feitecUt (Ümirant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leidenen Omstreken Maastunnel-doos I wordt versleept Vlotte tocht van bouwput naar afbouwsteiger abonntmtntsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 2.35 Franco per post 2.35 -f portokosten PeT week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7}h cl. Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 38936 WOENSDAG 24 AUGUSTUS 1938 19e Jaargang atrtjertentieprijjcn: Van I tol 5 regels1.177. ji Elke regel meer f 0.22'/j jl Ingezonden Mededeeljngen van 1—5 regelsf ^-30 [j Elke regel meer 0.45 j; Voor het bevragen aan '1 bureau wordt berekend 0.10 No. 6478 Alles volgens berekening en programma verloopen ROTTERDAM, 24 Augustus. On metelijk welft zich blauw en wit boven de Nieuwe Maas voor Rotterdam. Het bewegelijk water blikkert in de zonne schijn. Bootjes trekken witte lijnen van schuim. Groote schepen liggen langs de kadën en aan de boeien. Zilvermeeuwen en aalscholvers visschen bedrijvig of rus ten op meerpalen uit. Hoog in de lucht da vert nu en dan een blinkend lijnvliegtuig... Op één plaats, wat achteraf, ver in het [Westen, aan den Linker Oever, ziet men van al deze pracht van natuur en techniek omstreeks het middaguur niets, omdat er spanning is, spanning over een werk, dat wèl tot in kleinigheden berekend is, doch nu in de practijk aan de berekeningen moet beantwoorden of- De leidende ingenieurs van den Maas- tunnelbouw zullen niet zonder reden de laatste dagen wat geheimzinnig hebben gedaan. Menschen van groote bekwaam heid en ervaring, weten zij, dat een groot werk als dit, waarvan zij nu toch géén er varing hebben, verrassingen kan opleve ren. Als dat een verrassing is. zooals de landtunnel aan den Rechter Oever leverde, dan zou dat zoo erg niet zijn. Daar toch bleek, dat de grondconstructie een grooter samenhang had dan waarop was gerekend, zoodat de zijdelingsche druk op de dam- wanden lang zoo hevig niet was als ver wacht werd. Maar meevallers als deze die in de practijk bovendien weinig of geen beteekenis hebben, kan men zéker niet in zijn prognose opnemen als het geldt het uitvaren van het eerste tunnel-element uit de bouwput aan de Heyschehaven. De „doos" gleed uit de put als een slak uit zijn huisje Er waren geen meevallers, maar óók geen tegenvallers. Alles is geheel volgens de be rekeningen gegaan. Toen wij tegen twee uur de Heysche haven binnenvoeren, kwamen wij juist op tijd om er getuige van te zijn, dat de eerste tunnel doos door de sluisopening gleed alsof een slak uit zijn huisje kroop. Er was wel wat meer kracht toe noodig! Maar voor den buitenstaander verliep alles dermate „ge woon", vanzelfsprekend, dat het eigenlijk een prozaïsch gedoe leek. Wie, te Rotterdam, heeft niet eens een groot schip door 'n brug zien sleeipen! Was dit naar buiten halen van een kolos van grijs beton en bruinge^- roest staal eigenlijk wel iets De 'zorgvuldige voorbereidselen voor de uitvaart Het bijzondere van de gebeurtenis van gisteren is aohteraf door ieder wel af te meten aan de zorgvuldige voorbereidselen, .die men heeft genomen. Zaterdagmorgen 10 uur was er zooveel water in de bouwput toegelaten, dat de in middels van voldoende waterballast ontdane sluisdeur ging drijven. De drie gedeeltelijk afgebouwde tunnel-elementen, die wij kort weg „doozen" noemen, lagen nu in diep water, dat wil zeggen, ze werden opzettelijk op den bodem van de put gehouden, door dat zij gedeeltelijk met water gevuld waren. Dit was noodig, omdat ze niet van hun plaats mochten drijven en ook, omdat de houten schotten, waarmede de korte einden tijdelijk gedicht zijn, hierdoor gelegenheid kregen om te zwellen en zoo geheel water dicht te worden. Toen moest het uur nauwgezet gekozen wórden, in verband met tij en weersomstan digheden. Het is voldoende bekend, dat elke vloed het water niet even hoog opstuwt. Wel was daarom voorloopig Dinsdag 23 'Augustus gekoz.en, maar een kleine ongun stige factor in de „houding" van water en wind kon het noodig maken, dat het karwei uitgesteld werd, totdat alle factoren zoo goed mogelijk zouden zijn. Vandaar, dat 't gisterochtend bij den Gemeentelijken Tech- nischen Dienst te Rotterdam een telefonee- ren en informeeren van jewèlste is geweest naar d0 weerberichten en de werkelijke waterstanden- langs onze kusten. 'Het- laatste De sleepbooten „Europa." en Ne derlandvoorop en Siberiëen „Italië" (niet op de foto te zien) rechts en links, sleepen het eerste element van de Maastunnel over de rivier naar de afbouwsteiger in de Waalhaven. Achter de sleepbooten is duidelijk één der tijdelijke houten kopschotten te zien. De zijwanden zijn onderaan van gewapend beton, het bovengedeelte nog van onaf- gedekt plaatstaal. bericht dienomtrent, dat per taxi van bet Meteorologisch Instituut in het Poortgebouw naar de Heyschehaven werd gebracht, heeft den doorslag gegeven, Beslissen en doen was tempo-werk „Om kwart vóór 1 zoo vertelde ons de ohef van den Tunnelbouw, ir V a n Bruggen nebben we beslist, om 10 minuten vóór 1 zijn we begonnen te pompen, te kwart over 1 dreef de doos". Dat was tempo-werk. Maar zoo moet het ook gaan, als men met natuur krachten te doen heeft. Het eerste „moeilijke punt" was: de sluisdrempel. Het water moest hoog ge noeg zijn om het tunnelstuk daarover te laten passeeren. We hebben reeds ge zegd, dat dit zonder eenige hapering ging. De tweede factor, die bezwaar kon geven, was de druk van het stroomend water, zoodra het gevaarte op de rivier kwam. Men moest dus de Heyschehaven uit vóór het kenteren van het getij. Ook dat ging geheel volgens de berekening. Toen de doos door de sleepbooten een maal uit de bouwput was gesleept, ging alles zóó vlot als men maar kon wen- sohen. Juist om 2 uur zwaaide het ge vaarte onberispelijk naar rechts de haven in. Gelijk pakten twee sterke booten het achtereind, dat nu vooreind werd en de tocht, die een zegetocht werd, ving aan. Om half drie werd hoogwater ver wacht Vóór half drie voer de sleep al op de Maas vóór de Droogdokmaat schappij. Kwart vóór drie draaide het geval de Waalhaven in. Omstreeks drie uur naderde men den afbouwsteiger. Dan begon het nauwgezette manoeuvree ren om het tunnelstuk precies op zijn plaats aan den steiger te krijgen, het geen behalve met de kracht van de sleepbooten, met behulp van twee sterke staal draadwinchen op den steiger werd bewerkstelligd. Bij die gelegenheid brak een haak van een der takels, doch op alles was gerekend en na veel passen en meten lag om vier uur Tunneldoos I vastgemeerd aan den afbouwsteiger. Heden en morgen hoopt men de beide andere gedeeltelijk afgewerkte stukken daar eveneens vastgelegd te hebben. Volgend jaar om dezen tijd verwacht men deze eerste drie reeds te kunnen laten zinken bij den Rechter Maasoever. Intusschen denkt men de volgende drie doozen klaar te hebben om ze hetzelfde proces te laten volgen, om ten slotte ook de drie laatste stukken af te maken en te laten zakken in de tevoren uitgebaggerde en gereedgemaakte sleuf in den rivierbodem. Belangstelling bij het werk Aan het plan om het eerste tunnelstuk te vervoeren was uiteraard niet veel rucht baarheid gegeven. De belangstelling bij het werk was in evenredigheid daarmee niet groot. Alleen Gemeentelijke autoriteiten waren er bij tegenwoordig met de „Dok- werken": de Burgemeester, de Wet houders De Zeeuw en Rat té, het raads lid mr A. de Jong, die als wethouder een groot deel van het Tunnelwerk heeft helpen voorbereiden en het raadslid de heer J. t e r Laan. Natuurlijk was ook de Pers, die door onze Tunnel-autoriteiten altijd zoo uit stekend op de hoogte wordt gehouden, in grooten getale verschenen, cxm getuige te zijn van de merkwaardige primeur! Enkele getallen en gegevens De half afgewerkte tunneldoos, één van de negen, die thans haar eerste reis vol bracht heeft de tweede reis zal haar brengen op de plaats waar zij, zooals de technisohe term zegt, „afgezonken" wordt meter lang en 25 meter breed. Afge bouwd zullen de doozen een hoogte van 8V£ 9 meter hebben. Zooals het gevaarte van beton en staal gisteren werd vervoerd, weegt het pLm. 5-400 ton. De gesloten doos zal om en bij de 15.000 ton gewichts hebben, zonder de richt- torens van 20 meter hoogte, die er tijdelijk op gemonteerd zullen worden en voorzien zullen zijn van richt-, meet- en wind-meet instrumenten en die, wanneer de stukken gezonken zijn, nog 4 5 meter boven bet water uit zullen steken. Terwijl de stukken aan den steiger in de Waalhaven worden afgebouwd, worden zij op hun plaats gehouden door zgn. rol wagens, dat zijn met rollen voorziene stalen frames, die aan den buitenwand vastzitten en langs een damwandenpaal verticaal kun nen bewegen, zoodat de doozen met eb cn vloed op en neer gaan. Toen het eerste tun nelstuk gisteren gemeerd werd, stond de duiker al gereed om de rolwagens onder water vast te maken Aan den afbouwsteiger zullen reeds de doozen aan iedere zijde vijf drijfpontons worden bevestigd. Is het tijdstip gekomen om de stukken op hun plaats in het rivier bed te doen zinken, dan gebeurt dit door in de pontons water toe te laten. Verdere bij zonderheden hierover zullen wij den lezer thans maar besparep, om niet te ingewik keld te worden. De sleuf in den rivierbodem, waarin 'de tunnelstukken neergelaten zuilen worden, zal 60 meter breed zijn, met taluds van 37 meter. De diepte van de sleuf in den bodem van de rivier zal 12 meter bedragen, zoodat wanneer de 8y2 a 9 meter hooge doo zen er in liggen, deze nog ongeveer drie meter onder den normalen bodem liggen. Zoodra alles onder water is afgewerkt, wordt het heele geval in zand ingebed, zoo- dat de riviertunnel dan met drie meter zanif bedekt zal zijn. Het zal de moeite waard zijn dit unieke werk het eerste ter wereld met vierhoekige zinkdoozen van stap tot stap te volgen. Er gebeuren op tedhniscK gebied groote dingen te Rotterdam! Het Prinselijk Echtpaar Op Soestdijk teruggekeerd Prinses Juliana en Prins Bernhard zijn gisteravond eenige minuten na elf uur per auto uit het buiten land te Soestdijk teruggekeerd. Op de auto van het Prinselijk Paar volgde een wagen, waarin waren gezeten Prinses Armgard en Prins Aschwin. NIEUWE BURGEMEESTER VAN DEN HAM De heer G. Bramer benoemd Met ingang van 15 September is be noemd tot Burgemeester van Den Ham (O.) de heer G. Bramer, thans ambtenaar ter Provinciale Griffie te Zwolle. De heer Bramer is een zoon van Burge meester Bramer van Stad Hardenberg. Hij is geboren op 10 December 190-i te Nijverdal. Op 1 September 1929 werd hij adjunct-com mies bij de Provinciale Griffie van Over ijssel, nadat hij eerst volontair was geweest op de gemeentesecretarie van Hellendoorn. De heer Bramer nam in het Vereenigings- leven in Zwolle een vooraanstaande plaats is. Hij was om. secretaris van de afd. Zwol le en Omstreken van de Alg. Ver. van Ned. Res. Officieren; secretaris van de Vereen i- ging voor Nationale Veiligheid aldaar, dia ken van de Geref. Kerk van Zwolle, be stuurslid van het Geref, Rusthuis voor Ouden van Dagen, bestuurslid van de Gere'. Ver. voor Ziekenverpleging, penningmeester van de Geref. Kleuterschool, en secretaris van het Chr. Militair tehuis te Zwolle WORMERVEER, 23 Augustus. Hedenmor gen is een staking uitgebroken bij de N.V. Papierwarenfabriek P. Dekker Jznte Wormerveer. Vijf en twintig arbeiders hebben het werk neergelegd, aangezien d<e firma de door de organisaties gestalde eischen inzake loon, vacantie en toeslag bij vroegen dienst niet heeft ingewillgd. Ruim een week geleden beeft de Alg. Ned. Typografenbond zich tot de directie der N.V. gewend. De Bond werd evenwel naar de Alg. Werkgeversvereen. te Haarlem verwezen. Toen dit onderhoud werd geweigerd, deelcüe de Bond de directie van P. Dekker Jzn mede, dat, indien Maandag avond nog geen antwoord zou zijn ontvan gen, dat de eischen wórden ingewilligd, voor Dinsdagmorgen de staking zou worden geproclameerd, Ool< de Residentie gaat zich tooien EEN ZEE VAN LICHT IS WEER OP KOMST Zelfs de vetpotjes zullen dienst doen Alleen de petroleum ontbreekt 's-GRAVENHAGE, 24 Augustus. Men zegt wel eens, dat groove gebeurtenissen haar schaduwen vooruit werpen, maar al zou men deze uitdrukking ten deele kunnen toepassen op de feestelijkheden, welke in de residentie gehouden worden bij gelegenheid van het 40-jarig regee- ringsjubileum van H. M. de Koningin, aan den anderen kant is het niet juist over „schaduwen" te spreken, wanneer het „licbt'" juist zooveel effect zal heb ben in de komende dagen, Want alles wat er in den loop der tijden werd uitgevonden op het gebied van ver lichtingstechniek, wordt gemeenlijk bij fees velijke gelegenheden als ons te wachten staan in alle mogelijke variaties toegepast. Alleen ide petroleumlamp ontbreekt Voor zoover wij kunnen nagaan ontbreekt alleen de petroleumlamp, maar het beroem de vetpotje zal straks weer zijn wankel licht tegen de gevels kaatsen, de flambou wen van gas waaien uit oyer het water van den Vijverberg, terwijl tenslotte oranje, rood- wit-blauw en wit electrisch licht de strakke, gedistingeerde contouren van vele onzer Haagsche gebouwen aanzet Neen, van schaduwen is over eenige da gen geen sprake meer. Want overdag ver wachten wij zomerzon en in den avond we ten wij de stad feestelijk verlicht Is het een wonder, dat momenteel vele nijvere handen bezig zijn met het gereedma ken dezer verlichtingen, met het opzetten van palen, het hangen van guirlandes en het bevestigen van gekroonde W's en wat dies meer zij. En het kijkgrage publiek wan. delt vergenoegd in de binnenstad rond en blijft goedkeurend knikkend staan, als wil men zeggen, dat Den Haag kennelijk niet zal achterblijven 't Paleis wordt iets heel bijzonders Gedurende de komende feestdagen zullen vele Hagenaars en bezoekers van de Resi dentie een pelgrimage ondernemen naar het paleis in het Noordeinde. De Koninklijke Nederlandsche Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde beeft aan haar Bescherm vrouwe, H. M, de Koningin, een versiering van het paleis aangeboden. De Koningin heeft deze hulde aanvaard. Het algemeen secretariaat van de maatschappij ontwierp de plannen voor de versiering, welke de strakke lijnen van het paleis zal accen- tueeren met groenguirlandes. In de colon nades worden levende bloemen en coniphere geplaatst Dit geheel van bloemen tenslotte zal in den avond worden bestraald door floodlight. Ook de colonnades zullen ver- licht worden. Het spreekt vanzelf, dat de straten en pleinen van de binnenstad, waar over enkele dagen het centrum der feestelijkheden zal zijn, met elkaar wedijveren in schoonheid Het standbeeld van Johan de Witt op het Buitenhof kijkt nu reeds neer op de bogen van licht, welke aan voor- en achterzijde zijn opgericht. De vier enorme gasbranders op den Vijverdam staan gereed en als tegen stelling hiermee staan electrisohe bogen te spiegelen in het water van den Vijverberg. In het groen van de boomen ontdekt men guirlandes van lampen in de nationale kleu ren. Het strenge gebouw van hypotheek en kadaster op het Buitenhof heeft zich in een oranje-kleurig gewaad gestoken en zelfs de poorten van het Binnenhof zijn bezet met lampjes, welke straks het geheel feëriek zullen verlichten. De schijnwerpers voor de Ridderzaal zijn aan de muren van het mi nisterie van ^Waterstaat vastgemaakt Op het Plein klimmen de electriciens tegen de gehouwen van het ministerie van Justitie en van de Witte Sociëteit Tournooiveld en Korte en Lange Voo*hout worden op de ge wone wijze versierd. Officieele gebouwen ontbreken nog De officieele gebouwen zullen den bekenden feesttooi aantrekken. Deze tooi wordï hier en daar herzien en blijft tot vlak voor de feesten op de zolders liggen. Men kent de kleurige initialen van de leden van ons Vorstenhuis. Bij deze voorbereidingen blijven de parti culiere gebouwen niet achter en vele gevels zijn gereed en wachten slechts op den draai aan her lichtknopje om zich te scharen in de algemeene feestelijkheid. Inderdaad, wanneer wij deze voorbereidin gen aanschouwen, dan zou men geneigd zijn te schrijven, dat de feestelijke gebeurtenis sen, welke komen, haar „licht" nu reeds, op dezen zonnigen dag, vooruitwerpen. Wanr over schaduw zullen wij niet meer kunnen spreken AANBESTEDING 's-GRAVENHAGE. 23 Aue. De Rijksge bouwendienst heeft aanbesteed de uitbrei ding en verbouwing der kazerne van het vliegkamp De Mok op Texel. Laagste in schrijver was G. Koning te Schagen voor f 74:482,-. De kinderverlamming Scholen te Reeuwijk en Boskoop gesloten In Waddinxveen een tweede geval GOUDA, 23 Aug. De beide laatste da gen is weer een nieuw geval van kinder verlamming geconstateerd, waardoor er daar thans 15 gevallen zijn aangegeven, terwijl in Waddinxveen een tweede ge val is voorgekomen. REEUWIJK, 23 Aug. In verband met zich in deze gemeente voordoende gevallen van kinderverlamming zijn alle scholen en be waarscholen in deze gemeente voorloopig tot 4 September a.s. geheel gesloten. Ook de scholen te Boskoop gesloten BOSKOOP, 23 Aug. In verband met de al hier voorkomende gevallen van kinderver lamming heeft de burgemeester, in overeen stemming met het nader advies van den in specteur der Volksgezondheid, besloten, niet alleen de twee laagste klassen der scholen voor gewoon lager onderwijs tot en met 3 Sept. a.s. te sluiten, dooh genoemde scholen, ook die voor uitgebreid lager onderwijs, g e- h e e 1 te sluiten, totdat daaromtrent nader zal zijn beslist. Voorts vernemen wij, dat de oefeningen der beide alhier bestaande gymnastiekver- eenigingen. in opdracht van hei gemeente bestuur, tot nader order zijn uitgesteld Twee lijken uit de Schie gehaald DELFT, 24 Aug. Gisteravond zijn te Delft een vrouw van omstreeks 30 jaar an een jongetje van circa 8 jaar in de Sahie verdronken. Omstreeks 9 uur zag een schipper een kind in het water drijven, ter hoogte van het kruithuis. Het knaapje werd op den wal gebracht en de hulp van politie en dokter ingeroepen. Daar een der omwonenden wist te vertellen dat hij bij het kind ook een vrouw had gezien, is men op vermoede dat ook deze te water was geraakt, gaan dreg gen. Ook de vrouw werd toen spoedig op gehaald. Geruimen tijd heeft men vergeefs getracht de levensgeesten op te wekken. De juiste toedracht van de zaak is onbekend. Men vermoedde eerst, dat er een overvaring had plaats gehad, doch dit werd later weer in twijfel getrokken.. De identiteit der beide personen is nog niet vastgesteld. De beide lijken zijn naar het gasthuis ver voerd. Het ongeluk met de autobus Chauffeur kon hem niet besturen DEN HAAG, 23 Augustus. In ver band met het ongeluk op den Rijswijk- scheweg bij de Laakbrug, waarbij een autobus uit Breda met ongeveer 25 kin deren bekneld geraakte tusschen twee tramwagens, vernemen wij nog, dat de verongelukte bus bestuurd werd door den 49-jarigen C. O., wonende in de Lobbekenstraat te Zevenbergen, De bus was voor dezen dag verhuurd door den ondernemer M. J. Tigchelaar uit Breda, die over slechts drie ervaren chauffeurs be schikt C. O. heeft verklaard, dat hij weliswaar in het bezit was van een rijbewijs, maar ab soluut onervaren was in het besturen van dergelijke zware autobussen. Hij heeft dit op verzoek van den ondernemer evenwel toch gedaan, aangezien bij dit uitstapje van de kindervereeniging vier bussen noodig Drama Ziekenhuis Zuidwal Verpleegster door politie gehoord DEN HAAG, 24 Augustus. De ver pleegster S., die Zondag 14 Augustus na een worsteling met een patiënt uit het raam van een ziekenkamer in het ge meente-ziekenhuis aan den Zuidwal sprong, is thans zoover hersteld, dat zij door de politie aan een verhoor kon worden onderworpen. De verpleegster verklaarde in dit verhoor, dat zij den patiënt, die een kalmen indruk maakte, had laten drinken, toen hij plotse ling zeer opgewonden werd. Hij verbrak de singels, waarmede hij lag vastgebonden, sprong uit zijn bed en gooide de deur in het slot Daarop nam hij een bakje en sloeg hiermee de verpleegster op het hoofd, waar na hij haar bij de keel greep om haar te wurgen. Hoewel de verpleegster hoorde, dat er hulp was buiten de deur, begreep zij, dat dit mets zou baten, omdat de deur afgeslo- raam33, op sprong zij uit angst uit het Noodlottig ongeluk te Gastel EINDHOVEN, 23 Aug. Vanavond om streeks half zeven, toen de looaaltrein Eind hoven Valkenswaard in aantocht was en de wachter van den bewaakten overweg de spoorboomen had neergelaten, wrong zich een 3 jarig meisje. Klaziena van ,'len Heu vel door de spijlen, juist op het moment, dat de trein passeerde. Het kind kreeg zulk een slag van den locomotief, dat het op slag dood was. De politie heeft het stoffelijk overschot van het kind naar de ouderlijke woning ge bracht. A. W. ROELOFS SCHORTENINDUSTRIE GEMERT Het betere genre schort Kleurecht Waschecht Bij alle goede manufacturenzaken VOORNAAMSTE NIEUWS Dit Nummer bestaat uit TWEE bladen Het overbrengen van „Tunneldoos I" te Rotterdam naar de plaats van be stemming. Het Congres te Lunteren van de Cal vinistische Studenten Beweging. De bij het drama in het Ziekenhuis te Den Haag betrokken verpleegster heeft thans enkele mededeelingen over de toe dracht kunnen doen. De Bondswedstrijden-Schaken te Gro ningen. Runciman op bezoek bij president Benesj. Hongarije's verhouding tot de Kleine Entente herzien. Geruchten over nationalistisch offen sief aan de Ebro. Chineezen wijken terug aan het Jangtse-front. AMSTEL-HOTEL AMSTERDAM KAMERS ZONDER BAD vanaf 4*— KAMER MET BAD vanaf5.50 Uitgebreid Hollandsch Ontbijt L— Uitzending Rotterdamsche feestelijkheden De Nederlandsche Christelijke Radio Ver- eeniging is voornemens op 31 Augustus a-s< een rechtstreeksche uitzending van de fees telijkheden te Rotterdam te verzorgen. Vrouw te ver in zee gegaan Door twee agenten er alt gehaald 's GRAVENHAGE, 24 Aug. Gistermiddag geraakte de 40-jarige mejuffrouw J. den B< uit de Vlielandschestraat te Scheveningen ter hoogte van het politieposthuis aan het Stille Strand in levensgevaar, doordat zij zich te ver in zee had begeven. Eenige bur gers begaven zich met de reddingslijn in zee maar zij durfden niet verder. Daarop stelden de agenten v. d. Stelt enJanssen pogingen in het werk om de vrouw te redden. Agent Janssen mocht hierin tenslotte slagen, bijge staan door een 37-jarigen burger van de Nieuwe Haven. De vrouw kon met haar echtgenoot naar huis terugkeeren. Soldaat, die de eer van zijn uniform niet hooghield Probeerde geld van burgers los te krijgen 's-GRAVENHAGE. 24 Augustus. De ge woon dienstplichtig soldaat bij het 18de reg. infanterie te Zutphen. T. Z.. moest wegens oplichting en poging daartoe, voor het Hoog Militair Gerechtshof terecht staan, nadat de Krijgsraad te Den Bosch hem. deswege tot 2 maanden gevangenisstraf heeft veroordeeld. Z. heeft van verschillende menschen in Zut phen, waar hij in garnizoen lag, op ongeoor loofde manier eeld nrobeeren los te krijgen, hetgeen af en toe gelukte. De advocaat-fiscaal. Mr. L. B. J. Vermeu len vond het vonnis van den Krijgsraad niet te zwaar gewezen en vorderde bevestiging daarvan. Het Hof zal nader uitspraak doen. De roofoverval te Stepelo ALMELO, 23 Augustus. De Almelosche rechtbank heeft heden twee daders van den roofoverval te Stepelo, gem. Haaks bergen, veroordeeld, nl.: M. V. W. en M. S., tegen wie resp. drie en twee jaar gevange nisstraf was gevorderd. Het vonnis tegen hen luidde een jaar en zes maanden en een jaar gevangenisstraf. De hoofddader J. M., evenals de anderen uit Helmond, is nog niet veroordeeld, daar een onderzoek naar zijn geestvermogens is gelast Tegen hem was 5 jaar geëischt. De mannen hadden in Mei j.l. een in braak gepleegd in een boerenhoeve, waar M. vroeger knecht was geweest De oude boerin werd daarbij ernstig mishandeld. De buit was gering. JOOR TREIN OVERREDEN EN GEDOOD VELP. 23 Aug. Vanmiddag bemerkte d3 telegraaf beambte G. J. Hekkelman uit Zut- fen. toen bij gehurkt op de spoorlijn nawj het station te Velp zat door het gedreun van een passeerenden trein uit Arnhem niet dat ook de trein die te 14.25 uur te Velp aankomt, uit de richting Zutfen naderde», Hij werd door dezen trein overredten en op slag gedood.

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 1