Jliettwe dj* Öuwrant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leidenen Omstreken H.M. de Koningin spreekt tot haar volk CONCOURS HIPPIQUE aijonntmentsprijö: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevesligd is 2.35 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending550 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/i ct No. 6484 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 WOENSDAG 31 AUGUSTUS 1938 19e Jaargang atïrtjertentiepröjen Van 1 tot 5 regels LI 7 7» Elke regel meerf 0.22'/j Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels2.30 Elke regel meer0.45 Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend 0.10 H. M. de Koningin heeft hedenmiddag door de radio gesproken tot Nederland en tot Oost- en West-Indië. H. M. sprak als volgt: Op den dag, waarop ik voor 40 jaar krachtens Ie grondwet, na volbrenging van mijn lSde levensjaar, de teugels van het bewind overnam van mijne dierbare Moeder, die als negentes tijdens mijne minderjarigheid met zooveel staatsmans schap en wijsheid het schip van staat gestuurd had, gevoel ik mij gedrongen mij rechtstreeks tot mijn gcheele volk te wenden, teneinde het te danken voor het vertrouwen, dat het mij geschonken heeft in die lange reeks van jaren, en voor de steeds over nieuw betoonde liefde en aanhankelijkheid. Beide zijn mij 'n bron van kracht geweest vooral in bewogen tijden en in dagen van zorg en spanning. Zonder de2e ware het mij niet mogelijk geweest, mijn taak te volbrengen. Na het overlijden van mijnen onvergetelijken Vader, toen ik reeds als kind tot den troon geroepen werd, gingen al spoedig mijne oogen open voor de groote verantwoordelijkheid en de veel omvattende plichten die mij wachtten en voor de hooge eischen, die aan mijn ambt gesteld worden. Op dien indrukwekkenden en nimmer door mij te vergeten gang naar de Nieuwe Kerk in Amsterdam, alwaar ik beëedigd en ingehuldigd werd, was ik diep doordrongen van het tekortschieten van mensehelijke wijsheid en van menscihelijk willen en kunnen, en overtuigd, dat in dit tekort niet anders dan door God Zelf kon worden voorzien. Het zij ons gegeven de 40 jaar die thans achter ons liggen, in het lidht van Zijn leiding te zien. {J [Dan welt als vanzelf een danktoon op uit ons hart, voor uitkomst in zorgvolle tijden, voor onverwachte wending van ongunstige omstandigheden, voor zooveel, dat ons bespaard bleef, naast het goede dat ons deel werd. Op een dag als deze denk lk meer dan ooit met dankbaarheid en weemoed terug aan den steun, welken ik tijdens ons huwelijk van de zijde van mijn ge liefden Echtgenoot bij de vervulling van mijn taak mocht ondervinden, en tevens aan de hartelijke en onverflauwde belangstelling van mijne Moeder, en haar be grijpen van mij met mijne plichten en moeilijkheden; in n woord, van al wat ik tot haar bracht. Met erkentelijkheid en waardeering gedenk ik de bekwaamheid en toewijding van de Raadslieden der Kroon, die in ernstige, ja soms benarde tijden tot het be wind werden geroepen, die zich voor zulk een moeilijke en veel omvattende taak geplaatst zagen en ook heden nog zien. Ook gaat mijn dank uit naar allen die in trouwe plichtsbetrachting het Moederland of Nederland onder de keer kringen dienen of eertijds hun kraohten aan dien dienst gaven. Onverschillig of zij eene vooraanstaande dan wel eon meer bescheiden plaats in den Staats dienst hebben ingenomen of nog innemen, zij waren en zijn allen van nabij of uit de verte mijn medewerkers en hebben, ieder op zijne wijze, bijgedagen tot het welzijn van den Staat in het afgeloopen tijdperk. Ongetwijfeld herinneren zich de ouderen onder mijne toehoorders de rust en den toenemenden voorspoed, zoo hier als over zee, welke den tijd van liet regent schap mijner Moeder kenmerkten, gunstige omstandigheden, die voortduurden tot het uitbreken van den wereldoorlog, doch welke door deze gebeurtenis een plotseling einde namen. De zorgvolle jaren van den wereldbrand, te midden waarvan ons gebied on zijdige maar daarom niet onbedreigde eilanden vormen, blijven steeds in het ge heugen van hen, die ze medemaakten, voortleven, Nog altijd ondervinden de .volken de gevolgen van dien noodlottigen strijd, niet het minst in het econo mische leven, dat met zooveel bezwaren te kampen heeft bij zijn pogingen zich te herstellen* Toch vormen deze gevolgen geen onoverkomelijken hinderpaal, die niet in de toekomst met bereidwilligheid en vereende krachten zou kunnen worden weg geruimd, opdat de zoo noodige rust en het vertrouwen terugkeeren en econo mische ontplooiing, gepaard gaande met verbetering van sociale omstandigheden tot stand kome. Mijne gedachten en warme deelneming gaan uit naar de velen, die door den nood der tijden zwaar getroffen zijn en wier geduld op zoo groote proef wordt gesteld. Intussohen is het niemand, gegeven met zekerheid in de toekomst te zien. Ik wil mij hier dan ook beperken tot een woord, dat ik wensch te richten tot de jongeren, die geroepen zullen worden in een volgend tijdperk op ieder gebied der maatschappij opbouwend werk te verrichten, onverschillig in welk deel van het rijk. Ik wensch hen te wijzen op de groote verantwoordelijkheid, die op hen rust; want van hun karakter, flinkheid, voortvarendheid, aanpassingsvermogen en helder inzicht zal de terugkeer tot betere tijden in hooge mate afhankelijk zijn. Hun zal waarschijnlijk een zeldzame kans geboden worden te toonen wat hun vernuft en noeste arbeid vermogen voort te brengen. De grondslagen waarop ons staatsbestel rust, en de hoogste en heiligste goede ren die door de eeuwen heen het onvervreemdbaar eigendom van ons volk zijn geweest, vormen een hechten bodem om die toekomst op te doen verrijzen. Niet behoorend tot een omlijnden of afgesloten tijdkring, zijn zij evenzeer het erfdeel dier jongeren gelijk zij dat geweest zijn van de opeenvolgende geslach ten die hun voorafgingen. Mits met vertrouwen en met oordeel toegepast, kunnen zij zich steeds verjongen en aanpassen aan de behoefte van den tijd, gelijken tred houdend met de ontwikkeling en ontplooiing van ons volk. Met gerustheid ijn dit opzicht zie ik in onze toekomst, nu ik menigmaal getuige mocht zijn van de bereidwilligheid, den ernst en de geestdrift die het jongere geslacht bezielen voor de groote taak die het wacht. Op het onafzienbare arbeidsveld, dat zal moeten worden ontgonnen, zie ik in gedachten mijne kinderen, ieder op eigen gebied, aan die taak medewerken, de idealen van hun tijdgenooten deelemde, hen begrijpende en door hen begrepen. Moge het mijner dochter gegeven zijn, wanneer zij eenmaal tot den troon ge roepen wordt, met raad en daad doof hen gesteund en door hun liefde en ver trouwen gedragen, mijn geliefd volk met wijsheid en beleid naar een gelukkige en voorspoedige toekomst te leiden. U allen dankend voor uw medeleven met mij op dit hoogtij, onverschillig of gij in het moederland, in Nederlandsch-Indië, Suriname of Cunagao woont, dan wel in het buitenland toeft, besluit ik met den wensch, dat deze herdenking het besef van ons aller samenhoorigheid moge verlevendigen en dat wij ons bewust mogen zijn één te zijn in willen, streven en offervaardigheid waar het geldt de hoogste belangen van volk en rijk. Dat God daartoe uw en mijn gemeenschappe- pelijk streven met Zijn zegen krone. Militair vliegtuig tegen boom De Inzittenden licht gewond GILZE, 31 Aug. Gistermiddag omstreeks half één is het militaire vliegtuig 114, ko mende van Soesterberg, bij het „doorvlie gen" van het vliegveld Molenheide in een bocht tegen oen boom gevlogen. Het toestel kantelde en boorde met den neus in den grond. Het vliegtuig werd bestuurd door den sergeant-vlieger Kuiper met als pas sagier sergeant-vlieger van Zuylen. Beide vliegers liepen slechts lichte ver kondingen op. Zij weruon naar het vlieg veld de Molenheide gebracht, waar zij door 'dokter Hoeks te Gilze werden verbonden* DE VIERING IN INDIE BATAVIA, 31 Aug. Door geheel Ned. Indië is de verjaardag van H. M. de Koningin op zeer opgewekte wijze gevierd. Militaire pa rades werden gehouden, terwijl de hoofden van gewestelijk bestuur openbaar gehoor hielden. Slechts in de hoofdstad ontbrak het tradi- tioneele militaire schouwspel, dat werd ver schoven naar 6 September a.s. Niettemin was ook hier de feeststemming duidelijk waar te nemen, in de eerste plaats door den levendi- gen vlaggen tooi van de stad, welke reeds vroeg in den morgen werd ontplooid. Ook TandjongPriok, waar alle schepen gepavoiseerd waren, bood een ki°"rigen aan blik. 1 September van V/i5Y2 uur, op de Gemeentelijke Sportterrei- nen, Hooge Rijndijk. SPRINGCONCOURS SCHOOLPAARDEN RENNEN. 100 PAARDEN. Prijzen: 1.25 0.75; 0.50. Voorverkoop: Sigarenmagazijn ZIERIKZEE, Niewe Rijn. Het Jubileum-woord onzer Koningin Het feestvierende volk van Nederland is vanmiddag gedurende ruim een kwar tier een gretig luisterend volk geweest. Het was immers de hooge jubilaresse zelf, die rechtstreeks zich richten wilde tot haar volk in en buiten Europa, om te zeggen wat er in haar hart omging op dezen, vo< Vorstin en Volk zoo rijken gedenkdag. En wel niemand zal ontgaan zijn, hoe geheel deze toespraak door het saamhoo- righeidsbesef met haar volk, het mee in leven in zijn nooden en zorgen, beheerscht wordt. Hoe heeft het ons allen getroffen, een Vorstin,- die toch niet tot den troon geroepen werd door de keuze van haar volk, doch door het recht der erfopvolging, te hooren danken voor het haar geschon ken vertrouwen. Met niet minder ontroering hoorden wij fe dochter eere brengen aan haar emi nente moeder; hoorden wij ook haar gewa gen van den steun, van haar gemaal on dervonden. Doch deze persoonlijke noot werd verre overstemd door den omvang en den in houd van het gedeelte der rede, gewijdi aan de belangen van land en volk. En uiteraard hadden daarin de oorlogsjaren bijzondere aandacht. Opnieuw heeft Koningin Wilhelmina getoond, welk een groote wijsheid haar gegeven is bij het overzien van het geheel der omstandig heden. Van haar lippen werd geen som bere klacht, maar wel een bewust aanvaar den der werkelijkheid vernomen. En dan aanstonds deed zij den greep, die juist in dezen tijd gelukkig mag heeten: de greep op de jongeren, zoowel om hen te doordringen van wat zij geven moeten om 's lands wil als van wat zij geven kunnen uit kracht van zelftucht en na tionaal bewustzijn. En dan richt zich het moederhart weer tot haar kinderen, die straks zullen hebben voort te bouwen aan wat zij zelf op zoo voorbeeldige wijze heeft voortgezet na het aftreden van Koningin Emma. Als een koscelijke parel schittert in dit herdenkingswoord de betuiging van te kortkoming in mensehelijke wijsheid er ■raadht bij het uitrichten eener zoo zware taak ais onze vorstin te volvoeren had. Maar ook nu weer wees de jubi'leerende landsmoeder op de Bron: God zelf alleen kon haai steun zijn. En Hij i s dat weest! Niet anders dan in Zijn naam stond en staat daarom haar hulp tot op Het is geen kleine verhooging onzer feestvreugde, dit aan den ingang der feestweek te hebben gehoord uit den mond der jubileerende vorstin. Want ook het Regeringsjubileum onzer gelief ds Koningin icons van God ge geven! Hem komt daarom de lof toe en het was weer de landsmoeder, die ons allen erop gewezen heeft, dat Nederland en Oranje alleen met Hem jubileeren mogen. Haagsche Raad besluit tot viaduct Schenkkade 's-GRAVENHAGE, 30 Aug. De gemeente raad heeft heden met op 5 na algemeene stemmen (3 Nat. Herstel en 2 R.K.) het voorstel van B. en W. aangenomen tot het aanleggen van een viaduct over de spoor baan ter verbinding van de Weteringkade met de Schenkkade en daarmee verband houdende werken. De gezamenlijke kosten bedragen f 1.H>0.000. Volgens berekening zal het viaduct in 15 maanden gereed zijn. Voordien kwam o.m. nog ter sprake een Lres van de afd. Den Haag en Omstreken m den Nederl. Bond van Meubeltransport- ondernemers, waarin de raad verzocht werd, maatregelen te nemen, waardoor een einde worden gemaakt aan de uitoefening van het meubeltransportbedrijf in Den Haag zooals het Tehuis voor Onbehuisden en het Leger des Heils. Van A.R. zijde werd terecht opgemerkt, dat de raad hier geen zeggen schap heeft, wijl deze vereenigingen niet worden gesubsidieerd. Een adres van de samenwerkènde onder wijsorganisaties, gericht aan de raden van de Nederlandsche gemeenten met verzoek om emming te betuigen met een door haar aan de regeering gericht verzoek om gelden beschikbaar te stellen voor dè verlaging van de leerlingenschaal werd voor kennisgeving aangenomen, nadat door den burgemeester opgemerkt, dat het hier een onderwerp betrof, dat een landelijk, en niet direct een gemeentelijk karakter draagt. Prinselijk Paar naar Rotterdam A.s. Vrijdagavond tegelijk met de Koningin Niet alleen H. M. de Koningin maar ook H.K.H. Prinses Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard zullen Vrijdagavond a.s. naar Rotterdam komen om het historisch lichtfeest op de Maas gade te slaan. Als H. M. de Koningin uit Den Haag arriveert, zullen H.K.H. Prinses Juliana en Z.K.H.Prins Bernhard per auto uit Soèstdijk komen. Zij zullen gelijk aan wezig zijn 'om gezamenlijk zich aan boord te begeven van de salonboot Het feest in de Residentie Schitterend geslaagde Aubade DEN HAAG, 31 Aug. Een lied weerklonk uit tweeduizend keelen. De residentie bracht de Koningin een grootsche Aubade. Tweeduizend zangers en zangeressen te- samen uitmakend bijkans 40 zangvereni gingen, hebben hedenmorgen H.M. de Ko ningin een grootsche zanghulde gebracht en hun zingen werd ondersteund door het gejuich van 48000 genoodigden en overige kijkers. Tegen half tien kwamen de stoe ten uit alle deelen van de stad, veelal on der tromgeroffel met vroolijke tred aange- marcheerd en omstreeks tien uur was het Korte Voorhout één groote menschenzee. Een aardig moment was het, toen de In dische Vorsten, die ter gelegenheid van het regeeringsjubileum in ons land vertoe ven, met hun auto's naar hun hotel reden, dat in de nabijheid van het Paleis van wlijen H.M. Koningin Moeder ligt. Onder oorverdoovend gejuich kwam om precies tien uur de Koninklijke Familie voorrijden. Weldra verscheen de Koningin vergezeld van Prinses Juliana en Prins Bernhard op het balkon. De Koningin droeg een blauw mantelpak met dito hoed. De Prinses droeg een beige mantel met lichtbruine bontcape welke mantel zij bij het betreden van het balkon had afgelegd. Zij droeg toen een ja pon van blauw met donkere figuurtjes en een hoed in terra kleur, afgewisseld met lichtblauw. De Prins droeg het groot tenue van de Grenadiers. Onder leiding van den dirigent Sem Dresden werd toen het repertoire afge werkt. Bijzonder mooi klonk het Wilhel mus, dat door alle aanwezigen werd mee gezongen. Na elk lied applaudiseerde de Koninklijke Familie hartelijk, en wuifde naar de juichende menigte. Toen het laat ste lied weerklonken had scheen aan het gejuich geen einde te zullen komen. Bij zonder aardig was wel dat de onoverzichte lijke menigte plotseling aanhief het beken de „Lang zal ze leven", waarvoor de Ko ningin lachend dankte. Na afloop hadden wij nog een kort onder houd met den dirigent, den heer Sem Dres den, die zeide, nadat hij door H. M. de Koningin haar groote erkentelijkheid had uit gesproken voor de keurige wijze, waarop de liedereif ten gehoore waren gebracht en voor de toewijding en ernst, waarmee gezongen werd en de liederen werden ingestudeerd De Koningin had de mooie klank zeer ge- w;.ardeerd en speciaal betuigde Zij haar in stemming met het feit, dat gezongen was het .led „Wees gegroet met jiïlzeitcmenda' immers gecomponeerd werd bij gelegenheid van haar inhuldiging in 1898. Na de zanghuide is de gemeenteraad door H M. de Koningin in audiëntie ontvang Onder de gemeenteraadsleden merkten wij mede op vele socialistische afgevaardigden, hetgeen aan het nationale karakter vai inhuldiging ongetwijfeld zeer ten goed gekomen. De feestviering in Rotterdam Rotterdam, 31 Augustus. Oranj e-natjonaal De ontwakende stad is geheel in feest kleed. De trams zijn extra gesierd met nationale draperie en Oranje-rozetten. Geen winkel-etalage of zij is opgetuigd met Oranje. Vele stallen bovendien op keurige wijze Nederlandsche artikelen uit. Straten, pleinen en singels zijn in rijke mate en op verscheiden wijze getooid. Het is alles vreugdebetoon over cle veria ring van de Koningin. Déze verjaring, die met Haar 40-jarig Regeeringsjubileum saain- valt en aan de herdenking zulk een bijzon dere waarde geeft Als andere jaren werd het Rotterdamsche feest geopend met „de Aubade". Duizenden zijn in het vroege morgenuur eer naar het Stadhuis op den Coolsingel gestroomd, met Oranje op de borst, nut vlaggen en banieren. Als alles ordelijk is opgesteld, kan om streeks half negen de plechtige opening een aanvang nemen. Mr. Abraham van der Hoeven, do voorzitter van het Comité ter behartiging van Nationale Belangen, opent in de Bur gerzaal. te midden van talrijke genoodig den, met een warme rede. die ook op den Coolsingel te hooren is en door de rail wordt verspreid, Ee-n rede. die getuigt van dankbaarheid voor onze vrijheid door en on der Oranje, een rtae vol bewondering voor de groote eigenschappen van onze jubilee- rende Koningin, en die eindigde met de Mededeeling voor onze lezers Door den ingekrompen postdienst zullen onze postabonné's dit nummer niet vanavond, doch morgenvroeg ontvangen. Ook is het mogelijk, dat enkele Agentschappen de kranten later ontvangen. Thans zullen alle lezers wél in het bezit zijn van het Regeerings- jubileum-nummer „Ik zal handhaven". Wie nog een exemplaar wil ontvangen voor familie of kennissen in binnen- of buitenland, kan dit bekomen tegen inzending van slechts 15 cent per exemplaar aan een onzer Administraties. Zoolang de voorraad strekt, wordt dit nieuwe „Merkwaardig nummer" nog gratis toegezonden aan nieuwe abonné's op ons blad. DIRECTIE woorden: Der Koningen Heer zij haar nabij! Leve de Koningin! De waarnemende Burgemeester, wethou der A. B. d e Z e e u w, tot wien, als vertegen woordiger van de Koningin, de rede was gericht, antwoordt met een speech, waaruit instemming blijkt met de woorden van Mr. van der Hoeven en waarin de verblijdende mededeeling wordt gedaan, dat niet alleen de Koningin op 2 September naar de ver lichtig van de haven zal komen zien, maar ook de Prinses en de Prins. Als de waarne mende Burgemeester eindigt met „Leve de Koningin!", weerklinkt voor de tweede maal een hartelijk „hiep ho!" door de Burgerzaal en dadelijk valt het orgel in met het Wil helmus, dat door alle aanwezigen uit volle borst wordt meegezongen. Even nadat de tonen van het Volkslied zijn weggestorven, zet voor het Raadhuis de muziek van de Rotterdamsche Harmonie in. Onder leiding van Mevr. M. C. Grimberg- H u y s e r wordt een reeks mooie va terland- sche liederen gezongen door een koor van 1200 zangeressen en zangers en 400 kinde ren, enkele der liederen door de kinderen afzonderlijk. Het is een bijzonder genot om naar den zuiveren en gevoel vollen zang te luisteren. Telkens nadat een lied uitgezon gen is, gaat er een levendig applaus op, waartoe de wn. burgemeester en zijn echtge noote op het Raadhuisbal con het sein gevsii Als het programma is afgewerkt, klinkt uit de duizenden kelen op den Coolsingel „Wil helmus van Nassaue" en „Mijn Schilt ende betrouwen". En na dit plechtig officieelo slot volgt een minder formeel maa.- niet minder echt-Nederlandsch-vertrouwelijk „Lang zal Ze leven, in de gloria!" De organisatie sloot ook nu weer als een bus. De officeele personen -begaven zich naar het Stadhuisbordes en maar nauwelijks stonden zij daar, de wn. burgemeester in het midden, of het défilé van de Mariniers be gon. Prachtig marcheeren de Jantjes, met de muziek van de tamboers en pijpers voorop en onder de leiding van hun officieren, langs het hoofd der Gemeente, de hoofden rechts met onberispelijke paradepas. Een verrassing is, dat onze Mariniers onmiddel lijk gevolgd worden door de bemanning van Hr. Ms. „Gelderland", die voor de Parkkade ligt en door haar aanwezigheid de feestelijk heden nog meer luister geeft. Kranig ma? choeren ook de Marinemenschen. Zij doen voor hun collega's niet onder. Het is een kostelijk gezicht Nog is de officieele plechtigheid niet ten volle een feit. Terwijl het publiek op den Coolsingel gelegenheid krijgt zich weer te verspreiden, trekken de Vaandeldragers, die achter het Aubadekoor opgesteld zijn ge weest, naar de binnenplaats van het Raad huis voor de „Vaandelschouw". Het is een kleurig schouwspel; als zij worden opgesteld. De voorzitter van de Vaandelcommissie, de heer G H. C. van E ij k spreekt de verte genwoordigers van de vereenigingen bemoe digend toe en reikt allen een herinnerings- medaille uit, die aan de vaandels worden gehecht, waarna ordelijk wordt afgemar cheerd. In 't Raadhuis worden inmiddels aan de genoodigden ververschingen aangeboden. Tegen tien uur heeft de Coolsingel weer min of meer het gewone aanzien gekregen. Alleen de vele wandelaars met oranje en de versiering van straat en huizen doen nog zien, dat het feest is in Rotterdam. Om tien uur werd in de Groote Kerk de gebruikelijke bid- en dankstond gehouden. Daarin ging voor Ds. J. H. F. E n g e 1. Het tekstwoord was Ps. 100 4 en 5. Het openbaar gehoor te Batavia De redevoeringen in het paleis van den Gouverneur-generaal Ter gelegenheid van het openbaar gehoor, dat hedenmorgen in het paleis van den Gou verneur-Generaal te Batavia heeft plaats ge vonden, heeft rar W. H. van H e I s d i n - gen een rede gehouden, waarin hij erop wees, dat de huidige verjaardag van H.M. de Koningin zijn bijzondere beteekenis ver leent aan de meerderjarigwording nu veer tig jaar geleden, en de eenige dagen later gevolgde troonsbestijging. Het besef van Harer Majesteits vèr strek- kenden invloed op de ontwikkeling van deze Mr W. H, van Helsdingen PONTIER KARREMAN MAKELAARS IN ASSU R ANTI N ROTTERDAM behartigen de belangen van verzekerden VOORNAAMSTE NIEUWS Dit Nummer bestaat uit TWEE bladen Ter gelegenheid van Hr Ms verjaar* dag is in Den Haag voor het Paleis een! aubade gebracht aan het Koninklijk ge* zin. Mr W. H. van Helsdingen heeft té Batavia het Koninginnefeest met een rede ingezet. Te Rotterdam heeft de Bond vaö Melkveehouders een vergadering gehou* den in verband met de onbevredigende melkprijzen. Heeft Henlein de nieuwe Praagsche voorstellen verworpen? Chineesche verdediging van Hankaif beeft tegenslagen. AMSTEL-HOTEL AMSTERDAM KAMERS ZONDER BAD vanaf L— KAMER MET BAD vanaf550 Uitgebreid Hollandsch Ontbijt L— landen, niet het minst door handhaving van de vreedzame betrekkingen met het buiten land, het besef ook van Haar hartelijk! medeleven met het wel en wee Harer onder danen gedurende Haar wijze en zegenrijke regeering, vond weerklank bij de bevolking dezer gebiedsdeelen. tot uiting komend in dé innige deelneming bij droeve, hartelijke ver blijding over heuglijke gebeurtenissen in het Vorstenhuis. Deze gelijkgestemdheid van Koningin en volk bij vreugde en smart, is een treffend getuigenis van den innigen band tusschen Oranje en Nederl.-Indië, tref fend getuigenis mede van de liefde en hoog* achting, welke wij koesteren voor onze Vor stin, wier hooge opvatting van zoo zwara taak, wier strikte rechtvaardigheid en wij» beleid ons tot haar doen opzien met diepge voelde eerbied en bewondering Excellentie, namens de bevolking van Ned.-Indië roep ik Uw bemiddeling in om onze eerbiedige gelukwenschen en betuigin gen van hulde en aanhankelijkheid aan to bieden aan Hare Majesteit de Koningin. Moge het den Almachtige behagen Haar nog lange jaren te sparen tot heil ook van deze gewesten. Antwoord van den Gonvernenr-Generaal In zijn antwoord op deze rede zeide "do Landvoogd o.a.: Gelijk Haar volk innig medeleeft in hef persoonlijk lief en leed van zijne Souvereine, zoo deelt de Landsvrouwe in het wel en weo der natie. Eveneens ter hoogste plaatse zal pijnlijke teleurstelling zijn gevoeld, dat da verwachting van nieuwe voorspoed, welke ten vorige jare gerechtvaardigd scheen, niet of slechts zeer ten deele in vervulling ging, doch daar zal ook evenals bij ons allen bevrediging heerschen, dat het mogelijk bleek ondanks beroering en zelfs krijgs rumoer in menig deel der wereld binnen de grenzen van het koninkrijk voort te ar beiden in rustigen en vastberaden geest. Het past ons op dezen geboortedag onzen diepgevoelden dank te uiten, dat een zoo zware en verantwoordelijke, over een tijd perk van veertig jaren met volle overgave vervulde taak aan onze Souvereine bij het bereiken van het 59ste levensjaar de kracht heeft gelaten, zich dagelijks te blijven wij den aan de gewichtige belangen, die aan Haar wijsheid zijn toevertrouwd Mijnheer de Voorzitter van den Volksraad, gij deedt mij het verzoek mijn bemiddeling te verleenen voor het aanbieden aan H M. van de eerbiedige gelukwenschen en betui ging van hulde en aanhankelijkheid der be volking van Nederl.-Tndië, een verzoek, dat gij van de bede vergezeld deedt gaan. dat 't den Almachtige behagen moge. Haar nog lange jaren te sparen tot heil ook van deze gewesten. Overtuigd, dat dit bewijs van ver knochtheid door de Koningin op hoogen prijs z.al worden gesteld en hartelijk instem mend met uw bede, voldoe ik gaarne aan uw verzoek, I

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 1