Hieume ;Ceiïisdjf (ütmrant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leidenen Omstreken VRAAGTEEKENS INZAKE WERKLOOSHEIDS-BESTRIIDING In 't verleden ligt het heden gfoonittmentsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling yf;-.- Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7 Cf. No. 6475 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 33936 ZATERDAG 20 AUGUSTUS 1938 19e Jaargang iabbertentieprijjen: Van 1 tot 5 regels I.171/» Elke regel meer0.22'/» Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels f 230 Elke regel meer0.45 Voor het bevragen aan t oureai» wordt berekend0.10 Wie gewend is nauwkeurig berichten en beschouwingen over de bestrijding der werkloosheid te lezen, wordt er vaak door getroffen hoe weinig houvast deze op de keper beschouwd meestal bieden. Er worden menigmaal algemeene denkbeelden gelanceerd, zonder blijkt, hoe men zich de concrete uitwer king heeft gedacht. Het heet dan: er moet gewerkt worden en er zijn fondsen genoeg. Men leest dat in dag- en week bladen en men hoort het in de Kamers der Staten-Generaal. Wij zien hierin een groot bezwaar; want men paradeert met vage termen en begrippen, welke aan critisoh ingestelde geesten geen kwaad doen, maar bij de eenvoudigen zoo licht verwachtingen op wekken, welke nooit of slechts ten deele verwezenlijkt kunnen worden. Dit leidt natuurlijk tot teleurstelling en bitterheid, ook tegenover „den man van gezag naar wien men geluisterd heeft. Naar onze meening zullen de leiders van ons volk met dit verschijnsel reke ning moeten houden, opdat niet een „laatste" ontsta, dat erger is dan het begin. Reëel en concreet zijn is eisch van gezond beleid. Daarbij past geen valsch psychologisch spel met de massa, maar wel een zich bezinnen eer het groote, forsche woord, dat wel eens een moedig en verlossend woord moet schijnen, ge sproken wordt. Het mag niet zoo zijn, dat het woord niet door de daad kan .worden gedekt. Mogen we een voorbeeld noemen? Als de Minister van Sociale Zaken aan de gemeentebesturen schrijft: aantal tewerkgestelden bij de werkver schaffing zal met 50% worden verhoogd" en de Regeering „is bereid de hoogere kosten te aanvaarden"; dan klinkt dat kordaat. Maar de vraag mag gesteld: beeft de Minister vooraf onderzocht en overwogen of deze hooge wissel op de toekomst wel gehonoreerd kan worden? Wij zeggen niet, dat het niet kan; maar voorzoover ons bekend, is het bewijs er voor noch door de Regeering noch van andere zijde geleverd. En hier rijzen vragen. Waar zullen b.v. die 50% vandaan moeten komen? iVan het platteland, waar niet zelden geen of weinig werkloozen zijn? Uit de groote steden dan? Maar zijn daar de geschikte werkloozen te vinden voor pro ductieve werken, welke bovendien niet altijd vlak bij de deur liggen? Wat zullen voorts de kosten zijn? Welke is de ver houding tusschen materialen, loonen en bijkomende kosten en hoedanig is het karakter der werken zelf? Welke zal de invloed zijn op de totaal uitgekeerde steunbedragen, die in de groote steden, ondanks verminderde werkloosheid, niet dalen? Hoe zit het met de verhouding tusschen de loonen der werkenden en de uitkeeringen aan niet-werkenden met hun ^emolumenten"? Hoedanig is de stand van het Werkloosheidssubsidiefonds? Is dit een onuitputtelijke bron? Dient de .verhouding tusschen steun en loon ook nader te worden bekeken? Valt er iets te leeren uit een regeling in het hoogge roemde Zweden, waar ook voor vakar beiders de steun niet hooger kan worden dan 70 van het werkverschaffings- loon, dat staat op de lijn van de laagste groepen van ongeschoolden? Nu spreken we niet eens over de toe komst en den indirecten invloed der werkverschaffing op het economisch leven. Dit laatste is wel een zeer duister punt, omdat men omtrent de innerlijke dynamiek en de krachtige bewegingen in het economisch leven met zijn vele on bekende factoren zoo heel weinig weet. En een grauwe theorie baat ons niet. Zooveel vragen, zooveel ontbrekende antwoorden. Tot nu toe althans. En dat is bedenkelijk. Het zou wel eens zoo kunnen gaan en misschien is het reeds zoo dat we, al geld uitgevende voor de werkloos heidsbestrijding tevens voor een accres (verhooging) der steunuitkeeringen komen te staan. Zoo gezien zou dan de kloof niet kleiner, maar voortdurend grooter worden, financieel en econo misch. Wat daarvan in de toekomst we spreken niet eens van de verre toe komst worden moet, laat zich ver moeden. Het zal ons dan ook en velen met ons naar wij vermoeden deugd doen, indien het departement van minister Romme niet slechts circulaires zendt aan de gemeentebesturen, maar daarnaast aan het Nederlandsche volk ook duide lijk maakt, dat we met de besproken maatregelen op het goede pad zijn. Zelfs had dit, dunkt ons, reeds eerder kunnen d geschieden. Tijdens het werk- lopsheidsdebat van Mei en Juni is dat niet gebeurd. En nadien zijn we op dit en andere uiterst gewichtige punten weinig wijzer geworden. Wel schijnt zich te dezer zake de in druk te vestigen en te versterken, dat een forsche circulaire niet voldoende is om een bij uitstek moeilijk en ingewik keld probleem tot oplossing te brengen; zoodat de vraag opkomt, weet men zelf wel precies en concreet wat men wil en hoe het moet? Een ontkennend bescheid op deze vraag te geven, zou ons niet passen. Een bevestigende beantwoording, maar ge motiveerd en van bevoegde zijde, zou ons uitermate verheugen. ALG. FRIESCHE LEVENSVERZ.-MY LEEUWARDEN - BURMAN1AHUIS GROOT N00RDH0LLANDSCHE VAN 1845 AMSTERDAM - VAN BRIENENHUIS DUBBELE GARANTIE VOOR ALLE VERZEKERDEN DEPUTATIE VAN DEN SOESOEHOENAN VAN SOERAKARTA AANGEKOMEN 's GRAVENHAGE, 19 Aug. Met den Etoile du Nord is de deputatie van den Soesoe- hoenan van Soerakarta hedenmiddag te dezer stede aangekomen. Zij bestaat uit den oudsven zoon van Pakoe Boewonó X Pange ran Hangabehi, vergezeld van zijn echtge, noote, Raden Ajoe Hangabehi en twee kin deren. Pangeran Hangabehi is luitenant-' kolonel bij den generalen staf a la suite en officier in de Orde van Oranje Nassau. Pangeran Hangabehi en de zijnen hebt in hotel Wittebrug hun intrek genomen- Cuie cn}Uo&erne$t|)tlieryen^.l?aafffVs lel: uw JHottetdata. Beweging in de Ghr. Hist. Unie Een medewerker schrijft ons: Den laatsten tijd we hebben er dezer dagen de aandacht op gevestigd worden uit den kring der Chr.-hist. Unie weer eens klanken vernomen, die den indruk kunnen maken van minder vriendelijke strekking te zijn voor de anti-revolutionairen. De uit spraken op zich zelf bewijzen echter .voor de juistheid er van niets. Ze zijn trouwens ook allerminst nieuw winnen, door de herhaling na zekere voor jaarsgebeurtenissen in 1938 in geen enkel opzicht in waarde. Voor wie iets voelen voor de suggestie, die anti-revolutionairen en christelijk-histori- schen bij elkaar zou willen zien komen, mogen de bedoelde uitlatingen een zekere teleurstelling kunnen zijn, degenen, die de parlementaire geschiedenis van de laatste decenniën hebben meegeleefd, staan slechts voor een da capo van hetgeen in het verle den reeds meer dan eens hun aandacht heeft gehad. Die zelf-bezinning, waarvan men thans onder een deel der Chr.-historischen spreekt, is als we het eens een beetje ondeugend mogen zeggen een periodiek verschijnsel. We laten de jongste aanleiding er toe voor 't oogenblik onbesproken, maar historisch gezien is de verklaring van het geval, naar het ons wil voorkomen, niet zoo moeilijk te vindien. Zien we goed, o'an is er van meetaf rond om de poditieke grondgedachte der C.-H. Unie eenige onhelderheid geweest. Naast for- muleeringen van minder concreten aard, vielen daarin beteekenende elementen op te merken, welke als vruchten van den a~ti- rev. boom niet moeilijk te herkennen zijn. De ooi-zaak daarvan is niet ver te zoeken voor wie de wording der Chr.-Hist. Unie nagaat. Zij is een samenvloeiing van 3 a 4 partijen, elk met een eigen verleden, dat historisch wel niet zoo diep wortelt, maar toch niet vergeten mag worden. Nadat wijlen Jhr. Mr. A. F. de Savor- nin Lohman en zijn medestanders na 1S94 volledig met de anti-rev. partij, zooals zij destijds bestond, hadden gebroken, sticht ten zij de V r ij Anti-Rev. Part ij. Zij ver kreeg in 1895 een program, dat, naar de eigen verkaring van Lohman, „in wezen niet van dat van 1878 afwijkt". In 1896 werd opgericht de Chr. Hist. Kiezersbon d. Deze kenmerkte zich door zeker anti-papisme en het forceeren van de tegenstelling tusschen Hervormden en Gere formeerden. Er vielen echter in deze organi satie twee stroomingen op te merken. De eene groep, onder leiding van Dr. de Vis- boog mettertijd om in de richting van samenwerking met de anti-rev. De andere, aangevoerd door Dr. Bronsveld, welker hart meer naar de oud-liberalen uitging, was geringer van omvang en beperkte zioh •vrijwel tot de stad Utrecht Bij de verkiezingen van 1901 ontstond scheuring in dit heterogeen gezelschap. De groep-De Visser schaarde zich aan de rech terzijde en kwam in 1903 tot een fusie met de bestaande C. H. of Vr ij An ti-Re v. par tij. In groote lijnen conformeerde zij zich met het bestaande program dier partij, dat in sterke mate identiek was aan dat van de anti-rev. partij, welke in Dr Kuyper haar leider vond. Tot de in 1903 gevormde C.H. (partij trad i 1908 nog een andere groep toe We bedoelen de Friesch Chr.-Hist. par tij. Zij was in 1898 opgericht en dankte haar oorsprong grootendeels aan de werk zaamheid van Dr Ph. J. Ho edemak er. n 1893 in ^De Gereformeerde Kerk" van 20 Juli van dat jaar een program had ge publiceerd, dat practisoh het vereenigings- punt werd voor de Friesch chr.-historischen. Dat iprogram spra.k van een geprivilegieer- 9, heerschende kerk en eischte kerstening der openbare instellingen, o.a. van de open bare school. Het anti-papistische element speelde in deze kringen eveneens een be langrijke rol. Het was deze groep, die bij de herstem mingen in 1903 de nederlaag bezorgde aan het ministerie-Kuyper. Later ontstond daarover wel wat spijt en het liet. zich aanzien, dat het geval zich in 1909 niet. zou herhalen, maar de partij zich in de richting van samenwerking met de rechterzijde zou ontwikkelen en dus haar separate houding prijsgeven. Dat is ook geschied en wel in dezen vorm dat na veel overleg op 9 Juli 1908 een fusie werd aangegaan met de C.H. partij. Samen vormde men de Christelijk-Histo- r i s c h e Unie, die dus ia haar Huidige ge stalte ruim 30 jaren oud is. De nieuwe partij kreeg een nieuw pro gram, dat aan enkele algemeene, weinig concrete formules het aanzijn schonk, welke zoo gekozen waren, dat ieder het zijne er in kon lezen. Van de staats- of heerschende kerk was echter geen sprake meer, even min van een Christelijke staatsschool en de antithese werd erkend als juist. „Niet", zoo schreef de heer C E. v. Koetsveld inder- tijd, „in haar door de tegenstanders ver- leugenden vorm (elders spreekt' hij van „bakerpraatjes"), maar zoo als zij steeds door ons is bedoeld". Het op die antithese (het aanvaarden of ontkennen van innig verband tusschen geloof en staatsrecht) ge bouwde verband der rechterzijde werd goed geacht Het ie wederom de heer de Savornin Lohman geweest, die in de vergadering der C.H. partij tegen veel bezwaren in pro gram en fusie er doorgehaald heeft na een meesterlijke rede. Deze rede mag men be schouwen als de toelichting op het Unie program. Die toelichting, waartegen Dr. Schokking. de leider der Friesche groep, geen bezwaren heeft doen hooren, maakte duidelijk, dat tusschen het nieuwe program en het vroegere geen principieel verschil mocht worden gezien. M.a.w.: de C.H. Unie bleef in de lijn van 1878. Gehoopt mocht worden, dat na de fusie een proces van verder één worden, ook prin cipieel, zich zou voltrekken. Velen koesterden inderdaad de verwach ting, dat een diepere eenheid zou ontstaan. Dat de verwezenlijking ervan metterdaad gekomen is, zou echter historisch bezwaar lijk zijn aan te toonen. Er vallen tal van verschijnselen van het tegendeel aan te geven. Het geestelijk sepa ratisme is in menig opzicht' gebleven. In 1909 liep het wel met de samenwer king. Alles was nog zoo nieuw. Maar reeds in 1913 moest op 24 April bij de behandeling van politiek en electoraal accoord op de jaarvergadering der C.H. Unie een verkla ring worden afgelegd, waaruit duidelijk bleek, dat de geesten nog allerminst op el kaar waren afgestemd. Er werden, voor in tern gebruik, buigingen in gemaakt naar alle zijden, weilke allerminst getuigenis af legden van een gegroeide diepere princi- pieele eenheid. De oude Friesch Chr. Hist, neigingen welke later weer in de Hervormd Gereformeerde Staatkundige Partij een nieu we gestalte zouden ontvangen, bleken nog te leven hij velen. Over die verklaring van 1913 zou veel te zeggen zijn. We doen dat niet, maar wel wijzen we er op, dat de Hoedemakeriaan- sche opvattingen ook daarna nog herhaalde lijk zioh deden gelden. We denken aan 1925, toen prof. SIo te- mak er de Bruine op de jaarvergade ring de H.G.S. had te bestrijden en de niet zoo eenvoudige vraag beantwoordde: Wie zijn wij? Het werd weer vernomen: het bijzondere slechts als het on venmijdbaar is, de na tionale instellingen moeten, open blijven voor den geest des Evangelies en de vraag werd gesteld, wat er weer gebeuren kon om het nationale leven Christe lijk te maken. Een der afdeelingen wenschte in het ver kiezingsmanifest zelfs te spreken over de geprivilegieerde plaats der Nederlandsch Hervormde Kerk in ons volksleven, een denkbeeld, dat in 1897 reeds door Lohman als verwerpelijk was gekwalificeerd. Dit voorstel is wel ingetrokken, maar toch kreeg in het verkiezingsmanifest de zin snede een plaats: weerstand worde geboden tegen „steeds verder gaande groepeering des volks naar godsdienstige en kerkelijke onderscheiding". Ook over deze, voor meer dan een uitleg ging vatbare uitspraak zou wel iets op te merken zijn. We laten ook dat na, omdat we haar slechts releveeren als schakel in den keten, die doorloopt tot nu toe. Wat we nu uit den kring der C.TI. Unie hooren over se paratisme e.d. is in wezen iprecies het zelfde als in het verleden reeds meermalen werd vernomen en zich met vermeende grieven keert tegen anderen, dan dat eigen po litieke fundeering er door wordt verduide lijkt of versterkt. Dat dit vertoon van tekort aan eenheid an politiek denken op grond van het eigen program de drie groepen zijn niet tot één heir geworden moet leiden tot allerlei tegenstrijdigheden, ligt voor de hand. We laten ook dat alles rusten. Het is niet in de eerste plaats aan ons om ons daarover breed uit te spreken. Het doet ons leed, dat de dingen zoo loopen. We gelooven ook niet, dat de gekozen methode om zich zelf terug te vinden en te karakteriseeren, de juiste is. Een Lohman ontbreektl Ons dool was slechts den samenhang der dingen duidelijk te maken. In het verleden ligt ook hier het heden. Mocht in het nu gezien moeten worden hetgeen worden zal, dan zouden we niet zonder vrees zijn voor verdergaande principieele losrafeling. We zouden dat ten zeerste betreuren, om dat de belangen van land en volk er niet door gediend zouden worden. HET OVERLIJDEN VAN Mr C. RIDDER VAN RAPPARD Deelneming der Duitsche Regeering Zooals wij nog in een deel onzer vorige oplaag konden vermelden is Mr. C. Ridder van Rappard, Nederlandsche gezant te Berlijn, gistermiddag overleden aan de ge volgen van het auto-ongeluk, hetwelk hem in de nabijheid van Büokeburg was over komen. Terstond na het bekend worden van dezo tijding werden te Berlijn op het gebouw van het ministerie van buitenlandsöhe zaken de Mlaggen half stok geheschen. De Duitsche Rijksminister van buitenland- sche zaken, Von Ribbentrop, heeft den Nederlandschen minister van huitenland- sche zaken en de zuster van den overledene, Jkvr. Hooft Graafland, een hartelijk tele gram van deelneming gezonden. De Führer en Rijkskanselier Adolf Hit ler heeft, eveneens lan^ telegrafischen weg, aan H. M. Koningin Wilhclmina en aan Jkvr. Hooft Graafland, zijn deelneming betuigd. Aan de gisteren door ons vermelde levens loop van den ontslapene kunnen wij nog toevoegen, dat hij na te Rio de Janeiro (1925) als Nederlandsch gezant te zijn opgetreden, achtereenvolgens in gelijken rang te Boeka rest (1929); Belgrado (1933); Bem (1934) en Berlijn (1937) is werkzaam geweest. Tijdens zijn optreden te Bern was hij te vens permanent vertegnwoordiger van ons land bij den Volkenbond, als hoedanig hij belangrijke opdrachten heeft vervuld. Rijksmuseum Kröller Müller OTTERLOO, 19 Augustus. Hst Rijks- museum Kröller-Müller, gelegen temidden der ongerepte natuur van het nationale park „De Hooge Veluwe", mag zich in een zeer groote belangstelling verheugen. Vijf weken na de officieele openstelling van dit semi-permanente museum boekte het reeds den tiendfuizendsten bezoeker. ONDERSCHEIDING WEGENS 25-JARIGEN DIENST H. M. de Koningin heeft aan den heer X. Buitenhuis,, domeinbode van Soestdijk, toe gekend de zilveren eere-medaille van de huisorde van oranje, wegens zijn 25-jarigcn koninklijken dienst. De onderaardsche gangen te Gouda GOUDA, 20 Aug. Zooals reeds eerder gemeld, heeft het voorloopig onderzoek naar de onderaardsche gangen te dezer stede geen resultaat opgeleverd. Thans is echter mevr. Sprokkelhorst hier geweest om te zien hoe er gegraven werd. Door bij- ZJondere omstandigheden was 't mevr. Sprokkelhorst niet mogelijk geweest eerder bij de opgravingen tegenVoordig te zijn. Naar gemeld wordt, zou gegraven zijn op andere plaatsen dan door mevr. S. op gegeven, zulks tengevolge van foutief ge maakte teekeningen. Er is gegraven volgens de kaart van Gemeentewerken, welke af wijkt van de opgaven door mevr. S. ge daan. Wat nu verder gedaan zal worden dient te worden afgewacht. Plannen tot bo ring met een speciaal apparaat zullen nu vermoedelijk eerst plaats hebben. BOERENKNECHT VERONGELUKT. WEMELDINGE, 20 Augustus. Vanmorgen omstreeks half acht vervoerde de 22-jarige ongehuwde boerenzoon H. Brouwer, die in dienst is van zijn vader, een ijzeren vat in houdende zeshonderd liter water naar de weide. Het vat lag op een kar, waarvoor een paard was gespannen. Bij den oprit ge komen aan de Postbrug onder Wemeldinge, is blijkbaar de karboom. gebroken, waardoor de kar voorover sloeg en Brouwer viel. Het vat kwarn op het hoofd van den jongeman terecht, tengevolge waarvan deze op slag werd gedood. Ernstige baldadigheid Spoorweg seinen vastgebonden ALFEN AAN DEN RIJN, 20 Aug. Schier geen dag gaat voorbij, of men leest in de bladen berichten over ongevallen op onbe waakte overwegen. Ook onze gemeente telt er een en wel die op het Rietveldsche pad. Gelukkig is dit geen drukke verkeersweg, terwijl bovendien het uitzicht uitstekend is. Toch is opletten geboden, daar op plm. 20 meter afstand van de baan LeidenWoer den de haan AlfenGouda volgt. Door het opletten bij de een, zou men de ander ver- Doordat het daar een stille omgeving is maken kinderen, zelfs groote kinderen, wel eens van de gelegeneid gebruik, of liever misbruik, een eindje langs de spoorbaan te wandelen. Dit is verkeerd en heel gevaarlijk. Wat een aantal baldadige jongens deze week heeft gedaan gaat echter alle perken te buiten. Enkele seinpalen wor den bediend per draad, vanaf de enkele honderen meters verder gelegen Gouwe- brug. Die palen staan ongeveer 50 me ter vanaf den overweg. Men is daar heen gegaan en heeft de draden met koper draad vastgebonden, waardoor bedie ning niet mogelijk was. Dit is wel heel ergerlijk. Gelukkig is de politie de da ders op 't spoor. Een strenge straf is hier op haar plaats. Inbrekers op bezoek Brutaal stokje te Reeuwijk uitgehaald REEUWIJK, 19 Augustus. Hedenmorgen omstreeks 6 uur ontdekte de zoon van den heer K. Edelman Sr, wonende in de afd. Tempel alhier, dat bij zijn vader in den afgeloopen nacht was ingebroken. De in brekers hebben zich via een kelderraam toegang tot de woning verschaft, waarvoor zij het raam uit het hangwerk gelicht hebben. Om in den kelder te komen, die ongeveer 2 M. diep is, heeft men een kist door het raam in den kelder laten zakken en hebben de dieven zich op dezen kist in den kelder neergelaten. Blijkbaar zijn de heeren in hun werk gestoord, daar zij het doorzoeken van de woning hebben bepaald tot de achterkamer, terwijl men voorwerpen van waarde, die zich in een andere kamer bevonden, heeft laten liggen. Vermist worden een gouden horloge met ketting, twee portemonnaies inhoudende te ramen plm. een spaar pot met eenig kleingeld en een zilveren in signe. Blijkbaar zijn de dieven tijdens hun werk wat flauw geworden, want tenslotte hebben zij zich te goed gedaan aan een stuk kaas. De dochter van den heer Edel man was des nachts met een gil wakker geworden door het slaan van een raam. Zij veronderstelde gedroomd te hebben, doch dit geluid is waarschijnlijk door de nach telijke bezoekers veroorzaakt. Door de rijks- en gemeentepolitie is on middellijk een onderzoek ingesteld, waarbij gebruik werd gemaakt van een politiehond, terwijl voorts vingerafdrukken werden ge nomen. Dit onderzoek heeft nog geen resultaat opgeleverd. Bij het ontdekken van de inbraak des morgens konden de bewoners het huis niet uit, daar de dieven de sleutels van de deuren hadden medegenomen, zoodat eerst nadat het personeel van den heer E. was gekomen, de deur kon worden opengemaakt. DRIE VERKEERSDAGEN T7.^?,?or het Verbod van Vereenigingen voor Veilig Verkeer zullen op Dinsdag 27 Sep tember, Woensdag 28 September en Donder dag 29 September a.s. in ons land Verkeers- dagen worden gehouden, teneinde de wegge bruikers nog eens nadrukkelijk te herinne ren aan de plicht om in eigen en anderer belang de verkeersregelen nauwlettend in acht te nemen EEN DOODELIJKE VAL GOOR, 19 Aug. Vanmiddag had de 49-j'a- rige monteur bij de gemeentebedrijven J. P. F. R i p het ongeluk bij het verrichten van werkzaamheden aan het electrisch net bij den overweg in de Kerkstraat van den lad derwagen te vallen. Spoedig was dr Lieneman aanwezig, die R. op een brancard per auto naar diens wo ning aan den Markeloschen weg liet over brengen. Kort na aankomst aldaar is R.. die vermoedelijk een sohedelbasisfractuur had opgeloopen, aan de gevolgen van den val overleden. Het slachtoffer was gehuwd en vader van zes kinderen. Gisteren arriveerde te Den Haag de deputatie van den Soesoehoenan van Soera karta. om de regeerings-jubileumfeesten van H. M. de Koningin bij te wonen. Deze deputatie bestaat uit den zoon van den Soesoehoenan van Soerakarta den Pangeran Hangahebi en 4iens echtgenooteRaden Ajoe Hangahebi. De Pange ran Hangahebi met diens echtgenoote en kinderen tijdens de begroeting. N.V. GRONINGSCHE HYPOTHEEKBANK gevestigd te GRONINGEN De Bank geeft uii: 31/2 Pandbrieven a 100% (Koers van omwisseling IOOV2 VOORNAAMSTE NIEUWS Dit Nummer bestaat uit TWEE bladen en het ZONDAGSBLAD Het overlijden van Ridder van Rappard Nederl. gezant te Berlijn. Verschenen is de Memorie van Ant woord aan de Tweede Kamer inzake de wijziging der Lager Onderwijswet, Te Rotterdam zij'n vijf nieuwe schuil kelders gereed gekomen. Financieel Weekoverzicht, Wil Runciman Tsjechoslowakije ïn ééntalige gouwen verdeelen? Zwitserland sluit zijn grens voor Duitsche vluchtelingen. Nieuw rechtsch offensief in Spanje verwacht. PRAKTIJkEXAMERS BOEKHOUDER Middenstands - diploma Boekhouden M.O. Handelskennis LU. Frans, Duits en Engels Wiskunde L.O. en M.O.K. Nederl., Engelse en DuitS: Handelscorrespondentie HoofdakteJUvtfrSSï De Delftsche Poort Bekend is, dat het afbreken van dé Delft sche Poort te Rotterdam, die op het nieuw; aan te leggen Hofplein ia den weg van het snelverkeer zou staan, 90.000 minder zou kosten dan de uitvoering van het oor spronkelijke plan om het gevaarte te ver rollen. Nu vast is komen te staan, dat hooger be stuur niet bereid is de hoogere kosten van het verrollen te dragen, heeft het dage- lijksch bestuur van Rotterdam besloten tot afbraak en wederopbouw op de nieuwe plaats, d.w.z. voor den ingang van de Delft- sohevaart. Het is nu maar te hopen, dat dit werk met de grootst mogelijke zorg zal cresrhiecien. want het ligt voor de hand, dat aan 'dit procédé zeer riskante zijden zijn. Rotterdam is zóó arm aan oude bouwwerken, .dat het allerzuinigst moet zijn op de laatste resten. ERNSTIGE AANRIJDING HOLTEN, 19 Augustus. Vanavond om streeks acht uur is op den rijksweg de 22- jarige ongehuwde straatmaker Loteweges, wonende te Holten, die per rijwiel gaande ia de richting Deventer, een woonwagen passeerde, door een uit de andere richting komende personenauto aangereden. De man sloeg tegen den grond en bleef bewusteloos liggen. De geneesheer, die de eerste hulp verleende, constateerde een schedelfractuur. Ia zeer erostigen toestand is hij naar het ziekenhuis te Deventer vervoerd en daar opgenomen. Men vreest voor zijn leven. OP JACHT GESTORVEN De 61-jarige D. Verweij, wonende in de Vmkebuurt te Reeuwijk, ging met een roeibootje naar een eilandje in den plas aldaar om bout te schieten. Het gebeurde wel meer dat hij den geheelen dag weg bleef en eerst des middags terugkeerd.e. Toen hij 's avonds nog niet thuis was, be gon men ongerust te worden en ging men op onderzoek uit. Bij het eilandje gekomen vond de heer H. de J. alhier, Verweij voor over liggende nabij de schiethut; het bleek al direct dat V. overleden was. Hij is blijk baar voorover gevallen, waardoor hij aan het gezicht ernstig verwond werd. Het lyk werd overgebracht naar het lijkenhuisje aan den Raadhuisweg. Dr Batelaan, die onmid dellijk gewaarschuwd werd. constateerde hartverlamming. ERNEST IRROY CHAMPAGNE CACHET ORANGE „Sec" Goüt Am ér lea In Gen.-Agent: ANDRé KERSTENS, Tilburg MEN LOGEERT, WOTCL TCL3I660 CAPC DAD RIJKS-TELEFOON STROOMEND WARM «AK EN KOUD WATER OP ALLE KAMERS KAMERS HET ONTB'JT-f-3-MET BADKAMER - F* 4-

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 1