Jlieuuie £riitsdjf (louraitt sa Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leidenen Omstreken DE RIJKSMIDDELEN IN JULI Hbonntmentsprijsi: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 2.35 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/j CL Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 38936 WOENSDAG 17 AUGUSTUS 1938 19e Jaargang Jlfitöertentieprften:' Van 1 tot 5 regels f.171/» /Elke regel meer0,22 '/a 1' Ingezonden Mededeelingen^ van 1-5 regels2.30 i n f 0.45 ij Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend .V0.10 ij NO. 6472 £1 CONTROLE IN 'T KWADRAAT de Algemeene Reken kamer zijn soms pikant en altijd belang rijk. Want dit zelfstandig staatsorgaan, idat men in dictatuurstaten tevergeefs zal zoeken, geeft op de meest openhartige ;wijze zijn meening over het bestuur der rijksontvangsten en uitgaven. Zoo nu en dan wordt de vraag gesteld, of de Rekenkamer nog wel reden van be staan heeft? De accountantsdiensten zijn immers zoodanig uitgebreid, dat fraude wel spoedig ontdekt moet worden. Waar om dan dit toch vrij kostbare apparaat gehandhaafd? Daarvoor zijn o.i. redenen te over* Ten eerste bestaat de eigenlijke Reken kamer slechts uit drie personen, die voor hun leven benoemd worden en daardoor volkomen onafhankelijk van alle regee- ringsinstanties zijn. Niets ter wereld bo hoeft hen te beletten hun meening over de financieele gestes der rekenplichtigen te zeggen. De Rekenkamer spaart dan ook noch Minister noch schrijver op jaarloon of kantoorknecht. De bureaucratie doet meermalen pogingen om ontwijkende ant woorden te geven, wanneer inlichtingen gevraagd worden, maar de Rekenkamer rust niet voor ze het naadje van de kous Weet. In de tweede plaats is deze instelling .van groot belang, omdat ze meer doet dan nacijferen. Een accountantsdienst contro leert alleen de getallen; de Rekenkamer vraagt ook naar de doelmatigheid der uit gaven en de zorg, waarmee op de inkom sten gelet is. Zij is immers verplicht aan !de regeering alle voorstellen en mededee- lingen te doen, welke volgens haar oordeel kunnen leiden tot vermindering der rijks uitgaven, en tot verbetering of vereenvou diging van 's rijks geldelijk beheer. Ruimer opdracht is niet mogelijk. En .waar zoowel ministers als ambtenaren ver plicht zijn alle gevraagde inlichtingen te verschaffen, is het duidelijk, dat deze con- itröle in de tweede macht reeds preventief van groote beteekenis is. Want tegenover de Rekenkamer kan men niets riskeeren. Haar snuffelgrage ambtenaren brengen vaak de meest curieuze misbruiken aan het licht* Men denke b.v, aan het laatste jaarver slag. Een ambtenaar moest gedurig voor dienstzaken op reis, Voor eigen risico nam hij nu een treinabonnement en zoo vaak hij op reis moest, bracht hij de gewone vergoeding in rekening. Dit leverde hem in eenige jaren een voordeel op van ruim 'f 1300, welk bedrag hij echter niet in zijn zak stak, doch in overleg met zijn chef be steedde voor uitgaven, welke buiten de ge wone begrooting vielen en moeilijk te declareeren waren. .Wij zouden dezen 'ambtenaar niet gaarne ,Van fraude willen betichten, maar de Re kenkamer, die van een en ander op de hoogte kwam, noemde het nochthans een onregelmatigheid en eischte terugstorting in 's rijks kas. Men kan deze straf te zwaar Vinden, maar men moet de activiteit en Sekuriteit der controle loven. Hetzelfde geldt Van de vraag, welke zij aan den Minister van Sociale Zaken stelde of het toezicht op de werkloozenkassen Wel streng genoeg is, gezien het feit, dat .volgens een officier van justitie, „dikwijls menschen tot penningmeester van vereeni- gingen worden gebombardeerd, die geen flauw idee hebben van administratie of die geen' verantwoordelijkheidsgevoel bezitten; .terwijl ook een rijkscontrole vaak slap- Deze uitspraak is misschien niet zonder Overdrijving, maar de Rekenkamer nam er goede nota van en de minister moest toe geven, dat wegens overbelasting van het personeel de controle wel eens wat te wen- iBchen overliet. Zóó werkt de Rekenkamer, Reeds haar bestaan kan een democratisch geregeerd Volk een gevoel van gerustheid geven, dat anderen moeten missen. Bij publieke dien sten bestaat, ondanks strenge controle, nog steeds gevaar voor vermorsen van over heidsgeld; controle van een onafhankelijk college op de controle kan dit gevaar aan merkelijk verkleinen* AAN DE SPEELTAFEL Spreekt men met leiders van bureaux voor Vreemdelingenverkeer in het buitenland, 'dan moet men dikwijls hooren, dat het met (onze badplaatsen en vacantie-oorden niets wordt, omdat wij nog steeds zóó achterlijk zijn het roulette-spel en de speelbank te ver bieden. Deze m.eening berust op de stelling, dat Öe wereld bedrogen wil zijn en het lokken- 'de kansspel schijnt daarvoor een zeer doel treffend middel* Met groote openhartigheid heeft' een ge wezen bankdirecteur van Monte Carlo het wit gepleisterde graf aan de Rivièra 'deze waarheid onlangs in zijn mémoires be vestigd. Zonder reserve sprak hij het uit, 'dat men aan de speeltafel op den duur nooit Winst maakt, maar altijd verlies moet lijden. Vroeger zou hij het natuurlijk niet ge waagd hebben dit te zeggen; toen moest hij Bé spelers in dó meening laten* .dat zó mót Opbrengst sterk bij vorig jaar achtergebleven Raming ruimschoots gehaald Directe belastingen in stijgende lijn In de maand Juli van dit Jaar heb ben de Rijksmiddelen (de zgn. „overige Middelen") opgebracht 39.455.079. tegen 43.717.162.— vorig jaar, zoodat een beduidende terugslag valt waar te nemen. Toch is deze opbrengst nog zoo slecht niet, als men bedenkt, dat de maandelijksche raming ad 35.768.750. bedraagt, zoodat deze mot rnim 3.68 milliocn is overtroffen. r de eerste zeven maan den van 1938 heeft bedragen 256.689.196.— tegen vorig jaar 252.S32.561.zoodat de vooruitgang bedraagt 3.856.634.De ra ming voor de eerste zeven maanden van 1938 was 250.3S1.250.—, terwijl die het vorig jaar 218.006.250.was. Met voldoe ning mag dus worden geconstateerd, dat de hoogere raming in de eerste zeven maan den van dit jaar nog met 6.3 millioen is overtroffen. Er is dus voor onzen Minister van Finan ciën allerminst reden tot klagen. Wat de afzonderlijke middelen betreft, valt allereerst op de opbrengst van de dividend- en tantièmebelas ting, welke zooals men weet, grooten- deels in de zomermaanden binnenkomt. De maand Juli gaf f 6.896.936,tenvijl ge raamd was f 1.750.000,Juli 1937 was echter hooger met f 8.347.402,zoodat we oogenschijnlijk zijn achteruitgegaan. Gezien over zeven maanden is er evenwel vooruit gang, want er werd in deze periode ont vangen f 17.638.961,of f 1.897.514,meer dan vorig jaar, De Invoerrechten konden zicfi in Juli vrijwel handhaven op een niveau van 8 millioen. Over zeven maanden is er ech ter een achterstand van f 1.892.857,bij de raming, die 57 millioen bedraagt Het statistiekrecht stelde in Juli ruim f 50.000 teleur. Over zeven maanden liep dit middel zelfs f 166.000 vergeleken bij vorig jaar terug. Van de a c c ij n z e n gaven ïn Juli al leen suiker en bier meer dan vorig jaar. Voor de rest is er teruggang. Over zeven maanden is het beeld florissanter, want tot dusver zijn we over de geheele linie in opgaande lijn gebleven. De ver schillen zijn echter niet groot, zoodat er niet veel noodig is om achterop te raken. De Juli-tendenz worde daarom niet be stendigd! De omzetbelasting, waarvoor per maand f 6.250.000,— is geraamd, heeft i11 Juli opgebracht f 4.814.256, tegenover f 4.907.884,in Juli van het vorige jaar. Over de eerste zeven maan den (raming f 43.750.000) was de opi brengst f 42.397.638 togen f 40.846.882, het vorige Jaar. De coupon belasting is in Juli met een opbrengst van f 467.894,ruim f 32000.onder de maandelijksche raming gokken wel eens rijk zouden kunnen wor den; thans, nu hij rustig van zijn pensioen genieten kan want spelen deed hij nooit laat hij waarschuwend zijn stem hooren en bevestigt hij, wat eigenlijk iedereen weet. Dat men aan de speeltafel altoos verliest, leert de ervaring telkens weer; volgens dezen deskundige staat het ook mathema tisch vast. ,,De kansen van het roulettespel zijn zoo berekend, schrijft hij, dat de winstmogelijk heden der bank 3.2 procent hooger zijn dan die van den speler. Dat schijnt op het eerste oog niet zulk een groot verschil te zijn, maar het is voldoende om den speler oip den duur met zekerheid te doen verliezen. Wrj hebben in Monte Carlo door de beroemdste mathematici statistieken laten uitwerken, die bewijzen, dat elke speler, die meent, dat hij de bank door een door hem uitgevonden systeem kan laten springen, absoluut falen moet en zich ruïneert, wanneer hij niet tijdig het vruchtelooze van zijn pogingen Natuurlijk wordt er wel eens winst be haald, maar dan is de speler zoozeer aan 't spel verslaafd, dat hij met steeds grooter inzetten zijn winst en zjjn kapitaal weer verliest. Zelfmoorden zijn dan ook aan de orde van den dag; met minder neemt de speelduivel geen genoegen. Monte Carlo is overweldigend schoon, wat de natuur betreft; maar de beeldspraak van het gepleisterde graf is ten volle toepasse lijk op dit lustoord. De wereld wil bedrogen zijn en daarom gaan telkens nieuwe drommen hun onder gang tegemoet en slimme zakenlieden spe- culeeren nooit tevergeefs op deze zondige begeerte tot spel. Menigeen, die voor zijn genoegen in de schoone dreven van Zuid- Limburg vertoeft, laat zich verleiden om. gratis naar een gehucht in België te worden vervoerd, waar de speelbank lokt. Ziender- oogen gaat men zijn ongeluk tegemoet en men heeft zelfs critiek voor de Nederland- sche regeering, die den vreemdeling tegen cjen gokduivel beveiligt, gebleven. De rechten en boeten van zegel brachten de eerste zeven maanden f 1.396.000 minder op dan de ra ming en zelfs f 7.129.827,minder dan in de eerste zeven maanden van 1937. In het hooger bedrag van vorig jaar zit natuur lijk de beursopleving verdisconteerd. De jongste koersontwikkeling heeft op den beurshandel in Juli slechts in bescheiden mate invloed uitgeoefend, gezien de op brengst van de beursbelasting, wel ke slechts f 433.000,— opleverde (vorig j. Juli f 766.000.—.) De successierechten bleven dit maal in opbrengst achter bij vorig jaar, doch we hebben bij dit middel ai verschil lende verrassingen mogen boeken, zoodat over zeven maanden de resultaten zeer gunstig zijn met f 32.3 millioen (vorig jaar f 25.4 millioen), terwijl de raming f 26.8 millioen bedraagt. Een stootje kan hier dus wel worden verdragen! De scheepvaart „loodst e" in de afge- loopen maand f65.407 in 's lands schatkist (v.j. f73.208), en over zeven maanden f292.194 (v.j. f479.068). Directe belastingen Ultimo Juli was voor de directe belas tingen f 87 204.853 op het kohier gebracht tegen f79.731.114 uit. Juli 1937. Hiervan neemt de inkomstenbelasting f53.179.309 voor haar rekening (v. jaar f46.963.756), en de vermogensbelas ting f 13.524.419 (v.j. f13 062.306). Wat de belasting van de doode hand be treft, het zuiver bedrag was eind Juli f 1.523.435 (vj. f 1.410.465). De inkomsten ten bate van het verkeersfonds waren in Juli f5.384.225, waarvan f 1.788.528 aan mo torrijtuigenbelasting en f 3.595.697 aan r ij w i e 1 b e 1 a s t i n g. Omdat mén de eerste week van Augustus nog zonder iplaatje rijden mocht, komt de rest van de rijwielbelastinc deze maand binnen. Momen teel hebben alle fietsers hun tol aan den fiscus betaald! Ned. Glasfabriek Leerdam Fusie met Ver. Glasfabrieken op komst Bedrijf wordt niet stilgelegd Naar verluidt zajn ernstige onderhan delingen gaande tussdhen de Neder- landsihe Glasfabriek Leer dam en de Ver. Glasfabrieken te Schiedam omtrent overneming van eerstgenoemd bedrijf door het Schie- damsche. Het Leerdaimsche bedrijf zal edhter niet worden stilgelegd De laatste jaren bestond er tusschen de Nederlandsohe Glasfabriek Leerdam en de Ver. Glasfabrieken te Schiedam (die ook een fabriek te Leerdam hebben) een moordende concurrentie. Reeds enkele jaren geleden hebben de Ver. Glasfabrieken pogingen in het werk gesteld om de Glasfabriek Leer dam in handen te krijgen, toen diit bedrijf in grooten nood verkeerde. Een andere fi nancieele groep heeft toen echter het bedrijf ovengienomien en ender de directie van den heer H. Hammingh werd het bedrijf gere organiseerd. Rooskleuriger tijden braken daarmee edhter voor de Ned. Glasfabriek Leerdam nöet aan, want het bleef moeilijk tegen de ongunst der tijdien op te tornen. Het verslag over 1937 is nog niet versche nen. zoodat niet valt te zeggen hoe thans het bedrijf er voor staat De concurrentiestrijd schijnt echter uiteindelijk toch oorzaak ge weest te zijn, dat de Ned. Glasfabriek Leer dam en het Schiedamsche bedrijf zich met elkaar verstaan over fusionneering der beide fabrieken tot één bedrijf. Het schijnt, dat spoedig de beslissing kan worden ver wacht, dat de „Leerdam" door de Ver. Glas fabrieken wordt overgenomen. Het ligt in de bedoeling bet bedrijf te Leerdam op de zelfde voe voort te zetten. Aan een reorga nisatie zal wel niet te ontkomen zijn, doch hopenlijk zal de gemeente Leerdam van de plannJen ge<en al te groot nadeel ondervin den. En in dit geval is er al veel gewonnen I UITZENDING N.C.R.V. De N.C.R.V. zal Donderdag 18 Aug. te 14 uur uitzenden de officieele overdracht van de flotiljeleider „Tromp". De daling van de graanprijzen Groninger Beurs in het gedrang Het bestuur van de vereeniging „de Beurs" te Groningen heeft gisteren in ver band met de sterke daling der graanprijzen het volgende telegram aan den minister van Economische Zaken verzonden: „Bestuur der vereeniging „de Beurs" te Groningen, met verontrusting constateeren- de, dat handel in gerst en rogge aan de Groninger beurs de laatste Dinsdagen vrijwel geheel stagneert, daar de richtprijzen niet kunnen worden betaald, in verband met de sterke prijsdaling op de internationale graanmarkt, verzoekt Uwe Excellentie drin gend zoo spoedig mogelijk bekend te maken, in welken tijd Uwe Excellentie zich voor stelt maatregelen te treffen, waardoor land bouwers deze richtprijzen betaald kunnen krijgen, opdat Groninger Beurs haar functie als belangrijkste beurs in ons land, ter ver handeling van inlandsche granen ten behoe ve van landbouwers en graanhandelaren zoo spoedig mogelijk kan hervatten. De onbewaakte overweg en het snelverkeer Veiligheid autoweg AmsterdamDen Haag bedreigd Door den heer W ij n k o o p waren aan den minister van Waterstaat eenige vragen gesteld betreffende verzekering van de ver keersveiligheid op den autoweg Amsterdam Den Haag. O.m. vroeg hij of het den mi nister bekend is dat op den pas gereedgeko men rechtstreekschen autoweg Amsterdam Den Haag door de gevaarlijke kruising bij den onbewaakten overweg van de spoorlijn AmsterdamAalsmeer reeds een botsing voorgekomen en of de minister het niet met de wet in strijd acht en in elk geval verkeerd dat op een zoo drukken snelverkeersweg ontheffing bestaat van de verplichting tot afsluiting van den spoorweg. In zijn antwoord wijst de minister erop, dat de bedoelde kruising gelegen is in den locaalspoorweg AalsmeerHoofddorp. Ontheffing als bedoeld is niet verleend, aangezien afsluiting van een locaalspoorweg Wettelijk niet is vereischt. Ook een bij het passeeren van treinen niet door roode flikkerlichten doch door sluit- 'boomen beveiligde overweg zou ter plaatse naar de meening van den minister gevaar opleveren, vooral, indien niet voldoende acht wordt geslagen op de aanwezige waarschu- wingsteekens. Een extra waarschuwingsbord, is aan de Sassenheimsche zijde van de viaduct aan wezig op een afstand van 4-00 meter van de kruising. Verlenging van de viaduct over de spoor kruising werd bij aanleg van den nieuwen rijksweg en wordt ook thans niet gerechtvaardigd geacht met het oog op de daaraan verbonden zeer hooge kosten en op de mogelijkheid van spoe dige opheffing van dit nog slechts door enkele goederentreinen bereden loc aal- spoorwegbaanvak. Een nader onderzoek omtrent deze mogelijkheid is aanhangig en zal zoo spoedig doenlijk ten einde worden ge bracht. Van Geelkerken en d'Ansembourg op Java Het Bat. Nieuwsblad heeft een kort onder houd gehad met de N.S.B.'ers Van Geelker ken en d' Ansembourg en het vernam .daar bij het volgende: Een voor hen aangevraagde audiëntie bij den gouverneur-generaal is geweigerd. Zulks geschiedde onder motiveering, dat de N.S.B. in Nederland de daar gevestigde regeering pleegt te bestrijden op een wijze, welke het den landvoogd minder gewensoht doet voor komen beide heeren te ontvangen. Daar, aldus de beide heeren, het hoogste gezag hier heeft gesproken, is geen discus sie over deze kwestie mogelijk. Beiden gewaagden van de op Sumatra door hen ondervonden objectiviteit van alle zijden. Zij werden ontvangen door den gou verneur van Sumatra, verschillende residen ten en andere bestuursambtenaren. Voorts werd veel hartelijkheid en sympathie, ook buiten den ledenkring, ondervonden. Met nadruk werd er op gewezen, dat de N.S.B. hier niet den politieleen strijd komt brengen: „Wij hebben vacantie van de poli tiek, wij zijn hier ivoor een principieel en ideëel doel". De heer d' Ansembourg acht het voorts van groot nut, dat hij als Kamerlid ten minste iets van Indië afweet uit eigen aan schouwing. „Men kan in elk geval niet zeg gen. dat de N.S.B. niét meewerkt in Holbnd de belangstelling te wekken voor Indië". „De beweging in Holland heeft een leden tal, dat de 45.000 gepasseerd is, terwijl dit aarutal groeiende is". Over de beweging in Indië hebben de hee ren uiteraard zich nog geen oordeel gevormd Beiden verklaarden onder den indruk ge komen te zijn door de grootschheid van Su matra en het aldaar gepresteerde koloniale Stapelloop m.s. Tjitjalengka Drie uur vertraging Gistermiddag is bij de Ned. Scheepsbouw Mij te Amsterdam door mevrouw Q u a r van Ufford, echtgenoote van den directeur der N.V. Java-China-Japanlijn, de doopplechtigheid verricht van het motor schip „Tjitjalengka", dat straks het grootste passagiers- en vrachtschip der Java-China- Japanlijn zal zijn, met een inhoud van c.a. 10.500 bruto registerton.. Vlak na de doopplechtigheid zou het schip van stapel loopen. Doch toen de blok ken werden weggeslagen.bleef het schip onbeweeglijk op de helling zitten! Drie uur lang heeft men in het zweet zijns aan- schijns getracht het euvel te verhelpen. Eerst om zeven uur slaagde men er in be weging in de Tjitjalengka te krijgen. En toen de gang er eenmaal inzat, ging het schip vlot te water. De „Tjitjalengka", die ontworpen is door het ingenieursbureau M. A. Cornelissen en gebouwd wordt onder de hoogste klase van Lloyds, zal plaats bieden aan 64 passagiers in de le klasse, 55 in de 2a en 100 in de 2b klasse, benevens aan een groot aantal tus- Het schip heeft een totale lengte van ca. 145 M„ een breedte van 19.66 M., en een holte van 11.74 M., terwijl de geladen diep gang 8.60 M. bedraagt De „Tjitjalengka" is in dubbel opzicht een jubileumschip; zij is nl. het twintigste schip, dat de Java-China-Japanlijn sinds haar op richting in 1903 bestelde en tevens het tiende schip, waarvan deze reederij den bouw aan de Nederlandsche Scheepsbouw- Maatschappij heeft Begrafenis Mr. L. van Andel MIDDELBURG, 17 Aug. Overeenkomstig den wensch van de familie is Mr. L. van Andel Dinsdagmiddag in allen eenvoud ter aarde besteld. Onder de vele belangstellenden bevonden zich burgemeester Fernhout, Mr. H. F. Lantóheer, bestuurslid van den polder Wal cheren en de heeren J. F. Heemskerk en A. D. Littooy namens de A.-R. kiesvereeniging. In den stoet zagen we o.a, Mr. P. Dieleman en Ds. M. van Empel. Het woord werd gevoerd door Ds. D. B r e m m e r, Geref. predikant, die op het onverwachte van dit sterfgeval wees en op het verlies voor de familie en voor de stad Middelburg, waar de overledene een voor aanstaande plaats heeft ingenomen. Spr. bad de weduwe de troost van den H. Geest toe. Het voornaamste is, dat Christus in dit graf Zijn licht doet schijnen. Spr. wees ver der op de roepstem, dde uit dit graf tot ons spreekt en las op verzoek van mevr. Van Andel Rom. 8 3539 voor: Wie zal ons scheiden van de liefde van Ghristus. Na de teraardebestelling dankte een neef van den overledene, de heer Broeckmans voor die deelneming en het medeleren der vele belangstellenden Bootje met drie Polen op zee aangetroffen Het scheepje was defect en niet zeewaardig. Gister trok te Noordwijk aan Zee, voor de kust, een vreemd scheepje de aan dacht. Al eenige uren dreef het wat heen en weer. Eenige personen zijn er per boot heengegaan, en toen bleek dat het roer defect was geraakt, bij het uitzeilen uit de haven van TJmuiden. Aan boord bevonden zich drie mannen afkomstig uit Polen. Ze waren uit him land vertrokken pl.m. een maand geleden, in een eigen gemaakt zeilbootje. In ons land zijn ze de haven van IJmuiden binnengeloopen en nu wilden ze verder gaan. Dit laatste zou echter niet doorgaan. Met vereende krach ten is het scheepje op het strand gezet en bij de srandivonderij gedeponeerd, waarna de opvarenden zich hebben gemeld bij de politie. Volgens deskundigen is het bootje niet zeewaardig. DE KLOMPENBEURS TE EPE Burgemeester D. F. J. van W a 1 s e m heeft gisteren de 21ste nationale klompen jaarbeurs te E p e (Gld.) met een toespraak officieel geopend, waarvoor de voorzitter der beurscommissie, de heer G. J. Ne u- t e b o o m, te Welsum, hem bedankt heeft. De beurs vertoonde een levendiger beeld dan de voorgaande jaren, hoewel de toe stand in de klompenindustrie nog veel te wenschen overlaat. Het aantal bedrijven, dat het klompenmaken als handwerk uit oefent, neemt op de Veluwe steeds af, van vestiging van nieuwe dergelijke bedrijven hoort men niet. Op de beurs waren handelsklompen, ge schilderde, geschuurde en luxe klompen uit onderscheidene deelen des lands aange voerd. Ook waren er enkele stands met aanverwante artikelen ingenomen. De han del verliep vrij vlug. De prijzen voor de gewone handelsklomp varieerden van 50 tot 60 per 100 paar. PONTIER KARREMAN MAKELAARS IN- ASSURANTI ËN ROTTERDAM behartigen de belangen van verzekerden* VOORNAAMSTE NIEUWS Dit Nummer bestaat uit TWEE bladen De Ned. Chr. Bouwvakarbeidersbond houdt te Leeuwarden een driedaagsch congres. Het Rijtijdenbesluit zal vermoedelijk 1 Januari a.s. in werking treden. De Rijksmiddelen hebben in Juli jJ„, voor wat de niet-directe belastingen aangaat, 39.455,079 opgebradht, zijnde 4.262,083 minder dan verleden jaar. In de eerste zeven maanden was de op brengst 256.689.196, of 3,856,635 Naar verluidt zal er een fusie komen tussohen de Ned. Glasfabriek Leerdam en de Ver. Glasfabrieken. Hlinka, de leider der Slowaaksche autonomisten, overleden. Chineezen melden overwinningen op de Japanners; epidemiëen onder de Ja* pansche troepen. 1 AMSTEL-H OT EL AMSTERDAM KAMERS ZONDER BAD vanaf KAMER MET BAD vanaf 5*0 Uitgebreid Hollandsch Ontbijt L— Vrouw in brand geraakt Door omvallen van petroleumstel ROTTERDAM, 17 Augustus L Tengevolge van het omvallen van een brandend petroleumstel in de keuken van haar woning, Groenlandstr. 43 geraakten gis teren de kleeren van de 59-jarige bewoon ster W. Baay in brand. Het slachtoffer liep een aantal brandwonden van den eersten en tweeden graad aan het lichaam op. Zij is per auto van den Geneeskundigen Dienst overgebracht naar het ziekenhuis aan den Coolsingel, waar zij in vrij ernstigen toe stand is opgenomen. Het staat niet vast of de vrouw, die in de aan de achterzijde op de tweede verdieping gelegen keuken bezig was, het petroleumstel heeft bijgevuld terwijl het brandde, of dat zij een pan van het stel wilde nemen. In ieder geval is zij met haar kleeren blijven haken aan een van de kranen, zoodat de olie over haar kleeren liep. Toen het toe stel daarop ook omsloeg, vatte de olie direct vlam en in een oogwenk stond de vrouw toen in brand. Zij snelde in haar schrik di rect naar beneden, waar zij om hulp riep. Een buurman schoot op haar geroep toe en slaagde er nog in om met een laken de vlammen te dooven. De vrouw had toen echter al erge brandwonden opgeloopen aan den linkerarm, aan de linkerzijde en aan den rug. Aangezien er op het oogenblik, dat het ongeluk gebeurde niemand anders thuis was, veroorzaakte het brandende petroleumtoe- stel ook brand in de keuken. Manschappen van slangenwagen 35 o.l. van brandmeester F. Roest en hoofdman J. Lourens bluschten met een straal op de waterleiding en de gummislang dezen brand, waardoor de keu ken gedeeltelijk is uitgebrand. De mede- aanwezige slangenwagens 34, 57 en 36 be* hoefden geen dienst te doen. De koplampen van motorrijtuigen Door een beschikking van den minister van Waterstaat d.d. 13 Aug. 1938, schrijft de K.N.A.C., is een zeer belangrijke wijziging gekomen in de voorschriften inzake de keu ring der koplampen van motorrijtuigen. Oorspronkelijk was bepaald, dat met In gang van 1 Januari 1939 alle koplampen van een goedgekeurde soort dienden te zijn of dat daarop een door den minister vastge steld goedkeuringsmerk diende te zyn aan gebracht. De genoemde datum is thans gewijzigd in 1 Januari 1940, zoodat tot dan met onge keurde lampen mag worden gereden. Een uitzondering daarop en dit is zeer belangrijk voor koopers van nieuwe motor rijtuigen wordt gemaakt voor motorrij tuigen, die na 31 December 1938 ingevoerd of hier te lande vervaardigd worden. Voor deze blijft de bepaling bestaan, dat zy van goedgekeurde koplampen voorzien moeten zijn. Wie dus na 31 Decembeh a.s. een nieuw motorrijtuig koopt, invoert of vervaardigt heeft zorg te dragen, dat daarop goedgekeur de koplampen zijn gemonteerd. Inmiddels verdient het reeds thans aanbeveling bij den aankoop van een nieuw motorrijtuig leve ring van goedgekeurde koplampen te eischen Momenteel kan de datum van invoer van een motorrijtuig blijken uit het nationali- teitsbewijs. Na invoering van de nieuwe wegenver keerswet, hetgeen thans ieder oogenblik ver wacht kan worden, krijgt ieder motorrijtuig een „voertuigenbewijs", waaruit zijn leef tijd kan blijken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 1