Indrukwekkend Huldebetoon van den Landstorm iod&j) DE ELZtNBE ZATERDAG 27 AUGUSTUS 1938 Als inzet van de feesten in de Residentie Enthousiast samenzijn in den Dierentuin Groot défilé voor de Koningin op Huis ten Bosch 's-GRAVENHAGE, 27 Aug. Al waren we héél wat van den B.V.L. gewend, we heöben onze Landstormers toch nog n imm Br zóó uit den hoek zien komen als hedenmorgen in den Dierentuin en enkele uren later bij het grootsche dé filé voor H. M. de Koningin op haar Paleis „Huis ten Bosch". Klokslag 11 uur verhief de voorzitter van de Nat. Landstorm Cie., luit-gene- raal L. F. Du y ma er van Twist zich onder daverende toejuichingen van zijn zetel om een openingswoord te spre ken, Achter hem, op het fraai versierde too- neel, waar de groote figuur van een land- etormer met een spa in de hand alles scheen te beheerschen, hadden de autoriteiten plaats genomen. Daar zagen we o.ui. minis ter Colijn zitten, den oud-gouverneur Fock, de ministers de Wilde, van Boeijen, van Dijk en Slotemaker de Bruine, zoomede prof. Aal berse en nog zooveel andere bekende Neder landers. Noemen we nog slechts generaal Snijders, den oud-commandant van 't veld leger Jhr. Roëll, vice-admiraal Fürstner, den vice-president van ,dcn Baad van State, Jhr. Beelaerts van Blokland, Jhr. Loudon en burgemeester de Monchy. Rondom hen hing weelderig het vlagge 'doek, afgewisseld met natuurgroen, terwijl iedere vlaggebaau aan den voet verdween aahter korenschoven, zinnebeeld van onze nationale rijkdom en vruchtbaarheid onder ide regeering van het Oranjehuis. Langs het geheele tooneel, ter hoogte van het voetlicht was een schoone rand van bloemen en fijn groen aangebracht in het midden gekroond met een fraai borstbeeld yan H. M. de Koningin. Om drie rédenen gewichtig! Deze dag is een buitengewoon gewichtige Sag voor onzen Landstorm, zoo ongeveer be gon de heer Duymaer v, Twist en wel om drie redenen. In de eerste plaats zijn wij hier samen aan den vooravond van de nationale ge dachtenisviering van de 40-jarige regeering van Hare Majesteit onze geëerbiedigde Koningin. Bij dezen mijlpaal na 40-jarige regeering "vervult dankbaarheid ons hart voor den ze gen, welken de wijze regeering van Konin gin \Yilhelmina gedurende zoo lange reeks ONS FEUILLETON Korte Inhoud van het voorafgaande Op „de Elzenberm" woont Jan Donker stal met zijn zuster Tonia, die weduwe is. Gijs, zijn knecht, is getrouwd met Stijn, die meid is geweest op de boerderij. Als ze een jaar of tien getrouwd zijn hebben ze zeven kinderen. Op zekeren dag laten de kinderen van Stijn het paard van Jan Donkerstal schrik ken, waardoor hij in de Wetering valt en verdrinkt. Niemand anders heeft dat gezien. Tonia gaat nu in een rusthuis en laat den Elzenberm leeg en het land ongebruikt, zoo dat Gijs zonder werk komt. Nu breekt voor het gezin van Gijs en Stijn een tijd van armoede aan. Af en toe heeft Gijs een poosje werk, maar tegen den winter is hij heelemaal zonder. Gelukkig kan hij in 't voorjaar bij de werkzaamheden aan het kanaal geplaatst worden. Na het overlijden van Tonia komen er nieuwe bewoners op den Elzenberm: Lin- öert Driewegen en zijn gezin. Deze neemt Gijs aan als vast arbeider, **t Geluk schijnt nu eindelijk voor Gijs en Stijn te gaan komen. Voor Lien Driewegen, de oudste dochter van Lindert, komen verschillende huwe- aijkscandidaten opdagen. Een van hen, Ir. Vermeer, van de Kanaalwerken, wordt na een ongeluk met zijn motor op den Elzen- berm verpleegd. 's Zondagsmorgens brengt Gijs hem een bezoek en vraagt hem gelijk zijn zoon Tinus aan een mooie betrekking bij het Kanaal te helpen. (Zie vervolg hieronder) van jaren in hei' midden van ons volk heeft verspreid. Voor dien zegen danken wij God, Die ons Haar schonk en Haar voor ons volk spaarde. Mogen aan de veertig jaren nog meerdere worden toegevoegd. Koningin Wilhelmina leve! (Daverend applaus). Maar in do tweede plaavs is de 27ste Augustus voor den Bijzonderen Vrijwilligen Landstorm een gewichtige dag, omdat wij zoo aanstonds de Landsvrouwe van aange zicht tot aangezicht mogen aanschouwen en Haar onze hulde zullen mogen brengen. Dit is een groove eer, die den Bijzonderen Vrijwilligen Landstorm te beurt valt en aarvoor wij hoogst dankbaar zijn. Het is dit keer voor de derde maal, dai' ons instituut voor 'Hare Majesteit verschijnt. En in hev bijzonder denken we dan aan November 1918 voor het Paleis in het Noordeinde. God zij dank, het door zooveel duizenden goede vaderlanders in die revolu tiedagen aangeboden offer was niet noodig. En dan is de derde reden waarom deze dag belangrijk is het feit, dat de B.V.L. 20 jaar bestaat. Hij viert dat niet, maar het herdenken, omdat, zooals Dr. Colijn eenmaal opmerkte, de B.V.L. uit den nood geboren werd en ook uit den nood moest lorden gehandhaafd. Daarna heette spr. verschillende autoritei- en welkom, waarop de aandacht gevraagd terd voor den premier. Deze hield een korte rede, waarna Pr A al berse, Minister van Staat, herinne ringen ophaalde uit het verleden. Herinneringen van Prof. Aalberse Men heeft een beroep gedaan op mij, als in van 't blijvend gedeelte van het minie- tërie-Ruys de Beerenbrouck, dat in Novem ber 1918 aan het bewind was, om heden tot u het woord te voeren, aldus ving de minis ter van Staat, prof. mr. Aalberse aan. Ik heb het aangenomen met een dankbaar hart. Alleen hij, die midden in het gevaar heeft gestaan, en die daardoor weet, dat de drei- ing ervan gedurende enkete dagen toen grooter was, dan velen bevroed hebben, kan ten volle waardeeren de groote daad van vaderlandsliefde en van Koningstrouw van hen, die, toen de oproep tot lien kwam, aan stonds de, na vier lange mobilisatiejaren, uitgetrokken uniform weer aandeden, naar de Residentie snelden, om zich ter al eer voor den Troon te stellen. Het is een zorgenvolle week geweest, die van 1017 November 1918. Reeds Zaterdagnacht had de Regeering 'n uitvoerig verslag ontvangen van een te Rot terdam gehouden vergadering, waaruit een sterk revolutionair sentiment sprak. De zorg werd nog vergroot, toen in den vroegen ochtend van Zondag 10 November de Duit- sche Keizer, van zijn leger verlaten, in ons land toevlucht zocht. De Regeering begreep, tot welke moeilijkheden dit zou leiden, wanneer de geallieerde regeerJngen van ons zijn uitlevering zouden eischen, en dit stond aanstonds vast op dien elsch een resolute weigering zou kunnen volgen. Vier lange en bange jaren had de wereld oorlog geduurd. De Duitsche militaire macht stortte ineen. In Duitsahland brak een re volutie uit. En gelijk de revolutie in het Frankrijk van 1S4S verwekte ook deze om wenteling met zijn soldaten- en arbeiders raden ook gisting in andere landen. Ook hier. Waarom zou de revolutie bij Ze- wnaar halt houden? zoo werd dreigend ge vraagd. Er was een wil om naar de staatsmacht te grijpen. Maar er was ook' aanstonds daartegen over een vaste wil om met alle kracht het revolutiegevaar te keeren. Zoo werd dien eigen Zondag 10 November besloten, met alle kracht tegen het dreigend revolutiegevaar op te treden. Evenwel het kort te voren in de Hars kamp gepleegd verzet maande tevens tot voorzichtigheid. Rekening moest er mee ge houden worden, dat de zeer lange mobilisa tiejaren wellicht op sommigen demoralisee- rend hadden gewerkt. In den nac/ht van 12 op 13 November werd besloten, den Vrijwilligen Landstorm op te roepen. Het parool vloog langs telefoon en telegraaf: „opkomst met spoed". Maar den volgenden dag ging nog een andere oproep uit naar de vrijwiligers, die zoo juist, na jarenlangen dienst, naar hun haardsteden waren teruggekeerd. En zij trokken hun uniformen weer aan, en nog voor de week ten einde was hadden we weer een regee- ringsmacht die klonk als een klok. Spr. ging voorts na wat de B.V.L. sinds dien geworden was om te besluiten met de hoop dat God onze Koningin nog lang moge spareu. Dat de vonken niet overwaaien! Oud-minister van Lidth de Jeude ge waagde als volgende spreker van de vele voorrechten die wij hier nog bezitten doch in andere landen al lang niet meer gevon den worden. Op het oogenblik lijkt de behoefte aan een B.V.L. niet zoo dringend als in 1918, doch .veten, hoe gemakkelijk de vonken uit het buitenland naar ons overwaaien. Het is waar, dat ook velen hier te- lande gebukt gaan onder de zorgen van het dage- lijkscbe leven, <joch dat neemt niet weg, dat we nog altijd heel veel te verliezen hebben. Daarom gelukkig het land, dat Nederland heet; waar een Oranje regeert en waar een instituut bestaat dat alijd bereid is onze •beste goederen te beschermen, als het "SSa-kJ geeft biJ inademing direct reriichting bij ASTHMA en {^Tbooh^J daarvit voortkomende borst- benauwdheid en borstbe- klemming. Alleen echt mei m BOOM. f 1S9 per groote doos. Nederiandsch fabrikaat. Tenslotte sprak de inspectuur van den B.V.L. res. gen.-maj. de Jongh een pit tig woord, waarin hij onder luide toejuichin gen inzonderheid den persoon van generaaj Duymaer naar voren bracht. In ons land geëerd, door het buitenland benijd, gaat de B.V.L. rustig voorwaarts om binnen zeer kort entijd den 100.000sten vrij williger in zijn gelederen te hebben. Het défilé voor Huis ten Bosch Even dirie uur vangen we de eerste Tonen op van de Kon. Militaire Kapel, vroolijk klinkend in deze anders zoo rustige omge ving. We hooren vroolijke marschmuziek van deze kapel wier leden accentueerend dit militaire vertoon van den B.V.L. in 't veldgrijs zijn, de helm op, model decora- Achter de kapel vangen we reeds een glimp op van de detachementen reserve-of ficieren, vrijwilligers van den B.V.L. en van de vaandels, de 19 Koninklijk erkende vaan. dels van den B.V.L., die den stoet een bij zonder aanzien geven. Op ongeveer 10-pas achter de Kon. Mil. Kapel volgt de Colonnecommandant reser ve-kolonel J. R. L. Jans, commandant van bet corps Limburgsche Jagers, met zijn ad judant. De kolonel draagt de helm en mar cheert met getrokken sabel. Kolonel Jans geniet de bijzondere eer den B.V.L. zoo aanstonds aan Hare Majesteit te presenteeren. Dan volgt de commandant van het mili taire gedeelte van het défilé, met zijn adju dant. Deze eervolle taak is toevertrouwd reserve-kolonel van den generalen staf K. L. Rozendaal, commandant van 't V.L.K. De IJssel en Vollenhoven.. En danhet eerste vaandel, dat der Limburgsche Jagers. De vaandehvaoht, on der commando van ree. eerste luitenant A. J. J. Vluggen loopt stram in de houding en allen die zich er achter hebben geschaard volgen dit voorbeeld. Maar bij dat eere-vaandel blijft het niét, want achtereenvolgens trekken die van West-Brabant en van het Drentsch Verband voorbij, allen schitterend in den gouden zo merzon. Intusschen is de kop van den stoet bij de opstellingsplaats van H. M. de Koningin aangekomen. De Koninklijke Militaire Kapel zwenkt uit en brengt verdér defile-ennuziek ten gehoore. Kolonel Jans, met zijn adjudant is uitgetreden, om zidh bij H. M. de Konin gin te melden. Commando's klinken, .Hoofd, linksklinkt van groep tot groep en stram wordt dit eerbewijs 'uitge- Het Friesch Verband defileert, het Gro- ningsche, en daar is ook do stelling Amster dam! Onder leiding van res.-luitenant-kolonel C». F. van Hoogenhuyze, volgt een sterk de tachement van plm. 250 res. officieren uit Zuid-Holland West. De vaandelwacht staat onder commando van res. eerste-1 ui tenant der jagers Ir. E. F. E. Bongaerts, het deta chement officieren onder commando van re. serve-luitenant-kolonel Jhr. W. A. E. Snoeck. Het vaandel van Zuid-Holland-West draagt aan de eene zijde het Nederlandsche wapen; aan de andere zijde den naam van het korps. Het werd 22 Juli 1916 op 't Malie veld te Den Haag plechtig uitgereikt door generaal Neeteson aan den eersven com mandant van het corps, den welbekenden overste Keiser. Ook Urk present! Dan volgt de IJssel-Vollenhove, waaron der we zoowaar ook den plaatselijken leider van het eiland Urk, den heer G. Heetebrij, ontdekken. Ook de andere vaandels trekken indruk wekkend aan het oog voorbij: De Nieuwe Hollandsdhe Waterlinie, 't Vehband Dor drecht. Kennemerland, de Veluwezoom, de Meijerij, Zeeland, de Monden der Maas, het Veluwsch Verband, het Twentsch Verband Hr Ms ..Gelderland" heeft gistermiddag onder groote belangstelling ligplaats ge nomen aan de Parkkade te Rotterdam, waar de kruiser gedurende een deel der jubileumfeesten zal blijven liggen. DE NATIONALE FILM „VEERTIG JAREN" 'S-GRAVENHAGE, 27 Aug. Gistermiddag heeft voor een groot aantal genoodigden de eerste vertooning plaats gehad van de jubi- leum-film „40 Jaren". Het Comité voor de Nsmonale film heeft terecht ingezien, dat een chronologische aaneenschakeling van feiten, welke tijdens de veertig-jarige regeering van onze Konin gin vermeldenswaardig zijn, den toeschou wer op den duur niet zou kunnen binden en hem zelfs naar het einde der voorstelling zou doen verlangen. Men heeft een andere, betere weg inge slagen en zoo is de filim „40 Jaren" tot stand gekomen aan de hand van het verhaal, dat Ben van Eysselsteyn daarvoor schreef. En na de film zelf aanschouwd te hebben kunnen wij niet anders dan groote lof heb ben voor hetgeen gepresteerd is. Misschien zouden door deskundigen uit film-technisch oogpunt hier en daar bedenkingen zijn in te brengen, onze totaal-indruk is, dat men als geheel een gave, indrukwekkende en boeien de filim heeft gemaakt, welke een waardige herinnering zal blijven aan de zoo gezegen de „40 jaren" van onze Vorstin. Het verhaal zeltf is vrij eenvoudig gehou den. De geschiedenis begint veertig jaren terug, als de marine-arts Rolf van Meerle uit de tropen terugkomt, om in Amsterdam een particuliere practijk te beginnen. In zijn ouderlijk huis is den eersten avond een familiediner. De oude excellentie Van Meerle zet aan het begin van dezen maal tijd uiteen, dat het wel een zeer ongewoon diner is, op een zeer ongewonen dag. En na gevoelvolle woorden gewijd te hebben aan de nagedachtenis van Koning Willem III, hulde gebracht te hebben aan de Regentes Koningin Emma, deelt hij mede, dat het feit, dat een jonge Vorstin, Koningin Wilhelmina, den ouden troon der Oranjes betreden heeft, zeker het ongewone van dit familiediner wettigt. „Ik, die van heeler harte een die- ,naar geweest ben van onzen Koning, ben „diep ontroerd door de woorden die Konin- „gin Wilhelmina hedenochtend in de Kerk „gesproken heeft: „Ik ben gelukkig en dank baar het volk van Nederland te mogen re- „geeren, een volk klein in zielental, doch „groot in deugden, krachtig door aard en „karakter.... De woorden van Mijnen be- „minden Vader maak ik tot de Mijne: „Oranje kan nooit, ja nooit genoeg voor Nederland doen". En aldus vervolgt het familiehoofd: „Met „die woorden heeft de Koningin mij, ouden izie-k. 9.00 richten. 10.00 Dec dienst. 12.00 Het woord van d Filrnpraatje. 12.30 Kinderkool m.m.v. het Omroeporkest. 1.05 Aeonan-or- kest (gr.opn.). 2.00 Boekbespreking. 2.30 Viool voordracht met pianobegeleiding. 3.00 L0.30 Rei .n de week. 12.05 4.30 Sportreporta.ge. 5.00 Ilsmenalda-septet m.m.v. vroolijk duo. 5.45 Gram.inuziek. 6.00 I De Ramblers (gr.pl.). 6.30 Sportoverzicht. 6.45 Sportnieuws ANP. hierna: tot 6.55 Gr.- muzie-k. 7.00 Gram.muziek. 7.30 Noviteiten orkest en solisten. 8.00 Berichten ANP. Me- dedeelingen. 8.15 Residentie-orkest m.m.v. solist. 9.00 Radiojournaal. 9.20 Gram.muziek. 10.00 Renova-kwintet en Tango-orkest. 10.45 Sportreportage. 11.00 Berichten ANP, Gr.- muziek. 11.15 Nina Dolce's Zigeunerorkest I (gr.opn.). 11.4012.00 Orgelspel (gr.opn.). HILVERSUM II. 301cn 415,5 M. S.30 KRO 0.30 NCRA*. 12.15 KRO. 5.00 NCRV. 7.4.'11.30 RO. 8_.30_H. Mis. 9.30 Gewijde muziek (gr. l.W PD. wUde list. 2.00 Vragenbeai muziek. 3 00 Stafmuzielc van het 6e R.I. (3.303.45 Gram.muziek). 4.15 Gram.muziek 4.30 Ziekenhalfuurtje. 4.555.00 Gram muz, 5.05 Gewijde muziek (gr.pl.). 5.50 Vrije Ev. ,man, met trots vervuld en Zij heeft U, jon- geren onder ons, een grootschen plicht op ,de schouders gelegd. Ons land gaat de toe komst tegemoet met het oude vertrouwen, „dat steeds bestaan heeft, als het ging om ,de toekomst van Nederland met Oranje". Dit is het begin van de film, die verder een echte familiegeschiedenis wordt. Wij de nieuwe en nieuwere generatie Van Meerle opkomen en de taak van de ouderen overnemen. Wij zien de reusachtige veran deringen, die op politiek, sociaal, technisch, wetenschappelijk en cuMureel gebied in die veertig jaren plaats vinden. We leven veer tig jaar mee in de geschiedenis van een fa milie, die vreugde en diepe droefheid leert kennen, die tijden van rust, van welvaart, ook van oorlogsdreiging en beurs- paniek meemaakt. Wij zijn één met hen al len, als zij ondervinden, dat onder alle om standigheden onze Koningin onverbrekelijk met ons volk verbonden blijft en in kwade en goede tijden, in voorspoed, maar ook in zware druk, ons volk voorgaat. Behalve aan het eind, als het portret van onze Koningin op het doek verschijnt, zien wij in deze film geen opname van onze Koninklijke familie. Maar sterker dan histo rische opnamen ons konden toonen, vertelt deze film hoe hoogtepunten in ons nationale leven steeds samenvallen met die uit ons Vorstelijk Huis. En de jongste generatie, die zoo vrijgevochten, zoo nieuw-zakelijk, zoo koel vaak lijkt, kan een traan niet bedwin gen alis onze geliefde Koningin Emma ten grave wordt gedragen.... En die jongere generatie neemt de taak van de oudere eervol over. Nog zegt een jonge Van Meerle tot een vergadering van grooten in Indië, als het gaat om het schep pen van een luchtlijn van Holland naar ons Indië: „Onmogelijk" is een woord, dat de Oost-Indische compagnie niet gekend heetf". En zoo bouwt Jong Holland onder de ge zegende rust, welke het onder de regeering van Koningin Wilhelmnia mag genieten, on danks crisis en malaise, voort aan de schoonste tradities van ons voorgeslacht, tradities zoo krachtig belichaamd in het Huis van Oranje, tradities van vrijheidszin en wilskracht, van alle deugden, waarin een klem volk groot kan zijn. Zien we zóó de film 40-jaren, dan is zij ?n welverdiende hulde aan onze nu jubi- leerende Vorstin! 8.19 Be- jrkdienL„ ziek (gr.pl). 7.50 Misviel richten ANP, Mededeelingen. 8.25 Gram.- f muziek. 8.30 KRO-orkest. 9.30 KRO-Melo- I dlaten en schist. 10.00 Gram.muziek. 10.30 j Berichten ANP. 10.40 Epiloog. 11.0011.30 1 Esperantoiezing. DROITWICH 1500 M. 12.29 Harmonie-orkest. 20 Trio. 1.50 Kwartet 2.10 Orkest. 3.10 ilaaskwintet. 4.20 Orkest. 5.00 Pianoduet- en. 5.40 Strijkkwartet. 6.35 Cello. 7.10 Or- USSEL 322 en 4S4 AI. 322 M.: 10.35 Orgel. 11.29 Orkest. 12.50 Orkest. 3.05 Zang. 6.05 Orkest. 7.20 Zang. 8.20 Orkest 11.20 Orkest. 484 M.: 10.20 Orkest. 11.05 Concert. 11.35 Zang. 11.50 Concert 12.50 Orkest. 4.50 ViooL 6.20 en 6.00 Orkest. 8.20 Symphonie-orkast. 8.50 Radiotooneel. 9.20 Concert 13.90 Orkest DEUTSCHLANDSENDER 1571 AI. 8.50 Radio- 35 Reportage. en het landstoimcorps Rotterdam. Nadat de vaandels en de reserve-officie ren der 19 landstormcorpsen voorbijgetrok ken zijn, volgt een viertal detachementen van de bijzondere corpsen Motordienst, Luchtwachtdienst, Vaartuigendienst en de Spoorwegdienst. Nadat deze bijzondere corpsen gedefileerd hebben, sluit de Koninklijke Militaire Kapel bij dit militair gedeelte van het défilé aan. Aan het hoofd van het volgende gedeelte van het défilé marcheert het muziekkorps van de Haagsche politie, dat uitzwenkt, om de plaats van de Kon. Mil. Kapel in te ne men. t Opgewekt klinkt nu ook de defileermu ziek. Dan komen de burgerleden der gewestelij ke landstormcommissiëen aan de beurt en nog enkele kleinere groepjes, met tenslotte niet minder dan 1200 plaatselijke leiders. Allen march'eeren fiks er van langs, c Koningin slaat onafgebroken dit leger gad Het leger bovenal van trouw aan Oranjel Was er mooier hulde denjkbaar? K7eenstofzuigen maar vraagt een „WALDORP" N.V.WALD0RP RADIO DEN HAAG iek. (Om 8.16 Berieh- nwijding. 10.20 Declamatie. •olg declamatie, izlek. (Om 12.15 10.10 Gram.muziek. lï.l( 11.30 Orgelspel. 12.00 Gr Berichten). 12.30 VARA-orkest. 1.151.45 Esmeralda-Septet. 2.09 Gram.muziek. 3.00 ie. 3.30 Orgelspel. 4.00 Gram.muziek. 5.00 „Fai Deel: 4.30 Voor de kindi Gram.muziek. 6.-307.00 Muzikale causerie en gram.muziek. 7.05 Reportage (gr.pl.). 7.30 Zang. piano en gram.muziek. 8.00 Her haling SOS-Berichten. 8.93 Berichten ANP. 8.15 VARA-Orlcest. 9.00 Declamatie. 9.20 Orgelspel. 9.45 Gram.muziek. 10.00 Bert ten ANP. 10.05 Tli 10ltf NCR V-TJlt- GEMENGD NIEUWS DOODELIJK VERKEERSONGELUK HOOGEVEEN, 27 Aug. Nabij de Noordsche brug alhier is een ernstig verkeersongeval geschied. De 27-jarige onderwijzeres mej. M. H. Krikke, reed aan de verkeerde zijde van de Hoofdstraat, terwijl van het noorden een auto van de garage Kip naderde. Op het laatste oogenblik wilde de dhauf- feur van dezen wagen de wielrijdster nog ontwijken, waarbij hij een verkeerspaal mee sleurde. Mej. Krikke werd van haar fiets geworpen en is daarbij zóó ongelukkig op de straat terechtgekomen dat de dood spoe dig intrad. Haar rijwiel kwam onder het voorste gedeelte van de auto terecht. TE WATER GERAAKT EN VERDRONKEN VELSEN, 27 Aug. De 39-jarige losser P o s t is bij het laden van een stoomtrawler in de Visschershaven te IJmuiden in het water gevallen en verdronken. Nadat men het lichaam had opgehaald tverd nog ge- ruimen tijd getracht de levensgeesten op te wekken. De man laat een vrouw en twee kinderen achter, een van zeven jaar en twee dagen oud kind, dat hjj juist had „Das kleine Café". 11.1 HÏLVERSUAI II. 301.5 cn 4 zending:. 8.00 Schriftlezing, Berichten, gram.muziek. (9.309.45 geluk- v 10 3o Morgendienst. 11.00 Chr. 11.30 Chr. Kinderkoor „De kleine :iek. (12.09 —12.15 Berichten). 12.45 Am-sterdamsch Sa» lonorkest en gram.muziek. 2.00 Reportage. 3.15 Gram.muziek. 3.45 Bijbellezing. 4.45 Gram.muziek. 5.15 Kinderuurtje. 6.15 „Hei- depark-Band", en gram.muziek. 7.00 Beric-h- ten. 7.15 Causerie over John Bunyan. 7.45 Reportage, eventueel gram.muziek. 8.00 Be richten ANP. herhaling SOS-Berichten. S.la Herdenkingsavond van den Bond van Chr. Oranjeverenigingen In Nederland. 9.45 So- nora kwintet. 10.00 Ber. ANP, 11.05 Repor- tage (gr.pl.). 10.35 Vervolg van 10.35. 11.30 Gymnastiekles. 11.00 Vervolg van 10.35. 11.30 Gram.muziek. circa 11.50—12.09 Schriftlezing. DROITWICH 1500 AI. 11.25 Zang. 11.50 Staftnu- zlek. 12 50 Orgel. 2.50 Cello. 3.20 Orkest 4.05 Piano-druetten. 4.20 Cello en plano. 5 20 Duetten. 5.40 Kwintet. 6.45 Piano. 7.20 Caba ret 8.05 Piano. 8.20 Symphonie-orkest 9.15 Orkest 10.25 Causerie. 10.40 Orkest. 11.35 Ensemble. RADIO-PARIS 1648 AI. 1.50 Zang. 4.20 Zang, 4.35 Piano. 6.20 Orkest. 7.35 Zang. 8.35 Opera» KEULEN 456 M. 7.30 Orkest. 12.20 Orkest 1.35 Orkest 2.30 Concert. 4.20 Orkest. 6.35 Zang 8.30 Mannenkoor. 9.20 Orkest. 10.50 sextet en pianoduo. 12.20 Orkest cn' Orkest. mble. 12.50 Orkest 484 M.: 12.50 Orkei... „.v„ „iJvoal 8.20 Koningin A.itrid-hcrdciiking. 9.20 Sym- phonie-concert. 11.20 Gram muziek. DEUTSCHLANDSENDER 1571 AI. 8.20 Kern spreuk. 8.30 Symphonie-orkest. 10.50 Viool VALKENBURG (L.) Hotel-Pension „Prins Bernhard" Houth. Villaweg 9 Telef. 179 Wie een goede keuken niet versmaad, Men naar Pension „Prins Bernhard" gaaf* Pensionprijs 2.75. Hoogseizoen 3.— Zoetjes aan bracht Vermeer *t gesprek van de ouders over haar de kinderen. Tactvol begon hij bij den zoon, die stu deerde, maar zijn bedoeling was om iets van Liens verleden .te hooren. Gijs liet zich gaan. Dien man moest hij te vriend houden en daar hij, ondanks de wendingen die Vermeer aan 't gesprek gaf, goed begreep, waar hij heen wilde, vertrouwde hij hem geheim toe, dat tot nog toe geen mensch wist dan Stijn en hij „Maar" zei Gijs „ik geloof niet det ze iets om um gift, neje ïk zal 't oe sterker zegge, ze heet tegen mijn vrouw gezeed, det ze diejen Hèèn nie moest" Toen Lijntje binnen kwam was, voor Gijs gelukkig, *t ge sprek uit, wie weet waar de zucht naar een goede baan voor Tinus hem anders nog toe gebracht had. Voorloopig was 't genoeg en afscheid nemend zei hij nog: „Ge dinkt dan nog wel is aon oons, war?" Weinig vermoedde Vermeer, dat dienzelfden dag nieuwe plannen van geheel andere zijde gesmeed werden om de vraag yan den vader te herhalen. De Zondagmiddag was voor hem een kwelling want toen verscheen, Heis de Grauw, die, zich, als buuc van den gastheer geroepen voelde naar den welstand van het „slachtoffer" zoo als hij het noemde, te komen informeeren. Hij was opvallend vriendelijk tegen Lien en een oningewijde zou in hem niet den medeminnaar hebben gezien, want ook Vermeer deelde in de vriendelijkheid; wat hij na Gijs' mededeeling niet had ver wacht. En daarom hinderde ze hem. Lien zag in zijn bezoek iets van de energie en de goede inborst waarover Lindert had gesproken. „Vaasthaauwe doet ie ènwinnen". Hij kon zich dus vernederen voor Vermeer, enkel om zich niet gekrenkt te too nen, dat zij hem had verwaarloosd en haar gunst wendde naar den vreemde. Daarbij kwam nog iets, dat allen trof. Hein begon er over, dat 't met den ingenieur zoo goed was afgeloopen. Hij had de sporen gevolgd, die 't motorrijwiel had getrokken en als het een halve meter meer links was gezwenkt zou het tegen een steenen paal zijn gebotst. Hij dikte 't nog wat aan, was niet geheel logisch in het trekken van zijn conclusies maar hij be doelde te zeggen, dat er nog grooter gevaar had gedreigd dan Vermeer vermoedde. „O" zei deze met een glimlach: „ik kwam met een matig gangetje aanzetten en zag niet veel omdat m'n bril nat was en ineens, toen ik over de brug reed schoof ik wat en dacht recht door te rijden zonder erg te hebben in de bocht. Toen gebeurde *t". „Krek", was Heïns opmerking, „det zegde goed, „toen gebeurde 't, mer ge pret daor nou zoo mekkelijk over, omdet ge d'r lévend zijt aafgekomme 't Had ook aanders kanne zijn en 'n gebroke bieen Is erg zat mer nun gebroke nek, daor doede nie veul aon", „Schaai mer uit" riep Lijntje, die griezelde. (,Ik wil mer zegge, det menhieer God wel dankbaar maag zijn vur den goeien aaflooip". Toen viel er een stilte. Uit den gang klonk 't trage tikken van de groote Friesche klok. Lien snoof van zenuwachtig heid en Vermeer wendde zijn hoofd af. Hij keek naar buiten waar nu langs de blauwe voorjaarslucht blanke, wattige wol ken opkwamen. Hein voelde, dat ze hem gelijk gaven en dat schonk hem groote voldoening. „Wij vergète zoo gaauw" zei hij met iets plechtigs in zijn stem, „mer nao zu'n geval mage we toch wel is efkes vraoge, es 't nou is nie goed was aafgelooipe, wet dan?" Vermeer vond 't zeer onprettig om van dien kant opmerk zaam gemaakt te worden op z'n verzuim en hij had een scherp antwoord klaar, dat hij evenwel inhield. Alleen lachte hij even gemaakt vroolijk. „Ja, danzaten jullie met je inlaatsluis". Dit hinderde Lindert. Zoo, was dat 't eenige, waarover hij dacht. Bertha redde de situatie, door een kopje thee over 't pluche tafelkleed te stooten en toen alles weer beredderd was en 't kind ergens in een koude kamer zat te snikken over het standje, dat ze in een vol gezelschap had opgeïoopen, was er niemand, die 't onderbroken gesprek wilde voortzetten. „Nou, menhieer, ik hoop det ge gaauw in staot zult zijn om op te staon, went 't sluske mot deuze zomer werken, hur". „Dank u", zei Vermeer correct en 't hinderde hem, dat Lien hem vriendelijk groette bij 't weggaan. Doch de avond was evenmin zooals hij zich dien gedacht had. Lien had zich weer voor 't orgeltje gezet en zocht in haar psalmboekje. Gertrui gaf hem er een, gebonden in stijf leer, met een overslag, dat vastgehouden werd door een kun stig zilveren slotje, „Verzichtig", zei ze plagend, ,,'t is van grutmoeders vur Liene es ze gaot trouwe". Ze zongen nu Psalm 91, vers 1: „Hij, die op Gods He-< scherming wacht", en na een kunstloos tusschenspel, waarin ze zocht naar den toon, die moest voeren tot de dankbaarheid, ging ze ongemerkt over tot de melodie van Psalm 63. Lindert, die 't gemerkt had, zette direct in en het: O, God! Gij zijt mijn toeverlaat, klonk tot buiten in de stilte van den vroegen avond. Vermeer zat onwennig met z'n Psalmboekje in de hand. Dit wist hij niet thuis te brengen, en hij gevoelde zich als een vreemde, als 'n kind, dat betrapt wordt op 'n nalatigheid* „Gifde gij er nou mer ieen op" zei Lindert na een oogen-i blik stilte tot Vermeer. Hij aarzelde, hij bladerde toen in zijn boekje. Och, wat zefc den hem eigenlijk die Psalmen. Een enkele melodie herinnerde hij zich nog, een enkele zirï hier en daar, maar hij durfde niet op zijn geheugen aan. En 't kijken, der anderen, in afwachting van wat hij zou noemen, maakte hem zenuwachtig. „Ge zijt in 't Psalmboekske nie zoo goed thuis es in oew; staopels tèèkeninge" zei Lindert schamper. Bijna had Vermeer iets hards gezegd, maar rond bekende hij: „Ja, ikben niet erg in de gelegenheid geweest, dö laatste jaren". Lijntje wilde zoo spoedig mogelijk aan dezen pijnlijken toe-4 stand een einde maken. „Speul mer 119. „Och schonkt Gij mij '(jWordt vervolgdjj

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 8