TRIUMPH DE TRIUMPHATOR" IN SMAAK ROOKT fe t CENT VIRGINIA ZATERDAG 13 AUGUSTUS 1938 EERSTE BLAD PAG. a WAAROM ZWIJGT FRANCO? Gelyk men zich zal herinneren, is reeds zeer geruimen tijd geleden aan Franco eveneens aan de regeering van het republi- keinsche Spanje namens de Londensche non-interventie-commissie de vraag gericht, wat beide Spaansche partijen dachten een aldaar opgesteld internationaal plan tot het bevrijden van Spanje van de vreemde vrijwillige strijdkrachten. De republikein- sche regeering, welke nog steeds te Barce lona zetelt, heeft zich destijds gehaast, haar antwoord bekend te maken, hetwelk van in stemming met de ontruiming blijk gaf. Franco daarentegen zweeg en is intusschen nog immer blijven zwijgen. Gevolg daarvan is, dat men in Londen ongeduldig is ge worden, en herhaalde aansporingen heeft gericht aan het adres van den rechtschen generalissimus. Wat zit hier achter? Omtrent de Britsohe interessen in het ge val kunnen wij kort zijn. Het is genoegzaam bekend, dat het Foreign Office weinig be langstelling meer aan den dag legt voor de vraag, wie in Spanje den burgerkrijg win nen zal. Overigens neemt men er als vast staand aan, dat dit de nationalistische partij zal wezen, welke zoowel door straffer orga nisatie als door meer deskundige leiding haar successen heeft verworven. De eindvic- torie is een kwestie van tijd; misschien is er nog een half jaar mede gemoeid. Doch Spanje wordt momenteel in het bijzonder belangrijk voor de Britsche politiek, inzoo- verre van het beëindigen van den strijd de inwerkingtreding van het accoord met Italië afhangt. Rest de vraag waarom Franco blijkbaar niet wenscht mee te werken aan dezen Britsch-Italiaanschen vriendschapsband. De militair in hem heeft hier de overhand bo ven den politicus. Als soldaat heeft hy het tempo van den kryg vaak vertraagd, om steden of gebouwen voor ondergang te spa ren: thans wil hij om eenzelfde reden het tegenovergestelde doen, namelijk 'n versnel ling van het oorlogsgebeuren te weeg bren gen. Hij beseft heel goed, dat uit de onder handelingen inzake de evacuatie der vrij willigers een oorlogsvertraging, ja zelfs een wapenstilstand kan voortkomen. Beide zijn hem, nu hij van dag tot dag zyn militair overwicht versterkt, bijster ongelegen. Hij wenscht zyn tegenstanders geen enkel respijt te gunnen; zij mogen niet meer op adem komen, om hun krachten te hergroe- peeren. Er moet thans worden doorgevoch ten tot het bittere einde, omdat het, waar het de voorspoedige afwikkeling van den burgerkrijg geldt, meer dan ooit een zaak is van nu of nooit Er komen bij dit alles naar men vermoedt ook nog andere motieven. Aan het Levant- front ligt, niet zoo heel ver buiten het be reik van Franco's wapens, de belangrijke stad Almaden, welke een der allerrijkste Spaansche mijncentra is. Naar verluidt zou Mussolini er zeer veel voor gevoelen, deze mijnen als een soort van onderpand i: handen te hebben, ter afrekening van alle kosten aan goed en bloed, die Italië in de Spaansche aangelegenheden heeft gestoken. Franco zou hem hierin ter wille zijn en daar om niet van zins zyn, met Londen in nader contact te treden, alvorens de mijnenbek- kens van republikeinsch in rechtsch bezit overgegaan zouden zijn. Het behoeft weinig betoog, dat uit welk motief de vertraging der vrijwilligersliqui- datie ook moge voortspruiten, deze belem mering voor den voortgang der Europeesche pacificatie op zichzelf zeer betreurenswaar dig is. Het is immer een groot nadeel niet te kunnen oogsten zoo de tijd daarvoor rijp is. EEN BOODSCHAP VAN TSJANG KAI SJEK Aan de bevolking der bezette gebieden Japanners zullen tenslotte in den val loopen In een boodschap aan de Qhineesche burgerbevolking in de door de Japan ners bezette gebieden, aldus meldt het Chmeesche Telegraaf agents chap, geeft Tsjang Kai Sjek de verzekering, dat China den oorlog winnen zal. De generalissimus spreekt zijn dieps bezorgdheid uit over het welzijn van de bevolking in die gebieden, zeggende, dat de door de Japanners gepleegde wreed heden de barbaarsohheden te boven ItaliaanscH-FranscK passen-conflict Het reisverkeer belemmerd Naar het Fransdie ministerie van buiten- landsche zaken meldt, hebben de Italiaan- stihe autoriteiten op 5 Aug. j.1. de uitreiking aan Italianen van individueele en collectie ve paspoorten voor Franikrijik gestaakt Ondanks herhaalde stappen van Franscho zijde werd eerst op 12 Augustus bevestigd, dat alle collectieve paspoorten naar Frank rijk waren ingetrokken en dat verzoeken om individueele paspoorten naar Frankrijk on derworpen werden aan een onderzoek voor elk speciaal geval. Tot nader order zullen, van 13 Augustus, twaalf uur des middags af, voor Fransdhen, die zich naar Italië wensohen te begeven, gelijke bepalingen gelden en well de vol gende: 1. Fransche touristen zullen niet maar «Doorgelaten worden op eenvoudig vertoon van "een touristenkaart, afgegeven door Ita- liaansdhe consulaten, om zich voor een ver blijf van korten duur naar Italië te begeven. 2. Franschen, die zich naar Italië wen schen te begeven, zullen, de noodzakelijkheid van hun reis mótiveerend, op hun paspoort een speciaal visum moeten hdbiben van den prefect, of den onderprefect voor de arron dissementen, gelegen aan de Fransdh-Ita- liaansdhe grens of van die Fransahe consu laire autoriteiten in het buitenland. 3. De uitreiking van collectieve paspoor ten naar Italië wordt gestaakt. HET PELMANISME I» de beproefde vorm van rry maakt van mlndi voelena, bloos-, spreek- en an en het willen, denken en geheaj ntal-tralnlng, PELMAN-INSTITUUT (Opgericht 1000) AMSTERDAM DAMRAK 68 TELEFOON 41878 gaan van Mongolen en Mandsjoes aan het einde der Soeng-dynastie. Door een politiek van bedwelmende middelen en slavernij wil Japan niet alleen China veroveren, maar tegelijk het Chineesche ras uitroeien. In Mandsjoerije en overal, waar hun invloed zich uitbreidt, bevor deren de Japanners den verkoop van opium, heroïne, morfine en andere gif tige narcotica. Nooit, aldus de boodschap, is er een meer opzettelijke poging gedaan door een land, om de gezondheid! van de be volking van een ander land te onder mijnen. Er zijn talrijke redenen, zoo gaat de bond schap verder, waarom' China overwinnend uit den strijd te voorschijn zal treden. Japan kan in staat zijn, steden te bezetten, doch het eenige wat het ontvangt, is verschroei de grond en de vervloeking van een vrede lievend volk. De Japanners zijn er niet in geslaagd een snelle, beslissende overwinning te behalen. Zij hebben gefaald in hun pogingen om de eene groep Chineezen van de andere te ver vreemden. Zij hebben gefaald in hun stre ven, om de Chineezen te demoraliseercn en China's positie onder de volkeren te onder mijnen. De generalissimus verklaart, dait hij ver trouwt, dat de Japanners bij hun opmarsch langs de Jangtse naar Woe-Iian tenslotte in den val zuilen loopen. De Chineesche solda ten zullen alles in het werk stellen om Woe- Han te verdedigen en zij vertrouwen staat te zijn, die Japansche pogingen om dit gebied te .veroveren, te verijdelen. De Spaansche burgeroorlog WEINIG NIEUWS VAN DE FRONTEN Is terugtrekken der vrijwilligers mogelijk Het oversteken van de Rio Segre, ten Zui den van Balaguer, door een afdeeling regee- ringsvroepen is voor de rechtschen aantel ding geweest tot tegenaanvallen op twee punten; ten Oosten van Balaguer aan den rechteroever van de rivier en ten Noorden van Sort bij Piedras de Aolo. Op het eerste punt moesten de regeerlngs- troepen zich iets terugtrekken, doch zij wis ten zich op den rechteroever te handhaven. Bij Piedras de Aolo werden de aanvallers afgeslagen. Bij de Ebro hebben de rechtschen, ge steund door talrijke vliegtuigen, een aanval gedaan ten Zuiden van Gandesa. Zij slaag den er in twee hoogten van de Sierra de Pandols te bezetten. Het ontrutmingsvraagstuk Havas meldt'uit Vaticaanstad: De Osservatore Romano behandelt het antwoord van Barcelona op de Engelsche nota over het plan van de commissie voor de niet-inmenging en schrijft dat in tegen- Tsjang Kai Sjek i den eersten verjaardag van het uitbre ken dier vijandelijkheden te Shanghai, zoo vervolgt de boodschap, keert het hart van Tsjang Kai Sjek zich tot bet Chineesche volk in het Zuid-Oosten en het land achter de Japansche linies, naar de guerrillatroe- pen langs de Beneden-Jangtse-vallei, naar de patriotten in. het gebied ivian Nanking en Shanghai, zoowel als naar het volk in Noord- China. De generalissimus roept iederen waren zoon, iedere dochter van China op, de Ja panners af te matten achter het front-i China is als één groot gezin, het duldt geen ont leding, al verkeeren thans .vele Chineezen buiten de bescherming der nationale Chi neesche regeering en van 't nationale leger. Eens echter zullen allen weer vereenigd zijn en die dag is niet meer .ver af. De Duitsche manoeuvre- geruohten Frankrijk waakzaam De verschillende berichten, die In de Fransche en de Britsche pers gepubliceerd zijn over militaire maatregelen, die op het oogertblik iin Duitschland worden genomen, worden in diplomatieke kringen met de grootste aandacht gevolgd. Tot dusver schijnen deze kringen evenwel niet zulke nauwkeurige inlichtingen te be zitten als die, welke door de bladen gepu bliceerd zijn. De door de bladen genoemde cijfers, o.a. wat de effectieven van Duitsch land betreft, schijnen overdreven te zijn. In elk geval is echter aan de Fransche ambas sadeurs en gezanten in het buitenland in structies gegeven, alle aanwijzingen, die in omloop zijn, na te gaan en alle gegevens, die zij hieromtrent kunnen verkrijgen, aan Parijs over te brengen. JULIUS STREICHER BEDREIGD Julius Streicher, de uitgever van Kei anti-semietische blad „Der Stuermer" heeft te Neurenberg, waar hij tegenwoordig was bij hot begin der werkzaamheden tot sloo ping van de synagoge, in een rede mediege- deelld, dat hij voortdturend dreigbrieven ont vangt. In een hiervan werd gezegd, dat eajn „lot bezegeld was". „Mijn rol is nog lang niet uitgespeeld, al dus zeide Streicher verder. Vandaag begint een nieuwe étaippe van ons werk",- stelling met wav berichten in de pers heb ben doen gelooven, het antwoord van Barce lona het tegengestelde is van een onvoor waardelijke aanvaarding van het voorstel van Londen. De regeering te Barcelona for muleert reserves, welke de waarde van de aanvaarding van het plan gelijk nul maken. De Osservatore Romano beschouwt de uit voering van het plan rot terugtrekking van de vrijwilligers als onmogelijk. Men wacht op het antwoord van Franco, doch niemand ontveinst zich, aldus het blad van het Vavi- caan, dat de politiek van Chamberlain ern stig gevaar Joopt na het antwoord van Bar celona met zijn ernstige consequenties voor den vrede in de Middellandsche Zee en in het bijzonder voor de Engelsch-Italiaanscho overeenkomst. NIEUW RUSSISCH- JAPANSCH GRENS INCIDENT TOKIO, 12 Augustus. (DOMEI). Vol- gens een telefonisch uit Sjisjika op Zuid-Sachalin ontvangen bericht heb ben Russische grenswachten Vrijdag middag om 16 uur schoten gelost op Kyikitsji Tasjiotsji, lid van het Japan sche lagerhuis, en verscheidene andere personen, die een reis maakten in het gebied van Handazawa, een distriet ge legen aan de grens van het Sovjet gebied. Een der reizigers werd gewond. Japansche gendarmes stellen ter plaatse een onderzoek in. De Russisch-Japansche wapenstilstand Na den wapenstilstand heeft de bevelheb ber van de Japansche troepen een dagorder uitgevaardigd, waarin hij zijn bewondering uitspreekt voor het moreel en de dapperheid van de Sowjeu-Russische troepen. Verder verklaarde hij trotsch te zijn op de Japan sche troepen, die tegenstand hebben gebo den aan een tegenstander, welke voorzien is van honderden vechuwagens. Ten slotte zei- de hij, dat de Japansche stellingen aanmer kelijk beter zijn, dan een maand geleden vóór het uitbreken van de vijandelijkheden, KLEINDOCHTER VAN DEN EX-KEIZER GAAT TROUWEN Het huwelijk wordt aangekondigd van prinses Herzeleide van Pruisen, een doch ter van prins Oscar, den vijfden zoon van den ex-keizer en prins Karl Biron von Ciir. land, zoon van prins Gustaaf Pieter von Cur- land en mevrouw Frangoise de Jan court. Het huwelijk zal Dinsdag 16 Augustus worden ingezegend in de garnizoenskerk te Potsdam. De prinses is 19 jaar en de prins 31 jaar. IN'AMSTERDAM? Dan naar hal kantoor van L BOOMSMA Makelaar - Bouwkundige Expert NASSAUKADE118-119. Tol. 82521-86421 V/ij koop en en verkoópen, huren en verhuren, adminisireeren en verzorgen alle onderhoudswerk' ^51 zaamhedèn i Wönlnglijsi err Inlichtingen - GRATIS IIN UIliLEGEPJBEBG WlNl'I l 'Hl' III IN TT K(IU m tDNINCELCEAU IUIA UILLECONDASTQ. 7 TELEP0Cra2596 Wilt U een rustige GELDBELEGGING KOOP DAN HUIZEN HET TSJECHOSLOWAAKSCHE VRAAGSTUK Grensschending door Duitsche vliegtuigen Een oproep der Tsjechische officieren Lord Runciman gaat voort in hotel Alcron to Praag gedelegeerden der verschil lende nationale poepen te ontvangen. Giste ren kwamen de I-Iongaarsche minderheids- vertegenwoordigers bij hein op bezoek. Oo- zien heeft gebaard, dat lord Allen of Hurtwood, die juist te Berlijn is geweest, thans ook in Praag is aangekomen, al wordt voorgegeven, dat. diens reis een zuiver par ticulier doel heeft. Intusschen maken versahillende inciden ten den toestand in het land opnieuw zeer moeilijk. Vooreerst is gisteren opnieuw een Duitsch vliegtuig over Tsjecho-Slowaaksch grondgebied gevlogen en wel over Glaser- wald, waar juist de begrafenis plaats vond van den Sudenten-Duitscher, die bij een vechtpartij met Duitsche sociaal-democraten was gedood. De Tsjecho-Slowanksche legatie te Berlijn heeft tegen deze nieuwe grensschending ge protesteerd. Voorts zijn twee vliegtuigen van een Duit sche luchtvaartschool te Trebic in Moravie gedaald. De bestuurders verklaarden tengevolge van het onweder verdwaald te zijn. Zij zijn naar een hotel geleid en staan onder bewa king van de politie. Er wordt een onderzoek ingesteld en als geen verzwarende omstan digheden aan het licht komen, zullen de be stuurders waarschijnlijk in vrijheid gesteld worden. Een officieren-oproep Een tweedie gebeurtenis, die do gemoederen warm, maakte, was de volgende oproep van den Tsjecho-Slowaakschen officierenbond: „In het volle besef van onze verantwoor delijkheid verheffen wij, Tsjecho-Slowaak- sche officieren, die het eerst aan het doods gevaar blootgesteld zijn en die bereid zijn, het testament van Masaryk te verdedigen- onze stem, om te verklaren, dat het staats gezag onder geen omstandigheid vermin derd, of ondermijnd mag worden door een v/oord of een gebaar Van dit standpunt mogen w,ij niet wijken. Wij kunnen leven, werken, strijden, ster ven, maar wij kunnen niet terugwijken, geen stap, geen duim gronds"( Natuurlijk geeft deze onverzoenlijke taal den Duitschers weer reden tot verontwaar diging, tè meer, daar het hier een artikel jin een militair orgaan betreft. De Japamch-Chineesche oorlog DE TEISTERING VAN HET WOE-HAN-GEBIED Een vreeselijk schouwspel Er zijn ruim duizend slachtoffers Omtrent den grooten aanval der Japan sche luchtstrijdkrachten op Donderdag jl. meldt het Chineesche Telegraaf Agent schap nog, dat in het geheel 102 Japan sche vliegtuigen aan den raid hebben deel genomen, waarvan slechts 72 het gebied van Woe Han bereikten. (Woe-Han is nl. de steden-combinatie, waarvan ook Hankau, de huidige residentie der Chi neesche regeering, deel uit maakt.) Door de verschillende bombardementen, welke door deze vliegtuigen ondernomen werden, zijn ruim 1000 slachtoffers ge vallen. Han-Jang werd om 13 uur bestookt met bommen van 50 tot 100 kilogram. Min stens tweehonderd bommen werden neer geworpen, waardoor zeshonderd burgers werden getroffen en minstens vierhonderd huizen werden vernield. Vele personen, die aan den kant der rivier woonden, sprongen in paniek in het water en ver dronken. Ruim dertig jonken op de rivier Han sloegen om, waardoor nog een hon derdtal personen verdronk. De rivier vormt een vreeselijk schouwspel. Tallooze lijken, soms gruwelijk verminkt, drijven rond. Ook in Woe-Tsjang was de uitwerking van den ludhtaanval verschrikkelijk. Drie maal keerden die Japansche toestellen terug De meeste bommen vietlen nicer in -dichtbe volkte wijken met een arme bevolking, waarvan honderden werden gedood. De uni versiteit, diie Amerikaaansch bezit is, leed ook aware schade, doordat drie aware bom men op het gebouw neerkwamen, waar velen een toevlucht hadden gezocht. Verschillende leden van het buitenlandscihe leerarencorps werden gewond. Men vreest, dat nog slacht offers onder de puinen bedolven liggen. Een Amerikaansoh zending^ebouw nalbij het spoorwegstation in Woe-Tsjang werd even eens getroffen. Ook hier hadden honderden een toevüudht gezocht. Het gebouw werd vernield en omstreeks honderd noncombat tanten werden gedood. Voorts is een middel bare zendingsschool voor meisjes vernield, waar eveneens vele slachtoffers vielen. Het totaal aantal slachtoffers staat nog niet vast, een ruwe schatting echter brengt het aantal op ruim dluizend. Omtrent de luchtaanvallen van gisteren wordt door het Chineesche Telegraafagent- schap gemeld, dat vijftig Japansche vlieg tuigen de steden van Woe-Han gistermorgen om elf uur hebben bestookt In Woe-Tsjang en in Hankau wierpen zij telkens 200 lx>m- men neer. Woe-Tsjang leed het ergste. Hon derden gebouwen zijn vernield. Een Texaco- gebouw naiböj Ta-Tsji-Men, een spoorweg station, werd verwoest. Kanton is eergister vier malen gebombar deerd. Gistermorgen zijn de steden aan de spoorwegen KantonKauloen en Kanton Hankau bestookt Ook hierbij vielen yeile slachtoffers. Finantieel weekoverzicht Opruiming van Handelsbarrières Nieuw pleidooi van den heer F. H. Fentener van Vlissingen Fransche franc moet het weer ontgelden Lichtpunten voor Nederland Vrijdagavond De eerevoorzitter van de Internationale Kamer van Koophandel, de heer F. H. Fen tener van Vlissingen heeft in het orgaan van deze instelling weer eens de opruiming van de verschillende handels barrières bepleit. Het zijn oude klanken, die we van dezen onver<be terlijken idealist beluisteren en men mag bewondering heb ben voor de energie, waarmee hij telkens opnieuw het geweten van de leidende staatslieden tracht wakker te schudden. Het is een heilloos pad, dat de volkeren der aarde de laatste jaren bewandelen en men mag gerust aannemen, dat de buitenlandsche handel van tal van landen door allerlei han delsbelemmeringen ver gedaald is beneden het peil, waarop het zich zou bewegen, als al die maatregelen niet genomen waren. Nu we echter eenmaal in de impasse verzeild zijn geraakt, komt het erop aan er weer uit te komen. En dat nu is juist de groote moei lijkheid. Want de loop der dingen heeft de laatste jaren wel uitgewezen, dat alle idea listen op dit gebied aan doovemansdeuren kloppen en dat we op den weg naar een vrije uitwisseling van goederen en produc ten nog maar heel weinig zijn gevorderd! Men denke maar eens aan het Oslo-initiatief van Dr. H. Colijn, dat tenslotte op niets is uitgeloopen. Er zou al heel wat gewonnen zijn als b.v. een land als de Ver. Staten met zijn enorme mogelijkheden eens tot de over tuiging kwam dat het den anderen kant uit- moet. Een schoone gelegenheid biedt zich daarbij aan in de onderhandelingen die mo menteel gaande zijn over een nieuw handels verdrag met Engeland, welke echter nu ook niet bijster vlot schijnen te verloopen en waarover nog maar heel weinig is uitgelekt. Zoolang de grootmachten der aarde niet be reid blijken grondig en definitief van tiek te veranderen, zijn de perspectieven weinig hoopvol, temeer daar het denkbeeld van economische onafhankelijkheid de laat ste jaren teveel ingang heeft gevonden dan dat dit plotseling zal verdwijnen. In vele kringen wordt de noodzakelijkheid vrijer handelsverkeer ingezien het is een schrale troost doch zoolang de politieke tegenstellingen niet worden verzacht, zal het wel heel moeilijk blijven deze denkbeelden in de practijk om te zetten. Lichtpunten voor Nederland De cijfers die deze week zijn gepubliceerd over het handelsverkeer van Nederland ge- durende de eerst zeven maanden van 193f hebben doen uitkomen ,dat we in de neer gaande lijn zijn ten opzichte van 1937. Ge let op de depressie, welke elders in de we reld zoo scherp karakter aannarh, mogen we ons echter nog gelukkig pryzen, dat de teruggang niet grooter is geweest. Daarbij moeten we ook de lichtpunten niet vergeten. Want het valt niet te loochenen, dat de handelsbeweging tusschen Ned. Indië en Amerika sinds eenigen tijd weer aan toenemen is, waaruit de conclusie kan wor den getrokken dat er in Amerika weer meer vraag naar producten uit onze koloniën be staat. Een en ander heeft reeds tengevolge gehad, dat op het desbetreffende traject meer schepen konden worden ingelegd. Doch ook op ander gebied zijn er symptomen van verbetering te bespeuren. De kunstzijde-uitvoer is in Juli toegeno men zoowel naar gewicht als hoeveelheid, terwijl de prijs niet onbelangrijk is gestegen. Ook de cijfers omtrent de export van radio artikelen wijzen een verbetering aan. Na tuurlijk kan men deze cijfers niet direct gebruiken als een betrouwbaren maatstaf voor den gang van zaken in Eindhoven, toch zeggen zij wel iets, nl. dat er een groote kans bestaat dat de zich langzaam doorzet tende teruggang na de opleving, wellicht reeds haar dieptepunt heeft bereikt in welk geval we gezien de terugslag die elders plaats vond er nog mooi afkomen. Als nu ook maar een hernieuwde opleving wil doorzetten! Geen koersafbrokkellng Om dat laatste draait het nu op de Am- sterdamsche beurs. De nandel wordt oo het Damrak gekenmerkt door een gebrek aan affaire, waaraan uiteraa.d de vacancies niet vreemd zijm. In den regel gaat echter gebrek affaire gepaard met koersafbrokkeling. Daarvan nu en dat is een gun stig verschijnsel is tot dus- geen sprake. Elk korreltje gunstig ws wordt gretig opgepikt om er goede stimulans aan te ontleenen. Welnu, van dat laatste heeft het Damrak ongetwij' feld ditmaal zijn deel gehad, al werd mer dan ook niet ruimschoots bedeeld. Maar het maakte toch een alleszins gunsti- DUBIEUSE VORDERINGEN?? FIDUCIA-INCASSO'S - UTREGH1 STAAT TOT UW DIENST, zowel op als zonder contract VRAAGT BEZOEK PROSPECTUS spuitinstallaties afzuigin richtingen ventilatoren gasmaskers ..N.V. N.A.V.E.G.O." gen indruk dat Rusland en Japan ten langen leste tot een wapenstilstand zijn ge komen. Wel is waar is de dreiging van een gewapend conflict niet voorbij (ook elders schuilen tal van. addertjes onder het gras)' i doch hoop doet leven en ziedaar: dat is ruimschootsvoldoende om den moed er in te houden en de beurs voor een inzinking Ie behoeden. De grootste belangstelling van het put bliek bleef ook deze week uitgaan naar de wisselmarkt, waar echter de grootste deining n.l. rondom het pond en den dollar al weer, tot het verleden behoort. Daarentegen heb ben de Fransche franc en in sympathie daar mee de Belga weer een aanval van de spe culatie te verduren. In zekeren zin behoeft dat niet te verwonderen. Tot dusver is Dala- dier in gebreke gebleven de financieele toe- toestand. van Frankrijk te saneeren en men moge nu nog zoo hard roepen dat het land er beter voorstaat dan sinds jaren het geval was, de feiten spreken een andere taal. De kapitaalvlucht is dan ook weer hervat, en het Fransche egalisatiefonds boet weer flink op zijn reserves in. Daar de franc destijds door devaluatie op 5 ets. werd ondergewaar deerd zal men er wel in slagen de verdedi ging op het huidige niveau nog een poosje vol te houden, doch het ziet er naar uit dat op den langen duur een wisselcontro le in dit land toch onvermijdelijk zal zijn met al de consekwenties daaraan verbonden voor het handelsverkeer. En zoo zijn we dan weer aangeland bij ons uitgangspunt: de onvermijdelijke gang van zaken in de we reld slaat de verantwoordelijke leidslieden tot machteloosheid. Dat komt er van als de moed ontbreekt tot het nemen van door tastende maatregelen. En zoo grijpen tegen wil en dank de handelsbarrières al verder om zich heen en raken we steeds dieper in het moeras. Wie spreekt 't reddende woord?, 5 Aug. 12 Aug. li Aku 45% 44%' Fokker 341 325 ii Philips 251% 157% 248 Unilever 155 Kon. Petr. 343*4 344% H. V. A. 467% 289 470 l Deli Mij 289 A'd. Rubber 230 229 k 1- [V 3 pet. Ned. 1896—1905 101% 101% 3 (3i/o) Ned. 1938 102 A 102 AT* (u 3 pet". Ned. 1937 100 u; 1001H IV 2y2 pet N.W.S. 873/g 87% k KALEI DOSCOOP, De New Yorksche beurs opende gister zwak gestemd by levendigen handel. De openingskoersen waren tot 1 punt lager. In het verder verloop brak een golf van verkoopen los, waardoor de koersen tot 3 punten terugliepen. Daarna werd de handel lusteloos en veranderden de koersen wei nig meer. De beurs sloot met verlies tot 3 punten. De reactie wordt toegeschreven aan baisse verkoopen. De omzet bedroeg 1.480.000 aandeelen. Emittenten berichten, dat door aandeel houders bij de op 11 dezer gehouden in schrijving op 1.000.000 gewone aandeelen der N.V. Bank voor Onroerende Za ken a 160 pet, geheel van hun inschrij vingsrechten is gebruik gemaakt. GEMENGD NIEUWS Wipkar door trein gegrepen Landbouwer zwaar gewond WILDERVANK, 12 Aug. Vanmiddag om half drie is op een onbewaakten overweg te Wildervank een ernstig ongeluk ge-, beurd. De 62-jarige landbouwer P. de Jonge, uit Wildervank, was bezig graan in te halen. Hij kwam met twee leege wa gens, waarvoor twee paarden waren ge spannen, van de boerderij om naar het veld te gaan. Waar de landweggetjes alle maal den spoorweg snijden, is oppassen zeer noodzakelijk. Hoewel het uitzicht vrij is, heeft de landbouwer toch nog voor den spoorweg halt gehouden. Juist toen de trein uit de richting Groningen naderde, zette het span zich plotseling in beweging. De voorste wipkar werd door den locomo tief gegrepen, terwijl de landbouwer over, een afstand van 160 meter werd meege sleurd en ernstig gewond. Twee genees- heeren waren spoedig ter plaatse. Het slachtoffer had een ernstige schedelbreuk, een wonde aan den linkerslaap en een bloeduitstorting achter het linkeroog beko men. In hoogst zorgwekkenden toestand is hij naar het Diaconessenhuis te Gronin gen vervoerd. De paarden bleven onge« deerd en liepen na het ongeluk rustig in een weiland. De trein naar Stadskanaal had 'n kwar tier vertraging, ZWEMMEN De Europeesche zwemkampioenschappen Nederlandsche overwinningen De Nederlamdsche meisjes hebben het gisteren bij de Europeesche kampioenschap pen te Londlen wat beter gedaan dan in de voorafgaande dagen. C o r K1 n t won he nummer 100 M. rug slag gedecideerd in dien tijd van 1 min. 15 sec., op dien voet gevolgd door Iet van F egg el em Derde werd die Deensche Petersen. Bij de heemen kwam Scheffer in dit' nummer op de derde plaats achter die Duit schers Schüauch en Nueske, waar van vooral de eerste schitterend zwom. In 1500 M. iborstcraiwl werd' Molenaar uit^ De waterpolo wedstrijd NederlandItalië ednldigde op (het laatste oogenlblilk in een 43 overwinning voor Nederland door een fraai schot van Stam. Van Aest hal de eererte drie punten gescoord.

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 2