Ilieuure £riïtóri)f (üourant M ?al fjantrfjaben ZONDAGSRUST Abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 2.35 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/a ct. Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leidenen Omstreken No. 6481 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 38936 ZATERDAG 27 AUGUSTUS 1938 19e Jaargang übbertcntitprijjnt: Van I tol S regels T.U7'/> Elke regel meer5,»# t 022'It .gezonden Mededeeljngen van 1—5 regelsrr* 2.30 Elke regel meer 0.45 3 Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend 0.10 Een der dagen van volgende week zullen de lezers der VIJF. SAMENWERKENDE CHRISTELIJKE DAGBLADEN weder een zoogenaamd „Merkwaardig Nummer" ontvanoen onder bovenstaanden titel, ditmaal ter gelegenheid van HET REGEERINGSJUBILEUM VAN H.M. DE KONINGIN. Ook dit nummer zal weer met zorg samengesteld zijn. Wij vertrouwen, dat zeer vele lezers het zullen opleggen, daarom stellen wij een beperkt aantal beschikbaar voor mede-lezers of om te verzenden naar familie en kennissen in Binnen- en Buitenland, voor den uiterst geringen prijs van 15 cent per exemplaar. Men kan opgaven daartoe inzenden, liefst zeer spoedig, mét het bedrag, aan één der Administraties onzer bladen. DIRECTIE Eenigen tijd geleden verschenen er i.De Maasbode" een tweetal artikelen van den heer L. over „Zondagsrust Zondagsheiliging". Deze artikelen von den hun aanleiding in een pas verschenen werkje „De Zondag", door Dr. A. van Selms. Het ligt niet in onze bedoeling in den breede met den heer L. te polemiseeren- Maar op één enkel punt moeten we toch even nader ingaan. In het eerste artikel wordt gezegd, dat Dr van Selms bewijst, dat de Christelijke Zondag een totaal andere instelling is dan de Joodsche Sabbath, dat er geen historisch verband tusschen die beide bestaat en dat er geen spoor van bewijs is, dat de Christelijke Zondag in de plaats van den Joodschen Sabbath is gekomen. En hieruit meent de heer L. te mogen concludeeren, dat er ten opzichte van den Zondag ten diepste geen verschil bestaat tusschen de Room- sche en Protestantsche leer. Gevolg hiervan zou zijn, dat zoowel Katholieken als Protestanten zich zouden ikunnen vinden in de meening, dat het onzinnig is, handhaving van een stok oude Zondagswet te edsdhen van den staat. Immers, zoowel voor Roomschen als Protestanten moet het ^hoogste doel zijn „Zondagsh eiliging. „Een Staatswet", zegt Dr. van Selms, „'die wel dwingt tot rust, maar niet tot het doel der rust, de verlustiging in Gods werken, is een onding, en een wet, die wel dwingt tot blijdschap m God. kan niet bestaan". Evenwel mag de vraag gesteld, of hetgeen Dr. van Selms beweert, d e Protestantsche leer mag worden ge noemd. Zeker, alle orthodox-Protestanten zul len het erover eens zijn, dat het hoogste doel van den wekelijkschen rustdag is - „Zondagsh e i 1 i g i n g", en dat de Staat onmogelijk daartoe zijn burgers kan dwingen. Een andere vraag is echter, of de Regeering niet het recht en den plicht heeft, om de Zondagsr u s t te be vorderen, teneinde alle belemmeringen weg te nemen voor heiliging van den rustdag. Op die vraag meenen we een bevestigend antwoord te moeten geven, En dat wel om tweeërlei reden. In de eerste plaats heeft de Christe lijke levens- en wereldbeschouwing een stempel gedrukt op ons volksleven, een stempel, dat nog lang niet uitgewischt is. En is het dan niet de roeping van de Regeering, inzonderheid wanneer die uit mannen van Christelijke levensovertui ging bestaat, alle maatregelen te nemen, om dat stempel zooveel in haar is, voor uitslijten te bewaren? In de tweede plaats betwisten wij de 'juistheid der redeneering, dat de Christe lijke Zondag een totaal andere instel ling is dan de Joodsche Sabbath. Wij beroepen ons hiervoor op de uit spraak van den Heiland: „De Sabbath is gemaakt om den mensch en niet de mensch om den Sabbath". Terecht merkt o.i. Dr. A. Kuyper op in zijn be kende werlc E Voto, dat de Heere Jezus zegt „om denmensc h", en niet „o m den J o o d". Nu willen we hierbij de vraag onbe sproken laten, of de Christelijke Kerk juist gehandeld heeft door den rustdag te -verplaatsen van den zevenden naar den eersten dag der week. Wij gelooven, dat de Kerk onder de leiding des Heiligen Geestes als vanzelve hiertoe gekomen is. In onze jongelingsjaren hebben we op de catechisatie geleerd, dat de Schrift hiertoe alle recht heeft gegeven, zoowel door hetgeen de aposte len gedaan en geschreven hebben, als door wat het O. T- ons profetisch zegt van den dag der opstanding van Christus Ps. 118:24). Maar op dit oogenblik is het alleen de vraag, of de wekelijksche rustdag een Joodsche instel ling is, dan wel een Scheppingsordi- cantiej Indien het laatste het geval is, dan heeft en houdt het Sabbathsgebod ook voor ons zijn beteekenis. Op grond van de Schrift erkennen we, dat de Sabbath inderdaad een Scheppingsordinantie en niet eerst op den Sinai' ingest alleen voor Israël. De wekelijksche rustdag is zelfs niet in de eerste plaats onze rustdag, Gods Sabbath. Wij lezen in Gen. 2: 2, dat God op den zevenden dag gerust heeft van al Zijn werk, dat Hij gemaakt had en daarom dien dag gezegend en geheiligd heefl. In Gods Sabbath wordt het oordeel uitgesproken over alle vergoddelijking van de natuur. Natuur is wordend leven, dat nooit stilstaat, maar voortdu rend in onrust is. De natuur kent geen Sabbath. Maar God is méér dan natuur, Hij is de Eeuwige Geest. God had een Scheppingsplan. Dat plan verwezenlijkte Hij in zes dagen en dat wel ten volle- Daarom kon Hij daarna rusten. Evenwel, Hij rustte niet vóór dat de mensch, Zijn beelddrager, werd geschapen. In dien mensch vindt de schepping haar kroon, In dien mensch schept God den Koning der Schepping, die de aarde aan zich zal onderwerpen, doch die na zesdaagschen arbeid als p r i e s t e zichzelf en al wat hem onderworpen is, op den zevenden dag Gode ten offer wijdt. Het is de eere van den mensch, dat hij als beelddrager Gods ook hierin God mag navolgen, dat hij Sabbath mag vieren. We moeten aanstonds toegeven, dat zoowel de heer L. als Dr. van Selms met eenigen schijn van recht als d e Pro testantsche leer voorstellen, dat de Sabbath met de komst van Christus vol komen heeft afgedaan. Inderdaad hebben de Reformatoren in de 16e eeuw te veel uit het oog verloren, dat de Sabbath een scheppingsordinantie is en daarom van beteekenis blijft ook voor onzen tijd. Het heeft wel geduurd tot het begin der 19e eeuw, eer men algemeen in het vierde wetwoord een goddelijk gebod erkende tot viering van den wekelijkschen rust dag. De jeugdhulde aan H. M. de Koningin Hoe de gemeentevlaggen vervaardigd worden HELMOND, 27 Aug. Zooals men weet zal op 6 September as., de Nederlandsche jeugd een vlaggenhulde brengen aan H. M. de Koningin voor het Paleis op den Dam te Amsterdam. Minder bekend zal echter zijn, welk een enorm werk er noodig is voor de vervaardiging der vlaggen. Iedere vlag is nl.. verschillend, daar zij het wapen van elke gemeente afzonderlijk moet bevatten, alleen in de provinciale kleuren overeen stemmend. De vlaggen worden vervaardigd door de N.V. P. F. van Vlissingen en Co.'s Textiel fabrieken te Helmond. De vlaggen met kleuren-banen behoefden uiteraard niet gedrukt te worden, wel de vlaggen waarop de kleuren in blokvorm voorkomen of waarop decoratieven geplaatst zijn. De voor iedere vlag verschillende ge meente-wapens zijn op elk doek afzonderlijk met de hand aangebracht naar ontwerpen van den kunstenaar J a c. R ij k s e, te Den Haag. Het fixeeren der kleuren van deze met de hand opgebrachte wapens geschiedde in de Vliscofabrieken. Deze kleuren zijn evenwel niet opgedrukt, maar door speciale bewerking aan den vezel gebonden, waar door kleur-echthedd voor zon en vocht ver kregen is, een echtheid en duurzaamheid dus, die geheel gelijk is aan het overige deel der vlag. Van deze gemeentevlaggen heeft de N.V. er een 7 a 800 in bewerking, voor zoover ze niet reeds naar de respectieve gemeenten zijn geëxpedieerd. Ook aan de Oranjewimpels, die straks aan de vlaggen bevestigd zullen worden, wordt op de confectionneer-inrichting dezer N.V. de laatste hand gelegd Kinderverlamming Ook te Leeuwarden en Rotterdam enkele gevallen aangegeven Enkele doodelijke gevallen Te Gouda heeft de kinderverlam ming zich niet verder uitgebreid. Het aantal gevallen van deze week is twee, hetgeen minder is dan in de voorgaande weken. Te Waddinxveenis het aan tal gevallen met twee tot vijf gestegen; een der patiëntjes, een jongen van negen jaar, is overleden. Dit is het tweede sterf geval daar ter plaatse. Ook te A 1 p h e n a. d. Rijn heeft zich een doodelijk geval ■voorgedaan. Ook te Rotterdam zijn thans enkele gevallen van de gevreesde kinderziekte aan gegeven, en wel 4 in totaal. Hiervan is één geval van buiten Rotterdam, dat in een der Rotterdamsche ziekenhuizen wordt behan deld. Dr. Feisser, de directeur van den Gem. Geneesk. en Gezondheidsdienst, heeft mede gedeeld, dat in deze gevallen nog niets ontrustends behoeft te worden gezien. Wel is waakzaamheid geboden. In Rotterdam zouden de scholen as. Vrijdag en Zaterdag weer beginnen, waarna, in verband met d< feesten, weer een week vrijaf zou worden gegeven. Omdat do kinderen nu toch >vacan- tie hebben, heeft het Gemeentebestuur van Rotterdam het raadzaam geoordeeld1 met het oog op mogelijk besmettingsgevaar de kinde ren niet voor slechts twee dagen in de school bij elkander te brengen. Besloten is daarom ook 2 en 3 September vrijaf te geven, de scholen pas op Maandag 12 September weer geopend zullen zijn. Dr. F e i s s e raadt het pubilek aan het voedsel zooveel en zoo goed mogelijk te koken en zich te hoe den tegen kouvatten, waardoor niet alleen de weerstand vermindert, doch ook de ver breidingskans wordt verhoogd (hoesten en niezen). Ook dient men voor vuile zakdoe ken bijzonder op zijn hoede te zijn. Voorts ete men vooral geen ongeschild fruit. Prui men, druiven, etc. moeten eerst van de schil worden ontdaan, voor ze worden gegeten. Zwemwedstrijden uitgesteld De nationale zwemwedstrijden van de Goudsche Zwemclub, welke aa. Dinsdag te Gouda zouden plaats hebben, zijn wegens onvoldoende inschrijvingen in verband met de besmettelijke ziektegevallen afgelast. Ook te Leeuwar.'.en een ziektegeval LEEUWARDEN, 27 Augustus. Ook te Leeuwarden heeft zich thans een geval van kinderverlamming voorgedaan en wed bij 't 4-jarig zoontje van de familie Hulscher in de Van Heemstrastraat. Het jongetje is ter verpleging in het BonifaciuShospitaal opge nomen. Het betreft hier een niet ernstig geval. Geen reden tot ongerustheid Een redacteur van de Arbeiderspers heeft een onderhoud gehad met Dr. R. N. M. E ij k e 1, hoofdinspecteur van de volksge zondheid te 's-Gravenhage over de kinder- erlamming. Deze gaf het volgende over zichtje van de aantallen aangegeven geval len sinds 1924. 1924 38.1925: 32, 1926: 49, 1927: 50, 1928:75. 1929 507, 1930: 590, 1931: 136, 1932: 242, 1933: 146, 1934: 197, 1935 52, 1936: 101, 1937: 1938 tot nu toe: 110. Men ziet dat 1929 en 193Ó het ongunstigst waren. Gevraagd werd of de ziekte in even grooten omvang zou kunnen bereiken als in die twee kwade jaren. Dr. Eijkel achtte deze kans niet groot De ziekte pleegt vooral in deze en de volgende aand voor te komen. Er zou dus reeds een bijzondier hevige stijging in September moe ten optreden, om de aantallen van 1929 en 1930 te benaderen. Waar komt de ziekte het meest voor? zoo luidde de volgende vraag. Wij onderscheiden twee centra: Enschedé met 15 en Gouda met 16 gevallen. In Den Haag zijn er, tot vandaag, 13. Ik heb hier ook nog wat cijfers, de provincies betreffende, maar die gaan maar tot en met 13 Augustus j.l. Zuid-Holland met 37 en Overijssel met 22 gevallen, zien er het slechts uit, terwijl Noord-Holland,* Friesland en Zeeland, elk met 1 geval, een goed figuur slaan, ^n Lim burg zijn er 10, in Gelderland1 8, in Noord- Brabant 4. Groningen, Drente en Utrecht hebben volgens deze lijst geen enkel geval aangegeven. Nogmaals: ze is niet meer up to date, want zij wijst een totaal aan vanS4, terwijl wij tot nog toe ik zei het u reeds - al 110 gevallen binnen kregen". Een nieuw geval te Alfen a. d. Rijn Gistermiddag is door een arts kinderver lamming geconstateerd bij een 3-jarig kind an den landbouwer W. aan den Steekter- reg te Alfen a. d. Rijn. Het kind is onmid dellijk naar het ziekenhuis te Leiden ver- Zooals wij gisteren gemeld helbben is in erband met de voorkomende gevallen van kinderverlamming op last van den burge meester, de Nu tsbewa arschool gistermorgen weer gesloten. Na overleg met den Inspecteur van de Volksgezondheid is dit besluit rvan kracht gemaakt voor alle lagere scholen in de ge meente. Een drietal openbare scholen was echter nog maar begonnen. De anderen zou de volgende week weer beginnen, maar het besluit van den burgemeester geldt voorloo- pigt tot 4 September a.s. Ook het bestuur Alfens Zwembad heeft besloten de in richting voorloopig te sluiten. Het gerucht, dat ook het andere, in het ziekenhuis verpleegde kind overleden zou zijn gelukkig geheel onjuist. Gisteren was de toestand bevredigend. Doodelijk geval te Boskoop BOSKOOP, 27 Aug. Een zoontje van den heer H. aa nde Puttekade, dertien maanden oud, is tengevolge van kinderverlamming overleden. Dit is thans het eerste geval van kinderverlamming met doodelijken afloop in deze gemeente. Tot op heden hebben zich geen nieuwe gevallen van deze gevreesde ziekte meer voorgedaan ALG. FRIESCHE LEVENSVERZ.-MY LEEUWARDEN - BURMANIAHUIS GROOT NOOROHOLLANDSCHE VAN 1845 AMSTERDAM - VAN BRIENENHUIS DUBBELE GARANTIE VOOR ALLE VERZEKERDEN De Maastunnel Rotterdam, 27 Augustus. Woensdag hebben wij een uitvoerige be schrijving gegeven van het transport van de eerste z.g. doos van de Maastunnel, die met nog aoht andere eenmaal in den bodem de rivier zal moeten liggen. Bat transport van de eerst gedeeltelijk afgebouwde ..doos" was Dinsdag heel vlot gegaan. Door den Oostenwind, die den vloed tegen werkte, was 't onmogelijk om Woensdag .he", tweede stuk op gelijke wijze te vervoeren. Het water kwam nl. niet hoog genoeg om het gevaarte den drempel van het bouwdok te laten passeeren. Donderdag- en Vrijdag middag evenwel is het water voldoende ge stegen om de beide andere voor vervoer ge reed liggende stukken naar den afbouwstei- ger aan de Waalhaven te sleepen. Alles is daarbij weer geheel naar wensch verloopen. De drie tunnelelementen liggen thans keurig naast elkander gemeerd en dadelijk is men aan het werk getogen om ze hun vorm te geven, waarin ze. in de Maas kun nen neergelaten worden. Zooals men weet, is dat echter niet de definitieve vorm, want de aan alle zijden gesloten doozen moeten dan. terwijl ze diep onder water liggen, onderling in verbinding worden gebracht In de bouwput aan de Heyschehaven wor den inmiddels de volgende tunnel-elemen ten op stapel gezet. Met de N.C.R.V. op de Maas ROTTERDAM, 27 Aug. Men verzoekt ons mede te deelen, dat de kaarten voor de 31 Aug. te houden N.C.R.V. boottocht op de versierde Maas uitverkocht zijn. Mocht nog een enkel bewijs beschikbaar komen, dan is dit alleen 's avonds aan de boot verkrijg baar. Niemand rekene er echter op. Onze lezers worden dan ook vriendelijk verzocht, de Rotterdamsche correspondenten, en in zonderheid den voorzitter van het Gomié, niet meer op te bellen, daar dit onnoodig moeite veroorzaakt De inscheping zal, in overleg met de Politie, plaats vinden van 20.15 tot 20.45 uur aan de Maaskade bü de Willemsbrug en niet aa nde Boompjes zooals op de kaarten ver meld staat. GOUDA, 27 Augustus. De ongesteldheid van burgemeester E. G. Gaarlandt, heeft de laatste dagen een ongunstige wending ge nomen. Hoewel de toestand ernstig is, achten de behandelende geneesheeren kans op her stel aanwezig. WEER OP VRIJE VOETEN De remissier A .T., die indertijd voor de Hollandsche Escompto Bank heeft gewerkt en die Donderdag over de Belgische grens naar Nederland werd geleid, is door den rechter-commissaris te Amsterdam na een uitvoerig verhoor op vrije voeten gesteld. TRAGISCH STERFGEVAL Tijdens de schietwedstrijden te Harme ien, uitgeschreven door de plaatselijke schietvereeniging „Willem Tell" is de heer Van Vulpen, uit Driebergen, plotseling on wel geworden en overleden. De heer Van Vulpen is een bekende per soonlijkheid in schutterskringen. Zoo is hij o.a. alg. adjunct van de Stichtsche Schiet- kring. Het ongeval verwekte groote consterna tie onder de talrijke opgekomen schutters, aarva nvelen uit vergelegen plaatsen. De wedstrijden zijn afgelascht. Reünisten van S.S.R. bijeen Prachtige dagen in het conferentie-oord Woudschoten WOUDSCHOTEN, 27 Augustus. Wie als gewoon conferentie-ganger wel eens Wou 1- schoten heeft zien liggen en zich het tafe reel voorstelt van vermoeide fietsers enkele, wat meer gegoede, die zich een taxi veroorlooft, ziet op het eerste gezicht, dat er op Woudschoben iets bijzonders aan de hand is. Het staat er vol wagens van aller lei gewesten en allerlei standen. En telkens knarst, er weer een nieuwe door het grint. En niet uitbundig, maar met een door het leven wat ingetoomde, hoewel zeker niet minder intense verwachting etappen er da mes en heeren uit, die, eerst wat stijf, maar langzaam wennend met elkaar zich onder houden. Zoo was het Donderdagmiddag. Nee, •het is beslist anders dan een studenten- conferentie, er zijn andere standen, andere gewesten en andere gezichten, andere vor men en het is er veel rustiger. Maar men late zich niet door den schijn verléiden. Woudschoten heeft al heel wat harten ont dooid en onder deze buitenkanten sluimeren nog studentenlharten. Wat zoeken ze hier anders, dan nog eens weer „het als vroeger' te zijn? Wat zoeken ze hier anders dan nog eens weer de oude vreugde, de oude „boo men" en de oude verhalen? Tegen het invallen van de duisternis, was de stemming er. Onder het eten al gegroeid en door een tafelimopje verstevigd. DezE kunst verstaat de heer v. d. Laan voortref felijk. En in deze verbroedering gaan we in een kring zitten om de lessenaar. Het is de voorzitter van het Moderamen, Mr P. B. Bouman, een der veteranen, die het con gres opent met een ernstig en stijlvol woord lie moet meedeelen, dat mej. Dr J. E. ne verhinderd was haar rede te hou den. Temeer speet hem dit, daar hiermee in de eigenlijke opzet der conferentie: een be spreking over de plaats vain het werk der vrouw, een wijziging moest komen. Gelukkig was er de heer P. Jas perse, arts te Lei den, die slechts schijnbaar onvoorbereid, (de rede duurde ongeveer andexhalf uur), sprak over Won d e rge n e zin g". Spr. toonde aan, dat God de natuurwetten heeft ingesteld, maar dat het niet juist is, daaruit tot een volkomen sluitende causali teit te besluiten. Juist hier regeert God zelf. Niemand kan het verloop van alle processen causaal bepalen. Er heerscht echter veel onkunde: vele geconstateerde wonderen blij ken later schijn of bedrog geweest te zijn. Ze worden vaak uit gebrek aan kennis ge constateerd. Na de zondevol verloor de mensch immens de heerschappij over de na tuurwetten grootendeéls. Het is niet steeds duidelijk aanwijsbaar waar h9t wonder gint Eerste vereischte voor een wondergene- zing is natuurlijk, dat de ziekte duidelijk aantoonbaar was, maar ook het verloop eener ziekte kan een wonder „vortauschien". En verder moet de genezing geen schijn- genezing zijn: de patient mag niet na eeni gen tijd de oude klachten krijgen. Deze ele menten zijn bij Jezus' wonderen volkomen aanwezig. Als dg Schrift zegt, dat Lazarus dood was. whs hij dood en als Jezus hem opwekt, is dit geen schijn maar volledige realiteit. Jezus' genezingswonderen kenmer ken zich door twee eigenschappen: zij ver loopen niet procesmatig, maar in één oogen blik en de genezing geschiedt onmiddellijk, d.w.z. zoniïer geneesmiddelen. Spr. besprak de genezing te Mottldngen, die hij critisch zag en behandelde ten slotte de kwestie 1 het slot van Markus-evangelie en de wond jt- genezingen zooals ze in den Corinthen-brief voorkomen. Met volle aandacht werd dit concrete, soherp geformuleerde en bijzonder duidelijke referaat aangehoord. Dit neemt niet weg, dat de referent na alle inspanning nog met vragen bestormd werd. De discussie bracht met name tusschen den referent en Dr Brii- lenhupg Wurth, die als gast en afgevaar digde van de reünisten van N.D.DD. in on- kring vertoefde, eenige verschilpunten Het was al laat geworden, ouderwetsch laat, toen de stijve leden zich strekten. We waren vergeten, dat rondom Woudschoten de dennen zich ten hemel hieven en de hooge sternen twinkelden. Maar niemand der re- Gistermiddag bezochten de ministers Colijn en De Wilde het gerestaureerde Paleis op den Dam om de werkzaamheden in oogenschouw te nemen. De ministers en de restauratiecommissie bewonderen het exterieur. N.V. GRONINGSCHE HYPOTHEEKBANK gevestigd te GRONINGEN De Bank geeft uit: 3'/2 Pandbrieven a 100% (Koers van omwisseling 100% VOORNAAMSTE NIEUWS Dit Nummer bestaat uit TWEE blade» en bet ZONDAGSBLAD De Bijzondere Vrijwillige Landstornf' heeft te Den Haag voor H.M. de Ko« ningin gedefileerd. Een beschouwing over de film „Veer* tig jaren". De conferentie van het Zwitsersche Verbond van Evangelische arbeiders. Te Hemmen heeft de Bond van Evange lisaties een vergadering gehouden. Nieuwe gevallen van kinderverlamming in verschillende plaatsen. Financieel Weekoverzicht. Ernstige bomaanslag te Jaffa; talrijke dooden en gewonden. De Japanners beginnen den algemeeneü aanval op Hankau. Duitsche stappen inzake het Sudeterfr' Duitsche vraagstuk. UOTTL CAf ÖAA RIJKS-TELEFOON STROOMEND WARM EN KOUD WATER OP ALLE KAMERS KAMERS MET0NIB0T-f-3-MET BADKAMER -f-4- ERNEST IRROY CHAMPAGNE CACHET ORANGE "Sec" Goüt Américaln Gen.-Agent: ANDRé EERSTENS, Tilbarg unistien, die thuisbleef. En overal was op- verfooi^6rilPt gepraat> 08,1 21011 111 óe stilte In tegenstelling met studenten, slapen reünisten rustig. En hoe frisch was Vrijdag morgen de klank van de morgengroet! Nie mand had noemenswaard geleden, alle oogen blonken van een verwachting, die nü nas begon. Om elf uur zou Dr J. J. Miedema. miss. arts te Poerbolinggo, die juist met ver lof in ons land was, een causerie houden, maar, hoewel aanwezig, was hij nog niet in staat geweest, zich voor te bereiden. In zijn plaats trad Dr A. A. L. Rutgers op, die een causerie hield over .Jndiêen S.S.R."-. Spr. nam zijn uitgangspunt in het feit, dat een vierde deel der reüisten zijn werkkring vond in Ned. Indië, hetgeen mogelijk is ge worden door de ontwikkeling van Indië in de laatste veertig jaren, het tijdvak der re- geerig onzer Vorstin. Uitvoerig werd bespro ken, hoe de staatkundige, economische en sociale ontwikkeling van Indië de behoefte deed ontstaan aan een veel grooter aantal Hollandsche krachten en van hoe groote be teekenis het voor de ontwikkeling van Indië is, dat het Christelijk element hieronder voldoende vertegenwoordigd is. Het was duidelijk melkbaar, dat er sfeer van dit charmant en vitaal betoog uitging. En de vragen opponeerden in het geheel niet, ze waren informaiorisoh. Dr Berg, miss. a,rts te Soemba, vroeg o.a, of er geen moge lijkheid bestond de Christelijke ambtenaren, die in gouvernementsbetrekking naar Indië gaan, hier te lande reeds voor te bereiden op hun roeping als Christen-ambtenaar. Er liggen hier veel onvermoede moeilijkheden, waarin velen hun Christelijke opvatting verliezen. Na den eten is er een excursie gehouden en als kinderen hebben ze gespeeld en geno- en, miss. artsen, ingenieurs en leerareni Dat doet S.S.R.: ze maakt mannen tot kin deren, maar ze heeft van die kinderen eerst ananinen gemaakt Dat is de onsterfelijke ver dien?' -> der S.S.R. VONNIS Ir VAN DER LAAKEN BEVESTIGD BATAVIA, 27 Aug. (Aneta). Het Hoog gerechtshof voor Ned.-Indië bevestigde het vonnis van den Raad van Justitie te Batavia tegen den vroegeren algemeen organisatie leider in Indië van de N.S.B., ir Van der La aken, waarbij deze werd veroordeeld tot 100,boete subsidiair een maand hechtenis. AANBESTEDING LEEUWARDEN, 27 Aug. Namens den Pro vincialen Dienst in Friesland voor de ver betering van do kanalen Stroobos— IJssel- meer en Fonejacht— Leeuwarden—Harlingen is aanbesteed het maken van nieuwe kanaal vakken ten westen en ten oosten van Kiesterzijl. Dit werk moet in werkverschaf fing cn in den droge worden uitgevoerd. Laagste inschrijvers waren C. Iependaal te Santpoort en J. Denen te Harlingen met 125270.

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 1