|lir uurr iTciitsdjr (Sjritrant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leidenen Omstreken Noodweer in het Oosten van ons land De Stichting „Nationaal Centrum' gfoomumtntspriju: Per kwartaal in Leiden en in plaafseft waar een agenlschap gevestigd is 2.35 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7 'h ct. Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na NO. 6468 VRIJDAG 12 AUGUSTUS 1938 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 3893C 19e Jaargang atibertentiepritftn: Van 1 tot 5 regels1.17'/» Elke regel meer0.22 V» Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels2.30 Elke regel meer0.45 Voor het bevragen aan '1 bureau wordt berekend0.10 Bliksem sloeg vele malen in Een wolkbreuk te Arnhem Ook Brabant geteisterd Reeds meer dan een week gaat er geen dag voorbij of verschillende streken van ons land worden door felle onweersbuien, die groote schade aanrichten, geteisterd. Gister is het weer „raak" geweest! Vooral het Oosten van het land heeft het moeten ontgelden. De bliksem sloeg vele malen in en verscheidene boer derijen werden in de asch gelegd. Het onweer ging gepaard met een enor- men regenval, die op vele plaatsen overstroomingen veroorzaakte. Ook in Friesland, Brabant. Zeeland en Zuidholland hebben onweersbuien heel wat schade aangericht. Gisteravond om ruim kwart voor zeven is vermoedelijk ten gevolge van blikseminslag een draad van de electrische bovenleiding van de spoorlijn tusschen Delft en Schiedam afgebroken. Tenge volge hiervan moest het treinverkeer in beide richtingen over één spoor geleid worden, hetgeen op dit drukke traject een vrij aanzienlijke vertraging met zich medebracht. On middellijk werd een ploeg uitgezon den om den breuk te herstellen, waarmede men om kwart over negen gereed kwam. HET NOODWEER TE ARNHEM I Te Arnhem woedde het onweer in lievige mate. De bliksem was niet van de lucht en de donderslagen dreunden door elkaar heten. Hevige regens plensden naar beneden en veroorzaakten mede door de ikradhtige winstooten, groote schade voor namelijk in het Noordelijk deel van de stad. In het Zuiden was men zeer verrast over 'de aanstroomcnde geweldige massa water, omdat de bui daér niet zoo hevig was. Al spoedig golfden groote waterstroomen door het Velperviaduct, waar 't drukke verkeer ernstig werd bemoeilijkt. De riolen verstop (ten door de modder die meegevoerd werd. Park Sonsbeek werd overstroomd, ook de weide, zoodat het vee angstig loeiend een hooger deel moesten opzioeken. In de stad moest lijn 2 de strijd tegen de Öoor de waterstroom meegevoerde zand- massa's en steenen uit de trotooirs gespoeld, opgeven. Op verschillende plaatsen waren die rails zelfs weggezakt Ook lijn 3 moest staken. Door de zware hagelsteenen werd heel wat schade aangericht aan hoornen, plani- soenen en tuintjes. In het restaurant „De Waterberg"' aan den Scheveningsobeweg, waar juist 500 kin deren in de speeltuin waren, sloeg de blik sem. in de lichtleiding. Even ontstond on der de kinderen een paniek. Een groepje mensdhen had een schuil plaats gezocht in de grot op Sonsbeek, dooh al spoedig moest men een goed heenkomen zoeken, daar door het huiten de oevers tre den van den vijver een oogenhldk later het water in de grot meer dan een halve meter hoog stond. Het geheeUe personeel van de gemeente- reiniging en een groot aantal werklieden ,van gemeentewerken zdjn dien geheelen tmiddag in de weer geweest om de zand en steenmassa's op te ruimen en de ver nielde straten te herstellen, en uren later zag mien nog de bewoners van de onderge loopen buizjen bezig, het .water uit de wo ningen te verwijderen. VREESELIJK NOODWEER IN BRABANTSCH MAASKANT-GEBIED Boerderijen in vlammen opgegaan RAVBNSTEIN, 11 Aug. Vanmiddag is het Maaskantgëbied in Noord-Brabant opnieuw geteisterd door een ontzettend onweer, dat vooral woedde boven het land van Ravensteia Omstreeks drie uur knetterde de donder en flitste de bliksem onophoudelijk doorel- kaar, gepaard met hevige regen- en hagel buien. Spoedig werd op een paar plaatsen brand waargenomen. Zoo was de bliksem o. m. ingeslagen in de kapitale boerderij van den heer Jac. Peeters, landbouwer expediteur te Deursen, gemeente R venstein. Het geheele boerderijbedrijf stond weldra in lichter laaie. Aan blusschen viel niet meer te denken. De geheele inboe del werd een prooi der vlammen, alsmede de nieuwe oogst, welke pas een paar dagen geleden was binnengebracht en waardevol le landbouwgereedschappen. De plaatselijke brandweer moest zich beperken tot het be schermen van de omliggende boerderijen, welke zij na veel moeite wist te behouden. .Verzekering dekt slechts gedeeltelijk de scha Ce. Inmiddels luidde ook te Herpen de brandklok. Hier was de bliksem geslage een viertal boerderijen, waarvan drie lichte schade opliepen, doch de vierde, die van den 1^, .van*S a, uten, aan de Broekstraat, in k «.'ttaSG!- fogj daarna ia lichter i&aie stond. De plaatselijke brandweer stond machteloos bij gebrek aan water. Behalve de irt oedel ging ook h:. ir een kostbare voor raad havei, rogge en riooi v/erloren, alsmede eenige karren, dorscnrnachines en andere landbouwwerktuigen. Een groot aantal boomen werd door be' hemelvuur geveld. JONGEN DOOR BLIKSEM GETROFFEN In het nabijgelegen Huisseling werd de veertienjarige jongen var den land'.ou- wei Stoots door den bliksem getroffen en ter aarde geslagen. Aanvankelijk vreesde men, dat hij op slag was gedood, doch den onmiddellijk gewaarschuwden geneesheer Dr. Huiter uit Ravensteip, gelukte het met veel moeite de levensgeesten oo te wekken. De toestand van den jongen is raar omstandig hecen vrij goed. Te W y c h e n ging de landbouwerswoning van de weduwe Thonens, na door den blik sem getroffen te zijn, geheel in vlammen op. De inboedel, de inventaris van de stallen en dï nieuwe oogst gingen verloren. Van een landbouwer, die met een gespan onder W y c h e n op den weg reed, werd het paard door den bliksem getroffen en ge<" Te Overasselt sloeg de bliksem met zulk een hevigheid in de boerderij van den land bouwer C. van Uden, dat in een oogwenk de vlammen aan alle kanten uitsloegen en gezin ijlings een goed heenkomen moest zoeken. De voorraad hooi, rogge en gerst ging met den inboedel verloren. BOERDERIJ IN VLAMMEN OPGEGAAN STEEiNDEREN, 11 Augustus. Hedenmiddag omstreeks drie uur sloeg, tijdens een hevig onweer,de bliksem in de boerderij va weduwe H. Wijers, bewoond door de familie Hissink. Boerderij en inboedel werden prooi der vlammen. Wegens gebrek water kon men niet blusschen. Huis en in boedel waren verzekerd. VEE IN VLAMMEN OMGEKOMEN BEEK (gem. Bergh), 11 Augustus. Tijdens hevig onweer is de bliksem geslagen i groote boerderij, eigendom van Douairière van Keppel en bewoond door het gezin B. Verhoeven. Van de varkens kwamen er tien in de vlammen om. Ook de oogst ging ge deeltelijk verloren. Te Stokkum sloeg de bliksem in hooischuur bij de groote boerderij van den heer P. Krebber. In deze schuur was de ge heele oogst geborgen. In het kantoor van de gemeentelijke ar beidsbeurs le Lengel sloeg de bliksem het electrisch licht defect. Ook op verschillende andere plaatsen ge raakte door bliksemslag het licht onklaar, zonder dat brand ontstond. BLIKSEM IN BOERDERIJ GESLAGEN SMILDE, 11 Augustus. Hedenmiddag sloeg de bliksem in de boerderij van den heer Hiemstra, aan de Nieuwe Vaart te Appelscha. De boerderij brandde tot den grond toe af. Verzekering dekt de schade. NOODWEER BOVEN EINDHOVEN EINDHOVEN, 11 Augustus. Een hevig onweer, vergezeld van zwaren regenval hagelslag ontlastte zich hedenavond boven Eindhoven, waar het hemelvuur zich mede deelde aan den circa 30 meter hoogen water toren, staande op het fabrieksemplacement van de N.V. J. Elisas' stoomlinnenfabriek. In het isolatiemateriaal van de bekleeding in het bovengedeelte, vond het vuur zoo gretig voedsel, dat de toren weldra in lichter laaie stond. Dank zij het krachtdadig optreden va brandweer kon uitbreiding van den brand tot de weverij worden voorkomen e: eenige uren spuiten was men het vuur ir onttakelden watertoren meester, zoodst het ■bedrijf voortgang kan vinden. Verzekering dekt de schade. BOERDERIJ NA BLIKSEMINSLAG AFGEBRAND TWELLO, 11 Augustus. Tijdens een kort, hevig onweer sloeg vanmiddag om half drie de bliksem in het boerderijtje, bewoond, door de Wed. Veldhoen in den Wilpschen Achter hoek bij Twello. Het perceel brandde geheel af. De inboedel, alsmede de rogge- en hooi oogst, gingen verloren. Het vee kon gered worden. De schade, die ongeveer vijfduizend gulden bedraagt, wordt door verzekering gedekt. BLIKSEMINSLAG IN OOST FRIESLAND FRIESCHEPAT .EN, 11 Augustus. Tijdens een kort, hevig omveer, dat boven het oosten van Friesland woedde, werd hedenavond de woning van den heer R. Boonstra te Frie- schepalen, gemeenten Opsterland, door het hemelvuur getroffen. Het perceel brandde tot den grond toe af. Er kon niets gered worden. Kort tevoren sloeg de bliksem in de boer derij van den heer K. Bron in de Wi 1 p. Aan het doortastend optreden van den brand weer was het hier te danken, dat de gebou wen, hoewel zy aanzienlijke brandschade kregen, behouden konden blijven. KOREN VERNIELD Tijdens een hevig onweder sloeg de blik sem in het korenveld van den landbouwer C. de K. aan de Dijkschehoeve te Kaats heuvel. De gevolgen waren, dat een groot gedeelte van het aldaar te veld staande koren BOERDERIJ DOOR BLIKSEM GETROFFEN OLDEMARKT, (Ov.), 11 Augustus. Heden avond omstreeks zeven uur ontlastte zich een hevig onweer boven Oldemarkt. De bliksem sloeg in de groote boerderij, bewoond door en eigendom van den landbouwer W. van Beek. Het geheele complex brandde tot den grond toe af. Bij een poging om nog iets uit de vlammen te redden, werd de heer van Beek zoodanig gewond, dat hij in het zie kenhuis te Heerenveen moest worden opge nomen. De geheele inboedel, landbouwgereed schappen en opslag gingen verloren. Verze kering dekt de schade. NOODWEER TE ZEVENHUIZEN Tegen vijf .uur gistermiddag heeft boven Zevenhuizen een hevig noodweer ge woed. Zeer groote hagelsteenen sloegen met groote kracht tegen de huizen. Honderdes ruiten werden vernield, waaronder z1 vensterruiten. De Dorpsstraat werd herschapen in stroom, en daarin dreven stukken ijs. Alleen over een afstand van 50 meter in de Dorps straat rijn 45 ruiten vernield. Op de hagel bui volgde een hevig onweer. De tarwe-oogst zou, voorzoover ze nog niet binnen was, grootendeels rijn vernield. KOE DOODGESLAGEN Van den landbouwer J .C. v. D. alhi»T werd een koe in de weide door het hemel vuur getroffen en gedood. HET TWENTE-RIJNKANAAL In tegenwoordigheid van B. en W. der gemeente Almelo en andere genoodigden werd gistermiddag in den zijtak van het Twente-Rijnkanaal, de laatste versperring weggenomen door de baggermachine van de fa. T. den Breijen. van den Bosch te Berg en Dal, waardoor de vaart naar Almelo thans vrij is. Na het wegbaggeren van den laatsten dam werd, onder leiding van Ir M. H. Kuiper, een tocht gemaakt langs een deel van dezen zijtak, waarbij bleek, dat het water in het kanaal, dat op deze plaats c.a. 40 meter breed is, goed op peil is en voor het Scheepvaartverkeer geschikt. DE CENTRALE TARWE- ORGANISATIE OPGEHEVEN 's-GRAVENHAGE, 11 Augustus. Het be stuur der Vereeniging Centrale Tarwe- ganisatie heeft het verslag uitgebracht door de met de liquidatie der vereeniging be laste stichting Nederlandsche Tarwecentrale goedgekeurd. Daardoor is een einde gekomen aai werkzaamheden van genoemde vereeniging, zoodat zij heeft opgehouden te bestaan. VERDUISTERING VAN 1000.— Te Enschedé is aangehouden zekere M., die verdacht wordt valschheid in ge schrifte te hebben gepleegd, waardoor hij zich ten nadeele van een Amsterdamsche instelling een bedrag van ongeveer duizend gulden zou hebben toegeëigend. Het- onder zoek in deze zaak duurt nog voort. Tragisch einde van eendenjacht Jongeman verdronken Woensdagmiddag is te Oudenrijn, on der tragische omstandigheden, een jonge man van 21 jaar, v. d. K. uit Utrecht, door verdrinking om het leven gekomen. Hij was met zijn vader en nog een anderen jager op de eendenjacht' aan de plassen bij de uit- zanderij te Oudenrijn. Toen er eenige eenden geschoten waren, begaf v. d. K. zich te wa ter om het wild te halen. Hij verdween eens klaps in de diepte en kwam niet meer bo ven. De beide anderen, die het ongeluk za gen gebeuren, konden niet zwemmen en wa ren niet in staat hulp te bieden. Later is hel lijk opgehaald. Vraagt Uw leverancier „St.Raphaël" QUINQUINA De fijnste apéritif. Trompenberg's PALACE HOTEL Hilversum - Telefoon 7941 (2 lijnen) Het geheele jaar geopend DOELEN HOTEL AMSTERDAM-CENTRUM Kamers incl. Holl. Ontbijt vanaf-f4.— Rustige sfeer in het centrum van de stad Ieder modern comfort Telefoon 40651 „Huize Schoonoord" officieel geopend Een rede van Minister Romme Doel en werkwijze van de Stichting Hedenmorgen is te Zeist Huize „Schoonoord", de zetel van de stichting „Nationaal Centrum" officieel door Mi nister Romme geopend. Tal van autori teiten, waaronder Prins Bernhard, woon den de plechtigheid bij. De Voorzitter van het bestuur der stich ting de heer R. F. C. Baron Bentinck riep de aanwezigen een hartelijk welkom tóe en deelde daarna een en ander mede over het ontstaan der stichting en het doel dat zij beoogt. Hulde bracht spr. aan den heer R a a m s, secretaris der stichting, die het plan had uitgedacht, aan Mevr. van A s c h v. W ij c k geb. baronesse v a u Ho ogen dorp die den heer Raams met raad en daad ter zijde stond en Mevr. v. Romondt Vis geb. baronesse Quar les de Q ua r 1 es, die Huize Schoonoord belangeloos ter beschikking van de stich ting stelde. Doel van de stichting is de jeugd er van te doordringen dat de vrijheid van gods dienst en de geestelijke vrijheid op allerlei terrein zeer kostbare goederen zijn en dat liet ondenkbaar is, dat het Nederlandsche volk het dulden zou om in deze dingen ge kort te worden. Ook moet de jeugd er aan herinnerd worden, hoe ontzaggelijk veel 't Nederlandsche volk aan het Huis var Oranje te danken heeft. Hoe dit geschieden moet? De heer Raams is op het idee gekomen om dit te doen in oude, door de eigenaars niet meer bewoon de kaseelen de zoogenaamde steenpun- ten. Voor zoover dit voor het. doel noodig moeten deze dan gerestaureerd en onder houden worden. De bedoeling is dit aües te doen verrichten door werkloozen die daartoe als werkkampen in de bijgebouwen worden ondergebracht. Daar het mogelijk moet zijn in deze steunpunten aanschouwe lijk onderwijs te geven, is het gewenscht in verschillende kamers modellen te brengen op het gebied van luchtvaart, scheepvaart, defensie enz. Naar deze steunpunten moeten komen, scholen, jeugd-organisaties, afdeelingen van het leger, reisgezelschappen enz. die daar leerzaam bezig gehouden dienen te worden en waarbij dan voordracht, film of spel dienstbaar gemaakt moeten worden om de bezoekers te wijzen op de genoemde idieele dingen. Een secundair voordeel van dezen arbeid is dat oude kasteelen die in verval drei gen te geraken gerestaureerd worden en aldus voor het nageslacht bewaard. Voor dit alles is veel geld noodig. Spr. riep aller steun en medewerking in, opdat in d- n iande zooveel mogelijk „steunpunten" kun nen worden opgericht. Rede minister Romme Vervolgens sprak minister Romme, in plaats van dr. H. Colijn. die verhinderd was aanwezig te zijn. de openingsrede •lit. Deze wees op Ie ramp der werk oosheid, die Ne derland treft en le gevaren, die daaruit voorivloei on. Zij die Jeze stichting in het le ven hebben geroe pen, aldus spr., hebben zoo goed begrepen, dat. wil men het Neder landsche volk zoo veel mogelijk be hoeden voor de kwade invloeden van binnen en van buiten, het rlijk zoo sterk moge lijk zijn, want op vele en velerlei wijzen wordt gepoogd het gezonde karakter van ons volk aan te tasten, waarbij men, nu do werkloosheid zoo velen teistert, een ge6chik ten voedingsbodem daartoe meent aan zich dienstbaar te kunnen maken. Spr. zeide mede namens de Regeering zich oprecht te verheugen in de oprichting van deze stichting en voegde daaraan toe. dat spr.'s departement zooveel mogelijk deze mooien arbeid zal steunen. Spr. denkt hier aan de werkverruiming, welke verkregen kan worden door hei' restaureeren van de historische gebouwen, waarin provinciale steunpunten worden gevestigd. Bij dit res taureeren zullen wellicht oudere en ook jon gere werkloozen een taak kunnen vinden. Veel kan, aldus besloot spr., de mensch zich voornemen wéinig kan hij doen, wan neer henv de kracht van boven niet wordt gegeven. Ik wensch u dan ook to»\ dat God uw arbeid zaJ zegenen en sterken, en met den wensch. dat de resultaten van uw ar beid zullen doorwerken voor heel ons volk, dat zich bij arbeid als dezen zoo één voelt met het huis van Oranje, verklaar ik Huize Schoonoord, het centrum van uw arbeid, voor geopend. Minister Romme noodig is, dat wij i KONINKLIJK BEZOEK AAN ROTTERDAM Bezichtiging van de verlichte Maas Men meldt ons van officieele zijde uit Den Haag, dat het in het voornemen ligt van H.M. de Koningin, om op Vrij dag 2 September des avonds een bezoek te brengen aan Rotterdam. Deze officieele mededeeling zal ongetwij feld in de Maasstad met groote voldoening worden ontvangen. Rotterdam maakt zich op om zich in nog schitterender lichttooi te steken, dan bij de viering van het 25-jarig Regeeringsjubi- leum. Toen was de Maas, met al de prachtig verlichte schepen en kranen, reeds een sprookje. Nu zal dat minstens worden ge ëvenaard, want ook de stad wordt schitte rend geïllumineerd. Het feit, dat H.M. de Koningin persoon lijk de verlichting in oogenschouw zal nemen, evenals dat in 1923 het geval is ge weest, zal stellig enthousiast worden be groet. Koning Leopold naar Nederland Naar men weet zou de Koning van België Leopold III, op 14 November a.s. een offi cieel bezoek brengen aan H. M. de Koningin. Dit bezoek is een week uitgesteld en thans bepaald op Maandag 21 November. De „Johan Maurits van Nassau" Incident uit de lucht gegrepen i-GRAVENHAGE, 11 Augustus. Het De partement van Defensie deelt mede, dat de commandant van Hr. Ms. „Johan Maurits van Nassau" na verzoek om inlichtingen heeft getelegrafeerd, dat het bericht als zou het Nederlandsche oorlogsschip een Britsch passagiersschip in bescherming genomen hebben tegen een gewapende treiler van de strijdmachten van Franco, volkomen uit de lucht gegrepen is. Looddief werd gepakt Had ingebroken in bouwkeet 's-GRAVENHAGE. 11 Aug. In een keet aan de Van Alkemadelaan is gis ternacht door verbreking van het hang slot ingebroken. Gesjolen werd 30 kg lood. De oplossing liet niet' lang op zich wach ten. Gister namelijk vervoegde zich bij een opkooper aan de Paviljoensgracht een 29- jarige los-werkman P. de R., die een partij lood te koop aanbood. De koopman waar schuwde de politie en deze slaagde erin, den verkooper aan te houden. Hij bekende het lood uit de keet te hcibben gestolen. De dief stal was gepleegd ten nadeele van een be- Nieuwe vondsten van de Karimata Er is weer hoop en spanning op Terschelling Op een wrakstuk ge stoot en WEST TERSCHELLING. Donderdag avond. Er is sinds vanmorgen weer hoop en spanning op Terschelling. De stemming en de sfeer zijn plotseling omgeslagen. De Karimata is geheel on verwacht op een stuk WTak gestooten en dat geeft nieuwe hoop, nieuwe spanning en nieuw vertrouwen. Het zag er de laatste dagen anders niet best uit. Ge weet het reeds: langzaam, ter gend langzaam, werd de grens van het af gepaalde gebied bereikt en vooral de laat ste dagen waren de resultaten zeer gering. De nieuwe dag begon vandaag troosteloos en vervelend als de voorgaande, doch om elf uur kwam een blijde tijding. De Karimata seinde: „wij hebben een wrak stuk gevonden en de emmers zitten er in te wroeten. Het bevindt zich op de grens van het gebied, dat is afgepaald. Er is niet alleen wrakhout opgehaald, maar ook gou den munten en een horloge", En nu is de moed herleefd en de span ning teruggekeerd. De nachtploeg, die om zes uur aan het werk is gegaan, kijkt met nieuw enthousiasme in den criFleur en tuurt met verscherpten aandacht naar goud en naar zilver. Op het eiland is de stemming al even opgewekt. Er waren vandaag eenige jour nalisten, die er genoeg van hadden. Zij waren er beu van, down en neerslachtig. Steeds maar die onzekerheid. En dat dag in dag uit Steeds opletten en er voor zor gen, dat geen enkele bijzonderheid wordt gemist en dat beteekent: in hotel Nap te blijven, van 's morgens vroeg tot 's avonds laat, of langs de haven te slenteren op jacht naar nieuws. Nieuws dat er niet is. Maar ook bij hen is de stemming veran derd en daar zijn redenen voor. Een aantal alleraardigste voorwer pen is opgehaald. Eenige gouden En- gelsche muntstukken, een aantal zil veren Spaansche matten, ongeveer veertig spijkers, een paar manchet knoopen, een nikkelen horloge, een hoeveelheid koperen spelden, en dan natuurlijk wrakhout. Al deze voorwerpen hebben toebehoord aan de opvarenden van de „Lutine". D« manchetknoopen zijn volgens liedendaag sche modebegrippen, zeer modern. Ook in 1799 had men blijkbaar manchetknoopen bestaande uit twee platte stukjes metaal welke onderling zijn verbonden door een dun kettinkje. KWALITEIT en LIJN harmonieeren volkomen in de W.L.D. Schoen Heeren die het ge noegen kennen van het beste te dragen, kie zen daarom steeds W.L.D. SCHOENEN VOORNAAMSTF NIEUWS Dit Nummer bestaat uit TWEE bladen Boven een groot deel van ons land heeft een hevig onweer gewoed. De Amsterdamsche gemeentebegrooting sluit met een nadeelig saldo van mil-i lioen gulden. Het Kasteel Hardenbroek is als eerste Nationaal Centrum heden door Minister Romme geopend. Japansch bombardement op voorsteden van Hankau; omstreeks zeshonderd dooden. Politieke begrafenisplechtigheid in Su- detenland. Geslaagde Duitsche vlucht Berlijn— New York. VALKENBURG (L.) Hotel Fnanssen Bondshotel A.N W.B.K.N.A.O. S0 kamers, koud en warm stroomend water* Lift. Centrale verwarming. Eigen garage gratis. Pensionprijs 3.50 tot L-~-% Deze vondsten het spreekt wel van zelf geven weer moed. Is men nu op de "e plaats? Zullen de verwachte staven goud en zilver nu spoedig opgehaald wor den? In zekeren zin geldt ook hier het spreekwoord: „De wensch is de vader van gedachte". Maar zoolang er „snuister rijen" en wrakresten worden opgehaald, zoo lang is er ook hoop en vertrouwen* Morgen weten we meer. De vangst van den afgeloopen nacht WEST TERSCHELLING, Vrijdagmorgen. Aan boord van de „Karimata" is men over de resultaten van den afgeloopen nacht best tevreden. Nog steeds stoot de rgermolen op het stuk wrak, dat gister ochtend bij de grens van het afgepaalde gebied is aangetroffen. Vannacht werden opgehaald ongeveer honderd koperen spijkers, acht Spaansche matten, een aantal koperen muntjes, eeni ge ballastbrooden, een koperen plaat en dan natuurlijk veel wrakhout. Zandinstor- tingen van eenige beteekenis hebben zich in den afgeloopen nacht niet voorgedaan. Alles wijst er dus op dat de molen nog steeds op de goede plaats werkt en al wil het goud en zilver nog maar niet komen, zoolang er nog voorwerpen naar boven worden gehaald, welke van de „Lutine" afkomstig zijn, zoolang is er ook hoop en vertrouwen. Zoo was ook de stemming van de werk ploeg, die vanmorgen vroeg in de haven' terugkeerde. En zoo is thans ook de stem ming op Terschelling, waar iedereen met intense belangstelling voor de „Karimata" en met nerveuze spanning den nieuwen dag is begonnen. Begrafenis Mr Dr A. Goote Naar we vernemen zal het stoffelijk over schot van wijlen mr. dr. A. Goote, in leven oud-voorzitter van den Suikerbond en oud- hoofdiredacteur van de Preangerbode, die aan boord van het mailschip „Baloeran" op thuisreis naar Nederland, is overleden, Woensdag 17 Aug. a.s. op de derde alge- meene begraafplaats te Utrecht op een na der te bepalen uur in den middag worden teraardebesteld. AAN ZIJN VERWONDINGEN BEZWEKEN De 35-jarige G. Pinners uit Tubbergen, die Maandag met zijn motor op den weg TubbergenManderveen, tegen een auto reed en daarbij ernstige verwondingen be kwam, is in het ziekenhuis te Almelo overleden. KINDERVERLAMMING Bij het 8-jarig dochtertje van den heer De Baan te Simonshaven heeft zich een geval van kinderverlamming voorge daan. De kleine is overgebracht naar een der ziekenhuizen te Rotterdam. De toestand is ernstig. Het voorkomen van een vijftal gevallen van kinderverlamming in de gemeente Enschedé een verschijnsel, dat tot op heden nog geen enkele verontrusting be hoeft te veroorzaken is oorzaak, dat de medische autoriteiten overwegen de kleuter scholen na afloop der vacantie zoo noodig gesloten te houden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 1