STADSNIEUWS Leidenaars ge weet nu goed In de Stadszaal komt LEYDS GOEDT nieuwe radio bender PELTENBURG VAN 1793 donderdag 25 augustus 1938 tweede blad pag. 6 Het feestprogramma verschenen Twee-en-zeventig pagina's druks Bij do N.V. Boek en handelsdrukkerij v.h. Battel jee en T erpstra is thans een feestwij zer van de openbare feestviering alhier ter gelegenheid van het 40-jarig regeeringsjubi- leum van KM. de Koningin verschenen. Althans zijn de eerste exemplaren van de pers gekomen en een der eerstvolgende da gen kan ieder Leidsch huisgezin en kunnen ook de inwoners van Oegstgeest een exem plaar in hun brievenbus verwachten. Het programma wordt n3. huis aan huis gratis verspreid. Het boekje, dat niet minder dan twee en zeventig pagina's druks telt, ziet er keurig uit. Het is gesplitst in twee afdeelingen. Het eerste gedeelte, op oranje-papier bevat uit voerige bijzonderheden over de feestelijk heden, het tweede gedeelte, op wit papier, geeft een uitvoerige beschrijving van doel en opzet der groote tentoonstelling in de Stadsgehoorzaal „Leyds Goedt". Aan beide afdeelingen gaat een voorwoord van den burgemeester vooraf, terwijl ook de voor zitters der commissies een toelichtend arti keltje schrijven. Over het programma zelf behoeven wij. na al hetgeen er over reeds gepubliceerd is, niet meer te schrijven. We mogen alleen met .voldoening constateeren, dat, ook weer blij kens dezen lijvigen feestwijzer, Leiden een mooi en groot en waardig feest gaat vieren. Boor talrijke stadgenooten is aan de voor bereiding daarvan hard en rusteloos gewerkt De burgerij kan thans al de genomen moeite foeloone» door eendrachtig opgewekt en dankbaar aan dp festiviteiten deel te nemen. kamer van koophandel HANDELSREGISTER Wijziging. 23 Augustus. A. Heerings' Si garenmagazijn, Voorhout, Hoofdstraat 49. Overl. E.: A. Heerings,. dd. 14 Aug. 1938. N. E.: Wed. H. Heerings-van Velzen, Voorhout. 24 Augustus. C. Roosen Zoon, fa. A. Mul der, Leiden, Kort Galgewater 1, optiek en medische instrumenten. Wijz. handelsn. in: C. Roosen en Zoon. Messcher's Modehuis, Leidien, Breestr. 175, dameshoedenwinkel. Vest. fil.: Leiden, Haar lemmerstraat 139, onder den naam „Mais >n Henny", dd. 1 Sept. 1938. Gebr. v. d. Lee, Leiderdorp, Hoofdstraat 64, kaashandel. Overl. M. E.: T. van der Lee, dd 14 Juli 1938. Opheffing. 24 Augustus. Fa. J. van Gylik Zonen, Leiden, Nieuw Rijn 60, heerenklee- dmgmagazijn. Gistermiddag te 3.45 uur is de 58-jarige mej. M. M. S. geb. P., wonende in de Tollcn- straat, toen zij mot behulp van haar man een waschketel mot zeepsop van het gascom- foor wilde lichten, gestruikeld, waardoor de ketel kantelde en zij een gedeelte van het heete water over armen en beenen kreeg. Met vrij ernstige 'brandwonden is zij dooi den E.H.D. naar het Acad. Ziekenhuis ge bracht. LEIDSCHE REDDINGSBRIGADE Voor het diploma reddend zwemmen zijn de volgende leden van de Leidsche Red dingsbrigade geslaagd: de dames R. Kukler en C. Hofman en de heeren M. v. Hieten en N. Laman. burgerlijke stand BEVALLEN: A Brouwer-Laterveer zn; H M Graaf-v Haarlem zn; H C v Velzen-Vol r zn; J Lagendijk-Plu 2 zns; A J Hoogen- boom-Jacobi zn; C J Verhart-de Vreugd dr; M Haverkort-Sneeboer zn; M M de Lange-v Linde zn OVERLEDENM Chaudron vr 69 jr; G a R insbergen dr 1 mnd; D Vink. vr v A P Ha; 24 ji voor de max imumtoelast in g aan Leiden te» betalen bedrag blijft drukken, betce- kent uitbreiding van de svroomlevering tegen 5 cent voor het bedrijf een finan cieel verlies. Hiertegenover staaf, dat, voor de verbrui kers, het systeem naast financieel voor deel ook grooï gemak geeft. In den loop van. 1938 werden met Leiden onderhandelingen geopend over de wijziging an de bestaande overeenkomst, speciaal met de bedoeling om de levering aan groot bracht verbrui kers voor het bedrijf minder erliesgevend fe maken. Hoewel ons ooilege hoopt dat de resultaten dezer onderhande lingen uiteindelijk bevredigend zullen zijn, zijn zij nog niet' in zulk een stadium geko men, dat daaromtrent eenige stellige ver- •aclvting kan worden uitgesproken. Nieuwe posten zijn die voor 't onderhouden exploitatie nieuwe raadhuis omstreeks de jaarwisseling, met inbegrip salaris concier roorts salaris opzichter en meerdere on derhoudskosten plantsoenen enz. Verontrustend ook in zooverre aai afspiegeling is van den economischen toestand is de stijging van de kosten voor armenzorg met f 5000, waarmede het subsidie gestegen is tot f 75000 te genover f 25000 in 1930. Toename f 50000. W oningbouwvereeniging „Ons Belang" Buitengewone ledenvergadering Bovengenoemde vereeniging hield gister avond in „Prediker" ecu buitengewone le denvergadering, welke niet druk was be zocht. De 2de voorzitter, de heer H. van Don- selaar, opende bij verhindering van den len voorzitter, den heer Gerritsen, haar met een woord van welkom tot leden en enkele hee ren van den raad van commissarissen. De 2de secretaris, de heer Joh. van den Bos, las de notulen der vorige ledenvergade ring, welke onveranderd werden goedge- Nadat nog enkele mededeelingen waren gedaan, waarbij natuurlijk ook ter sprake kwam het a.s. 25-jarig juibileum der vereeni ging, deed 't lid der kascommissie, de heer .T v. d. Bosch, verslag over de gehouden kascontrole en rapporteerde dat alles in oude was bevonden. Hij maakte de opmer king dat er nog leden met huurachter stand in de boeken voorkomen, terwijl zij toch een redelijk inkomen hebben. Dat rnoet z-i. niet voorkomen. Hij verzocht hier tegen zoo streng mogelijk op te treden. Hierna kwam het voorstel van het be stuur ter sprake tot verhooging van de 2e hypotheek der Woningen voor Ouden van Dagen. Zeer uitvoerig werd deze zaak door den voorzitter uiteengezet, waardoor de le den een duidelijk inzicht in deze kwestie kregen. Uit de vergadering werden nog verschillende vragen gesteld, die weer op uitvoerige wijze werden beantwoord dooi den voorzitter. Tenslotte werd hot voorstel van het bestuur met algemeene stemmen aangenomen. Vervolgens werden 13 nieuwe leden in geschreven, terwijl één lid van de ledenlijst werd afgevoerd. I-Iierna volgde nog een korte rondvraag cn het was nog geen tien uur toen de voor zitter deze prettig verloopen vergadering met een' woord van dunk kon sluiten. Jubileum-zwemfeest in de Overdekte Zooals reeds in het kort door ons in het gepubliceerde programma der Jubileumfees ten -werd vermeld, zullen op Donderdag 1 September 1938, nam. 8.30 uur, in de „Over dekte" aan die Haarlemmerstraat zwemwed strijden worden gehouden, waaraan door iederen Leidenaax kan worden deelgenomen, die zich daartoe tot en met Dinsdag 30 Aug tegen betaling van 10 cent per persoon bij de „Overdekte" laten inschrijven. In het programma zal bij voldoende deel name worden opgenomen een nummer uit sluitend voor militairen, terwijl de nummers 3, 4, 7, 8, 9, 11, 13 en 16 zullen worden vcr- zwommen in series voor 1< den van zwemvcr- cenigingen en nict-Ie-len. Voor de demonstratie schoonspringen heo- 3jen eenige damesleden van „Zian" Den Haag reeds haar medewerking toegezegd. De aionid zal worden besloten met een waterpolo-wedstrijd tussohen de eerste ze .ventallen van De Zijl en L.Z.C. Uit de besturen van „De Zijl" en L.Z.C. is een commissie gevormd, die met een afge vaardigde van de jubileum-commissie deze wedstrijden zal organiseeren. Het programma omvat de volgende num- 1. 25 M. vrije slag meisjes tot 14 jaar. 2. 25M. vrije slag jongens tot 14 jaar. 3. 50 M. schoolslag heeren. 4. 50 M. vrije slag dames. 5. Onderwaterziwemmen heeren. 6. Onderwaterzwemmen dames. 7. 3 X 50 M. wisselslag estafette heeren voor sport ver een i gingen. 8. 3 X 50 M. vrije slag dames voor sport- vereenigingen. 9. 50 M. rugslag heeren. 10. 50 M. vrije slag heeren boven 35 jaar. 11. 50 M. schoolslag dames. 12. Militairen. 13. 50 M. vrije slag heeren. li. Demonstratie schoonspringen. 15. Baüenzvommen jongens en meisjes tot 1G jaar. 16. 5 X 50 M. vrije slag heeren voor sport- vereenigingen. 17. Waterpolowedstrijd De Zijl IL.Z.C. I. DE BRAND IN DE METAALDRUKKERIJ In ons bericht over den brand bij de me taaldrukkerij en vernisin rich ting van de fa. Paauw aan den Hoogen Rijndijk vermeldden wij dat de moffelovens 's nachts door blij ven branden. Men verzoekt ons mede te dee- len. dat dit niet juist is. GEHUWD: J H de Lang en S C v I H F Minneboo en C Jong; B C van Zetü; J Pardon en C Zwaan; en A Borst; J A L Renier en CreUghton; Ohr v d Steen en J Naehtef Zlrkzee en C Miereniet; L de Rom Nobel De „1939" serië van PHILIPS vindt U bij Leiden Hoogewoerd 90 Vd.m R'dam An*.» B,.d. Alfen a.d. Rijn DE NIEUWE GEMEENTEBEGROOTING De begrooting sluitend zonder belastingverhooging Bijzondere uitgaven kunnen niet gedaan worden Het eindcijfer der inkomsten en uitga ven van den gewonen dienst der ge- meente-begrooting, waaronder begrepen een bedrag van f 49.556.68 (vorig jaar f 49.S69.67) aan onvoorziene uitgaven, bedraagt f 1.133,042,15, tegen f 1.124.28021 voor de begrooting 1938. Dank zij een openingspost, wegens batig tal do volgens de laatst vastgestelde reke ning van f 100.737.34 (vorig jaar f 98 681.99) is het mogen gelukken de begrooting voor 1939 weder sluitend ve maken, met behoud van een post voor onvoorziene uitgaven tot bedrag ongeveer gelijk aan dat, hetwelk op de begrooting voor 193S is uitgetrokken. Bij de samenstelling der begrooting, schrij- jn B. en W., hadden wij niet slechts te kampen met de min of meer normale uit zetting der uitgaven, maar bovendien met enkele bijzondere factoren, waarvan wij noe men: lagere opbrengst belastingen f 7600; verhoogde uitgaven" wegens: verkiezingen f 2100; luchtbescherming f 900; jaarwedde opzichter f 2400; krankzinnigenverpleging (na aftrek subsidies) f 1200; subsidie alge meen armbestuur f 5000; onderwijs f 1200; totaal f 20.400. Bij het zoeken naar dekikingsaniddelen aren het in hef bijzonder een tweetal pos ten, welke in belangrijke mate medewerkten tot overbrugging van het genoemde nadee- lige verschil en wel een hoogere raming van de uilkeering uit het gemeentefonds van f 7S00 en de voordeelen voortvloeiende uit de conversie van geldleeningen, gevend, een bate van f S100. Voorts kon de raming van het nadeelig saldo van het grondbedrijf met f 1500 verlaagd worden en gebracht op f 8000. Dat dit resultaat kon worden bereikt, niettegensaande de zeer belangrijke aan- koopen, welke in 1938 werden gedaan, stemï tot voldoening. De water, en lichtbedrijven Het totaalcijfer van de winst der water- en lichtbedrijven kon iets hooger geraamd, wat niet zijn oorzaakt heeft in betere bedrijfsre sultaten maar in de voordeelige conversie der leeningen. Ditzelfde geldt ook voor het grondbedrijf. De invoering van het vastrecht voor het gebruik van electrischen stroom blijkt gezien de belangrijke toename voor de afnemers niet onbelangrijke voordeelen te brengen. Voor het bedrijf kan allerminst hetzelfde worden gezegd. Zoolang op de afgifte van den z.g. vast- rechtstroom een belangrijk deel van het Wijk Hoorn wordt tevreden gesteld Een nieuwe pompinstallatie In aansluiting op ons bericht van enkele weken terug betreffende een nieuwe pomp installatie voor de waterleiding, waardoor dan ook een einde zal komen aan de klach ten van de bewoners van wijk Hoorn betref fende dcai waterdruk, kunnen we thans na dere mededeelingen doen. Door het' college van B. en W. is in over leg met het Rijksbureau voor drinkwater voorziening een naar hun meening afdoend middel gevonden om de bezwaren van een te geringe druk volkomen te ondervangen. Nu bestaat er in Duitschland 6inds eeni- gen tijd een systeem, om zonder nieuwe en hoogere watertorens toch de levering op af stand onder de gewenschte druk te doen olaats vinden. Een dergelijke installatie wordt in de waterleiding in dit geval in den wa tertoren Prins Hendrikstraat gemon teerd en daarmede zal het dan mogelijk zijn den juist benoodigden druk, ook op onderscheiden tijdstippen en naar gelang van de behoefte geheel automatisch te regelen zonder bediening. Een persoonlijk in Duitschland gebracht' bezoek door weth. Hern green, als voorz. der commissie en den directeur der Water en Liahtbedrijven, heeft hun de overtuiging gegeven dat dit voor onze gemeente d e op lossing is, te meer daar de installaties in Duitschland heel goed voldoen. Dit, en de dringende noodzaak der verbe tering van de waterdruk die men als het kan vóór den winter in orde wil brengen, hebben B. en W. er toe geleid reeds een der gelijke installatie te bestellen, waarva kosten komen op rond f 7000, monteeren en plaatsen inbegrepen. Een belangrijk gedeelte is Nederlandsch fabrikaat Omdat, schrijven B. en W., in dit geval ongetwijfeld sprake is van een in sterke mate buitengewone uitgaaf, waarvan geen aan de kapitaalkosten evenredig c dere opbrengst kan worden verwacht, hoe belangrijk de verbetering moge zijn, behoo- ren de uit dezen aankoop voortvloeiende kosten, overeenkomstig het betreffende arti kel der beheersverordening, te worden ge bracht ten laste van het fonds voor impro ductieve kapitaalsuitgaven van het water leidingbedrijf. OPBRENGST SPELDJESVERKOOP De gister door de plaatselijke afdeeling „Pro Rege" gehouden speldjesverkoop, waar van de opbrengst ten goede komt aai Chr. Militaire Tehuizen, bracht op f 93.40%. afgeloopen, maar die ernstige gevolgen had kunnen hebben. Ongeveer 100 M. voorbij het viaduct re den twee jongens afkomstig uit 's-Graven- hage per fiets in de richting Wassenaar. Zij werden achterop gereden door een zand auto, terwijl van tegenovergestelde zijde de Noordwij ksche autobus naderde. De zandauto gaf vol gas om de fietsers nog te passeeren. Dit was echter niet meer moge lijk. Het gevolg was, dat de jongens tegen den berm van den weg werden geslingerd. Leek hot eerst of zij ernstig gewond waren, gelukkig bleken zij slechts schrammen cn schaafwonden bekomen te hebben. De poli tie heeft een onderzoek ingesteld, waarbij bleek, dat de remmen van de zandauto niet in orde waren. Van een en ander zal proces-verbaal opgemaakt worden. katwijk aan zee ORGELCONCERT Vrijdag a.s. geeft de heer S. Welmers, or ganist te Zuid laren, in de Nieuwe Kerk een orgelconcert. Aanvang 8 uur. koudekerk a.d. rijn VOETBALVEREENIGING OPGERICHT In deze gemeente is wederom een voetbal- verecniging, „Koudekerk" BLOEMBOLLENVEILING Op de veiling van Dinsdag was veel vraag naar Tulpen en Texolsche Narcissen Verschillende soorten liepen op, vooral de kleine maten, terwijl voor Texelsche Sions van 2528 per kist werd besteed. katwijk a.d. rijn DE KOMENDE JUBILEUMFEESTEN Gelijk we reeds gemeld hebben, zullen' de feesten ter gelegenheid van het jubileum van onze Koningin ingezet worden met een volkszangavond op Dinsdag 30 Aug. a.s. Was het oorspronkelijk de bedoeling dezen avond te beleggein in de aula van het Missie-Col lege, waarvoor bereids toestemming ontvan gen was, door noodzakelijke verbouwing kan de aula niev gebruikt worden, zoodat het be. stuur der Oranjevereeniging besloten heeft, de zang in de open lucht te doen plaats hebben en wel rondom de muziektent' aan de Commandeurslaan. De tekst van de te zingen liederen zal aan het publiek worden uitgedeeld, terwijl door schijnwerpers voor de noodige verlichting zal worden gezorgd. De voorbereidingen voor de te houden feesten vlotten goed. Zullen de plannen ech- ter ten volle verwezenlijkt worden, dan is er meer geld noodig, dan er op het oogeniblik in de kas der Oranjevereniging aanwezig is. Het bestuur heeft dan ook besloten a.s. Za terdagavond een rondgang door het dorp te maken voor een collecte aan de huizen. De liefde voor het Oranjehuis zit de Katwijkers in het bloed. Het bestuur vertrouwt dan ook dat door milde gaven de burgerij zal mede werken om de ontworpen plannen schitte rend te doen slagen. ETALAGEWEDSTRIJD De étalagewedstrijd, die door de Oranje vereeniging tijdens de komende feesten ge organiseerd wordt, belooft een groot succes te worden. Het aantal deelnemende winke liers overtreft de verwachtingen. Ook voor het publiek is er een bijzondere attractie aan verbonden. Iedere winkelier zal in étalage een fout aanbrengen. Voor dengene. die alle fouten gevonden heeft, is een prijs beschikbaar. Zijn er meer personen, die alle fouten gevonden hebben, dan wordt de prijs hij loting toegewezen. AANRIJDING Gistermiddag omstreeks 4 uur heeft op den Wassenaarschenweg een aanrijding plaats gehad, die betrekkelijk nog goed is Ziezoo, nu zijn alle Ie klas merken in één hand "W Erres, Philips, Waldorp, Telefunken, Lorenz, Nora, Mende BI H HM Hoe gemakkelijk om nu R&g H Hg H I wkMA' Mb 1 Q O Q eens behoorlijk keuze te mm B 8^, (rLipi wBwm KLZ1_ Lj v maken uit groote voorraad In ons gehoorzaaltje wordt U alles gedemonstreerd H dus U behoeft geen stap meer verder te doen om B m Jjsji KLig M jfê te zien en te hooren wat er aan de markt is Prijzen van 89.- tol 485.- Geen cent duurder dan waar ook. Volledige garantie Technische hulp van Maandag tot Zaterdagavond Gratis map met prospecti in kleurendruk - GEMAKKELIJKE BETALING VANAF 1.15 PER WEEK - LEIDEN, BREESTR. 109 ALPHEN, BRUGGESTR. 7 w opge richt. Het gekozen bestuur is thans als volgt samengesteld: P. van Kempen, eerste voorzitter; B. van Vegten, tweede voorzitter; L. de Jong Nzn., secretaris-penningmeester; G. van Klaveren, tweede penningmeester en J. Hakkenhrak, commissaris. Het adres van den secretaris is Hooge- waard B 119 en degenen die als nieuw lid willen toetreden, kunnen zich aan dat adres vervoegen Koudekerk gaat reeds a.s. Zaterdagmid dag op bezoek bij A.R.C. te Alphen aan den Rijn om daar een vriendschappelijken wed strijd tegen te spelen. Ook hier hoopt men spoedig od een eigen terrein te kunnen spe len. UITSTAPJE Begunstigd door prachtig weer, maak te de Vrouwenvereeniging „De Liefde Sticht" Woensdag per touringcar van den heer Er- kelens te Hazerswoude, een welgeslaagd en tevens welverdiend uitstapje naar Alkmaar en omstreken. leiderdorp JUBILEUM Gisterenmiddag is de heer F. Zandbergen in verband met zijn Z5-jarig jubileum als brievenbesteller gehuldigd in het Postkan toor in tegenwoordigheid van den loco- burgemeestor. Wethouder M. P. Splinter, den gemeente-secretaris, den heer B. Corts, den heer P. M. van der Voort verder de collega's en oud-collega's van den jubilaris. Met welgekozen en waardeerende woor den sprak de loco-burgemeester den heer Zandbergen toe, waarna de heer Van der Voort, onder aanbieding van een geschenk, mede namens het personeel van het Post kantoor eveneens den jubilaris geluk- wenschte. De heer G. de Blanken sprak oud-collega's en bood de echtgenoote van den jubilaris een bouquet anjelieren aan. De heer Zandbergen dankte met eenige gepaste woorden voor do hem gebrachte hulde. WERKLOOZEN Bij het Agentschap der Arbeidsbemidde ling staan ingeschreven 38 werkloozen. UITSTAPJE Dinsdag maakten de meisjes van de Mode Vakschool onder leiding van Mej. v. Varik een reisje per autobus. Allereerst werd het Muiderslot bezichtigd, daarna de Groote Kerk te Naarden, het Raadhuis en het Co- menius Mausoleum aldaar, tenvijl vervol gens de Pvramide van Austerlitz werd be- zijn. Thans is het definitief, dat er ook uit onze gemeente een delegatie van jeugdigen op 6 September a.s. naar Amsterdam gaat om daar onze geliefde Vorstin de hulde van de jeugd onzer gemeente te brengen. Vrijdag a.s. zal in het Patronaatsgebouw aan de Damlaan een vergadering worden gehouden van de vertegenwoordigers der plaatselijke jeugdorganisaties, teneinde de samenstelling der deputatie vast te stellen en tevens besprekingen te voeren betreffende de uitreiking der vlag, welke naar Amsterdam wordt medegevoerd. COLLECTE VOOR HET ROODE KRUIS Dinsdag 6 en Woensdag 7 September a.s. zal door de afdeeling Leidschendam van het Ned. Roode Kruis een collecte worden ge houden. Daar de arbeid mede in verband met de s. verpleegstersopleiding veel van de finan- ën vergt, wordt een beroep gedaan, deze collecte naar vermogen te steunen. TUSSCHEN HEIMACHINE BEKNELD GERAAKT Aan de Broeksloot te Voorburg wordt door de Intern. Beton Mij. Stulemeyer uit Breda werk uitgevoerd. 38-jarige heier J. B. de Korte, wonende het Achterom 8 te Leidschendam, had het ongeluk met zijn linkerhand tusschen de heimachine bekneld te raken, waardoor hem drie vingers werden afgekneld. Het slachtoffer Antonius Hove opgenomen. RADIO-DISTRIBUTIE DONDERDAG 25 Aug. 8.00 Keulei 12.05 Radio PTT-Nord, 12.2q 10.20 Parijs R., russel VL, 13.35 Londen Reg;.. 14.30 Keuion, 15.35 Londen Reg-. 16.20 Keulen, 18.20 Londen Reg, 19.20 Parijs Radio. 22.50 Keulen/Stuttgart. Programma 4: 8 00 Brussel VL, 9.20 Diversen. 10.36 Londen Reg.. 12.96 Droltwich. 19.30 Sport praatje door d"en heer J G A Janssen (journa list), 20.00 Gram.muz. GRD. 20.20 Droltwich, 20,35 Londen Reg, 22,00 Droltwich VRIJDAG 26 Augustus Pro{ ■BW 15.20 Parijs Radio, 15.40 Deutschl.s. of dlv. 162Ó Keulen, 1820 Brussel VL, 19.20 Keulen, 20 20 Droltwich: Cincert in de Queen's Hall (Beet hoven-programma). 22.00 Diversen. 22.20 Brus sel VL 22.35 Keulen Programma 4: 8.00 Brussel VL, 9.20 Diversen, 10.35 Londen Reg., 15.20 Droitwioh, 18.45 Lon-. den Reg., 19,05 Droltwich, 29,20 Gram.muz. GRD of dlv., 22.00 Droltwich, 22,25 Londen 'Rog. 23.49 leidschendam Wijziging van het programma De Chr. Oranjevereeniging Juliana" heeft in het Vereenigingslokaal bij de Geref. kerk een ledenvergadering gehouden. In deze vergadering werd het programma voor de jubileumfeesten besproken. Alhoewel reeds een programma was samen gesteld voor feestelijkheden op 6 en 7 Sep tember a.s., werd na uitvoerige discussie be sloten alleen op 7 September festiviteiten to organiseeren. Het programma hiervoor werd als volgt samengesteld: 912 uur voorm. kinderspelen. 24 uur nam. ringrjjden en andere spelen voor ouderen, terwijl in de avonduren een concert wordt gegeven op het feestterrein. Voor dit gedeelte van het proeramma is de medewerking verkregen van een Chr. muziek gezelschap uit de Residentie. wordt, zooals meerdere malen is geschied, ingericht op het weiland achter het ge meentehuis. EIERENVEILING „HET WAPEN VAN VEUR" Aangevoerd 21418 kippeneieren 4.705.40, 510 henneneieren 2.903.40, 260 eendeneieren 3.25, 5 ganzeneieren f 6, 23 kippen 2090, 45 eenden 2555, 71 konijnen 11.26, 15 duiven 1020. DE NATIONALE JEUGDHULDE! Bij de voorbereiding voor het samenstellen van de deputatie uit de plaatselijke jeugd organisaties naar de Nationale Jeugdhulde te Amsterdam hebben zich moeilijkheden voor gedaan, welke echter gelukkig noord wijk OPBRENGST COLLECTE De collecte, gehouden voor het plaatse lijk comité voor bijzondere nooden heeft 89.89 opgebracht, VOLKSZANG Gisteravond zou de eerste proef worden genomen met dit nieuwe nummer van het feestprogramma. Toen het half negen sloeg was een tamelijk groot aantal menschen op het schoolplein aanwezig. Maar aan de uit- noodiging van den dirigent van de Echo om, zich in een kring rondom de muziek scharend, een koor te vormen, gaven er slechts een paar honderd gehoor. Doch al zingend, onder de bekorting ook wellicht van de sfeer, die het electrisch licht schiep in den stilvallende avond, schuifelden er al meer bij. Eerst ging het nog wat onwen nig en sommigen deden ook wat onopge voed. Maar dat duurtle niet lang. En het aantal toehoorende groeide aldoor en, vul de ten laatste het geheele plein. Als eerste proefneming mag men met te vredenheid op dezen avond terugzien. De muziek was niet zoo sterk als wel goed was. En het gezang was eerst weinig forsch maar dat verbeterde spoedig. Het bleek van avond ook weer welk een uitstekende kracht de dirigent, de heer Joh. Adiniraal is. Met beslistheid poogt hij ernst en orde te brengen onder dit vreemdsoortig volks koor, waarvan sommigen meenden dat zij gekomen warten om een lachnummer te geven. Hij had dan ook in het latere ge- gedeelte van den avond met de leiding wei nig moeite meer. En het gezang werd zoo danig dat het goed beloofd te worden, in dien men gebruik zal maken van de eerst- olgende gelegenheid, om nog eens te re- peteeren. rijnsburg BEROEPEN Onze plaatsgenoot, de heer Jac. v. Nieuw koop, beroepen predikant' te Kantens, ont ving nu ook een beroep naar Anna Pauw- lowna Polder. voorhout BOERHAAVE-HERDENKING Een comité gevormd Op 24 September a.s. zal het 200 jaar ge leden zijn, dat een figuur van wereldhisto rische beteekenis, onze oud-dorpsgenoot, de beroemde arts Herman Boerhaave is overle den. De Leidsche Universiteit, waar deze groote Nederlander het Hoogleeraarsambt bekleed de, hoeft aanleiding gevonden, dit op plech tige wijze te herdenken. Deze herdenking omvat ondermeer een bezoek van den Se naat dier Universiteit vergezeld van vele binnen- en buitenlandsche genoodigden aan Voorhout, omdat daar staat 't geboortehuis van Boerhaave, de huidige predikantswoning thans nog bewoond door den Ned. Herv. Predikant Ds J. J. H. Klomp. Het gezelschap zal door het gemeentebestuur officieel wor den ontvangen Het spreekt vanzelf, dat ook de gemeen te Voorhout zioh beijveren wil, het hare te doen om dien grooten zoon op dien dag haar eerebewijzen te brengen en uit haar midden heeft zich een comité gevormd, dat zich tot een taak heeft gesteld, deze huldiging voor te bereideq. Op de eerste plaats acht men het daar toe wenschelijk, dat de belangrijkheid van onzen dorpsgenoot aan allen duidelijk voor oogen sta; in verband hiermede zal op 29 Augustus aanstaande, te half negen namid dag in het Parochiehuis alhier een samen komst worden gehouden waar oud-Burge meester G. Bulten een besohijving zal ge ven van het leven van dien grooten geleer de. Het comité dat zich gevormd heeft, be staat uit de navolgende personen: voor het college van B. en W. Burgemeester G .F. W. van Berckel; Pastoor W. J. Warmenhooven: Ds J. J. H. Klomp, Ned. Herv. Pred.; Dr. H G Bots. ORANJEFEESTEN IN ZICHT Het ijverig en actief comité tot organisatie der Oranjefeesten is thans definitief tol stand gekomen, met aLs voorzitter den heer A. W. Deutekom; secretaris de heer H. A. A 11 ard, terwijl de heer Jac. Col.ij n penningmeester is gebleven. Op den vooravond der feestdagen, Maan dag 5 September des avonds om 8 uur zul len de nationale dogen officieel worden ge opend waama de verzorging van dien avond is toevertrouwd aan hei gezelschap van Tholcn Van Lier, die optreden, op het Schoolplein achter de R. K. Jongensschool, Dinsdag 6 September de eigenlijke Natio nale leestdag zal worden ingezet met het' luiden der klokken gedurende een half uur, waarna de kerkelijke plechtigheden een aan* rang zullen nemen Om half elf zal door alio leerplichtige kinderen uit de gemeente Voor hout een aubade worden gebracht aan het college van B. en W. Hierna zal vanaf het gemeentehuis met muziek voorop 'n kinder optocht worden georganiseerd waarna do kinderen worden getracteerd. Vervolgens zal de Chr. Gem. Zangvereeniging eenige Vader-* landsche liederen ten gehoore brengen, raarna de kinder- en volksspelen zullen aanvangen. Om half zes dien avond zal de raad der gemeente in buitengewone plech tige zitting bijeenkomen. Woensdag 7 September zal het traditio- neele ringrijden, dat de Voorhouters inmid dels wel verleerd zullen zijn, weer in eero hersteld worden, terwij) des middags een allegorische optocht en ringsteken op fiet sen zal worden georganiseerd Des avonds worden alle feestvierende ingezetenen voor het gemeentehuis verwacht, vanwaar de lampionoptocht door het dorp zal worden gehouden. Des avonds om acht uur worden allen wederom op het schoolplein aan de Ter Haar Romenystraat verwacht, waar met een gezelschap van acht personen optreedt Mister Carter, waarna ook weer op officieelo wijze de feestelijkheden zullen worden ge< sloten. AUTO-ONGEVAL Gistermiddag omstreeks twaalf uur kwam een inwoner dezer gemeente, de heer M., het hek van de woning van Dr. Bots uitrijden, terwijl terzelfder tijd een luxe auto bestuuid door den heer van R. passeerde. De fietsrij der werd gegrepen en tegen den grond ge smakt. Met inwendige kneuzingen werd hij opgenomen en bij dokter Bots binnengedra gen Na te zijn verbonden werd de aangere- dene naar zijn woning overgebracht. Dit i3 thans in korten tijd de tweede maal dat een aanrijding op den Jacoba van Beierenweg plaats vond doordat een wielrijder niet vol doende had opgelet of er niet een auto uit één van beide richtingen aankwam. ERNSTIGE AANRIJDING Nauwelijks was het eene ongeval gepas seerd of de politie werd gewaarschuwd voor een ernstige aanrijding aan de Leidsche* vaart. Deze weg waarvan gerust gezegd kan worden dat hij in onverantwoordelijkcn toe stand verkeert, (de gemeente Leiden behoort den weg te onderhouden) is al vaak oorzaak geweest van veel onheil. Ditmaal trof het den wielrijder G. uit Noord wijk, die van wege den slechten toestand van den weg ter linkerzijde moest rijden. In de bocht onge veer bij het z.g. Seminarielaantje werd do wielrijder door een luxe auto, bestuurd door den heer S. uit Voorhout gegrepen. Met een gat in het hoofd werd de getroffene hevig bloedende opgenomen, waarna Dr Bots dio vrij spoedig ter plaatse verscheen, de eerste hulp verleende. Na verbonden te zijn werd de aangeredene per auto naar Noordwijk overgebracht. De politie maakte van een en ander pro ces verbaal op. voorschoten RAADSAGENDA De raad onzer gemeente die bijeenge roepen is tegen Dinsdag 30 Aug. 193S, des avonds te 8 uur heeft de volgende agenda te behandelen: 1. Notulen; 2. Ingekomen stukken; 3. Ge meenschappelijke regeling bij Brand; 4. Wijziging honden-belasting-verordening; 5. Adres Ned. bond hotelhouders, enz. betref fende feesten regeeringsjubileum; 6. Ver goeding gebruik gemeente lokaliteiten; 7. Verkoop oude school meubelen; S. Vergoe ding artikel 13 lager-ondenvijs wet 1920; 9. Subsidie burgenvacht; 10. Rekening elec- triciteitsbedrijf dienstjaar 1937; id. gasbe drijf dienstjaar 1937; id waterleidingbedrijf dienstjaar 1937; id. badhuisbedrijf dienst jaar 1937; id. woningbedrijf dienstjaar 1937 id. dienst van openbare werken dienstjaar 1937; 16. gemeente-rekening, dienstjaar '37; 17. Reorganisatie brandweer; 18. Adres Boppers winkelsluiting; 19. Beschikbaar stelling gelden bestuursvereeniging H. Ca- tharina van Senen ex artikel S4 der lager* onderwijswet 1920; 20. Benoeming, lid com- missie toezicht middelbaar onderwijs; 21, Stratenplan „De Krim"; 22. Wijziging orde- en veiligheidsverordening; 23. Comptabili- ♦eitsbesluiten; 24. Rondvraag. De navolgende heeren, daartoe aange zocht door de vcreenigde winkeliers, alhier hebben zich bereid verklaard de jury te

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 6