JHeuiee gTrifcsjrJ}t (üourant N i v A Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leidenen Omstreken PALTH E «abonnementsprijs: Per kwarlaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending530 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/j cL Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 DONDERDAG 11 AUGUSTUS 1938 19e Jaargang a&foertentiepnfcen: Van I tot 5 regels t.17'/* Elke regel meer a22'/l Ingezonden MededeeUngeo van 1—5 regels 2'^ Elke regel meer 0,45 Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend 4 0.10 NO. 6467 prijzenswaardige houding .Volgens een persbericht heeft de Gouver- toeur-Generaal van Nederlandsch-Indië een audiëntie geweigerd aan de heeren v. Geel kerken en graaf De Mar chant et d'Arisem- bourg, die in opdracht' van Ir. Mussert al daar vertoeven. De weigering zou steunen op de motiveering, dat de Nationaal Socia listische Beweging in Nederland de regee ring pleegt te bestrijden op een wijze, welke het den landvoogd minder gewenschï doet voorkomen, de beide zendboden te ontvan gen. Indien dit bericht juist is, prijzen wij de houding van den Gouverneur-Generaal. Het karakter der critiek, welke de N.S.B. op de regeering des land uitoefent' is zoodanig van aard, dat van een vriendschappelijke .verhouding geen sprake kan zijn. Regee- ringspersonen dienen elke daad, ja zelfs elke hoffelijke begroeting achterwege te la- ten, om de bevolking niet in de meening te brengen, dat behoorlijke samenwerking met de N.S.B. mogelijk zou zijn. Indertijd heeft de vorige landvoogd Ir. Mussert een en andermaal ontvangen. Ten onrechte heeft men daaruit de gevolgtrek king gemaakt, dat Jhr. de Jonge in vriend schappelijke relatie met de N.S.B. zou eva an, ja zeilfs een Kamercandidatuur voor die beweging zou aanvaarden. Daarvan was gelukkig niets waar. De landvoogd had volgens Minister Co- lijn noodig geoordeeld den heer Mussert een en ander mede te deelen; misschien heeft hij hem wel gewaarschuwd en tot voorzich tigheid aangemaand. Nochtans hebben de verleende audiënties ons volk gehinderd en blijkbaar was de Re geering er ook niet* over ingenomen. Hoe het zij, Jhr. Mr. Tjarda van Starkenborgh heeft de heeren beleefd maar beslist de deur geweien. Hij handelde daarmede in over eenstemming met het gevoelen van het Ne- dërlandsche volk en ongetwijfeld ook over eenkomstig de opvatting dier Regeering, een zonderling verwijt Volgens een medewerker aan „Het School blad", het orgaan van het N.OG., leverden we in onze driestar „De schoolstrijd gerecht vaardigd" een zonderling en merkwaardig betoog. De schrijver citeert ons uitvoerig om niet misverstaan te worden, doch heeft blijk baar ons betoog niet begrepen. Wij stelden voorop, dat het nationaal- socialisme in Duitsohland begonnen is op gelijke wijze als een halve eeuw geleden te onzent het geval was. Toen leerde men 'de aankomende onderwijzers op de „neu trale" normaaL en kweekscholen ook, dat leerstellig onderwijs voor het jonge kind contrabande moest zijn: later zou de op groeiende mensch wel zelfstandig kunnen kiezen tusschen geloof en rede. En thuis moest het tekort aan geestelijke vorming dan maar aangevuld worden. Het nationaal-socialisme is echter al spoe dig in zijn ware gedaante verschenen. Het keerde zich niet alleen tegen den godsdienst op de school, maar eisoht nu een positief nationaal-socialistische opvoeding: jonge kinderen kunnen geen leerstellig onderwijs Verdragen, maar moeten wel onderwezen worden in de eerste beginselen Van de heer- schende partij. Was het met 'de olpenbare school in wezen hnders? Neen; bet uitbannen van het gods dienstig onderwijs moest noodzakelijk leiden tót een liberale levensbeschouwing en de daaraan verwante liberale, althans vrijzin nige politiek. Die consekwentie 'drong niet tot den sdhrjj- Ver in Het Schoolblad door en 'daarom noemde hij ons betoog zonderling. Hij meent het natuurlijk oprecht, dat hij geen natio naal-socialistische opvoeding wenscht dat .wisten we wel maar hij ziet niet de parallel. Daarom betoogt hij voor de zoo- veelste maal, dat hij de verdeeldheid haat en een nationale opvoeding op de openbare school verlangt. Maar hij ziet over 't hoofd, dat de zgn. neutraliteit öf tot gewetens dwang of tot nationale tweedracht leidt Juist, omdat wflj dit laatste vreezen, vroe gen wij aan 't slot of zij, die meenen, dat één school, maar zonder Bijbel, plaats biedt aan alle kinderen in Nederland, htm dwa ling en inconsekwentie nu nog niet inzien. Het sdhijnt, helaas, niet het geval te zijn, want de schrijver verwijt ons, dat wij het Nederlandsche volk voortstuwen oip het pad der verdeeldheid. Een zonderling verwijt dat echter door de feiten weerlegd wordt Jongetje van een steiger gevallen In den Rijn verdronken ARNHEM. 10 Aug. Omstreeks 3 uur he denmiddag is een zes-jarig jongetje bij het spelen op een steiger bij de houthaven van de Firma Coers te water geraakt en jam merlijk verdronken. Hoewel alle pogingen tot redding in wer king werden gesteld, kon men pas om hwart voor vier, door middel van dreggen het lijk je ophalen. Het stoffelijk overschot is naar de ouder lijke woninig aan den Stadsblokkemveg over gebracht" „JOH. MAURITS VAN NASSAU" TREEDT HANDELEND OP Britsch en Nederlandsch schip werden beschermd In de straat van Gibraltar Het Nederlandsche flottieljevaartuig „Johan Maurits van Nassau" heeft in de Straat van Gibraltar het Britsche pas sagierschip „Llandaff Castle" geholpen tegen een gewapenden treiler van de vloot van generaal Franco. De „Llandaff Castile" werd aangehou den door den treiler, welke langszij kwam, na een schot voor den boeg te hebben gelost. De treiler hield het schip een kwar tier vast, waarna de Nederlandsche oor logsbodem tusschenbeide kwam. Het Britsche schip kon hierna zijn reis naar Gibraltar voortzetten. Even voor het gebeurde met de „Llandaff Castle" had dezelfde gewapende treiler van Franco ook een Nederlandsch vracht schip aangehouden, waarvan de naam te Gi braltar niet bekend is geworden. De „Johan Maurits van Nassau" richtte een waarschu wing tot den trawler, die zich toen verwij- Een der passagiers van de „Llandaff Castle" vertelde hierover het volgende: „Ik zag den trawler van Franco, die den naam „Inasi" droeg, een Nederlandsch vrachtschip aanhouden. Het was toen 17 uur 45. Het Nederlandsche oorlogsschip kwam nabij, streek een sloep en gaf de „Inasi" te kennen, dat hij zich verwijderen moest. De „Inasi" verwijderde zich inderdaad van het Nederlandsche vrachtschip doch begon toen om de „Llandaff Castle" heen te varen. Ook dit schip werd door de „Inasi" aangehouden. De „Inasi" bleek gewapend te zijn met drie stukken geschiut, twee op het voorschip en een op het achterdek. De „Johan Maurits van Nassau" verleende echter assistentie en bleef gedurende vijftien minuten nabij de „Llandaff Castle". Toen voer de „Inasi" weg en kon de „Llandaff Castle" naar Gibraltar doorvaren. LANDDIAG TE BODEGRAVEN Zaterdag 27 Augustus te 3.30 uur zal in de boomgaard van den heer Van Diegen een meeting gehouden worden uitgaande van de M. V. en J. V. op Geref. Grondslag uit de omgeving. Als sprekers zullen optreden: Mevr. C. H. v. Alkemade-Kwakkelstein; Min. J. A de Wilde; De J. B. van Sijs, van Amster- dam-Z. en Ds C. Veenhof van Haarlem. Medewerking verleenen Mej. Metselaar declamatie, en het Christelijk Muziekcorps. Prachtige Buitenplaats 0 UIN R E LL 110 H.A. GROOT ENTREE F 0.15 Gom, Wassenaar, ingang hek Katwljkscheweg Hoog ste duin van Z.-H» met prachtig uitzicht over de omg en do zeo. Eeuwenoude eiken, Schitterende wande, ling door duin en bosóh. Mooie waterpartijen. Thee. tuin aanwezig met billijke prijzen. Noordwijksche bus, vertrek staatsspoor Oen Haag stopt bij den ingang Badhotel BAD BOEKELO (De Zee op de Heide) Temidden van bosch,heide zee en strand VRAAGT PROSPECTUS seinpost-bericht OAFE-REST. SEINPOST - SCHEVENINGEN bekend om zijn schitterende terrassen aan zee, opende zijn nieuw, geheel modern ingericht restaurant. Onze voortreffelijke huiskapel .verzorgt de diner-muziek. VALKENBURG (L.) HOTEL „V O N C K E N" BONDSHOTEL A.N.W.B. 80 kamers alle m. str. water, tuin, terras. Garage 25 wagens (Vrij). Pens. pr. Hoofdseizoen 3.75, vóór en nd 3.25. Telefoon 72 Vraagt prospectus Hotel „ZILVEN" - LOENEN (Vel.) Hotel „BEEKHUIZEN" - VELP Hötel „STAMEREN" - M A A R N HET BESTE VAN DE BETERE BUITENHOTELS Suite met serre, zit- en slaapkamer zeer ruim en rijk gemeubileerd, binnen kort disponibel, in groot Heerenhuis, Badhuisweg 232, Den Haag, nabij Wittebrug, desgewenscht met eigen meubelen. Rustige en mooie omgeving. Pension van den allereersten rang. Telel. 55.56.51.- REORGANISATIE-ONTWERP NED.HERV. KERK VERWORPEN De maandenlangen strijd over het Reorganisatie-Ontwerp Januari 1938 is gisteren voorloopig beslecht door aanvaarding van de conclusie van de Commissie van Vier, welke strekt tot verwerping. De reorganisatie blijft na deze beslissing evenwel aan de orde, om dat tevens met aanvaarding van de conclusie, besloten is de zaak der reorganisatie over te brengen bij de Algemeene Synodale Commissie, teneinde in overleg met de kerkelijke hoogleeraren te beraadslagen wat thans geschieden moet om de tot uiting gebrachte wenschen tot haar recht te doen komen. Wij verwijzen voorts naar ons breed verslag van de Synode-zitting. DE TOESTAND VAN Dr H. COLIJN Geen reden tot ongerustheid In verband met de lichte ongesteldheid waaraan Dr Colijn lijdende was. is hij gisteren ter observatie in het ziekenhuis „Bronovo" opgenomen. Het onderzoek heeft een zeer bevredi gend resultaat gehad. Er is niets gevon den, dat tot ongerustheid aanleiding be hoeft te geven. De minister zal ook vandaag nog in „Bronovo" rust houden. Verwacht mag worden, dat de minister volgende week zijn werkzaamheden weer zal kunnen hervatten. De Koningin naar Soestdijk 's GRAVENHAGE, 11 Aug. Vanmorgen is H.M. de Koningin per auto van dan Ruigen- Ehoek naar Soestdijk vertrokken, waar Zij tot Maandag hoopt te blijven. Dam zal Zij naar Den Haag terugkeeren. Karimata vindt geen goud De baggermolen is bijna door het afgepaalde gebied heen Wat moet er nu gebeuren WEST-TERSCHELLING, Woensdagavond. Met de pogingen, welke de Karimata nu reeds ruim twee maanden in het werk stelt om het goud, dat zich nog in het wrak van de Lutine moet bevinden, te bergen, gaat het allerminst naar wensch. De oppervlakte zeebodem, waarin zich volgens de gegevens uit vroegere en latere tijden het Lutine- wrak moet bevinden en dat destijds weru af gepaald in een omtrek van 100 m in het vierkant, alvorens met het werk werd be gonnen, blijkt zoo langzamerhand wel wrak- resten, maar geen schatten en dus geen goud te bevatten. Uitgezonderd dan het eene kleine goudstaafje, dat veertien dagen gele den werd opgehaald. Doch dat is dan ook het eenige belangrijke succes geweest. Nu de Karimata op slechts enkele meters na de grens van h.et afgepaalde gebied heeft bereikt en de verwachte schatten nog steeds niet zijn opgevischï, spreekt het vanzelf, dat de leiders de koppen hij elkaar hebben 6token om te overwegen, wat gedaan moet worden wanneer de Karimata morgen of overmorgen door het geheele afgepaalde ge bied heen zal zijn. Moet in Zuidoostelijke rich ting, dus recht vooruit worden doorgebag- gerd? Is het achterschip van het veronge lukte Engelsche fregat in 1799, na van liet middenschip te zijn afgebroken, verder land waarts terecht gekomen? Het is deze laatete vraag waarop men zoo gaarne antwoord zou hebben. In het thans afgewerkte gebied heeft men geen enkel spoor gevonden, hetwelk er op zou wijzen, dat men zich boven het achterschip bevindt Maar waar ligt dit gedeelte dan wel? Ten einde te trachten een antwoord te krijger- heeft men dezer dagen met een puls steek proeven in de bodem genomen. De zelfde proeven, welke ook zijn gedaan, alvorens de Karimata haar werk begon en welke even eens op verschillende plaatsen in Juli zijn genomen. Thans heeft men de omgeving ten Zuid oosten en ten Zuiden van hiet afgewerkte ge bied verkend. De proeven werden gedaan aan boord van den schelpenzuiger „Texel" en stonden onder leiding van den heer Van C a p p e 11 e, ingenïiur bij den gemeen- schappelijken mijbouwmij. Billiton en F o 1- kert Doeksen van de reederij Doeksen. Of het puléen resultaten heeft gehad? Of men op wrakstukken is gestuit die tot het achterschip van de Lutine hebben kunnen behooren? Eerlijk gezegd: het pulsen aan boord van de „Texel" heeft geen enkel re sultaat opgeleverd. Er werden tweehonderd steekproeven genomen en in geen enkel ge val zijn wrakresten aangetroffen. Wij verne men echter, dat in overleg met de directie is besloten, dat, wanneer de „Karimata" het afgepaalde gebied geheel zal hebben afge werkt en geen goud zal zijn gevonden, rus tig in Zuidoostelijke richting zal worden verder gebaggerd. Vanavond nog werden en. kele voorwerpen opgehaald, o.m. een aantal koperen platen. Hieruit blijkt, dat de „Kari mata" zich nog steeds boven het wrak be vindt Zoowel de directie als de heer Bol, deel den mede, dat zij nog steeds een groot ver trouwen hebben in den goeden afloop van de onderneming. Het gaat er slechts om de juiste plek te vinden en dit is een kwestie van tijd. Alexander-Kazerne te Den Haag is men thans druk bezig met het n van het materiaal naar de nieuwe Kazerne op de Alkemadelaan. ZEER ERNSTIG VLIEGONGELUK IN HONGARIJE Elf dooden, onder wie negen journalisten Tijdens Hongaarsche vliegdemonstraties, die werden gehouden ter gelegenheid van de St. Steplianus-feesten en waaraan door Nederlandsche, Engelsche en Fransche vliegers werd deelgenomen, is een Hon- gaarsch vliegtuig, waarin negen journalis ten zaten, omlaag gestort. Alle inzittenden allen Hongaren kwamen om het leven. Het ongeluk vond, naar het D.N.B. nader meldt, plaats in de nabijheid van Debre cen. De negen journalisten hadden zich met een groot passagiersvliegtuig naar ge noemde stad begeven, om van een vliegde- monstratie, welke daar in verband met de St. Stephanus-feesten door buitenlandscho sportvliegers werd gegeven, verslag te maken. Op de terugreis naar Boedapest stortte het vliegtuig door nog onbekende oorzaak omlaag. Alle negen passagiers en de uit twee le den bestaande bemanning kwamen om het Het a.s. Regeeringsjubileum Minister Romme doet een beroep op de werkgevers Bij beschikking van den minister van Sociale Zaken opgenomen in de Staatscou rant van vandaag, is aan hoofden of be stuurders van ondernemingen, in wier fa brieken of werkplaatsen of onderdeelen daarvan, in het tijdvak van 29 Augustus tot en met 10 September 1938 aan arbeiders in verband met de viering van het regeerings jubileum van de Koningin vacantie wordt gegeven op één of meer dagen of daggedeel ten, vergunning verleend om het tengevolge daarvan ontstane verzuim geheel of ten deele te doen inhalen in een periode van ten hoogste drie weken, vallende in het tijd vak van 15 Augustus tot en met 17 Septem ber 1938. In aanmerking nemende, dat het thans een zeer bijzondere nationale gebeurtenis betreft, heeft de minister van Sociale Zaken aanleiding gevonden de medewerking van de centrale werkgeversorganisaties in te roe pen, ten einde er hij hun leden op aan te dringen, in dit geval zoo ëenigszins moge lijk vrijaf met behoud van loon te gev zonder van de vergunning tot inhalen van verlet gebruik te maken, uiteraard tenzij dit laatste in strijd zou komen met de noodza kelijke eischen van het bedrijfsbelang. De mnister wekt ook de ongeorganiseerde we ik ge vers op dienovereenkomstig te hande. len. Nog 300.000 werkloozen In de tweede helft i Juli 's-GRAVENHAGE, 10 Aug. De directeur van den Rijksdienst der Werkloosheidsverze kering en Arbeidsbemiddeling deelt mede, dat blijkens hem door het centraal bureau voor de statistiek verstrekte gegevens in de week 25 tot en met 30 Juli 1938 bij gesub sidieerde vereenigingen met werkloozenkas waren aangesloten 564.977 personen( waar onder 75.910 landarbeiders). Voor de 489.067 verzekerden buiten de landarbeiders was het werkloosheidspercen tage 22.4 (in de vorige verslagweek, 4 tot met 9 Juli 1938, was dit percentage 23.2). In de tweede verslagweek van Juli was het werkloosheidspercentage voor alle ver zekerden in de laatste jaren als volgt: 1932: 27.1: 1933: 24.3; 1934: 26.4: 1935: 29.6 1936 31.4: 1937 23.8; 1938: 22.4. Op 30 Juli 1938 waren bij de organen van openbare arbeidsbemiddeling ingeschreven: 319.246 werkzoekenden, waarvan 301.591 werkloos waren. VAN DE TRAP GEVALLEN Het tweejarig zoontje van den heer L. te Woerden viel van den trap, en werd dood opgenomen. Hij was moeder nageklommen, tegen den trap toen zij de kleuter van 9 maanden te bed bracht; VOORNAAMSTE NIEUWS Dit Nummer bestaat uit TWEE bladen Door de Synode der Ned. Hervormde Kerk zijn met 14 tegen 5 stemmen de re organisatievoorstellen verworpen. De vergadering van den Chr< Nat. Werkmansbond werd voortgezet. Op 1 Augustus waren in ons land nog ruim 300.000 werkloozen. Het Nederlandsche flottiljevaartuig „Johan Maurits van Nassau" trad hande lend op tegen een gewapend Spaansche treiler. Het aantal doodelijke verkeersongeval-* len was in Juni beduidend hooger dan het vorig jaar. Russen en japanners besluiten tot wa penstilstand over te gaan. Rechtsch offensief in Estremadura. Hodza voert besprekingen met de Su- deten-Duitschers. ONWEDER EN PLASREGENS BOVEN ROTTERDAM Overstroomingen op verschillende plaatsen van de stad Omstreeks vijf uur heeft zich gister middag boven Rotterdam en omgeving een hevig onweer ontlast, gepaard gaande met een waterhoos. De bliksem is op verschillende punten van de stad ingeslagen zonder ongeval len of brand te veroorzaken. Door de slagregens werd veel ongerief veroor zaakt en het verkeer op bepaalde punten van de stad lamgeslagen. Het oniweer begon vrij normaal met eenige .rij zware slagen, welke echter geen veront rusting brachten, omdat de laatste dagen her haaldelijk omveders zijn losgebarsten zonder direct de stad te treffen. Plotseling sloeg het onweder echter op verschillende punten van de binnenstad in er dat oogerabldk ontlastte zich een wolk breuk, die zoo hevig was, dat het grijze wa- tergoidijn den overkant van een wat breede straat onzichtbaar maakte. De riolen konden den massalen watervloed niet meer verwer ken en overal kwamen de straten blank te staan. Onder de wandelaars op straat ontstond een ware vlucht; de portieken stonden op getast met menschen, de trams liepen prop en men bleef maar meerijden tot het eindpunt om droog te zitten. Alle taxi-diensten in de stad waren in een o ogenblik „uitverkocht". Overstroomingen De telefoon van de alarm-centrale op het Groote Kerkplein stond niet stdl van aan vragen om hulp, omdat overal de dakgoten verstopt raakten en huiselijke overstroomin gen ontstonden, terwijl ook tal van kelders vol liepen. Uiteraard was het niet mogelijk om aan deze aanvragen om hulp te voldoen, aangezien hier werk was voor den loodgieter. De gemeentereiniging en de technische dienst moesten op verschillende punten van de stad bijspringen omdat daar het verkeer door overstroomingen was stilgelegd. Zoo stond er bij de viaduct aan de Schiekade 60 c.M. water en temidden van dit meer bleven eenige auto's, die er niet op verdacht waren geweest, vast zitten. Zij zijn weggesleept en het water heeft men zooveel mogelijk weg gepompt. Op den Statensingel en op den Nieuwen Binnenweg tusschen Westersingel en Mathenesserlaan stond de straat blank. Merkwaardig was, dat de Statensingel zoo veel rioolwater kreeg te verwerken, dat de visschen het niet meer konden uithouden en bij drommen een luchtje kwamen happen. Velen zijn er gevangen. In het Noorden en Oosten der stad zijn op verschillende pun ten door het wegspoelende water verzakkin gen in de straten ontstaan. Blikseminslag Een wat alarmeerend bericht kwam bin nen, dat de bliksem zou zijn ingeslagen in de R. K. kerk aan de Hof laan. Dit bleek echter loos alarm te zijn. Wel is de bliksem ingeslagen in een lichtmast van de R.E.T. aan den Bergweg. Het net kwam stroomloos te staan en juist op het moeilijke verkeers punt tusschen Rotterdam en Hillegersberg strandden eenige wagens, zoodat ook het overige verkeer werd gestagneerd. Een montagewagen van de RJE.T. heeft het defect echter spoedig verholpen. Merkwaar dig genoeg is de bliksem ook ingeslagen in een vlaggestok van de Twentsche Bank aan de Noordblaak. De reserve-auto van de brandweer is uit gerukt voor een antennemast in de Zomer hofstraat, waarin de bliksem was geslagen en die gevaar opleverde en voor een topgevel van een pand aan de Boekhorststraat, die dreigde in te storten. Persoonlijke ongevallen zijn gelukkig nergens gemeld. In de omgeving In Hillegersberg en Schiebroek heeft men twee zware onweders na elkaar gehad. Om half drie barstte het eerste los, gepaard gaande met zwaren regenval, die de straten blank zette. Tegen vijf uur kwam de tweede bui, dreigender nog. Men vreesde al, dat, evenals bij vorige gelegenheden, de straten weer flink zouden worden geruïneerd, maar het viel nogal mee. Bij de familie De Boer, aan de Floris Ver- sterlaan, hoek Bergsingel, sloeg de bliksem in den schoorsteen, waarvan een stuk afsloeg en welke verder werd ontzef. Buren waar schuwden de politie, die onmiddellijk de brandweer alarmeerde, waarop in den stroo- Jft F 1 S K IMT safti-f light «LYJ de 100 autoband y.a kost iets meer, doch Is v^él goedkooper. EXTRA AANBIEDING Gedurende eenige weken reinigen wij bij elk Dames- of Heerencostuum, Mantel of Overjas GRATIS een paar handschoenen of een hoed. Een inderdaad goede afle- vering is alleen te verkrijgen in goed geoutilleerde fabrieken met vakkundig personeel. Dit bedenke men wel bij het chemisch laten reinigen en .verven van zijn goederen! Dr. H. Nanning's TANDPASTA in tuben van 25 en 60 ets. Neerlands beste Tandpasta I Wtlemclipptljk krsiliiltk kertM h Dr. H. NANNING'S Pb.rm Cke*. Fakritk. N.V, DEN HAAC.$ menden regen de motorbrandspuit onder leiding van adj.-opperbrandmeester A. Hueck uitrukte, gevolgd door de handbrandspuiten 3 en 5 en slangenwagen 1. Geen der spuiten heeft echter assistentie behoeven te ver leenen. Voorts sloeg de bliksem in de tramled ding, waardoor de tram even stroomloos stond. Het tramverkeer kon echter spoedig weer doorgaan. Tenslotte blijken ook enkele dra den van de alarmcentrale der brandweer door den bliksem te zijn getroffen. Te Schiebroek heeft het onweer eveneens eenige schade veroorzaakt. In een weide achter de Lindelaan werd een koe door den bliksem getroffen en gedood. Het dier was eigendom van den heer Van Roon, van den Soetendaalscheweg te Rotterdam. Bij den slager La Rivière sloegen de stop pen kapot en werd de lichtleiding beschadigd: bij de fam. Splindler aan de Acacialaan sloeg de bliksem in de keuken en richtte daar eenige schade aan. Begrafenis W. Rijksen Onder enorme belangstelling is gistermid dag om één uur het stoffelijk overschot van den heer W. Rijksen, in leven directeur van de Utrechtsche Bankvereeniging, op de Eer ste Algemeene Begraafplaats te Utrecht ter ruste gelegd. Op de begraafplaats waren vele vooraan staande personen aanwezig, o. a. Dr. W. de Vlugt, burgemeester van Amsterdam en com missaris der Utrechtsche Bankvereeniging, Dr. H. W. van Marle, president-commissaris, Mr. de Wilde, ex-vice-consul van Spanje, Dr, Jhr, E. Huydecoper van Nigtevecht, Direc teur van de Rotterdamsche Bankvereeniging te Utrecht en vele anderen. Aan de groeve werd het woord gevoerd door Ds. R. E. van Arkel, Geref. Pred. te Utrecht en vriend van den overledene. Deze wees op de vruchtbaarheid, werkzaamheid en gaafheid van het leven van den heer Rijk sen. Veel had zijn belangstelling. Daar was b.v. de Stichting 'sHeerenloo voor het mis deelde, de Gereformeerde Ziekenverpleging voor de kranken, de zending welke hij diende als penningmeester van den Medi- schen Dienst, de Voorschot Kas waardoor hij toonde de sociale nooden te verstaan. Hierop las Ds. van Arkel de twaalf artike len des Geloofs. De heer G. W. Rijksen, oudste zoon van den overledene, sprak een dankwoord, _J

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 1