WRATTEN VERRUCOL ZATERDAG 27 AUGUSTUS 1938 TWEEDE BLAD PAG. g VERWIJDER ZE DEFINITIEF MET GEVAARLOOS - PIJNLOOS GEEN LITTEEKENS 8IJ APOTHEKEN EN DROGISTERIJEN a I 1.25 PER FLACON Sportmenschen gebruiken alleen SUPERFINE {Wettig gedeponeerd) DE IDEALE VLOER BEDEKKING Een familielid van den Chineeschen gezant te Londenmej. Hsioeng-Hwa-Lien trad in het huwelijk met haar landgenoot Ho-Sze~Ko. Bruid en bruidegom met andere bruiloftsgasten buigen voor den gezant, die de plechtigheid verrichtte De heer W. J. Visser nam gisteren afscheid als directeur der Chr. Kweekschool te Den Haag. Groepsfoto in de aula van de Chr. H.B.S. aan de Populierstraat. Te Los Angeles werd onlangs een mtmiM ment onthuld, gewijd aan de nagedachtenf? der eerste goudzoekers in Californië. Vanaf den Haagschen Toren Een jubileum, dat niet vergeten mag worden Een monument voor den vrede Een Christe lijk getuigenis WE leven thans wel temidden van de jubilea. Terwijl de alledaagsche ge beurtenissen in deze zomersche weken den loop iets schijnen te vertragen, elkander in elk geval niet in het bekende, zeer snelle tempo opvolgen, en terwijl de spanningen in het internationaal beweeg eenigszins schijnen af te nemen, wordt onze aandacht teruggeleid naar de dagen van ouds. De allervoornaamste laats dient daaribój in te nemen het regeeringsjubileuim van onze Koningin. Stad en dorp, platte land en huizenmassa, de vredige rust van hei en wei, het voort durende jachten in de metropo len, alles gaat zich voor een wijle instellen op het dankfestijn van Vorstin en volk. Allerwege wor den comité's in het leven ge roepen, allerwege worden schik- aangebracht, dankstonden uitge- krngen getroffen, versieringen schreven, feesstvergaderingen be legd. Het is goed zoo en we zouden het niet gaarne anders zien. Reeds de plicht der dankbaarheid roept ons op, uiting te geven aan vreugde voor genoten zegen. Maar te midden van dit blijdschapsbetoon mogen we een ander, eveneens gedenkwaardig jubileum niet vergeten. We bedoelen het feit, dat het Vredespaleis den 28sten dezer voor een kwarteeuw plechtig en met veel praal en pracht in gebruik werd genomen. Ook hier dient herdacht te worden. De twee jubilea dragen wel een onder scheiden karakter. Het een is voornamelijk nationaal van aard, het ander is vooral in ternationaal van inslag; het een geeft blijk van treffende eenheid in ons volk, waar ter wereld zich Nederlanders mogen ophouden, het ander moet getuigenis afleggen van idea len, welke niet werden verwezenlijkt, van eenheid onder de volken, die werd beoogd en nagestreefd, maar slechts ten deele be reikt. En toch, er is tussdhen beide jubilea ver wantschap. Deze willen we niet zoozeer zoeken in de omstandigheid, dat onze Ko ningin Zelve bdj de opening van het Vredes paleis tegenwoordig was, als wel hierin, dat onze Vorstin bij voortduur den vrede voor ons volk heeft nagejaagd. Het bezit van dit Huis des vredes was voor ons land mede een aansporing, om voort te gaan in den weg van Hugo de Groot en anderen, minder bekend, die, zij het vaak in beginsel slechts en niet scherp omlijnd, het pad wezen voor de volkerengemeenschap. En bij het samenvallen schier van het regeeringsjubi leum van Koningin Wilhelmina en van het ren moesten ijlings een goed heenkomen zoeken. De voorraad van 80.000 Kg. hooi, alsook de geheele inboedel, werd een prooi der vlammen. De brandweer van Callantsoog bestreed' onder leiding van burgemeester G. H. R e- horst het vuur, dat men na een uur meester was. De schade, die op 14.000 wordt geschat, wordt door verzekering gedekt. In de studio van „Filmstad" in Den Haag werd gisteren voor een groot aantal autoriteiten, waaronder zich verschillende ministers en Indische vorsten bevonden, een vertconing gegeven van de nationale jubileumfilm „Veertig jaren". Het Koninklijk Paleis op den Dam te Amsterdam vertoonde zich gistewen weet'voor het eerst sinds geruimen tijd zonder schutting, waardoor het hoofdstedelijk publiek het vernieuwde uiterlijk van 't paleis kon bewonderen BESCHUIT EN BANKETFABRIEK te BARENDRECHT bij Rotterdam. Telei 106 EEN BOERDERIJ AFGEBRAND CALLANTSOOG, 27 Aug. Door hooibroei brak brand' uit in een boerderij van Jhr. H. J. L a m a n T r i p en bewoond door den heer G. Jimmink, aan de Langevliet in den pol der Koegras. In een oogwenk stond het gebouw in lich ter laaie. De landbouwer was op het land aan 't werk en zag plotseling de vlam uit het huis slaan. Zijn yrouw en beide kinde- jubileuir. der opening van het Vredespaleis- kost het waarlijk geen moeite, om in gropte erkentelijkheid te gewagen van hetgeen het bewind van onze Vorstin voor den vrede heeft beteekend, vrede voor ons volk, vrede ook op internationaal gebied. Want door de rust, binnen onze grenzen genoten, konden hooge colleges van internationaal recht en internationale arbitrage ongestoord hun be- teekenisvollen arbeid voortzetten. Onbewust, althans schijnbaar, was men op den 28sten Augustus 19-13 van het vreese- lijke oorlogsrumoer, dat binnen een jaar over groote deelen van de wereld zou losbarsten. Op 30 Juli 1907 reeds was, bij gelegenheid van de tweede Vredesconferentie te Den Haag, de eerste steen voor net trotsche ge bouw door de Nelidoff gelegd. En sindsdien vond de bouw gestadig voortgang. De gedachte van den Russischen internatio nalen rechtsgeleerde Martens, om te komen tot een Huis des vredes, vond bij den zeer rijken Amerikaan Carnegie, beroemd om al hetgeen hij ter bevordering van de wetenschap en den vrede gedaan heeft, in stemming en deze verklaarde zich gaarne bereid tot het financieren van het omvang rijke plan. De Nederlandsche regeering bleef niet achter en schonk den grond tot een ge zamenlijke waarde van 7 ton. De bouwmees ters waren L. M. Cord on nier en J. A. G. van der Steur, de tuinarchitect was de Engelschman Mawson. Grooisch was dé openingsdag. De Konink lijke Familie vereerde de plechtigheid met Haar aanwezigheid, Carnegie was met zijn vrouw onder de hooge gasten, en de rij van diplomaten scheen geen einde te zullen nemen. Jhr. Mr. van Karnebeek hield als voorzitter van de Carnegie-stidhting de groote openingsrede en zijn woorden werden door die van verscheidene andere doorluch tige sprekers gevolgd. Alles ademde vrede, binnen en buiten de grenzen. Merkwaardig was wel, dat ons land juist in de dagen van een nieuwe kabinets formatie was, de befaamde formatie van 1913, en zoo zag men bij de opening van het nieuwe gebouw „ministers van heden" en „ministers van morgen". Ja waarlijk, alles ademde vrede, maar lang mocht het niet duren. Nog geen jaar later bulderden de kanonnen over Europa en flit sten de granaten en strooiden de bommen dood en verderf. Er is in deze wereld wel eenige moed toe noodig, om bij voortduur te streven naar vrede en saamhoorigheidsgevoel ondier de volken. Te hooge idealen mogen hier niet nagestreefd en historische lijnen moeten niet achteloos verwaarloosd worden. Maar het Vredespaleis staat ook in 1938 nog, neen niet als een Toren van Babel, als een uiting van hoogmoed, doch als een oproep tot den plicht om na te streven wat tot den vrede dient. Treffend vonden we deze gedachte neer gelegd in een woord van den Franschman G. Bonet Meury, professor aan de Pro- testantsche Theologische Faculteit te Parijs, die in 1913 bij de opening als volgt schreef: „Wat zeggen de Christenen van het Vre despaleis? Zij kunnen slechts met vreugde dit nieuwe en grootsche symbool van den vrede tusschen de volken begroeten. De oor log is een gril uit barbaarsche tijden, een brutale inbreuk op de gedachten van Recht en Gerechtigheid. Jezus Christus is de Vredevorst. Het Koninkrijk Gods, waarvan hiij de komst op aarde heeft aangekondigd, zal dan eerst waarlijk zijn tot stand geko men, wanneer alle volken een nauwen band zullen hebben gesloten en in vrede zullen leven". Over de verschrikking van den laat- sten wereldoorlog heen, ja door de ellende ervan versterkt, behoudt dit getuigenis zijn waarde. TORENWACHTER, i BOND VAN EVANGELISATIEN Jaarvergadering op de Hemmensche Stichting Een greep uit het werk der Bondsevangelisten Dondierdag waren in Hemmen in het kasteel van de Hemmensche Stichting een zeventigtal evangelisten en bestuursleden van Evangelisaties bijeen tot het houden an de jaarvergadering van den Bond voor Evan gelisatiën in en ten bate van de Ned. Herv. Kerk. Aan den vooravond had een avond maalsviering plaats in het kleine kerkje te Hemmen onder leiding van Ds. G. G er- brandy te Leeuwarden. Terwijl Donderdagmorgen het Hoofdbe stuur van den Bond vergaderd was, kwam de Vereeniging van Bondsevangelisten teza men onder leiding van haar voorzitter, ien heer W. de Weerd, evangelist te Klaziena- veen-Noord. Deze wijdde warme woorden van herinnering aan het onlangs overleden lid, den heer J. Haisma. Voorts werden versla gen uitgebracht over de Oudejaarsavondcol lecte voor de Oud-Evangelisten, over het Weduwenfonds, waarna door den voorzitter een inleiding werd gehouden over: „Wat een Bondsevangelist weten moet". Donderdagmiddag te twee uur begon de eigenlijke jaarvergadering van den Bond voor Evangelisatiën in en ten bate van de Ned. Herv. Kerk. De voorzitter, Mr. C. de Roon Swaan te Velp, liet zingen Psalm 4-21 en 3, las Psalm 121 en ging daarna voor in gebed. Hij stelde voor een telegram te sturen aan het zieke hoofdbestuurslid, Ds. A. G. H. van Hoogenhuyze te Amster dam, waarmee de vergadering instemde. In zijn openingswoord wijdde hij allereerst woorden van gedachtenis aan den overleden Bondsevangelist J. Haisma te Vledderveen. Voorts sprak hij uit, dat het hem steeds weer een reden van blijdschap was naar ïan jaarvergadering van den Bond te mogen gaan, daar hij zich door zijn gevangenisbe- zoekwerk sterk verwant gevoelt met den arbeid der evangelisten. Hoewel aan derge lijk werk veel teleurstelling is verbonden, achtte hij het toch een bevoorrechte positie in het Koninkrijk Gods te mogen arbeiden. Jaarverslagen Uit het verslag van den penningmeester, Mr. M. P. Th. a Th. v.d-Hoop van Sl o c h- teren te Baarn, bleefe, dat de ontvangsten' over het afgeloopen boekjaar bedroegen i f 8965,50 en de uitgaven f 8166,68, zoodat een saldo overbleef van f 798,82. H. M. de Ko ningin had dit jaar weer een bedrag van f 300.ter beschikking gesteld terwijl ook van H. K. H. Prinses Juliana f 250.was ontvangen, waarvoor spr. een woord van hartelijke dankbaarheid op z'n plaats achtte. De kerkcollecten brachten f 900.minder op dan verleden jaar, daarentegen de andere collecten voor den Bond f 2000.meer, gif ten en contributiën f 100 meer en de Her vormingscollecte f 150 meer. De ontwikke- line van het z.g. collecte-plan bevond zich in stijgende lijn. De Maandbode, het orgaan van den Bond, werd reeds in een oplaag van 4000 ex. verzonden. Dit ls van groote betee- kenis, omdat het een waardevol middel is om het werk van den Bond bekend te maken. Spr. maakte bekend, dat iedere evangelisatie dit jaar ook weer een gratificatie van f 30. ontvangt. Tevens werden een tiental posten genoemd, die in aanmerking zouden komen voor f 25.— van de Koninginnegift. Ds. E. S y p e r d a, secretaris van den Bond, las vervolgens het jaarverslag. Spr., deed een greep uit het werk der Bondsevan gelisten en stond allereerst stil bij het werk te Annen, een Drentsch zanddorp, waar de evangelist Blauw wiekei werkt in een omgeving van modernisme, zooals het zich nog openbaart in zijn oude en ruwe vormen. De kerk is er deel van de dorpsgemeenschap, waaraan men niet raken mag. Dan wordt stilgestaan bij Vledderveen nabij Stadska naal, waar de onlangs overleden evangelist J. Haisma werkte. Haisma ploegde en zaaide, maar smaakte ook de vreugde van den oogst. Hij was de eenige godsdienston derwijzer van den Bond zonder acte, maar hij was een geroepene en een man van een bijzondere charisma. Hij was idealist maar ook realist, echter vooral optimist. In een land, dat aanvankelijk een geestelijke wil dernis was, deed deze pionier alles wat bot zuivering en ontwikkeling van het volksleven dienen kon, maar bovenal trachtte hij overal het evangelie te brengen. Haisma kan genoemd worden een kaars, die al branden- de zichzelf verteert. Bij zijn begrafenis bleek door de overgroote belangstelling, voor hoe- velen deze evangelist bij de gratie Gods in de 28 jaar te Vledderveen tot een zegen was geweest. Verder memoreerde de secretaris het jeugdwerk en het catechetisch onderwijs door de evangelisten. Hij herinnerde aan de belangstelling, die in evangelisatiekringen voor het reorganisatie-ontwerp 1938 bestond. Hij noemde den zwakken financieelen toe stand der evangelisatiën. In sommige wer den die salarissen te laat, in een enkele zelfs heelemaal niet betaald. Maar tegenover deze teleurstellingen stonden ook verrassingen, waarvan spr. enkele noemde. Over het al gemeen waren de salarissen zeer karig. Het verslag eindigde met een woord van herin nering aan Dr Kooiman van Hollandsche- veld, die bij zijn leven zich zulk een warm vriend van den evangelisatiearbeid had be toond. De voorzitter spreekt zijn bewondering uit voor dit verslag en zegt den secretaris har telijk dank. Bestuursverkiezing In de vacature van den verleden jaar over leden toenmaligen voorzitter, Mr. C. A. Star Numan, werd gekozen Ds. Laar man te Velp, terwijl de volgende aftreden de hoofdbestuursleden bij acclamatie werden herkozen: Mr. M. P. Th. 5 Th. v. d. Hoop; v. Slochteren, Mr. M S. van Haers- m a B u m a. en Mr. W. L. F. Baron P r i s s e. Het hoofdbestuur deelde nog mee, dat getracht zal worden te geraken tot vermin dering van de te hooge hypotheekrenten. Een woord van lof en waardeering werd ge bracht voor den beheerder van het pensioen fonds, Mr. W. L. Baron Prisse. Eveneens ROFFELRIJMEN PROEFLES Historisch 't Was feest op school in Heiderveen, Er ivas ivat te beleven: Een kweekeling met acte zou Die morgen proefles geven. De jongens zaten extra mooi, Want met den bovenmeester Zijn in de klas: de dominee, De dokter en Jan Heester, Die met hun vieren 't proefkonijn Terdege zouden toetsen Omdat ze voor het minste geld Het béste hebben moesten. De dominee zou 't eerste uur In hoofdzaak controleeren. De dokter zou het intellect, De kennis observeeren. Jan Heester, den gegoeden boer, Geboren Heiderveender En praeses van het schoolbestuur Was-'t-allemaal-net-eender. (Ze zeiden, tusschen haakjes, dat Hij dol was op konijnen En dergelijke springertjes, Al waren 't niet de zijne!) De les begon zooals 't behoort. Toen werd er wat gelezen, En toen gerekend, en dat bleek Behoorlijk goed te wezen. Toen vroeg de dokter eens iets van De dieren te vertellen. De kweekeling keek door de ruit, Om zich wat in te stellen, En, daar 't zijn lievlingsvak betrof, Begon hij uit te halen Zoodat de jongensoogen ras Van spanning gingen stralen. Het werd een prachtig heiver haal, Dat heel de klas vervoerde. Er kwam een strooper bij te pas Die op een haasje loerde. „En weten jullie wat dat is, Een stroopervroeg de meester Het was een oogenblik doodstil.,, Toen riep er een: „Jan Heester!" Het leek wel of de kweekeling De orde even kwijt was, Maar wijslijk zei de dominee Dat 't prachtig, en hóóg tijd was,,, (Nadruk verboden) LEO LENS DOODELIJK ONGEVAL OP STAATSMIJN MAURITS LUTTERADE, 27 Aug. In de ondergrond» sche werken van de staatsmijn Maurits is de 46-jarige locomotief-machinist A A. Z o n- n e v e 1 d te Horn, tusschen een locomotief en een mijnwagen bekneld geraakt. De man bekwam dusdanige verwondingen dat hij enkele uren later overleed. Het slachtoffer was gehuwd en vader van vier kinderen. voor den administrateur van den Bond, den heer D. Vastenhoud, en aan den verte genwoordiger den heer J. de Jager. Tenslotte wordt deze 46e jaarvergade gesloten met dankgebed door den V. G. de Jonge van Terwolde.

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 5