Jlieuuic £riiisd)c (SToarant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leidenen Omstreken Abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agenlschap gevesligd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijkscfie zending4.50 Bij dagelijksche zending550 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/» Ct Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 MAANDAG 22 AUGUSTUS 1938 19e Jaargang $&bertentieprtj?cn: Van I tot 5 regels M7'/i Clke regel meer ƒ0 ïgezonden Mededeeljngen van 1—5 regels2.30 Elke regel meer 0.45 u - -W~ ji -f*—IB* Voor het bevragen aan 't bureao' wordt berekendaio NO. 647 BEGRIJPELIJKE KLACHT Dezer dagen verscheen het „Eerste jaar verslag van de gemeentelijke arbeidsbeurs, tevens dienst van werkloosheidsverzekering, .werkverschaffing, steunverleening en levens middelen-distributie" te Onstwedde, een ge meente van bijna 20.000 inwoners in Gro ningen. Het Tijdschrift .Steunverleening en iWerkverechaffing", dat als aanhangsel van het Maandblad voor Gemeente-admi nistratie bij den Uitgever N. Samsom N.V. verschijnt, publiceert en commentariseert enkele grepen uit dit jaarverslag. Natuurlijk komen in dit rapport verschil lende zaken ter sprake. Slechts op één punt willen wij de aandacht vestigen; het is de zeer begrijpelijke klacht van den samenstel ler over de geringe waardeering van jeug dige werkloozen en hun ouders voor het cultureele werk dat de gemeente in het be lang dezer categorie doet „Het schijnt wel", zoo schrijft de samen steller in bitterheid des gemoeds, „dat onze jeugdige werkloozen hun lediggang nog niet zoo bedenkelijk vinden; slenteren langs de straat schijnt hun meer te bekoren, dan het deelnemen aan één der cursussen, waar zij eenige uren per dag prettig en leerzaam bezig kunnen zijn". „Als bezwaar wordt wel eens aangevoerd. Idat men van de cursussen „niets beter kan worden"; maar toen het aan het gemeente bestuur gelukt was van dien minister toe stemming te verkrijgen tot het doen uitvoe ren der verbetering van "en speelveld achter de Chr. H.B.S. door jeugdige werkloozen, bleek voor dit werk één, zegge één, gegadig de te bestaan. Aan dit object was een ver goeding van f 1.50 tot f 2.50 per week vsr- bondfn; maar de jongelui zijn eenvoudig te slap en te veel ontgroeid aan geregeld werk om deze arbeidsgelegenheid) aan te grijpen". En, in arren moede concludeert de rap porteur: „Jong Holland snakt niet naar .werk, maar naar geld!" Men zou op deze "toepassing eenige aan merking kunnen maken, want zelfs voer zakgeld schijnt men in Onstwedde ongevoe lig te zijn en wij kennen wel plaatsen waar zulks niet het geval is. Tenminste, wanneer 'deze inkomsten het eveniueele steunbedrag yan den vader onveranderd laten. Doch hoe het zij: de klacht over de jeug dig© werkloozen te Onstwedde is begrijpelijk en geldt niet alleen voor deze gemeente. Ook elders is er vaak weinig animo voor het bezoeken der ontwikkelingscursussen, al al maakt men dë deelname nog zoo gemak kelijk en aantrekkelijk. Dit is een kwaad onder de zon, dat tot ernstig beraad moet dringen. Wij willen den schrijver in het Maandblad ook wel toege- jven, dat het zeer verklaarbaar is als de roep om tegen dit euvel maatregelen te nemen, Steeds luider opklinkt. Waarmee echter niet gezegd is, dat we direct tot abnormale mid delen als verplichte arbeidsdienst moeten overgaan. Dat blijve uiterste remedie. De Rotterdamsche Graanbeurs heden gesloten In verband met de verhoogde monopolieheffingen ROTTERDAM, 22 Aug. Uit protest tegen de verhoogde monopolieheffingen der Regeering op de buitenlandsche granen, hebben de Rotterdamsche graan handelaren hedenmorgen op de Graan beurs hun zaken gesloten. Er wordt momenteel niets verhandeld. Auto tegen tram gebotst Eén doode, één gewonde DE LIER, 22 Aug. Vanochtend omstreeks hegen uur is een personenauto door nog (niet bekende oorzaak in de Burgemeester Croeselaan alhier tegen een tram gebotst. De auto werd bestuurd door den bloemen- (koopman J4 H. Horstman uit Delft; naast den chauffeur zat diens knecht. De botsing was hevig en de wagen werd dertig meter meegesleurd. Kort na het ongeval is de bestuurder die een sdhedelbasisfractuur had opgeloopen, overleden. De knecht kreeg ernstige verwondingen. Hij zat aan den kant svaar de botsing met de tram geschiedde, zoodat men verondenstelt, dat de heer Horstman tegen een telefoonpaal is terecht gekomen, waardoor hij een schedelbasisfrac- tuur opliep. Het stoffelijk overschot is naar het lijken huisje op de algemeene begraafplaats te De Lier overgebracht De ernstig gewonde (knecht is naar het ziekenhuis te Delft ver- yoerd; zijn toestand is niet levensgevaarlijk. De auto werd zwaar beschadigd. Pr. AEG. W. TIMMERMAN 80 JAAR BLARICUM, 22 Augustus. Morgen, 23 lAugustus, zal de bekendie classicus en home- rus-vertaler Dr. Aeg. W. Timmerman te Blaricum 80 jaar worden. HET JULIANADOK NAAR DANZIG IJMUIDEN, 22 Aug. Het Juliana-dok, dat •door de Amsterdamsche Droogdok Maat schappij naar Danzig is verkocht en Don derdag uit Amsterdam naar IJmuiden is gesleept, is gister uit IJmuiden vertrokken om de .sleepreis naar D&nzig voort te zetten LAATSTE TOCHT MR C. RIDDER VAN RAPPARD Stoffelijk overschot naar ons land vervoerd Waardeering in Duitschlana Het stoffelijk overschot van den Ne- derlandschen gezant in Duitschland, mr C. Ridder van Rappard is Zaterdag van Bückeburg naar Nederland overgebracht. De teraarde bestelling van het stoffelijk overschot zal Woensdag a.s. plaats vinden om kwart over twaalf op de begraafplaats te Zutfen. Voor het vertrek van den droeven stoet uit Bückeburg werd in het voormalig resi dentieslot aldaar een rouwplechtigheid ge houden, waarbij verwanten van den over ledene en leden van het Nederlandscho gezantschap aanwezig waren. Rijksstad houder Meyer hield 'n toespraak, waarin hij hartelijke woorden wijdde aan de na gedachtenis van den gezant. Hij verklaarde dat geheel Duitschland deelt in den diepen rouw van het naburige, bevriende konink- Vervolgens werd de kist door militairen op een met vier paarden bespannen affuit gedragen en tot aan de grens der stad be geleid. Hier werd de kist in een gereed staande auto geplaatst. Terwijl een aantal eeresalvo's gelost werd, begon de laatste tocht naar Nederland. Waardeering in Duitschland De Berlijnsche bladen schrijven vol lof een woord van herdenking voor den op zoo droeve wijze om het leven gekomen Neder- landschen gezant. Zij schrijven o.a.: De Overledene had zich in Duitschland door zijn streven naar verdieping van de vriend schappelijke betrekkingen tusschen het Duitsche rijk en Nederland, evenals door zijn beminnelijkheid een geziene positie venvorven. De „Berliner Börsenzeitung" schrijft: De Nederlandsche regeering heeft een van haar bestes en ervarenste diplo maten verloren. De overledene was een actief en onvermoeid bevorderaar var betrekkingen tusschen Duitschland en Nederland. De bladen publiceerer. voorts een zicht van den levensloop van den overal zoo gewaardeerden diplomaat. Een rouwdienst Dinsdag zal te B e r 1 ij n te 12 uur in de Matthaeus-kirche een plechtige rouw dienst worden gehouden, waarbij de leden van het Nederlandsche gezantschap, de Nederlandsche kolonie, vertegenwoordigers van de Duitsche rijks-regeering en het corps diplomatique in Berlijn tegenwoor dig zullen zijn. Deze rouwdienst zal geleid worden door pastor Grüber, een Duitsch geestelijke, die te Utrecht theologie gestu deerd heeft en wiens moeder een Neder landsche was. Pastor Grüber behoorde tot den vriendenkring van den ontslapen gezant. Felle brand in houtloods te Delft DELFT, 22 Aug. Gisterochtend heeft een felle brand gewoed in een groote houtloods van de firma De Waard uit Schiedam, aan Eaelsveldlaan te Delft. Tegen half twaalf zag een voorbijganger rook opstijgen uit de loods. Hij waarschuw de de politie, die enkele oogenblikken later met een motorspuit ter plaatse verscheen. Toen laaiden de vlammen reeds hoog op en de politie stond al direct voor een moeilijke taak. Niet minder dan zes slangen werden uitgelegd en van verschillende zijden werd het vuur aangetast De vuurzee was echter zoo hevig, dat de commissaris van politie, de heer U. van dor Zee, opdracht gaf een tweede spuit te requi- reeren, zoodat nog met drie stralen water kon worden gegeven. Dank zij het doortastend optreden van de politie-brandweer konden de aangrenzende opslagplaatsen van den bouwmaterialenhan- del van den heer C. Koolschijn en vam dën fouragehandel van de gebroeders Van der Sman behouden blijven. De houtloods van de firma De Waard brandde geheel af. Een groote hoeveelheid nieuw hout en een zaagmachine gingen ver loren. Tegen stoomtram gebotst Motorrijder bij Heemstede zwaar gewond HEEMSTEDE, 22 Augusus. Zondagmiddag, ongeveer kwart na vijf, wilde de 40-jarige A. J. B. uit Haarlem per motor, met als duo-passagier de 18-jarige J. M. K., even eens uit Heemstede, komende van de Ileemskerksohe Dreef, de tramlbaan op het Vatkenburgplein oversteken. Door niet voldoende op het verkeer te let ten, botste hij tegen de van Haarlem ko mende stoomtram. B., die het motorrijwiel bestuurde, geraakte daarbij onder de tram en hem werd het reoh teronderbeen afgere den, terwijl hij bovendien een ernstige her senschudding opliep. K., die vermoedelijk over den bestuurder heenvloog, kwam voor de tram te liggen, u aardoor hij eenige meters werd medegesleurd. Met een gebroken bovenarm, doch zonder verder let sel, werd hij opgenomen. B. is in zorgwek kenden toestand naar de Maria-stichting te Haarlem overgebracht. Overste van paard gevallen Luitenant-kolonel Schol overleden BREDA, 21 Augusus. Hedenavond is in het Diaconessen-huis te Breda overleden luitenant-kolonel T. H. Sdhol, chef van den staf der derde divisie te Breda Overs* Schol heeft Vrijdag 1.1. een val van zijn paard gemaakt in het Mastibosch te Breda. Hij werd naar het Diaconeseenhuis overge bracht, waar men een zware hersenschud ding constateerde. VORIGE OOSTENRIJKSCHE REGEERING VOOR DEN RECHTER? Een nieuwe wet maakt dit mogelijk In het Duitsohe „Reidhsgeeetzblatt" is een wet gepubliceerd inzake de „verantwoorde lijkheid der leden van vroegere Oostenrijk- sohe bonds- en landsregeeringen en hun medewerkers''. Deze wet bepaalt o.a, dat leden van vroegere Oostenrijlksche bonds- regeeringen, die tijdiens hun optreden in het openbare leven het redht hebben gesohondën of handelingen verrichtten welke als volks vijandig beschouwd kunnen worden, met hun medewerkers ter verarftwoording ge roepen kunnen worden voor een staatsrecht- bank te Weenen. Hetzelfde geldt voor de ledten van vroegere landsregeeringen (bur gemeesters der stad Weenen) en hun mede werkers. De staatsrecht-bank te Weenen zal de over treding vaststellen. Aanklachten zullen wor den ingediend door den rijkscommissaris de horeeniginig van Oostenrijk met het Duitsdhe rijk, uit naam van het Duitsohe De rijksminister van Binnen! andscht Zaken kan. zoo vervolgt de nieuwe wet, dien schuldig bevonden© het voorioopig rijks- burgerrecht ontnemen. Ook kan hij het Duitsche 6aatsburgersohap van den over treder vervallen doen verklaren. Voorts kan het Duitsche rijk zich als schadeloosstelling het vermogen van den schuldig bevondene toeëigenen. De leden der staatsreohtbank worden op voorstel van dien rijksminister van Binnen zaken door den Führer en rijks- benoemd Trein met volle vaart in rivier Spoorweg-catastrofe in Britsch-Indië In de nabijheid van Trichinopoly, in het zuiden van Britsch-Voor-Indië, is een ernstig spoorwegongeluk gebeurd, waarbij minstens 25 personen zijn ge dood en 30 gewond. Het aantal dooden zal zich evenwel naar alle waarschijn lijkheid nog verder uitbreiden. Er wor den thans namelijk nog 117 personen vermist. Het ongeluk was een gevolg van hel feit, dat een brug ter plaatse door een wolkbreuk was wegggeslagen. De trein naderde met volle vaart dit deel van zijn traject, stortte van den dijk in het water en vormde daar onder ontzettend gekraak één groote, onontwarbare wrakhoop. De uitwerking van het ongeluk was te ver schrikkelijker, daar het midden in den nacht geschiedde, toen de meeste reizigers sliepen. Zij kwamen van een Mohamme- daansch feest in Burma. Eerst na geruimen tijd kon een reddings ploeg, waarbij zich ook dokters en ver pleegsters bevonden, de plaats des onheils bereiken. De Karimata draait weer Op zoek naar het achterschip Terschelling, 22 Aug. Nadat de repa ratie aan de in het ongereede geraakte em- merketving reede vorige week hersteld was, was het weer zoo veel slechter geworden, dat ook nè, de reparatie de molen op de ree- de van Terschelling bleef, in afwachting van beter weer. Heden bleek het weer i'e zijn, dat er geen enkel bezwaar was om zich weer met het gevaarte op de Wadden zee te wagen, zoodat in de vroegte besloten erd, dat de „Karimata" haar werk op zoek aar het Lutinegoud zal hervatten. Tegen elf uur werd de baggermolen dan ook door de sleepbooten van de firma Doek- sen naar buiten gesleept en teruggebracht naar de plaats boven het Lutine-wrak, 75 meter achter de plaats, waar men hef laat ste gebaggerd heeft, om thans een strook van den zeebodem, waar men hoopt het achterschip met de Lutineechatten te vinden, af te zoeken. M.s. „Prins Bernhard" te water gelaten Een jubileumschip Zaterdagmiddag is van de werf van de Haarlemsche Scheepsbouwmaatsch. aan het Noorder Buiten Spaarne, met goed ge volg te water gelaten het motorschip „Prins Bernhard", gebouwd in opdracht van de N.V. Gemengd Bedrijf Vaartuigen- dienst Suriname. De doopplechtigheid werd verricht •"'oor mevrouw Coppooise, echtgenoote van den directeur dezer N.V. Dit is het driehonderdste schip, dat van deze werf te water werd gelaten. Begrijpe lijk heeft men dit heuglijke gebeuren op „gepaste" wijze met de eerewijn en toe spraken gevierd. De Prins Bernhard zal, na geheel afge werkt te zijn, op eigen kracht naar de West .varen. Op de Leusderheide te Amersfoort vond Zaterdag de beëediging plaats van een drietal cavallerie-officierenKolonel K. G. van der Mandele. commandant van het eerste regiment huzaren noemt den tweeden luitenant C. J. M. van Lanschot den eed af. Landen Tuinbouw Door een auto gegrepen Monopolieheffing op granen Wederom met f 0.50 per 100 kg verhoogd Geen wijziging in de heffing op veekoeken Sedert de verhooging der monopolie- heffingen op granen op 31 Juli j.l. zijn de wereldmarktprijzen van alle granen ver der teruggeloopen, zoodat het doel, 't be reiken van de voor de graanverbouwers in uitzicht gestelde prijzen door de ver hooging der monopolieheffingen, niet is bereikt Met ingang van 21 Augustus zullen de monopolieheffingen op mais, tarwe, gerst rogge, haver en de met deze in concur rentie tredende granen daarom met f 0.50 per 100 Kg worden verhoogd. De heffin gen op de van deze granen afkomstige de rivaten, zoomede op eierproducten en eieren, zullen daarmede in overeenstem ming worden gebracht. Het ligt niet in de bedoeling in de heffing op veekoeken wijziging te brengen, omdat de bestaande prijsverhoudingen dit niet dringend noodzakelijk maken. Daar de graanprijzen zich den laatsten tijd voortdurend in dalende richting bewegen en de wereldoogstvooruitzichten een verdere da ling allerminst uitsluiten, bestaat de mogelijk heid, dat in de toekomst nadere voorzieningen ter bereiking van het voor de verbouwers noodzakelijke prijspeil, noodig zullen zijn. Uitdrukkelijk zij er op gewezen, dat niet vaststaat, dat een verdere daling der graan prijzen door een overeenkomstige verhooging der monopolieheffingen zal worden opgevan gen. Moet verder worden ingegrepen, dan zal te zijner tijd worden nagegaan welke maatre gel het meest in aanmerking komt. Hierbij kan dus mede gedacht worden aan denatura- tievergoeding of directen toeslag op den oogst, zooals ook in het verleden heeft plaats VEE- EN ZUIVELTENTOONSTELLING TE GOUDA GOUDA, 22 Aug. Op het Veemarktterrein en de daarbij behoorende gebouwen wordt a.s. Donderdag 25 Augustus een vee- en zuivel tentoonstelling gehouden, waaraan verbonden wordt een hippisch feest van de landelijke rijvereenigingen van Gouda en Waddinxveen. Het aantal inschrijvingen voor deze ten toonstelling is dit jaar belangrijk grooter dan in 1937. Thans zijn er G05 inschrijvin gen met 1200 dieren, tenvijl deze cijfers in 1937 resp. 574 en S80 bedroegen. Voorts komt er een 800-tal mestvarkens, welke evenals het groot stamboekvee en het han delsvee tot de besten op dit gebied behoo- ren. Engelsch jacht in nood 36 uur op zee rondgezwalkt HOLLUM, 20 Aug. Schipper Bruin van Hollum heeft vandaag in de bocht hij Ballum een Engelsch jacht zonder naam binnengebracht. De bemanning beswmd uit drie personen, die met hun vaartuig 36 uur hulpeloos op de Noord zee hadden rondgezwalkt Het jacht ie afkomstig uit Lowestoft en was via Terschelling naar Norderney geva ren. Op den terugtocht naar Engeland kreeg het schip moeilijkheden. De motor raakte defect en roer en zeilen kregen ynstige averij. aa Schipper Bruin kreeg kennis van de nood waarin het jacht verkeerde en ging er op af Hij trof de bemanning in uiigeputten toe stand aan. Hij sleepte het vaartuig naar de bocht bij Ballum, waar het voorioopig lig plaats heefï genomen. De drie leden van de bemanning zijn aan boord gebleven. Getracht zal worden de motor zooveel mo gelijk te herstellen. Daarna zal het jacht naar Harlingen worden gebracht om de overige schade te herstellen. De drie Engelschen hebben het voornemen per vliegtuig naar hun land terug te her Doodelijk ongeluk bij Nijkerk N ij k e r k, 20 Aug. Vanmiddag is op den Bunsohoterweg onder deze gemeen te een verkeersongeluk gebeurd, dat den matroos P. van M. uit Hilversum het leven heeft gekost Van M. reed met een kameraad per fiets van Harderwijk naar Hilversum en werd gegrepen door een uit de rich ting Bunschoten komende auto. De man was op slag dood. Het stoffelijk overschot' is naar het lij kenhuis je op de algemeene >egraaf- plaats overgebracht De politie onderzoekt de schuldvraag. Geen richting aangegeven Motorrijder ernstig gewond Boxtel, 20 Aug. Op den rijksweg 's-Her- togenboschEindhoven is vanavond de on geveer 40-jarige motorrijder R. uit 's-Herto- genbosch in volle vaart op een vóór hem rij dende auto, die zonder richting aan te ge ven plotseling links afsloeg, gereden. R. sloeg tegen den weg en liep een gecompli ceerde beenbreuk aan het gelaat op. Dr. van Rooy gelastte zijn overbrenging naar her St Liduina-ziekenhuis. Kinderverlamming te Gouda en Enschede Scholen werden gesloten GOUDA, 21 Aug. De loco-burgemeester van Gouda heeft met het oog op de voorkomende gevallen van kinderverlamming gelast dat ingaande 20 Augustus voorioopig tot 4 Sep tember 1938 alle bewaarscholen en lagere scholen in d© gemeente Gouda geheel wor den gesloten. ENSCHEDE, 21 Aug. In verband met het feit, dat den laatsten tijd alhier verschillen de gevallen van kinderverlamming zijn ge constateerd, heeft het gemeentebestuur be sloten de sluiting van alle scholen voor voorbereidend lager onderwijs, lager onder wijs en de kinderbewaarplaatsen tot en met 4 September a.s. te gelasten. Botsing na botsing Motorrijder en Jongedame gewond NAARDEN, 22 Augustus. Gisteravond om streeks negen uur is de 26-jarige automobi list v. d. E. te Amsterdam op den Rijksweg tusschen Naardien en Muiden, toen hij in een file auto's reed, welke uit de richting Bus- sum kvvaim, en deze plotseling wilde veria ten, in botsing gekomen met een auto uit tegenovergestelde richting, waarbij de naast den heer v. cL E. zittende jongedame door het openvallend portier op dien berm van den weg viel en 'n hersenschudding opliep. Bo vendien bakwam zij ernstige wonden aan ft gelaat Het slachtoffer werd in bewusteloo zen toestand naar de Majella-stichting te Bussum vervoerd. Kort na deze botsing week de motorrijder N., tijdens de door de botsing ontstane ver keersopstopping te veel naar rechts, waarna hij tegen een K.M.paal botste. N. brak zijn rechterbeen en werd naar zijn woning te Amsterdam overgebracht. LIJK AANGESPOELD DE COCKSDORP, 21 Aug. Een schipper heeft alhier een lijk aangebracht, dat op de Vliehorst was aangespoeld. Het is waarschijnlijk het stoffelijk over schot van den jongeman van het katholieke kamp, die Maandag j.l. is verdronken. Het slachtoffer moet ruim 20 jaar oud zijn ge weest en was gekleed in zwemcostuum. De burgemeester is van een en ander in kennis gesteld. JONGEN VERDRONKEN AMSTERDAM, 20 Aug. Vanavond om kwart voor acht kwam de heer Mast, wo nende Daniël Stalpertstraat 99, aan het bureau Stadhouderskade opsporing vragen van zijn 8-jarig zoontje Martin, die om 1 uur nes middags de woning had verlaten om te gaan spelen. Om tien uur kwamen enkele jongens mel- dp-n, dat zij Martin Mast hadden zien spelen iq een kano, liggende in de Ruvsdaelka ie tusschen Govert Flinckstraat en Eerste Jan Sleenstraat. De poütieboot en enkele agen ten op den wal zijn toen gaan dreggen en om half elf werd het lijkje van den knaap bovengebracht. Het is naar het Wilhelmina- gasthuis vervoerd. Müjyj. VOORNAAMSTE NIEUWS Dit Nummer bestaat uit TWEE blader Te Lunteren vangt heden het 21ste congres aan van de Calvinistische Stu denten Beweging. Bij Nijkerk is een fiets door een auto gegrepen, waarbij een matroos is gedood. Te De Lier botste een auto tegen een tram; één doode en één gewonde. Ernstige treinramp in Britsch-Indië: talrijke passagiers het slachtoffer. Japanners zetten aanval in bij de Jangtse-rivier. Eenige rechtsche successen in het Ebro-gebied. Minister Funk over den bedrijfstoestand 1 het Derde Rijk. De inhoud van Franco's antwoord aan Londen. ZIT- EN SLAAPKAMER MET BADKAMER nabij Wittebrug, Badhuisweg 232, TeL 555651 in groot Heerenhuis te Scheveningen. Rijk gemeubil. apartementen disponi. Alle mod. comfort. Rust. omgeving. Ie klasse pension. Naar wij uit betrouwbare bron verne men, zal op 1 October aa. in alle Neder landsche gemeenten het gezinspersoons- kaartenstelsel worden ingevoerd, waardoor dan in alle gemeente bevolkingsboekhou ding uniform zal zijn. FELLE BRAND IN EEN BOERDERIJ LICHTENVOORDE, 22 Augustus. Vermoe delijk door een lek in den schoorsteen is gistermiddag te ruim drie uur brand ont staan in de boerderij, bewoond door 't gezin Wamelink aan den Aaltenscheweg alhier. Men waarschuwde de brandweer, die kort daarop ter plaatse verscheen, doch wegens gebrek aan water tegen het vuur weinig kon uitrichten. De boerderij brandde geheel af. Eenige biggen konden met moeite worden gered. De hond der familie Wamelink liep zoodanige brandwonden op, dat hij ter1 laat- se moest worden afgemaakt. De geheele in boedel werd een prooi dier vlammen. Hier onder bevonden zich diverse vrachten hooi. De schade wordt slechts gedeeltelijk door verzekering gedekt. GEEN VOORRANG VERLEEND BRUNSSUM, 20 Aug. Op het drukke kruis punt WilhelminastraatKerkstraat ont stond vanavond een botsing tusschen een motor van den heer D. uit Brunssum en een auto van J. P. uit Hoensbroek, doordat deze laatste in gebreke bleef voorrang te ver- leenen. D. en zijn duorijder sloegen tegen de straat. D. moest met zware inwendige kneu zingen in een ziekenhuis te Heerlen worden opgenomen. De duorijder liep verwondingen aan gelaat en handen op. Motor en auto werden zwaar beschadigd* WINDHOOS BOVEN GOUDA GOUDA, 22 Augustus. Zondagochtend viel er boven Gouda en aan den buitenkant der stad een fiksche regenbui. Aan den Graaf Florisweg heeft een windhoos de ramen van de aldaar gelegen kweekerijen en de in de kassen en in open bakken gekweekte gewas sen vernield. De tomaten en komkommers werden door den wind meegevoerd. De daar door aangerichte schade beloopt circa f 10CL AUTO OVER DEN KOP GESLAGEN HALFWEG, 22 Aug. Door ft springen van een achterband is een personenauto, waarin vier personen gezeten waren, op de naast den weg gelegen trambaan terecht gekomen en over den kop geslagen. Een inzittende dame uit Overveen en een heer uit Amsterdam werden uit de auto ge slingerd. De dame was ongedeerd, de heer, die bewusteloos bleef liggen, bleek 'n sche delfractuur te hebben'opgeloopen. Hij is naar het Wilhelmina gasthuis te Amsterdam overgebracht De twee andere inzittenden zijn door glas scherven licht gewond. De auto, die zwaar was gehavend, is in beslag genomen. BRAND DOOR BLIKSEMINSLAG ZIERIKZEE, 22 Aug. Vannacht om 4 uur tijdens een kort, maar hevig onweer, sloeg de bliksem in den landbouwschuur van den heer D. M. Boot te Capelle (Duiveland). In een minimum van tijd stond de geheele schuur in lichter laaie. Met moeite wist de zoon van den landbouwer een op stal staand paard te redden. De pas binnengehaalde oogst werd een prooi der vlammen. Dank zjj de gunstige windrichtng en het optreden van de brandweer van Nieuwerkerk kon het woonhuis, dat veel waterschade kreeg, behouden blijven. Verzekering dekt de schade, die op f 15000 wordt geschat.

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 1