rr: Jongenskamp te Oudleusden STEMMERIK i C° WOENSDAG io AUGUSTUS 1938 TWEEDE BLAD PAG. 5 ZUIVERE RIETSUIKERSIROOP IN FRAAIE BUSSEN VAN Va-l en 2 Vz K.G. NETTO In de Abruzzen vinden de groote Italiaansche legermanoeuvres plaats, welke o.m. door den koning-keizer, den kroon- Een drietal vliegtuigen, dat aan de Engelsche tuchtoefeningen deelnam is verongelukt, waarbij vijf personen prins en Mussolini werden bijgewoond. Manschappen bezig met het in stelling brengen van geschut. om het leven kwamen. Een toestel stortte omlaag en kwam voor een huis terecht. In het gebouw K. en W. te Utrecht werd gisteren de jaarvergadering van den Chr. Nat. Werkmansbond ge houden. Onze fotograaf nam deze overzichtsfoto tijdens de morgenvergadering. vraagt uw HABI 'n delicatesse Een DIENSTBODENVERZEKERINfi vin DE PHILANTHROOP geeft meer, kost minder! Vraagt vrijblijvend Inlichtingen aan onze agenten of het hoofd kantoor. N.V. Algem. Verz. Maatschappij „DE PHILANTHROOP" DE iHIIIANTÜPOGP BOOMPJES 8c ROTTERDAM (gebouw Eerste Rotterdamsche) 1813 - De wasscherij met 'n meer dan 100-jarige ervaring - 1938 N.V. Delftsche Stoomwasschenij v.h. A. VAN OSSELEN Oostsingel 151—152, DELFT, Tel. No. 166 GOUD SIROOP DE WEDUWE VAN DEN PLUIMGRAAF Gistermiddag ter aarde besteld SOESTDIJK, 9 Aug. Onder groote belang stelling van geëmployeerden en oud-geëmploy eerden van het domein Soestdijk werd he denmiddag het stoffelijk overschot van mej. Appeldoorn, weduwe van den „pluimgraaf van het Paleis Soestdijk" ter aarde besteld. Op de baar lag een bouquet witte gladio len. waaraan witte linten met de letters J en B waren gehecht. Deze bouquet was na mens het prinselijk paar gezonden. De overledene heeft meer dan een halve eeuiw het boerderijtje van Prinses Sophie in het park van Paleis Soestdijk bewoond. Prinses Juliana kwam als kind dikwijls bij haar spelen en ook H. M. de Koningin en Wijlen H.M. Koningin Dmma bezochten mej. lAppeldoon meermalen. De overledene is bijna 91 jaar oud ge- Worden. De dagindeeling Men zou eigenlijk heel veel over zoo'n kamp kunnen schrijven. Maar de beperkte ruimte laat dit niet toe. We moeten daarom alleen maar een beschrijving in vogelvlucht geven alsof we erover heen gevlogen zijn en zoo vaijuit de verte het mooie werk gezien hebben. 's Morgens zeven uur is het opstaan voor de jongens. Na de ochtendgymnastiek volgt het ontbijt en de morgenwijding. Elke tent commandant regelt dit zelf. Om de beurt moet elk kamp aardappel jassen. Dat is een aardig werkje, om twee mud aardappelen te krabben, maar onder het zingen van kampeer bedjes, vaderland- sche zangen en een canon vlot de arbeid goed en in een klein half uur zijn de aard appels gejast. De ochtend wordt doorgebracht op ver schillende manieren. De kampcommandanten leveren hun plan in bij de hoofdleiding, die het goedkeurt, zoodat altijd de hoofdleiding op de hoogte is, wat er gebeurt. Het eene kamp gaat zwemmen in Amersfoort, het an dere kamp maakt een fietstocht, een derde is bezig met volleyball (een soort van ten nisspel), met slagbal of handbal. En 's mid dags gaat dit evenzoo voort. Voetbal wordt er niet veel gedaan. Maar er is in de kamp- week één voetbalmatch, waarvoor altijd veel belangstelling bestaat. Dat is de wedstrijd tusschen de kampcommandanten, die een elftal vormen en de jongens, die een elftal kiezen. Dat gaat spannend toe en de jon gens geven het den kampcommandanten vaak niet gewonnen. Eenmaal in de week wordt een langere tocht gemaakt, en soms is er een kampvuur en eenmaal in de week is er een ontspan ningsavond, waarvoor de jongens zelf het programma samenstellen, in overleg en on der goedkeuring van hun leiders. Volksspelen vormen een aantrekkelijk programmapunt. Vossenjacht levert ook een spannend uur op en zoo is er voor de jon gens zooveel te doen en zooveel te genieten, dat de week omvliegt. De dames, die de keuken verzorgen, hou den tevens toezicht op het netjes houden der tenten. Zij trekken er 's morgens op uit, als de jongens het kamp verlaten hebben om de tenten te inspecteeren en geven dan punten. Wie de hoogste punten heeft, krijgt een fraaie kaart mee naar huis, als bewijs van het ordelijk zijn. En daar zijn zelfs huisvaders trotsch op, want ook de tenten van de kampcommandanten worden ge ïnspecteerd. ^^AMSTERDAMc^ï H Aj 1690 WAT LEVERT LEVERT. IS COÉD Een drietal douches biedt gelegenheid aan de jongens zich te verfrisschen en 's avonds is het algemeene voetwassching, wat wel noodig is, want de jongens worden zoo zwart als roet. De dagsluiting geschiedt in elik kamp af zonderlijk en juist bij de morgenwijding en de dagsluiting vindt de kampcommandant zoo'n mooie gelegenheid om eens met zijn jongens te praten, die hij in de week leert kennen en waardeeren. Een prachtig werk Het is prachtig werk, dat daar in Oud leusden geschiedt. De kampcommandanten, die een deel van hun vacantie opofferen en daarbij dan nog zelf kampgeld betalen, ver richten een werk, waarvoor hun alle waar deering toekomt. De jongens hebben een kostelijke week, waarvoor ze allen dank baar zijn. „Het is zeer vermoeiend, maar ook erg mooi werk," zoo verklaarde ons een der kampcommandanten, „want de jongens zijn spontaan en hartelijk en dankbaar, en da+ maakt het werk zeer aantrekkelijk." Meer dan duizend jongens zullen in dezen kamptijd in het kamp verblijf houden. Elke week wisselt de bezetting van de kampen, maar allen hebben dit ideaal in zich, wat is uitgedrukt in het Verbondslied: „Eén woord heeft ons verbonden, komt reiken wij elkander de trouwe broederhand, wat wissele of verandere, ons trouw Verbond houdt stand." Moge dat bevestigd worden onder den nieuwen Verbondsvoorzitter en de velen die hem terzijde staan. Het NJ.V. groeie en bloeie tot heil van Neerlands jeugd, tot heil daardoor van heel ons vaderland I Ondernemersovereenkomst voor het bakkersbedrijf Het Hoofdbestuur van den Nederl. Centr. Bond van Christelijke Arbeiders sters) in de Voedings- en Genotmiddelenbedryven, heeft een dezer dagen aan den Minister van Eco- nomische Zaken een request gezonden inzake een aanvullende overeenkomst voor het Bak* kersbedrijf. Adressant he^ft er op gewezen dat de Ne- derlandsche Bakkerij Stichting een aanvrage in dezen op de per 1 Febr. 1938 verbindend verklaarde Ondernemersovereenkomst had in gediend. Vm de overweging uitgaande dat in de practijk is gebleken dat de Ondernemersover- eenkorast voornoemd, een beter effect zal kunnen sorteeren en aan het gestelde doel zal kunnen beantwoorden, indien tot het vast stellen van minimumbroodprijzen wordt over gegaan; van oordeel zijnde dat hiermede de belan- „3n van het Amsterdamsche Bakkersbedrijf worden gediend, daar de ongebreidelde con currentiestrijd op het gebied van de prijszet ting de toestand vrijwel onhoudbaar heeft ge maakt, en de bona-fide patroons zoowel als de in het bedrijf werkzaam zijnde arbeiders door de thans bestaande verhoudingen in zeer ernstige mate worden gedupeerd; verzocht het hoofdbestuur Z. Ex. dringend» de ingediende aanvullende overeenkomst wel verbindend te willen verklaren. Inmiddels is als antwoord daaron van den Minister bericht ontvangen dat Z. Ex. het advies heeft ge vraagd van de vaste Commissie uit den Econ. INDISCHE UITRUSTINGEN HEERENKLEEDING NAAR MAAT LAAN- VAN MEERDERVOORT 66 DEN NAAG EIGER ZAAK SOERABAfA GEMBLONGAnJ Beudekers etere essen jenever fa J. Beudeker Rotterdo Een dag als kampjongen Spontaniteit en hartelijkheid overal Wat honderden hongerige magen vragen LIET Jongenskamp van het Nederl. Jongelingsverbond te Oudleusden is zoo goed verstopt in de dichte bos- schen, dat het maar moeilijk te vinden is en de meneer, die kwam om de Ver- bondsfilm ook hier op te nemen, met zijn auto strandde, en speciaal moest worden opgehaald. Op een snikheeten dag zijn wij een dag „kampjongen" ge weest. We hebben het kampleven mee gemaakt en kunnen ervan zeggen: het was fijn en we kunnen ons best begrij pen, dat tweehonderd vijftig jongens hier graag een week doorbrengen. Maar zoo'n reuzegezin, daar moet men niet licht over denken. Wat daarvoor komt kijken, daar heeft men geen denkbeeld >van, als men niet de leiding van het kamp ge sproken heeft. Om maar met het eten te be ginnen, want de liefde gaat toch door de maag, nietwaar: op één dag wordt daar in 't kamp gebruikt: twee mud aardappelen, hon derd-tachtig brooden, vijf en dertig pond vleesch. Van de groenten is ook heel wat noodig. Op één dag verdwijnen er in de jon gensmagen 110 pond spercieboonen of 185 struiken andijvie, 30 witte kooien, of 270 kroppen sla, of 70 pond wortelen. De huismoeder, die deze getallen aan schouwt, kan dan zelf in de gauwigheid uit rekenen, wat bij zulke hoeveelheden nog verder noodig is aan boter, suiker, thee, melk, griesmeel, ja wat al niet meer. De meneer, die voor de menage zorgt, dat is meneer C. V. Cast, de kampleider. En hem zouden de jongens dus eigenlijk vooral in de gaten moeten houden. Maar het gaat alles heel gemoedelijk toe, onder den hoofd leider, den heer K. Hoeve, een der secre tarissen voor het jeugdwerk van het N.J.V.; we hebben er ons van kunnen overtuigen toen we in het kamp gast waren. Het kamp bestaat uit een groot vast ge bouw, waarin de keuken en administratieve vertrekken en de groote zaal zijn ingericht, en het ziekenzaaltje, dat gelukkig bijna nooit gebruikt wordt. Architect Ingwer- s e n, die dit gebouw ontworpen heeft, gaf het den vorm van een liggenden leeuw, die over het kamp waakt, een mooie symboliek, die men u gaarne wijst. En verder bestaat het kamp uit vier kampementen, genoemd naar de plaats waar ze zich bèvinden. Elk kamp. bestaat uit vier slaaptenten, knapen waar de jongens heerlijk maffen en 's mor gens fijn him wolletje „model" mogen op maken, en een groote tent, waar gegeten wordt en waar de jongens zich 's avonds op houden. Zoo'n tent heeft een karakteristie ken naam, evenals trouwens alle tenten na men dragen. Men vindt er namen uit den Oost-Indischen archipel, zoowel als van wa tervogels, zoodat elke groep zijn eigen naam krijgt naar den naam van de tent, waarin zij verblijft. De aankomst Nadat 's Zaterdags de leiders aangekomen ziin, begint 's Maandags het kamp voor de jongens. Dan komen ze aan van allerlei windstreken, soms wel uit zestig gemeenten in het land, uit Friesland en Zeeland, uit Brabant en Zuid- en Noordholland, uit Gel derland en uit het Sticht, uit Overijssel en van de eilanden. 's Maandagsmiddags, als allen zijn gearri veerd, vindt de plechtigheid plaats van het vlag-hijschen, de hoofdleider houdt den een toespraak en wijst op het mooie werk van het N.J.V., op den band die allen bindt. Door die eenvoudige plechtigheid wordt reeds direct de saamhoorigheid tusschen de jongens bevorderd. „U kunt niet gelooven", zoo zeide ons de heer Hoeve, „hoe goed het voor de jongens is om eens een week in zoo'n jongensmaatschappij te zijn. Hier zijn ze uit het gezinsverband en hier wordt dus minder rekening gehouden met eiken jongen afzonderlijk; ze moeten hier alles zijn voor elkaar en met elkaar". De propagandistische waarde voor het Verbondswerk is ook zeer groot; jongens, die nog niet op de club waren komen ertoe, als ze een kamp bezocht hebben om aan het clubwerk deel te nemen en vandaar komen ze als vanzelf op de jongelingsvereeniging. En het spreekt vanzelf bij het N.J.V. het evangeliseerende karakter van den ar beid komt ook in dit werk uit. Er zijn jon gens onder, die door dit kampwerk in aan raking komen mét de prediking van het Evangelie, waar ze tot dusver soms niet van gehoord hebben en dit is het aantrekkelijke in dit werk, dat in jonge harten op deze wijze het goede zaad gestrooid wordt, dat soms later, misschien veel later, schoone vruchten zal dragen. Vrije- en orde.-oefeningen der, de a.s. jubileumfeesten. De restauratie is zoover Het Koninklijk Paleis op den Dam te Amsterdam zal op tijd gereed zijn gevorderd, dat de schutting kan worden verwijderd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 5