprak Ds J. B. van der Sijs van Amsterdam, in de Ned. Herv. kerk, die goed bezet was, een feestrede uit De zang- vereeniging /Excelsior" verkende aan dezen avond haar medewerking,

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 6