Jlimnre ftsdjr <£mvmi Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leidenen Omstreken Koersdaling op Duitsche beurzen Ned. Chr. Bouwarbeidersbond A V A N G Abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 2.35 portokosten PeT week 0.18 Voor het Buitenland bij wekelijkSdte zending4.50 Bij dagelijksche zending. 530 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad ct Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 38936 No. 6473 DONDERDAG 18 AUGUSTUS 1938 19e Jaargang t MTV. t 022'/, Abbertentieprgjen: Van 1 tot 5 regels Elke regel meer Ingezonden Mededeeljngeo van 1—5 regels Elke regel meer Voor bet bevragen aan 'I bureao wordt berekend •••••••««-Q.10 fzatr 0.45 Middenstand en faillissementen Drie lezers, resp. uit Heerenveen, Eind hoven en Oudewater, schreven ons het geheel •ens te zijn met den heer F. Geer ling inzake bovenstaand onderwerp en, wat twee v drie betreft, met de toevoegin-g, dat wij met de positie der middenstanders niet op de hoogte zijn. Over dat laatste zullen we eerst iets zeg gen. Wat wij in ons blad van 25 Juli schre ven berustte op onderscheiden gegevens: a. de statistiek der faillissementen, welke verschillend beoordeeld kan worden, doch op zich zelf niet te loochenen is; b. besprekingen met voormannen van mid denstandsorganisaties b.v. in verband met vestigingswet en „spertijd"; c. besprekingen, op regeeringsbureaux met deskundige ambtenaren over de reeds ge noemde onderwerpen; d. lezing van verslagen van vergaderingen, waarop het wel en wee van middenstanders besproken werd; e. opgedane ervaring bij middenstanders in eigen omgeving; waarbij wij constateerden, dat 1937 voor sommigen heel wat, anderen niets beter was dan 1936; terwijl in een enkel geval, doop bepaalde plaatselijke omstandigheden achteruitgang viel op t: merken. Op grond van zorgvuldig verzamelde ge gevens stemt iedereen toe, dat eind 1936 en begin 1937 een opleving bracht. Gezien b.v. het aantal tegen ongevallen verzekerde L aiders van 1935 tot 1936 met 12439 steeg dit in verband gebracht met de dalende werkloosheid in 1937, mag geconcludeerd worden, dat per jaar ongeveer 100.000 nieuwe werkkrachten in het arbeidsproces worden opgenomen. En nu vragen we weer: is het aanneme lijk, dat van die opleving de middenstand geen enkel voordeel trok? Voorts vragen we, of het onjuist is, wat we op 26 Juli schreven, dat vóór de invoe ring der spertijden zich in onderscheiden plaatsen slagers, bakkers en kruideniers hebben gevestigd, die hierin een laatste red middel zochten, doch niet deskundig en niet kstpitaajkrach-tig waren, zoodat zij spoedig moesten bezwijken? Onmiddellijk gevet) we toe, dat in mige gevallen een faillissement achterwege blijft, omdat dé onkosten zelfs niet gedekt zouden worden; maar is dat regel? Uit de be schikbare gegevens kan niemand dit afleiden; wel valt het tegendeel te vermoeden. De fout van de meeste inzenders is o.i. deze, dat zij in ejgen omgeving nood en teruitgang zien en nu generaliseeren, dat de toestand voor niemand verbeterd is. Maar wij hebben geenszins beweerd, dat er geen ellende geleden wordt in middenstandskrin gen. Dat is met geen woord in ons korte artikel van 25 Juli te lezen. Daar staat alleen dit in, dat de cijfers over 't geheel genomen, moedgevend zijn. En voorts, dat we met conclusies voorzichtig moeten zijn, omdat we de oorzaak en het karakter van de fail lissementen niet kennen. Er zijn geen gege vens, waaruit zou blijken, dat de toestand in 't algemeen ongunstiger zou zijn dan een jaar geleden. Dat velen het nog heel moeilijk hebben, is daarmee niet in strijd. Van tweeën één. lezer meent, dat wij een zeer gevaar lijk advies gaven, toen wij de voorstanders Van openbaar neutraal onderwijs aanraad den, zelf tot schoolstichting over te gaan. Immers, zoo schreef hij: „op die manier komen we tot het zondige: „elke groep wat wils" en we moeten integendeel ons volk weer terugroepen tot de oude beproefde paden". Dit verlangen üeelen we geheel en ten volle, maar met het uitspreken van een wensch zijn wij er niet. Wat bedoelen zij, die zoo spreken? Blijkbaar willen zij de openbare Christelijke school. Doch de vraag is of deze door andere voorstanders van „één school voor heel het volk" gedeeld zal worden en zoo ja, welk Christendom, dan op die school geleerd zal worden. Wij zijn geen drijvers. Dezer dagen trof fen we in een afgelegen polder een positief Christelijk gezin aan, waarvan de kinderen onmogelijk de meest nabije Christelijke school konden bezoeken. Dus waren de ouders blij, dat het hoofd der openbare school (in twintig minuten bereikbaar) Christelijk gezind was en op voorzichtige wijze Bijbelsche verhalen vertelde. Maar vol komen vrede hadden de ouders er niet mee Nu staat het vast, dat deze scholen uit zonderingen zijn en zullen blijven. Maar ook, dat ze niet voldoen aan de eischen. welke Christenouders aan het onderwijs moeten stellen. Daarom rijst de vraag: wat willen zij, die de algemeene school dienstbaar willen maken aan het terugroepen van ons volk „tot de Wet en de getuigenis"? Willen zij genoegen nemen met in het gunstigste geval een school, waar wel eens uit den Bijbel verteld wordt, doch zóó, dat niemand er zich aan stooten kan; óf wil men ge wetensdwang toepassen, aangenomen, dat zulks mogelijk zoü zijn? Men stelle zich dit duidelijk voor oogen:, een andere weg is er niet Het is van tweeën één: óf de vrije school, maar dan ook voor elke ernstige, principieele rich ting op godsdienstig gebied; óf, de dwang, maar dan ook met de mogelijkheid, dat de Bijbel uit de school gebannen zou kunnen worden. Gisteren is de brug en het viaduct te Voorburgwelke toegang geven tot de auto-snelverkeersweg van Den Haag naar Utrecht, voor het verkeer opengesteld. De eerste automobilisten begeven zich over den nieuwen weg. Verliezen varieeren tusschen 30 en 50 pet Ongerustheid over nieuwe financieringsmethoden Toenemend aanbod van het publiek Een verschijnsel, dat in toenemen de mate in het buitenland de aan dacht trekt, is de sterke koersdaling op de Duitsche beurzen. Reeds in den loop van April viel te bespeu ren, dat aan de langdurige periode van vrijwel ononderbroken koers stijgingen een einde begon 'te komen. In den loop van de maand Juli kwam echter pas de eerste scherpe reactie, welke op de Berlijnsche beurs een ware paniek veroorzaakte. Sindsdien is er steeds meer van de koersen af gegaan, zoodat de verliezen thans een respectabelen omvang hebben aangenomen. En nog steeds is het einde van deze ontwikkeling niet in zicht. Gister was de toestand op de Berlijnsche beurs zelfs zoodanig, dat het grootste aanbod werd verwerkt sinds vijf jaar. Voor het buitenland heeft de Berbjnsche beurs uit den aard der zaak weinig betce- kenis meer. De maatregelen, getroffen door het nationaal-socialistisch regiem, hebben daar wel voor gezorgd. Dat neemt intus- schen niet weg, dat men in het buitenland met meer dan gewone belangstelling de koersontwikkeling op de Duitsche beurzen gadeslaat, 't Is toch immers wel wat vreemd dat in een land, waar een groot tekort aan arbeidskrachten bestaat en dat zich in voortdurende hoogconjunctuur bevindt, de beurskoersen voortdurend afbrokkelen. Men spant zich in naar een verklaring van dit verschijnsel te zoeken. In Duitschland zelf krijgen natuurlijk de Joden weer de schuld. Men verwijt hun, dat zij door plotseling groot aanbod de koersdalingen te weeg brengen. Inderdaad schijnt het aanbod deels wel van Joodsohe zijde te komen, omdat Duitschland in groote onzekerheid verkeert over hetgeen de Regeering voor heeft met het Joodsche kapitaal. De verordening van Göring over de verplichte aangifte van het Joodsche kapitaal is wel is waar uitgevaar digd, doch hoe zij straks in de practijk zal worden toegepast („het kapitaal zal worden in dienst gesteld van het Duitsche bedrijfs leven") is nog onbekend. SEINPOST-BERICHT CAFE REST. SEINPOST - SCHEVENINGEN bekend om zijn schitterende terrassen aan zee, opende zijn nieuw, geheel modern ingericht restaurant. Onze voortreffelijke huiskapel verzorgt de diner-muziek. HOTEL „HOF VAN HOLLAND" HILVERSUM Telefoon 6113 LUNCH 1.25 DINER 1.75 UITGEBREIDE KOFFIETAFEL 1.00 ZALEN VOOR KLEINE EN GROOTE GEZELSCHAPPEN TOT 300 PERSONEN Hotel „ZILVEN" - L0ENEN (Vel.) Hotel „BEEKHUIZEN" - V E L P Hotel „STAMEREN" - M A A R N HET BESTE VAN DE BETERE BUITENHOTELS 'Een nieuwe financieringsmethode In tusschen valt aan te nemen, dat de be langrijkste oorzaak voor de recente koers ontwikkeling elders ligt, n.l. in de nieuwe financieringsmethode welke sedert 1 Ajril j.l. is ingevoerd met het verbod tot uitgifte van speciale wissels, welke tot dusver het belangrijkste instrument vormden bij de in- dustrieele financiering (de z.g.n. „Sonder wechsel"). De laatste jaren heeft de Duit sche Regeering een soort „aanzwengelings- politiek" gevolgd om het economisch leven weer op gang te brengen Men kan echter niet in het oneindige doorgaan om van over heidswege steeds maar nieuwe middelen in het verkeer te pompen. De bedoeling was dan ook, dat op den duur overgegaan zou worden naar meer normei e toestanden en de opzet daarb;j was, dat dan de hoogconjunc tuur zichzelf wel zou bestendigen. In deze berekening schijnt men gefaald te hebben. Als gevolg van de nieuwe financieringsme thoden kan n.l. het bedrijfsleven zijn geldbe hoeften niet meer financieren met behulp van de z.g.n. speciale wissels. In de plaats hiervan worden thans z.g.n. „Lieferungs schatzanweisungen" uitgegeven, op welke echter afgezien van de hoogere beleenings- rente, slechts drie vierden van het nominale bedrag kan worden opgenomen. Het restee- rende*één vierde deel moeten de onderne mingen elders zien op te nemen. In verband hiermee moeten verschillende bedrijven tot verkoop van effecten uit hun portefeuille overgaan. De „Deutsche Volkswirt" merkt op, dat 't rendement der Duitsche aandeelen ten gevolge van de jongste koersdaling belang rijk is gestegen en zich thans boven dat der obligaties beweegt, waar 't kortgeleden nog beneden bleef. Onder deze omstandigheden acht het blad de emissie-vooruitzichten niet gunstig Het volgende staatje geeft een indruk van de beursreactie, die te Berlijn heeft plaats gevonden: 31 Dec. '37 Hoogste '38 17 Aug. A. E. G. 118% 127 101% Siem. en Halske 205% 215% 179 Wintershall 133% 137% 103% I. G. Farber 159 164% 142% Hapag 79 83% 58% Deutsche Bk 124% 128% 113 Tegenover de vroegere maximumkoersen zijn verliezen geleden, welke voor de meeste fondsen varieerden van 30 tot 50 pCt. Men heeft thans nu het einde van de jongste koersontwikkeling nog niet valt te voorzien alle hoop gesteld op den Rijksminister van Economische Zajcen Funk, die moge lijk a.s. Zondag te Königbeiig op de Ost- messe geruststellende verklarngen zal afleg gen. De ontwikkelingsgang van de Chr. Vakbeweging Rede van den heer A. Stapelkamp LEEUWARDEN, 18 Aug. In de gister avond voortgezette vergadering van den Ned.- Chr. Bouwvakarbeidersbond, hield de heer A. Stapelkamp, voorzitter van het Chr. Nat. Vakverbond, een rede over Spr. wees er op, dat de opkomst van de akbeweging een reactie was op de on sociale en den mensch onwaardige toestan den in de vorige eeuw. De Christelijke vak beweging was daarnaast de bewustwording der Nederlandsche Christen-arbeiders van taak te hebben ten aanzien van het sociale leven. De eisch, die door haar werd gesteld, dat de arbeider als een volwaardig bedrijfsge- noot zou worden erkend en het vaststellen der arbeidsvoorwaarden niet eenzijdig door werkgevers zou geschieden, maar in erleg met de arbeiders, heeft aanvanke lijk veel verzet uitgelokt. De werkgevers zagen daarin een aanslag op hun autoriteit, een aantasten van hun bezit. Men verweet den Christelijken arbeiders, dat zij daardoor kwamen op de revolutionaire lijn. Juist het omgekeerde was evenwel het geval. De strijd der Christelijke vakbeweging 'as principieel geheel anders dan die der socialisten. Dezen plaatsten zich tegen- gevers, predikten den klassenstrijd, en dreven daar mede een wig tus schen wat naar Gods bestel bijeen behoort. Daardoor plaatsten zij de arbeiders feitelijk huiten debedrijfs- gemeenschap. F.erst later is hierin, mede on der invloed der Christelijke vak beweging, bij de socialistische vak beweging veran dering gekomen. De Christelijke vakbeweging heeft van den aanvang van haar optreden af, daar tegenover gepleit voor een plaats voor de arbeiders in de bed lijfsgemeenschap. Een ervolle plaats, den arbeider als mensch raardig Deze gedachte is geheel in overeenstem ming met den eisch der Heilige Schrift. De maatschappij pen organische gemeenschap, geen verzameling van individuen: een lichaam mei' vele leden, die echter op elkan der zijn aangewezen en elkander noodig hebben. Aan dien gedachtengang is ontsproten het overleg over de arbeidsvoorwaarden, bit A. Stapelkamp vastleggen daarvan in een collectief con tract en het pleidooi voor bedrijfsorganisa tie met al wat daarmede verband houdt. Die bedrijfsorganisatie is thans groeiende. De Wet op de Algemeen Verbindendverklaring van bepalingen van collectieve contracten en de Bedrijfsradenwet stimuleeren in deze richting. Naast sociale- zal straks aan het bedrijfs leven ook gelegenheid worden gegeven eco nomische zaken verbindend te regelen. Tot dat bedrijfsleven behooren ook de ar beiders. Door hun organisatie zullen zij op den gang van zaken invloed kunnen uit oefenen. Het is reeds uit dien hoofde van zeer groote beteekenis, dat de Christelijke vakbeweging verder wordt uigebouwd. Want allerlei practische zaken voor de arbeiders en voor heel onze volksgemeen schap van eminent belang, zullen binnen het kader der bedrijfsgemeenschap een op lossing moeten vinden. Spreker noemt in dit verband: arbeidstijd, leerlingopleiding, getalsverhouding tusschen jeugdigen en vol wassenen, verdeeling van den beschikbaren arbeid, werkloosheidszorg en zorg voor in valide en oude arbeiders. De verantwoordelijkheid der vakorganisa tie wordt zoodoende gaandeweg grooter, haar taak omvangrijker. Hoewel orgaan om de sociale en economi sche positie der arbeiders te behartigen, draagt zij mede verantwoordelijkheid voor den gang van zaken in het bedrijfsleven en zal zij bereid moeten zijn aan den opbouw daarvan mede te werken. Haar optreden zal daarmede in overeenstemming moeten zijn Dat vereischt een geestelijk hoogstaande arbeidersstand. Dat vraagt principieel en practisch geschoolde leden der vakbewe ging. Bij werkgevers en arbeiders zal het groepsbelang moeten wijken voor het alge meen belang. Er zal moeten komen een an dere gezindheid bij beiden. Zoover zijn wij nog niet Maar de nauwere samenwerking op veler lei terrein tusschen werkgevers en arbei ders biedt hier betere kansen dan in het ver leden. De erkenning der vakbeweging door de Overheid als een nuttige factor voor den opbouw van het maatschappelijk leven, uit komende in vertegenwoordiging in allerlei commissies en organen, is hier eveneens van groote beteekenis. De taak, die de vakbeweging in de naaste toekomst wacht, is dus zeer belangrijk. Zij wordt nog vergroot door de moeilijke vra gen, die om oplossing roepen en don groe ten nood van het heden. Nog meer dan in Da Costa's dagen heeft onze maatschappij behoefte aan samenbinding en toenadering. Vooral aan geestelijke vastheid heeft onze tijd behoefte. Gestreefd moet worden naar een maat schappelijk leven, dat waarlijk Christelijk is, omdat daarin met Gods geboden reke ning wordt gehouden. Spr. wekte op door het pronageeren dezer juiste heginseleh. door getrouwe Dlichtshetrachting en een 'even in gehoorzaamheid aan den eisch van Gods Woord, dit ideaal in woord en daad 'e nrediken. De nood moge groot zijn en de toekomst donker, wij weten, dat grooter dan de Helper, de nood nimmer is. In dat geloof trekt de Christelijke vakbe weging yerder, den, nieuwen lijd tegemoet,, MR C. RIDDER VAN RAPPARD ZWAAR GEWOND Ernstig auto-ongeluk bij Bückeburg Nederlandsche gezant te Berlijn in het ziekenhuis opgenomen BERLIJN, 17 Augustus. Den Neder- landschen gezant te Berlijn, Mr. C. Ridder van Rappard, is Woens dagavond met zijn auto op den terugweg van Nederland naar Berlijn tusschen Minden en Bückeburg (de plaats waar de Duitsche oogstfeesten in het najaar worden gehouden) een ernstig ongeluk overkomen. De auto van den gezant kwam in botsing met een vrachtwagen en werd totaal vernield. Terwijl de chauffeur van de autc nagenoeg niet gewond werd, kreeg de gezant een ernstige schedelbreuk en in wendige kneuzingen. Mr van Rappard werd opgenomen in het ziekenhuis te Bückeburg, zijn toe stand is ernstig. Hij is bewusteloos. Over de oorzaak van het ongeval ver keert men in het onzekere. Vermoede lijk is de wagen geslipt, doordat het wegdek nogal nat was. De chauffeur van de auto was na het ongeluk zoo overstuur, dat het onmogelijk was hem een verhoor af te nemen. De nieuwe Kema-laboratoria Opening door Prins Bernhard Op Woensdag 5 October zullen de nieuwe laboratoria van de naamlooze vennoot schap tot keuring van electrotechnische materialen te Arnhem officieel in gebruik worden gesteld. Deze plechtigheid zal wor den verricht door £.K.H. Prins Bernhard. Artillerie-inrichtingen Inperking van bezoek Naar wij van bevoegde zijde vernemen, zal met ingang van 1 September de be staande regeling betreffende het bezoeken van de artillerie-inrichtingen aan de Hem- brug, door vertegenwoordigers van firma's, oor het indienen of toelichten van aan biedingen nog verder worden verscherpt. Geen bezoeker wordt toegelaten dan na ge maakte telefonische of schriftelijke af spraak. Ook voor de spreekuren op Maan dag en Donderdag geldt deze nieuwe rege ling. Het wegdek bij De Bilt Men sohrijft ons: Het voorval op dezen weg betrof een klein gedeelte van een proefvak van ge metselde klinkers. Men was bij de gevolgde constructie uitgegaan van de vooropgezette veronderstelling, dat het aanbrengen van uitzettingsvoegen niet noodig zou zijn. Dit is thans gebleken onjuist te zijn. Men dient nu allerminst de conclusie te trekken, dat daarmede klinkers voor een modernen weg veroordeeld zijn. Integendeel, de er varingen met gemetselde klinkers in cement mortel, zij het dan op een gewijzigde methode t.o.v. bovenbedoelde proefvak, en met klinkers in een trasmortel zijn der mate gunstig, dat toepassingen ervan op steeds grootere schaal plaats vinden. Aanbesteding Rijkswaterstaat GRONINGEN, 17 Augustus. Vanmiddag in het gebouw van het Provinciaal bestuur te Groningen door den Rijkswaterstaat aan besteed het maken van een rijwielpad en wegomleggingen met bijkomende werken in den weg nr. 41 van het Rijkswegenplan 1938, onder de gemeenten Noorddijk en Ten Boer. Raming 194.000. Hoogste inschrijver: J. G. van Oord te Utrecht voor 211.800. Laagste inschrijfster: N.V. Noord Ned. Wegenbouw Mij te Har- lingen voor 178.890. Teraardebestelling Mr. Dr. A. Goote UTRECHT, 17 Augustus. Op de Derde Al gemeene Begraafplaats te Utrecht is heden teraardebesteld het stoffelijk overschot van dr. A. G 001 e, oud-hoofdredacteur van De Preangerbode te Bandoeng, oud-voorzit ter van den Suikerbond en de laatste jaren hier te lande advocaat. Het was in die laatste kwaliteit dat mr. Goove een reis naar Ned.-Indië ondernam, waarbij hij op zijn terugtocht aan boord van de „Baloeran" is overleden. Onder de vele aanwezigen op het kerkhof zagen wij prof. dr. P. A. Diepenhorst, lid van de Tweede Kamer, prof. dr. C. Zevenbergen en prof. dr. W. J. Kernkamp, hoogleeraren te Utrecht, mr. Semplorius, associé van den ontslapene, den heer C. Nauta, redacteur de Preangerbode en namens den Suiker- bond de heeren F. Gunther en J. Poll. In het ontvanggebouw heeft Ds. Ubbink, predikant bij de Geref. Kerk in H. V. te Utrecht, een 'korte toespraak gehouden naar aanleiding van het tekstwoord: „In het huis Mijns Vaders zijn vele woningen". Hierna voerden het woord J. H. Goote ve Baarn. een broer van den overledene, Ds. C. Goote. em. pred. te Voorburg, oom van den overledene en tenslotte mr. C. Dijkstra, des tijds associé van mr. Goote. Aan de groeve heeft Ds. Ubbink een korte begrafenisliturgie geleid. De heer J. Goote uit den Ilaag dankte daarna voor de be toonde belangstelling uit naam van zijn moeder m yeirdere familie. SCHOENEN HET BETERE MERK! VOORNAAMSTF NIEUWS Dit Mummer bestaat uit TWEE bladen De Ned. Chr. Bouwarbeidersbond heeft te Leeuwarden een congres gehouden. De klachten van den graanhandel over de maatregelen van Regeeringszijde. De Nederlandsche gezant te Berlijn", Mr. C. Ridder van Rappard is bij een auto-ongeval zwaar gewond. De koersdaling op de Duitsche beurzen, De Sudeten-Duitschers verwerpen het Tsjechische nationaliteiten-programma. Rechtschen maken vorderingen aan het front van Estramadura. Het a.s. congres te Neurenberg. DE DORDREGHTSCHE ONDERLINGE CREDIETVEREENIGING N.V. DORDRECHT Groenmarkt 64 Anno 1871 B O U W-C R E D I E T E N EFFECTEN EXTRA AANBIEDING Gedurende eenige weken reinigen wij bij elk Dames- of Heerencostuom, Mantel of Overjas GRATIS een paar handschoenen of een hoed. Een inderdaad goede afle vering is alleen te verkrijgen in goed geoutilleerde fabrieken met vakkundig personeel. Dit bedenke men wel bij het chemisch laten reinigen en verven van zijn goederen I PALTH E KIND GEDOOD Bij achteruitzetten van een vrachtauto ROTTERDAM, 18 Aug. Aan den Zwaans hals is gisteravond omstreeks 8 uur een' ernstig ongeluk gebeurd, dat den 6-jarigen J. Valerius, die aan den Zwaanshals 140b woonde, het leven heeft gekost. De jongen was met een paar vriendjes -an het spelen bij een stilstaande vrachtauto. Zonder dat de bestuurder vam den wagen, de 21-jarige G. L. E.. wonende aan den Ring dijk te Schiebroek, er erg in had, was do jonge Valerius op den wagen geklommen aan de achterzijde. De bestuurder, die den •agen achteruit moest zetten, deed zulks en tengevolge van het zich in beweging zetten an de auto viel V. er af. Hij kwam juist achter het reehterachterwiel terecht, dat hem over de borstkas ging. Met zwaar in wendig letsel is de jongen per auto van den Geneesk. Dienst overgebracht naar het zie kenhuis aan den Bergweg waar hij korten! lijd na aankomst aan zijn verwondingen is overleden. De jubileum-postzegels Reeds eind Augustus verkrijgbaar De bijzondere postzegels, uitgegeven ter gelegenheid van het rcgeeringsjubileum van de Koningin, zullen voor het eerst ver krijgbaar zijn op het tijdelijke postkantoor dat 27 en 28 dezer zal zijn ingericht op een postzegeltentoonstelling in Concordia te Breda in verband met het 45-jarig bestaan van de postzegelvereniging Breda. Ook de 29ste philatelistendag zal aldaar worden gehouden. GUNNING NED. SPOORWEGEN UTRECHT, 17 Aug. De N.V. Ned. Spoor wegen gevestigd t<- Utrecht heeft de uitvoe ring van de werken omschreven in bestek no. 17 N. S. betreffende het vervaardigen, leveren en stellen van het ijzerwerk voor den onderdoorgang Amstellaan in den ver hoogden spoorweg Amsterdam—Utrecht nabij het Amstelstation, te Amsterdam, ge gund aan de Ned. Electrische Mij. N.V. te Leiden voor een bedrag van 60.234.—. Dr. H. NANNING's Zetpillen tegen Aambeien werken pijnstillend en genezen in korten tijd de ontstoken slijmvliezen. Verkrijgbaar bij alle Apotheken eo Drogisten a II. 1.50 per doosje van 12 stuks. Pr. R NANNING'. PWm- Ck«m. Fabriek. N V, OEN HAAG.

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 1