DE ELZENBER HCÉS te#* MAANDAG 15 AUGUSTUS 1938 EERSTE BLAD PAG. a Buitenland DE ITALIAANSCH-FRANSCHE PASSEN-MISERE Fransch toerisme gaat Italië mijden Een groot aantal Fransche toeristen heeft, aldus wordt uit Parijs gemeld, vrijwillig zijn reis naar Italië, die gedu rende het afgeloopen weekeinde zou be ginnen, opgegeven, na de beslissing van de Fransdhe regeering ten aanzien van het toeristenverkeer naar Italië in de ochtendbladen te hebben gelezen. Verder zijn ivele Fransche toeristen, die hun va cantia in Italië doorbrachten, uit eigen beweging eerder naar Frankrijk terug gekeerd. Algemeen is men van meening, dat Frank- rijks actie Italië spoedig zal dwingen, de beslissing van den 5den Augustus te herroe pen. Geschat wordt, dat alleen gedurende dit weekeinde een half millioen francs meer dan andere binnen de eigen grenzen in Frankrijk is verteerd als gevolg van de spon tane medewerking der Fransche toeristen, waardoor de Fransche toeristencentra ten zeerste zijn gebaat. De Fransche pers levert druk commentaar op bot paspoortenduel tusschen beide lan den. Zoo schrijft „Le Jour" o.a.: „Het ver warrende spel. dat Italië met ons speelt, be grijpen wij niet. Indien men een oogenbük nadenkt over de practische gevolgen van do genomen maatregelen, zal men tot het inzicht komen, dat Italië hierdoor het zwaarst getroffen zal worden". De „Figaro" zegt: „Italië heeft ongelijk, indien het gelooft, dat wij ons om dit alles kwaad maken. Wij worden er niet boos over, maar het stemt ons droevig, wat niet het zelfde is. Het Italiaansehe ge/baar scihijnt Veeleer te beantwoorden aan de houding, waartoe Mussolini in zijn op 14 Mei te Genua gehouden rede het sein gaf en die zich sinds dien geuit heeft in een systematische pers campagne tegen Frankrijk". DE RUSSISCH-JAPANSCHE WAPENSTILSTAND BEVESTIGD Beide partijen nemen hun troepen terug Blijkens berichten uit het grensgebied van Mandsjoekwo zijn tijdens de besprekin gen tusschen Japansche en Sovjet-Russische militairen deeds resultaten wan essentieel belang bereikt. Ten aanzien van alle belang rijke kwesties zijn de onderhandelaars het eens geworden, aldus United Press, met uit zondering natuurlijk van de definitieve vast stel ling dei- toekomstige grenslijn. Men heeft, kaarten vervaardigd, waarop de stellingen der Japanners en Russen staan aangegeven op het oogenbük, waarop aan de grens het „Staakt het vuren" werd gebla zen. Deze documenten, welke uiteraard van groot belang zijn, zijn thans door beide par tijen onderteekend, Ook enkele andere for maliteiten zijn verricht en men kan thans zeggen, dat het wapenstilstandsaccoord vol tooid is. Ter naleving van de overeenkomst hebben zoowel de Japansche als de Russische troe pen zich gedurende den nacht ieder 80 M. van den heuvel van Tsjangkoefeng terugge trokken. Maarschalk Balbo bij Hitier Maande h\j tot gematigdheid De Italiaansehe luchtmaarschalk Balbo, die nog steeds in Duitschland vertoeft, heeft Zondagmorgen een bezoek aan Berchtesga- den gebracht, alwaar hij door Adolf Hit ler aan den ingang van diens villa „Berg hof" ontvangen werd. Tijdens de thee, die bij een brandend haardvuur werd genoten, klaarde het regen achtige weer op, zoodat Balbo nog een In druk kon krijgen van de schoonheid der om geving. Volgens den Berlijnschen correspondent van de „Sunday Times" zou Balbo namens Mussolini hebben verzekerd, dat Italië sympathie gevoeld voor het Duitsche stand punt inzake Tsjechoslowakije, doch zou hij tevens tot gematigdheid en voorzichtigheid hebben aangemaand, aangezien Italië geen enkel belang zou hebben bij een eventueel conflict, ontstaan door een overhaaste actie in Midden-Europa. Fa. H. J. Phaff - Winschoten Transpiratie en stukioopen van huid en voeten. Purolpoeder houdt huid en voeten koel en droog, gezond en gaaf. Strooibus ©0 c De retour-vlucht van de „Condor" In 20 uur van New York naar Berlijn Duitsche hoofdstad vol enthousiasme Het Duitsche vliegtuig „Condor", dat Donderdag j.l. na een geslaagde vlucht van Berlijn naar New-York behouden op 't Floyd-Bennett-vliegveld landde, heeft de retourvlucht op even voorspoedige wijze volbracht. Na gistermorgen in de vroegte de Iersche en de Nederlandsche kust te zijn gepasseerd, daalde het om- treeks 10 uur op Tempelhof, het vlieg veld van Berlijn. Het had een vlucht van 6600 km in 19 uur en 55 minuten voltooid. De gemiddelde snelheid heeft 335 km per uur bedragen. Tal van autoriteiten en tienduizenden be langstellenden waren op en om het vlieg veld getuige van de aankomst van de ma chine en gaven op enthousiaste wijze blijk van hun waardeering voor de opmerkelijke prestatie, welke de Duitsche vliegers hebben geleverd Toen de piloten, kwiek en zonder een spoor van vermoeidheid, uit hun machino stapten, werden zij harteüjk begroet door generaal M i 1 c h die veldmaarschalk Goe- ring vertegenwoordigde, en verder door dr L i p p e r t, den burgemeester van Berlijn. Daarop vertrok de bemanning van de „Con dor" in feestelijken optocht naar het ,-Huis der Vliegers", waar de eigenlijke ontvangst plaats had. Langs de bevlagde toegangs wegen tot het vliegveld hadden zich tien duizenden mensdien geschaard en telkens weer weerklonk het Heil-geroep ter begroe ting van de vliegers. In het „Huis der Vliegers" heeft de presi dent van de Aero-club, Von Gronau, de bemanning toegesproken. Er werden ge schenken overhandigd en ten slotte werden de vliegers in staat gesteld aan de persver tegenwoordigers het relaas te doen van hun vlucht. Zoowel de heen- als de retourvlucht zijn zonder incidenten verloopen. De motoren hadden geen oogenbllk moeilijkheden opge leverd. Zoo zeker was men geweest van het welslagen der beide vliegers, dat men het niet eens noodig had geoordeeld het vlieg tuig te verzekeren. Geen moment had den vliegers een gevoel van onveiligheid bekro pen, omdat zij in een landtoestel boven den Oceaan vlogen Uit voorzorg hadden de Amerikanen hun voorraden medegegeven, die voldoende waren geweest voor vijfmaal den tijd van een normale vlucht. Gezien de zware belasting heeft de „Con dor" eerst drie uur lang op een hoogte van 2000 meter gevlogen, daarna heeft men de hoogte opgevoerd, eerst tot 3000, later tot 4000 meter, gezien den gunstigen wind in deze luchtlagen. De vliegers hebben tijdens de vlucht geen oog dicht gedaan, doch zij waren bij hun aankomst te Berlijn, gelijk reeds bericht, in prima conditie. „Queen Mary" verovert den blauwen wimpel !Door het record van het Fransche schip ,'Normandië" met één uur en 25 minuten te slaan, heeft de „Queen Mary" thans den blanwen wimpel voor de reis van west naar oost veroverd. De „Queen Mary" behaalde een gemiddel de snelheid van 31.69 knoopen, tegen de „Norinandië" 31.20. Het record van de „Normandië", dat de „Queen Mary" met één uur en 25 minuten heeft verbeterd' bedroeg drie dagen, 22 uur en zeven minuten. Een parachute-springer omgekomen Op een luchtvaartdag te Sons-le-Saunier (Fr.) is de parachutist James Williams, we reldkampioen, der valschermspringers, om het leven gekomen: bij een sprong uit een vliegtuig weigerde de parachute, zoodat de ongelukkige te pletter viel. James Williams, die eigenlijk Nilaud heet te, was geboortig uit Parijs. Van 1928 tot 1938 is hij meer dan 360 maal met een para chute omlaaggesprongen. Herhaaldelijk vol bracht hij ook sprongen, waarbij hij de eene parachute na de andere opende. Zoo vol bracht hij op 3 Maart 1937 een sprong met 6 valschermen. Op 8 Maart 1988 verbeterde hij het wereldrecord, door van een hoogte van 11.245 meter omlaag te springen en zijn parachute eerst te openen na 11.920 meter omlaag te zijn gevallen,. GAAT RUNCIMAN BIJ HITLER OP BEZOEK? Praag staat geen autonomie toe De Hongaren stellen vragen Naar „United Press" verneemt, zou Lord Runciman van oordeel zijn, dat zijn te Praag ondernomen bemiddelings- arbeid hem vermoedelijk zal noodzaken, in de naaste toekomst een bezoek aan Adolf Hitler te brengen, omdat zulk een. persoonlijke ontmoeting er veel zou kun nen toe bijdragen, de geschillen op te helderen. In verband hiermede herinnert men aan het bezoek, dat' Sir Ian Hamil ton onlangs op verzoek van den Führer aan Berchtesgaden bracht tijdens het verblijf van Britsche oud-strijders in Duiuschland. Sir Ian gelooft, dat de rijkskanselier den Britsohen bemiddelaar gaarne zou ontvan gen. Aan de pers verklaarde hij althans: „Ik geloof, dat Runciman de eerste de beste ge legenheid behoort aan te grijpen om een be zoek aan Hitier te brengen. Dat zou meer kunnen zijn dan een gebaar alleen. Ik ben er stellig van overtuigd, dat de rijkskanse lier arbeidt voor den vrede. Do Tsjechen moeten ten koste van alles provocaties ver mijden, die Hitler's optreden zouden kunnen forceeren". Zonder zulks met zooveel woor den te zeggen, kreeg men uit de verklaring van Hamilton den indruk, dat Hitier tijdens zijn bezoek gezinspeeld heeft op de moge lijkheid van een ontmoeting met lord Runci man, aldus United Press. De Praagsche regeeringsvoorstellen De voorstellen der Tsjechoslowaaksche re. geering tot oplossing van de minderheden- kwestie kunnen volgens Havas als volgt worden samengevat: 1. Alle voorstellen zijn gebaseerd op de grondwet. De regeering is van oordeel, dat door aan de verschillende nationaliteiten te veroorloven zich in het parlement te doen vertegenwoordigen, de grondwet aan deze na tionaliteiten het middel verschaft om haar wenschen te doen gelden. 2. Men kan daar de gebieden, die doorDuitschersbewoondwor den, zich niet door grenzen laten afbakenen en een Slovaaksche minderheid bevatten geen zui ver territoriale autonomie ver- leenen aandeSudete n-D u i t s c h e gebieden. 3. De provinciale besturen zullen hun be voegdheid uitgebreid zien ten koste van de bevoegdheden van de departementen van Binnenlandsche Zaken, Openbaar Onderwijs Landbouw, Sociale Voorzieningen, Handel, Industrie en Handwerksbedrijven. 4. Provinciale landdagen zullen de huidige provinciale vertegenwoordiging vervangen. 5. De provincale landdagen zullen ver deeld worden in nationale afdeelingen („cu ries"), waarbij de Duitsche afdeelingen zich zullen bezighouden met zaken, de belangen der Duitschers betreffende, terwijl de Ce- chische en Cechische zaken behartigen zul len. 6. Aan de nationale afdeelingen zullen ga ranties verschaft worden, opdat de door deze lichamen genomen besluiten niet zonder ef fect blijven in de landdagen, waarbinnen zij in de minderheid zouden zijn. 7. De nationale afdeelingen zullen spe ciale presidiums hebben, welke de uitvoe rende organen van de afdeelingen zullen vormen.- 8 De provinciale regeeringen zullen uit de provinciale landdagen gekozen worden. De provinciale regeeringen zullen gevormd wor den door leden van de verschillende nationa litciten, diei de kwesties, welke haar minder heden aangaan, zullen oplossen. 9. Aangelegenheden op economisch, so ciaal en financieel terrein zullen behandeld worden door speciale commissies. 10. Garanties zullen verstrekt worden om de rechten van de burgers en de groepen te beschermen, ten einde een onderdrukking van de eene nationaliteit door de andere on mogelijk te maken. Hongaarsche vragen De leiders van de partijen der Hongaar sche minderheid hebben aan de regeering te Praag de volgende vragen gericht: „Is de regeering bereid te erkennen, dat het staatsgebied niet alleen een Tsjeehoslo- waaksche levensruimte vormt? Is de regee ring bereid den verschillenden volken hun eigen gebied ter beschikking te stellen, op dat eigen nationale zelfbesturen ontstaan? Is de regeering bereid haar politiek met een nieuwe constitutioneêle wet te schragen? Is de regeering bereid door een nieuwe buiten- 1 and schei politiek de natie uit de Europee- sche oorlogszone te halen en haar te neutra liseeren?" De Japansch-Chineesche oorlog GHINEESCHE VRIJSCHAREN OVERVALLEN EEN VLIEGVELD Boodschap van Tsjang Kai Sjek aan Blücher? Uit de verschillende berichten blijkt, dat de Chineesche guerrilla-troepen een groote activiteit aan den dag leggen en het den Japanners op de meest onver wachte punten lastig maken. Driehonderd Chineesche franctireurs hebben, naar Reuiter bericht, een overval gepleegd op het Japansche (vliegveld, dat op nog geen 10 K.M. afstand van de internationale concessie te Sjanghai ge legen is. Zij hescheoi er de Chineesche vlag en namen de wijk, toen Japansche versterkingen arriveerden. Een ooggetuige vertelde aan den Reuter- correspondent, dat kort na middernacht bij het vliegveld mitrailleurvuur werd gehocru. Het bleek dat Chineesche guerrila-treepoa het veld omringd hadden en de verschillende gebouwen beschoten. Toen het vuur niet door de wachtposten beantwoord werd, maakten zij zich meester van het vliegveld en bleven er tot 3 uur 's morgens. Toen trok ken de Chineezen zich kalm terug. Een half uur later arriveerden de Japansche verster kingen. Domei ontving verder berichten uit Tsi- nan, dat deze stad de hoofdstad van de provincie Sjantoeng voor de eerste maal door ongeregelde Chineesche troepen is aan gevallen. De Chineezen zijn, volgons dit he- riebt, met achterlating van 200 dooflien terug geslagen. Gevangenen zouden medegedeeld hebben, diat de aanvallers overlevenden wa ren van het 69ste Chineesche leger. Tsjang Kal Sjek zenuwziek? Het Japansche persbureau Domei weet ti vermelden, dat maarschalk Tsjang Kai Sjek momenteel een zenuwcrisis zou door maken, volgens een mededeeling, door een van de leiders van Centraal-China aan een buitenlander gedaan. Volgens een ander Domei-bericht, dat omtrent even geloofwaardig is, zou de Chineesche generalissimus gedurende de vij andelijkheden aan de grens van Sovjet-Rus land en Mandsjoekwo, een telegram hebben gezonden aan maarschalk B 1 c h e rt de be velhebber van het roode leger in het Verre Oosten. Daarin zou hij dezen met aandrang hebben verzocht, thans een krachtdadige actie togen Japan te ondernemen. In Japansche kringen wijst men erop, dat die door Tsiang Kai Sjek aan Blücher ge zonden persoonlijke boodschap de indertijd gemelde geheime militaire overeenkomst tus schen China en de Sovjet-Unie bevestigt en aantoont, dat de militaire samenwerking tusschen China en de Sovjet-Unie zal wor den versterkt bij een verdiere ontwikkeling van den Japanschen opmarsch naar Hankau, terwijl de communistische penetratie in de regeering van Tsjang Kai Sjek verder voort gang maakt, zooals reeds blijkt uit de nau we samenwerking tusschen de leiders van de Chineesche communistische partij en de gegradueerden van de Wam pao-cadetten school, onder wie de generaals Kang en Tie Lie, die de kern vormen van Tsjang Kai Sjek's militaire macht. Steeds meer schermutselingen in Palestina Bij een gewapende botsing nabij Oem al Fahn, welke Zondagmorgen tusschen mili tairen en Palestijnsche bandieten plaats had, werden zeven Arabieren gedood en drie ge vangen genomen; er moet ook een aantal gewonden zijn. Dit soort van gewapende schermutselingen neemt in het heilige land steeds meer toe. Ook in de omgeving van Na bloes kwam het weer tot een treffen, dat een der roovers het leven kostte en waarbij ver- scheidenen kwetsuren opliepen. Onder de mi litairen bevonden zich dooden noch gewon- Terreurdaden van allerlei aard, worden aanhoudend geipleegd. Een ontploffing was oorzaak van een spoorwegongeluk: een goe derentrein ontspoorde in de omgeving van Toelkarem, waardoor het hoofdspoor den ge- heelen dag versperd bleef. Politie en militairen hebben te Jeruzalem een opwindende jacht op een auto gehouden. Toen de wagen in de omgeving van de Tala- verekazerne aangehouden wei-1 voor visita tiedoeleinden, gaf de bestuurder vol g&> en trachtte te ontkomen. Ondanks de activiteit van politie en militairen, die oirr.idddlijk tot achtervolging overgingen, kreeg de man direct een voorsprong, want het duurde even voo? de vervolgers een voertuig by de hand hadden. Naderhand werd de au'o verlaten gevonden. Men trof in den wagen een kist met 16 pistolen en nog enkele kisten met munitie aan. Twee verdachte Arabieren zijn in verband met deze aangelegenheid gearres- Bij Beisan is de pijpleiding van de inter nationale petroleummaatschappij ten gevolge, van een daad van sabotage vernield. KERK EN ZENDING NED. HERV. KERK Bedankt: Voor Ureterp-Siegerswoude A. A. de Bruyn, te Godlinze. OHR. GEREF. KERK Bedankt: Voor Z/waagwesteinde D. Hen stra te Haarlem-N. Ds. K. BAKKER A.s. Zondag viert-Ds. K. Bakker, Geref. predikant tc Lutten a. d. Dedcmsvaart, zijn 40-jarig jubileum. Klaas Bakker werd 22 April 1873 te Stroo- bos (Gron.), waar zijn vader, -wijlen Ds. J. Bakken, predikant was. geboren. Hij be- zooht het Stedelijk Gymnasium te Zwolle en studeerde aan de Tlieofl. School to Kampen, waar hij in 1897 candiidlaat werd. Uit een vijftal beroepen werd dat naar Rottevalle (Fr.) aangenomen, waai' zijn vader hom 21 Aug. 1898 bevestigde en waaraan de jubila ris zich verbond sprekende over 2 Gor. 4 7. Tijdens zijn verblijf aldaar heeft Ds. Ban ker zich zeer beijverd voor de stichting van een Chr. 60hool, die in 1901 mocht worden geopend. In Oct. van dat jaar vertrok de jubilaris naar Lioessens (Fr.), waar hij eveneens een Chr. school stichtte, die in 1905 geopend werd. In 1007 nam Ds. Bakker het beroep aan naar Klazinaveen. Tijdens zijn verblijf aldaar mocht het kerkgebouw wor den vergroot. In 1911 verbond de jubilaris zich aan de gemeente van de Krim (O.), wel ke standplaats in 1917 met Niezijl (Gron.) (verwisseld werd. 15 Aug. 1920 deed Ds. Bak ker intrede in zijn tegenwoordige gemeente, sprekende over 1 Cor. 2 2, na tevoren door zijn zwager, Ds. .1. Koelewijn, van Berkel- Rodenrijs, te zijn bevestigd. Ook hier moest het kerkgebouw worden vergroot. De classis Ommen vaardigde den jubilaris bij herhaling af naar de Part. Sj node van Overiissel. Voor de classis Ommen vervult Ds. Bakker ver schillende deputaatschappen. In zijn woon plaats is de jubilaris reeds tal ivian jaren secretaris van het Greene Kruis. De jubilaris is voornemens op zijn gedenk dag in de prediking een enkel woord van gedlachtenis te spreken. Ds. G. WUITE Jzn. In verband met zijn gezondheidstoestand heeft de nestor van de Doopsgezinde Ge meente te 's-Gravenhage, Ds. G. W u i t e Jzn. tegen 1 Nov. as. eervol emeritaat aan gevraagd. Ds. Wuite stamt uit een bekend Friesch Doopsgezind geslacht en werd 16 Juli 1874 te Tjalleberd (Fr.) geboren. Hij studeerde aan het Doopsgezind Seminarium te Amster dam en werd in 189$ proponent om IQ Oct. van dat jaar zijn intrede te doen bij de Doopsgez. Gemeente van StavorenMolk- werum. In 1902 vertrok hij naar Arnhem om 1 Mei 1910 zijn intrede te doen in de Resi dentie, waar hij de eerst was die aldaar de tweede predikantsplaats bezetten kwam. Door zijn groote vriendelijkheid, zijn eigen manier van preeken heeft ds. Wuite zich in de hofstad tot een bemind voorgangar weten te maken. Aan allerlei actie ook in den breederen Doopsgezinden kring gaf hij zich. Hij is lid van de Bibliotheekcommissie der Doopsgezinde Gem. in zijn woonplaats, voor zitter van de Doopsgezinde Zendingsvereeni- ging; idem van de vereeniging „Licht en Leven"; idem van den Menno Simonsz.kring Seniores en correspondent van de Prot. be weging in Oostenrijk. Ook was hij vice- voorzitter van het dag. bestuur van de Alg. Doopsgez. Sociëteit, van welk college hij nog deel uitmaakt, terwijl hij voor de gezamen lijk stemmende gemeenten zitting heeft in het bestuur der Sociëteit. Hij is voorzitter van de Federatie van Vrijzinnig Protestanten. Het heengaan van dezen pastor die altijd met groote toewijding zich allereerst aan zijn herderlijk werk gegeven heeft, is door de Haagsche gemeente met leedwezen vernomen. Ds. D. LIGTER Het jaar 1938 is voor Ds. D. Ligter, pre dikant der Geref. Gemeente te Nieuwerbrug, een jaar van jubilea. J.l. 1-6 Juni herdacht hij het feit dat hij 20 jaar aan de gemeente van Nieuwerbrug verbonden was, 15 Aug. a.s. hoopt Ds. Ligter z'n 26-jarige echtver- eeniging te vieren en, last n-ot least, D.V. 24 Aug. z'n 25-jarig ambtsjubileum. De eerste „LANFERS" koeling op elk gebied door toepassing van ons octrooi no. 644300 de beste! Technisch Bureau A. LANFERS N.V. GRONINGEN VRAAGBAAK voor CHRISTELIJKE INSTELLINGEN V ertrouwensadressen ten dienste var\ Stichtingen van Barmhartigheid, Zieken* huizen. Sanatoria, Instellingen, Tehuizen CENTPALE VEPWAPMING_? wPADIATOPEN STAATSMIJNEN IN LIMBURG HEERLEN CARBOVIT voor gebruik bij indigestie PEROXAAN voor mondverzorging Verkrijgbaar bij H.H. Apothekers en Drogisten Brandassurantie Maatschappij „WOUDSEND" van 1816 gevestigd te Woudsend, prov. Friesland. Directie: A. H. TROMP ZONEN Voor verzekering van Kerken en Scholen billijke voorwaarden. standplaats van Ds. Ligter was Zuidbroek, waar hij gestaan heeft van 24 Aug. 1913 tot 12 Dec. 1915. Deze plaats verwisselde hij voor Pieterburen, vanwaar hij 16 Juni. 1918 naar Nieuwerbrug vertrok. Ds. Ligter, een eenvoudige doch eerbiedwaardige persoonlijk heid, is op het dorp om z'n goedheid en mild heid bekend. Het zal hem op z'n jubilea-data dan ook wel niet aan oprechte welgemeende belangstelling ontbreken. C. J. GRAAFLAND f Na een langdurig ziekbed is Zaterdagmid dag overleden de heer C. J. Graafland, leeraar aan de Kóningin Wilhelminaschool te Rotterdam, die 22 jaren aan die inrichting verbonden is geweest en alszoodanig groote achting genoot, DE PROTESTANTSCHE KERKEN VAN FRANKRIJK Dr. F. J. Krop vangt in de Rott. Kerkbode een serie artikelen over de gebeurtenissen van den laatsten tijd in Protestantsch Frankrijk aan. Het eerste artikel geeft o.a. de beginselverklaringen van de beide Pro- testantsche kerkengroepen, waarvan de „Evangelische Gereformeerde Kerken" de „rechterzijde" geacht wordt, hoewel de laat ste deze benaming wraakt. EEN KOPEREN DAK TROTSEERT DE EEUWEN Meer dan 200 gebouwen werden er de laatste 10 jaren met ons koper gedekt. N.V Koperpletteri] en Metaalhandel voorheen H. DE HEUS ZOON, Rotterdam - Telef. 22655 2 lijnen. Postbus 050 G R VAM DER BEE Kr (55 Geen half uur later reed 't karretje van Kiske Broes 't erf op en hij smaakte de voldoening dat Lijntje hem aannam als kruidenier. Stijn ontving voor haar bemiddeling 'n Gorkumsche peperkoek van twee dubbeltjes. Dienzelfden avond nog kwamen de jongsten van Driewegen al in 't arbeidershuisje. Stijn had haar eigen kinderen thuisge houden. omdat ze 't ongepast vond dat ze met hun neus over al bijstonden en er was toch nog altijd iets van de schuwheid van vroeger in haar achtergebleven. Nu waren Leen en Bertha Driewegen gestuurd of Stijntje wou komen, omdat moeder haar iets moest vragen. Toen Stijn ging, bleven de kinderen bij elkaar. Eerst was 't wat stijf, maar voor Stijn terug gekeerd was, waren ze met z'n vijven al aan 't spelen waaraan zelfs de dertienjarige Bertha volop mee deed. In Holland staat een huis. ..Hé moeder" zei Knelis 's avonds toen hij de ladder naar den zolder opging, ,,nou kanne we hier op den Elzenberm ook speulenen witte 't al det Leen mee nar school gaot". Stijn glimlachte. Was zooveel goedheid in eens niet om Ütigstig te worden? Gijs kwam weer in z'n element Samen met den knecht en den baas werden de stallen en de schuur ingericht en toen hij met den boerenwagen naar de voormalige woning van Lindert ging om 'n voer hooi reed hij als 'n banjerheer met z'n tweespan door Dengeren. De Zondagen werden anders, dan ze geweest waren. Ge regeld reed de brik naar Dengeren en zooveel plaats als eenigszins lijden kon werd aan 't gezin van Gijs Streef gela ten. Zoo kwamen ze weer terug in de Dengerensche Kerk, waar binnenkort wel een nieuwe predikant zijn intree zou doen. De zomer kwam en vertoefde de schoone maanden in de Ossendijksche dreven, en onmerkbaar, door de drukte en de afwisseling, kwam 't najaar als een milde waarschuwing. Eerst met mistige ochtenden en geleinde bladeren, leegwor- dende velden en toen den storm. Maar 't leven was nu zoo gezellig buiten vroeger. De groote meisjes van Lindert brach ten kennissen en vriendinnen naar den afgelegen Elzenberm. Dirk, de student had de zomermaanden er voor een groot deel doorgebracht, helpend met rijden en hooien, maar ook genietend van de schoonheid die in den wijden polder zijn stu diemakkers, die er logeerden in verrukking bracht, 't Was voor Gijs en Stijn of er nu pas zon in 't leven op den Elzen berm was gekomen. Vroeger was hun huisje 't eenige plekje waar ze zich op hun gemak voelden, nu deelden ze mee in de gulle vreugde en de onbekrompenheid van de nieuwe be woners. Maar Stijn merkte tot haar stille droefheid niets van een terugkeer tot de vroeger zoo goede vertrouwelijkheid van Gijs, tot zijn vertrouwen en dankbaarheid. Moest er eerst weer eens wat gebeuren voor hij was op geschrikt? Nam hij dit goede bestaan zoo maar als een toe vallig geschenk of erger nog, leek 't hem een vergoeding voor ondervonden verdriet en doorgestane ontbering? In de Dengerensche Kerk zag hij de keeren dat hij er nu •weer kwam 't witte hoofd van Kees den Vust in de bank vooraan, waar de slechthoorenden en dooven zaten. Een enkele maal had hij hem gesproken maar de hartelijk heid van den grijsaard had hij koel beantwoord om zoo gauw mogelijk van hem af te zijn, bang als hij was, dat er iets zou worden aangeroerd van wat hen vroeger tot elkander had gebracht. Gijs kon nog niet over z'n armoedsjaren heen. En in de keet had hij zich klein gevoeld en bekrompen bij de gesprek ken der anderen, die spotten en wereldwijs schenen. Nu gingen de maanden zoo rustig verder. Er was weer het oude vertrouwde werk, of hij er nooit was uitgeweest. De reuk van koeienlijven en mest en de scherpe lucht van de paardenstallen. Lindert was een gul man, die hem veel overliet en zelfs den inwonenden knecht onder hem had gesteld, waardoor Gijs niet weinig gestreeld was. „Geske" zei hij eens. ,,'t aandere jaar leg ik 't Kaoihoekske vaast, wet dinkte ervan?" „Det motte nie doen baos, d'r groeien in hieel den Ossen dijksche polder nergens zukke goei errepel dan daor, op de twee mieete langs de wittering", „Gij kan t wete" zei Lindert, „dan komme daor errepel en oe ège huishauwe wordt ook zwaorder, vat er dan ook 'n stukske van". 's Avonds toen Gijs rustig z'n pijp zat te rooken vertelde hij 't aan Stijn. ,,'t Lijkent wel of ik z'n vaoder zij". „En de vrouw" viel Stijn, met moeite haar stem helder houdend bij „det miens, zoo heb ik nog nooit 'n boerenvrouw gezien. Dinkte nou, dat ze te grotsch is om mijn jong binnen te laote komme en ze 'n snee pèperkoek of wet aanders te geve. En overal looipe die keinder in en uit of ze d'r thuis heure." Er was even stilte. Toen kwam, als ging t met moeite, er bij Gijs 'n ootmoedige bekentenis uit: „We hebben 't nog nooit zoo goed gehad op den Elzenberm as nou." Eenige dagen later kwam Gijs 's avonds tegen een uur of negen van Grondel, waar hij Hanneske had opgezocht, die aan zijn oude kwaal leed en te bed lag. Ze hadden samen gepraat over de veranderingen die er op den Elzenberm waren gekomen en Hanneske, die een wijs, oud ventje was, had met half toegeknepen oogjes gezegd: „D'r zullen mettertijd nog wel mieer veraanderinge komme daor. „Wet bedoelde?" „Ik bedoel, det er zijn, die op die oudste dochter van Lin- derte loere." „Det is gin wonder zei Gijs ,,'t fs 'n frommes om er zin in te krijge es ge ze ziet. En aardig, kérel Hanneske. 't is toch zun aordige mèèd." „Gij zijt oe jonge jaore ook nog nie vergète" lachte Hannes. De avond was donker. Er was geen maan. 't Leek Gijs of er een eindje voor hem uit iemand dezelfde richting ging als hij, ook naar den Elzenberm toe. Wie zou dat wezen? Was t soms n stille vrijer voor Lien Driewegen, die bij nacht en ontij om de hoeve ging dwalen om 'n schim of 'n schaduw van haar op te vangen? Wordt vervolgdl

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 2