M ?al ïjanöfjaben Protest en eisch van de Duitsche R.K. Bisschoppen Sir John Simon over Praags problemen rtfa/a Franco per post/2.35 portokosten T ™f 'v ^'m'W W f f'™' Per week0.18 W _T Voor het Buitenland bij wekelijksche Bij dagelijksche zending5.50 Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leidenen Omstreken Alles bij vooruitbetaling w Losse nummeis 5 ct. met zondagsblad Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 53936 N°. 6482 MAANDAG 29 AUGUSTUS 1938 19e Jaargang gtrtjertentteprfoen: Van 1 tot 5 regels IJ7*/» Elke regel meer022'It Ingezonden Mededeeüngen van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer0.45 Voor het bevragen aan '1 bureau wordt berekend ..•••••a* 0J0 Een dezer dagen zullen de lezers der VIJF SAMEN WERKENDE CHRISTELIJKE DAGBLADEN weder een zoogenaamd „Merkwaardig Nummer" ontvangen onder boven- staanden titel, ditmaal ter gelegenheid van HET REGEER1NGSJUBILEUM VAN H.M. DE KONINGIN. Ook dit nummer zal weer met zorg samengesteld zijn. Wij vertrouwen, dat zeer vele lezers het zullen opleggen, daarom stellen wij een beperkt aantal beschikbaar voor mede-lezers of om te verzenden naar familie en kennissen in Binnen- en Buitenland, voor den uiterst geringen prijs van 15 cent per exemplaar. Men kan opgaven daartoe inzenden, liefst zeer spoedig, mét het bedrag, aan één der Administraties onzer bladen. DIRECTIE Kloeke verdediging van hun Kerk Bescherming van jeugd en huwelijk De onlangs aangekondigde openlijke voorlezing van het herderlijk schrijven der R.K. Duitsche bisschoppen, ter con ferentie te Fulda opgesteld, heeft gis teren in de overvolle kerken van ge heel Duitschland plaats gehad. Inhoud en- toon van het schrijven weerspiege len een vastberaden verzet der R.K. Kerkleiding tegen de actie, welke de Duitsche overheid tegen het Christen dom en de jeugd der Kerk voert. Over of in verband met de Oostenrijksche R.K. Kerk wondt geen woord gezegd, zoodat men blijkbaar met kardinaal Innitzer geen grondslag voor samen gaan heeft gevonden. Het uiteraard grootcn indruk gemaakt hebbende protest der bisschop-pen consta teert, dat de op de R.K. Kerk gerichte aan vallen „steeds vijandiger en hefti ger, anderzij ds ook duidelijker worden- De strijd, zoo wordt opgemerkt, is er op gericht, de R.K. Kerk ader te laten en tot stilstaan te brengen. Ja, de ver nietiging van de kerk in het volk zelf, de uitroeiing van het Christendom in alle opzichten en de invoering van een nieuw geloof, hetwelk met het geloof in God en het geloof in een hiernamaals niet meer het geringste tc doen heeft, is het streven die^ beweging, „Bij duizenden katholieke burgers brandt <ie vraag op de lippen, of zij niettegenstaan de hun trouw aan den staat, nog gelijkge rechtigde staatsburgers zijn. Men heeft een Duitsohen bisschop (den bisschop van Ro- thienburg) het bevel gegeven, zijn bisdom te Verlaten en men is na zijn terugkeer met schandelijke demonstraties en daden van terreur tegen hem opgetreden. De Duitsche bisschoppen moeten vreezen, dat zij allen in afzienbaren tijd aan dergelijke van te voren (bijeengeroepen menschenmenigten overgele verd worden". Tegenover de bewering, dat de Kerkstrijd het Duitsche volk zijn innerlijke kracht ont neemt. vragen de opstellers van het protest zich af, of de strijd tegen het Christendom niet veeleer de krachten in het Duitsche Volk verteert. „Men verloochent de cultureele waarde Van het Christendom en tooh hebben cul tuur en kunst in de middeleeuwen uit het Christendom geput. Men beweert, dat hei Christendom verouderd, verrot en niet meer voor öfen tegeniwoordigen tijd geschikt is. .Waarom dan deze ongeloofelijke krachts inspanning om iets, hetwelk blijkbaar ver rot zou zijn, te vernietigen? „Tallooze Duitschers in het leger, in de wetenschap, in de techniek en andere ge bieden, hebben zich voor het Christendom verklaard. Tallooze millioencn belijden dit heden nog. „Wanneer men zegt, dat hier en daar een afkeer van het Christendom te constateeren valt, dan kan men evenveel bewijzen aan voeren, voor een nieuwen terugkeer tot het Christendom. Er bestaat slechts één funda ment, hetwelk gelegd is en dat is Christus". De Duitsche bisschoppen eischen een sta kingvan den strijd tegen 't Chris tendom, want juist deze strijd leidt tot ieen diepe kloof in het Duitsche volk. Het herderlijk schrijven neemt het voorts op voor de persoonlijke eer van don Paus, Voor de heiligheid van het huwelijk en voor 'de R.K. jeugd. De hierbij aangevoerde be weegredenon zijn reeds meerdere malen ge noemd in vorige protesten. De bctcekenis van het nu voorgelezen bisschoppelijk schrijven ligt vooral hier in, dat het zeer beslist van toon is en van de houding der Oostenrijksche R-K. kerkleiding openlijk door een breede kloof gescheiden blijkt. Rondom de voorlezing Het nieuws van de voorlezing van dit document in de kerken verspreidde zich in de ochtenduren zeer snel en de laatste mis sen werden drukker bezocht dan gewoonlijk. De publicatie van den brief viel samen met den Zondae van dp. week voor de R.K. jeugd. Men merkte onder de geloovigen tal van jongelui op. In politieke kringen merkt men, volgens Havas, op. dat na eenige maanden de orga nen der N.S.D.A.P. hun voorbehoud hebben laten varen en hun aanvallen tegen de kerk hebben vernieuwd. Een brochure, door de partij uitgegeven over de omgeving van den Paus, waarin er naar gestreefd wordt het Vaticaan in dis- crediet te brengen door het voor te stellen als bondgenoot van Joden, bolsjewieken, vrijmetselaars en democraten, heeft in acht weken een oplage gehad van 300.000 exem plaren. De nationaal-socialistische bladen begin nen zich weer met kerkelijke kwesties bezig te houden. Men heeft ook volgens Havas den indruk, dat het bestand, dat na de Anschluss werd in acht genomen in de hoop op een even- tueele verzoening tusschen het derde rijk en de R. K. door bemiddeling der Oostenrijk sche bischoppen, thans afgeloopen is. DE KINDER VERLAMMING Vier nieuwe gevallen te Rotterdam Ook te Schoonhoven en Giesendam een geval aangegeven Naar wij vernemen zijn te Rotter dam hedenmorgen opnieuw vier geval len van kinderverlamming aangegeven, zoodat het totaal sinds 26 Juli is ge stegen tot 12 en sinds Vrijdag jl. tot 8. Dr Feisser, directeur van den Gem. en Geneeskundigen Gezondheidsdienst, zeide ons dat de gevallen zich zeer ver spreid over de stad voordoen. Een aan tal van acht gevallen in slechts enkele dagen is, vergeleken bij vorige jaren, vrij veel. In 1936 b.v. werden er in het ge- heele jaar slechts negen gevallen aangegeven en in 1937 slechts drie. Dr Feisser was blij, dat vorige week be sloten was ineens doortastend op te treden door de scholen tot 12 Septem ber gesloten te houden. De versprei dingskans van de ziekte is nu uiteraard veel kleiner. Doodelijke gevallen kwa men tot dusver te Rotterdam niet voor. SCHOONHOVEN, 29 Aug. Alhier is het eerste geval van kinderverlamming gecon stateerd en wel bij de 8-jarige Adriana Bons. Het kind wordt nog in de ouderlijke woning verpleegd. Haar toestand laat zich op het oogenblik vrij gunstig aanzien. Ook een geval te Giessendam GIESENDAM, 29 Aug. Hier ter plaatse is een geval van kinderverlamming geconsta teerd bij het 2-jarig zoontje van de familie D. Sluimer. Het kind is naar het ziekenhuis te Dordrecht overgebracht en aldaar op genomen. Te Waddinxveen WADDINXVEEN, 29 Aug. Alhier zijn in den loop van één week vijf gevallen van kinderverlamming en één van nekkramp voorgekomen. Aan de kinderverlamming zijn drie patiëntjes (2 meisjes en 1 jongen) overleden. Twee nieuwe gevallen te Boskoop Gisteren zijn te Boskoop twee nieu we gevallen van kinderverlamming ge constateerd. Het eene geval betreft een 9-jarig pleegkind van v. S. in de Tous- saintstraat. Het ander een 3-jarig kind van T- in de Van Boetzelaerstraat. Bei den zijn naar het Acad. Ziekenhuis te Leiden vervoerd, Weer verscheidene verkeers-ongelukken Jongen te Delft van vrachtauto Vrachtauto grijpt wielrijder bij Alkmaar Wielrijdster contra motorrijder Het verkeer langs den weg heeft Zaterdag en Zondag weer verscheidene slachtoffers gevraagd. Te Delft werd een jongen uit Rot terdam gedood. Elders vielen wel is waar geen dooden te betreuren, doch enkele personen werden toch zwaar ge wond, zoodat voor hun leven wordt gevreesd. Van een vrachtauto afgeslagen DELFT, 29 Augustus. Zaterdag is op den nieuwen Rijksweg te Delft een doodelijk ongeval gebeurd. Een jongen, die boven op een met raamlijsten geladen vrachtauto was geklommen, werd daarvan afgeslagen, toen de auto onder het viaduct bij de Brassers kade doorging. De jongen kwam zoo ongelukkig op het wegdek terecht, dat hij vrijwel op slag dood was. De politie heeft het lijkje naar het ziekenhuis te Delft overgebracht en stelt een onderzoek in. Het slachtoffer is de 13- jarige J. v. Hennik, wonende Essenburgsin- gel te Rotterdam. Militaire patrouille aangereden 'S-GRAVENHAGE, 29 Augustus. Op de Alkemadelaan bij den ingang van de Alexanderkazerne is een militaire patrouille, welke de wacht ging aflossen, van achteren aangereden door een personenauto, welke na de aanrijding doorreed. Twee militairen wer den bij deze aanrijding gewond. De miliciens A. S. B. en C. B., beiden 20 jaar oud, kre- geii venvondingen aan het voorhoofd en kneuzingen aan de beenen. Beiden werden door den G.G.D. naar het militair hospitaal vervoerd. De politie stelt een onderzoek in naar de auto, welke de aanrijding heeft veroorzaakt. Door vrachtauto overreden GRONINGEN. 29 Augustus. Zaterdagavond, ongeveer zeven uur is te Hoogkerk de tien jarige F. Stuivenwold, die per rijwiel den weg aldaar overstak, aangereden door een truck met trailer avn de firma Wester broek ter plaatse. Het ventje kreeg beide wielen over het lichaam en werd met een ernstige hoofdwonde en inwendige kneu zingen naar het R.K. ziekenhuis te Groningen overgebracht. Men vreest voor zijn leven. ALFEN AAN DEN RIJN, 29 Aug. Zondag midcag is op den Rijksstraatweg alhier de 27-jarige opperman J. de Heij, die ter plaat se met zijn verloofde fietste, aangereden door een personenauto, waarvan de bestuur der, zekere N. uit Amersfoort, door tot dus ver onbekende oorzaak, geheel op het lin kergedeelte van den weg geraakte. De beer de H. kwam daarbij te vallen en liep ern stige inwendige verwondingen op. Hij is in zorgwekkenden toestand naar het St. Elisa beth ziekenhuis te Leiden overgebracht Vrachtauto grijpt wielrijder ALKMAAR, 29 Augustus. Zondagavond' omstreeks acht uur is op den Rijksweg Alk maarSchoorldam, juist tegenover Koedijk, een ernstig ongeluk gebeurd. In de richting Schoorldam fietste de familie Kemper uit Amsterdam, de heer en mevrouw K. op een tandem, een zoon en dochter elk op een rij wiel, toen uit tegenovergestelde richting een rachtauto naderde, welke op dat oogenblik werd gepasseerd Goor een personenauto. De bestuurder van laatstgenoemde auto haalde daarbij te veel naar links uit, met het ge volg, dat de 17-jarige André K. door deze auto gegrepen werd en tegen den grond ge slingerd. Zijn zuster kon door tijdig van haar fiets te springen een botsing voor komen. De jongeman bleek er erg aan toe te zijn en onmiddellijk werd geneeskundige hulp ingeroepen, welke door dr Den Hartog uit Koedijk werd verleend, die daarbij con stateerde, dat het slachtoffer een dubbele dijbeenbreuk had opgeloopen en een ern stige vleesohwonde aan een der beenen had bekomen. De gewonde is per ziekenauto naar het Centraal Ziekenhuis te Alkmaar overge bracht. De gemeentepolitie uit Bergen maak te proces-verbaal op en stelde een onderzoek naar de schuldvraag in. Motorrijder contra wielrijdster LAREN, 29 Aug. Gisteravond te kwart over acht is op den Rijksweg ter hoogte van Laren een botsing ontstaan tusschen een wielrijdster en een motorrijder Mej. Van der Hoop uit Laren wilde dicht bij de Drift per fiets den Rijksweg overste ken. Tegelijkertijd naderde uit de richting Baarn een motorrijwiel, bestuurd door den 26-jarigen II. C. Hoyer uit Rijswijk. De mo torrijder kon de wielrijdster niet meer ont wijken, waardoor een botsing ontstond. Bei den vielen tegen den grond. De motorrijder sloeg eerst tegen een kilomcterpaal en bleef bewusteloos liggen. Een passeerend genees heer uit Overijssel en een medicus uit Laren verleenden de eerste hulp en lieten de slachtoffers overbrengen naar het Sint Jans ziekenhuis te Laren. Hier bleek, dat de wielrijdster niets mankeerde, terwijl de motorrijder een bloedende hoofdwonde en een sohedelbasisfractuur had opgeloopen. De toestand van het slachtoffer is zorgwek- ZIT- EN SLAAPKAMER MET BADKAMER nabij Wittebrug, Badhuisweg 232, Tel. 555651 in groot Heerenhuis te Scheveningen. Rijk gemeubil. apartementen disponi. Alle mod. comfort. Rust. omgeving, le klasse pension. „Wij gelooven zeker in een vreedzame oplossing" Britsche rijk zal uitbreken van oorlog helpen voorkomen De Britsche Minister van Financiën Sir John Simon heeft Zaterdag te Lanark een rede gehouden, waarin hij o.m. zeide: Ik zou de algemeene politiek der Brit sche Regeering op buitenlandsch gebied willen schetsen als een positieve vredes politiek. Dit jaar is een jaar van veel zorg en moeilijkheden geweest en het leiderschap van Chamberlain door niets meer gekenmerkt dan door de vastberaden pogingen, welke hij en H a- lifax in het werk hebben gesteld, om de spanning te doen verminderen en een kalmeering tot stand te brengen. Er is geen reden, waarom wij een poli tiek zouden voeren alsof geen vriend schap mogelijk i met staten van een heel ander politiek stelsel. Ik wijs de gedachte, dat oorlog onvermijdelijk is, af en zou eerder de opvatting willen ver kondigen, dat oorlog nooit onvermijde lijk is, wanneer alle volken gelijkelijk hun best willen doen, om de oorzaken weg te nemen, welke tot oorlog zouden kun nen leiden, en in een geest van eerlijk heid oplossingen voor welke moeilijkhe den ook willen zoeken. De Britsche in vloed is steeds aan de zijde van den vrede geweest. Simon zeide verder, dat de Britsche her bewapening geen wantrouwen in andere landen teweeg brengt, omdat ieder weet, dat de Britsche wapenen nooit gebruikt zullen worden voor een agressief doel. Want wij zijn ervan overtuigd, dat echte oplossingen niet kunnen worden gevonden door geweld. De verwerkelijking van deze gedachte heeft geleid tot de aanvaarding dor idealen en de beginselen, die den grondslag van den Volkenbond vormen, en de Britsche regee ring betreurt het ten zeerste, dat de afwezig heid van een aantal belangrijke staten den bond zoo ernstig verzwakt heeft. Indien echter gebleken is, dat een werk tuig niet in staat blijkt, iederen last te dra gen, dan beteekent dat nog niet, dat wij zijn beginselen moeten verzaken. Integendeel, het ideaal van den Vol kenbond, vervanging van het geweld door de rede en het recht, is een mooie inspireerende gedachte, waarvoor wij zullen blijven werken. Ik geloof, zoo ging Sir John voort, dat alle landen evenals Engeland een groot verlan gen naar den vrede en een haat tegen den oorlog hebben. In vele landen van Europa eerwachten mannen en vrouwen, dat zij zich moeten voorbereiden op de gevaren en de verschrikkingen van een luchtoorlog. Maar juist dat feit kan ons hoop geven, want ner gens kan een regeerinp zoo onverschillig staan tegenover de gedachte van haar volk, dat zij niet weet, dat het volk die verschrik kingen wil vermijden. Terwijl er belangen en plichten zijn, die ons, ons volk en het volk van het Britsche rijk aangaan, en dip beschermd moeten wor den, zullen we altijd het geheele gewicht van onzen invloed aanwenden, om het uit breken van een oorlog, waar ter wereld ook, te voorkomen en altijd onze bijdrage leveren tot de handhaving van den vrede. Dit geeft, naar ik meen. aldus Simon, op juiste wij®? de kern der Britsche buitenlandsche poli- Het geval-Tsjecho-SIowakije In het speciale geval van Tsjecho-SIo- wakije, waaraan wij thans zeer onze aandacht schenken, is het standpunt van Engeland volkomen nauwkeurig uiteengezet in de rede, die Chamberlain op 24 Maart van dit jaar in het parle ment heeft gehouden. Die verklaring geldt ook vandaag. Aan haar inhoud be hoeft niets te worden toegevoegd of ge wijzigd. Voor een oplossing van 't Tsjecho-Slo- waaksche vraagstuk zijn bijdragen van alle betrokkenen noodig. Als regeering hebben wij in deze kwestie een werke lijk probleem gezien, dat dringend oplos sing behoeft. En wij zijn ervan overtuigd dat een oplossing kan worden gevonden, die allen belangen recht doet wedervaren indien aan beide zijden goede wil wordt getoond. Het behoeft geen betoog, dat het zeer be langrijk is. een vreedzame oplossing te vin den, want in onze moderne tijden kennen de oorlogsreacties geen grenzen meer. Daarom heeft de Britsche regeering haar invloed aangewend bij beide partijen in het conflict, dat men redelijk zou zijn bij de pogingen tot het vinden van een oplossing", z Runciman aldus zeide Simon verder is geen scheidsrechter of rechter, maar middelaar en vrien-d- De goede wenschen van de geheele wereld, die beseft, hoe veel van zijn succes afhangt, vergezellen Runci man in zijn taak. Hij is te Praatr niet als vertegenwoordiger der Britsche regerring. maar als vertegen woordiger van allen, die gerechtigheid wil len en den vrede liefhebben. Zooals ik reeds zeide, gelooven wij zeker, in een vreedzame oplossing, in dien de goede geest overheerscht". VOORNAAMSTE NIEUWS Dit Nummer bestaat uit TWEE bladen De Duitsche R.-K. bisschoppen hebben gister in de kerken een herderlijk schrijn ven laten voorlezen. Weer hebben zich enkele gevallen vari kinderverlamming voorgedaan. De burgemeester van Gouda, de heer E« G. Gaarlandt, is, oud 58 jaar, overleden* De Reünisten-conferentie van S.S.R. op Woudschoten. Sir John Simons groote rede over het Tsjecho-Slowaaksche vraagstuk. Het scheepstreffen in de Straat vaü Gibraltar. Runciman confereert opnieuw met Henn lein en Kundt. Hevige strijd tijdens Japanschen oon marsch naar Hankau. Een leeuw onder de kerkgangers Van de kermis naar het altaar Sittard beleeft een groote sensatie ..Van Sambo zullen w(J nu hooren, Hü was een leeuw, geducht van aard, Hü.was in de woestijn geboren. Hü droeg een kwastje aan zijn staart..." Sittard is Zondagmorgen een tijdlang in rep en roer geweest, vanwege het avontuur, dat twee aldaar op de kermis gedemonstreerde leeuwen er tezamen als een onvoorbereid extra-nummertje op touw hebben gezet Het kermiskamip was in dit stadje opgeslagen tegenover de Roomsche kerk, iets wat in Zuid- Nederland verder geen verbazing scheen te wekken. Wel echter het feit, dat tij dens het celebreeren van een bijzondere mis in dit kerkgebouw, waarvoor de toe loop zoo groot was, dat de menschen tot voor de deuren samengedromd stonden, ■een dezer koningen der dieren, die met zijn makker uit zijn getralied verblijf had weten te ontsnappen, er hardnekkig op stond, het interieur van dit gewijde gebouw eens te bezien. Met zijn kop drong het gedierte door de menigte heen, die argeloos wat terzijde week, niet vermoedende, met wat voor een kerkganger m.cn eigenlijk te doen had. Sambo was reeds een aardig eind langs bet pad tusschen de banken voortgeschreden, toen m«n hem ontdekte, benevens 't kwastje aan z;jn staart, door boven aangehaalder, poëet niet onverdienstelijk gememoreerd. Plotseling drong toen tot de menschen door. dat er iets heel bijzonders aan de hand was. dat buiten den gewonen loop der dingen omgintr. en over banken en zetels zocht men naar alle richtingen een veilig heenkomen. De leeuw intusschen, die thans ruim baan had, wandelde onverstoord verder, bereikte het altaar, en vlijde zich daarvoor neder, evenals zijn verre voorganger, die een trouwe makker was van den heiligen Hiero- nvmus, toen deze in Palestina als heremie* leefde, en er den Bijbel vertaalde. De pries ter, die in zijn ambtsbezigheden verrast werd. achtte het verstandig, het veld te rui men naar de sacristie, en de deur daarvan zorgvuldig achter zich dicht te doen. Inmiddels was ook de leeuwentemmer, 't voetspoor van zijn pupil volgend, de kerk binr-?ng?komc,L Sambo was goed- noch Prinselijk Paar naar Den Haag Prinses Beatrix blijft in Soestdijk SOESTDIJK, 29 Augustus. H. K. H. Prin ses Juliana en Z. K. H. Prins Bernhard zijn gisteravond om even half negen per auto van het paleis Soestdijk vertrokken. Het Prinselijk Paar zal tot na den ver jaardag van H RL de Koningin in de residentie blijven Prinses Beatrix is kort geleden van den Ruigenhoek weer naar Soestdijk overgebracht en is ditmaal niet naar Den Haag meegekomen. De Houtrusttentoonstelling te 's-Gravenhage Comité betuigt leedwezen Het comité voor de luisterrijke viering van het Regeeringsjubileum van H. M. de Koningin heeft aan het moderamen van het Ministerie van predikanten der Ned. Herv. Gemeente te 's-G ravenhage medege deeld, dat zy het protest zeer begrijpelijk vindt. Het Comité spreekt er zyn leedwezen over uit, dat het gebeurde geschied is onder den naam en de verantwoordelijk heid van het comité. Het betreft hier een betreurenswaardig misverstand tusschen het comité en de commissie voor de organisatie der ten toonstelling. Deze commissie heeft vergeten de uit sluiting der Zondagen in het contract op te nemen. kwaadschiks te bewegen, naar het kermis terrein terug te keeren, wat tenslotte nog zoo dom niet was Tenslotte heeft men hem gekneveld en met touwen teruggesleept, bewijs, dat deze kermisleeuw er eentje een heel mak soort was. Ook zijn confrater, die zich tusschen de tenten wat verstrooiing had gezocht, was spoedig weder, gelijk b3 hoort, achter de traliën. Men heeft, voor meedere zekerheid, den onderbroken kerkdienst verder achter veilig gesloten deuren voortgezet. Beide leeuwen stamden uit de Rotterdam sche Diergaarde, van welke de heer S. ze had gekocht, toen ze vijf maanden waren. We hebben niet vernomen, of door de Sit tarderhp politie ook maatreo-pif.n ziin ee nomen nm reprises van d:* soort van ont snapningen te voorkomen. Ditmaal is alles nog heel poed afgeloopen; slechts enkele personen vielen van den schrik flauw- BLOM B A ND E N ROTTERDAM TEL. 28000 DEN HAAG TEL. 770038 BATES MEERWANDIGE PAPIEREN ZAKKEN geven o GEMAK en BESPARING BATES CEPRO ZAKKEN MIJ. N.V. MAASTRICHT MILITAIRE VLIEG- CATASTROFE IN ZWITSERLAND Vier toestellen vliegen te pletter tegen een berg BERN, 28 Aug. (Havas). Gister- middag is een escadrille van vijf vliegtuigen, dat op weg was naar Lugano, waar een luchtvaartdag werd gehouden, in het kanton Schwyz in een dikken mist geraakt, ten gevolge waarvan vier der toestellen tegen de bergen te pletter vlogen. De zes in zittenden van drie dezer machines werden gedood en de beide inzitten den van het vierde toestel ernstig ge wond. Op zijn moeder geschoten Huwelijkskwestie de aanleiding REUVER, 29 Augustus. Gisteravond: om streeks half zes heeft de 31-jarige A. van der V. eenige schoten op zijn m#eder gelost, waardoor de vrouw ernstig werd gewond. De 58-jarige weduwe van der V. heeft zich eenige dagen geloden in ondertrouw bege ven met een 31-jarigen jongeman, hetgeen den zoon niet welgevallig was. Gisteravond was de vrouw alleen op weg naar haar kosthuis. Op den Keulscheweg heeft de jongeman zijn moeder opgewacht en eenige schoten op haar gelost Ernstig ga- wond viel het slachtoffer neer. Onwonenden waren op het geluid der schoten naar buiten gekomen en vonden de vrouw in deernis- wekkenden toestand. Nadat geneeskundige hulp was ontboden, is het slachtoffer naar het R.-K. ziekenhuis te Venlo overgebracht. eDe dader heeft zich na zijn daad bij de marechaussee aangemeld. Hij is ingesloten, Ds J. Ritter f Ds. J. Ritter, Ned. Herv. predikant te Ravenstein (Ring Grave, classis 's-Hertogen- bosch) die te 's-Gravenhage logeerde, wan delde Zaterdagmiddag op het duinpad bij het stille strand. Daar is hij plotseling door een beroerte getroffen en ter plaatse overleden. Het stoffelijk overschot is naar het zieken huis aan den Zuidwal vervoerd. Ds. Ritter. die 62 jaar geworden is, en in 1904 candidaat geworden, diende de gemeen ten van Obdam, Beets, Wominels, Franeker en Barchem, en was sedert 8 Febr. 1931 te Ravenstein. Hij was praetor van den Ring INBRAAK TE ZENDEREN BORNE, 29 Augustus. In de woning van den onderwijzer T. in de buurtschap Zende ren heeft een inbreker een nachtelijk bezoek gebracht. Een aanzienlijk bedrag aan bank papier is gesloten. Tevens wordt een gouden ketting vermist. Enkele eetwaren heeft de ongewenschie gast ook aangesproken. Ver moedelijk houdt deze inbraak verband met andere inbraken, welke den laatsten tijd in Twente zijn gepleegd. JU Pijp Tabak Taeonla Leeuwarden

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 1