AEG WXA MAANDAG 29 AUGUSTUS 1938 EERSTE BLAD PAG. 2 Buitenland Franse h-Italiaansche strubbelingen nemen toe Dreigende onteigening van Fransche grens-eigendommen De Fransch-Jtaliaansche verhouding schijnt van dag tot dag slechter te worden. Nadat Mussolini den Italiafien het toerisme in Frankrijk onmogelijk gemaakt heeft, welke maatregel de regeering te Parijs met gelijke munt heeft betaald, hebben thans nieuwe onaangename dingen plaats. Volgens Havas nl. hebben de Italiaansche jgrensautoriteiten nabij Ventimiglia laten weten, dat Fransehen die 1 taliaanschen grond in de Chastilton-vallei bezitten, onvoorwaar delijk hun grond en boerderijen, die aan den Italiaanschen kant van de grens gelegen zijn, moeten verlaten en binnen 48 uur dit besluit dienen te aanvaarden. Zij zullen dan nog een maand krijgen om de roerende goe deren en het vee over te brengen en den oogst binnen te halen. Indien zij met dezen maatregel niet accoord gaan, zullen de Ita liaansche militairen na deze 48 uur, dat is reeds heden, het land en de boerderijen be- De prefect van het departement heeft de Fransche regeering op de hoogte gesteld. De maatregel heeft onder de bevolking Sterke opwinding veroorzaakt. Een nadere toelichting Van buitenlandsche diplomatieke zijde te 3Rome verneemt „United Press" nog het vol gende over deze grensaangelegenheid. Tussohen Italiaansche en Fransche autoriteiten worden er op het oogsnblik onderhandelingen gevoerd over de ont eigening van Fransche bezittingen langs de Italiaansche grens (bij Ventimiglia), omdat de Italianen er vestingwerken willen aanleggen. De Italianen, aldus deze lezing, heb ben plotseling besloten, hun vestingwer ken aan de Fransch-Italiaansche grens te versterken, zulks naar aanleiding van een artikel, dat generaal Brissaud Des- maillerts onlangs in „Ce Soir" heeft ge schreven. De generaal betoogde daarin o.m., dat Frankrijk zich verplicht zou zien, Italië binnen te vallen, indien Duitschland Tsjeciho-Slowakije zou aan tasten. Naar verluidt zijn er dertig Fransche be zittingen bij dit geval betrokken. Bij de onderhandelingen heeft Frankrijk er resds in toegestemd, dat deze bezitingen door d ju Italiaanschen staat worden overgenomen. De eenige moeilijkheid, die zich voordoet, is van financieelen aard. De Italianen staan n.l. op het standpunt, dat zij niet verplicht zijn, voor de geconfisqueerde eigendommen schadevergoeding te betalen. Men zegt, dat dit geval veel gelijkt op het geschil tusschen Mexico en de V. S. over de clie-ondernemingen In ieder geval wordt van Fransche zijde verklaard, dat er van gewelddadige uitdrijving geen sprake is. Horthy verlaat Duitschland Per Donau-boot huiswaarts De Hongaarsche rijksregent Horthy en zijn echtgenoote hebben te Linz (voorm. Oostenrijk) een officieel bezoek gebracht aan de Duitsche Donauflottielje. Vervol gens begaven zij zich aan boord van het Hongaarsche s.s. „Szofia", om de terugreis naar Hongarije te aanvaarden. Nadat Hor thy op hartelijke wijze van de Duitsche autoriteiten afscheid had genomen, zette het schip, onder de toejuichingen van dui zenden Duitschers, die zich aan de oevers hadden opgesteld, zich in beweging. De „Szofia" wordt geëscorteerd door de Duit sche schepen „Schubert" en „Alberich". Naar United Press verneemt, staat het water in den Donau zoo hoog, dat men aanvankelijk meende, dat de terugreis per schip niet ?ou doorgaan. De ministers, die Horthy op de reis door Duitschland ver gezelden, zijn reeds op eigen gelegenheid per trein of auto naar Hongarije terug gekeerd. Oceaanvliegtuig breekt doormidden Cfeen persoonlijke ongelukken Het nieuwste Britsche passagiersvlieg tuig „Albatros", dat den Atlantischen Oce aan zou oversteken, is bij een landing te Hatfield (Yorkshire) door midden gebro ken. Het toestel onderging de laatste %n zwaarste proef en vervoerde bijna het dub bele van de toelaatbare lading. Er zijn geen persoonlijke ongelukken voorgevallen. Incidenten in Tsjechoslowakije Henlein opnieuw bij Runciman Henderson vliegt van Berlijn naar Londen Volgens het Tsjecho-slowaaksche pers bureau heeft zich Zondagmorgen aan de Duitsche grens ten incident voorgedaan. De Tsjecho-s'owaaksche onderdaan S e i f f e r t, die van Duitsche nationali teit is, werd alaaar door een Duitsche douanebeambte aangehouden, aan wien hij behalve zijn pas ook een lidmaat schapskaart der Henleinpartij toonen moest. Seiffert verklaarde sigaretten bij zich te hebben, waarvoor de beambte hem een boete van 200 mark wilde op leggen Terwijl men hem naar het douane kantoor wide brengen, wist Seiffert te ontsnappen en wederom het Tsjechische grondgebied te bereiken. Te Hory Svati teruggekeerd, verklaarde hij, dat de be ambte vier schoten op hem had gelost Eén der kogels had hem in de zijde ge troffen. Het Duitsche Nieuwsbureau daarentegen brengt een gehcele reeks \an berichten in omloop, voigens welke Sudeten-Duitschers door Tsjechen aangevallen zouden zijn. Zoo zouden in Johnsdorf vijf Tsjechen, die aldaar bij de vestingwerken arbeiden, bij een Hen- lein-man huisvredebreuk hebben gepleegd, en zouden zij vervolgens eenige Duitschers mishandeld hebben. In Schönborn zouden» zich soortgelijke moeilijk to controleeren voorvallen hebben oorgedaan. Weer conferentie op Rothenhans Lord Runciman heeft Zondagmiddag n 5 uur op het kasteel Rothenhans op nieuw een uur lang geconfereerd met de Sudeten-Duitsehe leiders Henlein en Kundt, die daarvoor op Runciman's ver zoek een toumée hadden onderbroken. afloop van deze conferentie vernam Havas van een persoonlijkheid uit Runci man's gevolg deze verklaring: „Runciman was er zeer mede ingenomen een lang onderhoud met Henlein te hebben. Hierbij werd besloten, dat er binnenkort een nieuwe bespreking zal plaats vinden, en wel in den loop van deze week. De ontmoeting van hedenmiddag is een goed voorteeken het vervolg van de besprekingen. Men kan zeggen, dat de atmosfeer een weinig is opgehelderd en men mag verwachten, dat de spanning, die de laatste week ken merkte, verminderen zal, indien bepaalde oorwaarden verwerkelijkt worden". Naar Reuter dan ook van officieele zijde te Londen verneemt, is het feit, dat Runci man den Sudeten-Duitschen leider dringend heeft uitgenoodigd, geen reden om pessimis tisch te zijn. „De eindstrijd nadert" Nu Henlein naar Runciman ging, kon de rede, die hij op een oogstfeest in een der Sudeten-Duitsehe dorpen zou houden, niet doorgaan In zijn plaats sprak nu afgevaardigde Frank, die o.m. verklaarde: „Gij allen weet, dat in de eerstkomende dagen de eind strijd nadert. Gij wee>t ook, dat bij dezen eindstrijd beslissende zaken op het spel staan en dat 'Ie gymnastiekleeraar Asch, over wien de Tsjechen zoo gespot hebben, de eindoverwinning zal behalen". Henderson naar Londen De Britsche ambassadeur te Berlijn, Hen derson, is vrij overhaast naar Londen ver trokken, alwaar hij was ontboden voor con sultatie inzake 't Tsjechoslowaaksche vraag stuk. Heden heeft een Britsche ministers conferentie plaats, waaraan behalve de pre mier Simon, Halifax en de drie defen sie-ministers (marine, oorlog, luchtvaart) zullen deelnemen. De voornaamste onderwerpen, die op de ministere-bespreki-ng behandeld zullen wor den, zijn de aanhoudende perscampagne in Duitschlanid tegen Tsjecho-Slowakije en de berichten omtrent uitbreiding van de Duit sche manoeuvres. Vermoedelijk zal men na gaan of nieuwe diplomatieke stappen te Praag en Berlijn nuttig worden geacht er eènige voorzorgsmaatregelen genomen dienen te worden. Hitier naar de manoeuvres Adolf Hi 11 e r is uit Berlijn vertrok ken en heeft zich naar noordwest Duitsch land begeven om de legerafdeelingen, die daar manoeuvres houden, te bezoeken en de militaire inrichtingjen te inspecteeren. In politieke kringen te Berlijn legt men verband tusschen deze reis en inlichtingen omtrent versterkingswerken, die aan de Neder! an dsche grens aangelegd worden. J^eQeer'inQsjubllcum Ji. TP. cfe 7\ór> intuin Z»Jidgenoolen Qeefb uiting aan uw liefde voor ons Orelyehuis. 'Zendt een Qelufovensch- telegram op hel daarvoor ontworpen formulier. verantwoordelijkheid Een zeemansgraf De gesneuvelde opvarenden van do „José Luiz Diez" zijn Zaterdagmiddag over boord gezet De Britsche torpedojager „Vanoc" heeft het stoffelijk overschot naar een punt vijf mijl ten oosten van Europapunt ge bracht, waar het gevecht is geleverd en hier kregen de gesneuvelden hun zeemansgraf. De gezagvoerder van dfi „José Luiz Diez" bevond zich aan boord van den „Vanoc". Ge durende de plechtigheid hadden alle Brit sche oorlogsschepen in de haven de vlag halfstok geheschen. Be netto op bfengst Kgml ter} Éjoede aan Jeug dorgönisxties heb ffederl&jndscbe Jeugd' leiders instituut en deCU^deme Koor /ich&.rr)elyKe Opvoeding De Spaansche burgeroorlog Scheepstreffen in de Straat van Gibraltar Twee-en-dertig dooden De republikeinsche torpedojager „José Luis Diez" heeft een verwoed gevecht geleverd tegen drie nationalistische oor logsschepen Het schip is zwaar bescha digd de haven van Gibraltar binnenge- loopen aldus Reuter. In totaal zijn 32 mannen gedood. Het gevecht heeft zich afgespeeld in de Straat van Gibraltar. De republikeinsche torpedojager wilde de Straat passeeren om e«n der republikeinsche havens aan de Spaansche Oostkust te kunnen bereiken. Zooals men zich herinneren zal, was dit oorlogsschip indertijd uit een der Baskische havens naar Le Havre gevlucht, waar het schip, dat in een gevecht niet de nationalis ten aanzienlijke schade had opgeloopen, ge repareerd werd. Twee en een half uur lang is er verwoed gevochten, aldus seint Reuter- De „José Luis Diez" werd zwaar beschadigd, doch kon nog op eigen kracht de haven van Gibraltar bin nenvaren. Drie nationalistische kruisers, die het schip achtervolgden, zijn te Algeciras, recht tegenover de haven van Gibraltar, voor anker gegaan. De kapitein van het schip heeft aan Reu ter medegedeeld, dat de slachtoffers op acht na nationalistische gevangenen waren, die in het voorschip waren opgesloten. Toen de torpedobootjager, namelijk de Straat van Gibraltar invoer, werd hij gepraaid door twee gewapende nationalistische treilers. De „José Luis Diez" heeft eerst de bemanning van den eenon treiler gelast over te stappen ap den torpedobootjager, en toen 't scheepje tot zinken gebrcht, waarna de andere treiler een gelijk lot onderging. De rechtsche lezing Van de zijde der nationalisten wordt van het gevecht, waarbij de „José Luiz Dies" zwaar beschadigd werd, de volgende voor stelling gegeven: Ongeveer om 2.30 uur 's morgens werd van Tarifa uit een torpedojager gesignaleerd, die zonder lichten en met vol stoom probeerde door de Straat van Gibraltar te passeeren. Dadelijk openden de kustbatterijen 't vuur, zoowel in Tarifa, als in Ceuta en Punta Carnero. De kruiser „Canarias" stoomde op het schip af en nam het onder vuur. Twee scho ten troffen doel en met groote snelheid ver dween de torpedojager in de haven van Gibraltar. Verder heeft geen enkel schip aan het gevecht deelgenomen. In Burgos heeft men semi-officieel opge merkt, dat Engeland waarschijnlijk den tor pedojager tot het einde van den burgeroor log zai vasthouden en hem daarna aan Franco zal uitleveren. De admiraliteit te Londen heeft over het lot van de Diez het volgende opgemerkt. Daar de „José Luiz Diez" practisch in zin kenden toestand verkeerde, had hij 't recht een neutrale haven op te zoeken ter repara tie. Hij kan daar echter slechts zoo lang blij ven tot de havenautoriteiten van meening zijn, dat hij weer zeewaardig is. Als hij een maal buiten de driemijlsgrens is, houdt de De Japansch-Chineesche oorlog Slag om Hankau hevig ontbrand Chineezen ondernemen tegen-aanvallen Fel wordt er gevochten aan het front van de Jangtse. De slag, die wellicht voor Hankau van beslissende beteeke- nis zal zijn, is thans in volle hevigheid ontbrand. Een troepenmacht van 400.000 Chineezen verzet zich krachtig tegen 100.000 Japansche soldaten, die van verschillende punten naar Hankau op rukken. De Chineezen hebben een reeks te genaanvallen ondernomen, doch van een beslissing in dezen strijd is op het oogenblik nog geen sprake. De Japanners blijken inmiddels wel aan merkelijke vorderingen gemaakt te heb ben, want van Chineesche zijde geeft men toe, dat de verbindingen tusschen Hankau en Hongkong, zoowel per trein als per vliegtuig, verbroken zijn. Het verwoedst wordt er nu gevochten bij de 800 meter hooge Loesjanbergen (ten Westen van Kioekiang), waar de Japan sche strijdkrachten de Chineezen van drie zijden aanvallen. De woordvoerder van de Japansche marine verklaart, dat de vorde ringen der Japanners bevredigend zijn, doch hij kon geen nadere aanduidingen geven. Volgens berichten van Japansche zijde hebben de Chineezen ook eenige afdeel in- gen vrouwelijke soldaten in dienst (in totaal 13.000 vrouwen), die door een vrouw gecommandeerd worden en allerlei hulp diensten verrichten. Niet zelden nemen zij echter ook aan den strijd deel. Deze vrou wen worden vooral in het gebied tusschen Nantsjang en het Pojangmper aangetroffen De laatste berichten, die evenwel nog niet bevestigd werden, melden, dat de Japanners van Toenkoeling en Tsjangling (ten Zuiden van Kioekiang) naar Teian oprukken. Teian ligt aan den spoorweg van Kioekiang naar Nantsjang en is op het oogenblik het voornaamste punt van de Chineesche verdediging. Het tegenoffensief der Chineezen zoi tusschen reeds tot gevolg hebben gehad, dat de Japanners ten Noorden van de Jangtse Tsiensjan hebben moeten ontrui men en naar Anking terugtrekken. De Ja pansche troepen te Hwangmei (ten Noord westen van Kioekiang) zouden van het hoofdleger zijn afgesneden. De Chineezen hopen door deze tegenaanvallen den druk van de Japansche troepen op Tej'an te ver minderen. i.-r admiraliteit op Wereldbond der Kerken Vergadering van het Internationale Comité te Larvik (Noorwegen) Den 23 en Augustus is de vergadering van het Internationaal Comité dat elke drie jaar samen komt, te Larvik ten Z. W. van Oslo aangevangen; 80 afge vaardigden uit 27 landen zijn tegen woordig. Op de vergadering is de Neder - landsche afdeeling vertegenwoordigd door prof. dr. F. M. Böhl (voorzitter), dr. J. C. Wissing (secretaris) en ds. F. D ij k e m a; de Ned.-Indisohe afdeeling door dr. E. de Vries, terwijl de Neder lander mr. J. C. Baak als een der uit- genoodigde sprekers de vergadering bij woont. De eerste zitting stond onder het praesi- dium van ds. W. P. Merrill uit New York. die sinds den dood van bisschop V a Amundsen het voorzitterschap heeft waargenomen. Vanzelfsprekend werd bij de herdenking van hen, die in de laatste jaren aan den Wereldbond ontvallen zijn, de diep betreurde president, wiens heengaan zoo groot verlies voor den Wereldbond betee- kende, in het bijzonder herdacht. Als steeds in de laatste jaren brachten de mededeelingen van nationale afdeelingen ons midden in de wereld van strijd en onrust, waarin wij leven. Inderdaad was er ontroe ring bij het luisteren naar hetgeen de afge vaardigden uit Spanje en China vertelden. Een student uit China, die pas zes weken geleden zijn land voor het eerst van zijn leven had verlaten, voerde het woord. Hij zeide ons, dat sinds den oorlog het evangelie in China een open deur had, natuurlijk mede door den groot en invloed van generaal Tsang Kai Shek. De Chineezen strijden omdat zij abso luut overtuigd zijn van de rechtvaardig heid hunner zaak, doch zij strijden zonder haat en Chineesche vliegtuigen lieten boven Tokio geen bommen vallen doch pamfletten, die den Japanners meedeel den welk lijden hun militairisten aan het Chineesche volk brachten. Aan ds. Filed n er, die het vorige jaar nog op de bestuursvergadering te Heywards Heath tegenwoordig was, doch thans te Madrid ernstig door een bom gewond werd, werd een telegram gezonden. Een der hoofdonderwerpen der conferen tie: De vluchtelingen en de statenloozen, bracht ons al evenzeer tot de treurige wer kelijkheid der huidige wereld. Bij de dis cussie voerde ook de Nederlandsche afgevaar digde ds. F. Dijkema het woord, wees op het geen voor de Russische Mennonieten was gedaan en pleitte voor de oprichting van een voorloopig tehuis, waar de ongelukkigen zouden kunnen worden opgenomen, totdat voor hen de weg naar een nieuwe bestaans mogelijkheid zou zijn gevonden. wijding. 10.15 Gr.' Drie Duitsche zeelieden zijn in de sloep „Zugvogel" van Long Island (Ver. Staten) naar Hamburg vertrokken. Dit scheepje ls 9*4 meter lang en meet ruim zeven ton; het is met drie zeilen en een hulpmotor uitgerust. De koene zeelui zijn voornemens in 35 45 dagen Hamburg te bereiken. KERK EN ZENDING VROUWENPOLDER—GAPINGE Men meldt ons: Door het vertrek van Ds Tunderman naar Helpman, zal de combinatie der Geref. Kerken van Vrouwenpolder en Ga- pinge verbroken worden. De kerk van Vrouwenpolder zal een eigen predikant beroepen en die van Gapinge heeft het plan voorloopig een hulpprediker aan te seJlen. 11.0ü Paedagoglschi .0.30 Om jolist (om 12.15 be richten) 12.30 Gram.muziek. 1.15 Orgelspel. 1 30 Ensemble Jetty Cantor. 2.15 Declamatie. 2.40 Ensemble Jetty Cantor. 3.30 Het Aeollan- orkest (gr.pl.), 4.30 Kinderkoorzang. 5.00 Voor de kinderen. 5.30 Het Kovacs Lajos- orkest (gr.pl.). 6.30 Cai vrijheid". 7.00 Baart Meisje* Jai 7.30 Cai -am.muziek, ïrichten ANP ■gelspel (gr.pl.) onnenkoor en Baarna ;erle „40 Koninklijke richten ANP. Mededeelingen. T-I e tm Ren óva -kwintet. 10.30 10.45 Sportreportage. 11.00 1.45—12.00 ten. 7.15 Cai muylek. 8.00 8.15' KRO-Melodh diotooneel. 9, serie - „At II. 301.5 en 415.5 BI. KRO-nltzen- 9 15 Gram.muyiek (om ca. 8.16 .0.10 Gram.muzlek. 11.30 Godsdien- iir. 12.00 Berichten. 12.16 KRO- m.m.v. solist (1.00—1.20 Gram.- 2.00 Voor de vrouw. 3.00 Gram.- 1 4.00 Planovoordracht. (4.15—4.45 ek). 5.00 KRO-Kamerorkest- 5.45 bezoek. 6.05 Gram.muzlek 6.10 KRO-orkest. 7.00 Berich- over Boerhaave. 7 36 Gr.- •ichten ANP. Mededeelingen. 10.05 KRO-orkest (10.30—10 40 berloh- ANP). 11.00—12.00 Gram.muzlek. IIROITWICH. 1500 BI. 12.05 Kwintet 12.35 Voor- Declamatie. 2.20 Orkest. 3.20 Causerie. 4.20 Kwintet 5.30 I Kwintet 6.50 Viool en plano, 8.20 Voordracht. 10.55 Orkest GEREF. ZIEKENZORG De jaarvergadering van de Vereeniging tot bevordering van de Gereformeerde Zieken verzorging in Nederland, zal D.V. op Vrijdag 16 Sept. a.s. te Zwolle worden gehouden onder voorzitterschap van Prof. Dr. K. D ij k, die in deze functie Prof. Dr. A. C. Honig is opgevolgd. voor VRAAGBAAK) CHRISTELIJKE INSTELLINQEb V ertrouwensadressen ten dienste va'rt Stichtingen van Barmhartigheid, Zieken* huizen, Sanatoria. Instellingen. Tehuizen Ds A. W. M. ODé Naar wij vernemen is Ds A. W. M. Odé, Ned. Herv. predikant te Goes, met vacan- tie van huis zijnde, door een ernstige onge steldheid getroffen, zoodat zijn opname in het Diaconeseenhuis te Leiden noodzakelijk was. Hij heeft daar reeds een operatie on dergaan. JUBILEUM PROF. WISSE Receptie op 14 September De kerkoraad der Chr. Geref. Gem. van Amsterdam Oost deelt mede, dal Prof. G. Wisse, oud-hoogleeraar der Theol. School te Apeldoorn, D.V. op 11 Sept a.s. den dag zal herdenken, dat hij 40 jaar geleden werd bevestigd als Dienaar des Woords te Gouda. Al heeft Prof. G. Wisse zelf den wensch te kennen gegeven, om dit feit in soberen vorm te herdenken, toch meent de kerkeraad, dat deze dagen niet ongemerkt voorbij mogen gaan; daartoe heeft Prof. Wisse een te werkzaam leven vol arbeid op wetenschap pelijk en practisch terrein, met woord en geschrift achter zich liggen; ook dient Prof Wisse steeds des Zondags die gemeente in die prediking des Woords. Daarom wil de kerkeraad gaarne aan ieder, die dit wenscht, de gelegenheid bie den om den jubilaris te feliciteeren. Op Woensag 14 Sept. a.s., D.V., zal daar toe een receptie worden gehouden in "t ge bouw der A.M.V.J. (Amst Mij voor Jongem.), Stadhouderskade 7 (bij het Leidscheplein), te Am star dam, alwaar Prof. en mevr. Wisse, die dezer dagen ook hun 40-jarig huwelijksjubileum herdenken, dan van 's middags 25 uur recipieeren. CENTDALE yEPWAPMlNCjJ .DADIATODEN Ketels Ivorol - Oranje - Blanje - Bleu zijn de kleuren van de verpakking. Haal dit echt Nederlandsche kind Uw huis binnen en het zal 's morgens en 's avonds op koninklijke wijze Uw mond en tanden verzorgen. nv„EVERSLEEP" ALMELO TELEFOON 3096 De fabriek van VILTMATRASSEN, STALEN GEZONDHEIDSMATRASSEN LEDIKANTEN, ZIEKENHUIS- TUIN,- en SCHEEPSMEUBELEN VAMPYR. STOFZUIGERS 3 'TYPEN PRIJS OP AANVRAAG OOK IN HUURKOOP N.V. ELECTRICITEITS MY AEG Frederiksplein 26 AMSTERDAM C. Gelukkig was er van eenigen geestelijken hoogmoed bij de eenvoudige menschen geen sprake en in de pauzen tusschen het gezang, leefde 't gesprek over allerlei weer op. Lindert was gewoon den Zondagavond te besluiten met t voorlezen van een hoofdstuk uit den Bijbel. Ditmaal was het de geschiedenis van Nicodembs, die verlangend naar den Heiland in 't geheim tot Hem kwam. De boer had niet gezocht en toch vond hij nu onder 't lezen, dat 't goed was. Napraten over 't gelezene lag niet in Linderts aard en toen de gangklok tien sloeg was de groote lamp uitgeblazen en gaf 'n klein looplampje zijn aarzelend licht in het „hospitaal". tVermeer staarde in 't roerlooze vlammetje tot een stralende zonnekrans voor zijn oogen stond. Om iemand uit zoo'n milieu te halen en over te zetten in zijn eigen wereld, was dat goed? Kon hij van Lien vergen, dat ze dit alles van dezen Zondag met hem, als 't eens zoover zou kunnen komen, zoo maar achter liet als een versleten kleed. Liefde is sterk en liefde zoekt list, maar ze waren beiden op 'n leeftijd, dat 't leven tot meer bezinning dwingt en er voor 't avontuurlijke minder plaats is. Den volgenden morgen bracht de Dengerschen postbode voor Vermeer den brief, dien hij verwachte. Als hij vervoerd kon worden was er bij zijn zuster in Dordt gelegenheid om den noodigen rusttijd uit te liggen. Nu moest hij dus aan Lindert en zijn vrouw mededeelen, dat hij niet langer van hun gastvrijheid wilde gebruik maken, 't Was voor de beide verstandige menschen een verhooring van een onuitgesproken gebed toen aan 't eind der week Gijs met den patiënt in de brik naar den Grondelschen loswal reed. Stapvoets schommelde 't rijtuig over de steeg. Over de banken aan weerszijden was een onderlaag van hout gemaakt en daarop een bed gelegd. 't Afscheid had iets pijnlijks. Lien was niet mee gegaan naar het rijtuig, maar stond op de hooge drempel van de geut toen Vermeer een laatsten groet wuifde. Nu hij weer in de buitenlucht kwam kon ze zien, dat hij in die week bleek was geworden enernstiger leken haar zijn oogen. Er was een ongewone hardheid in zijn trek ken. Ze had hem de laatste dagen gemeden. Niet dat ze hem aan zijn lot had overgelaten, ze stond Lijntje bij in de verzor ging, maar alleen,met hem zijn wilde ze niet. Deze korte droom moest eindigen toen bij 't ontwaken, t tot haar was doorgedrongen, dat ze met hem, dien ze zoo lang verwacht had, een strijd zou beginnen, zoo hevig dat ze terug schrok. „Lien" had hij 's Maandags gevraagd „vind je 't niet ver velend, dat ik gisteren niet mee kon zingen en dat ik van al 't andere, 't lezen uit den Bijbel en 't praten zoo ver afstond?" Ze had hem aangekeken en gezegd: „Ik vind (ze begon tusschen haar streektaal meer beschaaf de woorden te voegen) 't niet vervelend, ik vind 'tjam mer". „Jammer......?, Voor wie dan jammer, voor jou?" „Neje, vur jou, ik zij 't zoo gewind enik kan niet zon dernooit. Det heb ik gelieerd van iemes, die ik vroeger heb gekind en „Was dat 'n vriend, Lien?" vroeg hij verwonderd. Die man gisteren had hem daarover niet gesproken, maar klaar zag hij nu de reden, dat iemand als Lien tot zoolang alleen was ge bleven. „Ja" zei ze met iets zachts in haar stem. Ze keek hem open aan, zonder glimlach, met een gezicht waarop hij den ernstigen trek bemerkte, die hem na dien was bij gebleven. „Ik ben er aan ontgroeid" zei hij „Es ge 't nie mist „Dat is 't juist, ik heb 't niet noodig. Lien, mijn leven Ja anders, wij, als gestudeerde menschen denken er anders over dan Hij hield op hij wilde haar met geen woord krenken. „Iedereen heet 't noodig, André, iedereen „Als je wat verder in de wereld had gekeken en wat meer beleefd, dan zou je er ook anders over denken, meisje, er zijn zooveel dingen, die voor jullie vanzelfsprekend zijn, maar voor ons op z'n minst twijfelachtig „Dachte nou det ik niks beleefd had. ik zal 't oe nie vertellen mer ik heb 't ook erg moeilijk gehad. Misschien begrepte er 'iets van". „Misschien ja, ik ken je zoo weinig. Lien en ik heb die zwarigheden nooit gevoeld". Na dien was er niet meer over gesproken, maar Lindert had wel gemerkt wat er gebeurd was. Die kende zijn oudste en geen oogenblik had hij gevreesd, dat ze zelfs uit begrijpelijke genegenheid voor den ingenieur, zich iets zou voornemen, dat tegen haar overtuiging in ging. Want Lien, hij wist het zoo zeker als hij 't van zichzelf wist, had bij al haar vroolijkheid 't groote verlangen haar geluk niet te zoeken buiten Christus. Maar schipperen lag niet jn hun aard. En toen ze mee de toebereidselen maakte voor Vermeers aftocht was 't haar alsof ze in den hof de vreemde bloem uit trok, waarvan het zaadje door den wind was aangevoerd om hier even te kiemen en te bloeien. „Als ik beter ben en weer kan Ioopen, mag ik toch nog wel eens komen?" zei Vermeer bij 't afscheid nemen, 't Was in 't algemeen gezegd tegen allen om zijn bed. „Ik vein", zei Lindert, „det ge dè nie hoeft te vraage. Kérel, hoe mieer hoe liever." Aan den Grondelschen loswal lag 't directiebootje en voor zichtig werd de geïmproviseerde baar in 't glazen kajuitje ge dragen. Gijs treuzelde. „Menhieer" zei hij „*t beste mee oew bieen ènge zult den Elzenberm niet vergète, hoop ik". „Bedankt Streef, ja ik zal aan je denkenover 'n week of zes ben ik weer present". t Was voor Hein de Graauw een opluchting geweest toen hij 't rijtuig langs 't hek zag gaan. Dat was voorbijvoor loopig. Na zijn vertrek was er over den patiënt uit het „hospitaal" 1 weinig meer gesproken. Gertrui had Lien gevraagd hoe 't nu zat tusschen hen. „Lien" zei ze. „ge zijt gek, hur, ge het toch nie van hum gehoord, det ie niks geleuft. Wilde gij dan nun domenie?" "Ik wilneje d er is gelukkig gin spraoke van wille. Hij heet me in zooverre gespaord, det ik hum gin neje heb hoeve te zegge". „Heet ie dan niks gevraogd?" (Wordt vervolgd

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 2