DE ELZENBER VIM en een WOENSDAG 24 AUGUSTUS 1938 EERSTE BLAD PAG. 2 w Hongarije en de kleine Entente Rchtsgelijkheid inzake bewapening erkend Minderhedenkwesties zijn nog hangende De Kleine Entente, welke dezer dagen to Bled in Joego-Slavië haar periodieke ministers-conferentie heeft gehouden, heeft thans haar besprekingen beëin digd en omtrent het resultaat daarvan een uitvoerig communiqué in het licht gegeven. De verhouding tot het gena- buurde Hongarije is een der belangrijk ste punten der discussie geweest De officicele verklaring zegt daarvan: De permanente raad van de Kleine Entente heeft met voldoening geconstateerd, dat de sedert een jaar met Hongarije gevoerde onderhandelingen in staat gesteld hebben te komen tot accoorden, welke behelzen een wedcrzijdsch afzien van iedere toevlucht tot geweld tusschen Hongarije en de staten der Kleine Entente, benevens een erkenning van den kant dezer drie staten van de rechtsge lijkheid van Hongarije in bewapeningsop zicht. Zekere andere problemen, die bespro ken worden, teneinde den weg te banen voor betrekkingen van goede nabuurschap tus schen Hongarije en de drie staten der Kleine Entente, zijn nog niet opgelost, weshalve de publicatie der genoemde accoorden nog niet heeft kunnen plaats vinden. Intusschen zijn de staten der Kleine En tente en Hongarije het er over eens gewor- den, dat tegelijkertijd te Bied door den per manenten raad der Kleine Entente en te Boedapest door de Hongaarsche regeering, een gelijkluidend communiqué wordt gepu bliceerd, waarin de tegenwoordige staat de? bewuste onderhandelingen wordt vastgelegd. De raad prijst zich gelukkig over de be langrijke resultaten, die verkregen zijn, en spreekt de hoop uit, dat dank zij een geest ivan wederzijdsch begrip, welke niet alleen rekening houdt met de belangen der betrok ken landen, maar ook met die van het ge- fheele Donaugebied, het niet lang zal duren voor een volledige overeenkomst tot stand zal zijn gekomen". De „zekere andere problemen", waarover in het communiqué wordt gerept, hebben ongetwijfeld betrekking op het vraagstuk van de Hongaarsche minderheden in dc Kleine Entente-landen. Deze minoriteiten kwestie is o.a. door de besprekingen, welke te Praag aan de orde zijn, in een zeer actueel stadium geraakt, zoodat het te be grijpen is, dat men haar in Bied uitvoerig heeft besproken. De omstandigheid, dat de Hongaarsche premier Imredy, vanwege 't bezoek, dat deze in gezelschap van den Hon- gaarschen Rijksbestuurder H o r t h y aan Duitschland brengt, verhinderd was per soonlijk de onderhandelingen mee te maken, heeft er mede toe geleid, dat dit onderdeel van het program van Bied nog niet volledig is afgehandeld De Donau-kwestie Omtrent de Donau-vraagstukken zegt het communiqué: „Vervolgens heeft de raad de Donau-kwes tie in groote lijnen bestudeerd. Hij besloot, dat de technische deskundigen van de drie regceringen binnenkort bijeen zullen komen 4e Belgrado, om deze kwestie in al haar details te bestudeeren, uitgaande van den wensch, welke is uitgesproken door den per manenten raad, in gemeenschappelijk over leg oplossingen te vinden, die in staat kun nen stellen, de samenwerking met alle be langhebbende staten voort te zetten. De permanente raad legt eens te meer den nadruk op de belangrijkheid van het werk van den economischen raad, strekken de tot het intensiever tot .ontwikkeling bren gen van de handelsbetrekkingen tussohen de staten der Kleine Entente. De drie regec- ringen zijn zich volledig bewust van de noodzakelijkheid om de economische uitwis selingen tusschen de drie staten tot den hoogsten graad op te voeren. Zij zullen niet in gebreke blijven, hun steun te verleenen aan iederen maatregel, die tot dit doel wordt .voorgesteld". Het communiqué verklaart tenslotte, dal 'de eerstvolgende zitting van den permanen ten raad der Kleine Entente in September gehouden zal worden in Genève, waar dan ook de 19e Volkenbondsvergadering bijeen zal zijn. Een aanslag op Tsjang Kai Sjek P Volgens nog niet bevestigde geruch ten zou dezer dagen een aanslag zijn ge pleegd op Tsjang Kai Sjek. De Maarschalk, die te Hankau vertoefde, zou daarbij licht gewond zijn. Bijzonderheden worden nog niet me degedeeld. Benesj ontvangt Runciman Ook Watkin voert besprekingen Het secretariaat van lord Runciman heeft gisteren te Praag het volgende com muniqué uitgegeven: „De president der republiek, Benesj, heeft vanmorgen om 11 uur Lord Runciman out- Vanmiddag om 4 uur hebben de leden der missie-Runciman een bespreking gevoerd met de vertegenwoordigers der parlemen taire commissie van zes en zetten zij de be studeering voort, die de vorige week begon nen is van de tegenwoordige grondwet van Tsjecho-Slowakije. De commissie van zes word vertegenwoor digd door Malypetr, Dr. Meissner, Dr. Klap- ka. Dr. Rasin en Heidrich van het ministe rie van buitenlanasche zaken. De leden van de missie-Runciman waren: Ashton G. Watkin, Stopford en John Hen derson". Onderhoud met Henlein Lord Runcimans medewerker W a t k i n heeft een langdurig onderhoud gehad met den leider der Sudeten-Duitschers Hen lein. Deze bespreking, welke drie uur in beslag nam, is streng geheim gehouden Naar echter verluidt moet er besloten zijn dat Henleins woordvoerder K u n d t niet deel zal nemen aan het binnenkort te Stock holm te openen minderheden-congres. Acht arbeiderswoningen in puin Te Coatbridge (Engel.) is gistermorgen de schoorsteen van een metaalwarenfabriek omgewaaid en neergekomen op een groep arbeiderswoningen. In zijn val heeft hij te vens de hoofdleiding van (ton gasaanvoer onklaar gemaakt Bijna onmiddellijk daarna werd een hevige ontploffing gehoord, door welke acht woningen vernield zijn. De be woners vlogen de straat op. Toen de brand weer de ruïnes onderzocht, bleek een man gedood te zijn en acht bewoners werden met min of meer zware verwondingen uil' het puin te voorschijn gehaald. natte doek of borstel De Spaansche burgeroorlog Opnieuw talrijke bombardementen Naar een nieuwen rechtschen aanval? Een rcchtsch watervliegtuig heeft Mal- grat, «en kustplaats ten noorden van Barcelona, gebombardeerd en de bevol king met machinegeweervuur bestookt. Ook het station van Blanes werd gebom bardeerd. Er is slechts materieele schade aan gericht. Vier toestellen der nationalisten hebben Rosas gebombardeerd. Een Jun- ker-vliegtuig is door het afweergeschut neergehaald en moest in zee dalen. De bemanning, bestaande uit drie Duit sche vliegers, is aan land gebracht. Ook de haven van Sagunto werd drie maal door rechtsche vliegtuigen onder vuur genomen. De projectielen kwamen neer nabij het Engelsoh s.s. „Fredavore" dat met steenkool was geladen. In Bayonne komen uit 't rechtsche Spanje berichten binnen, welke er steeds duide lijker op wijzen, dat de slag aan de Ebro, welke sinds verscheiden dagen woedt tus schen Villalba de los Arcos en Gandcsa, be schouwd moet worden als een voorafgaand stadium van een veel uitgebreider offensief. In dit verband herinnert man aan den uitputtingsslag, die in den winter van 1937- 1938 geleverd is in de omgeving van Teruel en die eindigde met het groote offensief in Aragon. De strijd van de laatste dagen aan de Ebro zou dan het karakter dragen van een nieuwen uitputtingsstrijd, aangezien het rechtsche opperbevel weet, dat de roode strijdkrachten de beste troepen aan 't front van GandPsa hebben samengetrokken, even als het beste materiaal. De eerste phase der door Franco ontwor pen operatie op groote schaal zou ten doel hebben de verovering van den geheelen rechteroever van de Ebro. De Japansch-Chineesche oorloe Japansche opmarsch naar Hankau vordert Chineezen verwachten algemeen offensief Volgens een communiqué van het Ja pansche ministerie van marine wordt de opmarsch van de Japansche troepen in de richting van Hankau stroomop waarts van de Jangtse voortgezet De Japansohe marine ontwikkelt een groote activiteit in Midden- en Zuid-China. In Chineesche militaire kringen rekent men binnen vier en twintig uur op een algemeen Japansch offensief in alle sec toren van het Jangtse-gebied. Den geheelen dag hebben de Japanners de Chineesche stellingen aan het Jangtse-front gebombardeerd en tegelijkertijd vonden groote troepentransporten plaats. Men schat het aantal Japansche verster kingen, dat onderweg is, op 60.000 man. Een Chineesche militaire woordvoerder verklaarde, dat de Japansche troepen, die Singtse veroverd hebben, thans oprukken in Zuid-Westelijke richting, om den spoor weg naar Nan-Tsjang af te snijden. De af stand tusschen Singtse en Nan-Tsjang be draagt weinig meer dan veertig kilometer. Ook gaf de Chinees toe, dat de Japanners oprukken naar Joei-Tsjang, een der sterkste punten in de Chineesche verdediging, en dat men binnenkort moet rekenen op den val van deze vesting. De verbindingen met Hankau liggen nog altijd onder vuur. Tsjoe-Tsau aan den spoor weg naar Kanton is grootcndeels door brandbommen in asch gelegd. De Chineesche troepen houden ten Zuiden van Singtse nog wel stand, doch hun positie is kritiek, ook in de oogen der Chineesche militairen. Volgens de laatste berichten van het front bestormen de Japanners op het oogenblik de wallen van Joei-Tsjang FRANKRIJK BOUWT EEN NIEUW LINIESCHIP Het Fransche ministerie van marine deelt mede: De minister van marine, Campinchl, heeft een decreet onderveekend tot het op stapel zetten van een nieuw linieschip van 35.000 ton. De bodem zal den naam „Clemen- ceau" dragen. Het schip Is hei' derde van een reeks. Do bouw is opgedragen aan het arsenaal te Brest. De Duitsche vlootrevue voor Kiel Enkele indrukken van een ooggetuige Een uitnoodiging, om mee naar Kiel te komen, ter gelegc-nhcid van het bezoek dat Adolf Hitler en de Hongaarsche Rijksbestuurder admiraal Hor thy aan de Duitsche vloot brachten, werd door ons gretig aanvaard, Wij zoudeil er iets gaan beleven, wat sedert onheuglijken tijd niet meer denkbaar scheen: een vlootparade van groot formaatl En wat men ons daar in de Kieler Boaht te aanschouwen gaf, overtrof onze stoutste verwachtingen. Het was een „Erlebnis" in den vollen en waren zin d.es woord. Voor onze oogen speel de zich een schouwspel af, zooals we dat sedert 25 jaar niet meer beleefd hebben. Eu onwillekeurig dachten wij daarbij aan ad miraal Tirpitz, den man, die tijdens het bewind van keizer Wilhelm II de Duitsche vloot over de gansclie wereld tot macht en aanzien heeft gebracht. Wij bevonden ons aan boord van de „Pfeil", een groote sleepboot, die een goede twintig jaar geleden dienst deed als torpedo jager onder het nummer 139, op een vaartuig dus, dat zijn geschiedenis al voor een b<» langrijk deel achter den rug heeft. En direct vóór ons glijdt de witte, elegante „Grille", waaimede Hitier zijn hooge gasten naar een parade op de Oostzee geleidt, welke ter eore van Horthy's staatsbezoek in aanwezigheid van diens gemalin en een vijftal Hongaar sche ministers in de Kieler Bocht wordt ge houden. In de verte komen de „Patria" en de „Adolf Woérmann" achter ons aan met de overige genoodigden en die zullen ons on getwijfeld benijden om het feit, dat wij van zoo dichtbij de „Grille" en daarmee de pa rade kunnen volgen. We bevinden ons in gezelschap van een dertigtal hooge officie ren der Duitsche oorlogsmarine, wij, dat wil zeggen: een dertigtal Duitsche journalisten, een goede twintig Hongaarsche collega's, die extra voor deze staatsvisite uit Budapest hierheen zijn gekomen en dan nog een klein aantal buitenlandsche journalisten, waarvan ik de eepige Nederlander blijkt te zijn. Sedert 1918 speelt de oorlogsmarine van Duitschland zoowel als van Hongarije geen -1 meer in Europa en wanneer men ons tijdens dezen historischen tocht van zeer bevoegde zijde verzekert, dat deze parade is het begin beveekent van een nieuwe aera de Duitsche geschiedenis. dan geloo- •n wij dat zonder meer. Het is een schouw spel van ongekende schoonheid, hetgeen ons hier geboden wordt: de „Gneisenau", de „Admiraal Graaf Spee", de „Admiraal Scheer", de ..Duitschland" glijden trots fier aan ons voorbij. Aan de reeling van elk oorlogsschip ziet men de bemanning in Zondagsuniform en als we elkander passee- ren, dan salueeren zij allen, de officieren, de onderofficieren, de matrozen. En het merkwaardige hierbij is, dat cTeze zelfde mannen straks, enkele uren later, hals over kop hun gewone plunje moeten aantrekken om weer deel te -nemen aan de nachtelijke anoeuvres, die in vollen gang zijn! Na de pantserschepen paradeeren de ge wone kruisers, de „Neuren'l^rg" bij liet lezen van dien naam begin ik plotseling te rillen, want daar vindt van 5 tot 12 Sept do Rijkspartijdag plaats en dat beteekent nieu we verrassingen! getooid met de vlag van den commandant, vice-admiraal Deutsch, dan volgen de „Leipzig", de „Keulen". Daar op vertoonen zich de opleidingsschepen „Brommer" en „Brems", die uiteraard een meer ouderwetschen indruk maken, althans vergeleken bij wat. we eerst te zien kregen. Vanuit de verte zien we Hor thy in le vendig gesprek mot generaal-admiraal Roe der, die den hoogen gast alle gewenschte informaties verstrekt over den wederopbouw van Duitschlands verdediging ter zee e>n on willekeurig zullen de gedachten van den „Reichsverweser" teruggaan naar den tijd, toen zijn land door het verdrag van Trianon dezelfde vernederingen moest ondergaan, welke het zelfstandig en onafhankelijk ge worden Groot-Duitschland thans definitief heeft overwonnen 1 Nadat de laatste onderzeebooten eerst de „Grille" en dan ons gepasseerd zijn, neman beide schepen koers op Kiel en aan boord heerscht een opvallende kalmte Sommigen zijn in de kajuit erwtensoep met spek gaan eten, maar de meesten van ons hebben hun honger vergeten. Twee jaar zijn er sedert Duitschlands eerste vlootparade van 1936 verloopen en de „Gneisenau' was toen hoi' hoogtepunt. Maar sedertdien is er in alle stilte hard gewerkt en Duitschland zal wel dra bij machte zijn om zich niet slechts te land en in de lucht, doch ook ter zee met de overige landen van ons werelddeel te meten! DONDRRDAG 25 AUGUSTUS 1038 II I. 1875 M. AVRO-Ulticndln*. 8.O0 ziek (Oni 8.15 Berichten). 10.00 Morgenwijding:. 10.15 Gewijde muziek (gr.- LONDEN CONFEREERT OVER DE SPAANSCHE KWESTIE Nog geen commentaar op Franco's antwoord Het rapport dat Charles, de Britsche zaakgelastigde te Rome, aan de Engelsche regeering heeft gezonden over zijn onder houd met den Italiaanschen minister van buitenlandsche zaken Ciano, heeft aldaar eenige verbazing gewekt. Ciano zou name lijk hebben toegegeven, dat Italië onlangs nog weder officieren en manschappen naar Spanje zou hebben gezonden. Hij zou daarbij weliswaar als argument hebben gebruikt, dat Italië natuurlijk oorlogsmateriaal moest zen den om datgene, wat onbruikbaar geworden is, te vervangen, doch daarbij werd tevens erkend, dat detachementen Italiaansche ge regelde troepen en officieren naar Spanje gezonden waren om de plaats in te nemen van de vrijwilligers, die in de laatste ge vechten gewond of gedood zijn. Dit nieuwe aspect van het probleem heeft, samen met Franco's antwoord en het feit, dat Rusland erop staat, dat de heele aange legenheid onmiddellijk voor de non-inter- ventiecommissie gebraóht moet worden, de situatie aanmerkelijk gecompliceerder ge maakt. Er is bij dit alles slechts een, zij het kleine geruststelling, en wel deze. dat Frankrijk niet spoedig tot heropening van de Spaansche grens zal overgaan, daar de linkervleugel voorloopig te zeer met de binnenlandsche aangelegenheden geoccupeerd is. Halifax aan 't overleggen Ten aanzien van het antwoord van Franco betreffende het plan tot terugtrekking der buitenlandsche vrijwilligers is nog steeds geen officieele Britsche commentaar ter be schikking. Halifax heeft gisteren een onderhoud ge had met lord Plymouth, die hem zijn opvat ting mededeelde over de antwoordnota van Franco en hem verslag uitbracht van zijn besprekingen met vertegenwoordigers van Frankrijk, Duitschland, Italië, Rusland en Portugal. Om vijf uur bracht Halifax een bezoek aan Chamberlain, wien hij rapport uit bracht. Chamberlain en zijn staatssecretaris hebben thans de taak, de procedure vast te stellen, die gevolgd moet worden op den grondslag van de gegevens verstrekt door Plymouth. Er is nog steeds geen sprake van een bij eenkomst der niet-inmengingscommissie of sub-commissie. Hitier en de militaire luchtvaart Een pact ln voorbereiding? Ook de „Daily Express" brengt thans de veronderstelling, welke reeds meer was ge opperd. dat Adolf Hitler zou wenschcn te onderhandelen over een algemeen lucht vaart-verdrag. De Führer zou reeds bespre kingen hebben geopend met maarschalk B a 1 b o en den Fransche generaal V u i 11 e- m i n en thans wenscht men te weten, of ook de Britsche minister van luchtvaart, sir K i n g 1 e y Wood, voornemens is naar Berlijn te komen. Het doel van een dergelijk verdrag zou zijn, een einde te maken aan het bombar- deeren van open steden en het beperken van de luchtvloten. In gezaghebbende Parijsche kringen ver klaart men echter, volgens Havas. dat de be sprekingen tussohen Vuillemin en Goe- r i n g op een zeer algemeen plan zouden zijn gebleven. Weliswaar heeft Goering alle ban gendp. internationale problemen aangesne den, in het bijzonder 't Tsjecho-Slowaaksche vraagstuk doch Vuillemin heeft daartegen over slechts een houding aangenomen, die overeenstemt met de hoffelijkheidstradities van het Fransche leger. DE AS. POLITIEKE PROCESSEN TE WEENEN Er is tot dusverre nog geen enkele beslis sing genomen ten opzichte van de toelating van pers en publiek bij de processen, die te Weenen gevoerd zullen worden voor hei' hooge gerechtshof, dat krachtens de wet van 20 Augstus gevoirnd is. Bevoegde Duitsche kringen verklaren, dat de hierover verschenen berichvem voorbarig zijn. Bovendien wijzen zij er op, dat de mo daliteiten van de toepassing der wet van Augustus nog niet afgekondigd zijn door den minister van binnenlandsche zaken en dat nog geen enkele datum voor de proces sen is vastgesteld. Te Berlijn denkt men, dat rechtsverhan- deling niei' voor dezen winter zal plaats hebben. DE HAVENSTAKING TE MARSEILLE De havenarbeiders van Marseille weigeren nog steeds betaalden overarbeid te verrich ten, ook al is dit noodzakelijk gebleken, daar anders de groenten en vruchten, welke van uit Afrika aldaar worden aangevoerd, in de scheepsruimen tot bederf overgaan. De Fran sche regeering heeft, tijdens den duur van het conflict, soldaten met het waarnemen van den kade-arbeid belast De afgevaardigden der stakers handhaven intusschen hum oude eischen: onmiddellijk terugtrekken van de troepen, toepassen van pl.) 10.30 Het Omrc 12.30 Gri 12.15 Berichten),; n.platen. 1.15 Stafmulzek 6e R. I. muziek. 2.20 Vervolg concert. 3.00 og: ra mm a (gr. pl.). 1.00 Voor zie- 4.30 Orgelspel (Opn.) 6.30 Sporthalf- Variètè-i ken en thuiszittendei 5.00 Voor de kinderen. 5.45 Het Renova-kwlnl uurtje. 7.00 Secco's G vleuws. 8.00 Berichten ANP., Mededeelln-j gen. 8.16 Het Omroeporkest en solisten. 9.20 Rndtotooneel. 9.40 Carillonconcert. 10.001 Gram.platen. 10 30 Orgelconcert. 11.00 Be- richten ANP. Hierna tot 12.00 Harry Cal- serie. 12.00 Beri 12.39 Het KRO-c 3.00 Voor de vroi Bijbellezing. 4.45 7.00 Berichten. 7. overzicht. 7.45 RtpUi ANP., herhaling SOS izlek (Om 8.15 Berich ten. 10.15 Morgendienst .1.30 Godsdienstige eau ien. 12.15 Gram,muziek est 2.00 Gr°ssJ»i»>-" sche Orke: 3.45 •laten. 5.00 Cursus ugd. 5.30 Orgelspel ït Leger des Heils.' urnalistiek week-; 8.00 Berichten] .-lohten. 8.15 Haar-| Zendingsakker". i Vervolg Concert. (10.00—10.15 Berich- ANP). 10.30 Gram muziek. 10.45 Gym- 'tlekics 11.00 Gram.muziek. 11.50—12.00: iriftlezlng. DROTWICH. 1500 M. 11.25 Strijktrio. 12.05 Orgel i2<ïsS Orkest. 150 Kwintet. 2.35 Kwintet, c'o« P'anosoli. 3.35 Orkest. 5,95 Causerie, Zangvoordracht. 5.40 Orkest. 7.00 Orkest. 7.50 Orkest. 8.35 Radiotooneel. 9.40 Or-eL 10.25 Orkest. 11.20 Orkest BRUSSEL. 322 c 484 M. 322 M.: 12.20 en 1.30 —2.20 Gevar. programma. 6.20 Piano. 9.20 Reportage. 484 M.: 12.60 Orkest 8.29 Orkest. ADIO PARIS. 1048 M. 12.40 Ork> 6.20 Radiotooneel. 7.20 „Figai KEULEN. 450 M. 7.30 en 8.50—9.69 Orkest 12 20 Orkest 4.20 Orkest. 6 50 Zang en piano. 7.20 Orkest en pianotrio. 9.20 Ensemble. 10.60 Gevar. concert. 12,20 Nachtconcort. de^sCHLANDSENDEU. 1571 M- 7-35 Orkest, Srkfsl- 9 20-9-35 Declamatie. 10.60 Tri- 1.20 Nachtconcert de geldende collectieve overeenkomst tot den vastgesteiden termijn, voortzetten vam de be-, sprekingen over het vaststellen van eer$ nieuwe loonschaal, aangepast aan het hui dige levenspeil en in overeenstemming met ae loonen in andeie groote havens. UIT OOST- EN WEST-INDIE Krijgt Nederland goedkooper sigaretten Proefnemingen op Java in vollen gang De Ind. Crt verneemt, dat momenteel in het Bodjonegorosche proeven worden geno-j men, welke ertoe zullen moeten leiden, dat voor de Nederlandsohe siga-ret/tenindustriqI een goed en goedkoop prodiuct wordit ver-I kregen. Tot dusverre gebruikte deze indu/ stne in hoofdzaak z,g. Orient- en Virginia' tabak, die het vervaardigen van ©en goed* koope cigaret evenwel niet in de hand werkte, Nu Duitsohland zijn grenzen voon Java-kerftabak echter grootendeels heelt gesloten zoekt men langs dezen weg onzen afzet te verruimen, waarbij dus zal kun, nen blijken, of Nederland, mede in ver band met de toenemende vraag naar siga retten, in de toekomst een goede afnemer zal zijn. Ouder leiding van een zaadselection- nist zijn proefvelden aangelegd, waar op is uitgezaaid het verleden jaar ge wonnen zaad van 26 Java-tabakken en 52 Amerikaansche variëteiten. Een en ander houdt verband met het streven der Nederlandsche sigaretten- fabrikanten om in de toekomst 'n pro duct te vervaardigen, dat het prijsni veau van de Indische sigaret aanzien lijk nadert, aangezien de sigaretten- prijs in Nederland nog altijd te hoog blijkt De bedoeling Is een z.g. volksproduct te maken, dat veel overeenkomst vertoont met onze Indische merken. Tevens worden deze proeven genomen' om het peil der tabakken, welke voor de inheemsohe markt worden gebruikt, te verbeteren. Whisky Soda C a r a m e I i a Van Lonk a te Breda 'G.R van oer Lijntje vroeg zich met bezorgdheid af wat er van Lien zou worden en ze had er al over gedacht haar naar familie te laten gaan voor onbepaalden tijd ergens in de huishouding, daar ze wel inzag, dat 't voor haar op den Elzenberm tenslotte op 'n bittere teleurstelling zou uitloopen. Haar gesprekken met de oudste dochter over 'n mogelijk besluit wat betreft de keus, waarvoor ze toch vandaag of morgen moest staan, liepen Steeds uit op 'n: „Moeder, ik wéét 't nie!" Een mistigen najaarsdag, toen de Elzenberm lag opgesloten ln de grauwte, klonk tegen den middag 't gepaf van Vermeers motor. Leen, die thuis was, haastte zich naar de geut om te roepen dat de knalpot in aantocht was. Lijntjes gezicht verstrakte. Alles goed en wel, maar daar imoest eens 'n eind aan komen en driftig zei ze tegen Lien: „Ge zult mijn 'n grooit plezier doen. es ge hum zegt, det ie kommen kan es we mee 't werk klaor zijn en nie zoo mer bin nen valle, op zukke ongelege tijen". Lien kleurde. Dezen dag was ze opgestaan met 't verlangen tfat hij komen zou. Klaarder was 't den laatsten tijd tot haar doorgedrongen, dat noch Koordeweg, noch Hein de Grauw maar Vermeer, sportief en levendig, gezellig en knap haar meer, 't meest was. En nu was Moeders ongenoegen haar een onverwachte tegenstand. Doch 't werd ditmaal geen bezoek, want Vermeer, in zijn leeren jas, met de stofbril op zijn kap geschoven en de slanke beenen in sierlijke, geregen schachten kwam even zeggen, dat hij naar Demerum moest voor zaken. „Kom de mee 't terugkommen nog aon?" vroeg Lien en was voor hem heerlijker dan 't werk, waarin hij opging. „Als je wilt, graag 'n uurtje." Hij keek haar strak aan. De kleur vloeide in haar hals neer, haar oogen waren nauw van ingehouden spanning, 't Leek hem of de huid op haar voorhoofd trilde. Kwam 't dan toch nog? Waren dan zijn tochten niet ver- geefsch geweest? „Lien" zei hij zacht „kan ik wat voor je mee brengen uit de wereldstad Demerum aan de Beems, meid. Zeg 't maar". Lijntje had zich verwijderd. Als de zaken zoo stonden be hoorde zij voorloopig op den achtergrond. „Es ge zelf komt is 't veurlooipig genog" zei Lien lachend. Even later stierf langzaam 't geluid van de kloppende motor weg in den mist. Lijntje zei niets, maar in haar hart was een vreugde over 't geen ze hoorde en zag. Zij had misschien liever Hein de Grauw gezien als schoonzoon, want 't verschil in afkomst liet haar koud. Ze had hem leeren waardeeren als een goed buurman en de gedachte, dat Lien dicht bij huis zou blijven had haar toeschietelijker gemaakt tegenover Hein, al had ze zich wel gewacht hem op eenige manier aan te moedigen. Dus Vermeer, de ingenieur! En wat zou er dan van haar worden? Wat wisten ze eigen lijk nog van hem? De mist werd zoo mogelijk nog dichter na den middag. Als een wattig waas hing de nevel om den Elzenberm, hij dempte de geluiden, begroef alles in de beklemmende rust. Tegen half drie kwamen Gijs en Bertus, de losse arbeider, Jaop, de knecht, en Lindert uit schuur en achterhuis naar de geut voor de thee. Dat was van den eersten dag de gewoonte geweest als ze op de boerderij werkten, 't Was 'n kwartier rust, dat door 't op staan van Gijs, die als oudste zich hiertoe verplicht achtte, werd afgebroken. Toen ze buiten stonden en nauwelijks de boomen bij 't be gin van den Dengerenschen grintweg konden onderscheiden hief Gijs zijn hoofd op en luisterde. „Heur is" zei hij zijn eene oor naar den Dengerschen kant wendend, „daor hedde de klepkaast". Ze hoorden 'L 't Naderde. Wat klonk 't nu luid door de stilte. Regelmatig pletsten de klanken tegen de muren van den Elzenberm. Hij zou nu na een paar minuten uit den mist op doemen, want 't geluid werd harder. Toen opeens hield 't op. De mannen keken mekaar aan. „Hij haauwt stil" dacht Gijs. „Ik heur roepe, luister mer" zei de knecht. „De wittering!" Ze stoven 't hek uit op hun klompen. Ze klepperden over den grintweg, zoo hard ze konden. Leen won 't met de klom pen in de hand. Toen ze er kwamen op dezelfde plaats, waar Gijs eertijds Jan Donkerstal dood op den kant had gehaald vonden ze Ver meer nat en kreunend tegen de kade liggen. De motorfiets lag in 't water. Voorzichtig tilden ze hem op. Een breede plank, die daar vlak over 'n sloot lag, voor de melkers, werd als draagbaar gebruikt en met groote omzichtigheid droegen ze hem naar boven. Vermeer hield zijn oogen gesloten, en* bij 't bewegen van zijn eene been trok zijn mond tot een pijnlijke grijns en kreunde hij. „Gebroken, dink ik. Mer ik zie gin bloed". „Gijs" zei Lindert „gaauw de witvoet inspannen en nar den dokter. Jaop gij op de fiets veur uit om um te zuke es 't ie nie thuis is, gaauw wet, hur. En wij zullen um saome nar huis zien te draoge. Vat verzichtig aon, Bertus." Zoo was in eens de Elzenberm in rep en roer. Lien stond angstig aan den grintweg bij Stijn te kijken. Toen ze Gijs aart zagen komen gingen ze hem tegemoet. „Wet is 't er, Gijs?" „Hij is gevalle." 't Behoefde geen nader uitleg wie hij was. Lien begreep en in den mist ging ze weg den kant van de brug op. Daar droegen ze Vermeer. Lindert zag haar komen. „Zuut mer, 't is nie zoo erg. dink ik. 'n bieen gebroke of zoo." Lien liep langs de plank, waarop ze met haar broer 't lichaam van Vermeer steunde. Dicht bij den Elzenberm sloeg hij zijn oogen op. Hij kwam niet bij uit een bewusteloosheid, maar de verdooving week en in eens zag hij Lien naast zich en een flauwe glimlach trok over zijn nat en bleek gezicht. „Doe g'et zieer?" vroeg ze zacht. Weer lachte hij flauwtjes en sloot de oogen. (Wordt vervolgd^ j

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 2