WRATTEN? VERRUCOL ZATERDAG 13 AUGUSTUS Ï938 TWEEDE BUAD PAG. 5 De beschadigde electrische trein na de botsing van gisteren tusschen twee treinen op de lijn Rotterdam—Den Haag nabij Leidschendam. Ook het groote koperen hek in de Nieuwe Kerk te Amsterdam wordt eens extra onderhanden genomen ter gelegenheid van het a.s. Regeeringsjubileum van H. M. de Koningin. Z.K.H. Prins Bernhard reikt bloemen uit aan een der medespelenden van het openluchtspel, dat gistermiddag werd uitgevoerd bij de opening van den zetel der stichting Nationaal Centrum" te Zeist. VERWIJDER ZE DEFINITIEF MET GEVAARLOOS - PIJNLOOS GEEN LITTEEKENS Sportmenschen. gebruitcen alleen I SUPERFINE (Wettig gedeponeerd) J Een [leutige attentie, in den vorm van anjers werd door een vliegtuig uitgestrooid over de aanwezigen, bij de opening van den zetel van het „Nationaal Centrum" te Zeist. Deelnemers aan het openluchtspel verzamelen Flora's kinderen. Na de opening van den zetel der stichting „Nationaal Centrum" op huize „Schoonoord" te Zeist werd een openluchtspel uitgevoerd, „Een en ondeelbaar", op het gazon voor het fraaie landhuis. Vanaf den Haagschen Toren De feesten naderen. 's-Gra- venhage-aan-zee. Er zijn nog rechters in Den Haag. Kort geleden meldden we reeds dat met het oog op het komende regeerings jubileum van onze ge liefde Vorstin, belangrijke fees telijke gebeurtenissen ook in onze stad tegemoet gezien mogen worden. Welnu, deze (plannen hebben niet het minst in de week, die wij vandaag beslui ten, vasteren vorm aangenomen. Daarbij mag in het bijzonder wel genoemd worden de waar lijk grootsche parade, die op 29 Augustus a.s. door verscheidene Haagsche straten trekken zal. Wij, Nederlanders, zijn op mili taire schouwspelen niet gebrand en de mentaliteit van andere volkeren, die eerst gelukkig zijn, zoo zij een of ander uniform heb ben aangetogen, ligt ons niet erg. Maar zulks wil niet zeggen, dat we op onze weermacht geen staat zouden wen- schen te maken. Wars van overdreven mi li. tair vertoon, evenzeer als van futloos defai tisme, dat op mooi weer speelt dit lijkt ons nog altijd het beste standpunt. Bij dit alles zijn we alleszins benieuwd, eens iels van ons leger met eigen oogen meer van nabij te mogen zien. Dienaangaande zijn we zeker niet verwend. Wellicht zullen we wat komt, des te meer waardeeren. Nog altijd is het vacantietijd, en in zulke dagen trekt de Hagenaar op zee aan. Hij zou het ondankbaar van zichzelf vinden, in dien hij voor niets zoo dicht bij het water woonde, 's-Gravenhage-aan-zee- dat is een naam, die te denken geeft. Wat dat betec- kent, blijkt bijvoorbeeld wel heel duidelijk eiken Donderdagavond, als duizenden en nog eens duizenden naar den boulevard gaan, om te genieten van het vuurwerk. Men zou zoo zeggen, dat ,het eene vuurwerk nogal op het andere gelijkt, en dat bij de tweede en volgende keeren de belangstel ling wel zal luwen. Mis! Eer lijkt het, of de massa, die de kust bevolkt, telkens weer grooterwordt. Nu, het grillige beeld van het kleurrijke vuur boven het eentonig gedreun van de golven, is dan ook iets betooverends. Nog altijd is het vacantietijd, schreven we hiehboven. Maar wat ook in deze dagen niet stil mag staan, is de rechtspraak. De zittin gen moeten gehouden worden, al is haar aantal iets minder. De beslissingen kunnen, ook in deze zomersche weken, belangrijk zijn. Dat hebben we dezer dagen juist weer gezien. Een tweetal voorbeelden willen we hier geven. Het eerste geval betreft een strafzaak tegen een jongen van 21 jaar, die twee rij- wieLplaatjes gestolen had en tegen wien de officier van justitie twee jaar gevangenis straf eischte, door te brengen in de jeugd gevangenis te Zutphen. De zaak diende voor den Haagschen politierechter, en deze was t met den officier eigenlijk wel eens, maar hij zeide- dat hij als politie-rechter slechts tot een maximum van zes maanden mocht gaan. Van zijn kant hield de officier staan de, dat er verschil bestaat tusschen een ge wone gevangenis en een jeugdgevangenis en dat voor de laatste het maximum van zes maanden niet gold. Tenslotte verwees de politierechter de zaak naar een meervoudige kamer. We vermelden dit geval, omdat Hierin de functie, zoowel van den politie rechter als van de jeugdgevangenis, tot uiting komt. Behalve een goed wets- en rechtskenner, moet een rechter een uit nemend menschenkenner zijn. Allereerst moet aan het recht voldaan worden, meenen we, maar zoo er daarnaast mogelijkheid be staat van opvoedend optreden, dan moet die mogelijkheid worden benut. Welnu, met die paedagogische strekking rekent de jeugdge vangenis uiteraard in het bijzonder en daar om achten we de vordering van den officier van beteekenis, evenals trouwens het oor deel van den politierechter dienaangaande We vermoeden zoo, dat dit geval in reclas seeringskringen vrij drukke bespreking za! vinden, waarbij het zal gaan over de vraag of.®f.ook volgens de wet wezenlijk ver schil bestaat tusschen een gewone gevange nis en een jeugdgevangenis Het tweede geval is van geheel anderen aard en betreft een instelling, die we reeds m verscheidene steden van ons landje aan treffen, te weten het vervoeren van reizi gers per autobus voor aanmerkelijk gerin ger tarief, dan de spoorwegen zulks doen. Op grond van juridisch-technische wets interpretatie, waarop we hier niet nader zullen ingaan, heeft de Haagsche kanton rechter deze week een autobedrijf, dat een geregelden dienst tusschen Amsterdam en de Residentie onderhoudt, van rechtsver volging ontslagen. Het vervoer- en verkeersrecht bevindt zich ten onzent, nog in een stadium van ontwik keling en ontplooiing en we vermoeden zoo. dat er wel wat op gezocht zal worden. Voor- loopig echter zullen de treinen de niet lichte concurrentie van de vele bussen blijven ondervinden en is het vraagstuk van het vervoer de wereld niet uit. Waaruit volgt, dat, ook in zomertijd, de rechter een oplos sing kan geven, die het probleem zelf on aangetast laat. Het geven van een antwoord daarop ligt trouwens niet op zijn weg. TORENWACHTER GEMENGD NIEUWS ZEDENMISDRIJF TE MIDDELBURG MIDDELBURG, 12 Aug. In het Gast huis alhier is de 38-jarige echtgenoote van C. W. overleden, slachtoffer van het zeden misdrijf, waarvoor de 73-jarige P. uit Mid delbrug, de 38-jarige N. uit Oost en West Souburg en de 42-jarige D. uit Vlissingen zich thans in voorarrest in het Huis van Be waring te Middelburg bevinden. DE HAVEN VAN TERSCHELLING HAART .KM, 12 Aug. De hoofd-ingenieur- directeur van den Rijkswaterstaat te Haar lem heeft heden aanbesteed het maken van beschoeiingen van damwandijzer in de ba- ven van Terschelling, met bijkomende wer ken. Laagste inschrijver P. de Pater Pzn. te Waddinxveen, voor f 29.792, DRENKELING GERED AMSTERDAM, 12 Augustus. Vanavond omstreeks negen uur viel een zesjarige bij het spelen in het water van den Singel ter hoogte van het Spui, waar de wal zeer hoog is. Er was weinig verkeer, zoodat het een oogenblik duurde voor men opmerkte, dat. er een ongeluk was gebeurd. De 22-jarige J. van Rietschoten snelde toe en sprong, zonder zich een oogenblik te bedenken, in het water. Hij had veel moeite om den knaap, die reeds was gezonken, te vinden. Tenslotte mocht het hem gelukken den jongen boven te brengen. Inmiddels waren meer voorbijgangers toe gesneld en kon men geredde en redder door handreiking op den wal trekken. De jongen was niet bewusteloos en kon naar zijn wo ning, vlak in de nabijheid, worden vervoerd. TELEURSTELLING OP DE „KARIMATA" ROFFELRIJMEN ARMOE GRATIS EEN WEEKENDHUIS DE IDEALE VLOER BEDEKKING BLOEDZUIVEREND werken BOOM's Laxeer f Slijm-, Gal-, Maag-) pil len. Deze pillen zijn zui- ilijm. Ze werken zacht, bevorderen een goeden stoelgang en zijn goedkoop. Prijs per doosje met 15 pillen I7Va cL 30 pülen 31 ct., met 50 pitten 57 ct. Niets dan zand, klei en schelpen WEST-TERSCHELLING, Vrijdagavond. Nog steeds zijn de Lutine-schatten niet ge vonden. Was men over de resultaten in de laatste 24 uur zeer tevreden en was er weer spanning en hoop, sinds vanmiddag is alles in rook vervlogen. Het stuk wrak is gepas seerd en de bagger-emmers brengen niets meer naar boven; alleen zand, klei en schelpen, anders niets. En nu heerscht er weer een pessimistische stemming op de „Karimata". Waar ligt het goud? Reeds is de grens van het afgepaalde gebied gepas seerd. Tien meter ongeveer. De heer Bol, de leider van het werk, heeft besloten nog een tiental meters in de zelfde richting door te gaan; naar het zuid-oosten dus. Morgen, uiterlijk overmorgen, zal men ook deze oppervlakte hebben afgevischt. En als ook dan geen goud naar boven is gehaald? Dan wordt de molen 75 M. terug gehaald om meer ten zuiden en ten zuid westen van het afgepaalde gebied dus aan de zijde van Vlieland het over een breedte van ongeveer 40 meter opnieuw te probeeren. Wel een beetje teleurgesteld, maar niet ontmoedigd, werken de mannen op de „Ka rimata" verder. Zal men het gewenschte resultaat bereiken? Zou het heele kleine stukje zeebodem, waarin de goudstaven rusten, worden gevonden? Het is en blijft een kansspel en dat zegt alles. De vijfde bollenveiling Westland Steeds grootere quanta onverkocht Het gaat met den handel op de bollenvei- lingen bergafwaarts. Reeds vorige week werd het meeste aangevoerde rond den minimum prijs verhandeld; deze week bleef niet min der dan tegen 40 pet. van den aanvoer on verkocht. In hoofdzaak voor darwintulpen was de belangstelling zeer gering; vroege tulpen konden hier en daar nog koopers vin den. Betere soorten gingen voor weinig meer dan den minimumprijs van de hand; ook nu ondervonden de roode tulpen wat meer be langstelling dan de overige. De totale aan voer beliep ongeveer 6 millioen bollen. Voor het plantgoed bestond nog eenige belangstel ling, doch mooie partijen waren weinig ter veiling. De belangrijkste noteeringen luidden: (res. p. zift 12, 11 en 10): vroege tulpen: Brilliant Star geen 12, 1.90—2.20, 1.65—76: Coul. Car dinal 1.601.80, 1.35, 1.10; Prins van Oos tenrijk 1.60—1.65, 1.35—1.40, 1.051.15; Cou- ronne d'Or 2.00—2.30, 1.40—2.15, 1.10—1.35, Peach Blossom 1.60—1.90, 1.35—1.45, 1.20; Oranje Nassau 2.352.85, 1.45—1.55, 1.35. Darwintulpen: vrijwel alle minimumprijs. Mendeltulpen: Krelages Triumph 1.601.65, 1.30 geen 10: Weber 1.401.45, 1.10, geen 10. Nationaal Concours Hippique Op 't gemeentelijk sportterrein te Zwolle werd een nationaal concours-hippique ge houden bijgewoond door verschillende auto riteiten. Voor de eenspannen landbouwtuigpaar- den in open klasse, waren 17 deelnemers ingeschreven, waarvan 4 niet verschenen. De eerste prijs, f 50,en zilveren medaille, aangeboden door het gemeentebestuur van Zwolle, werd behaald door „Elza", eigenaar D. E. Mellema te Finsterwolde, de tweede Het is in Rotterdam gebeurd Wat ik je ga beschrijven, Maar spreken we tevoren af Dat 't onder ons moet blijven. Twee kleine jongens, Jan en Piet Zijn zoet op straat aan 't spelen En bezig eerlijk het plezier Van V steppen te verdeelen. Jan stept het straatje heen en weer Piet stept een keer het straatje, Jan stept het straatje nog een keer Dan weer én kameraadje. Maar plotseling heeft Jan een gil De wereld in gezonden, En Piet ziet tot én vreugd dat Jan Een halfje heeft gevonden. „Dat is reusachtigoppert Piet, „Maar, eerlijk deelen, ventje „Hoe kan dat nou!" zegt Janneman, ,,'t Is toch een hallef centje!" Maar dan komt Piet op een idee Als juist de tram voorbij snort „Jan", zegt-ie „leg het op de rails Ik wed dat het een cent wordt!" Alzoo besloten is het stél De hoofdweg op getogen Waar juist de Beijerlandsche tram Hun ivas voorbij gevlogen. Ze legden 't halfje op de rails En gingen zitten wachten. Daar kwam de Héllevoeter al, Nog eerder dan ze dachten. De tram gilt luid een fluitkreet uit De rook slaat door de boomen Maar plotseling is met een slag De tram tot staan gekomen! De machinist springt van 't machien, En angstig zien de knapen Hem bukkenen de halve cent Snél van de spoorstaaf rapen! De fluit fluit, en de tram zucht weg Jan schreit met wijde snebbe, Maar Piet zegt„Jan, de arme man Zal 't bitter noodig hebben!" (Nadruk verboden) LEO LENS prijs door „Ipacha" van J. H. Alta te Oude Mirdum, de derde prijs door .Roland" van A. Stehouwer te Dubbeldam; de vierde prijs door „Viking", van G. J. Poerink te Ensche dé, de vijfde prijs door „Zolina" van E. Hemmes te Groningen. Landelijke Rijvereeniging „De MarLe-rui- ters": le prijs „Prins" van H. Dubbeldam te Zwollerkerspel; 2e pr. „Boy" van mej. v. Dijk te Zwollerkerspel; 3e pr. „Ciska" van W. Coljée te Hattum; 4e pr. .Soerates" van ireg. Van Beek te Zwolle; 5e pr. Max" van van W. Marskamp te Wijhe. Twee spannen laadbouw tuigpaarden: „Elza" en „Goudfazant" van D E. Mellema te Finsterwolde; 2e pr. „Viking" en „We- don" van G. J. Poerink te Enschedé: 3e pr. „Bermo" en „Zolino" van E. Hemmings te Groningen; 4e pr. „Nosco" en „Casper" van D. E. Mellema te Finsterwolde: 5e pr. „Pu- lea" en „N. N." van B. van 't Oever te Kampen; eervolle vermelding „Wetron" en „Hubertus" van G. J. Poerink te Enschedé en .Roland" en „Robert" en „Tiporma" en „Zeponna" van Spijkervet te Steenwjjk. Raad van Indië Mr. H. Spit vice-president? Naar de Javabode verneemt, zal in do' plaats van den in November a.s. aftreden* den vice-president van den Raad van Indië, den heer C. van den B u s s c h e, naar alle waarschijnlijkheid worden voor* gedragen mr. H. J. Spit, lid van dezen raad. In de vacature van mr. Spit zal dan worden voorgedragen de heer G. F. de Bruyn Kops, directeur van financiën, terwijl tot directeur van financiën zal worden benoemd de heer L. Götzen, the saurier-generaal op het departement van financiën. Mr. Henricus Johannes Spit is 23 Sept. 1SS6 in 's-Gravenhage geboren. Nadat hij in zijn geboorteplaats de H.B.S. had door- loopen, werd hij in 1903 leerling van het gymnasium te Delft, waar hij in 1905 zijn einddiploma behaalde. Hierna studeerde hij te Leiden rechten en promoveerde in 1911 op een proefschrift over „De Indische zelf- besturende landschappen, hun mate van zelfstandigheid", terwijl hij tevens het z.g< faculteitsexamen aflegde. Terstond hierna begaf hij zich naar Indië, waar hij tot 1917, in verschillende functies werkzaam was bij de rechterlijke macht Vervolgens kwam hij in functie bij het departement van jus* titie als referendaris, daarna als admini* strateur en tenslotte als secretaris. In 1923 werd hij waarnemend directeur en vervol gens directeur van justitie om dan in 1930 te worden aangewezen als hoofdambtenaar voor de wetgeving bij het departement van justitie. Deze functie vervulde hij tot 1933 toen hem de vereerende benoeming ten deel viel van voorzitter van den Volksraad Sedert 1935 maakt de heer Spit deel :t van den Raad van Ned. Indië. Van v. -- scheiden juridische commissies heefi 1 i buitendien als lid en voorzitter deel t- gemaakt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 5