radDD KA ZO STORK WOENSDAG ïo AUGUSTUS 1938 EERSTE BEAD PAG. a RONDBLIK OORLOG OF VREDE? Het grensconflict op het Russlsch-Mand- Bjoerijsoh-Koreaansch drielandenpunt, de streek waarin de allengs befaamde heuvel Van Tsjang Koe Feng is gelegen, begint ge leidelijk een ander aspect te vertoonen. Aan vankelijk leek het erop, alsof een onuitge lokte opmarsch van Russische troepen, ge volgd door een Japanschen tegenaanval, welke het veroverde gebied weer terugnam, en zoo het status quo ante herstelde, de eerste fase, die der gewapende botsingen, had uitgemaakt, en dat nu verder het woord aan de onderhandelaars en het diplomatieke verstand zou zijn. Helaas is deze verwach ting beschaamd; men gaat wel door met besprekingen, doch eveneens en gelijktijdig, Jnet het bloed vergieten. De Japansche tegenaanval was reeds meer, dan men in verschillende wereldcentra had meenen te moeten verwachten; men had zich daar niet voorbereid op het on middellijk terugslaan van den slag, omdat men vermoedde, dat zulks een oorlog zou beteekenen. Intusschen is het zoo'n vaart niet geloopen. De politieke „lucht" blijkt in dit seizoen even „sterk" te zijn als de Zomerhemel, welke evenmin, ondanks on- weder en plasregens, zich durend bewolken wil. Het gevolg is, dat men ginds, in het ÏVerre Oosten, zich meer en meer met het bestaan van de onderlinge vijandigheden begint vertrouwd te maken. Achter de loop- gravenlinies verzamelt men zijn tanks, zijn geschut, zijn voorraden, alsof men ermede meent te moeten rekenen, dat deze affaire wel eens van langen duur zou kunnen zijn. Is er uit het smeulende vuur, dat zoolang op deze niet gemarkeerde grensgebieden heeft gewalmd en gerookt, geleidelijk-aan bezig een open, ofschoon nog plaatselijke brand te ontstaan? In Moskou beraadslaagt men en neemt opgewonden vaderlandsche resoluties aan, precies alsof men niet bolsjewiek, doch aan hanger van onverschillig welke „burger lijke" partij was. In Tokio houdt men even eens consult, doch hier zijn het de generaals, de ministers, de kopstukken, die bij elkan der komen, omdat zij klaarblijkelijk met een hoofd vol zorgen zitten. Er worden daar momenteel met overleg twee belangrijke zaken tegen elkander uitgewogen. Wij be doelen de „eer van den samoerai", den Ja panschen krijgsman, die niet gedoogt dat een aanval niet gruwelijk wordt gestraft, en het algemeen belang van Japan als natie. Het Japansche volk in zijn breede lagen is niet rijk; vooral de povere boerenbevolking weet, wat gebrek is en ontbering. Het land zucht onder zijn menschenovervloed, zijn ge brek aan voedselproductie, het door 't Chi- neesche avontuur wegslinken van afzetge bied en kapitaal. Moet men een tweede ontzaglijk groot menschenreservoir lek stoo- ten, en nieuwe stortvloeden tegemoet zien, met andere woorden, na de Chineesche nu ook de Russische volken tegen zich in bloed- Veete brengen? Tokio overweegt oorlog en vrede en doet zulks in de overtuiging, dat het thans voor een keerpunt in Japans mo derne historie is geplaatst. In de overige wereld blijkt men, merk waardig genoeg, bezig te herademen. Men schijnt daar aan te voelerf, dat geen andere machten zich gereed houden bij te sprin gen. zoo uit de huidige gevechten een offi- cieele oorlog mocht worden verklaard. Duitschland, Italië, Groot-Brittannië rusten Op hun wapens en maken zich gereed voor meerdere onderlinge toenadering, o.a. door een luchtpact, dat zoowel de eene als de andere partij gevoel van gerustheid kan verschaffen. Vandaar dat zoowel luchtgene- raal Vuillemin als luchtmaarschalk Balbo momenteel te Berlijn vertoeven, en men erop rekent dat luchtmaarschalk Goering, na het overleg met zijn Italiaanschen en Franschen collega, een bezoek aan Londen zal gaan brengen. Terwijl in het Verre Oos ten het oorlogsvuur op uitbreken staat, consolideeren dus de Westersche machten den vrede. Whisky Soda C ar am e II a Van Lonk a te Breda KOMT ER EEN RUSSISCH- JAPANSCHE OORLOG? Consulten in de Japansche hoofdstad De Japansche minister van oorlog, ge neraal 11 a g a k i, heeft gisternacht te Tokio een spoedconferentie van leger leiders bijeengeroepen, waaraan behalve de vice-minister van oorlog, generaal T0 j 0, ook gen. Nakamoera en kolo nel Sato deelnamen. Tegelijkertijd vond een eveneens met spoed bijeengeroepen conferentie plaats van den vice-chef van den gcneralen staf met alle afdeelings- chefs. Te Tokio is men van meening, dat be slissingen zijn genomen omtrent het grensgeschil van Tsjang-Koe-Feng, en dat Japan thans definitief zijn houding t.o.v. Rusland bepaald heeft. De besprekingen te Moskou In bevoegde Japansche kringen wordt er- nomen. dat Litwinof en Sjigemitsoe binnenkort een derde onderhoud zullen heb ben op een nader door de beide diplomaten te bepalen datuoa In dezelfde kringen is men van meening, dat het tweede qpderhoud op 6 dezer gems- zins de hoop op een diplomatieke regeling, die na het onderhoud van 4 Augustus ont staan was. vernietigd heeft. Men acht hel waarschijnlijk, dat men tot een accoord zal komen over staking der vijandelijkheden en neutralisatie van een strook van het gebied tusschen de tegenover elkaar liggende infan- terieën. Japatj zal dan bereid zijn te onderhande len over de instelling van een commissie, be last met het afbakenen van de grens. Het zal zelfs in een geest van verzoening ermede accoord gaan, dat deze commissie bestaat uit Russen, Mandsjoes en Japanners in de ver houding van twee Russen tegen een Mand- sjoe en een Japanner. Het is de wensch.dat deze commissie den weg effent tot de in stelling van andere commissies, die de kwes tie der grensgeschillen in haar geheel zou den regelen, daar Tokio, volgens de herhaal de verklaringen van Oegaki, tot hartelijke betrekkingen met Moskou wil komen. De strijd duurt voort Volgens de jongste berichten zou de strijd ten noorden van Tsjang-Koe-Feng nog aan den gang zijn. Het front communiqué meldt, dat de Japanners talrijke heuvels, waar onder de hoogten van Tsjang-Feng, bezet houden. Naar Domei voorts meldt, zijn achter het Sovjet-Russische front tal van tanks gecon centreerd. De grenslijn wordt nog steeds door Sovjet-Russische vliegtuigen bedreigd. Bij de laatste luchtaanvallen werden vier Korean én gedood en tien andere ernstig gewond. Men wijst hier evenwel erop, dat totdusverre nog geen luchtaanvallen op troe pen of militaire instellingen op Koreaansch of Mandsjoerijsch gebied hebben plaats ge had. DE SPAANSCHE BURGEROORLOG HET ROODE SPANJE IS OPTIMISTISCH In een te Barcelona gehouden bijeenkomst van de permanente deputatie van de cortes hebben Negrin en DelVayo een uit eenzetting gegeven van den militairen en buitenlaindsch politielken toestand. De depu tatie verleende haar goedkeuring aan het werk der regeering. Men meent voorts te weten, dat een der belangrijkste verklaringen van Negrin, tij dens een uiteenzetting voor het nationale co mité der socialistische partij, was, dat het parlement optimistisch gestemd is ten aan zien van de voortzetting van den oorlog. Negrin zou de verzekering hebben gegeven, dat alle maatregelen genomen zijn voor een voortzetting van den strijd gedurende den winter en zelfs gedurende het voorjaar. SLACHTOFFERS VAN BOMBARDEMENTEN Gisteren is te Saragassa de balans gepubli ceerd van de luchtbombardementen, uitge voerd tusschen 18 Juli 1936 en den eersten Juni 1938 door de roode luchtmacht op na tionalistisch gebied. Het aantal slachtoffers bedraagt 16.985 tengevolge van 2.091 bombardementen op 373 steden. GENERAAL VUILLEMIN BEZOEKT BERLIJN Generaal Vuillemin, chef van <fen generalen staf van het Fransche luohtleger, zal vandaag, vergezeld van zijn adijudiant Petitjean, met een Fransoh bombardements- toestel een bezoek aan Berlijn brengen. Ook do Italiaansche luchtmaarsehaJik Balbo vertoeft momenteel in de Duiteche hoofdstad. Runciman bezoekt Hodza Polen en Sudeten blijven verontrust Het secretariaat van Runcimann pu bliceerde Dinsdag te Praag het volgcndo communiqué: Runciman heeft verschillende docu menten ontvangen betreffende de ontwerpen der Tsjeoho Slowaaksche regeering. welke documenten hij eenigen tijd heeft bestudeerd Na den koffiemaaltijd heeft Runciman een bezoek gebracht aan Hodza, met wien hij zich onderhield over den toestand op den grondslag van de hem verschafte inlichtin gen. Hij besprak met Hodza de in samen werking mpt de rogeering te treffen schik kingen ter opheldering van den toestand. Om vijf minuten over vijf vanmiddag zijn de gevolmachigden van Henlein. Kundt, Peters. Rosoho en Schiketanz, in hotel Alcron" aangekomen. De Polen blijven sceptisch In een bespreking van het door de Praag sche regeering opgestelde nationaliteiten statuut stelt de „Gazeta Polska" vast, dat- het ontwerp enkele formeele maatregelen bevat, die vrij ver gaan, doch, zoo schrijft het blad, „vóór alles gaat het om de toe passing der wetten in de practijk''. Het blad gaat de beginselen van het ont werp na en wijst %p het te algemeen karak ter hiervan. Als voorbeeld noemt het het beginsel van de gelijkenis van alle burgers voor de wet, welke steeds heeft bestaan, doch nöolt in de practijk is toegepast. Het blad komt tot de conclusie, dat hel ontwerp verre van voldoet aan de essentieele behoeften van de Poolsche bevolking in Tsj eoho-Slowakije. Sudeten-leiders beraadslagen Naar het persbureau van de Sudeten- Duitsche partij mededeelt, vond gisteren on der voorzitterschap van den plaatsvervanger van Kon rad Henlein, afgevaardigde Karl Hermann Frank, een beraadslaging plaats van de districtsleiders der Sudeten-Duiteche partij. Uit alle rapporten is, aklus luidt het in do betreffende mededeeling, af te leiden, dat de toestand in het geheele Sudeten-Duitsch? gebied, vooral na de maatregelen van 21 Mei, algemeen verscherpt en dat de Duitsche bevolking zioh in de hoogste mate veront rust gevoel L Daartoe hebben de incidenten, waaronder de moord op een Sudeten-Duitsoher te Gla- serwald, zeer veel bijgedragen. Professor Frobenius overleden Vermaard ontdekkingsreiziger en geleerde De wereldvermaarde Duitsche geleerde en ontdekkingsreiziger Prof. Dr. Leo Frobe nius is gisteren in zijn landlhuis aan het Lago Maggiore op ruim 65-jarigen leeftijd overleden. Frobenius, die deelgenomen heeft aan twaalf expedities naar Afrika, was 9inds 1932 hoogleeraar aan de universiteit van Frankfort en sinds 1934 directeur van het ethnografisch museum aldaar. Hij begon zijn loopbaan als assistent aan de musea voor Volkenkunde in Bremen, Bazel en Leipzig en dit heeft zijn richting in de ethnologie bepaald. Van zijn geweldig vele reizen noemen wli speciaal die van 1904-'6 door den Congo, 1907-'9 in den West-Soedan, 1910 en 1912-T4 langs de Roode Zee, 1926 in de Nubische woestijn, 1928-'29 in Zuid-Afrika, en daar- tusschen Trinolitanië, Algiers en Marokko, Turkije en Noord-Abessinië. IN EEN NACHT VAN LONDEN NAAR NEW-YORK? De Engelsche majoor Mayo, de ontwer per van de water-vliegtuig-combinatia waarvan het bovenste deel, de „Mercury" onlangs over den Oceaan is gevlogen, heeft gisteravond medegedeeld, dat men spoedig met den bouw van een nieuw type land- vliegtuigcombinatie hoopte te beginnen waarvan de maximum-snelheid 480 K.M per uur en de kruissnelheid slechts weinig minder zal bedragen en waarmede men «n één nacht met een ton nuttige lading zonder tussohenlanding van Londen naar New-York zal kunnen vliegen. DE REBELLIE IN MEXICO Cedlllo houdt den strijd vol Na een langdurige achtervolging hebben de Mexicaaneohe regeeringstroepen in den staat San Luis Potosri een bende aanhangers van generaal Cedillo omsingeld. De aan hangers van Cedillo werden verslagen en vluchtten. Eén hunner aanvoerders, Ade laide Barron, een vertrouwensman van Cedillo, is gesneuvefld. Cedillo zelf is er tot nu toe steeds in ge slaagd, zioh voor de regeeringstroepen ver borgen te houden. verkoudheid erg hinderlijk jA Aspirin> TABLETTEN brengen snel verlichting, dank zij hun uitstekende werking en voortreffelijke kwaliteit /^a^\ .1* O» O'MKbw» «i Ba,>rkruis. V E Ha J W De Japansch-Chineesche oorlog JAPANNERS DOOR HANKAU'S EERSTE LINIE GEDRONGEN? Ghineezen beweren het tegendeel SHANGHAI, 9 Aug. (DNB.) Vol gens berichten van het front hebben de Japansche troepen vanochtend Sja-Ho, 15 K.M. ten Zuiden van K-ioe-Kiang ver overd. Daarmede zijn de Japanners door de eerste Chineesche verdedigingslinie voor Hanika/u gedrongen, welke den weg naar Nan-Tsjang moest dekken. Bovendien zijn vandaag Japansche troepenafdeelingen, die op den Westelij ken oever van het Pojangimeer waren ontscheept, in Westelijke richting opge rukt. Zij hébben een omtrekkende be weging gemaakt ter vermijding van de krachtig versterkte Chineesche stellin gen op de heuvelketen ten Oosten van Sja-Ho. De Chineesche verdediging is daardoor aan het wankelen gebracht. Naar het Chineesche telegraaf-agentschap meldt, heeft generaal Tsjen-Tsjeng een overzicht gegeven van den militairen toe stand aan het front van Kioe-Kiang in de laatste paar dagen. Hij verklaarde, dat de gevechten het felst geweest zijn ten Zuiden van Kioe-Kiang tus schen 3 en 6 Augustus, toen de Japanners herhaaldelijk aanvallen deden op de Chinee sche stellingen. Bijzonder hevig was de strijd in den morgen van 5 Augustus, toen de Japanners onder dekking van zwaar ar tillerievuur en tanks een poging deden, de Chineesche stellingen aan te vallen op den Lioe-Toe-Sjan, den z.g. Ossekopheuvel, den Man-Sjan, paardezadelheuvel, en punten langs het Sja-Ho-front ben Zuiden van Kioe- Kiang. De Chineezen verdedigden zidh uitmun tend en minstens twee-duizend Japanners werden gedood. Intusschen was de geheele 106de Japansche divisie in dén strijd gewor pen, die nog verwoeder wérd, toen de Chi neesche versterkingen arriveerden, welke 'n tegenaanval op touw zetten en de Japansche troepen naar hun oorspronkelijke linie te rugdreven. Aan beide kanten waren dien dag zware verliezen geleden. Den volgenden morgen, .aldus ging gene raal Tsjen-Tsjeng met zijn verklaringen ver der, hervatten de Japanners den aanval op den Loe-Toe-Sjan, den Tijgerheuvel, die ten Noorden van den Lioe-Toe-Sjan ligt. Spoe dig ontwikkelde de strijd zidh tot een ge vecht van man tegen man. Zes maal wissel de de top van den tijgeiheuvel van bezet ting, doch tenslotte werden de Japanners te ruggeslagen. Toen de Japanners er niet in slaagden, door de vleugelstellingen der Chineezen heen te breken, deden zij een wanhopigen aanval op het midden der linie, op 7 Augus tus. Wederom ontmoetten zij kraebtigen te genstand, zoodat vele Japanners gedood of gewond werden. Volgens tot dusver beschikbare gegevens is thans de Japansche opmarsch in Zuide lijke richting langs de spoorlijn Kioe-Kiang Nan-Tsang definitief tot staan gébracht. Sedert 7 Augustus is niet ernstig gestreden, met uitzondering van wederzijdsch geschut vuur op dit front. Aan het front ten Noorden van de Jangtse is de Japansche opmarsch in Westelijke rich ting te Hwang-Mei tot staan gebracht aan de grens van Hoepeh. De Chineesche troe pen doen thans tegenaanvallen op Hwang- Mei en de voorhoede heeft de buitenwijken der stad bereikt. ENGELSCH MILITAIR VLIEGTUIG VERMIST In de baai van Bridlington wordt op hel oogenblik gezocht naar een Engelsch mili tair vliegtuig, dat sedert gistermiddag ver mist wordt Visschers, die gisteravond thuis kwamen, hebben medegedeeld, dat zij een vliegtuip hadden gehoord, dat op geringe hoogte scheen te vliegen. Kort daarna hoorden zij een ontploffing. Het verdwenen vliegtuig had een beman ning van vier pensonen aan boord. Gemengd Nieuws Karimata heeft weer tegenslag Een nieuwe zandinstorting Voorloopig geen nietiwe vondsten WEST-TERSCHELLING, 8 Augustus. Het ging blijkbaar te vlot met de bergingspogingen van de Lutine-schat ten. Weer stortte het talud in en viel het zand tot op een hooge van 14 M. naar beneden in dien cixca 20 M. die pen kuil, op dien bodem waarvan de emmers van de „Karimata" zitten te wroeten. Af en toe wij meiddien het reeds wer den wrakstukken naar boven gebracht Dat gaf hoop en vertrouwen. Voorloopig echter zullen geen nieuwe vondsten meer worden gedaan. Eerst moet het neergestorte zand worden weggebaggerd en dat duurt altijd langer dan men wel zou wenschen. Eerst tegen het. aanbreken van den dageraad zaJ de kleibodem weer zijn bereikt. De „Karimata" ie in verband met de zand instorting enkele meters achteruit gegaan. Het feit, dat deze instortingen periodiek terugkeeren, is een gevolg van de wijze, waarop men de laatste weken bij de berging* pogingen te werk gaat Sinds eenigen tijd graaft de „Karimata" den zeebodem in het afgepaalde gebied niet meer regelmatig laag voor laag af. Deze werkwijze is te tijd- roovend gebleken. Nu gaat men anders te werk. Nadat de molen eerst steil naar be neden heeft gegraven en op deae wijze de vereischte diepte van circa 20 meter onder den waterspiegel heeft bereikt gaat de „Karimata" langzaam voorwaarts. De molen blijft echter op een diepte van 20 M. bagge ren. Hierdoor wordt het talud ondermijnd, met het logische gevolg, dat, wanneer het zand niet langzaam in den kuil stroomt het talud na eenigen tijd instort. De molen moet dan weer eenige meters achteruit om eerst het ingestorte zand weg te baggeren. Een dergelijke instorting is gister weer ge beurd. Voorloopig dus kan men op den mo len en op Terschelling gerust zijn. Wrak stukken van eenige beteokenis zullen de eerstvolgende 12 uur nieit worden gevonden. ZIJN ZOON TOT DIEFSTAL AANGEZET Schandelijke wraak van een vader AMSTERDAM, 9 Augustus. De waarne mende substituut-officier van justitie, Mr P. 's Jacob, eisdhte een jaar gevangenisstraf tegen den man, die zijn zoon had overge haald, kleine diefstallen te plegen, zooals onderdeelen van fietsen, dynamo's lantaarns De jongen was nog minderjarig. De verde diger Mr van Haastert, zeide in zijn pleidooi, dat de man hiertoe was overgegaan om zijn vrouw, van wie hij gescheiden leefde, onaan genaam te rijn, opdat hierdoor de zoon,, die bij de vrouw inwoonde, in de gevangenis zou komen. GRAANSCHUUR DOOR BLIKSEM GETROFFEN SEVENUM, 9 Aug. Hedenavond omstreeks negen uur is tengevolge van blikseminslag de voorraadschuur van den landbouwer J. Wijnen te Beemd onder Sevenum tot don grond toe a/gebrand. Een groote hoeveelheid pas geoogst graan ging verloren. Verzeke ring dekt de schade. ROFFELRIJMEN NACHTFOTO Op de bruüoft van Verhalen Volgde een vroolijk nachtfestijn Waar de vloeipapieren mutsen Bleken zeer getapt te zijn. 't Was er zoo intens gezellig Dat het welgedaan publiek Meende dat het meer dan tijd werd Voor een feestelijke kiek. Best. De broeder van den bruigom Had het toestel, het verstand En de noodige hoeveelheid Blitzlichtpoeder bij de hand. Heel de uitgelaten schare Werd met veel vertoon van pret Naast en achter het gestoelte Van het groene paar gezet. Karei, die de kiek zou nemen, Had het toestel opgebouwd En er met gepaste moeite Een chassietje ingedouwd. 't Blitdichtpoeder op een plankje Hield hij, rechts-omhoog, gereed, 't Licht ging uit. en uit de massa Klonken gillen bij de vleet. Stilte! riep de operator. Lucifertje vlamde aan Boem!! De bruiloftsgasten schrokkerig 't Licht ging op, het was gedaan. Maar toen Karei vroolijk opkeek Klonk 't gejuich hem tegemoet:. Allen zagen ze wat witjes, Karei zag zoo zwart als roet 't Was gelukkig gauw verholpen, Maar de andre dag bleek pas: Karei was de schuif vergeten, Dus er stond niets op het glas! (Nadruk verboden). LEO LENS DONDERDAG 11 AUGUSTUS 193S HILVERSUM I. 1875 M. AVHO-UlUendlnff. 8.00 Gram.raualek. (Om 8.15 Berichten), 10.00 Morgenwijding. 10.16 Gewijde muziek (gT.pl.). 10.30 Goolaoh Symphonle-orkeet, 11.15 Declamatie. 11.40 Vervolg concert, (Om 12.16 Berichten). 12.30 Het Kovacs Léjoe- Orkeat. 1.16 Orgelepel en zang. 1.46 Het Sylvestre-Trlo. 2.30 Jetty Cantor» eneeroble en gram.muziek. 4.00 Voor zieken en thula- zlttenden, 4.30 Gram.muxl®k. 6.00 Voor de kinderen. 6.30 Kovac» JLaJoa orkeat. 6.80 Sportreportage. 6.45 Sportpraatje. 7.00 Mu zikale causerie. 7.20 Opera „Figraroa Hoch- zeit". 8.06 Berichten AMP. Mededeellngei^ 8.16 Vervolg opera-uitzending. 9.00 Repor tage. 9.80 Chansons. 10.16 Gram.muziek. 11.00 Berichten AMP. Hierna tot 12.00 Harug Callings d&nsorkoat. HILVERSUM II. 301.5 M. en 415.5 M. 8.00—9.18 Gram.muzlek. (Om ca. 8.16 Berichten). 10.00 Gram.muziek. 10.15 Morgendienst. 10.46 Gr.- muziek. 11.30 Godsdienstig halfuur. 12.00 Berichten. 12.15 Gram.muzlek. 12.30 KRO- Orkest (1.001.16 Gram.muziek). 2.00 Gr.« muziek. 8.00 Voor de vrouw. 3.80 Gram.* muziek. 8.46 Bijbellezing. 4.46 Gram.muzlek. 6.00 Cursus handenarbeid voor de Jeugd. 6.30 Apollokwlntet en gram.muzlek. S.4S C.N.V.-Kwartiertje. 7.00 Berichten. 7.15 Jour nalistiek weekoverzicht 7.458.00 Repor tage, eventueel gram.muzlek. 8.05 Berichten ANP., herhaling SOS-Berlohten. 8.16 Zang, 9.00 Causerie: „Pauluz en de Dlana-tempel te Efeze". 9.30 Orgel en alt (10.00—10.08 Berlohten AMP). 10.30 Gram.muzlek. ca. 11.60 12.00 Schriftlezing. DROITWICH 1500 M. 11.26 Trio, 12.50 Orkest. I.50 Planoduetten. 2.10 Vocaal kwartet 2.85 „Rhythmic Guitars". 2.60 Piano. 8.35 Orkest. 6.20 Viool. 6.40 Orkest. 6.45 Piaho. 7.20 Ope rette. 8.20 Causerie. 8.26 Radlotooneel. 9.05 Symphonle-orkeet. 9.60 OrgeL 10.45 Orkest II.80 Band. KEULEBT 456 M. 7.80 Trio. 8.60 Orkest 12.30 Orkest en ensemble. 2.30 Sextet 4.20 Orkest en koor. 6.20 Trio. 7.30 Orkest 9.20 Radlo- tooneeL 10.60 Orkest 12.20 Orkest BRUSSEL 32ï ca 484 M. 322 M.: 13.60 en 1.30 Orkest 6.20 Vlooi. 9.20 Concert 484 M.: 1.00 en 1.80 Orkest 8.20 Orkest. MEER GELUK DAN WIJSHEID! Op den plas „Elfhoeven" te Reeuw ijle was de heer J. v. L uit Rotter 'am 's mor gens aan het zeilen, toen plotse ling zijn portefeuille aan rijn handen ont glipte en te water ging. De heer <vw L. begaf zich te water en dook herhaalde malen om zijn eigendom op den piasbodem te zoeken. De portefeuille was echter niet meer te vin den. Een onbekend gebleven zwemmer ging s avonds in den plas zwemmen, waarbij hij ook eens een duik nam. Tot zijn niet gerin ge verbazing zag hij op den bodem van den' plas een portefeuille liggen. Hij bracht het voorwerp naar boven en deponeer de het bij de politie. Via de politie is de heer v. L. weer in het bezit van rijn eigendom gekomen. In aanmerking nemen de de groote oppervlakte van den Elfhoeven- plas en de onbekendheid van den zwemmer met het verliezen van de portefeuille is hier zeker sprake van een zeldzame vondst. (51 O, o, als hij nou eens wist, dat de waker hier zat te ver langen naar zijn dood. Als een groote verlossing was tegen zessen 't geluid van Heins klompen voor de deur. Gedempt praatten ze. Jans liet zich uit de bedstee zakken. Een goor, verflenst, arbeiderswijfje, dat niet tegen de ellende kon. In haar bruine rok en bonte, oude nachtjakje dat aan den hals open hing, met de zwarte haren verward om het hoofd stond ze op bloote magere voeten bij de bedstee van Aai. „Hier zij ik Aoi. hoe is 't er mee." Aai knikte even en sloot zijn oogen weer. .Ik geleuf. det ie béter is dan giestere" zei ze hoopvol. Maar in Gijs' hart was geen medegevoel of deernis. Als 't waar was, dan was ook die eenige kans weer voorbij. Thuis zei hij meermalen: „Ik weet nog zoo net nie, ik zie er nog nie veul moois in, in Aoie." Maar Stijn wist niet wat voor gruwelijke dingen haar man bedacht Haar medelijden was oprecht en zij hielp Janske anders dan haar man den zieke. Was a dies .tijd* dat dominee Schtavers weer op deg Elzenberm kwam. Hij zat tien minuten bij Aai's bed en toefde een uur ongeveer in de warm gestookte voorkamer van Hein de Grauw, die zeer vereerd was en zelfs den knecht van Drijvers, die den dominee gereden had, een sigaar gaf. 't Zou de laatste keer zijn, dat dominee Schravers op den Elzenberm kwam, maar bij Gijs Streef ging hij niet aan. Zelfs verwaardigde hij zich niet naar 't gezin te informeeren. Gekrenkte hoogmoed sprak sterker, dan Christus' gebod van den dolenden broeder te zoeken en te vergeven. Aai herstelde en toen tegen Maart 't weer voorloopig uit- gebuid scheen mocht hij op 'n lauwen middag in de stal gaan kijken. Hij lachte witjes toen hij Gijs bezig zag. „Ik zal oe gaauw wieer wegjaoge" zei hij met iets van schuld in zijn stem. „Gij mot mer oppaasse, hur, en nie te gaauw oe ège grooit haauwe." Maar blijdschap was er niet bij Gijs. Als Aai terugkwam, kon hij gaan, dat stond vast. Toch was er de hoop op 't kanaal. In Mei begonnen ze daar, was er afgesproken. De weken d«e nog verliepen voor 't werk zou beginnen be nutte Gijs om den hof van den Elzenberm, die toch maar renteloos lag in orde te brengen voor hem en Aai. Ze konden 't samen deelen, had Hein gezegd. Tinus was eens doorgedrongen in 't donkere voorhuis, door kieren en spleten en kapotte bovenlichten was er een grauw licht daar binnen. Hij zocht den weg en belandde in 't opkamertje van Jan Donkerstal. Er wag jets dat hem hier heen dreef. Stijg had hem .en Aart eens verteld enkele weken geleden, dat er een geheim kastje was in den muur. „Ge kant 't nooit nie velnde" zei Stijn. „Bewaorde Jan daor z'n cente in?" „Jao, ook wel, mer nie alles, z'n pepiere had ie d'r in.** Nu zocht Tinus. Daar was een kast fn den muur. De sleutel zat er nog op roestig en wel. Hij draaide hem om. Muf rook de kast. Zenuwachtig voelde hij op de planken, in de hoekjes maar er was natuurlijk niets. Waar was dat geheime kastje dan? In de schemer voelde hij gejaagd langs de muren, hij klopte er tegen. Lang weg blijven durfde hij niet, want hij moest spitten ïn den hof. Gelukkig was vader er nou niet, die was naar de kan ten van Grondel uit, die handelde nou in kippen, en konijnen, zoolang hij nog niet aan 't werk kon. Verbeeld je, dat hij hier wat vond. Geld, briefjes: hij zou ereen fiets voor kunnen koopen ofvoor Moeder een lap goed ennog zooveel wat er noodig was. Want hij zou 't houden en 't nooit aan Tonia teruggeven. Terwijl hij zoo voelde en duwde zag hij ineens voor zich 't blauwe gezicht van Jan Donkerstal, nat en met modderstreepen, zoo als 't uit het water van de Wetering was omhoog gehaald. Dat maakte hem angstig. Hij ging weer naar 't licht terug en duwde 't raampje vast in 't klemmend kozijntje. Nu wist hij, dat hij nooit meer in 't donkere, leege huis zou gaan zoeken naar den hoek, waarin Jan Donkestal zijn geld had verborgen. Hij wist niet, dat de Petser op 'n winternacht 't heele huis al had doorzocht, dat hij er meer dan een nacht had geslapen en dai eens de veldwachter hem vergeefs had beloerd, maar zijn spoor niet kon volgen. Gijs' negotie leverde niet veel op, maar 't was ten minste wat, doch hij was niet genoeg koopman om te konkelen en te bedriegen. In Mei begon 't werk. Met groote dankbaarheid zag Stijn hem dien morgen naar Grondel gaan. Tinus werd een goede veertien dagen later ook aangenomen. Nu niet meer als duvelstoejager, maar, 't was een geweldige eer voor een arbeidersjongen, in de locomotievenloods, waar de kleine machines gemonteerd werden en zijn hart ging open voor 't nieuwe en wonderlijke dat hij zag. Als hij *s avonds besmeerd en vet op den Elzenberm terug kwam, was het een groote vreugde voor hem te kunnen vertellen aan Stijn en Aart van de eerste rit op weer een nieuwe „kar". Hoe vetter hij er uit zag, hoe gewichtiger. Van de snauwen en vloeken en de klappen repte hij niet „Ziede nou welnou zij ik tóch gin boeren errebaaier, war". 't Werk was voor Gijs nu veel zwaarder dan 't vorige jaar. Ze werkten in groote ploegen, met lui van de echte pol- derjongensdorpen, die 't leven in keeten gewend waren. Ze benijdden hem, dat hij 's avonds naar zijn vrouw kon gaan. Maar dat was ook hem zelf een vreugde, want nu kwam hij niet in de gelegenheid om de avonden bij hen te zijn. Avon den waarop 't mes werd getrokken en 't bier rijkelijk vloeide. Van al t leelijke en liederlijke hoorde hij wel, maar de EU zenberm was nu zijn behoud. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 2