SCMILTE 'fctorla water HET DEELZI|^MÉ^ VRIJDAG s AUGUSTUS 1938 EERSTE BEAD PAG. a Buitenland Weensche „Zuiveringsarbeid" Ruim zevenhonderd Joodsche advocaten worden broodeloos (Van onzen Duitschen Correspondent) Men is te Weenen met een „Sauberungs- aktion" begonnen en als er op het een ot ander levensterrein opgeruimd moet wor den, dan spreekt 't vanzelf, dat het daarbij om de joden gaat, In de „J üristisclie «Woclienschrift" lezen wij, dat aan 721 jood sche advocaten de mogelijkheid is ont nomen, hun practijk voort te zetten. Zij hebben bij de balie niets meer te zoeken. Vooral dc Oostjoodsche elementen zouden hier een belangrijke plaats hebben) ingeno men, want naast 1750 joodsche advocaten telde men slechts 450 arische confraters! En zooiets kan men natuurlijk in het her boren Oostenrijk niet langer dulden. Men beperkte zich bij deze eerste zuivering tot hen, die ntf 1 Augustus 1914 op de lijst zijn ingeschreven en dib niet hebben meege vochten als frontsoldaten in den laats ten oorlog. Verdere „Streichungen'' zullen vol gen na e«en grondig onderzoek van het be schikbare materiaal en men behoeft er niet aan te twijfelen, dat binnenkort in het [vroegere Oostenrijk al net eender als in het overige Derde Rijk de niet-arische advo caat geen kans meer zal hebben, om in zijn levensonderhoud te voorzien. Moreel voelt men zich in dezen als het (ware gesteund door het feit, dat het ras senvraagstuk nu plotseling ook in Italië een actueele kwestie geworden is. Benito Mussolini zijn zoon Vittorio bevindt zich met zijn echtgenoot© op het oogenblik .te Berlijn en wordt overal met groote harte lijkheid ontvangen heeft den strijd voor de zuiverheid van ras aangekondigd en de achter hem staande pers begroet dit besluit met de vereischte geestdrift. De „Popoio Italia", het lijfblad van den du.ee publi ceert een artikel van den bekenden janthro- poloog en rassengeleerde, Nicola Pende, onder het veelzeggende opschrift: „De rein heid van Rome's geslacht." Het Italiaanse h- Romaansclie menschentype wordt hier als de zuivere biologische werkelijkheid der Italiaansche natie weergegeven. Bloedver menging met andere rassen wordt nadruk kelijk veroordeeld. En dat juicht men te Berlijn natuurlijk ten zeerste toe, want het onderstreept de nauwe verbondenheid van het fascisme en het nationaal-socialisme! Paus Pius XI liet zich hierdoor echter niet misleiden en bij een officieele ont vangst van jeugdige pelgrims waarschuwde hij in zeer ernstige woorden voor het ge vaar, dat in zulke theorieën ligt. Ook hier komen dus Kerk en Staat tégenover elkaar ,te staan en uit de geschiedenis meenen wij ons te herinneren, dat in zulk een strijd veelal de Kerk op den 'duur de overwinning heeft beha,ald! Runciman en 'de Sudeten Slechts een beleefdheidsbezoek Gistermiddag om vijf uur zijn de Sudeten Duitsche afgevaardigden Kundt, Peters, Se- bekowsky en Schiketanz per auto voor hotel 'Alcron te Praag aangekomen, waar het hoofdkwartier van Runciman is geves tigd. Aan de voordeur van het hotel werden fcij ontvangen door Henderson, den gewezen Engelsclien waarnemer in Tsjecho-Slowakije, 'die thans is toegevoegd aan Lord Runci man. Hij geleidde hen terstond naar de ver trekken van den Engelschen staatsman. Op tot hen gerichte vragen verklaarden de Su- deten-Duitschers, dat Konrad H e n 1 e i n hen er mede belast had, hem te vertegen woordigen. De ontmoeting is, naar het D.N.B meldt, niet uitgegaan boven een beleefdheidsbe zoek. De ontvangst droeg het karakter van een eerste persoonlijk contact. Politieke aangelegenheden kwamen niet ter sprake. Over een bezoek van Henlein aan Runca- man is niet gesproken. Later op den avond zou de Sudeten-Duit- sche delegatie den staf van Lord Runciman het memorandum der Sudeten-Duitsdhe par tij overhandigen, HEERLIJKE KOFFIE' MOKKA MELANGE 45 cent EXTRA MELANGE 35 cent HUISHOUD MELANGE 25 cent DE TWIST OM TSJANG KOE FENG Japan doet vreedzame voorstellen Terugtrekking van troepen en grens-afbakening •Horinoetsji, de Japansche onder minister van Buitenl. Zaken, heeft gis teren den Russischen zaakgelastigde te Tokio, Smetanin, bij zich ontboden en hem verzocht aan Moskou dringend het verzoek der regeering te Toikio over te brengen, de vijandelijkheden te staken< Sjigemitsoe, de Japansche ambas sadeur te Moskou, heeft gisteren een be zoek gebracht aan Litwinof, waar mede dus het diplomatieke contact over het grensgeschil bij Tsjangikoefeng, is hersteld. De gedachtenwisseling duurde twee uur en drie kwartier. Sjigeanitsoe gaf daarbij volgens 't Duitsche Nieuws bureau, uitdrukking aan het standpunt zijner regeering, volgens hetwelk het conflict langs vrcodzamen weg kan wor den opgelost. Hij herhaalde de voorstel len, die den Russischen zaakgelastigde te Tokio zijn gedaan. Litwinof stond er op, dat voor het op nemen van onderhandelingen, de Japansche troepen achter de lijn teruggetrokken zou den worden, die de aan het verdrag van Hoentsjoen toegevoegde kaart als grens Sjigemitsoe verklaarde, dat de genoemde kaart, die slechts in één exemplaar bij de acten van het Moskousche volkscommissa riaat van buitenlandsche zaken aanwezig is, geenszins als eenig punt van houvast vooi de vaststelling der grenslijn kan dienen, aangezien zij nooit gepubliceerd is en der halve den Japanschen instanties in het ge heel niet bekend was. Overigens wees de ambassadeur Litwinof op de tegenspraak, die gelegen is tusschen den eisch van Litwi nof op de tegenspraak, die gelegen is tus schen den eisch van Litwinof betreffende evacuatie der Japansche troepen uit het ge bied van Tsjangkoefenp en de Russische be wering, dat de Japansche troepen door de Russische strijdkrachten tot den terugtocht zijn gedwongen De besprekingen konden geen overeen stemming tusschen de wederzijdsche stand punten bewerkstelligen. Men neemt echter aan, dat beide regeeringen den toestand thans aan een nieuw onderzoek zullen on derwerpen. In welingelichte kringen te Tokio ver neemt Havas nog, dat Sjigemitsoe in zijn onderhoud met Litwinof uit naam der Japansche regeering „concrete voorstel len" heeft gedaan tot regeling van de kwestie van Tsjangkoefeng, Japan zou 0.a. aanbieden de troepen, die op het oogenblik de betwiste heuvels bezet houden, terug te trekken, op voorwaar de, dat de Sovjet-troepen zich eveneens op ©enigen afstand terugtrekken. De neutralisatie van het gebied zou gevolgd worden door een hervatting der onder handelingen om te komen tot de vor ming van e^n of meer commissies, be last met het afbakenen van de grens en het regelen der grensincidenten. Japan wil op deze wijze, naar men in Japansche kringen verklaart, 1. blijk geven van zijn matiging; 2. de Sovjet-Unie noodzaken, haar ware bedoelingen te onthullen en 3. door e«n belangrijke concessie als het terugtrekken van zijn troepen het verlies aan prestige goedmaken, dat de Sovjet- Unie zou kunnen gevoelen, doordat zij af ziet van het gewelddadig heroveren van den heuvel van Tsjangkoefeng. De gevolgen voor China Buitenlandsche waarnemers te Tokio zijn van meening, dat het Russisch-Japansche geschil, zelfs indien het op minnelijke wijze zou worden geregeld, van grooten invloed zal zijn op de Japansdie campagne in China. Men gelooft, dat de plannen tot een inval in Zuid-China, zoo deze al bestaan mochten hebben, definitief zullen worden opgegeven. Voorts is een uitbreiding op gTOote schaal van de campagne na den val van Hankau onwaarschijnlijker geworden. Ook is men van oordeel, dat bemiddelingsvoorstellen van derden te Tokio een williger oor zouden vinden. DE BEIERSCHE EX-PREMIER HELD f De vroegere Beiersche minister-presi dent Held is heden, na een langdurige ziekte, in den ouderdom van 70 jaar over- KWALITEIT en LIJN harmonieeren volkomen in de W.L.D. Schoen Heeren die het ge noegen kennen van het beste te dragen, kie zen daarom steeds W.L.D. SCHOENEN De Londensche vluchtelingen- conferentie Commissie tot het najaar verdaagd De intergouvernementcele vluohte- lingcncommissie heeft gistermorgen in het Foreign Office te Londen onder Voorzitterschap van lord Winterton haar laatste bijeenkomst gehouden. Na afloop der debattên verklaarde lord Winterton, dat de commissie opnieuw bijeen zal worden geroepen in het na jaar zoodra de directeur van het bu reau, George Rub lee, in staat zal zijn iverslag uit te brengen, na zich met de minderheden in Duitsahland in ver binding te hebben gesteld Naar voorts nog vernomen wordt, heeft de Fransche atgevaardigde Béreneer Woensdagavond tijdens het door de Britsche regeering aan de delegaties aangeboden diner de gelegenheid gehad tot een lang durig onderhoud met Halifax, wien hij de groeten van Bonnet overbracht. Er is alle reden om aan te nemen, dat dit onder houd hoofdzakelijk betrekking had op de huidige diplomatieke vraagstukken. Na de vergadering der vluchtelingen- commissie van gisteren is een communiqué uitgegeven, waarin o.m. gezegd wordt dat de commissie, ten einde samenwerking te verzekeren met de vluohteiingendiensten van den Volkenbond en met het internatio nale arbeidsbureau, den hoogen commissa ris voor de vluchtelingen zal uitnoodigen, wanneer hij uit Duitschland terugkeert, zich te doen vertegenwoordigen bij de ver gaderingen van de commissie, waar kwes ties betreffende toelating van onvrijwillige emigranten in toevluchtslanden besproken worden. Voorts besloot de commissie, dat de directeur van het internationale art>eids- bureau uitgenoodigd zal worden zidh te doen vertegenwoordigen in de vergaderingen, wanneer lantiverhuizingsproblemen bespro ken worden. De leden der commissie gaan voort inlichtingen uit te wisselen ten op zichte van de 'bijdragen, die zij kunnen le veren bij het streven in samenwerking naar een oplossing van het probleem. De commissie is verdaagd, nadat den voorzitter opdracht was gegeven een da turn vast te stelle» voor de volgende voltal lige .vergadering. De Japansch-Chineesche oorlog Het misbruik van natie-vlaggen Chlneezen vallen Anking aan De Japansdhe luchtmacht heeft besloten alle Chineesdh© schepen, <tie misbruik ma ken van vlaggen van andere nationaliteiten, te bombardeeren. In een communiqué wordlt er op gewezen, dat talrijke Chineesohe jon ken op de Janfse onder vreemde vlag varen en zich op die wijze aan luchtbombardemen ten trachten te onttrekken. Omtrent de ontvoering van ruim honderd gewonde Ghineesche soldaten uit Hangtejau wordt vernomen, dat zij zijn overgebracht naar een Japansche militaire gevangenis. Een eskader Ghineesche vliegtuigen heeft een aanval ondernamen op het Japansche vliegveld te Ankiog. Hieiibij werden talrijke Japansdhe machines vernield. Na dien aan val op het vliegveld vlogen de Chineeech e toestellen naar die Jangtse, waar ziij twaalf Japansche scheipen ontmoetten. Ondanks het luchtafweervuur van de Ja pansche oorlogsschepen, slaagden de Ghinee- zen er in een Japansch oorlogsschip tot zinken te brengen. De Chineesohe gueriïïatroepen in Sjang- itoeng beginnen thans met operaties op groo- ter schaal. Een detachement gueriïïatroepen nadert snel Kiautsjau, aan den spoorweg Kiautsjau Tsinan. Er wordt thans gevochten ten zu4 den van Kiautsjau. Ook in Hoped zijn de gueriïïatroepen acief. Hun laatste aanval was gericht op Sjitsjaxa joeang, dat reeds omsingeld is. De Tsjechische grensschendingen Praag biedt excuses aan Het Tjechosrlowaaksohe telegraaf-agent- schap Ceteka publiceert een communiqué van den volgenden inhoud: Op 3 Augustus tijdens een oefenvlucht in Oost-Bohemen, zijn drie Tsjechoslowaaksche vliegtuigen verdwaald. Zij hebben gevlogen boven de Duitsche stad Glatz. De Duitsche legatie te Praag heeft op 4 Augustus te dien aanzien stappen gedaan bij het ministerie van bui tenlandsche zaken. De minister van buiten landsche zaken heeft zijn leedwezen be tuigd. De vliegers die het incident hebben veroorzaakt, zullen gestraft worden. De Spaansche burgeroorlog Franco neemt tegenoffensief aan de Ebro Aan het front van den Ebro hebben de rechtschen gisteren hun aanvallen verdub beld in de bocht van Gandesa, welke door de republikeinsche troepen wordt bezet. Deze aanvallen werden hoofdzakelijk on dernomen ten Noorden en -ten Zuiden van Gandesa. Op alle punten stuitten de troe pen van Franco op een verbeten tegen stand van den kant der linkschen, die den tijd hebben gehad den sector krachtig te ersterken. Volgens ontvangen inlichtingen heeft het optreden der rechtschen zijn hoogtepunt nog niet bereikt. De aangeko- versterkingen zijn nog niet in het veld geworpen. De aanvallen worden bijna uit sluitend door Marokkanen verricht. De> •echtsche pogingen hebben te lijden onder de overijldheid, waarmede het hoofd moest •orden geboden aan het optreden der republikeinsche troepen. Massale tuchtoefeningen in Engeland morgen worden in het grootste deel van Oost- Midden-Engeland aLgemeene luchtoefeningen gehouden, in den loop waar de luchtverdedigingsmiddelen grondig op de proef zullen worden gesteld. De oefeningen zijn van grooteren omvang dan ooit tevoren en er zsal door ongeveer 900 vliegtuigen aan worden deelgenomen, alsmede door ongeveer 17.000 artilleristen en genie-soldaten. In den nacht zullen gedurende de 48 uur van schijmaanvallen op de kust tusschen de Theems en de Humiber meer zoeklichten in ic'.ie zijn dan sedert den wereldoorlog het ;ev>al is geweest. Van het korps waarnemers zullen 3000 tot 4'000 onbezoldigde vrijwilligers 48 uur lang afgebroken dienst doen. Een Egyptisch-Britsch accoord De Egyptische premier M a h m o e d Pasja heeft te Londen met lord Hall fax besprekingen gevoerd over een over eenkomst inzake de financieele gevolgen van -het bondgenootschapsverdrag van 1936 De Egyptische premier legde er daarbij den nadruk op, dat de kosten voor Egypte van het onderbrengen der gewapend® troe pen, zooals voorzien in het verdrag, verre de bij de onderteekening opgestelde ramin gen te boven gingen. Gisteren is een accoord geparafeerd, welks voornaamste resultaat is, dat de Britsche regeering er in toestemt, haar bij drage te verhoogen tot de helft van de kosten van den bouw van kazernes voor land- en luchtstrijdkrachten, water- en elektriciteitsvoorziening, verschillende in richtingen en een kamp voor herstellen den, benevens van het onderhoud van het burgerlijk personeel, dat de Britsche troe pen vergezelt, Hevig onweer boven Zuid-Engeland Het verkeer moest worden gestaakt LONDEN, 5 Aug. 1938. Een onweer van buitengewone hevigheid woedt boven het Zuiden van Engeland en begeeft zich in Oostelijke richting. Overal heeft hij sporen nagelaten tengevolge van blikseminslag en zwaren regenval Het treinverkeer moest worden onderbroken en tal van wegen zijn onbegaanbaar geworden door overstroomin gen. Te Exmouth staan de hoofdstraten tot bijna manshoogte onder water. Er wordt ge meld. dat het hier en daar ook gehageld heeft. Omstreeks het middaguur hebben vele automobilisten de koplichten van hun wagens moeten inschakelen. Vele huizen werden door den bliksem ge troffen. terwijl veel vee om het leven is ge komen. Het onweer verplaatst zich zeer langzaam en stort zich gedurende twaalf en meej- uren boven dezelfde plaats uit. Ook 't telefoonverkeer heeft hieronder te lijden. De landbouwers hebben ernstige verliezen geleden, daar de te velde staande gewassen tig telefoonkantoren uitgeschakeld. Boven een stad heeft het zoo hevig geonweerd, dat het op een bombardement geleek, terwij; iemand, die pas uit het Verre Oosten is teruggekeerd, den storm vergeleek met een taifoen. Van stad tot stad komen berichten bin nen, waarin het noodweer het ergste wordt genoemd van de laatste jaren. Zelfs de heel oude menschen herinneren zich niet een zoo hevig noodweer te hebben beleefd. HEVIG ONWEER BOVEN LE HAVRE Gistermiddag is boven Le Havre (Frank rijk) een uitzonderlijk hevig onweer losge barsten. Het duurde ruim een uur, geduren de welken tijd. bliksem en donder niet van de lucht waren en een zoo hevige regen, gepaard' met hagel, neerviel, dat de goten het water niet konden verwerken, tengevolge van den vloed. Heéle straten en talrijke kel ders liepen onder water. Ook overigens is veel schade aangericht. Zuid-Afrika bedwelmt zich Geheime dagga-verkoop Een groep Europeanen drijft een georga- niseerden handel in de Unie van Zuid- Afrika in dagga, het bedwelmingsmiddel, in Amerika bekend als .joyweed", hetwelk den gebruiker een gevoel van buitenge woon zelfvertrouwen moet geven. liet middel wordt steeds weer in de Unie gebruikt of liever misbruikt. Dit mis bruik heeft zich onder de Europeanen ver breid en zelfs jonge schoolkinderen geven er zich aan over. Dezen rooken het goedje, ermengd met tabak, in sigaretten. Ofschoon de politic een voortdurende jacht op de dagga-handelaars maakt, heeft zij slechts inboorlingen kunnen arrestee- ren, die het middel distribueerden, of in- landsche dagga-rookers kunnen aanhou- De kopstukken, die den handel leiden, zijn buiten schot gebleven. Deze heeren koopen, naar beweerd wordt dagga in af gelegen deelen van Noord-Transvaal en Zoeloeland. Het middel levert den leiders vaak een winst op van 200 pond sterling per week. De organisatie heeft, naar men zegt, depóts en agenten in heel Zuid-Afrika en ooral in Pretoria en in Durban. Vooral de laatste vier jaren is de handel n dagga in de Unie toegenomen. EEN „BLOEDMEER" IN ITALIË In grooten getale komen toeristen het merkwaardige schouwspel bewonderen van een rood Alpenmeer. Het water van het Tovelmeer n.l. heeft den laatsten tijd een roode kleur aangenomen, welk zeldzaam erschijnsel zijn ontstaan dankt aan een groote hoeveelheid zoetwateralgen, gleno- dinium genaamd. Een groep geleerden van het museum >or natuurlijke historie is uit Venetië naar het meer vertrokken, teneinde het verschijnsel ter plaatse te bestudeeren. E Het beste Natuurlijke Bronwater UIT OOST- EN WEST- INDIE Vrijwillige afvloeiing BATAVIA, 5 Aug. Bij een schrijven van den eersten gouvemementssecretaris is aar de hoofden van departementen medege deeld, dat naar het oordeel van den gouver neur-generaal geen voldoende reden meer bestaat voor 'handhaving van de in 1934 ge geven voorschriften voor beperkte vrijwil lige afvloeiing. In het algemeen bestaat thans geen noodzaak meer tot inkrimping van personeelskorpsen. Bedoelde voorschrif ten worden dus thans ingetrokken. (In 1934 is nl. gelegenheid gegeven om onder spe ciale voorwaarden binnen den daarvoor vastgestelden termijn uit 's lands dienst te treden, met behouxj van een deel der pensi oenrechten), De Volksraad BATAVIA. 5 Aug. In het antwoord der Regeering, naar aanleiding van de opmerkin gen over de begrooting van het Departe ment van Economische Zaken, deelde de Re- geeringsgemachtigde onder meer mede, dat aan Japansche visschers in Noord-Celebes, die tot nog toe onder Nederlandsche vlag voeren, is aangezegd dat zij onder Japansche vlag moeten varen, zoodat zij niet zonder vergunning hun bedrijf binnen de territoriale wateren mogen uitoefenen. Naar aanleidin; van de verzoeken, door verschillende leden van den Volksraad ge daan, om meer gelden ujt te trekken voor de bevordering van het toeristenverkeer, klaarde de Regoeringsgemachtigde dat de Regeerinj bereid is de subsidie hiervor te verhoogen. GEMENGD NIEUWS DUITSCH ZWEEFVLIEGTUIG GEDAALD Gisteravond om vijf minuten voor negen is te Empel een zweefvliegtuig, dat deel neemt aan het Rhoensegelflugwettbewerb 1938 in een polder geland. De bestuurder Gotthold Peter, was gistermiddag om 12 uur ^start van de Wasserkuippe bij FuMa. Hij had na zijn. geslaagde landing een afstand van 350 K.M. afgelegd. Het vliegtuig was gemerkt D635 en droeg wedstrijd nummer 34. Hedenochtend tusschen 9 en 10 uur hoopt Peter op te stijgen. Hiertoe zal een Duitsch vliegtuig naar Empel komen om het zweef vliegtuig naar de Wasserkuppe terug te bren gen. Hij hoopt daar om 12 uur aan te komen. .^KBETR OU W BA U EGYPTISCHE KWALITEITSMERK Door streng doorgevoerde teeltkeuze zijn in jaren van moeizamen arbeid de zeld zame variëteiten van de tabaksplant gekweekt, die steeds voor Stamelis Douras sigaretten worden gèreser- veerd. Iedere rooker zal er kennen. dat de oorspronke lijke smaak en geur dezer ver edelde tabakken in Stamelis Douras sigaretten ongerept bewaard zijn gebleven en er met vreugde van kennisnemen, dat de prijs gesteld kon worden op 2 5cl.voor 20s!uks ÏVSTAMELI5 D0URA5JI nig^si EMsm AAN DE GEVOLGEN OVERLEDEN NIJMEGEN, 4 Aug. De ongeveer dertig* jarige ongehuwde G., die gisteren bij het lossen van graan het ongeluk had achter-" over van den wagen te vallen en den rugge wervel ernstig kneusde, is hedenmid- dag aan de gevolgen overleden. BOERDERIJ AFGEBRAND GEMERT, 4 Aug. Vanmiddag om half drie brak door onbekende oorzaak brand uit in de boerderij van A. van de Ven, ge-< legen in de Handelsche peel onder Gemert, Woonhuis, schuur en stal brandden tot den grond toe af. De inboedel en de ge deeltelijk binnengehaalde oogst gingen daarbij verloren. Door het werpen van zand wist de brandweer te voorkomen, dat ook de var- kensschuur verloren ging. De schade wordt op 5000 gulden geschat en wordt door ver* zekering gedekt. FELLE BRAND TE HAARLEM HAARLEM, 5 Aug. De Haarlemsche vrij* willige brandweer heeft vannacht een fei len uitslaanden brand gebluscht, welk© 1de in een der bovenhuizen gelegen boven de fabriek en winkels van de N.Vj Zuivelinrichting „De Nieuwe Melkweg" de Marnixstraat op den hoek van dö Eikenstraat. Voorbijgangers zagen omstreeks kwart voor een een dikke rook opstijgen uit het dak van het bovenhuis, dat reeds eenigen tijd onbewoond staat. Zij waarschuwden het gezin van den meesterknecht van „De Nieuwe Melkweg", dat zich nog bijtijds in' veiligheid kon stellen. Inmiddels gTepen de vlammen snel om y zich heen en de brandweer, die het vuur I met vijf stralen op de waterleiding aan- l| tastte kon niet verhinderen, dat de boven- f woning geheel uitbrandde. Het belendende huis kon behouden blij- i ven. Omtrent de oorzaak van den brand tast men nog in het duister. BRAND TE GREVENBICHT GREVENBICHT, 4 Aug. Vanmiddag is het huis met stal en bergplaats van den landbouwer en melkventer G. Smeets gele gen op de Staay alhier afgebrand. De fa milie zat juist aan tafel toen het vuur ont dekt werd, dat uitgebroken was in de stal lingen achter de boerderij. De plaatselijke brandweer kon weinig uitrichten en kon slechts verhinderen dat een aan de andere zijde gelegen huis op vijf meter afstand een prooi der vlammen De inhoud der stallingen en bergplaatsen ging verloren, o.m. een hoeveelheid veld-, vruchten. Van het woonhuis kon de inboe* del grootendeels gered worden. De schade wordt door verzekering gedekt. De oorzaak is onbekend. Ruim een jaar geleden was deze woning eveneens door brand vernield. GARANTIE-STANDGRO EN GARANTIE.STANDBRU IN GARANTIE.STAND ROOD GARANTIE-STANDZ WART GARANTIE-STANDBLAUW ARCHITECTEN - HUISEIGENAREN Vraagt Uw schilder bij alle buitenverf- I werken bovenstaande merken Worden 5 jaar gegarandeerd I c7 't Sprak zoo vanzelf, na den regen kwam de zonneschijn. Al He weldaden leken langzamerhand late verdiensten te zijn geworden, want van de groote dankbaarheid was maar een zwakke glimp meer te vinden in hun gesprekken en gedach ten. Er werd gelezen en gebeden als in vroeger, beter dagen. 't .Verschrikkelijke, waarover Stijn zooveel had getobd scheen voorgoed voorbij. Hadden ze nu alles geboet, met hun armoe en ellende en al de ontberingen en angsten betaald 't kwaad, dat ze hadden bedreven. Gijs keek spottend neer op 't late gezwoeg van zijn vroe gere makkers in de velden. Hij was vroeger klaar en ver diende even veel. Hij ging nou om met heeren en iinus was bij de hand. Zou hij nog ooit als arbeider den boer op moeten? Toen kwam 't najaar. Stormen raasden over den polder. Op 'n nacht werd de directiekeet uit elkaar gebeukt en 's morgens vonden ze de heele inventaris honderden meters uit elkaar achter heiningen en in slootkanten, drijvend en 'fladderend: teekeningen, kleereri, keukengerei, asfalt en deuren. L Motten we *4 eigenlijk nog wel ogzetten", >vas 'f, Toen kwam er een akelig, wee gevoel in Gijs. Tegen beter weten in had hij zich vastgeklampt aan dit werk. Zou 't nu weer in eens uit zijn? Ze zochten dien dag alles zooveel mogelijk bij elkaar en transporteerden 't naar iemand in Grondel, die 't zou bergen tot 't voorjaar. Gijs kreeg gedaan en moeizaam sjokten ze dien Zaterdagmiddag samen door de haast onbegaanbare polderstegen, op den Elzenberm aan, waar ze aan de ver-, schrikte Stijn de zekerheid konden brengen van weer 'n winter zonder vast werk. En er was zoo weinig gespaard. „Afijn", was Gijs' verzuchting dien Zaterdagavond bij 't naar bed gaan „we weten nou tenmienste wet erremoei is en eene weinter zalle we nog wel deurkomme." Maar Stijn zei niets. Haar hart was vol. Dus toch nog niet genoeg, zooals ze gevreesd had. 't Kón ook niet. 't Viel als een zware last op haar neer, dat ze in de goede dagen, die de zomer had gebracht geleefd hadden zonder de dankbaar heid en de blijdschap, die ze aan God verschuldigd waren. Die Hij van hen eischte. Nu was er bij al wat geboet moest worden ook dat nog. En dat was 't ergste wel van alles. Weer liep Gijs rond om werk, en weer liet men hem gaan. Een arbeider, die zijn werk ontrouw werd kon geen genade vinden in de oogen van polderbewoners. „Zuukte gij 't mer aachter de Grondelsche Steeg" werd hem geantwoord. Barmhartigheid was niet te wachten voor iemand, die de rechten van de polderheeren niet eerbiedigde en zijn omgang met den Petser, hoe kort van duur, was naar het Bijbelwoord ook hem noodlottig. Najaar s/as eat, Dagenlang tierde de storm over den polder. De laatste vrachten suikerbieten werden met groote moeite naar den weg gevoerd en verder gereden naar den Den- gerenschen loswal. 't Slijk lag als een dikke brij over de grint wegen, die grondig waren vernield door 't drukke rijden. En toen tegen Sinterklaas de wind meer Noord liep tot in den hoek waaruit de natte sneeuwbuien komen, waren ze onbe gaanbaar en kon men slechts over de bennen voort gaan. De kinderen bleven thuis; bakker en kruidenier sloegen soms hun beurt over en lieten zoodoende de afgelegen gehuchten en dus ook den Elzenberm in groote verlegenheid, 't Leek of de bewoners op een eiland zaten. Gijs verdiende wat aan de bieten, werkte ruim een week aan de Grondelsche steeg; hielp bij Hein de Grauw 't inge waaide zwingelhok weer opbouwen en scharrelde zoo door in hoop op 't komende jaar. Van zijn goede verdiensten in den zomer moesten nu de tekorten, die zijn ongeregeld dag geld liet, aangevuld worden. Maar ook daaraan kwam een eind en tegen Kerstmis was er als reeds zooveel keeren weer 't dreigend gebrek.' De Beems was buitengewoon hoog. De aanhoudende Wes tenwind, de regen en de sneeuw in de bovenstreken deden de rivier hoog tegen de dijken rijzen, 't Was een breede, groezelige stroom die traag afvloeide naar de Tymer. Gijs en Tinus reden menigen kruiwagen kachelhout naar huis, dat ze sprokkelden langs de Beems en achter 't huisje opstapel den. Eens hadden ze aan den dijk een paar der werklui ont moet, die hem indertijd 't leven hadden verzuurd, maar er was geen wrok van weerskanten overgebleven, want ze lieten hem menige afgebroken paal naar huis rijden en informeer den naar zijn werken aan 't kanaal. Op een van hun tochten, waarop ze ia de aangespoelde dikke laag „geffel" zochten naar bruikbaar hout vonden ze tusschen en onder 't rottend riet, de bladeren en stengels, iets hards. iTnus stak de riek in de natte rommel en legde den bovenkant van een kistje bloot. „Vaoder, kom is gaauw, ik heb wet gevonden". Gijs kwam en samen sjouwden ze 't zwarte kistje onder de zware natte rommel uit. 't Was op slot. Er was iets van de goudzoekers in hen. die eindelijk de steenklomp ontdekken waarin de belooning voor hun volharding verborgen zit. Gijs zag, dat 't een soldatenkistje was, maar de nummers en de verdere aanduiding waren weggekrabt, alleen de naam stond er nog in witte letters H. W. Vermazen. „Vaoder" vroeg Tinus zenuwachtig „maage wij det open-: maoke?" „Waorom nie?" „Mer d'r staot op van wien 't is". „Ze kanne er wel zooveul opzette, 't Nestje is vur den uitn haoler, hur". t Rammelde. Tinus kreeg visioenen van veel kostelijke rijksdaalders en goud. „Geld. vaoder. d'r zit geld in, heurde 't nie?" „Zuut, zuut, m'n ventje. Dan was 't wel gezonke, dink ik" Hij wrikte, wrong zijn mes tusschen deksel en zijkant, trok, maar 't was vergeefsch werk. „Det zit goed vaast" zei hij teleurgesteld. De scharnieren zaten binnen, ze konden 't hier niet open krijgen. „Gunder zei Gijs, „bij diejen hooip paolen leet unnen aauwen baolzak, gaot die is haolen, dan nemen we 't mee op de kruiwaogen en dan dekken we 't onder. Ze hoeveö 't nie te zien"B ZWordt vervolgd

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 2